Buitenland reikt onze getroffen gebieden helpende hand Bondgenoten steunen ons in de zware strijd tegen het water Daadwerkelijk medeleven in ons land uit zich in rijke steun Prins Bernhard morgen terug Speciaal bureau „Watersnood" van Rode Kruis in Den Haag Alle zendingen van goederen etc. naar Den Haag DINSDAG S FEBRUARI 1953 Geld, voedsel, kleding en hulpkrachten stromen van alle kanten binnen QOK UIT HET BUITENLAND komt zeer veel hulp, in geld zowel als in goederen. Van alle zijden wordt gevraagd: „Zegt ons wat wü kunnen doen en het zal worden gedaan, en meer dan dat." Hnlpcomité's worden in het leven geroepen en beginnen onmiddellijk met de inzameling van al wat maar kan strekken tot hijstand der zwaar getroffenen. De bijdragen nemen soms de vorm van gratis vervoer der ingezamelde goederen aan. Een Zweedse scheepvaartmaatschappij, die in Vlïssingen een nieuw schip laat bouwen, heeft aan die gemeente vijftig duizend kronen overgemaakt, de Wereldraad der kerken zond zesduizend Zwitserse f- ancs. Voorts vroeg het Zweedse Rode Kruis, welke hulp het best zou kunnen worden verleend. Ook België en Luxemburg hebben het Rode Kruis hulp aangeboden. derlanders een actie begonnen voor het bijeenbrengen van kleding, dekking en schoeisel. Nederlanders in Canada zijn eveneens met een hulpactie gestart. Men wil over geheel Canada een op roep doen uitgaan. Op de Antillen heb- Inzamelingsacties zijn alom gaande SOORTGELIJKE aanbiedingen kwa- men uit tal van Duitse steden en landen. Westberlijnse artsen stelden zich beschikbaar voor medische diensten in de getroffen gebieden. Noorwegen zond hulpuitrusting per vliegtuig. Op de jeugd in zestien vrije Europese landen is een beroep gedaan door de Europese beweging, om kleding en dekking in te zamelen. Ook zijn er plannen voor adoptie van plaatsen. Het Deense Rode Kruis zendt dekens en zal een voor raad kleding doen volgen. Een inzame lingsactie is hiertoe reeds ingezet. De Rode-Kruis-vereniging in Nieuw-Zee- land zond ruim duizend gulden, en maakte aan Engeland ruim 2600 gulden over. In Londen is onder voorzitter schap van mr D. U. Stikker een comité gevormd, dat onder de leden der Ne derlandse gemeenschap in Engeland geld en goederen zal inzamelen. In Parijs is onder de daar wonende Ne- Veel medeleven uit buitenland 0E DEELNEMING van buitenlandse zijde voor de ramp. die Nederland trof is groot en warm. H. M. de Konin gin ontving telegrammen o.a. van de koning van Noorwegen, die zei: ..Aan vaard mijn diep gevoelde deelneming": van de Groothertogin van Luxemburg: ..Zeer ontroerd door de ramp die uw land zo smartelijk heeft getroffen": van de president van Frankrijk: ',Diep ge roerd door het bericht van de verwoes ting zend ik u mijn innige deelneming. Ik verzoek u de families van de slacht offers mede le delen, dat ik diep ben geschokt": van de gouverneur van Su riname: „Innige deelneming van lands regering en bevolking van Suriname. Besloten tot vorming van stormramp- comité". Namens Italië betuigde de ge zant in Nederland „indachtig de.broe derlijke solidariteit door het Neder landse volk betoond bij een soortgelijke ramp in Italië diep meeleven" aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. De ambassade van België in Den Haag maakte de Nederlandse regering rouwbeklag over van het Belgische volk. Hij verzocht de Ned. regering te berichten in welke vorm België hulp zal kunnen verlenen. De ambassadeur van de Sovjet-Unie te Den Haag be tuigde onze regering het diepe medele ven van zijn regering met de ramp. Premier Kopf van Neder-Saksen be tuigde medeleven en zei. dat opdracht is gegeven de Nederlandse noodgebie- den hulp te zenden. De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië bood de Nederlandse regering namens rege ring en volk van Indonesië innige deel neming aan. Hij stelde een gebouw in- gebruik voor Indonesische studenten te Den Haag ter beschikking voor onder dak voor slachtoffers van de ramp. Ook de Franse minister van Openbare Wer