TOT GISTERMIDDAG: TWEE MILLIOEN VOOR HULP Gezamenlijk sluiten wij de dijk Ook uit het buitenland stromen giften en goederen binnen Radiotoespraak van minister-president dr W. Drees Pag. 2, Tweede blad DEUTSCHE COURANT Dinsdag 3 Februari 1953 (Van een speciale verslaggever) In het statige herenhuis op de Statenlaan 81 te Den Haag staat sinds Zondagochtend, enkele uren nadat het vreselijke nieuws over de ramp, die zich langzaam maar zeker over Nederland aan het voltrekken was, bekend was geworden, de bel niet stil en rinkelen vrijwel constant de telefoons. Daar, op het hoofdkwartier van het Nationaal Rampenfonds, stromen van alle zijden de bijdragen bin nen en worden aanbiedingen in de meest uiteenlopende vorm tot hulp van de getroffenen gedaan, een spontane reactie op de oproep tot steun van het rampenfonds. Hoe zeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duidelijk uit de tot nu toe binnengekomen gaven. Maandagmiddag omstreeks vijf uur was een bedrag van ruim twee millioen gulden uitgezonderd de vele stortingen per giro, die nog niet binnen zijn ontvangen en waren duizenden en nog eens duizenden kledingstukken aan de Rode Kruispost te Den Haag ingeleverd. Het is voor de eerste maal sinds zijn oprichting in 1935 dat het Nationaal Rampenfonds, dat een overkoepelende organisatie is van 't NederlandseRode Kruis, de kon. nationale bond voor reddingswe zen en E.H.B.O., het „Oranje Kruis", het Nederlandse rooms- katholieke huisvestingscomité en de „Algemeen verenigde com missie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland," op een dergelijke wijze in actie is gekomen. „MACHINE OP GANG" „En al liep de zaak tijdens de eerste uren op Zondag nog wat stroef", vertelde ons drs H. Jon ker, „later op de dag kwam de machine hoe langer hoe beter op gang en thans loopt alles prima. Iets, wat uiteraard niet tot stand zou zijn gebracht, indien we daar bij niet de grootst mogelijke mede werking hadden verkregen. Dank zij de ons van alle kanten spon taan aangeboden kantoormeube len, schrijfmachines, drukwerken,, administratiesystemen en alle dingen, die op een goed functio nerend kantoor nu eenmaal on ontbeerlijk zijn", vervolgde de heer Jonker, „konden de vele vrijwilligers Zondagmiddag reeds volop aan de slag." r DE OORZAAK VAN DE RAMP Het verloop van de storm En dat was wel nodig ook, want nauwelijks was het beroep van het fondsbestuur op het Neder landse volk om, waar maar enigs zins mogelijk was en op wat voor manier dan ook, steun aan de ge troffenen te verlenen, de deur uit, of uit alle delen van het vader land kwamen de gaven en giften in een ononderbroken stroom binnen. De georganiseerde Nederlandse landbouw en de georganiseer de Nederlandse zuivelbedrijven schonken tezamen 1 millioen gul den. Een vooraanstaande Neder landse industrie voegde daar een half millioen aan toe. Vier an dere firma's zegden elk een be drag van 100.000 gulden toe. Maar het waren niet alleen de grote industriëlen, die hun plicht begrepen. Want af en aan komen honderden en honderden goede gevers op de Statenlaan brengen wat zij missen kunnen. Schoolkinderen, die in de klas een inzameling hebben gehouden of die hun spaarpot hebben om gekeerd, ouden van dagen die van een klein pensioen een ge deelte afstaan voor hun zo zwaar getroffen landgenoten. De drost van Elten heeft mede gedeeld dat er in zijn grenscor- rectiegebied reeds 1742,bij een is gebracht. Een wagen met goederen is onderweg ten behoeve van de slachtoffers van de ge troffen gebieden. De gemeente Nieuw Leusen heeft besloten de gemeente Cad- zand te adopteren. Het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft aan het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 80.000 beschikbaar gesteld. Iemand die onbekend wenst te blijven heeft aan het Nationaal Rampenfonds een bedrag van honderdduizend gulden geschon ken. De gemeente Peize in Drenthe heeft de geteisterde gemeente Ab- benbroek geadopteerd. De Nederlandse