Velen wachten op redding; zijn gered honderden In Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren worden polders reeds leeggemalen Nog geen juiste gegevens over vermisten Scheveningers redden met hun sloepen honderden mensen De verbindingen met Zeeland Honderden schepen naderen Flakkee en Schouwen Vliegtuigen voort durend in actie Engel der vernieling daalde neer over ons land Treinen wachtten voor geopende brug Millioenen stromen naar het Rampenfonds Reeds f 250.000. uit Antillen Een millioen mensen in nood Prinses Beatrix gaf haar fiets weg Prins Bernhard onderbreekt zijn Amerikaanse reis TWEEDE BLAD HET GOOI EN OMMELAND VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 TRIEST RELAAS VAN RAMPSPOED (Van onze verslaggever) REEDS KRIJGT MEN EEN GLOBAAL BEELD van de ramp spoeden, die ons volk getroffen hebben, reeds gaat nnen be seffen dat de trieste dodenlijst nog verder en verder zal stijgen. Wie immers kan zeggen hoevelen bedolven zijn onder de muren van instortende woningen, hoevelen eenzaam worstelend de strijd tegen de waterstroom hebben opgegeven, hoevelen zonder dat het bekend is, zijn overweldigd en weggespoeld. De trieste, afschrikwekkende berichten blijven binnen komen. In Stavenisse is een dijk bezweken met kijkers erop; 200 mensen verdronken. Geredden uit kleine dorpen vertellen van hun doden: bij ons twintig, bij ons veertig. Ze vertellen het met doffe, toonloze stemmen. Voor hen heeft het leven alle glans verloren, op het moment dat zij gered werden had den zij zich reeds verzoend met de dreigende dood, apathisch hebben zij gewacht op het moment dat hun krachten het zouden begeven en dat zij, onmachtig geworden door de koude, in het vaalgrijze water zouden wegzinken. En dan worden zij gered, ze beseffen nau welijks dat aan hun verschrikkingen een einde is gekomen, voor hun ogen blijft de watermassa opdoemen, zij horen nog het bulderend ge weld Aan de stormen, het woeste gedruis van de watermassa's. Als zij door de boten worden weggevoerd laten zij een desolaat land achter zich, vernield door het water, gegeseld door de orkaan. Men kan zich van deze rampspoed, die een van de rijkste delen van ons land, moeizaam aan de zee ontworsteld, heeft getroffen nauwelijks een beeld vormen. Het beeld, dat men zich ervan kan vormen, is er een van een verschikkelijke ontzetting, van grootse heldhaftig heid, van onmetelijk verdriet. Een" klein land, getroffen door een niet met woorden te omschrijven noodlot. Daar zijn de berichten uit Westelijk Brabant. Zeven doden in Steenbergen, vier afkomstig uit Nieuw Vossemeer, twee uit Sint Philipsland en een uit Steenbergen. De vluchtelingen, zo meldt men, hebben niets van hun bezittingen kunnen redden. De verhalen, die de ge redden vertellen, kunnen geen indruk geven van wat er gebeurd is. Van de 2194 bewoners, die Sint Philipsland telt zijn er ten hoogste 1300 in Steenbergen aangekomen. Men weet nog niet wat er met de anderen gebeurd is. Ook in Nieuw Vossemeer zijn talrijke bewoners achtergebleven. Militairen trachten hen te redden. Pogingen om hen te berei ken leden schipbreuk, door de zware tegensti-oom. Later lukte dit met motor boten wel en kon het grootste deel van de bevolking uit dit dorpje worden af gehaald. Men zal in de loop van van daag nogmaals trachten de achterge blevenen te bereiken. Steenbergen in Brabant werd overstroomd, met vluch telingen uit Nieuw Vossemeer, St. Phi lipsland en Anna Jacoba. Lang niet de gehele bevolking van deze plaatsen is gered. In alle vroegte is men vanmor gen erop uit