Nederland stort millioenen voor de hulpverlening VERDRONKEN WILLEMSTAD Grote bedrijven stellen zeer hoge bedragen beschikbaar Meer dan twee millioen voor Nat. Rampenfonds DUIZENDEN ARBEIDERS GAAN EXTRA UREN WERKEN Bovendien veel girostortingen „Kromstaf-actie" opgeschort Dringend beroep van Stichting van de Arbeid ARBEIDSKBA CHTEN voor de geteisterde gebieden Aanmelding bij de arbeidsbnreaux DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Z.-Beveland stationnair Behalve in 'net Oostelijk deel is de toestand in Zuid-Beveland thans zo goed als geconsolideerd, lerseke is nu op- vangstcentrum. De boven Goes verwachte helicopters zijn Maandag niet gekomen. De „opera tie" is uitgesteld tot vandaag. In lerseke zitten thans ongeveer 1000 vluchtelingen uit Bruinisse, Schouwen en Duiveland, Noord-Beveland en Tho- len, die aan de dood zijn ontsnapt, dank zij het dag en nacht in touw zijn van de vissers van lerseke. Zij worden inge- I kwartierd bij de burgers van dit dorp. Het ïs vooralsnog totaal onmogelijk een juist beeld te geven van de grootse hulp, die Nederland aan de geteisterde ge bieden biedt. In het deel van ons land, dat niet getroffen is. zijn in de afgelopen dagen overal hulporganisaties uit de grond gestampt. Zij zijn onverwijld met hun actie begonnen en zij hebben een verbijsterende hoeveelheid goederen van de grootst mogelijke verscheidenheid bijeen gebracht. Grote colonnes vrachtauto's daveren over de wegen op weg naar het Zuidwestelijk deel van ons land, dat is overgeleverd aan Hollands erfvijand. Huisraad, kleding, dekking en schoeisel is in zeer grote hoeveelheden ingezameld en ver zonden. Enigszins gemakkelijker is het, althans voor wat de lande lijke acties en die van grote instellingen en bedrijven be treft, een overzicht te geven van de geldinzamelingen. Het Allerwegen inzamelingen De N.V. Philips Gloeilampenfabrie ken heeft aan het „Nationaal Rampen fonds" een bedrag van honderdduizend gulden aangeboden. Bovendien heeft het personeel, dat 25.000 mensen om vat, het besluit genomen in de komen de week twee uur over te werken ten behoeve van de slachtoffers van de ramp. Dit laatste bedrag zal door de N.V. Philips worden aangevuld met de resultaten, verkregen uit deze extra arbeid. Ook de directie van de Algemene Kunstzijde Unie te Arnhem stelt een bedrag van honderdduizend gulden ter beschikking. De ondernemingsraad van de A.K.y. besloot aan de werknemers aan te bevelen, ten behoeve van het Rampenfonds afstand te doen van acht uur loon of 4 pet. van het maandsalaris. Enige personeelsfondsen van de A.K.U. hebben eveneens bijdragen toegezegd. De Nederlandse Bioscoopbond en de Stichting Bio-Vacantieoord hebben, zo als gisteren in een groot deel van onze oplage werd gemeld, honderdduizend gulden geschonken. Tot en met 12 Fe bruari wordt in alle bioscopen gecollec teerd. Personeel van de Kon. Machine fabriek Gebr. Stork gaat gedurende deze maand een uur per dag overwer ken. De opbrengst wordt geschat op honderdduizend gulden. Tienduizend arbeiders van de overige Hengelose metaalbedrijven hebben op initiatief van de N.V. Heemaf besloten twintig uur per werknemer extra te gaan wer ken. Het personeel van de Gelderse en Twentse textielbedrijven zal een snip perdag afstaan. Het hierdoor ter be schikking gekomen bedrag wordt door de werkgevers met tenminste eenzelfde bedrag verhoogd. Verwacht wordt dat hierdoor ongeveer 650.000 gulden zal worden opgebracht. De georganiseerde textiel- en confectie-industrie heeft ge coördineerd hulp aangeboden aan de regering. De mijnstreek Goed nieuws uit de Mijnstreek. De Mymndustrieraad heeft het initiatief genomen om Zaterdag 7 Februari de korte dienst te vervangen door een achturige werkdag. Het loon en de meeropbrengst van deze twee uren zul len worden afgestaan aan de slachtof fers van de watersnood. Vele mijn- employé's van hoog tot laag hebben nun medewerking toegezegd. Men ver wacht van deze actie een opbrengst Ten aanzien van het overwerk ten behoeve van de geteisterde ge- Dieden heeft het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid het volgende bekend gemaakt: Ingevolge de arbeidswet 