Zaankanters helpen onze getroffen landgenoten De eerste collecte bracht ruim een halve ton op Er werden ta! van auto's vol met kledingstukken vervoerd Jan de Waal kreeg levensmiddelen voor getroffen Zeeuwen Zaandam adopteert opnieuw Rithem BravoWormerveer DINSDAG S FEBRUARI 1953 Een brave moeder in de Jan Beste vaerstraat wü niet achter blijven met de algehele hulpverlening. Zij geeft met gulle hand, want de nood is groot. Ontroerende blijken van offervaardigheid ONZE TROTSE DIJKEN hebben de strijd tegen de natuur verloren. Een alles vernietigende watermassa kolkt over de vruchtbare akkers, de triomphe- rende spreuk van Zeeland „Ik worstel en kom boven" durven we nauwelijks uitspreken. Holland is in nood! Een snerpende kreet om hulp echoëd door het gehele lar^j. In de veilige huiskamers van ons droge huis hangt een sombere stem ming, omdat onze gedachten vervuld zijn van de onmetelijke tragedie, die zich aan de kusten van ons kleine land voltrekt. Door de radio en via de krant krijgen we langzaam maar zeker een indruk van hetgeen één stormachtige nacht voor vreselijke verwoestingen aanrichtte. We horen ook, dat de Neder landse bevolking een hartveroverende actie op touw heeft gezet, om de schrij nende nood te helpen lenigen. De Zaanstreek blijft daarbij niet achter. De ambtenaren, die zich, zoals gebruikelijk, Maandagmorgen naar de verschillende gemeentehuizen begaven keken wel vreemd op, want dichte drommen man nen en vrouwen verdrongen zich voor de loketten met slechts één vraag op de lippen: „Hoe en waar kan ik helpen". In de eerste ogenblikken was men werkelijk een beetje verlegen met zoveel hartelijke hulpvaardigheid. Doch toen de vrachtwagens voorreden en de col lectebussen waren uitgedeeld begon een naamloze organisatie op feilloze ma nier te werken. Vertegenwoordigers van kerkgenootschappen, arbeiders, huis vrouwen en schooljeugd, allen zetten een verbeten jacht in op kleding en materiële middelen. Jacht is het juiste woord niet. Wanneer een vrachtwagen om de hoek verscheen, waarvan men vermoeden kon, dat hij was ingeschakeld voor de grote actie, openden zich de deuren en de bewoners traden naar buiten. Beladen met alle mogelijke gebruiksvoorwerpen, kleding en schoeisel. Niemand wilde achter blijven om zijn goede wil te tonen. Wij zagen moeders, die hun beste spullen uit de kast haalden, winkeliers, die zonder aarzelen een gedeelte van hun voorraad inpakten en zonder aarzelen achter in de auto's wierpen. Intussen zwermden de collectanten uit over de gehele streek. Nergens vonden zij een gesloten deur. Bij telling werd in een bus een briefje van f 1.000. aangetroffen. We zagen weinig zilver, maar des te meer papier. In de provisorisch ingerichte opslagplaatsen was de drukte niet minder. Hon derden dames en heren verwerkten met fabelachtige snelheid de steeds groei ende voorraden, die zo goed als nieuwe goederen bevatten. Er werd niet ge vraagd naar koffie of thee, men gunde zich eenvoudig geen tijd om te eten. Eén beeld stond alleen bij dit prachtige werk voor de ogen: de verschrikkelijke nood van hen, die nu uitkijken over de onheilspellende watermassa's en die zich in wanhoop afvragen, wanneer deze verschrikking een einde zal nemen. Het voorlopige resultaat is thans t 6000. Vandaag zal begonnen worden met de inzameling van kleding. Nog steeds hulp nodig! KOOG AAN DE ZAAN. Pagina's zouden we kunnen wijden aan hetgeen in Koog aan de Zaan heeft