NOORDHOLLANDS II I ïa 'dmohma Een inililoen mensen in nood Nu 721 doden Vloot van schepen komt te hulp H. M. tie Koningin bezocht «eteisterde gebieden Telegram van de H. Vader Ülw Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 per «Isgg fPr Mfif Z^r JHH M BB BB BB WÈÊ MM ^85 week inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m.. g|5P^j|ir ^^msÜL S §€1X133.1* minimum f2.50; in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f4.7 -7* z-t/ j m iJgU familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke Buiteil God IS t TlCfgens veilig r ondel) nn V korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits. 011 OI11S[0V111^ JüuM VÊÊ^Bgf Bankrelatie: Ned. Credietbanb. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. 'V tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52 tel 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230 Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 3 P in-o 40 1 tvj ioai Dinsdag rebruari J.9od - 4oe Jaargang - I\o. Uo' Hoe verschrikkelijk de ramp is, die otis land lieeft getroffen, wordt duidelijk uit de verkla ring die gisteren door dr. J. van Veen, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat is gegeven ten overslaan van de Amerikaanse generaal Eddy, die alle hulp van de Amerikaanse troepen in Duitsland heeft toegezegd. In totaal is er thans een millioen Nederlanders in nood. Het grootste deel van Zuid-Westelijk Nederland staat onder zout water en men schal dal er tenminste 50 tot 80 bressen in de dijken zijn geslagen. Hel aantal doden was vannacht tot 721 gestegen. Voor ver dere stijging moet worden gevreesd, daar nog tientallen slachloffers onder de puinhopen be graven liggen en tientallen anderen worden ver- mist. Tot de zwaarst ge- Volksvijand nummer 1 HET WATER, is voor ons land de bron van welvaart en vreugde, van voorspoed en vooruitgang, maar. het is, behalve een gro te vriend, ook een ware vijand, een bron van leed en ellende, van tegenspoed en verdriet.... Wij hebben in het afgelopen week-einde het water weer als volksvijand nummer één leren kennen. Wii lazen en hoorden van plotselinge overstromingen en dijkdoorbraken, van mensen aie door de grote vijand werden verrast, van slachtoffers, die de verschrikkingen van de overstro mingsramp met de dood moesten bekopen; het aantal doden steeg van uur tot uur, uit aanvankelijk onbereikbare gebieden kwamen later op de Zondag en de Maan dagmorgen nieuwe rampspoedige berichten van tientallen nieuwe doden. Ontzet staat Nederland bij het zien van de gevolgen van deze grote, waarlijk-nationale ramp en onze gedachten gaan allereerst uit naar de vele. vele mensen, die gevallen zijn in dit tempeest van water en wind. Naar hen en hun nabestaanden, die verweesd en verbijsterd ach terblijven, en die wij de enige troost van ons medeleven door gebed en hulp aan de achterge blevenen kunnen bieden. Er zal hulp in de geteisterde gebieden nodig zijn. Veel hulp. Nederland zal weer de handen ineen slaan, ons volk zal zich weer op zijn best tonen. De ge volgen van deze nationale ramp zulien bestreden moeten worden met een ware nationale hulp-actie zonder aanzien des persoons, zon der berekening, met een grote gulheid en een diepe overgave, ter liefde Gods en ter wille van een warmvoelende sociale liefde voor de evenmens. Dit wordt in deze dagen Ne derland op zijn best. Reeds zijn her en der de handen ineen ge slagen. Spontane hulp wordt van alle kanten aangeboden, persoon lijke initiatieven zijn ontsproten aan de gedachten dat hulp in ve lerlei vormen onverwijld dringend nodig is. Daarnaast komen er algemene, gemeenschappelijk-georganiseerde acties en reeds horen wij het woord „co-ordineren" uitspreken door mensen, die bang zijn, dat er teveel en te ongeordend gewerkt zou worden, indien men met eigen, persoonlijke acties het al gemeen-georganiseerde werk doorkruist. Wij zijn er voorshands voorstander van, dat men deze gelegenheid benut, om de per soonlijke initiatieven niet te snel te onderdrukken. ..De liefde re kent niet". Dit Paulinische woord is de lijfspreuk van het Neder landse volk in deze dagen. De liefde heeft het eerste, het groot ste. het beste woord. Organisatie zal nuttig en nodig, ja, onmisbaar zijn. Maar het per soonlijk initiatief moet zich kun nen uitleven. Hier moet waarlijk geofferd, worden, dat wil zeg gen, dat. men iets doet, wat moeite kost en wat men eigenlijk liever zou nalaten, en dat mèn geeft wat men eigenlijk niet kan missen. Dat is waarlijk offeren en waarlijk offeren is nood zakelijk, om het