Spontane hulp bracht geld en goederen bijeen Geeft de school te veel vacantie Alkmaar helpt noodgebieden Blijken van medeleven Geef winkelstand van Alkmaar een kans Agenda Wj De stormschade in Alkmaar 40-Jarig jubileum Vriesia bij COLLECTE nummer 2 Pagina 2 Dinsdag 3 Februari 1953 ALKMAAR - Wij zijn onder de indruk gekomen van de getceldige resultaten van de spontane hulpactie, welke in onze stad is georganiseerd. Hoewel de voorbereiding kort teas en dat moest, want snelle hulp is hier dub bele hulp verliep de organisatie van de hulpactie voortreffelijk. De geluidsauto van de politie had des morgens heel de stad doorgereden, om de burgerij met de inzameling op de hoogte te stellen. Enkele tientallen auto's startten des middags op de Paardenmarkt naar de verschillende stadswijkenalle bemandmet een tiental gymnasiasten, lyce'isten of HBS-ers, of leerlingen van andere middelbare scholen, die samen nog een 250 collectebussen bij zich hadden. Al heel gauw kwamen de auto's vol terug in de Breed- straat. waar het museum was in gericht. om de goederen te sor teren. Al sooedig was het mu seum wat men noemt ..afgela den". zodat naar andere ruimte moest worden uitgezien. De heer Berkhouwer van Cen tral stelde ziin kolfbaan hiervoor beschikbaar, die zich ook bii uit stek voor dit doel leende. Doch ook deze lokaliteit bleek niet club. die liquideerde, haar bank saldo van f 245.de Associatie van Uitvaartverzorgingen f 250. Ook od andere wijze tracht men gelden bijeen te brengen. Het voorbeeld van de fa. Slinger waarvan wij gisteren melding maakten, vond navolging bii de fabriekskern van de fa. Ringers, die besloot het loon van vijf werkuren af te staan voor het Rampenfonds. Mevr. Erna v. Ulsen-Spooren- toereikend. Al spoedig reden de I berg verklaarde zich bereid een of on oon on nn hor Hnf. 1 kprkenneprt vnr>r dit dnpl tp <tp_ auto's af en aan en op het Hof plein stonden op een gegeven ogenblik tal van volgeladen vrachtauto's te wachten, om ge lost te worden. Toen werden ook de magazijnen van de fa's Schuurman en Kommer inge schakeld en ook hier waren ter stond voldoende dames en he ren bereid, om het goed te sor teren. te verpakken en voor ver zending gereed te leggen. Er zijn zeker enkele honderden da mes en meisjes en voorts tal van jongemannen tot laat in de avond bezig geweest met het sorteren der goederen. Het deed een mens goed. zo veel helpgrage handen bezig te zien en al was een en ander niet lang voorbereid, het ging toch van een leien dakje. Ieder wist wat hem te doen stond en de bergen goederen, hoofdzakelijk kledingstukken, schoeisel en bed den. maar ook wiegen, matras sen. kinderwagens. meubelen, huisraad en kachels, enz. wer den snel gesorteerd en voor ver zending gereed gemaakt. Want terwijl een vijf en twintigtal vrachtauto's. door plaatselijke firma's spontaan beschikbaar ge steld tot 6 uur af en aan reden, om de goederen uit de stadswij ken naar de centrale sorteer- plaatsen te vervoeren, stonden weer andere auto's gereed, om de haastig verpakte goederen naar Den H te transporteren, waar hc-L cei.tiaic distributie- station van de eoederen geves tigd is. kerkconcert voor dit doel te ge ven: de Alkmaarse Klaverias- clubs gaan zeven avonden Kla verjassen en denken zo ook f 1000 a f 1500 bijeen te brengen Donderdag is de eerste avond bij Aart Martin. Tumlust zal 9 Februari een extra uitvoering geven van de Non Stoprevue, die Zaterdag voor de tweede maal in 't Gul den Vlies gegeven wordt. Van de bewoners van de West- dijk kwam gisteravond bij het Watersnoodcomité nog 'n bedrag van f95.binnen. Tik-Tak f622.50 In 't Wapen van Heemskerk werd gisteren de Tik-Tak avond van dit seizoen gehouden; u weet wel, van de Tik-Tak Koffie en Thee. Ook daar dacht men aan de slachtoffers van de Water snood. De fa. Tik-Tak liet mede delen, dat zij f250 voor het