ken betuigde deelneming. De pauselijke internuntius in Don Haag ontving een telegram van ie Paus, waarin deze zei- de diep bewogen te zijn door de ramp en Gods erbarming over de slachtoffers af te smeken. De president der Ver. Staten. Eisen hower. heeft gisteren het volgende tele gram aan koningin Juliana doen toe komen: „Mijn landgenoten en ik zijn diep geschokt door de tijding van de ver woesting. in uw land aangericht door storm en vloed. Zij en ik wensen Uwe Majesteit ons innig medeleven in deze tragische omstandigheden te betuigen" Ook de president van Finland, de minister-president van Luxemburg en de secretaris-generaal van de Benelux hebben minister-president Drees hun deelneming fcetuied. Trvgve Lie. ie secretaris-generaal van de V.N., heeft Maandag boodschap pen aan de permanente afvaardigin gen van Nederland, Groot -Br ittan- nië en België doen toekomen, waarin hij zijn deelneming met het zware ver lies aan mensenlevens betuigt. Op het eiland Putten konden de be woners zich slechts met bootjes in veiligheid stellen. Het vee werd ge concentreerd op het marktplein. ben de berichten over de stormvloed in Nederland grote ontroering teweeg gebracht. Een fonds is gesticht ten be hoeve van de hulpverlening. Het dag blad To Day suggereert, dat Amerika de economische hulp, waarvan Neder land dezer dagen afstand heeft ge daan, toch zou moeten geven, thans ten profijte van de getroffen gebieden. De Zweedse vereniging Redt het Kind heeft voedsel in blik en kleding ver zonden. Het Zweedse Rode Kruis wil dekens, babykleding en onderldeüing ten bedrage van minstens honderddui zend Zweedse kronen verschepen. Het herinneringsfonds van Graaf Folke Bernadotte heeft twintigduizend kronen geschonken. Er is nog overleg gaande over de vraag, of kinderen uit de ge troffen gebieden zullen worden uitge zonden naar Zweden. Honderdvijftig Deense dienstweigeraars hebben hun arbeidskracht aangeboden ten behoeve van het opruimingswerk. Militaire hulp uit vele landen aangevoerd Reddingsmaterieel in overvloed Van vele züden is in de afgelopen dagen militaire hulp aangeboden. Ame rika, België, Frankrijk en Engeland boden troepen aan of zonden materieel. In principe is deze, voorzover zy kan worden gebruikt by de hulpverlening en redding, in dank aanvaard. Engelsen zullen luchtfotografen zenden, de Ame rikanen reddingsmateiSeel, als ducks, hefschroefvliegtuigen, vlotten, rubber boten, verkenningsvliegtuigen, verband middelen en waterzuiveringseenheden, Belgische eenheden hebben al van het eerste moment af in Zeeuws-Vlaanderen belangrijke diensten verleend. Er is nog overleg gaande over de inschakeling van Canadese pantsereenheden. Twee compagnieën Franse genietroe pen trokken gisteren naar Bergen op Zoom met een groot aantal boten, ten einde in Zeeland hulp te gaan bieden. Een Engelse afdeling in Hoek van Hol land, die van het eerste moment af hulp verleende, zou volgens een Brits aanbod versterking kunnen krijgen in de vorm van geniematerieel, en derge lijke- Het wachten was op een verzoek van de Nederlandse regering dienaan gaande. Engeland zond verder vier hefschroefvliegtuigen, die bii verken- nings- en reddingswerk reeds goede diensten hebben bewezen. Medische groepen, bestaande uit tien artsen, enige honderden manschappen, vrachtauto's en Buiddozers zijn te onzer beschikking gesteld. Na besprekingen met de Amerikaanse generaal Manton Eddy, die volgden op een langdurige verkenningsvlucht over de getroffen gebieden, heeft deze een grote hoeveelheid materieel, plus twee compagnieën en een afdeling van de aanvoertroepen in Duitsland naar ons land gezonden. Verder werden hef- schroef- en transportvliegtuigen, een 300.000 zandzakken en enige lichte ver kenningsvliegtuigen ter beschikking van de Nederlandse regering gesteld. Deze hulp zal worden verleend totdat de erg ste nood gelenigd is. Tijdens de besprekingen is naar voren gebracht, dat ongeveer een mil- lioen mensen in .nood verkeren en dat er ongeveer vijftig tot