getrokken om de honder den geïsoleerde boerderijen te bezoeken en te trachten de nog levenden te red den. Steenbergen zelf ligt als een ver vooruitgeschoven, maar wonder boven wonder geheel gespaarde post aan de rand van het ondergelopen gedeelte van Westelijk Brabant. Ook het ten Noord- Oosten van Steenbergen gelegen Din- tcloord is droog gebleven. Pogingen om de weg tussen het zwaar getroffen Halsteren en Steenbergen en de weg van Steenbei'gen naar Bergen op Zoom te behouden, zijn mislukt. Gisteren werd het .plaatsje Kruisland door het water bedreigd; de bevolking werd in allerijl geëvacueerd. Onofficiële gegevens mel den dat in Nieuw Vossemeer vijftig mensen zijn verdronken. In Steenbei'gen spoelden dertien lijken aan. vermoede lijk van bewoners uit Nieuw Vossemeer. In Halsteren ten Zuiden van Steen bergen zijn dertien lijken geborgen; nog zestig personen worden vermist. Ooster hout heeft de gemeente Halsteren ge adopteerd en materiaal ingezameld, dat per auto naar Halsteren zal worden ver voerd. Stavenisse: vele doden Op het tegenover West Braband ge legen Zeeuwse eiland Tholen is de toe stand volgens de laatste berichten zeer ernstig. Het aantal doden zou aanzien lijk zijn. Volledige gegevens over het aan tal doden zijn nog niet bekend; men heeft van de burgemeester van Tholen verno men dat in de gemeenten Tholen, Poort vliet, Scherpenisse, Oud Vossemeer en St. Annaland tien slachtoffers te betreu ren zijn. Het aantal doden in de gemeen te Stavenissen, op de westkust van Tho len, is niet officieel bekend; het zijn er echter zeer velen. Het kustvaartuig „Crescendo" uit Rotterdam heeft 400 mensen uit Stavenisse aan boord geno men. Er bevonden zich zieken en gewon- den onder. De kapitein zeide-dat de toe stand in Stavenisse zeer critiek is. Zeeuws Vlaanderen veel gunstiger De toestand in Zeeuws Vlaanderen is. zo melden de laatste berichten, met uit zondering van enkele streken ten Oosten ran de Braakman, weer veel gunstiger. In vele gemeenten is het water reeds erdwenen en is men met man en macht bezig de dijken te dichten. Vandaag wordt een aanvang gemaakt, met het leegpompen van de polders. In Terneu- zen op Zeeuws Vlaanderen ontwikkelt de toestand zich in gunstige zin. Als het :r goed blijft zal men de toestand meester zijn. Met de herstelwerkzaam heden is reeds begonnen. Men hoopt nog vandaag te beginnen met het leegmalen •an polders rondom Terneuzen. Er zijn uit Terneuzen geen slachtoffers gemeld. In Hontenisse zijn acht slachtoffers te betreuren. Men is ook hier, behoudens onvoorziene omstandigheden, de situatie meester. In de streken rondom Honte nisse is veel vee verloren gegaan. Missingen is weer droog Op Walcheren heeft men de toestand thans vrijwel geheel in de hand. Het gat in de dijk bij Veere is gedicht. Bij Rithen staat nog een klein gedeelte onder' wa ter; in de omgeving van Arnemuiden staan nog enkele polders blank. In de zeedijk bij de Schone Waardin langs de Westerschelde is ook een gat geslagen De slaperdijk achter deze zeewering fun geert nu als zeewering.' Middelburg zit zonder drinkwater, uit een reserve voor. raad is aan alle gezinnen echter een hoe veelheid water afgestaan. De duinen bij Oostkapelle zijn sterk afgeslagen, evenals bij Domburg. De Westkapelse zeedijk heeft zwaar geleden. Er is echter geen reden tot ongerustheid. De gemalen op Walcheren werken weer op volle kracht. Vlissingen is weer geheel droog, de scha de is echter aanzienlijk. Noodvuren op Zierikzee In Ierseke op Zuid Beveland bevonden zich gisteren nog ongeveer 1000 vluchte