plaatsge vonden. Onder leiding van de heer M. Fontijn. directeur van Sociale Zorg. werd reeds in de morgenuren een be gin gemaakt met het uitzenden van collectanten en vrachtwagens. In ijl tempo werd het zakkenpakhuis aan <Je Jan Bestevaerstraat voor de eerste la ding kledingstukken en schoeisel in ge reedheid gebracht. Nadat we ons op het Gemeentehuis overtuigd hadden van de stroom geldbedragen, die uur na uur werden afgedragen, sprongen we op een van de wagens om een tocht langs de huizen mee te maken. Zelden in ons leven zagen wij zoveel hartelijkheid ten toon gespreid als hier. Vaders en moe ders snelden trappen op en af om alles wat maar enigszins bruikbaar zou kun nen zijn, in te laden. Honderden paren schoenen, dekens, wiegen, kinderwagens, ondergoed, jassen, costuums. wij moeten ons beperken, een eindeloze stroom, verdween in het pakhuis. Aldaar ston den een 40-tal dames klaar om met de sortering te beginnen. Maar al te wei nig wordt het werk van de huisvrouw doorgaans gewaardeerd. Nu zagen we echter, waartoe het zwakke geslacht in staat kan zijn als de nood dringt. Fabel achtig zoals deze vrouwen de geweldi ge. bijna onoverzichtelijke voorraden verwerkten, 's Middags kwam burge meester Ankum zich persoonlijk van de stand van zaken overtuigen. Wy zagen hoe een schoenenwinkelier drie volle dozen met nieuwe schoenen onder de toonbank vandaan haalde, uit een ander huis werd een hele baby-uit zet gedragen. Wat betreft de collecte het volgende. Niet minder dan f 11.000.konden dooi de tellers worden gebundeld. Daarvan kwam ongeveer f 6000.in de bussen terecht. Op het gemeentehuis speelde zich nog een ontroerend toneeltje af. De achtja rige Anneliesje Bakker. Jan Bestevaer straat 22 was zo getroffen door het feit. dat haar kleine vriendinnetjes in Zee land haar speelgoed hadden verloren, dat zij besloot haar lievelingspopje vrijwillig af te geven. De dreumes vond het vanzelfsprekend een heel offer. Zij huilde bittere tranen, maar wilde de pon toch niet terugnemen. In de avonduren rukte de brandweer nog uit met loeiende sirenes, om de mensen in de gelegenheid te stellen de overgebleven spullen in de auto's te laden. Drie 12 tonners u>t Wormerveer collecteert vandaag WORMERVEER. Na de snelle en spontane inzameling van kleding en schoeisel van Zondag, welke uiteraard duidelijke sporen droeg van de snelheid, waarmede die in elkaar was gezet, gaat Wormerveer thans meer georganiseerd verder met het verlenen van hulp. Nog voortdurend werd gedurende de gehele Maandag kleding en schoeisel opgehaald. Het wordt nu wat rustiger gesorteerd en voorlopig hier in de ge meente opgeslagen. Want burgemeester Lycklama heeft bericht ontvangen, dat het Rode Kruis een zó grote toevloed krijgt, dat het die niet direct meer kan verwerken. Zodra er weer ruimte komt, zal meegedeeld worden, dat nieuwe voorraad kan worden gezonden. De aandacht wordt er op gevestigd. Zaandij'< ZAANDIJK. In Zaandijk verliep de actie al even gunstig als elders. Na dat 's morgens een geluidswagen de be woners op de hoogte had gesteld, dat geld en kleding konden worden inge leverd. vertrok om twee uur een colon ne van acht auto's naar de verschillen de wijken. Om half vier vervoegde zich een lange rij van collectanten bij het Gemeentehuis. Hun bussen bleven ui teraard niet leeg. zodat 's avonds om negen uur een bedrag was ingezameld van f 13.432.11. Reeds om zeven uur v/aren drie volle wagens van 