tempeest, dat onze oude erfvijand heeft aange richt, te bestrijden en de gevol gen daarvan zoveel mogelijk te verzachten. troffen plaatsen behoren: Numansdorp met 67 do den, Fijnaard in Noordbrabant met 46 doden, Nieuw Vossemeer met vermoede lijk 50, Oude Tonge met vermoedelijk 60 en s-Gravendeel met 55 doden. Een luchtopname van de overstromingen te Ooltgensplaal De huizen staan lot aan de dakgoot onder water Luchtopname ANP-foto Op vele plaatsen verkeren nog mensen in levensgevaar, vooral op Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee. En de zwaar beproefde bevolking van deze provincies wacht nieuwe ellende nu het weerbericht van krach tige Noord-Oostenwind spreekt, en van lichte vorst. De toestand in de noodgebieden liet zich vannacht als volgt aan- j zien: Zeeland Van Noord-Beveland en Schou wen-Duiveland begonnen eerst Maandagochtend vroeg berichten door te komen waaruit bleek, dat zich ook hier catastrophes had den voorgedaan. In de loop van gisteren werd van Noord-Beve land, waar nog steeds geen hulp was, een dringende oproep ont vangen om rubber- en motorbo ten. De mensen zaten er op zol ders en daken en konden niet bereikt worden. Er was geen drinkwater. Op het voetbalveld van Goes op Zuid-Beveland werd gisteren urenlang vergeefs ge wacht op de komst van 6 Britse helicopters, die van Duitsland uit via Goes naar Noord-Beve land gedirigeerd zouden worden. Maandagochtend spoelden bij Goes zeven lijken aan, vermoe delijk van slachtoffers op Schou wen-Duiveland. Van Ierseke en Wemeldinge uit zijn 22 schepen naar Schouwen-Duiveland uitge varen. De vlucht der helicopters werd echter lot vandaag uitge steld. Wel is door andere vliegtuigen gisteren boven Noord-Bevcland een aantal rubberboten uitge worpen. Bericht werd dat de ramp het ergst is te K o r t g e n e, waar tenminste 40 doden zijn ge vallen. Een algemeen overzicht van de grote Ahoy-hal te Rotterdam, die in gereedheid is gebracht voor de ontvangst van de ge troffenen uit de overstroomde gebieden, die in groten getale Rotterdam binnenkomen. Enorme hoeveelheden voedsel, kle ding bedden en andere goederen zijn in deze hal onderge bracht, ter leniging van de eerste nood van de slachtoffers. De binnenkomenden xvorden er liefderijk verzorgd door UVV- sters, padvinders en -sters. Op de rest van Noord-Beveland zou de toestand meevallen. Op Zuid-Beveland vielen te Wolphaartsdijk zes doden. In tegenstelling met eerdere berich ten zou Hansweert niet onder water staan, met uitzondering van het aan Kruiningen grenzende deel. Noodzenders Rond de Zeeuwse eilanden werd gisteren een radio-telefonisch net van hulpzenders ingericht, opge steld op schepen, die nabij de bedreigde punten ligplaats heb ben gekozen. Nabij Kortgene ligt „De Zeven Gebroeders", bij Zie- rikzee „De Vriendschap", bij de Val van Ouwerkerk de „Ora et Labora", voor Bruinisse de „Sum- mus Umbra", bij Hansweert de „Neeltje", bij Rilland Bath de „Matteus" en voor Ellewoutsdijk de „Adriaantje 2". Urk helpt Zierikzce De berichten, die gisteren van Schouwen-Duiveland werden ont vangen, maakten vooral melding van een noodtoestand in Zie- r ik zee, waar totnogtoe 19 do den te betreuren vielen. Behoudens de duinen aan de Westelijke rand staat heel Schou wen-Duiveland onder water. Dit bericht werd ontvangen via de „Amateurs-nooddienst", een net van verbindingen dat met de ge troffen gebieden wordt onder houden door over geheel Neder land verspreide radio-amateurs. Vandaag zouden per provin ciale boot 300 evacué's van Schouwen-Duiveland vertrekken. (Vervolg op pagina 7) EEN VLOOT VAN SCHEPEN is vannacht op Meg naar de zwaargelroffen gebieden in het Zuiden des lands. Elders in dit nummer vermeldden wij al hoe de Scheveninger vissers en de Urkers te hulp zijn gesneld naar Zierikzee en Goeree. Ook de kotter-vissers van het zelf getroffen Texel zijn op weg. Tien schouwen zijn gisteravond van Hoorn uitgevaren. En zo is het overal. Vannacht om half twee ver trok uit Amsterdam het hospi taal-kerkschip „De Hoop". Uit IJmuiden kozen veertig vissers schepen van alle types en groot ten de zee cn stoomden, zwaar bemand en geproviandeerd, op naar het Zuiden, een vloot waar mede men tienduizenden perso nen hoopt te kunnen evacueren. De IJmuider reders hebben daar toe een organisatie uit de grond gestampt en men is doende van nacht nog meer vissersschepen voor het reddingswerk vrij te maken. Van dc Koninklijke Marine ne men thans 52 motorvaartuigen, 10 sloepen cn 31 rubber vlotten aan het reddingswerk deel, ter wijl 48 andere motorvaartuigen in