lingen uit Bruinisse op Schouwen Duive- land, uit andere dorpen op Schouwen Duiveland, uit Noord Beveland en Tho len. Duizend door en door verkleumde mensen, die tenauwernood aan de dood zijn ontsnapt, dank zij de heldhaftige reddingspogingen van de vissers uit Ier seke. „Aan de overkant, bij Zierikzee op Schouwen Duiveland is het erg" zeggen de bewoners van Ierseke. Ze spreken-- van tientallen doden en zeggen dat nog duizenden op redding wachten. Van Noord Beveland is onge- Beroepsredders aan het werk (Van onze speciale verslaggevers). I-Iulpcolonnes uit Scheveningen heb ben gisteren honderden mensen uit het verdronken land rondom Abbenbroek en Zuidland. op het eiland Putten, ge- evacueerd. De mensen wei-den in de twintig sloepen, die uit Scheveningen waien meegebiacht, naar een café in Abbenbroek vervoerd, vanwaar het Rode Kruis voor het verdere transport zorgde. Hel reddingswerk werd de ge hele avond en nacht voortgezet. Een vrachtwagen met Scheveningse vissers is later gekomen om de roeiers en schippers, die al urenlang in touw wa ren, af te lossen. Jan van Ba vel, werkzaam bij een uit geversmaatschappij, en studerend voor stuurman, vertelde ons dat het perso neel van de rederij Vrolijk te Scheve ningen Zondagmiddag om half vijf be sloot hulp te gaan verlenen. Om 5 uur lagen zeven reddingboten van loggers op 5 wagens en om halfzes vertrok de ze colonne, waarbij zich ook verschil lende vrijwilligers hadden aangesloten. De stoet werd voorafgegaan door een kleine personenauto, welke de weg zou wijzen. Het ergst was de toestand geweest in Zuidland, waar de bevolking verrast als zij was door het water, voor een groot deel ingesloten is geweest en waar dooi het Rode Kruis, geassisteerd door mannelijke en vrouwelijke studen ten alsmede door zee-verkenners, reeds prachtig werk was verricht. De colonne, waarvan Van Bavel deel uitmaakte, slaagde er met veel moeite In 7 personen (een klein kind, 3 vrou wen en 3 mannen) te redden uit een kleine boerderij in de omgeving van Zuidland, waarvan de voorgevel voor een groot deel was weggeslagen door het water. Door een lijn te spannen van een telegraafpaal naar de boerde rij, die gelegen was in de onmiddellijke nabijheid van de dijk, waarin een gat was geslagen, konden hier zeven men senlevens worden gered. Uit een ande boerderij werden een vader, een moeder en hun twintigjarige dochter via een dakraam bevrijd. Vooral de expeditieleider, de heer Jac. Vrolijk, de chef-boekhouder van de rederij, Frank Vrolijk, de heer Oranje en een van de schippers Dirk Legas, hebben volgens onze zegsman, bij dit reddingswerk de sloepen moesten vaak over de dijken worden getranspor teerd fantastische prestaties gele verd. Met zeer grote moeilijkheden heeft men te kampen gehad, daar er sterke stroomversnellingen zijn, waar door men slechts met inspanning van alle krachten over een afstand van niet meer dan- twee kilometer bijna drie uur nodig had. Uit een molen redden de Schevenin gers ongeveer 300 mensen. Men moest de zware sloepen over een dijk heen trekken, die later op vier plaatsen is doorgebroken. Een sloep sloeg tijdens het transport om tengevolge van de sterke stromingen door een gat in een van de dijken. De opvarenden konden worden gered. De Scheveningse red dingscolonne heeft dringend behoefte aan buitenboordmotoren, aangezien men niet langer bestand is tegen de stroomversnellingen. veer tweeduizend hectare, een kwart van de oppervlakte van het eiland, 'onder wa ter gezet. In Kortgene zouden ongeveer eertig doden te betreuren zijn en