Watersnood bracht onpeilbare ellende TRIESTE BEELDEN UIT DE RAMPGEBIEDEN -is Dinsdag 3 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 1, Tweede blad UITKERING AAN DE SLACHTOFFERS Met het nationaal rampen fonds heeft de regering overleg gepleegd over het verlenen van noodzakelijke uitkeringen voor levensonderhoud aan slachtof fers van de ramp. De minister van Maatschappelijk Werk heeft alle burgemeesters en wethou ders gemachtigd de slachtoffers, voor zover deze niet of onvol doende in staat zijn om in hun eigen levensonderhoud te voor zien, voorlopig een uitkering ter voorziening in de kosten van noodzakelijk levensonderhoud toe te kennen, overeenkomstig de regeling hulpverlening oor logsslachtoffers (1940—1945). De hoofden van de bureau's van het betrokken departement in de provincies zullen desgewenst hierbij van voorlichting dienen. De geldelijke hulpverlenings regeling ten behoeve van de slachtoffers van de ramp wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Fe bruari j.l. Nadere uitvoeringsvoorschrif ten op de getroffen regeling zullen binnen korte tijd zodra het inzicht van de omvang en in de verschillende aspecten van de te lenigen nood is verkregen aan B. en W. worden toegezon den. DRIE KINDEREN VERDRONKEN In de oosthoek van Zeeuwsch- Vlaanderen blijkt men de toe stand thans meester te zijn. Men heeft reeds thans een aanvang kunnen maken met het dicht gooien van de breuk in de zee dijk bij Ossenisse. Bij Ossenisse is het lijkje gevonden van een in de golven omgekomen kind. In de gemeenten Hoek en Zaamslag bij Terneuzen kwamen twee kinderen om het leven. De situatie bij Puttershoek De polders ten oosten van Puttershoek zijn overstroomd. Het gebied westelijk van Put tershoek (richting Mijnsheeren- land) is watervrij gebleven. Honderd vrijwilligers zijn dag en nacht in actie geweest om de Blaakschedijk, die dit gebied beschermt te behouden. Er zijn honderden zakken zand tegen de dijk geworpen, Tot nog toe zijn er geen slachtoffers. Er is om een tankschip met drinkwater ver zocht. Het postverkeer De postverbindingen met de eilanden Beijerland, Rozenburg, Goeree en Overflakkee, Schou wen en Duiveland en Noord-Be veland zijn nog geheel verbro ken. Het postverkeer met de ove rige getroffen gebieden is aan grote vertraging onderhevig. De post van Bergen op Zoom ging met een vissersboot naar Ierseke en vandaar per fiets naar Krui- ningen. Post uit Holland heeft via België over Breskens Wal cheren bereikt. Gee i carnaval Het algemeen bestuur van de carnavalsvereniging te Breda be sloot de carnavalsfeesten in Bre da af te lasten. Momenteel bevinden zich in Breda plus minus 5000 evacuees, waarvan er velen ondergebracht zijn in kazernegebouwen. Een der gebouwen van de Chassékazerne is inmiddels ont ruimd voor de ontvahgst van Canadese troepen, die komen medewerken aan de hulpverle ning. De Carnavals verenigingen van Weert, Mierlo, Roermond, Sit- tard, Maastricht en Kerkrade hebben besloten alle feestelijk heden van 2 tot 7 Februari af te gelasten. Zoveel mogelijk zullen zij financiële steun geven aan het „rampenfonds. „KROMSTAF-ACTIE" De stichting 18531953, ter voorbereiding van de eeuwen herdenking van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Neder land, deelt mede, het volkomen vanzelfsprekend te achten, dat alle krachten, dus ook die welke zich in dienst hebben gesteld van de „Kromstaf-actie", zich thans concentreren op de hulp verlening primair. Haar actie en plannen handhaaft zij tot een overzicht van de ramp is ver kregen. Alsdan zal zij ten spoe digste mededeling doen van eventuele wijzigingen in die actie en plannen. 4.000 AMERIKANEN ONDERWEG Vier tot vijfduizend man zullen deelnemen aan de Amerikaanse hulpverlening aan de Nederlandse rampgebieden. Een Amerikaans detachement, dat deskundig is in het verpakken en parachuteren van goederen, is op het vliegveld Valkenburg bij Leiden reeds aan het werk. Troepen van de Amerikaanse genie en vervoersafdelingen zijn met grote snelheid onderweg. Zij zijn met vrachtauto's, amphibie- voertuigen en vliegtuigen uitge rust. Vijf Amerikaanse amphibie- vliegtuigen, zeven helicopters, twaalf tot vijftien lichte verken ningsvliegtuigen en een „vliegen de spoorwegwagon" zijn onder weg of opereren onder Nederlands commando reeds in de rampge bieden. Twee marinevaartuigen stomen de Rijn af en alle andere Amerikaanse patrouillevaartuigen op de Rijn zijn in staat van al arm om bij eerste waarschuwing naar Nederland te vertrekken. PAUSELIJK HULPCOMITÉ Een pauselijk hulpcomité is reeds begonnen met het mobili seren van zijn internationale or ganisaties voor hulpverlening aan de bewoners van geteisterde gebieden. Verlaten en waarschijnlijk ver- loren Twee paarden, ergens op een weg op Walcheren, ge- 3 laten wachtend op redding of op de dood Ook Oude Tonge werd zwaar getroffen. Een triest beeld van het plaatsje, dat volledig overstroomd is (Luchtopname A.N.P.) waaRmi Zeeland zwaar getroffen door de wotersnood Stoere soldaten brengen in dekens gewik kelde babies naar veiliger oorden Het eiland Schouwen is herschapen in een troosteloze watervlakte. Het oog van de camera zag slechts hier en daar nog een dak boven de oppervlakte uitsteken Beeld van ellende uit Rilland Bath. Met bootjes worden de uit hun huizen verdreven mensen door militairen in veiligheid gebracht In 's-Gravendeel vielen vele slachtoffers te betreuren. Wie nog kon, redde van zijn bezittingen wat er te redden viel. Hier worden kalveren per boot vervoerd naar een droge stal Hoe groot de kracht van het water is geweest, ziet men aan deze dijk bij Puttershoek, die zwaar werd gehavend, maar gelukkig toch hield Ook Engeland waar eens vrolijke mensen hun vacantie doorbrachten in kampeerwagens ISkegnessLincolnshire) ziet men ni ~':aos van dooreen geworpen caravans

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2