10 ton met kleding naar Den Haag ver trokken. Zes mille in Oosfzaan OOSTZAAN. Onder leiding van burgemeester Hes kwam Maandagmid dag een 150-tal personen op het Raad huis bijeen om een comité te vormen, dat ten spoedigste met de inzameling zou kunnen beginnen. Inmiddels was een auto rondgegaan om de bewoners van het dorp op de hoogte te stellen. Diezelfde middag vertrokken de collec- trices naar de 48 wijken om de bussen vol te krijgen. dat voorlopig- alleen kleding-, schoeisel en beddegoed nodig is. Meubelen en levensmiddelen zijn op dit moment nog niet nodig. Wormerveer zal geen evacué's krijgen en ook geen vee onderdak behoeven te geven. Bovendien behoeft onze gemeen te geen arbeiders gereed te maken en/ of te houden. Alleen is verzocht één complete brandweerploeg gereed te houden, opdat die gereed zal zijn om op het eerste verzoek te kunnen uitruk ken. Vandaag wordt onder auspicieën van de Wormerveerse Gemeenschap een lijsten- en buscollecte voor het Natio naal Rampenfonds gehouden. Daarvoor zijn reeds vele collectanten en collectri- ccs beschikbaar. Als men echter na ont vangst van onze krant behoefte ge voelt om nog aan deze collecte in de middaguren mee te werken, dan kan men zich nog gerust opgeven. Het be stuur der Wormerveerse Gemeenschap houdt de gehele dag zitting in „De Nieuwe Sociëteit" en zal gaarne de be schikking hebben over een overvloed van collectanten en collectrices. Vijf volle auto's uit Krommenie KROMMENIE. Ogenblikkelijk na dat burgemeester Provily gistermorgen, middels raambiljetten en een gcluids- wagen de stoot had gegeven tot hulp verlening aan de geteisterde gebieden, werd een grootscheepse actie op touw gezet. Van alle kanten werd spontaan Na een mosselenvanasi bii Texel JAN DE WAAL, een stoere Zeeuw, grijpt even naar zijn hoofd, wanneer iemand hem vertelt, dat hij nog even moet wachten, omdat er een vrachtauto met 30 balen meel, 30 balen suiker, een grote partij gecondenseerde melk op komst is. Jan de Waal vindt het allemaal prachtig, majtr hij trappelt van onge duld, want hij wil met zijn broers Johan en Cees zo spoedig mogelijk met zijn Bru. 67 vertrekken naar Bruinisse. Zijn geboorte- en woonplaats, waarmede hij sinds Zondagmiddag getracht heeft verbinding te krijgen, hetgeen hem niet gelukt is. Gisteravond lag de Bru. 67 „De Drie Gebroeders" aan de Prins Hen drikkade te tv achten, omdat dank zij de oplettendheid van Zaandam's haven meester, de heer C. J. Stelleman, de twee Zeeuwse vissersscheepjes, die gister middag op weg waren van Nieuwediep naar Bruinisse net kon ophouden, voor dat zij Zaandam zouden verlaten. „Lege schuiten op weg naar Zeeland, moeten we benutten" moet de heer Stelleman gedacht hebben en zo kon het gebeuren, dat niet alleen de Bru. 67, maar ook de Bru. 3 afgeladen naar het kleine plaatsje op Duivelend vertrok. Vandaag kunt U helpen! Op kousevoeten liep Jan de Waal in zijn schuit, die bedekt was met zware dekzeilen. ..'t Is voor de eetbare spul len. dus de boel moet schoon gehou den worden", riep hij .tegen een bezoe ker. die naar binnen kwam. ,,'k Begriep er niks vanverzuchtte hij, terwijl hij de zware kisten met koek een plaats gaf. ..Van gistermiddag heb ik nu al ge probeerd telefoniscH contact te krijgen met Bruinisse. maar het is me toch steeds niet gelukt Verleden week Maandag vertrokken de gebroeders de Waal van Bruinisse naar Texel voor de mosselen vangst. Op de ree van Texel werden