PLAATSELIJK NIEUWS Spontane en enthousiaste hulpverlening Naarden gul met goederen voor slachtoffers van ramp HONDERDDERTIG VRIJWILLICERS DOODMOE TERUG UIT HEENVLIET Bussum-Naarden en omgeving Wat er te doen is Bidstonden in drie kerken Voor getroffenen van de ramp Bridgers, komt over de brug! Speelhol opgerold in Amersfoort Grote bedragen in omliggende gemeenten Componisten hadden schilderstuk als motief Larense kleding in Voorne en Putten Grote giften stromen binnen HET GOOI EN OMMELAND VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Vrouwenorganisatie splitste zich BUSSUM. Dezer dagen vond alhier een jaarvergadering- plaats van de Ned. Vereniging voor Vrouwenbe- langen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staats burgerschap, afdeling het Gooi. Tijdens deze bijeenkomst werd beslo ten over të gaan tot splitsing van de af deling Het Gooi in twee zelfstandige af delingen, n.l. één afdeling Hilversum "en omstreken, omvattende de leden uit Hil versum, Baarn en Soest, en één afdeling Naarden, Bussum en omstreken, omvat tende de leden uit Naarden, Bussum, Huizen, Laren en Blaricum. De groei van de afdeling heeft deze splitsing mogelijk en wenselijk gemaakt. Er „werden voorlopige besturen aan gesteld, met als presidente voor de af deling Hilversum en omsti-eken: mevr. L. Drijvervan Leer, en als presidente voor de afdeling Naarden, Bussum en omstreken: mevr.' dra. A. H. Horsman Witsenburg. In de eerstkomende vergaderingen van de nieuwe afdelingen zullen defini tieve besturen worden gekozen. Onderwerpen, die gedurende het nieu we verenigingsjaar in het brandpunt van de belangstelling zullen staan, zijn o.i.: 1. De wetsontwerpen tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw en 2. betreffende het ontslag aan de gehuwde ambtenares; 3. voorlichting in verband met de in Mei plaats vindende gemeenteraadsverkiezin gen; 4. onderzoek naar de ontwikke lingsmogelijkheden in Nederland voor fabrieksmeisjes en 5. onderzoek betref fende de huisvesting van alleenstaande vrouwen. Burgerlijke Stand NAARDENi Geboren: Johanna Gerhai'da. d.v. J. Leever en J. J. Jansen: Annelies Marian, d.v, J. A. Kleuver en M. M. Kelder; Willem Hendrik, z.v. W. H. van Loenen Martinet en M. J. van Houten. Oniertvouwd; W.'C, L. Keet en .T. M. M. Vrakking; J. F. Oostenbrink en A. J. Kamer: J, M. Bosch en M. Kroonenberg. Getrouwd: L. J. M. Neefs en E. J. Doesburg LannooijT. C, van den Berg en A. J. Eüners. HILVERSUM. Geboren: Maria Louise Gerarda, d.v. J. G. Steur en A. M. Borghaerts; Thomas, z.v. G. Meer veld en M. Leijen; Teünis, z.v. G. van Roemburg en T. Vos; Jos Wessel, z.v. J. Krikke en E. Berg- sma; Mareellinus Gerardus Joseph, z.v. G. A. J. Tilanus en A. J. M. de Groot; Ronald Maarten, z.v. M. Domhof en J. C. ten Har-' kei: Wilhelmina Cornelia Barendina Hen- riëtter d v. -H. van Beek en B. H. Woldinga; Jochanan Aaron, z.v. B A. Hartog en J. Spaans: Gerritdina Johanna, d.v. F. Kok en B. H. Hendriks: Alida Ingrid, d.v. H. L. Trappenburg en R. M. Veenvliet; Johannes Anthonius Cornells, z.v. J. M. G. de Lange en A. J. M. Früters. Overleden Maria de Graaf, 90 jaar, wed. v. A. H. Pos: Harm Mijndert Woud- man, 58 jaar. geh. met G. Nieboer: Hende- rika Elisabeth Schalkwijk, 49 jaar, geh. met G. van Velsen; Petronella Sophia Miedema, 2 jaar, d.v, G. P. Miedema en J. E. C. Braakhuis: Johanna Meeren, 80 jaar, wed. v. A. W. Nilsson. Familieberichten uit andere bladen Geboren: Johannes, z,v. Warnaars-Smit. Aerdenhout; Ewoud, z.v. Smit-de Groot, Eindhoven;-Marian, d.v. Wesseling-van Riet schoten. Amsterdam. Getrouw d Mr W. F. van Leeuwen en J. F L. Herzberg, New Haven U.S.A. Overleden J. H. Nachenius, 89 jaar Blaricum; P. J. Bierenbroodspot, 80 jaar. Amsterdam: H. A. Plas, 75 jaar, Amsterdam P. Sanders, 73 jaar, Heemstede; H. M. Bran dehof. em. pastoor. 