gereedheid worden gebracht. Vanuit Duitsland is een vloot landingsvaartuigen en motorbar kassen met Britse en Belgische bemanningen op weg naar ons land. De vloot bestaaf uit dertien Britse landingsvaartuigen, drie Britse barkassen, vier Belgische motorbarkassen en twee Belgi sche landingsvaartuigen. De hulp komt binnen van alle zijden. De Royal Air Force heeft door middel van de Britse lucht- macht-attache te Den Haag vijf- 1 naar honderd man met genie-uitrus- J door ting en voorraden en een medi sche afdeling aangeboden. De 27e Canadese infanterie-brigade te Hannover heeft. Nederland aan geboden drie afdelingen genie te zenden. soneel van Avio Diepen. Alle Nederlandse organisaties in Frankrijk hebben gisteren een oproep gedaan om hulp voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Zij verzochten kle ding. schoeisel, lakens en dekens te willen afgeven bij de Neder landse consultaten of de kanto ren van de K.L.M. Ook het kabelschip „Poolster" van de P.T.T. is, met een dok ter aanboord en een staf E.H.B.O. ers en medicamenten aan boord, onderweg naar Zierikzee. Zierikzee kreeg gisteravond or der onmiddellijk alle lichten en vuren te ontsteken om vliegtui gen gelegenheid te geven rubber boten te droppen. De loco-burgemeesler van Zie rikzee heeft dringend gevraagd onmiddellijk een amphibie-vaar- tuig te zenden naar het zieken- Gisteravond is tot verlening van bijstand bij de redding van de bevolking van Goeree en Overflakkee van Den Haag een amphibievaartuig vertrokken, on- u------- der commando van de meccano huis waar de zieken op de boven- W. S. Prevo en bemand met per- verdieping bij elkaar zitten. H. M. de Koningin heeft gister-- morgen om 7.30 uur Soestdijk verlaten voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Na een kort oponthoud in Den Haag scheepte zij zich in Dordrecht in op een vaartuig van de Rijkswaterstaat, waarmee zij bezoeken bracht aan j 's-Gravendeel, waar zij zich on derhield met de burgemeester. '11 aantal artsen en de getroffen be- I volking, en aan Numansdorp, Mgr. P. Giobbe, Pauselijk Inter nuntius, heeft Maandagavond het volgende telegram uit Vati caanstad ontvangen: „Zijne Heiligheid, diep bewip- ZÜ met vele evacué's sprak. d de vreselijke ramp die «.of» waren ondergc- -- j— die in een café bracht. Tn Middelharnis, waadde de Koningin met waterlaarzen door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H.M. had de bedoeling verder te varen Stellendam, maar moest tijdgebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoordelijkheid niet op zich nemen in het don ker een haven binnen te varen, waar voortdurend boten in en uit gaan. „Piet Hein" wordt ingeschakeld (Eigen bericht) Het geschenk van het Neder landse volk aan het Koninklijk Gezin, het jacht „Piet Hein" zal, in opdracht van H.M. de Konin gin naar de getroffen noodgebie den vertrekken. Het schip dat tot nog" toe in de haven van Den Helder lag voor revisie, is door het personeel van de Rijkswerf thans ingericht als noodhospitaal. Het schip ligt stoomklaar cn zal j lig mogelijk vertrekken. - De Koningin keerde om 19.30 uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Rotterdam, waar zij achtereenvolgens de evacua tiecentra in het Feyenoord-sta- dion en de Ahoy-hallen bezocht. Daar sprak zij o.a. met vluchte lingen van Schouwen en Duive- land. Om 21.00 gisteravond kwam de Koningin op Soestdijk terug. Naar alle waarschijnlijkheid zal zij vandaag opnieuw de geteister de gebieden bezoeken. Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina is, op door- j reis naar Zeeland, Maandag per trein in Antwerpen aangekomen. I Onmiddellijk na haar aankomst reisde de Prinses per auto door naar het geteisterde Zeeuws- Vlaanderen. Nederland heeft getroffen, deelt in de onzegbare smart, smeekt Gods erbarming over de slacht offers en de in nood verkerende bevolking af en zendt Zijn Apos tolische Zegen." Nederlands Rampenfonds Nood is neergedaald over ons Vaderland. Help, help direct. Hulp is plicht. Hulp in goederen, maar ook en vooral hulp in geld. Doe het direct. Stort Uw bijdrage op postgiro 9575 van het Nationaal Rampenfonds, Den Haag, of stuur een post wissel naar het secretariaat, Statenlaan 81. Ook aan de bureaux van dit blad kan men gelden storten of per postwissel of per giro overmaken. Alle binnengeko men giften zullen wij in de krant verantwoorden en on middellijk overmaken aan het Rampenfonds. Deze inzameling door middel van onze bureaux openen wij met een gift van f 500. DE DIRECTIE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1