zij verrast doro het zware weer en omdat ze geen radio aan boord hadden, hoorden zij Zondagmiddag van de grote ramp, die een gedeelte van ons land en ook Dui- veland had getroffen. Gisteravond tegen 10 uur zijn ze af gevaren. Binnendoor via Vreeswijk wil den zij de gehele nacht blijven varen, zodat zij. wanneer het weer een beetje meewerkte vanmiddag in Bruinisse konden zijn. Met een lading levens middelen. voor de aankoop waarvan het dagelijks bestuur van onze gemeente het initiatief had genomen. ,Ik heb ook nog gebrobeerd een tele gram te sturen, of het aangekomen is, Rithem Dit laatste klopt, want gistermorgen heeft burgemeester Thomassen tijdens een spoedeisende vergadering van het college van B. en W. een telegram ge stuurd naar zijn collega van Rithem, het plaatsje, dat Zaandam direct na de bevrijding adopteerde. „Zaandam adop teert Rithem opnieuw. Vraag alles wat u nodig heeft", zo seinde burgemeester Thomassen. Maar tot gisteravond was er nog geen antwoord uit Zeeland ge komen. De verbindingen zijn radicaal verbroken. Hetgeen niet zeggen wil, dat men nu maar op zijn lauweren is gaan nisten. Integendeel, er is gisteren onder hoog spanning gewerkt. In het kantoor van de Z.G. aan de Stationsstraat was het een bijenkorf gelijk. Binnen de kortst mogelijke tijd had men veel te veel col lectanten voor de huis-aan-huis-collecte. Hulpkrachten voor de inzameling van kleding en meubilair stroomden Pinnen, zodat men van tientallen aanbiedingen geen gebruik meer kon maken. Vanmorgen 8 uur zijn 25 vrachtauto's de stad ingetrokken om de goederen op te halen, die naar drie gymnastiekloka len. t.w. aan de Bloemgracht, de Park straat en de Zeemansstraat worden ver voerd om daar gesorteerd en verpant te worden. medewerking toegezegd. Een huis-aan- huis-collecte werd georganiseerd en of schoon nog enkele lijsten moeten bin nenkomen. is momenteel reeds het mooie bedrag van pl.m. f 6500.bijeen. Ook de Inzameling van goederen werd een enorm succes. Met 12 auto's van de gemeente en van diverse bedrijven is oen rondgang gemaakt door de ge meente en het resultaat hiervan is fan tastisch. Een geweldige stapel dekens en ongeveer 20 van bedjes voorziene kinderwagens benevens een enorme uoeveeineia KinaerKieamg, wera met man en macht gesorteerd in de Fröbel school en in de Doopsgezinde kerk. Door de grote ijver die hier aan de dag werd gelegd, was het 's middags reeds mogelijk drie grote wagens van de gemeente en van de Linoleumfabrie- Iten met gesorteerde goederen, keurig in dozen verpakt, naar het Rode Kruis in D'en Haag te dirigeren. Des avonds volgden nog twee auto's De burgemeester toonde zich buiten gewoon ingenomen met de enorme hulpverlening die hij van alle kanten heeft mogen ondervinden. Ofschoon ook verschillende boeren hun stallen beschikbaar stelden voor het onder brengen van vee. schijnt het. aldus de burgemeester, niet nodig tc zijn hier van gebruik te maken. Ook zullen hier ter plaatse geen evacué's worden onder- gebracht. Voorts waren nog aanbiedin gen binnengekomen van boerenzoons om met vaartuigen hulp te verlenen aan de geteisterde gebieden. Westzaan verrast Terneuzen WESTZAAN. Wat in Westzaan werd ingezameld overtrof alle ver wachtingen. Door de plaatselijke kerke raden werd de kledïnginzameling ge organiseerd. waarvoor men de mede werking had van een tiental autobe zitters. Het dorp was in diverse wijken verdeeld en met behulp van tientallen dames