61 jaar, Amsterdam, BUSSUM Vandaag Concordia, 20 uur; Ku Klux Klan (Storm Warning); 18 jaar Flora, 2Q uur: Torero; 14 jaar Novum, 20 uur: Singin' In the raln; Alle leeftijden Eltheto, 16.15 en 20 uur; Filmvertoning „Vechten en dienen", door Stichting voor protestantse ziekenhuisverpleging Vltusgebouw, 20 uur; Vergadering Stichting Centraal Comité Morgen Concordia, 14.30 en 20 uur: Ku Klux Klan (Storm Warning); 18 jaar Flora, 14 en 20 uur; Torero; 14 jaar Novuin, 14 en 20 uur: Singin' in the rain, Alle leeftijden Concordia, 20 uur; V.U.-cursus ..Debussy en Ravel" (III) door Willem Andriessen HILVERSUM Vandaag Casino. 14.30. 19 en 21.15 uur: De tante van Charlie; Alle leeftijden Churchill, 14.30, 19 en 21 15 uur; De Arend van Madagascar (Against all Flags); 14 j. Bex. 14 en 20 uur: The greatest show on earth(4e week)14 jaar City, 14.30. 18.45 en 21.15 uur: Het is mid dernacht, dokter Schweitzer; 14 jaar Hof van Holland, 20 uur; „Met fiets en tenl door d'Oriënt", lezing door G. Monnink voor de N.R.V Gemeentehuis, 19 30 uurRaadsvergadering N. P. B., 20 uur: Gemeente-avond, Prof. d> M. A. Beek, „Aspecten in modern Israël' City, 16.45 uur: Extra voorstelling ten batr- van.het rampenfonds, „De dijk is dicht' Morgen Casino. 14.30. 19 en 21.15 uur: De tante van Charlie: Alle leeftijden Churchill. 14.30. 19 en 21.15 uur: De Arend van Madagascar (Against all Flags)14 j Rex, 14 en 20 uur: The greatest show on earth; (4e week): 14 Jaar City, 14.30. 18 45 en 21.15 uur: Het is mui i'crnacht." dokter Schweitzer; 14 laar Hof van Holland. 20 uur: H. J. J. Slmonis. dir Volltscredietbank Enschede over Credietbemiddeling Ons Gchonw. 20 uur: Verg. Vrouwenbonu P.v.d.A. City, 16.45 uur: Extra voorstelling ten bate van het Rampenfonds van „De dijk is dicht" En dan ook nog BUSSUM N.R.V.-films. Op Maandag 9 Fe bruari zai de afd. Bussum van de N. R. V. weer een interessante avond or ganiseren in Concordia, waar dan ge kleurde films zullen vertoond worden, opgenomen door de cineast H. Kuyters, onder de regie van de heer Panman, alg. directeur van de N. R. V.; deze films, getiteld „Door bekend en onbe kend Frankrijk"', zullen ons door ge heel Frankrijk brengen, zowel langs de gehele Westkant vanaf Metz tot de Middellandse Zee met de prachtige Ri- vière, als langs de Pyreneeën, de Bas- kische kust met Biarritz, langs de kastelen aan de Loire en de Norman- dische kust om tenslotte te eindigen in het voor velen zo bekende Parijs. De heer C. H. Groen van het centraal bu reau van de N R. V. zal bij de films het woord voeren. Gemeenschappelijke dienst In het kerkgebouw van de Nederlandse Protes tantenbond zal op Zondag 8 Februari a.s. om 10.30 uur wederom een gemeen schappelijke godsdienstoefening door alle vrijzinnig-christelijke kerken en groepen in deze gemeente worden ge houden. Voorganger zal zijn ds J. A. Mulder, Nederlands Hervormd predikant te Naarden. BUSSUM Vanwege het plaatselijk Convent van predikanten zullen, in ver band met de nationale ramp, bidstonden worden gehouden op Woensdagavond 4 Februari om 20 uur in drie kerkgebou wen, n.l. in de Vredekerk, I-Iuizerweg, in de Geref, Kerk, Wilhelminaplantsoen en in de Spiegehelkerk, Nieuwe 's-Grave- landsevveg. In deze diensten zullen voorgaan: Vre dekerk: Da J. Burgersdijk en ds A. v. d. Weg; Geref. kerk: ds J. Jongeleen en ds T. H. Oostenbrug; Spieghelkerk: ds H. J. ter Haar Romeney en ds D. G. v, Vreumingen. Bij de uitgang wordt gecollecteerd voor het Nationaal Rampenfonds. „Machinebouw" te bezichtigen BUSSUM De wethouder van onder wijs, mr J. Boor, heeft gistermiddag in tegenwoordigheid van leerkrachten van verschillende scholen de onderwijsten toonstelling „De Machinebouw" in de Prinses Ireneschool aan het Wilhelmina plantsoen officieel geopend. Van hét schoolbezoek is een rooster opgemaakt, De tentoonstelling is met een