Ram penfonds beschikbaar stelde. De artisten (fam. Kok) stelden f107.50 beschikbaar. De directie van Het Wapen van Heemskerk schonk deze avond f100, het per soneel van de heer Rus deed er f50 bij. De bezoekers brachten via een collecte door de artisten nog f 115.06 bij elkaar. Een mooi resultaat. Wij vernamen, dat ook het gymnastieklokaal van de Adel- bertusschool, het oefenlokaal aan de Schoteldoekshaven, het maga zijn van de heer Joosten aan de Koningstraat en de woning van Mevr. Holzmüller nog dienst moesten doen om de opgehaalde goederen op te slaan. Nadat en kele auto's met goederen naar Den Haag waren vertrokken, werd een verzend-depót in gericht in het Gymnastieklokaal, aan de Nieuwesloot. Tot laat in de avond kwamen gisteren nog mensen pakken met kleding in het Museum brengen. De collecte in 't Gulden Vlies (2de Vondel-avond ruim 100 be zoekers) bracht f45.73 op. Op de gisteravond gehouden repetitie van het mannenkoor Orpheus" werd een bedrag van f 35.05 gecollecteerd voor het Na tionaal Rampenfonds. In verband met de grote rouw, welke over ons land is gekomen heeft het bestuur de feestavond van 11 Fe bruari voorlopig uitgesteld. De vereniging van Zuurkool- fabrikanten aan de Langedijk zal een zuurkoolmaaltijd verzor gen voor ruim 1000 evacué's, die in de Ahoy-lhal te Rotterdam zijn ondergebracht. f 13.752,45 De gistermiddag gehouden huis-aan-huis-buscollecte was om half 10 geteld. Het totaal resultaat was f 13.752.45. Naar schatting werden voorts 50 vrachtauto's goede ren ingezameld, waarvan een groot gedeelte reeds gister naar Den Haag is verzonden. Een Alkmaars zakenman, voor stander van de verkoopavond, schrijft ons het volgende: Wel zelden zal de Raad voor een zo moeilijke beslissing zijn geplaatst als 't besluit, dat in de zitting van Donderdag a.s. zal j worden genomen met betrekking tot het al dan niet instellen van Ook de ca. 250 collectebussen een koopavond, werden meteen geledigd en hetGelijk bekend geeft de op 1 geld geteld. Daar het beschik- October j.l van kracht geworden bare aantal bussen te klein hleek Winkelsluitingswet de Raad de bare aantal bussen te klem bleek bevoegdheid om gehoord de werd dankbaar gebruik gemaakt Kamer van Koophandel en Fa- van een aantal blikken bussen, brieken op één avond in de van de fa. Hoogenstraaten. Onze ^fe,?v 'i'-E vallende op Maandag - i of Dinsdag, de winkelsluiting op eerste indruk bij het ledigen van later moment dan 18 uur de bussen was, dat er spontaan te bepalen met als maximum tot en veel gegeven werd; er zat 22 uur. vooral zilver, zelfs zilveren gul- ^en weet ook, dat de drie Alk- dens en rijksdaalders doch ook maarse, Middenstands-organisaties aens en rijHsaaaiaers, ciocn ook over deze kwestie een enquête veel papieren geld in de bussen; onder hun leden hebben gehou- niet alleen zilverbons van een den, die' een kleine meerderheid gulden, doch ook biljetten van pPleverde van hen, die vóór het (i.„ o- instellen van een koopavond wa- tien en »o gulden. ren yan gemeentewege is toen weer een contra-enquête gevolgd Bijdragen van bedrijven 0p haar beurt een meerder- Intussen bereikten ons talrijke I heid te zien gaf van tegenstan- berichten van spontane naasten- ders van een koopavond. Dit liefde. De R.K. Aannemerspa- feit deed B. en W. besluiten om troonsbond. die dezer dagen een van het voorstellen tot het aan- feestvergadering zou houden. wijzen van een koopavond af te heeft deze avond afgelast en zién. zelfsniet bij wijze spontaan f 2000.voor het Ram- van proef voor de duur van één peni. nds afgestaan. Op de Alk-jaar en met. voorbijgaan van het maarse Veiling werd een eollee- gunstig advies van de Kamer van te gehouden onder de aanvoer- j Koophandel. Oók de personeels- ders. grossiers en kooplieden. organisaties waren tegen het in- welke in eerste instantie f 370.42 stellen van