1919 Is voor arbeiders van zestien jaar en ouder vergunning verleend om In ondernemingen, waarin werkzaam heden worden verricht ter voorzie ning in de behoeften der getroffen gebieden eventuele steunactles hieronder begrepen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de Ar beidswet bij vergunning kan wor den toegestaan. Deze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari. Talloze prachtige gestes Er zijn talloze andere prachtige gestes Almelo heeft na één middag collecteren f 110.000 bijeengebracht. Het personeel van der Heem N.V. zal een dagloon af staan. De directie legt er een even groot bedrag bij. De directie van de Hoogovens heeft een bedrag van f 50.000 aangebo den. Onder het personeel wordt een lijs- tenactie gehouden. Gesuggereerd wordt vier uur loon of twee pet. van het maandsalaris af te staan. Het Christelijk Nationaal Vakverbond en de aangesloten organisaties hebben f 80.000 beschikbaar gesteld. Een collecte die is gehouden op de Maandagbeurs te Rotterdam heeft f 68.750 opgebracht. De Provinciale Sta ten van Limburg hebben op voorste] van de commissaris der Koningin een gift gevoteerd van f 50.000. De Ned. Katho lieke Ver. van Mijnbeambten en de Al gemene Bond van Werkers in het Mijn bedrijf hebben ieder f 1000 beschikbaar gesteld. De Algemene Nederl. Bouwbe- drijfsbond heeft f 10.000 afgestaan. De Bata-fabrieken in Best gaan Zaterdag een halve dag overwerken. De directie zal het beschikbaar komende bedrag verdubbelen. Van dit geld zullen schoe nen worden geschonken. De D.A.F.-auto- fabrieken in Eindhoven gaan deze week iedere dag een liur overwerken. De Nederlandse meelimporteurs heb ben hun bezit aan jutezakken, in totaal 66.000 stuks ter beschikking gesteld. Van on ™l!e®'",asis Twenthe uit zijn bovendien 30.000 jutezakken gedropt te Souburg op Zuid-Beveland én 40.000 te Oud-Beiier- land. Het personeel van de Kon- Rotterd. Lloyd heeft een dagloon aangeboden. In totaal kwam f 20.000 bijeen. De Lloyd heeft haar motorboot „Lloydmail", de firma Ruys en Co haar mis. „Spartaü" ..Nationaal Rampenfonds", Statenlaan 81, Den Haag, giro 9575, deelt mede, dat Maandagmiddag omstreeks vijf uur reeds een bedrag van ruim twee millioen gulden was bin nengekomen, de vele girostortingen niet meegerekend. Zoals reeds gemeld, heeft de georganiseerde Nederlandse land bouw in overleg met de Kon. Ned. Zuivelbond uit de mid delen van het Zuivelfonds één millioen beschikbaar gesteld. De Unilever heeft een kwart millioen geschonken. Iemand, die onbekend wenst te blijven, heeft honderdduizend gulden toegezegd. Tal van grote bedrijven en instellingen hebben grote bedragen toegezegd. Tienduizenden personeelsleden zullen enkele (of vele) uren ten behoeve van de getroffenen gaan werken. Een zo volledig mogelijk overzicht van de talloze toezeg gingen volgt hieronder. beschikbaar gesteld. Ook de motorsloep van de uit Indonesië teruggekomen „Ma- taram" wordt terstond voor hulpverle ning uitgerust. Op verscheidene Lloyd- schepen is gecollecteerd. Van/de beman ningen van andere zich op zee bevinden de schepen komen toezeggingen van in zamelingen binnen. De federatie van drie kruideniersbon den, de kruideniersvakcentrale, heeft een actie ingezet ten bate van de getroffen kruideniers. Een fonds zal worden ge vormd onder de naam „de kruideniers helpen hun collega's". Een eerste storting van drieduizend gulden is reeds gedaan. In het statige herenhuis op de statenlaan 81 le Den Haag staat sinds Zondag °iea "f"') h" vresel>jk« nieuws over de ramp, die zich langzaam ^s il é'S l f he' v0"r«kk™ "ok'-fl tvas geworden, de bel vin if f n !"Vr,Jwel constant de telefoons. Daar, op het hoofdkwartier Jn,"T' «romen van alle zijden de bijdragen binnen en worden aanbiedingen in de meest uiteenlopende vorm tot bulp van de getrof- Hoé zeer Ü^'v'a Tl. rfclie °I' oproep tot steun van het Rampenfonds Hoe zeer het Nederlandse volk met de slachtofrers meeleeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duidelijk uit de tot nu toe bin- m hedrT" omstreeks vijf uur was. zoals elders gemeld êirë dh. Üni n w millioen gulden - uitgezonderd de vele stortingen per «ns' duizenden