tachtig bressen in de dijken zijn geslagen. Al meer dan 23U millioen aan giften ingekomen HET MEDELEVEN van ons volk met ben, die door de stormvloed alles nebben verloren, heeft zich niet slechts geuit in meewarige woorden. Nuchter als de Nederlanders zijn, hebben zü onmiddellijk een daad gesteld en een hulpwerk op touw gezet, dat klinkt als een klok. Van alle kanten komen giften in geld en goed binnen. Gemeenten bieden huisvesting aan voor gezinnen en kinderen, instellingen en stichtingen stellen haar gebouwen ter beschikking van de getroffenen, grote bedreven, organisaties en personen staan grote en kleine giften af. Ja zelfs waar schade werd geleden is vaak nog ruimte gevonden voor een gift ten behoeve van hen die nog zwaarder werden bezocht. Waar het geven van geld of goed minder gemakkelük gaat, wordt arbeidskracht geschonken, die in geld gewaardeerd toch ook altüd nog een flink kapitaal kan vertegen woordigen. Prinses Beatrix gaf haar fiets nieuwe HE georganiseerde landbouw en zui- u velbereiding hebben tezamen uit het Zuivelfonds, door de boeren bijeenge- braert, een millioen gulden afgestaan. Een kwart millioen kwam van de Uni lever, twee ton van het NVV en een aantal daarmee verbonden organen -•n bedrijven, f 75.000 van de Kath. Arbei dersbeweging en tachtig m:lle van het CNV. De Nederlandse Bioscoopbond en het Bio-Vacantieoord schonken tezamen een ton, de directie van de Hoogovens te Velsen f 50.000 met de mededeling, dat onder het personeel een inzameling zal worden gehouden. Een collecte op de Beurs te Rotterdam bracht f 68.750 op. de Ned. Vereniging voor de Effec tenhandel vierde haar rechtsherstel met een gift van f 10.000. De Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond schonk tienduizend gulden. De ZwedenAme- rikalijn, die een nieuw schip in Vlïs singen laat bouwen, gedacht de men sen in hun nood met een gift van 50.000 Zweedse Kronen. De opbrengst van een middag collecteren in Almelo, een stad ter grootte van Alkmaar, was niet min der dan f 110.000. De Alg. Pluimvee vereniging heeft een beroep op haar leden gedaan, hoenderen voor de troffen landbouwers af te staan. Prinses Beatrix heeft een ontroerend TEGENWAARDE FONDSEN VOOR HERSTEL De houding van de V.S. is in principe welwillend Een woordvoerder van het bureau voor wederzijdse veiligheid M.S.A. heeft aan de Nederlandse regering te kennen gegeven, dat de Ver. Staten in principe welwillend zullen staan tegenover het gebruik van tegenwaar defondsen va» de vroegere Marshall hulp ten behoeve van herstelwerk zaamheden in de door de stormvloed getroffen gebieden. Film van en voor noodgebieden de De Cinetone heeft in samenwerking met de Mutual Security Agency te Pa rijs gisteren de cineasten Herman van der Horst, Bert Haanstra, Ytze Brusse en Van Haren Noman naar de noodge bieden gestuurd met gemotori «eerde jollen en een eigen voedselpakket, om een groot aantal filmshots op te nemen, waaruit een film zal worden samenge steld, die men hoopt te gebruiken in de grote hulpactie voor de slachtoffers van deze gebieden. Maatregelen voor pensioen genietende evacué's De Pensioenraad brengt, met het oog op de pensioenbetaling van medio Fe bruari, ter kennis van degenen, die een pensioen genieten van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en die ten gevolge van de watersnood naar elders zijn overgebracht, dat zij hun evacua tie-adres en zo mogelijk hun registra tienummer ten spoedigste moeten mededelen aan de Pensioenraad, Be- noordenhoutseweg 46, 's-Gravenhage. Een overzichtelijke luchtopname van de omgeving van Moerdijk, waar de woonwijken zijn omgeven door het water. gebaar gemaakt, door de nieuwe fiets, die zij voor haar verjaardag had ge kregen. af te staan voor de hulpactie van het Rode Kruis. De mijnen zullen Zaterdag twee uur overwerken en het loon. alsmede de meerproductie over deze :ijd gehee- aan het Rampenfonds afstaan. Philips bood een ton aan. evenals de AKU te Arnhem. Het personeel van Philips zal twee