week verlengd tot 28 Februari a.s., zodat ter gemeentesecretarie, afd. onder wijs, nog gelegenheid bestaat tot aan melding voor dat bezoek. De directeur der ambachtsschool heefl er voor gezorgd, dat op de bezoekuren een leerling van zijn school aanwezig is om zo nodig een toelichting te geven. BUSSUM De ramp heeft verder geslagen, dan in de geteisterde gebie den alleen. Heel Nederland toont zich op zyn grootst in een indrukwekkende hulpactie, waarvan de draagkracht nog even ongemeten vormen heeft aange nomen als de ramp zelve. Van allerlei kanten komen de mel dingen voor medewerking, en de orga nisatie die zich belast met de leiding van de steun moet veel regelen om alle aanbiedingen samen te bundelen. Van verschillende zijden ontvingen wij mededelingen over afgelaste feestelijk heden, over bijzondere giften en col lectes. Voetbalclub „Allen Weerbaar" heeft van bestuurszijde honderd gulden ge stort voor het nationaal rampenfonds. De leden worden opgewekt dit voor beeld te volgen, door geldstortingen bij voorzitter J. Stienstra, Karbouwstraat 25. In alle bioscopen wordt gecollec teerd ten bate van het nationaal ram penfonds, namens de Nederlandse Bio scoopbond. In de Heilig Hartkerk wordt Donder dagavond om 19 uur een gezongen H. Requiemmis gehouden. Het carnaval, dat de K.J.M.V. „Sint Augustius" Zondag 15 Februari zou houdeMyi^tfille^alen van „De Har monie" zal niet noorjaan met het oog op de droeve omstandigheden. - Geen doqrgang vindt evenzeer de feestavond met nachtvlucht van post duivenvereniging „De Blauwe Duif" op Zaterdagavond a.s., en ook de vergade ring van de afdeling Bussum van de Party van de Arbeid, morgenavond in Concordia, is afgelast. Bij onze redactie zijn vele sug gesties binnen gekomen om het inzamelen van geld en goederen ten bate van de getroffen ge bieden te stimuleren. Wij zijn er van overtuigd, dat niemand eni ge opwekking nodig heeft om veel te geven, méér dan hij mis sen kan, omdat een millioen Nederlanders alles moeten mis sen, wat zij niet missen kunnen. Van al die suggesties willen wij er Vandaag hier één weer geven en dat betreft de kaart spelers. Er bevindt zich in ons land een groot bedrag aan pri- vé-gelden, die geen indivudele eigenaar meer hebben en daar door zo licht ontsnappen aan de collectieve eigenaren. Hier wordt gedoeld op de algemeen bekende bridge- en kaartpotten. Wij wekken alle bridgers en andere kaartspelers op de inhoud van hun kaartpotjes zo niet ge heel dan toch voor een flink deel te storten voor de getrof fen landgenoten. Men hoeft daarvoor niet extra in de buidel te tasten, maar slechts afstand te doen van toekomstig genot. Meestentijds wordt de opbrengst van deze potjes bestemd voor een genoeglijk avondje of een uitstapje. Welk sociaal voelend mens zou daarvan ditmaal geen afstand willen doen ten bate van de velen, die thans zo diep getroffen zijn! Laten tallozen de inhoud van hun kaartpotten storten op een der rekeningen voor het Natio naal Rampenfonds en wel onze bankrekeningen bij Amsterdam se Bank, Ned. Handelmaat schappij en Twentse Bank, op ons giro nummer 8406 of aan de cassa's van onze kantoren te Hilversum, Groest 21, te Bus sum Nassaulaan 27, te Huizen Voorbaan 106 en te Laren Brink 3. vJ Sint Vitusparochie BUSSUM. Ook de Manavond, die gisteren voor de parochianen van de Sint Vitusparochie in hét Vitusgebouw een vrij goed bezette zaal werd ge geven, droeg de tekenen van de natio nale ramp van het afgelopen weekeinde. Was er voor de pauze sprake van de sfeer van een buitenkerkelijke avond, na de pauze werd het programma „Maria ter ere" gewijzigd in verband met het noodlottig gebeuren in het zuiden en westen van het land. Het vrolijke pro- ;ramma maakte plaats voor een ernsti- er toon, zoals die doorklonk in het tweetal liederen van Purcell en Bach, en in de twee psalmen, die