irl a™""? ont™««°. ««"vijl daarnaasl duizenden en nog Khfverd kledingstukken aan de Rode Rrnis-post te Den Haag waren in- Het is voor de eerste maal sinds zijn oprichting in 3935, dat het „Nationaal Rampenfonds", dat een overkoepelende organisatie van het Nederlandse Rode Kruis, de Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en E.H.B.O.het „Oranje Kruis", het Nederlandse Rooms Katholieke Huisvestingscomité en de -Algemeen verenigde commissie tot le niging van rampen door watersnood in Nederland" is, op een dergelijke wijze o actie is gekomen. „En al liep de zaak tijdens de eerste ut en op Zondag nog wat stroef", zo ver telde ons dr. H. Jonker, „later op de dag kwam de machine hoe langer hoe beter op gang. Thans loopt alles prima. Iets. dat uiteraard niet tot stand zou zijn gebracht, indien we daarbij niet de grootst mogelijke medewerking hadden verkregen. Dank zij de ons van alle kanten spontaan aangeboden kantoor meubelen, schrijfmachines, drukwerken, 'ministratiesystemen en alle dingen, die op een goed functionnerend kantoor nu eenmaal onontbeerlijk zijn", zo ver volgde de heer Jonker, „konden de. vele vrijwilligers Zondagmiddag reeds volop aan de slag." En dat was wel nodig ook, want nau- lijks was het beroep van het fonds tuur op het Nederlandse volk om, r maar enigszins mogelijk was en wat voor manier dan ook, steun aan getroffenen te verlenen, de deur uit. J*, van alle delen uit het vaderland kwa men de gaven en giften in een ononder- ,-oken stroom binnen. Het waren niet alleen grote indus- riëlen, die hun plicht begrepen. Vant af en aan komen honderden •n honderden goede gevers op de Statenlaan brengen wat zij missen kunnen. Schoolkinderen, die in de klas een inzameling hebben gehou den of die hun spaarpot hebben om gekeerd. ouden van dagen, die van een klein pensioen een gedeelte af staan voor hun zo zwaar getroffen landgenoten. Na de niet onbemid delde zakenman, die met de wagen voorrijdt en uit een behoorlijk ge vulde portefeuille 100 gulden over reikt, klopt het oude Scheveningse vissersvrouwtje aan, dat met tranen in de ogen enkele van de weinige guldens, die ze heeft, overhandigt. En zo gaat het door, jong en oud, rijk en arm, zij allen begrijpen wat hier op het spel staat. Ook uit het buitenland is reeds mede leven met de actie van het Rampen fonds betuigd. Zo heeft de Wereldraad van Kerken te Genève financiële hulp toegezegd. Voorts hebben verschillende buitenlandse fabrieken geneesmiddelen aangeboden. De ambassadeur van Cana da in ons land zegde in een persoon lijke brief namens hem en zijn vrouw een belangrijke gift toe. Alle ontvangen gelden worden gere gistreerd, bij welk omvangrijk werk de Rijksaccountantsdienst is ingeschakeld. Over de te verrichten uitgaven wordt door het bestuur van het fonds, dat zich bepaalt tot het ontvangen en beheren van de gelden, met het ministerie van Binnenlandse Zaken overleg gepleegd. Naar de aard van de ramp worden de bedragen over de aangesloten vereni gingen verdeeld. Maandag hebben de ministers Beel en Van Thiel in het departement van Bin nenlandse Zaken een bespreking gehad met het bestuur van het Nationaal Ram penfonds, waarbij de richtlijnen voor de naaste toekomst konden worden be-, sproken. Woensdag, Donderdag en Maandag zullen leden van de sectie standwerkers van de Centrale vereniging van markt-, straat- en rivierhandel op de Dam in Amsterdam met het rad van avontuur en per Amerikaanse verkoping hun steentje bijdragen aan de hulpverlening. In 1925 deden Zij hetzelfde na de ramo te Borculo. Toen zamelden zij op een dag f 3500 in. Ditmaal hopen zij min stens het tienvoudige te bereiken. Voor hen, die goederen afstaan, geven ter zake kundigen de volgende aan wijzingen: ieder paar schoenen thuis met een knoop aan elkaar binden, zor gen dat paren kousen en sokken bij el kaar blyven, jas, broek en vest van een costuum met een touw door de knoops gaten aan elkaar binden (niet met lus sen) Alle goederen naar Den Haag Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis deelt mede, dat geen enkele zending kleding, goe deren enz. meer aan de Ahoyhallen bezorgd kan worden. Alles