werd de gemeente in een snel treinvaart afgewerkt. Fantastisch was, wat zoal binnenkwam. Armen vol, soms tot driemaal toe, werd naar de auto's gebracht. Verzamelplaatsen waren het Oude Weeshuis en de toneelzaal van „De Prins". Hier was een staf van dewex'kers(sters) aanwezig om alles te sorteren en in te pakken. Ruim 500 paar schoenen, honderden damesmantels, honderden regenjassen, ondergoed, ba by- en kinderkleren, pakken dekens en ga zo maar door. De sorteersters kwa men handen te kort. Door burgemeester Vtflbricf was In middels overleg gepleegd met het Rode Kruis in Den Haag cn daar werd het verzoek geaaan de goederen, ine mogelijk rechtstreeks naar Terneuzen te sturen. De houtwarenfabriek „De Valk" stel de spontaan haar grote vrachtauto, met aanhangwagen, voor het vervoer be schikbaar. Toen alles was gesorteerd en ingepakt werd meteen begonnen de vrachtwagen te laden, waarmee men omstreeks acht uur gereed kwam. Een hoeveelheid van 6 ton aan goe deren was in de wagens gestouwd. Om 20 over acht startte de auto. De route gaat bij Wernhout de grens over via Antwerpen en Sas van Gent naar het bedreigde gebied. De chauffeur heeft een persoonlijke brief van burgemeester Vijlbrief mee voor zijn ambtgenoot te Terneuzen. Inmiddels kwamen ten gemeentehuize ook reeds verschillende aanbiedingen voor onderdak van mensen en vee en stelden autobezitters hun wagen be schikbaar voor eventuele werkzaam heden in het Zuiden. De geldinzameling, die werd georgani seerd door de Stichting '40-'45, in samen werking met de Westzaanse Gemeen schap bracht de offervaardigheid der Westzaners overduidelijk aan het licht. De lijstcollecte onder fabrikanten en veehouders had tot gisteravond ruim I 10.000. opgeleverd en de buscollecte f 1922,19. Met de lijstcollecte wordt van daag verder gewerkt. Reeds nu heeft Westzaan per hoofd der bevolking een bedrag van f 12.50 geschonken, hetgeen werkelijk fantastisch mag worden ge noemd. Knollendam hield zich goed KNOLLENDAM. Aan de oproep van burgemeester Loggers werd door le inwoners van Oost-Knollendam ;pontaan voldaan, 's Morgens verspreid de de schooljeugd de pamfletten, waar in burgemeester Loggers het doel van de actie uiteenzette. Inwoners met twee auto's en een paardenwagen, bijgestaan door de jeugd van de hoogste klasse der lagere school begonnen 's middags met de inzameling van kleding, schoeisel, enz: Fantasti sche hoeveelheden werden naar de ver zamelplaats, de Ned. Herv. Kerk, ver voerd. Daar werden de giften snel gesorteerd tegen de avond kon een auto met de ingepakte goederen naar Wormer vertrekken waar de Knollendammer goederen bij die van Wórmer werden gevoegd. Dames liepen intussen met lijsten voor de geldcollecte. Ook daarvoor droeg een ieder stevig bii en in totaal kon een bedrag van f 1100.worden af gedragen. Wormer gaf met gulle hand WORMER. Wormer heeft daadwer kelijk hulp geboden. De oproep van burgemeester Loggers vond weerklank en om twee uur stond een file auto's bakfietsen, paardewagens en andere voertuigen voor het Gemeentehuis op gesteld. Door het organiserend comité werd alles vlug in wijken verdeeld en met veler hulp was het betrekkelijk licht werken. Bijna overal waar men kwam stonden de pakketten reeds gereed en werd het geld met gulle hand gegeven. Men stond er soms versteld van wat geofferd werd, vaak ont-oerend om te zien. In de Oude Openbare School werden de goederen in ontvangst genomen en door een groot