werden ge zongen. Pastoor H. M. van den Bergh, die de avond had ingeleid, vertelde aan het be gin van de pauze iets van de Maria- devotie. Jongeren uit de parochie had den een uitbeelding verzorgd van de blijde geheimen van de rozenkrans, Wlrn Bary droeg het zijne bij met voordrach ten, en verdere medewerking kwam van Willy Brill, het koor van Arti et Reli- ioni, geleid door Jan de Wit, en van de Schola Cantorum .onder leiding van kapelaan J. A.' de Groot, die tevens de vleugel bespeelde. Na de pauze, in het ernstiger program- madeel, liet Wim Bary zich nogmaals horen, ditmaal met Boman's Sprookje de rijke bramenplukker, waarmee tevens 't slot kwam van 'n goede avond. Tientallen collectanten te veel Auto's met levensmiddelen naar Brielle BUSSUM. Het is gisteren de gehele dag voor velen een zeer drukke dag ge weest, doch direct kan hieraan worden toegevoegd, een dag die voor .velen goed besteed is. Nadat gistermorgen op het raadhuis besprekingen met verschillende organi saties waren gehouden toog men dadelijk aan het werk. In de lokalen, die beschik baar waren gesteld voor het innemen van kleding, dekens, schoeisel enz. zoals kerkgebouw Doopsgezinde gemeente. Jeugdkapel Meentweg en andere lcwarn men spoedig handen te kort, Van alle kanten kwamen kledingstukken en daar onder zeer goede binnen, welke later naar het Gymnastieklokaal van de Prins Hendrikschool getransporteerd werden. Dit was spoedig geheel gevuld, zodat het gemeentebestuur de gymnastiekzaal van de Koningin Emmasehool eveneens ter beschikking stelde. De geweldige aanvoer kwam vooral door dat velen er privé op uit trokken, hetzij per auto. per bakfiets enz., waarbij pad vinders en scholieren goede diensten be wezen. Treffend waren de ervaringen die men hierbij' opdeed. Mensen die weinig konden missen gaven toch nog van het weinige. Ook de politie trok er op uil en bracht enige auto's vol binnen. Enthousiaste aanmelding voor de collecte. Gisteravond om zeven uur meldden zeer velen zich op het gemeentehuis om zich beschikbaar te stellen voor de huis huis collecte en zo groot was het aantal liefhebbers, dat men zich in lange •ijen op de trappen van het raadhuis verdrong en tientallen moesten worden afgewezen. Bussum was door een staf medewerkers, onder leiding van de heer Bruin in 166 wijken verdeeld, zodat men 166 collectanten nodig had. Men begon derhalve om personen onder de 21 jaar af te wijzen. De intekening op de lijsten was zoals verwacht werd groot. Reeds na een half uur kwam een der eollectrices terug op het raadhuis om de eerste „buit" af te dragen. Bij een luttele aantal huizen, had zij reeds 270 opgehaald. Duizend broden van de bakkers Ook op andere plaatsen in de gemeente werd hard gewerkt. Van de gezamenlijke bakkers was een aanbod ontvangen om duizend broden te bakken, terwijl de slagers een paar hon derd kilo vlees daarbij deden, terwijl van andere zijde de belegging er bij kwam. Bensdorp deed er een grote hoeveel heid chocolade bij en dit alles werd in de late avond aangevoerd, gesorteerd en verpakt bij de fa. Karsen aan de Beeren- steinerlaan. Intussen had burgemeester Haspels links en rechts getelefoneerd, om te we ten te komen, waai'heen de zending het best getransporteerd kon worden, met het resultaat, dat gisteravond laat een kleine colonne auto's van de Berenstei- nerlaan naar Brielle vertrok. Geen evacué's in Gooise Kring Intussen bereikt het gemeentebestuur van vele zijden aanbiedingen voor het plaatsen van evacué's uit de getroffen gebieden. Naar wij vernemen zullen echter geen evacué's geplaatst worden in de Gooise kring dat: wil zeggen, in de Gooise ge meenten en die der Vechtstreek, zodat hier geen adressen behoeven te worden opgegeven. Klaverjastournooi Donderdagavond zal in Ekly aan de Landstraat een klaverjastournooi worden gehouden, door de Buisbankl