het is mogelijk dat zich nog vele slachtoffers in de ingestorte huizen bevinden. Op Schou- en Duiveland is de toestand nog zeer ernstig. In Bruinisse, dat geheel is on dergelopen, zou één dode te betreuren ■zijn. Men heeft gebrek aan voedsel en ■aler. Uit Zierikzee worden talrijke ge ëvacueerd. Men dient er rekening mee te houden dat personen, die als vermist opgegeven staan, niet omgekomen be hoeven te zijn. In de omgeving van Zie rikzee zijn noodvuren waargenomen. Zierikzee wordt geëvacueerd Uil: Zierikzee op Schouwen Duiveland geeft men op het moment dat dit over zicht van de getroffen gebieden wordt samengesteld een aantal doden van achttien. Vandaag zal men tot evacua tie van de stad overgaan. De dorpen rondom Zierikzee zijn volkomen geïso leerd. In het ziekenhuis te Noord Gouwe, op zes kilometer van Zierikzee, hebben de patiënten zich op de zolders moeten verzamelen. De algemene situatie zeer verward. Zierikzee doet al het mo gelijke om verbinding te krijgen met de kleinere dorpen. Het aantal doden is hier niet te benaderen. In Brouwers haven is de toestand zeer critiek. Men wanhoopt eraan of de dijk het zal hou den. Ongeveer 50% van de boerderijen is totaal verwoest. Bruinisse wordt van middag geëvacueerd. Ongeveer 2300 mensen zullen de plaats verlaten. Nog vele personen in de onmiddellijke om geving wachten op redding. Goeree: uiterst bedenkelijk Ook de toestand op Goeree is uiterst bedenkelijk. Slechts een tweetal gebie den, namelijk rondom Dirksland en Oud dorp, zijn nog niet overstroomd. In de overige dorpen heeft de bevolking zich in allerijl op de dijken en de zolders te ruggetrokken. Verschillende plaatsen zijn nagenoeg niet bereikbaar. Een hef schroefvliegtuig heeft twaalf mensen gered. In Oude Tonge op Overflakkee heeft men zestig doden geteld. Onge veer vierhonderd mensen zitten in he« dorp opeengepakt. Ouddorp, op de kop van Goeree. heeft mrt en macht gewerkt voor de beveiligirg van de noordkust. Een or u" De hulptoehfen -yn in - gang. Numansdorp zwaar getroffen Uit Numansdorp in de Hoekse Waard heeft men 67 slachtoffers gemeld. Ko ningin Juliana heeft vanmorgen een be zoek aan dit dorp gebracht. Alle overige inwoners, die zich nog in een critieke situatie bevonden, heeft men kunnen red den. Een groot gedeelte van de Hoekse Waard is ondergelopen. Bij Puttershoek zijn geen slachtoffers. In Voorne-Putten wordt tegen het wa ter nog een voortdurènde strijd geleverd. Het dichten van de gaten is met kracht aangepakt. Er zijn zeer sterke stroom versnellingen en slechts met grote moeite kan men per boot in soms bijna drie uur een afstand van twee kilometer afleggen. Een Scheveningse reddingsco lonne redde onder uitermate moeilijke omstandigheden zevenhonderd mensen. In Brielle op Voorne worden hoofdza kelijk inwoners van het zwaar geteister de visserdorp Stellendam aangevoerd. Met marinevaartuigen worden zij van de zolders van him woningen gehaald. Het reddingswerk verloopt met grote moei lijkheden. Overal dreigen nog nieuwe doorbraken. Dag en nacht gaat het hulp- erleningswerk door. Ook Hellevoetsluis is zwaar getroffen: slechts met veel moeite konden de bewo ners zich redden. Na het aflopen van het kwam een gedeelte van de stad weer droog te liggen. Het overstroomde gebied van IJsselmonde en Rozenburg, alsmede dat van het eiland van Dor drecht heeft geen veranderingen onder gaan. De dijken van de Krimpenerwaard hebben na herstel stand gehouden. Ver schillende delen van de Alblasserwaard worden nog met overstroming bedreigd. Bij hoog tij stromen- nog