aantal dames gesor teerd. Costumes, jassen, japonnen, on- derkleding. schoenen, klompen, dekens, lakens, enz., het stroomde onafgebro ken de lokalen binnen. Bergen werk werden verzet, waarvoor burgemeester Loggers en z'n medewerkers(sters) een woord van hulde toekomt. Aan geld werd een «bedrag van f 2700.inge zameld. Assendelft vandaag aan de beurt ASSENDELFT. Maandagavond kwamen ten gemeentehuize burgemees ter De Boer, dr Venekamp, de Com mandant van de Brandweer, vertegen woordigers van het Rode Kruis en ver schillende dames bijeen om de inzame ling te bespreken, waarmede vandaag een begin wordt gemaakt. Als verzamel plaats werd de timmerfabriek van Van 't Veer in het Zuideinde aangewezen. Woensdag vindt de geldinzameling plaats. Door de P.v.d.A. en de Platte landsvrouwen wordt het Zuidelijk deel vanaf D. Noë bewerkt: door de R.KL Vrouwenbond het middengedeelte tot de Langeheit en de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers het Noordelijk ge deelte. Eindeloze stroom Van alle kanten bereikten ons tot gisteravond laat berichten van giften, men beschikbaar stelde voor de slachtoffers van de grote ramp, die ons land heeft geteisterd. Wanneer men al deze berichten op een redactiebureau eens doorneemt, ordt men er stil van. Wat een medele ven, maar bovenal wat een offerbereid heid. Bij vernieuwing is bewezen, dat de Zaankanters goede Nederlanders zijn- Dat ze alle verschillen aan de kant zet ten, wanneer de nood aan de man komt Dat ze één zijn, wanneer er geholpen moet ivorden. Personeel van de Oliefabriek „Het Hart en De Zwaan" te Zaandam en de Kunstharsfabriek 'Adr. Honig stelt ge durende vier weken 2.per man af, dus f 8.— per man. Personeel van Flentrop's Orgelbouw te Koog aan de Zaan geeft twee dagen van het weekloon. De directie van de fa. Flentrop zal er een gelijk bedrag aan toevoegen. Personeel van Hille's Koekfabriek zal voor de actie overwerken. De Ned. Bioscoopbond heeft 50.000.- en het Biovacantie-oord heeft een der gelijk bedrag op de rekening van het Nationaal Rampenfonds gestort. Van avond zullen in de bioscopen in de Zaanstreek de eerste reportages over de verwoeste gebieden draaien. Tijdens deze voorstellingen zal er gecollecteerd worden voor het Rampenfonds. Driehonderd arbeiders van de Cho colade- en Cacaofabrieken de T.O.C. te Zaandijk en Nijkerk zullen het loon van een snipperdag afstaan. De arbeiders van de SUjfselfabriek „De Bijenkorf" v.h. M. K. Honig zullen 20 pet. van het weekloon beschikbaar stellen, hetgeen neerkomt op gemiddeld f 10.per man. De directie zal de op brengst van dti bedrag verdubbelen. Twee arbeiders van De Bijenkorf te Koog a. d. Zaan, t.w. Geisdorffer en Pronk, beiden woonachtig te Amster dam, waren in het bezit van een mari nesloep met buitenboordmotor. De di* rectie van de Beijenkorf heeft voor hen direct een auto beschikbaar gesteld om deze sloep, die zij voor de getroffen ge bieden wilden afstaan, naar Rotterdam te laten brengen, De arbeiders van de Oliefabriek Crok en Laan te Wormerveer hebben beslo ten gedurende drie achtereenvolgende weken één uur loon af te staan, totaal dus 3 uurlonen per arbeider. Het gemeente-personeel van Wor merveer heeft afgesproken om van het eerstkomende weekloon 5 pet af te dra gen voor de hulpverlening. Het gemeentebestuur van Zaanaam heeft het personeel der gemeente laten weten, dat wie een bedrag wil afstaan voor het Rampenfonds hiervoor kan sparen. Het