Het in schrijfgeld is een gulden en deze op- brengst zal worden afgestaan aan het Nationale Rampenfonds. Klaverjasdrives ten bate van Rampen fonds Donderdagavond in het gehele Gooi BUSSUM In het gehele Gooi worden deze week Donderdagavond kla verjasdrives gehouden, waarvan de op brengst ten goede komt aan het Na tionaal Rampenfonds. De drives waarvoor men zich kan op geven bij de bekende adressen van kla- verjasclubbestuurders beginnen om acht uur. In Laren zijn de drives in alle café's, waar men zich eveneens kan opgeven. AMERSFOORT De Amersfoortse politie heefl Zaterdagnacht klokslag twaalf uui een inva] gedaan in een perceel aan de Hendrik van Vianden- straat te Amersfoort. De politie ver moedde a! geruime tijd, dat daar gele genheid tot hazardspel werd gegeven Achttien speiers trof men aan de speel tafel in het huis aan. Zij werden allen in arrest gesteld, ruim 500 gulden aar contanten en vee) speelmateriaal wer den in beslag genomen. Eerst in de ochtend herkregen zestien gearresteer den hun vrijheid Een koopman, de be woner van het perceel, en een Hilver summer bleven in arrest. De spelers kvaamen voor. hekmerendeel van buiten Amersfoort. Motorboten, vletten naar noodgebied Honderd evacué9s komen vandaag binnen LOOSDRECHT De Loosdrechtse bevolking tracht zo goed mogelijk me de te helpen om de nood in de getei sterde gebieden te lenigen. Gistermid dag zijn motorboten, roerboten, vletten met schippers, door vrachtwagens van de marine naar de noodgebieden ge bracht, De bakkers stellen brood ter beschikking en veewagens rijden dag en nacht, hetzy zand te rijden of vee op te halen en hier en elders onder te brengen. Honderd evacué's zijn onder weg naar Loosdreeht en zullen in de loop van de dag ondergebracht worden by particulieren. Vandaag wordt er een huis-aan-huis collecte gehouden waarvoor de op brengst bestemd is voor het nationale rampenfonds. Voor het Rampenfonds In enkele omliggende gemeenten is in middels de eerste geldinzameling gereed gékomen. Daarby zijn belangrijke be dragen door de burgerij geschonken. In verscheidene gemeenten lag het gemid delde hoog, namelijk boven de gulden per inwoner. Hier volgen enkele der opbrengsten: Soest 25,000, Laren 15.000, Weesp 9.254,02, Muiden en Muiderberg 5.690,92, Nederhorst den Berg 4.303. 200 collectanten boden diensten aan NAARDEN. In Naarden heeft men beslist niet stilgezeten Alom blijkt het verlangen naar daadwerkelijke steun voor de slacht offers van geteisterd Nederland zó groot en zó sterk, dat men niel anders dan een overstelpende medewerking kan spreken. Van alle zijden, uit iedere laag van de bevolking, van alle leeftijdsgroepen en van alle gezindten kwamen de aanbiedingen tot hulpverlenen, onge vraagd en onbegrensd. Hier wordt getoond welk gevoel de Nederlan ders bezielt, wanneer er grotere belangen dan dé persoonlijke op het spel staan. Oerhollands Naarden is niet achtergebleveen. Ontzaglijke hoeveelheden kleding, dek king, schoeisel enz. gisteren opgehaak, en verstouwd in de Vestingschool en de Comeniusschool gaven vele handen sorteerwerk, en vandaag nog zyn de da mes, die met deze arbeid, en met hel verpakken waren belast, doende geweesi de giften te verwerken, Lokalen, gangen en gymnastiekzalen van beide scholen zijn ingericht als voorlopige depots van hel materiaal, in afwachting van nadert berichten over verder transport Inmid dels rijden nog auto's af en aan. He1 onderwüs in de beide scholen vindt, dan); zij een speciale regeling, doorgang. Vanochtend is de huis-aan-huiscollécle begonnen. De organisatoren stonden ver steld van de medewerking: meer dan tweehonderd collectanten kwamen hun diensten aanbieden, ofwel meer dan hel tienvoudige van het aantal, dat in andere gevallen met enige moeite en dankbaar heid voor UeMadigheidscollecte's bijeen gebracht wordt. De organisatie