wat in gezameld is, dient te worden ge zonden naar de intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelen- brugwal 19, 's-Gravenhage. Alom in Limburg is spontaan gevolg gegeven aan de oproepen die de gouver neur en de bisschop gisteren tot de be volking hebben gericht om by te dra gen tot lening van de nood der door de watersnood getroffen landgenoten. De actie in de Limburgse gemeenten brengt bij elkaar zeker vele duizenden guldens Nieuwenhagen schonk 2000 gulden, Margraten 2400 gulden. De Sittardse middenstand geeft twee pet. van de om zet van deze week, de Heerlense mid denstand tien pet. van de omzet van twee weken. De Limburgse K.A.B. heeft' besloten het vacantiecentrum Groene- woud bij Swalmen ter beschikking te stellen voor het opnemen van kinderen uit de getroffen gebieden en de bonds voorzitter van de Limburgse K.A.B.. J. Maenen, heeft een oproep gericht tot alle afdelingen en alle Credo Pugnoclubs in Limburg om hun uiterste krachten in te spannen bij de hulpverlening. De ge meenteraad van Heerlen heeft een be drag van 10.000 gulden ter beschikking van het Nationale Rampenfonds gesteld. Er zijn reeds uit verscheidene Limburg se steden vrachtwagens met verzamelde goederen naar de noodgebieden onder weg. De schippers in de haven van Stein hebben op eigen initiatief een inzameling gehouden. Er werd aan geld 3700 gulden opgehaald en 3000 kg. goe deren. Ook in Geleen, Sittard, Roer mond, Weert en andere Limburgse ste den worden grote bedragen geïnd. In Brunssum werd op één avond, Zondag avond, meer dan 1100 gulden gecollec teerd. Vele bedrijven in Limburg heb ben voorts grote giften ter- beschikking gesteld. De burgemeester van Maastricht heeft aan zijn collega's in de getroffen gebieden medegedeeld, dat in Maastricht 300 kinderen, bij voorkeur van de school plichtige leeftijd, voor geruime tijd ondergebracht kunnen worden. De kin deren zullen op Maandag 9 Februari door autobussen en verzorgend perso neel worden afgehaald. In het Noorden van ons land is een Een luchtfoto van het oude vestingstadje Willemstad temidden i grote hulpvaardigheid betoond, omdat men niets liever doet dan zo gauw en zo goed mogelijk helpen de nood te lenigen. Nog Zondagavond werden overal in de drie Noordelijke provinciën in allerijl inzamelingen gehouden van kleding, dekens etc. In een grote co lonne van zeker 500 auto's is men toen dezelfde nacht nog naar Rotterdam ge reden om de goederen naar 't bedreigde gebied te brengen. Onder voorzitterschap van de Com missaris van de Koningin in de provin cie Groningen, de heer E. H. Ebels, is te Groningen een Provinciaal Comité Wa tersnood 1953 in het leven geroepen om de provinciale activiteit tot leniging van de nood in de getroffen gebieden zo veel mogelijk te coördineren. In dit comité zijn vertegenwoordigd het Rode Kruis, het Oranje Kruis, de burgemees ter van Groningen, de stichting Gro ningen voor Sociaal en Cultureel Werk, de Provinciale Evacuatie Commissaris en de Rijksverkeersinspectie. Als secre taris treedt op de griffier der Staten. Besloten werd vandaag en Woensdag overal collectes en inzamelingen te or ganiseren, een en ander onder leiding van de gemeentebesturen. Overal in'steden en dorpen in het Noorden van het land worden belang rijke giften beschikbaar gesteld. Het personeel in allerlei bedrijven stelt ge deeltes van het salaris ter beschikking of offert snipperdagen op. om op die manier zo hoog mogelijke bedragen op te brengen voor de rampgebieden. Ook organiseert men overal liefdadigheids voorstellingen. In Veendam werd direct hulp gebo den. De aannemers besloten direct met him personeeel naar de plaats van de ramp te vertrekken. Maandagnacht ver trok een grote autobus met vaklieden. Ook de directeur van gementewerken en zijn assistenten gingen mee. Een overdekte vrachtwagen van het expedi tiebedrijf Jonker fungeert als kampeer wagen. In deze vrachtwagen werden meegenomen allerlei materialen, 5000 zakken en een kipkar. Uit Delft zijn grote groepen studenten vertrokken om in de omgeving van Den Brieï mee te helpen aan de versterking van de dijken. De Delftse industrieën en particulieren hebben