uur overwerken het telt 25.000 personen en het verdiende loon af staan. Het personeel van de AKU doet afstand van acht uur loon of vier pro cent van het maandsalaris. De Kruide niersvakcentrale zal een actie voeren voor de getroffen kruideniers. De Am sterdamse standwerkers hopen door een Amerikanse verkoop en een rad van avontuur f 35.000 bijeen te brengen. De textielindustrie in Twente en de Ach terhoek hoopt, door een actie onder het personeel, aangevuld door een bijdrage van gelijke waarde van de bedrijven tot een som van f 650.000 te komen. Onmiddeiijk bezoek aan noodgebieden Na telefonisch overleg met de Neder» tandse regering heeft Prins Bemhartf besloten zyn verblijf in de Verenigd» Staten te onderbreken en naar Neder» land terug te keren. De Prins zou hedenmorgen met het lijnvliegtuig van de K-L.M. van het vliegveld Idlewild vertrekken en dan morgenochtend in Nederland arriveren. Prins Bernhard is voornemens onmid dellijk na aankomst de overstroomde gebieden te bezoeken. Gistermiddag heeft de Prins de his torische tentoonstelling in het Metro politan Museum geopend, welke wordt gehouden ter gelegenheid van het drie- honderdjarig bestaan van de stad New York. Prins Bernhard hoopt over enkele weken weer naar de V.S. ttrug t« keren om zün overige afspraken na t« komen In Numansdorp 61 doden Alle inwoners van Numansdorp, die zich nog in nood bevonden, heeft men gisteren kunnen redden. Het aantal slachtoffers in deze gemeente is geste gen tot 67. De geredden zün ondergebracht ia Klaaswaal. Mariniers en andere hulptroepen zijn de bewoners van Oostelijk Zuid-Beve land behulpzaam bij de evacuatie. Door middel van een lange kabel voorkomt men. dat de boten door de wind en de vaak sterke stromingen afdwalen, Coördinatie der vele activiteiten Het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis heeft een speciaal bureau „Watersnood" ingesteld, dat gevestigd op de Princessegiacht 27 te Den Haag. De leiding van dit bureau berust by de heer J. C. Japikse. oud-directeur van het voormalige Centraal Distribu tiekantoor, die de verschillende activi teiten van het Nederlandse Rode Kruis Alle aanvragen voor materiële hulp verlening komen bii dit bureau binnen en worden ten spoedigste door de ver schillende diensten uitgevoerd. Aanbie dingen voor materiële hulpverlening komen eveneens bij dit bureau binnen en worden daar gecoördineerd. De telefoonnummers zijn 184790. 184791 ea 184792. De zendingen kleding en ander» goederen komen in zo grote getale bij de intendance van het Nederlands» Rode Kruis binnen, dat de Houtrust- hallen, als opslagplaats in gebruik ge nomen, niet voldoende ruimte bieden» Nu zijn de koninklijke stallen, evenal» het circus en een deel van de remis® van de H.T.M, (Fruitweg) ook beschik baar gesteld, Het hoofdbestuur van het Nederland» se Rode Kruis deelt mede, dat geen en kele zending kleding, goederen en*, meer aan de Ahoyhallen te Rotterdam bezorgd kan worden, hetzy per trein, vrachtauto of welk vervoermiddel ook. Alles wat ingezameld is, dient te wor den gezonden naar de intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelen- burgwal 19. 's Gravenhage. MEDISCHE HULP In het belang van de vlotte hulpver lening verzoekt de waarnemend Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland dringend aanbiedingen van medische hulp te richten tot het Rode Kruis. AUTOVERVOER Aanbiedingen voor vervoer met vrachtauto's en personenauto's richte men tot de Rijksverkeersinspectie te Rotterdam, tel. K 1800-35843. GEMEENTEBESTUREN Gemeentebesturen kunnen hun dien sten, in welke vorm ook. aanbieden aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, telefoon K 1700-184550. Belasting'acili'eiten De in de rede van minister Drees aangekondigde belastingfacilltciten zul len waarschijnlijk o.m. betreffen een verruiming van de vrijstelling van loonbelasting, inkomstenbelasting ea vennootschapsbelasting voor giften aan het Nationale Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3