en de leiding draaiden perfect, zodat een goede gang van zaken verzekerd was, De col lecte wordt morgen de gehele dag voort gezet. Zo is de indruk in Naarden :een alge mene en bijzonder sterke wil tot samen werken. En het blijft niet bij woorden. Deze foto, genomen in de grote sport parktribune in liet Hilversumse Sport park, is een symbool. Het is een sym bool van de talloze bereidwillige han den, die helpen bij de actie voor de ge troffen medemens. Er stroomden m Hilversum zoveel goederen binnen, dat de vele honderden het nauwelijks sor teren konden en er nauwelijks gebou wen genoeg waren om de kledingstuk ken te bergen. Reeds zijn massale hoe veelheden naar de geteisterde gebieden verzonden en zelfsinmiddels al aan de slachtoffers, die er zo dringend be hoefte aan hebben, uitgereikt. Zoals het in Hilversum was, was het ook in de gemeenten in de omgeving. Een eresaluut voor de medewerksters en medewerkers aan deze actie, maar niet minder aan de burgerij, die haar plicht verstond. Politie deed inval op het Wandelpad Er zou gelegenheid tot roulettespel gegeven worden HILVERSUM. Gisteravond heeft de recherche een inval gedaan in een perceel aan het Wandelpad, op het ver moeden, dat hier het roulette-spel zou worden beoefend. Op het moment van de inval was een negental personen, acht mannen en een vrouw, bjjeen. Voor de deur stond een auto, waarin een roulette werd aangetroffen. De gehele groep aan wezigen werd voor nader verhoor mee naar het bureau genomen. Nadat pro ces-verbaal was opgemaakt werden ze ven mensen naar huis gezonden. Twee bankhouders bevinden zich nog in arrest. Vanmiddag worden 2000 evacué's verwacht SOEST De oproep van de burgemeester, welke Zondagavond per geluidswagen aan de bevolking werd gericht, om op daadwerkelijke wijze de geldinzameling voor het Nat. Ram penfonds te steunen, en lijfgoederen en dekking beschikbaar te stellen, heeft een enorme weerklank gevon den. Om zeven uur gistermorgen werd met administratieve opzet van de in zameling gestart en reeds vóór negen uur waren ruim honderd collectanten in de hun aangewezen wijk aan het werk. Hoewel van het totale resultaat nog niets bekend is, kunnen wij toch me dedelen dat in de namiddag 'reeds een bedrag van meer dan 25.000. was ingezameld. Vrachtwagens beladen met kleding stukken en dekking werden aange- voerd en een gevormd damescomité is ten gemeentehuize druk bezig een en ander te sorteren. Momenteel worden reeds contacten gelegd, met de centrale instanties voor de plaats waar alles heengezonden wordt. Waarschijnijk zullen de ge meenten Nieuw- en St. Joosland en Rithem op Walcheren worden geadop teerd. Enige Soester firma's zijn gister morgen vroeg met hun personeel en vrachtwagens naar de getroffen ge bieden vertrokken evenals enige vee- transportvrachtwagens. De directie van de Kat-Emaillefa- briek te Soestduinen heeft voor een bedrag van 1000.aan potten en pannen beschikbaar gesteld voor het Nat. Rampenfonds. Met medewerking van de B.B. is in de loop van Maandag onderdak ge zocht voor evacué's en naar wij ver nemen kunnen vandaag 2000 vluchte lingen in deze gemeente worden on dergebracht. Per autobus zullen deze evacué's, afkomstig uit Goeree- Over- flakkee, vanuit Utrecht vanmiddag in groepen arriveren en na eerst in hotel „De Gouden Ploeg" te hebben gegeten, per particuliere auto's naar hun tijdelijke haardstede worden ver voerd. Soest adopteert Nieuw- en St. Joostland SOEST. De gemeente Soest heeft Nieuw- en St, Joostland op Walcheren readopteerd. HILVERSUM KRIJGT VOORLOPIG GEEN EVACUE'S Bedrijven schonken belangrijke bedragen aan het Nationaal Rampenfonds HILVERSUM. Doodmoe zyn gisteravond tegen elf uur de 130 mannen van de ploeg vrijwilligers in Hilversum teruggekeerd. De ploeg, die voor de helft uit mannen van de dienst van Publieke Werken bestond