gemeentebestuur zal dan het door de gemeente-ambtenaar beschik baar gestelde bedrag voorschieten. Het bestuur van de Klaverjasverent- ging „De Roemer" te Krommenie heeft besloten zijn programma voor a.s. Za terdag te wijzigen. De carnavalsoptocht zal geen doorgang vinden. De wedstrijd tegen de Korpershoek van Amsterdam zal worden gehouden ten bate van de noodlijdende gebieden. De leerlingen van de Christelijke Ulo-school aan de Ooievaarstraat ie Zaandam, die bezig waren met een inza meling van kleding voor Hongaarse kin deren in Duitse vluchtelingenkampen hebben besloten een deel van deze goe deren af te staan voor onze getroffen landgenoten De Zaandamse Klaverjasclub „Gezel lig Samenzijn" heeft besloten een groot klaverjas-tomooi te organiseren, waar van de opbrengst ten goede zal komen aan het Rampenfonds. Deelnemers aan dit tornooi kunnen zich tot en met Za terdag a.s. opgeven in het café ,,'t Sluis je" tegenover het Sluispad aan de Zuid- dijk te Zaandam. Het bestuur van de IJsclub „De Zuid pool" te Zaandam heeft besloten een be drag van f 100.uit de verenigingskas beschikbaar te stellen. ZFC-DWS. Donderdagavond 8 uur zal op het ZFC-lerrein aan de Westzanerdijk een lichtwedstrijd worden gehou den tussen ZFC en DWS. De opbrengst van deze wed strijd is voor het Nationale Rampenfonds. Het bestuur heeft besloten, dat ook leden en dona teurs thans entree moeten betalen. DaaT door de storm van Zaterdag nacht de schuttingen aan de Adr. Roggestraat zijn vernield, is het lhans vrij gemakkelijk op hel ZFC-terrein te komen. Het ZFC-bestuur rekent er ech ter op. dat niemand hiervan ge bruik maakt, maar met liefde zijn toegangskaartje voor deze wed strijd zal betalen. Het is voor onze getroffen landgenoten. Van de Diaconie Gisteravond heeft de diaconie van de Ned. Hervormde Gemeente te Zaandam besloten een bedrag van f 1000.— te stctrten op de rekening van het Nat. Rampenfonds. Te vens werd besloten, dat de collec te te Zaandam, die a.s. Zondag in de godsdienst-oefeningen in de Ned. Hervormde Kerken voor de diaconie wordt gehouden aan het Nat. Rampenfonds zal worden af gestaan. Zaans Commentaar Als iets spontaan wordt aangepakt dwingt dit altijd onze bewonderinr af. Na de berichten over de overstromings ramp in het Zuiden van ons land waar bij een beroep werd gedaan op de ge hele Nederlandse bevolking voor hulp werd in alle Zaanse gemeenten spon taan alle medewerking toegezegd. Nog in de loop van de Zondag kwamen de diverse plaatselijke instanties, veelal on der leiding van de burgemeesters hijeen ten einde te bespreken boe op korte termijn de hulpactie kon worden geor ganiseerd. Veel moest hierbij geïmproviseerd worden, maar wat hindert dat, lang praten kan en mag hierbij niet voorko men. daar snelle hulp geboden is. Overal reden gisteren de auto's rond om goederen af te halen en honderden dames en heren maakten zich hierbij verdienstelijk. Dat met milde hand ge geven werd, zowel wat goederen be treft als geldelijke bijdragen, hebben we met eigen ogen kunnen aanschou wen en het heeft ons goed gedaan dat de Zaankanters zich zo van hun goede kant lieten zien. Overigens, wat spontaniteit betref, is een eresaluut aan Wormerveer hier wel op z'n plaats. Reeds Zondagmiddag werd hier een begin gemaakt met de inzameling en Zondagsavonds werden de eerste auto's met goederen reeds naar het getroffen gebied gestuurd. 4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2