een koopavond. Be- opbracht: de ver. „Steunt Elkan- tekent dit nu. dat de Midden- der" maakte dit bedrag rond t.ot stands-organisaties die zelf in f 400 en het bestuur van de Vei- voor- en tegenstanders zijn ver- ling suppleerde met een gelijk deeld, een onjuist rapport zou- bedrag. zodat deze spontane col- 1 den hebben ingeleverd? Er zal lecte f 800.opbracht. I wel niemand zijn die de diverse De Chemische Wasserij ..Ale- respectabele besturen kent. die maria" deelde ons mede, dat zij zulks gelooft! De schommeling gedurende de komende 14 dagen in de stemverhouding zit uiter- 15% van de totale omzet van aard niet in de overtuigde vóór- chemisch gereinigde en geverfde of tegenstanders, doch laat ons goederen zal afstaan aan het zeggen in de besluitenloze mid- Rampenfonds. dengroep. wier keuze dan weer Een onzer lezers verzoekt ons eens vóór en een andere maal het bestuur van de Stichting weer contra is. Noodschouwburg. dat nog steeds Wij durven te beweren, dat in- circa f 30.000 onder zijn beheer dien deze middengroep door een heeft, in overweging te willen deputatie zou worden bezocht, geven dit bedrag, na aftrek van diezelfde middengroep vóór de gemaakte kosten, over te maken instelling van een koopavond zou aan het Nationaal Rampenfonds. I zijn en dus een derde enquête In 't Gulden Vlies wordt elke weer ten gunste van de vóór avond zoals trouwens in alle standers zou uitvallen! In ieder schouwburgen in het land ge- geval is er bij betrokkenen geen collecteerd. Alcmaria Victrix eenstemmigheid en blijft 'n firo- schonk f 100.de N.H. Aero- te groep vóór een koopavond. Het viel te verwachten, dat het winkelpersoneel geen sympathie daarvoor zou blijken te bezitten. Vrije tijd. dus ook een vrije avond is nu eenmaal een kostbaar goed. Toch heeft deze medaille ook een andere zijde. Wanneer iemand 'n aanstelling bii de Politie, de PTT de Nederlandse Spoorwegen e d. ambieert, weet hij dat hij ook 's avonds, 's nachts of soms op 3 Zondagen oer maand zal moeten werken. Dit is de consequentie van hun beroepskeuze. De win kelbedrijven maken momenteel een zeer moeilijke periode door. Zij moeten alle zeilen biizetten om de striid voor een redelijk be staan te kunnen volhouden. De Spoorwegen voerden tot enige ia- ren geleden de slagzin: „Een wel varend Spoorwegbedrijf óók Uw belang." Wij zouden daarop als variant willen stellen: ..Een wel varende winkelstand - ieders be lang!" In de eerste plaats natuur lijk ook van het winkelpersoneel zelf. Hun belangen zün ten nauwste verbonden met de zaak. waarin zij werkzaam zijn en hun een bestaansmogelijkheid biedt. Wanneer er voor deze zaak een noodzaak bestaat om van 'n koop avond gebruik te maken dan ge schiedt dit mede om de zaak te Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575, Den Haag. Dat nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen aan dit adres Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag. Wie zou zich onbetuigd laten? doen renderen en financieel ge zond te houden. Het is derhalve logisch dat ook het winkelperso neel daarbij zal medewerken. Zij behoeven dit uiteraard niet gra tis te doen. want in de thans be staande C.A.O. is hun salaris be rekend naar een arbeidsweek van 48 uren, terwijl zij er thans in werkelijkheid maar plm 43 uren maken. Wat nu het al dan niet instel len van een koopavond zelf be treft, zij er op gewezen, dat men alom de klacht hoort, dat onze steden in tegenstelling met vóór de ooi'log 's avonds prac- tisch uitgestorven zijn. 