en voor het overige deel uit mensen, die zich al even spontaan hadden gemeld, was Zondagavond, vertrokken naar 's-Gravendeel. Bij 's-Gravendeel en Ridderkerk was echter hun hulp niet nodig en zo werden zij verwezen naar Heenvliet, waar zjj wer den ingeschakeld by het werk aan de dyken rond het Voornse Kanaal, 's Avonds om zes uur kon de ploeg worden teruggenomen en ver trok men naar Hilversum. Twaalf trucks met in Hilversum inge zamelde goederen trokken gisteren naar De Haag. Alle gebouwen waren daar reeds overvol. Men stelde zich in verbin ding met Hilversum. De leider, de heer Hamel, verzocht om toestemming, zich naar Dordrecht te begeven. In Dordrecht tond het Dordtse Roode Kruis met open armen klaar. Niet voor plaatseiyke doel- inden, maar voor hulp aan Bruinisse. Stavenisse en Zierikzee, vanuit Dordrecht ;at men dringend verlegen om kleding •n dekking. Op gecharterde vaartuigen kon datgene, wat Hilversum Maandag in de nacht, volgende op deze dag, reeds worden 'uitgereikt aan de slacht offers. Inmiddels ging de inzameling door en stapelden zich in de Maranatha- kerk, het gebouw van de N.P.B., de Nassausehool, het oude gebouw van het ziekenfonds aan de Heren straat en in een loods van het Ma- Het omgekeerde is niet dikwijls het geval LAREN 1-Iet bestuur van de te kenclub Hamdorff besloot de tweede culturele avond, die gisteren in Ham- dorff's atelier gehouden werd, doorgang te doen vinden, ondanks de algemene terneergeslagenheid in ons land. Het ernstige karakter van de avond vormde de basis van dit besluit. Voor zitter Ab Zwartjes verzocht, alvorens Drs P. J. Mulder zijn lezing hield, over „Beeldende Kunst en Muziek", een ogen blik stilte ter nagedachtenis van de slachtoffers van de watersnood, Drs. Mulder constateerde dat het voor de schilders practisch niet mogelijk is de muziek in' haar diepste wezen te ver beelden: evenmin als men de bloemen geur byv. kan uitbeelden. Weinig schil derijen zyn dan ook geïnspireerd op een muzikaal motief, hoogstens beeldt men de sfeer van het musiceren als byv. „de Zingende Engelen" van J. van Eek uit. Het omgekeerde is wél dikwyls het géval: veel componisten werden ge ïnspireerd door beeldhouwwerken en schilderijen. In Frankrijk heeft het „mu- zikalisme" in de sehilderswereld in de twintiger jaren wel bestaan, doch het was niet populair. Het komt vanzelfsprekend voor, dat een slecht muziekstuk geïnspireerd is op een meesterwerk, doch het komt ook voor dat een goed muziekstuk geïn spireerd werd op een slecht schilderij! Drs Mulder gaf Liszt als voorbeeld van de componisten die kunstwerken' als motief nemen; zijn lezing werd ver lucht met lichtbeelden en gramofoon- platen. In de pauze werd "gecollecteerd ten bate'van het rampenfonds. De avond, was matig bezocht. rinekamp de goéderen op. Hilversum gaf veel. Hilversum gaf goed. Tal van krachten zetten zich in om de goederen te sorteren en te verpak ken. Na het eerste twaalftal vracht auto's dat gisteren naar Dordrecht vertrok, werd een achttal wagens geladen en gereed gemaakt voor vertrek. Grote steun werd hierbü ontvangen van de Marine. Voor de radiocentrale dèed gisteravond burgemeester Boot een beroep op de plaatselijke bevolking. De burgemeester deelde mede, dat Noord Holland voor lopig niet in aanmerking komt als gebied voor de opname van geëvacueerden. Geen vrijwilligers Dehulpverlening door jvrü'willigers in de noodgebieden heeft tjians een zoda nige omvang, dat. er geen nieuwe krach ten meer nodig zijn. Men wende zich dus niet tot de gemeentelijke instanties Vandaag gaan de collectanten langs de deuren om gelden in te za melen. De burgemeester vestigt er uitdrukkelijk de aandacht op, dat de collectanten voorzien zijn van legiti matiebewijzen ofwel van lijsten, die door de politie zyn afgestempeld. Van alle kanten kwamen intussen dc aanbiedingen tot het verlenen van hulp. Uit Loosdreeht vertrokken op trucks van bet' Marinekamp motorboten en vletten. Vrachtwagens reden uit om zandzakken te vervoeren ofwel vee te transporteren Geld stroomt binner Hoewel de officiële geldinzameling met collecte langs de huizen vandaag plaats heeft, kwamen gisteren als reactie op de oproepen bü de vijf: plaatselijke bankin stellingen giften binnen tot 'n totaal var S 8500. By de gemeenteontvanger kwam ongeveer 2200.