belangrijke hoe veelheden water de Alblasserwaard bin nen. De toestand is echter- niet onrust barend. De prachtige polder van de Dordtse Biesbos is gisteren toch nog ver loren gegaan. Een polderscheiding is doorbroken. De polder staat nu blank en de schade is enorm. Alle polders ten Zui den van de Wieldrechtse dijk zijn nu ver. Ioren. Uit Papendrecht zijn in totaal 300 gezinnen geëvacueerd. Zes personen zijn in Krimpen aan de IJsel verdronken. Twee personen verdronken in Ouder kerk. Militairen ver mist De toestand in Willemstad is zeer ver ward. Ondanks de geru.chten zouden geen doden zijn. In de polders rondom Fijnaart zouden 46 doden te betreuren zijn. Er wordt ook een aantal mensen, waaronder militairen, vermist. Rond de Moerdijk wachten nog ongeveer duizend mensen op redding. Honderden zijn sa_- mengedrongen op het station te Lage Zwaluwe. Er zijn talloze vermisten. In Raamsdonkveer meldde men twee doden, waaronder een baby van zes weken. Er is veel schade. DE OORZAAK VAN'DE RAMP Het verloop van de storm De veerdienst tussen Terneuzen en Hoedekenskerke zal vandaag als dag dienst worden hervat. De veerboot Vlis singenBreskens is weer dag en nacht in dienst. Tussen Goes en Middelburg gaat de bus weer rijden. De postverbin ding is ook weer hersteld. Van Bergen op Zoom uit varen postschepen n Zuid Beveland en Walcheren. Vanaf morgen zal ook een 86 ton groot motor schip voor goederen- en personenver voer tussen Bergen op Zoom en Wemel- dinge gaan varen. Gisteren is de post door vliegtuigen gedropt. Een van de landelijke bladen heeft kranten uitge worpen. Met ingang van morgen zullen tussen Terneuzen en Breda op werkdagen twee speciale busdiensten worden uitgevoerd in beide richtingen. Deze diensten zullen door de Zeeuwsch-Vlaamse tramweg maatschappij worden uitgevoerd, zolang het normale verkeer met Zeeland niet mogelijk is. De bussen zullen via Bres kens, Schoondijke, IJzendijke, Philippine, Sluiskil, Axel en Hulst en omgekeerd ryden. De overige .atsen in Zeeuwsch Vlaanderen hebben met de normale lijn diensten aansluiting op de noodverbin- ding. De eerste bus vertrekt op 4 Fe bruari om 7.30 uifr uit Terneuzen. Deze bus geeft om 11 uur in Breda aanslui ting op de treinen. Om 11.30 vertrekt de bus weer uit Breda naar Terneuzen. De tweede dienst start om 13.30 uur uit Breskens. Aankomst in Breda om 17 uur. Vertrek uit Breda 17.30 uur. Leger redders nadert Laatste vissersschepen uit de havens vertrokken Een enorme vloot is uitgevaren om binnen en buiten de dijken van de overstroomde eilanden reddings- en evacuatiewerk te gaan verrichten. De vissersplaatsen laten zich niet onbetuigd: uit vrijwel alle vis sershaven zijn schepen uitgevaren of zullen nog uitvaren. Uit Texel en Scheveningen gaan vissersboten naar Schouwen- Duiveland. Uit Urk, dat zich 1916 herinnert vertrokken 25 IJssel- meerkotters en een sleepboot vrijwel de gehele vloot van IJmuiden zijn alle schokkers, kotters en loggers uitgevaren, ongeveer veer tig in getal, zij kunnen 10.000 mensen opnemen. Vlaardingen zendt vissersschepen: volgeladen met dekens en brood naar Ouddorp en Middelharnis. Dr Kortenhorst in de Kamer Rampspoed de machtigste van alle banden in ons volk Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer, waarin de regering een verklaring aflegde omtrent de toe stand in de door de watersnood getrof fen gebieden, heeft de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, hedenmiddag een rede uitgesproken. Over de gruwel der verwoesting die zich onverhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die