't Is nu eenmaal een voldon gen feit, dat waar kijkers zijn nering ontstaat. «..Kijken is ko pen". is de slagzin van een onzer plaatselijke zaken. Het is zonder toetsing aan de practijk niet mogelijk vooraf met enige zekerheid te zeggen of het instellen van een koopavond een verschuiving van de ontvangsten op een andere dag, b.v, Zaterdag ten gevolge zal hebben. B. en W. tonen zich in hun af wijzend advies bevreesd, dat bij het instellen van een koopavond de buiten de Singelgracht gele gen zaken hun ontvangsten zou den zien teruglopen, omdat hun cliënten hun inkopen in het cen trum van de stad zouden doen. In de buitenwijken worden voor namelijk betrekkelijk kieine za ken in consumptie-artikelen voor het dagelijks gebruik gevonden, wier cliënten vrijwel op elk mo ment van de dag aldaar hun in kopen komen coen. Dat deze cliënten, die mkopen plotseling zouden staken inkopen die bo vendien voor onmiddellijk ge bruik nodig zün om die op de koopavond in het stadscentrum te doen, is al heel weinig waar schijnlijk, zo al niet uitgesloten. Overigens vindt men een trek naar het centrum in iedere ge meente. Dat mag toch geen rëeel argument tegen een koopavond zijn. Wil men Alkmaar voor een avond per week zijn voor-oorlog- se gezelligheid hergeven, wil men de zakenmensen in deze voor hen zo moeilüke tijden een kans bie den op betere financiële resul taten. wil men alle argumenten voor en tegen het instellen van een koopavond niet op hun theo retische doch op een verantwoor de practische waarde toetsen en daarenboven een zo belangrijk advies als dat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken recht doen wedervaren, laat men dan althans voor de zeer beperkte duur van slechts één jaar de Vrij dagavond als koopavond een kans DINSDAG 3 FEBRUARI Bioscopen: VICTORIA: „De schrik van de Tweede Compagnie" HARMONIE: „Geen verlof. geen verloving" REX: „Levend ingemetseld" (18 jaar) CINEMA: „Revuegirl ver moord" (18 jaar) Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar apotheek WannaRit sevoort. Ritsevoort 5 en apotheker mei. C. Kamp- huys. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Jaarvergadering R.K. Aan nemers bond. WAPEN VAN HEEMSKERK: 13.30 uur: Jaarvergadering, tevens viering 50-jarig be staan van de Algemene Aan- nemersbond. Vier jubilarissen Ringers ALKMAAR In de cantine van Ringers' Chocoladefabrieken werd de dag herdacht, waarop vóór 25 jaar de heren N. J. Duy- neveld, J. H. Held, G. Moraal en Th. Okel bij de firma in dienst traden. De heer H. Ringers, die de aan wezigen toesprak, uitte zijn spijt, dat de heer J. H. Held niet aan wezig kon zijn. Hij betreurde dit, daar hij hem gaarne een waarde rend woord had willen toespre ken. De heren Th. Okel en G. Moraal zijn indertijd als jongste bedienden op kantoor te Rotter dam gekomen. Moraal had een artistieke inslag en een tijd lang zijn zijn werkzaamheden ook op déze leest geschoeid geweest. Hij heeft zijn bestemming in de boekhouding gevonden, waar hij tot grote tevredenheid zijner su perieuren de ingewikkelde ex port-boekhouding verzorgt. De neer Okel heeft geruime tijd te Rotterdam op de afdeling export gewerkt en is later chef van de bedrijfsadministratie geworden. Het is een man van vaste princi pes. De heer N. J. Duyneveld, die thans op het magazijn werkt en die aanvankelijk geheel andere aspiraties had, is een man van goeden wil, die in de loop der jaren veler sympathie verworven heeft. Namens het kantoorpersoneel sprak de hoofdboekhouder, de heer R. Bakker. Slechts zes ja ren heeft hij de heren Okel en Moraal kunnen meemaken, maar in die tijd heeft hij hen leren kennen als harde werkers. Vervolgens spraken de heren Slot, magazijnchef, van Opstal namens de personeelsvereniging en de heer Wittebrood. De woor den van de heer Slot gingen voornamelijk uitj,naar de heer Duyneveld en" getuigden van goede samenwerking, een zo be langrijke factor voor iedere grote onderneming. Vele cadeaux werden de jubi larissen door de directie en na mens het personeel overhandigd, waarna de jubilarissen hun dank baarheid in prettige bewoordin gen aan de aanwezigen kenbaar maakten. Siut Augustinusvereuiging ALKMAAR Deze vraag