— binnen. De voetbal vereniging 't Gooi schonk 1000.—. Hei gehele personeel van de N S.F. zal, voor lopig gedurende een week, een uur per dag overwerken, Dit aanbod kwam even. Tens als spontane reactie. Het bedrag dat hierdoor voor het Nationaal Rampen- "onds zal kunnen worden bijeengebracht, ligt tussen de 30.000 en 40:000.— per '•veek. 2472,61 bracht een inzameling op die onder het personeel van Polak en Schwarz te Hilversum werd gehouden -Iet personeel van de afdeling Zaandam van deze N.V. hracht ruim ƒ4000.by- een. De directie van Polak en sehwarz schonk 15.000. Concert Goois Muziekïyceüm HILVERSUM Op Maandag 9 Februari a.s. wordt onder auspiciën van het Goois Muziek Lyceum in bet Hof van Holland te Hilversum een concert gegeven met medewerking van de beide harpisten Rosa Spier en Ellen Nicasie-Stotijn, de clavecinist Hans Brandts Buys en het Orkest van het Goois Muziek Lyceum. De ba ten van dit concert waren oorspron-i kelijk bestemd voor het Instrumen tenfonds. Het bestuur van het Goois Muziek Lyceum heeft echter besloten, de volledige opbrengst van het con cert ter beschikking te stellen aan de slachtoffers in de getroffen gebieden, Wederom veestapel afgeslacht MAARTENSDIJK Gisteven zijn aan het abattoir te Utrecht 50 melk koeien van de veehouder E. W. v. V. aan de Prinsenlaan alhier, afgeslacht, omdat zich op het bedryf een geval van mond- en klauwzeer had voorge daan en de koeien tegen deze veeziekte niet waren Ingeënt, 7 van de 10 trucks arriveerden gisteravond in Brielle LAREN, In het totaal zijn in La ren gisteren tien trucks vol kleding, bedden en schoeisel bijeengegaard. In de middag vertrokken vijf volge laden trucks, in de vooravond volgden er nog twee. De colonne is naar Den Haag gereden en vandaar door naar Den Brie) evenals de levensmidde- lenzending in zeven trucks uit Bus-, sum. Vandaag zijn de goederen vanuit Brielle ter distributie naai de getroffen plaatsen op Voorne en Putten overge bracht. De heren H. v. d. Lingen, J. Kroos en T. Jtoodhart hadden door hun voorbe reidende actie met de radiowagen op Zondag een aandeel in het welslagen van de actie in Laren. De financiële hulp begint thans van alle kanten binnen te stromen, Van al lerlei instellingen, organisaties, indu strieën en particulieren komen grote gif- ten binnen. Zo schonk de Unüevei een kwart millioen, de bioscoopbond een ton, de Hoogovens 50,000, .de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond 10.000, de georga niseerde landbouw en zuivelbereiding- een millioen, K.A.B. en instellingen 75.000, N.V.V. 25.000, aangesloten bonden 75.000, Centrale Arbeidersver- zekeriiigsbank 50.000, Arbeiderspers 30.000, Gezamenlyke omroepvereni gingen 45.000, ZwedenAmerikalyn Zw. Kr. 50.000. Amerikaanse troepen uit Frankfort hebben geniehulp aangeboden, Bel gische bataljons helpen in Zeeuws Vlaanderen. In Duitsland, Frankrijk en Canada worden hulpacties georgani seerd. VOEG MATEN OF NUMMERS BIJ KLEDING Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoenen, dekens, lakens enz, voor de noodgebieden inge zameld. Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te ieveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of num mers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt 'er op gevestigd, dat er vooral grote behoefte is aan de kens' en lakens.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2