door de ganse natie wordt onder vonden als een onheil dat ons allen in rouw heeft gedompeld. Wij treuren om het verlies van vele honderden mensen levens, om het teloorgaan van levende have, woningen en andere eigendommen en om de vernieling van vruchtbare ak kers en kostbare-voorraden levensmid delen. Omtrent de toestand van nog talloos vele in Uiterste nood verkerende bewo ners der geteisterde gebieden verkeren wij in smartelijke onzekerheid en wat de naaste en de verre toekomst nog in haar schoot verborgen houdt, vervult ons met adembenemende bezorgdheid, aldus dr. Kortenhorst. Het Nederlandse volk dat de verse herinnering aan de oorlog nog steeds als een beklemmende huivering met zich meedraagt, vraagt zich af, of deze nieuwe gesel, die als een engel der i nieling over ons nauwelijks hersteld land is neergedaald, het vroeger onder gane leed niet in omvang en ellende overtreft. De nationale ramp heeft alle sluime rende krachten in ons volk wakker ge schud en wat in de achter ons liggende bange dagen door officiële en niet offi ciële instanties, door ambtenaren, mili tairen en particulieren is gepresteerd, heeft, als zo dikwijls in onze vaderland se geschiedenis, het bewijs geleverd, dat rampspoed de machtigste is van alle banden, die ons over alle politieke en andere scheidslijnen heen verenigt. De spoorrails zijn boven het verdronken Zeeuwse land blijven uitsteken. Twee mannen hebben van de veestapel nog een paard kunnen redden. Zorgvuldig voeren zij het dier mee naar veiliger gebied. Achter hen strekt het land zicli uit: één onafzienbare watermassa, waar eens de grazige weilanden lagen en de trotse boerderijen. Hier past slechts een diep beleven van het goddelijk gebod: zijn naaste lief te hebben als zichzelf een gebod dat geen plaats laat voor willen of niet wil- maar dat elkeen de bindende plicht oplegt, ieder op zijn plaats en ieder vol gens zijn vermogen een drieledig pro gram te helpen uitvoeren: redden, ver zorgen en herstellen. Alic aandacht en alle inspanningen blijven geconcentreerd op de persoon lijke en de collectieve offerzin van het Neaerlandse volk in al zijn geledingen. Dr. Kortenhorst besloot met de bede tot de almachtige en algoede God om troost te storten in de harten der be proefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizenden die op redding en bijstand wachten. Een bede ook om menselijke barmhartigheid Het eindpunt van de godsdienst, de ziel der deugden en de korte samenvat ting der eeuwige wet, dat is de barm hartigheid. Uit Beuningen vertrokken per vracht auto twee motorsloepen, Oegstgee3t stelde zes motorvletten beschikbaar, en Abcoude en Wilnis zenden binnen- scheepjes. De Reddingsbrigade uit Den Haag zond Tomboten. Zij redden reeds 28 mensen, w.o. een baby. Het jacht „Victoria" (40 pers.) verti-ok naar Hel levoetsluis. Ook „De Hoop" Ook het hospitaal-kerkschip „De Hoop" vertrok vannacht om half twee 'eens daarheen. De Rotterdamse Lloyd zond haar mo torboot „Lloydmail" en een motorsloep van een thuis gekomen schip. De red dingsboten: „Prins Bemhard" (Sche veningen). „Dudok de Wit (Zandvoort), „Dorus Rijkers" en „C. A. den Tex" (reserve) gaan naar de noodgebieden. Het privé amphibievaartuig van de heer Winterman, gaat, bemand met mannen van Avro Diepen naar Stel lendam. Van Volendam zouden te om streeks negen uur twintig visserssche pen geschikt voor het doen evacueren zeven- tot achthonderd personen, zijn uitgevaren. Marine in actie De Koninklijke Marine heeft thans 122 ■motorvaartuigen, 10 sloepen en een