Katholieke Ar beidersbeweging heeft besloten 75.000 bijeen te brengen voor het Nationaal Rampenfonds. De dierenbescherming Haarlem heeft haar dierentehuis Ridder straat 11 beschikbaar gesteld voor kleine huisdieren uit de ge troffen gebieden. De Urkers zullen de vissers gemeente Stellendam adopteren. Op Urk is plaats gemaakt voor 250 vluchtelingen. De burgemeester van Hengelo (Gld.) deelt mede, dat na ge houden enquete' aan het rampen- cornité is medegedeeld, dat in deze gemeente 750 kinderen kunnen worden ondergebracht. Doetinchem zal de getroffen gemeente Middelharnis adopteren. Tevens biedt Doetinchem aan, een 20-tal leerlingen van middel bare scholen uit de getroffen ge bieden, die dit jaar eind-examen zullen doen, onder te brengén in „Ruimzicht", een internaat, zodat de jongens hun studie kunnen voortzetten. De gemeente Maarn heeft de gemeente Renesse geadopteerd. Op de Ned. Antillen is men ge reed daadwerkelijk steun te verlenen. Het medeleven en de drang tot hulpverlening zijn hier algemeen. Burgemeester Matser heeft de adoptie door Arnhem aangebo den van de gemeenten Vlissin- gen„ Roosendaal en Hoedekens- kerke bij Terneuzen. De gemeente Oosterhout (N.B.) adopteert Walcheren. Maandag avond nog werd een colonne met ingezameld meubilair, kleding stukken en voedingsmiddelen naar het eiland gezonden. Zaandam, dat al in 1945 hulp aan Walcheren heeft verleend, zal thans Ritthem helpen. De KLM vervoert uit Zuid- Afrika gratis goederen voor de getroffen Nederlandse gebieden, voorzover er vervoerscapaciteit is en voor zover het dringend noodzakelijke goederen betreft, die in Nederland zelf niet zijn te krijgen. Het interkerkelijk hulpcomité van de Wereldraad van Kerken te Genève heeft een bedrag van 6000 Zwitserse francs ter be schikking gesteld voor de slacht offers. De mijnindustrieraad heeft medegedeeld, dat hij zal bevorde ren, dat op Zaterdag in de mijnen twee uur extra zal worden ge werkt. Het loon en de meer-pro- ductie over deze uren zal geheel worden afgestaan aan de getrof fen landgenoten. De N.V. Philips Gloeilampen fabrieken heeft aan het Nationaal Rampenfonds een bedrag van honderdduizend gulden aangebo den. Bovendien zal het personeel, dat 25.000 mensen omvat, in de komende week twee uren over werken. Dit laatste bedrag zal door de N.V. Philips worden aan gevuld met de resultaten, verkre gen uit deze extra arbeid. Ook de directie van de Algeme ne Kunstzijde Unie N.V. te Arn hem stelt honderdduizend gulden ter beschikking. De ondernemingsraad van de AKU besloot aan de werknemers aan te bevelen, ten behoeve van het Rampenfonds afstand te doen van acht uur loon of 4°/o van het maandsalaris. Het personeel van Van der Heem N.V. heeft zich bereid ver klaard een dag loon af te staan. De directie legt er een even groot bedrag bij. De Kon. Rott. Lloyd heeft haar motorboot „Lloydmail", de firma Ruys en Co haar m.s. „Spartan" beschikbaar gesteld. Ook de mo torsloep van de Maandagmiddag uit Indonesië teruggekomen „Ma- taram" is terstond voor hulpver lening uitgerust. Bemanning en passagiers van de Maandag ver trokken „Overijssel" brachten op de valreep 390.bijeen, be manning en passagiers van de „Mod jok er to" maakten uit de Middellandse Zee telegrafisch 823 over. De Unilever heeft een kwart millioen geschonken, de Neder landse Bioscoopbond en de stich ting Bio-vacantie-oord 100.000. De DAF-autofabrieken in Eind hoven gaan deze hele week iedere dag een uur overwerken. De Bat'a-fabrieken in Best gaan Zaterdag een halve dag overwer ken. De directie zal het beschik baar komende bedrag verdubbe len. Van dit geld zullen schoenen worden geschonken. De Nederlandse meelimporteurs hebben hun bezit aan jute-zakken 66.000 stuks, ter beschikking ge steld. De Algemene Nederlandse bouwbedrijfsbond staat 10.000 af, de directie van de Hoogovens 50.000. Hengelo kan achthonderd kin deren herbergen, de gemeente Beverwijk evacué's en 250 stuks vee. De georganiseerde textiel- en confectie-industrie heeft gecoör dineerde hulp aangeboden aan de regering. De gemeente Soest heeft Nieuw en St Joostland op Walcheren geadopteerd. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse associatie van accoun tants heeft de minister van Fi nanciën verzocht, voor giften aan het Nationaal Rampenfonds be lastingfaciliteiten toe te staan. Het Leger des Heils hééft zijn gehele apparaat ter beschikking gesteld voor de inzamelingen en mobiele cantines naar geteister de gebieden gestuurd. ZWEEDSE HULP Het Zweedse Rode Kruis zal vijf ton kleding en verder hoe veelheden melkpoeder en kin- dervoedsel naar Nederland zen den. De Zweedse legatie te Den Haag en het Nederlandse Rode Kruis overleggen over de „be hoefte en gewenstheid" om kin deren, die van de watersnood te lijden hebben gekregen, voor ver zorging naar Zweden over te brengen. Het Zweedse Rode Kruis wil de Nederlandse slachtoffers voor zien van dekens, baby kleding en onderkleding voor een bedrag van minstens honderdduizend Zweedse kronen. De hulp-organi satie „Redt de kinderen" zal zo spoedig mogelijk vijf ton kleding en voedsel-in-blik, speciaal voor kinderen, naar het Nederlandse Rode Kruis zenden. •Rivieren Garen in dedi|ken Gebied van de overstromingen Een collecte, die is gehouden voor het nationaal Rampenfonds op de Maandagbeurs te Rotter dam heeft 68.750 opgebracht. De federatie van de drie krui deniersbonden, de kruideniers vakcentrale, heeft eën actie inge zet ten bate van de getroffen kruideniers. Een fonds zal worden gevormd onder de naam „de krui deniers helpen hun collega's". Woensdag, Donderdag en Maan dag a.s. zullen leden van de sectie standwerkers van de centrale ver eniging van markt-, straat- en rivierhandel op de Dam in Am sterdam met het rad van avontuur en per Amerikaanse verkoping hun steentje bijdragen aan de hulpverlening. In 1925 deden zij hetzelfde na de ramp te Borculo. Toen zamelden zij op één dag 3500 in. Ditmaal hopen zij min stens het tienvoudige te bereiken. De regionale commissie Twenthe uit de vakraad voor de textiel industrie heeft aan alle textiel ondernemingen in Twenthe en de Gelderse Achterhoek geadviseerd, dat alle werknemers van hoog tot laag een vacantie- of snipperdag afstaan. Het hierdoor ter beschik king gekomen bedrag wordt door de werkgevers met tenminste een zelfde bedrag verhoogd. Verwacht wordt, dat hierdoor 650.000 zal worden opgebracht. Het tehuis „De Keijenberg" te Renkum van de alg. diaconale raad der Ned. Herv. kerk is be schikbaar voor evacué's. Almelo heeft Zierikzee geadop teerd. Na één middag collecteren is in Almelo 110.000 bijeenge bracht. Het vacantieoord van de chr. vakbeweging te Putten en het conferentieoord van de christe lijke bedrijfsgroepencentrale te Driebergen worden opengeste Ld voor geëvacueerden. Het Nederlands Bijbelgenoot schap stelt bijbels beschikbaar. Bijbels kunnen worden aange-. vraagd bij en gezonden naar het Bijbelhuis te Amsterdam, Heren gracht 366, tel. 36300. Het „herinneringsfonds" van graaf Folke Bernadotte heeft twintigduizend Zweedse kronen voor de slachtoffers geschonken. De „Zweden-Amerika-Lijn" heeft een bedrag van 50.000 Zweedse kronen gezonden aan burgemeester mr B. Kolff van' Vlissingen. In Vlissingen wordt een nieuw schip voor de „Zwe den-Amerika-Lijn" gebouwd. Maandagavond vertrok een vliegtuig van de KLM uit Kopen hagen naar Nederland met een eerste lading hulpgoederen van het Deense Rode Kruis, bestaan de uit wollen dekens, die gratis worden vervoerd. Vandaag wordt een ton eerste- hulp-uitrusting door het Noorse Rode Kruis en de Scandinavische luchtvaartmaatschappij per vliegt tuig naar Nederland overge bracht. DENEMARKEN Het Deense Rode Kruis heeft Maandagavond de Nederlandse organisatie aangeboden enkeie honderden kinderen voor een kort verblijf in Denemarken op te nemen. De bevolking van De nemarken betoont overal grote belangstelling. Een inwoner van Oeresund zamelde Maandag kle dingstukken in en vertrok des