iverd aan de orde gesteld in de voorjaarsvergadering van de St Augustinusvereni- ging, afd. Alk maar-Buiten van de dioc. ver. van R.K. On derwijzers, tvelke vergadering in Victory onder voorzit terschap van de heer F. Nuyens werd gehouden. Het was de heer B. J. Wilmink uit Noord-Scharwoude, die in een uitvoerig schriftelijk betoog deze vraag opwierp. Hij wees daarin op de geleide- liike uitbreiding van de duur en het aantal der vacanties; men hoort de klacht, dat de school te veel vacantie geeft en de heer Wilmink vroeg zich af, of de on derwijzers daarop een overtui gend en wetenschappelijk gefun deerd antwoord kunnen geven. Staan de onderwijzers bij de ver dediging der vacanties eigenlijk niet zwak, zo vroeg hij, omdat de vacanties praktisch zijn uit gebreid en vastgesteld door de onderwijzers zelf, dus door de belanghebbende partijen. Spr. drong erop aan, dat de re sultaten van het wetenschappe lijk onderzoek, die tot de huidige situatie hebben geleid, meer be kend worden gemaakt. Overigens achtte hij de tijd gekomen, om een diepgaand onderzoek in te stellen naar dit vraagstuk en naar zijn mening lag hier een taak voor de onderwijzersorgani saties. Dit vraagstuk zou op brede ba sis moeten worden bezien, zowel de medisch-psychologische, als de paedagogische, sociale en econo mische aspecten. De universitei ten zouden bij dit onderzoek die nen te worden ingeschakeld, als ook de standsorganisaties; in een rapport zouden de conclusies t.a.v. de duur, de frequentie en de spreiding der vacanties moe ten worden opgenomen. Deze suggestie van de heer Wil mink vond ingang bij de verga dering, die besloot via de K.O.V. en het eigen orgaan deze kwes tie in ruimere belangstelling te trekken. De heer Nuyens had in zijn openingswoord, waarin hij de le den alsnog een Zalig Nieuwjaar wenste, de verschillende vraag stukken. als classificatie en ont- knikking, besproken. Zr. Ancilla werd aan de bestuurstafel speci aal welkom geheten. Hij wenste mej. v. Erp geluk met haar her stel en sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst. Plannen voor een weekend te Bergen on der leiding van dr. Olierook zul len nader worden uitgewerkt. Cursussen Mededeling werd gedaan van een voor onderwijspersoneel te houden cursus huishoudkunde in de Huishoud- en Industrieschool. Blijkens het door de secretaris, de heer M. v. d. Klundert uitge brachte verslag telt de afdeling 208 leden. Het fin. verslag toonde een saldo van f1200 aan; in de Maartvergadering komt een na dere begroting in verband met het binnenkort te vieren 60-jarig bestaan. Het plan bestaat, om de middagviering met eigen krach ten te verzorgen en des avonds een beroepsgezelschap te laten optreden. De heer Nuyens werd als bestuurslid en voorzitter her kozen. In een causerie over Reizen in Katholiek verband, riep de heer C. de Munk de medewerking in van de onderwijzers voor de uit bouw van het werk van de Reis- vereniging voor Katholieken in Noord-Holland. Binnenkort wordt te Alkmaar een reisbureau gevestigd, dat de schoolreizen, de reizen in clubverband enz. zal verzorgen. De medewerkers, welke spr. ook in de kringen van het onderwijs hoopte te vinden, zullen ook in de Stichting verte genwoordigd zijn; zij genieten voorts verschillende faciliteiten. Tenslotte hield de heer J. Win- nips een causerie over het onder wijs in Engeland, waarheen hij vorig jaar een studiereis ge maakt had. Hieruit bleek, dat het onder wijs in Engeland een geheel an der karakter heeft dan het on derwijs in Nederland; hier is het bijbrengen van parate kennis nummer één, in Engeland de ka raktervorming en lichamelijke vorming. De causerie werd met grote aandacht gevolgd. W eersverwach ting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: WEINIG WIND Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noordoost en Noord, Tem peraturen even boven het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend plaat selijk lichte vorst. f Advertentie) Kent U haar? 