groot aantal rubberboten ingeschakeld bij het reddingswerk. Hierbrj zijn 7 mij nenvegers, die hedennacht om twaalf uur "uit Den Helder over zee zijn ver trokken. Van Duitsland uit zijn naar ons land onderweg 13 landingsvaartui gen en 3 motorbarkassen van het Britse Rijnflottielje. Hierbij hebben zich vier motorvaartuigen van de Belgische mari ne aangesloten. Naar schatting zijn reeds honderd schepen, waaronder vier mijnenvegei-s van de Koninklijke Marine Maandag avond te acht- uur de Oranjesluizen op weg naar Zeeland gepasseerd. Het me rendeel is afkomstig uit plaatsen rondom het IJsselmeer. Vijf motorvaartuigen zijn ingezet bij Middelharn; het 500 ton opleidingsschip „Abraham van der Hulst" bij Hansweert, zes motorvaartui gen bij Stellendam en Hellevoetsluis, een motorvaartuig bij Wissekerke en een bij Stavenisse. Van Den Helder zijn onderweg vijf motorvaartuigen. In Den fielder werden gereed gemaakt bet 300 tons opleidings schip „Queen Wilhelmina" en voorts 26 motorsloepen. In Rotterdam is gereed gemaakt de mijnenveger „Vliestroom". Kabelschip naar Zierikzee Het kabelschip „Poolster" van de P. T. T. is, met een dokter en een staf E. H. B.O.-ers en medicamenten aan boord, bij Zierikzee aangekomen. Amphibievaartuigen naar Zierikzee Naar aanleiding van het dringende verzoek van het ziekenhuis op Schou wen zijn enkele amphibievaartuigen naar Zierikzee gedirigeerd. Vliegtuigen in actie De door Engeland ter beschikking ge stelde vier helicopters zijn in Gilze Ryen geland. Hedenmorgen om half 9 begaven zich van het vliegveld Valkenburg reeds „Seaotters", „Mitchelis" en „Harpoons' van de marine luchtvaartdienst naar de bedreigde gebieden. A Voorstel: Iedereen minstens een uurloon iverkgever verdubbelt Honderdduizenden guldens vloeien naar het rampenfonds: grote lichamen schenken kapitalen, kleine dorpjes boeken record-opbreng sten van de inzamelingen. Een millioen gulden van het Zuivelfonds van de boeren is, naar de heer H. D. Louwes meedeelde, ter beschik king gesteld. Blankenham, een dorp met 532 zielen bracht ruim 0V2 mille bijeen of 46 gulden per gezin. Van enige bedrijven kwam 1000.000 binnen, van een ander, e enhalf millioen! Almelo (adopteerde iZerikzee) bracht na een middag collecteren 110.000.bijeen, Utingeradeel in Friesland (5.200) zielen: 37.400,Het C. N. V. gaf tachtig mille, een onbekend gebleven particulier een ton. Gistermiddag om vijf uur was al twee millioen gulden bijeen. millioen van de Antillen De Olie-gemeenschap Curasao bracht de eerste dag een kwart millioen bijeen men streeft deze week het millioen te halen. Overal worden acties onderno men. In Djakarta en Soerabaja is een be gin gemaakt met inzamelingen. Ki'oonstaf-actie opgeschort De Kromstaf-actie ter voorberei ding van het: eeuwfeest van het her stel der R.K. Kerkelijke Hierrchie is opgeschort: alle krachten van deze actie concentreren zich in de eerste paats op steun aan het rampenfonds. De mijnwerkers gaan een dag lan ger werken (meer opbrengst voor rampenfonds) en hun bonden brach ten reeds geld bijeen. De Bata fabrieken zullen een halve dag overwerken, de directie verdub belt: uitbetaling in schoenen. De DAF te Eindhoven werkt iedere dag een uur over. De Stichting van de Arbeid ver zocht de werknemers en werkge vers allen nog deze week ten min ste een uurloon af te staan en dit bedrag door de werkgever te ver dubbelen. Voorts hééft zy telegra fisch aan de minister-president ver zocht overleg te plegen over de inschakeling van het georganiseer de bedrijfsleven by de te nemen maatregelen. Enige