avonds met zijn volgeladen auto om de partij aan het Nederlandse Rode Kruis te gaan aanbieden. Honderd en vijftig jongelieden die als dienstweigeraars hun dienstplicht vervullen in een ar beidskamp in Jutland, hebben het Nederlandse gezantschap te Kopenhagen en het Deense Rode Kruis hun hulp bij de reddings- en opruimingswerkzaamheden in Nederland aangeboden. Het be trokken Deense ministerie zal hiertoe toestemming moeten ver lenen. UIT DUITSLAND Het Nederlandse consulaat-ge neraal te Hamburg heeft voor de bijdragen van de bevolking bij de Nederlandse Bank voorZuid-Afri- ka te Hamburg een „Sonderkon- to" geopend. De stad Dortmund heeft, voor eerste hulp, tienduizend mark voor de Nederlandse overstro- mings-slachtoffers ter beschik king gesteld. Ook de steden Keu len, Dusseldorp, Duisburg en Homberg, hebben in het bijzon der Rotterdam, hulp aangeboden. De stad Dortmund heeft steun aangeboden. Burgemeester Hennsler zeide dat, volgens zijn eerste indrukken, kleding en de kens het noodzakelijkst zijn. De Nederlandse kolonie in Kleef en omgeving houdt een in zameling van kleding en schoei sel. De goederen worden op het Nederlandse consulaat te Kleef in ontvangst genomen. De Evangelische kerk in het Rijnland, Duitsland, zal een op roep doen voor het bijeenbren gen van gelden voor de Neder landse getroffenen. Het Hilfswerk der evangelische kerk te Essen heeft tweehonderd dekens afgezonden. De regering van de Westduit- se staat Noordrijnland-Westfalen heeft Nederland en België hulp aangeboden in de vorm van ar beidskrachten, pompen, bouw materialen en graafmachines. De Westberlijnse artsenvereni ging heeft de hulp van Berlijnse dokters aangeboden voor de over stroomde gebieden in Nederland. Het „Technische Hilfswerk" te Coblenz heeft de Nederlandse consul-generaal te Dusseldorf hulp voor de overstroomde gebie den aangeboden. Maatregelen zijn genomen om de Duitse hulp krachten, die naar Nederland on derweg zijn, ongehinderd de grens te doen passeren. Het internationaal secretariaat voor de jeugd van de Europese Beweging heeft een dringend be roep op de jeugdbewegingen in de „zestien vrije landen van Eu ropa" gedaan om een hulpactie te organiseren. IN CANADA De burgemeester van Victoria, Claude Harrison, stelde voor, een dergelijk fonds in te stellen voor de slachtoffers in Nederland en Groot-Brittannië. Victoria is de hoofdstad van de Canadese pro vincie Brits Columbia. Ook werd voorgesteld een belangrijk deel van een fonds, dat bijeen gebracht is voor de slacht offers van een overstroming in 1948 in Brits Columbia, ter be schikking te stellen voor hulp aan de slachtoffers in Groot- Brittannië, Nederland en België. Het fonds omvat een half mil lioen dollars. Verpleegsters en andere hulp vaardige me'asen verzorgen de kinderen van de vluchtelingen. De arme kleinen worden gewas sen en in de kleren gestoken. - G- v: - -- Het Canadese Huis van Afge vaardigden heeft Maandag een stemmig een resolutie aangeno men om materiële hulp naar de rampgebieden van Engeland, Ne derland en België te zenden, zo dra men over de beste vorm van hulpverlening kan beslissen. De voorzitter van de Neder landse gemeenschap te Vancou ver in Canada, de heer A. F. A. Pieters, heeft Maandag de op richting bekend gemaakt van een fonds tot hulp aan de slachtof fers van de overstroming. Hij verzocht ook kleren voor verzen ding beschikbaar te stellen. De Canadese ambassadeur in Nederland, de heer Thomas A. Stone, heeft in een persoonlijke brief mededeling gedaan van een belangrijke gift namens mevrouw Stone en hemzelf. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft zijn hulpbronnen ter be schikking van de overstromings slachtoffers in Europa gesteld en aan Nederland, België en Enge land is het zenden van deskun digen op het gebied van hulpver lening aangeboden. Een uit leden van de Neder landse kolonie te Parijs gevormd actiecomité heeft de Nederlan ders in Frankrijk opgeroepen, kleding, schoeisel en dekens te zenden naar de KLM-kantoren te Parijs, Lyon, Bordeaux en Ni ce. Kardinaal Feltin, de aartsbis schop van Parijs, heeft aangebo den drieduizend dakloze Neder landse kinderen in Frankrijk on der te brengen. De oprit naar onze trotse Moer- dijkhrug. Een verkronkeld spoor, het andere weggeslagen. Maar deze verzakte spoordijk beteken de de redding voor een boer, die zijn fiets niet achter wilde laten. Het Franse ministerie van Openbare Werken heeft medege deeld dat het van plan is spoor weg-materieel en andere essen tiële goederen naar Nederland te sturen. Het Franse comité voor hulp aan kinderen heeft ge vraagd om bijdragen voor de rampslachtoffers. De burgemeester van Milaan, Ferrari, bood aan: honderd Neder landse kinderen, die hun ouders hebben verloren of door de wa tersnood dakloos zijn geworden, onder te brengen in een in Italië aan zee gelegen kamp. Het jeugd-Rode-Kruis heeft de getroffen landen aangeboden schoolkinderen, die van de ramp geleden hebben, in verzorging te nemen. De Nieuwzeelandse Rode- Kruisvereniging heeft een som van honderd pond sterling aan Nederland overgemaakt. Te Londen is onder voorzitter schap van de Nederlandse am bassadeur, mr D. U. Stikker, een watersnood-comité gevormd. De Amsterdamse politie heeft Maandagnacht in een perceel aan de Sloestraat elf personen aangehouden wegens het spelen van hazardspel. Twee personen zijn in bewaring gehouden. 1 Ondtrgt/optn gtbltd Btdrnga gtbttd P/aorsen waar slachto/ftrs rit tan Vtrbroktn spoor Giften en de belasting De in de rede van minister Drees aangekondigde belas tingfaciliteiten zullen waar schijnlijk o.m. betreffen een verruiming van de vrijstelling van loonbelasting, inkomsten belasting en vennootschapsbe lasting voor giften aan het Nationale Rampenfonds. Prinses Beatrix geeft haar fiets weg Prinses Beatrix heeft spontaan het nieuwe rijwiel, dat op haar verjaardag werd aangeboden door een rijwielhandel te Soest- dijk, geschonken aan de hulp acties voor het Rode Kruis. Stoor amateur zenders niet! Een belangrijk deel van de hulpverlening steunt momen teel op het werk dat door de vele amateur-radio zenders wordt verricht. Zeer vele red dingen en voorzieningen met voedsel en materiaal konden worden verricht of bespoedigd dank zij deze zenders, die dag en nacht in touw zijn. Om dit te kunnen doen moeten deze amateurs hun berichten sto- ringvrij kunnen zenden en ontvangen. Daarom doen wij, namens hen en in het levensbelang van alle getroffenen, een beroep op al onze stadgenoten om zo min mogelijk gebruik te maken van electrische apparaten, die geruis veroorzaken, zoals stof zuigers en droogapparaten. Urk helpt Zierikzee Om half vijf gistermiddag zijn vijfentwintig IJselmeerkotters en een sleepboot vertrokken met bestemming Zierikzee. De sche pen zijn volledig bemand. Ver der vertrokken de U 64, de U 164 en de U 186. Dit zijn grote sche pen met radio-, zend- en ont vangapparaten aan boord. Ver der twee autobussen met motor schippers voor aflossing, 4 trac tors, geladen met motorvletjes, volledig bemand. De inzameling van goederen neemt op Urk een geweldige omvang aan. In 1916 overstroomde de wa tervloed Urk voor twee derden. Nu, na de afsluiting der Zui derzee, heeft men er geen last meer van water. Uit dankbaar heid wil de bevolking alle mede werking verlenen. DE minister-president dr W. Drees heeft gisteravond een radiorede gehouden. Daarin zei hij: „Twee dagen lang heeft een beangstigend aanzwellende stroom van be richten ons doen beseffen welk een ramp over Nederland is gekomen door het samentreffen van een springvloed en van een orkaan uit ongunstige richting. Ik behoef u de droevige bijzonderheden niet opnieuw te schetsen. Het zal allen dui delijk zijn geworden dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuwsch-Vlaanderen, geteisterd is en dat in het bijzonder de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland van Zuid-Holland zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle om vang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden om gekomen. Daaronder velen bij pogingen om anderen te redden. Wij herdenken hen met diepe eerbied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de na bestaanden van die slachtoffer werden van het watergeweld. ER IS VEEL GELEDEN Er is veel geleden, ook door die ontsnapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklem mende gedachte hoevelen alles hebben moeten prijsgeven die, na uren op zolders of zelfs op de daken temidden van de woeden de storm, tenslotte, op het nip pertje slechts, het vege lijf heb ben kunnen redden, Nog beklemmender is het feit dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. Met alle middelen van de moderne tech niek wordt het menselijk moge lijke gedaan om hen op te spo ren, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de over stroomde gebieden weer talloze boerderijen en huizen verlaten, als eens op Walcheren en in de Wieringermeer. Wij weten niet wat er van zal blijven staan. En wij we ten nog niet bij benadering hoe groot de schade tenslotte zal blijken te zijn. Maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist dui delijker begon af te tekenen. Verheugend temidden van de ze ellende is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zij den, ook uit de overzeese rijks delen en uit het buitenland, mo gen ondervinden. Het ging en gaat er voor het ogenblik in de eerste plaats om mensen in veiligheid te brengen, onderdak en verdere hulp te verschaffen. En daarnaast alle krachten in te spannen waar nog afweer van het water mogelijk is en waar vee en voorraden kunnen worden geborgen. GROTE BEREIDHEID Uit de berichten zult gij, ver trouw ik, hebben begrepen dat gemeentelijke-, provinciale en rijksorganen zich daarvoor on middellijk tenvolle hebben inge zet. Prachtig is daarnaast de geestdriftige bereidwilligheid van zeer velen, om zich persoon lijk voor alle arbeid en alle steunverlening beschikbaar te stellen. Prachtig ook de kracht dadige medewerking van vele organisaties. Overstelpend zijn de toezeggingen en aanbiedin gen van medewerking die ons toestromen. Er zal in deze ge handeld worden in nauw over leg tussen de regering en het na tionaal rampenfonds dat de par ticuliere steun bundelt. Van regeringswege is een in terdepartementale commissie in gesteld die de werkzaamheden van de verschillende rijksorga nen coördineert en het contact met het rampenfonds zal onder houden. In de Staten Generaal hoop ik morgen nadere mede delingen te doen over de toe stand en over de verdere voor nemens ten aanzien van de hulpverlening, de financiering van het herstel en de voor de giften te verlenen belastingfaci liteiten enz. LUCTOR ET EMERGO Thans moet ik mij bepalen tot een zeer kort algemeen woord. Maar de betrokkenen kunnen rekenen op een krachtige aan pak waarbij de regering zich ge steund weet door u allen. Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat in menig opzicht onze vriend is maar telkens ook weer een ons bedreigende vij and, voor het ogenblik een ern stige nederlaag geleden. Wij weten echter dat het op den duur in de worsteling telkens weer de overhand weet te ver krijgen en dat ons land daarbij is gegroeid en sterker geworden. De wapenspreuk van de pro vincie Zeeland, nu weer één van de ergste noodgebieden, is „Luctor et emergo", „Ik worstel en kom boven", boven uit de zee. De mededelingen die ons van alle kanten bereiken getuigen hoezeer dit woord thans ook weer de leuze is van heel ons volk. De tijding omtrent het onge luk dat aan zovele landgenoten overkomen is en dat zijn weer slag heeft op onze algemene toestand heeft bij velen de beste karaktereigenschappen aan de dag doen treden. Er is een vaste wil om geza menlijk de slachtoffers te hel pen, om gezamenlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewer king en uw offervaardigheid een beroep wordt gedaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3