't Zal wel niet, maar ze bekijkt 't goed en draagt natuurlijk EEN BRIL van E. H. HOFSTEDE Langestraat 61 Alkmaar van een nieuwe enquete, die na tuurlijk sterk door financiële uit komsten van de koopavond zal worden beïnvloed, de kwestie op nieuw bezien. Dat er geen terug zou zijn, om dat kleine gemeenten in de om geving van de stad mogelijk ook een koopavond zouden instellen en handhaven mag bezwaarlijk als argument Worden aanvaard. De zuigkracht van 'n grote centrum gemeente met goede verkeersver bindingen zal altijd blijven be staan. FEESTAVOND A.R.K.A. GAAT NIET DOOR ALKMAAR Het bestuur van de ALg. R.K. Ambtenarenvereni- gino (A.R.K.A.) verzoekt ons mede te delen, dat de feestavond welke hedenavond in hotel „Vic tory" gehouden zou worden, in de gegeven omstandigheden niet doorgaat, ALKMAAR. Op 1 Febr. was het 40 jaar geleden, dat de hèer A. Ooyevaar, Landstraat alhier, in dienst trad van de heer Jan de Vries op de Zaadmarkt. Deze viering werd een feestdag, die werd begonnen met een II. Mis van dankbaarheid. Hierna ver enigden de jubilaris en zijn vrouw, de directie en het voltal lig personeel zich aan een fees telijk ontbijt. Dan volgde een huldiging, waarbij in het licht werd gesteld hoe Ooyevaar op elke plaats die hem in het bedrijf was toegewezen, volledig zijn plicht deed. Door de directie werd een ca deau onder couvert aangeboden en aan mevr. Ooyevaar bloemen. Namens het personeel werd 't woord gevoerd door de heer C. J. Berkhout, die daarbij eveneens geschenken en bloemen mocht overhandigen. Per auto werden de jubilaris en zijn echtgenote teruggebracht naar hun woning, waar velen de jubilaris, die ook in het verenigingsleven verdien stelijk werk heeft verricht, per soonlijke gelukwensen kwamen aanbieden. De grootste verrassing kwam Maandag, toen wethouder G. van Slingerland de burgemeester was verhinderd op het kan toor van de Vennootschap ver scheen om te vertellen dat A. Ooyevaar door H.M. de Koningin was begiftigd met de ere-medaille van Oranje-Nassau in zilver. Het eremetaal werd de jubilaris door de wethouder opgespeld. De heer v. Slingerland felici teerde, mede namens de burge meester, de heer Ooyevaar met Xi nauaa» -. de 'hoge onderscheiding. Hij me- j pi C. Noordhoek en C. H. Swen- moreerde dat Ooyevaar tevens 40 De jubilaris, onder de indruk van de plechtigheden, dankte H.M. de Koningin, de burge meester, de wethouder, zijn di rectie en allen die deze dag tot een onvergetelijke hebben ge maakt. .MEEUWEN BOVEN SORRENTO" Een matrozenspel door Boubers Toneelgroep ALKMAAR Herman Boubers Toneelgroep brengt Vrijdagavond a.s. in het Gulden Vlies een op voering van „Meeuwen boven Sorrento", indertijd een enorm succes van „Het Vrije Toneel," waarin wijlen Cor Ruys één van zijn onvergetelijke rollen, de ma troos le klas „Badger," vervulde. Het stuk behandelt de geschiede nis van acht Engelse marineman nen Het speelt zich af in een bunker, gebouwd op een rotsach tig eilandje in de buurt van Seapa. De sergeant, die aange steld is om onder deze mannen de orde en discipline te handha ven. is een bruut, die geen ge legenheid onbenut laat om de mannen dwars te zitten. Naast vele spannende en ernstige tone len is er in dit stuk veel ruimte gelaten voor de humor van dit stel prachtkerels, wier gevoel van eenzaamheid in dit tiidelnk sa- menzün uitgroeit tot een kame- raadsehao in de beste zin van het woord. Herman Bouber geeft van dit. stuk een buitengewoon goede vertolking, die het aanschouwen meer dan waard is. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Ary H. zv H. van Dalen en W.J Ge luk: Johanna M. dv J.B. Kaan dorp en J.M. de Jager; Herma- nus E. C. zv C. E, H Fuhren er T A. Wallaart; Aartje J. W. dv ALKMAAR In aansluiting op hetgeen wij elders omtrent de stormschade in en rond Alk maar gemeld hebben, kan nog 't volgende worden medegedeeld. Daarbij blijkt, dat de schade zich vrijwel beperkte tot wegge waaide dakpannen en ontwortel de bomen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich hierbij niet voor. Het politierapport zegt er dit van: Zaterdagmorgen om 5 uur is op de gemeentewerf aan de Lim- merhoek een boom omgewaaid, die dwars over de weg terecht kwam. Zaterdagavond om 9 u. waaide er een groot gat in hel dak van ihet perceel op de hoek van de Laat en de SdhoutenstraalOm dat de plek gevaar voor de om geving opleverde, is de straat daar gedeeltelijk afgezet. Een beuk in de Hout waaide o>m en vernielde een hek van het her tenkamp. Het Hoge Huis mist 2 ramen, en een kozijn van de Waagtoren kwam terecht op het Marktplein. Dit gebeurde in de nacht ran Zaterdag op Zondag. Op de Helderseweg werd het verkeer bemoeilijkt door omge waaide lichtpalen, die met de bovenleidingen op het wegdek waren terecht gekomen. Een grote schoorsteen van een bakkerij, op de hoek van de Bisschop Bottemannestraat sloeg dwars door het dak. Eveneens Zondagmorgen ging legen kwart na vijf, ter hoogte van restau rant Koekenbier aan de Kenne- merstraatweg een dikke boom itegen de vlakte die de rijweg versperde. De plantsoendienst was er vlot bij om de rommel op te ruimen. Op de Gedempte Baansloot is een scheidingsmuur van de Alkmaarse Broodfabriek omgewaaid, waarbij de brok stukken op de straat terecht kwamen. Een zandtrechter aan 't Jaagpad werd door de storm wind gegrepen en op een vracht schip gesmakt. De Lombardsteeg werd Zon dagmiddag afgezet omdat het f 50 boete wegens mishandeling ALKMAAR Mevr. L.D. uit Alkmaar had zich voor de Poli tierechter te verantwoorden, om dat zij een invalide buurjonge tje zóu hebben mishandeld. De vrouw bleef ter zitting ontken nen, doch uit de getuigenverkla ringen meende de Politierechter haar schuld le kunnen vastsleL len, waarom hij haar veroor deelde tot een boete van f 50, of 25 dagen plus een voorwaar delijke gevangenisstraf van 1 maand, met een proeftijd van 2 jaar. De Officier had 8 dagen onvoorwaardelijk geëist. Man voor oplichter uitgemaakt ALKMAAR De Alkmaarse Politierechter veroordeelde ze kere H. P. te Schagen tot een boete van f 6 of 3 dagen, omdat hij op 6 Dec. van he! afgelopen jaar een van zijn schuldenaren voor oplichter zou hebben uitge maakt. P. had reeds drie jaar gewacht op de voldoening van n schuld, groot f 6.50. Toen hij zijn schuldenaar op de markt in Pur- merend ontmoette, was het ge wraakte woord gevallen. jaar burger is van onze stad en dat de jubilaris een werkzaam aandeel had in de groei van de kleine zaak Jan de Vries. Ook mevrouw Ooyevaar mocht geluk wensen in ontvangst nemen. De wn, pastoor van „Sint Lau- rentius", kapelaan N. Tromp, bracht in herinnering dat het 'n drievoudig jubileum is, want de .heer Ooyevaar is ook precies 40 jaar onafgebroken parochiaan van de kerk op het Verdronkenoord. Mede namens de H.Eerw. heer Deken sprak hij zijn gelukwen sen uit. Gehuwd: Emestus W. van t Veen en Tjitske Huizenga. Overleden: Cornelis A. M. Zijip oud 10 maanden; Hendrik L.' Zevenhek, 55 jaar, geh. met G. Mastenbroek: G. E. M. Aghina, 81 jaar, wedn. van F. C. B. Lis- sone. Kruimeldieven ALKMAAR Voor de Alk maarse Politierechter stonden 2 jeugdige Alkmaarders terecht, uc. die er van verdacht werden ko- Kaan- perafval en speelgoederen ten [errm- i nadele van hun werkgever ver- n duisterd te hebben. De Officier •achtte het ten laste gelegde be wezen en eiste tegen de 20-jari- ge J. R. f 60,— of 30 dagen en tegen de 21-jarige J. B. die dezelfde feiten in mindere mate had gepleegd f 30,ol' 15 da gen. De Politierechter kon zich met deze eisen verenigen. Klap op veemarkt ALKMAAR In December c. <- I