belangrijke giften Bloembolleribedr. Sassenheim 53.000. Aalsmeer 54.364. Maandagbeui's Rot terdam 68.750, Rott. Lloyd 20.000. Staten van Limburg 50.000, Gemeen te Heerlen 10.000. Convooien botters kregen voorrang De N.S. hebben gisteravond het spoorwegverkeer van Amsterdam naar Haarlem en Zaandam enige malen ongeveer 1 uur stilgelegd om een groot aantal van het IJs selmeer afkomstige botters, die onderweg zijn naar de getroffen gebieden, door te laten, waartoe de Singelgraclitbrug nabij het Centraal Station te Amsterdam moest worden geopend. J Vliegtuigen van de M.L.D. hebben ver kenningen uitgevoerd boven Goeree- Overflakkee. In Oude Tonge heeft een „Seaotter" al taxiend mensen uit benar de posities opgehaald en vervoerd. Bij" Oude Tonge heeft een „Mitchell" bom menwerper rubberboten uitgeworpen. In Battenoord (Nieuwe Tonge) zijn men sen gered. Bo^en de polder Oudeland werden rubberboten uitgegooid. Men is tot hedennacht 24 uur doorgegaan met het afwerpen van rubberboten en voedsel bij Zierikzee en Middelharnis. De heli copter van de marineluchtvaartdienst heeft tot nu toe 45 mensen uit benarde posities gered. De Sea-Otters brachten geïsoleerde gewonden naar Valkenburg. Het redingswerk met vliegtuigen wordt ook heden op volle kracht voortgezet. Tussen de 50 en 80 gaten in de dijken |Dr J. van Veen, hoofdingenieur rijks- aterstaat deelde mee, dat er één mil lioen mensen in nood zijn. Het groot ste deel van zuid-west Holland staat onder zout water en de binnenhavens zijn moeilijk te bereiken. Hij schat het aantal bressen in de dijken op 50 tot 80. Vele mensen houden zich nog in bomen op en zijn te apathisch om ge bruik te maken van door vliegtuigen gedropte rubberboten. Amphibie-voer- tuigen zijn het enige middel om deze mensen te verlossen. Voor de hulpacties van liet Rode Kruis Prinses Beatrix heeft spontaan de nieuwe fiets die haar op haar verjaar dag werd aangeboden door een rijwiel handel te Soestdijk, geschonken aa*i de hulpacties voor het Rode. Kruis. Prins Bernhard der Nederlanden heeft, in verband met de overstromingen, die Nederland hebben geteisterd, besloten zyn reis door de Verenigde Staten te onderbreken en naar Nederland terug te keren. Vanmiddag om vier vertrekt de Prins uit New York. Morgenochtend vroeg hoopt hy in Nederland te arri veren. Voor zijn vertrek naar Nederland, met het lijntoestel van de K.L.M., heeft de Prins op het vliegveld Idlewild een korte verklaring afgelegd, waarin hy zeide: Ofschoon de overstroming uitgebreide gebieden onder water heeft gezet, waar van sommige nog slechts kort geleden de oorlogsverwoesting te beven waren gekomen, weet ik dat ons volk deze be proeving met dezelfde kalmte opneemt als net altijd getoond heeft in zijn eeuwenoude strijd tegen de elementen. Ik ben diep erkentelijk voor de vele uitingen van sympathie van het Ameri kaanse volk die m'. ge* - ende afge lopen twee dagen hebben bereikt. AUes wat ik u thans wil vragen is, dat gij uw Nederlandse bondgenoten uw morele steun en gebec.en zult geven in hun uur van bepvoc^g. Gistermiddag heeft Prins Bernhard tijdens een bezoek aan de New Yorkse Kamer van Koophandel een rede uitge sproken. waarin hij aandrong op ver mindering der invoerrechten, waardoor jen grote invoer vu Nederland rzou mo gelijk worden. Dit zou de „dollar-kloof' belangrijk kunnen verminderen. Gister avond heeft de Prins de nistorische ten toonstelling ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van New York als gemeente geopend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2