van het afgelopen jaar was op Harmonie rit. Laecilia de markt te Purmerend onenig- ALKMAAR Morgen Woens- heid ontstaan tussen twee vee das 4 Febr. is er door omstan- houders, die elkaar de stand- digneden geen repetitie. Vrydag plaatsen voor hun koeien be- 6 Febr. komen al de leerlingen twistten. Daarbij was tenslotte van de heer Bruystens om 20.00een klap gevallen, die de vee uur bij de heer Beentjes aan de houder van T uit Purmerend Paardenmarkt. I gistermiddag f 15,kostte. zinken dak van „De Harmonie" dreigde af te waaien. Het ging verder goed. Bij dit alles mogen dan nog gevoegd worden enkele duizen den dakpannen, die overal ver loren gingen. Dit alles betreft alleen maar berichten die aan de politie werden doorgegeven. ALKMAAR Bij de buscol lecte van gisteren laat Alkmaar het niet. De burgemeester, die gisteravond in het Hoofdkwartier van het plaatselijk watersnood comité het Museum eens poolshoogte kwam nemen en daar juist vernam, dat de bus collecte bijna f14000 had op gebracht, was hierover zeer ver heugd, doch nog niet voldaan. „Alkmaar kan de f40.000 wel ha len" zei hij optimistisch. Aangenomen kan worden, dat reeds verschillende plaatselijke industrieën en individuele bur gers hun bijdrage aan het Ram penfonds rechtstreeks op het gi ronummer van het Rampenfonds 9575 hebben overgemaakt, zodat moeilijk bepaald kan worden, welk bedrag in totaal uit Alk maar gegeven wordt. Doch vandaag begint de collec te nr. 2 voor het Rampenfonds, waartoe de organisatie-apparaten van Rode Kruis en Stichting '40/ '45 eendrachtig samenwerken. Dit betekent niet dat de gel den of enig percentage daarvan naar deze instellingen gaan. Alle gelden, die de komende vier da gen via de huis-aan-huis-lijst- collecte worden bijeengebracht via de 10 wijkhoofden die samen op de medewerking van 300 col lectanten kunnen rekenen, gaan allen naar het Rampenfonds voor de slachtoffers van de Water snood. Gisteravond hield de heer Piet Cloeck een wapenschouw met zijn tien wijkhoofden en daarbij bleek, dat de organisatie klopte als 'n bus. Vanmorgen zijn de collectanten op stap gegaan en geen huis, zelfs geen woonwagen of ziekenhuisbed wordt over geslagen. Deze tweede collecte moet zo mqgelijk de eerste nog overtreffen. Dat is ook de ver wachting. En zeg nu niet. lezer, ik heb al geofferd in de bus! Denk even aan de getroffenen, die have en goed, huis en haard door de ramp verloren. Maandag hebt ge gegeven uit dankbaarheid, dat u voor deze ramp gespaard bent gebleven, vandaag geeft u om die mensen eens extra te helpen. Deze bui tengewone ramp vraagt een bui tengewone gift. Voor deze Lijst-Collecte zijn vier dagen uitgetrokken. Tot en met Vrijdag kunnen de collectan ten van 25 en van 710 hun lijsten met opgehaalde gelden inleveren in Het Wapen van Heemskerk. Wij vernamen, dat reeds giste ren enkele wijken met 'n lijst be werkt waren; resultaat ruim f500.—. Baldadige dronkaards ALKMAAR De politie heeft twee personen ingesloten, die in benevelde toestand bezig waren, de putten waarin men palen pleegt te zetten van hun dekseis te ontdoen. De deksels werden naast de putten neergezet en 'n wielrijder is daarover gevallen. Toen de man aanmerkingen maak'e op (het gedrag van de De- schonkenen, gaven zij hem een pak slaag. De wielrijder heeft toen de politie gewaarschuwd. De iheren zijn ingesloten wegens openbare dronkenschap en bal dadigheid. Districtskampioenschap le klasse libre ALKMAAR Dit kampioen schap wordt deze week verspeeld in de zaak „De Vriendschap". Voor dit Persoonlijk kampioen schap zijn geplaatst geworden in de finale. G. v. d. Berg (Alcm. Vixtrix), J. Bus (Excelsior), C. Hein (De Molen), W. de Vries (Oude Prins), P. Boekestein (Ex celsior). C. v .d. Molen (Witte Huis), Th. Schot (Optimisten), IJ. Feeken (Excelsior).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2