reeds een be drag van f 45.000 beschikbaar gesteld. Reeds werden geëvacueerden en vee ondergebracht. In tal van andere plaatsen, te veel om alle te vermelden, zijn uitgebreide hulp acties op touw "gezet, steeds met ver rassende resultaten. De drost van Elten heeft medegedeeld dat er in zijn grenscorrectiegebied reeds f 1742 bijeen is gebracht Een wagen met goederen is onderweg ten behoeve van de slachtoffers van de getroffen ge bieden. Hengelo kan 750 kinderen opnemen, Bergeyk 150. Zeist verwacht een grote stroom evacué's. De „Ernst Sillenihoe ve" in Den Dold'er is voor slachtoffers opengesteld. Tal van plaatsen hebben getroffen steden of dorpen geadopteerd. De Stichting 18531953, ter voorbe reiding van de eeuwherdenking van het herstel van de Kerkelijke Hiërarchie in Nederland, deelt mede, het volko men vanzelfsprekend te achten, dat alle krachten, dus ook die welke zich in dienst hebben gesteld van de „Krom staf-actie", zich thans concentreren op de hulpverlening primair Haar actie en plannen handhaaft zij tot een overzicht van de ramp is verkregen. Alsdan zal zij ten spoedigste medede ling doen van eventuele wijzigingen in die actie en plannen Eén uur loon afstaan en acht uur overwerken Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in een gisteravond te Amsterdam gehouden spoedvergadering beraden over de eerste hulp, die het Nederlandse bedrijfsleven in al zijn ge ledingen zou kunnen verlenen aan de slachtoffers van de nationale ramp. die ons land heeft getroffen. Het bestuur besloot een dringend be roep te doen op alle Nederlandse werk gevers en -nemers om als eerste bij drage in de nood, die over zovele tien duizenden is gekomen, de volgende maatregelen ten uitvoer brengen: 1. Alle werknemers zullen nog deze week via hun werkgever een bijdrage storten in het „Nationaal Rampenfonds" ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. 2. Op een bedrijfstaks- of onderne mingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle Via een met planken begaanbaar gemaakte spo ordijk brengen soldaten en Kinderen in veiligheid. werknemers ten minste acht uur wor den overgewerkt. Hetgeen daarmede verdiend wordt, zal, verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het „Nationaal Rampenfonds". In geval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een geldelijke bij drage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te- staan Het bestuur van de Stichting is er zich van bewust, dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het besloot derhalve zich t.z.t. nader te beraden over even tuele verdere maatregelen. Het bestuur van de Stichting van de Ai'beid doet bij deze gelegenheid tevens een beroep op de werkgevers, wier on dernemingen. als gevolg van de over stromingsramp tijdelijk zijn stilgelegd, indien mogelijk, het dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan. De Stichting van de Arbeid heeft verder telegrafisch de minister-presi dent verzocht vandaag een delegatie uit het bestuur een onderhoud toe te staan, samen met de betrokken ministers, over de inschakeling van het georganiseerde bedrijfsleven bij de door de overstro ming noodzakelijk geworden maatrege len. Belastingfaciliteiten De beeldende kunstenaarsvereniging „De Onafhankelijken" organiseert ten bate van de getroffenen een verkoop expositie in de etalage en showroom van de fa. Gerzon te Amsterdam. Zij roept alle Amsterdamse kunstenaars op tekeningen, aquarellen of (en) schilde rijen in te sturen naar de "Vrije Aca demie, Bamdesteeg 6 boven. Deze actie wordt gevoerd in het kader van de gro te gemeentelijke actie. Verruiming vrijstellings mogelijkheid Daar thans allerwegen een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid van het Nederlandse volk waaraan een overstelpendgehoor wordt ge geven maken wij onze lezers er op attent, dat in zekere gevallen vrijstel ling van inkomstenbelasting over de bedragen der geschonken giften wordt gegeven. Deze indertijd door de mi nister van Financiën verleende facili teiten komen op het volgende neer. Indien en voorzover giften aan in Nederland gevestigde charitatieve, kerkelijke, culturele, wetenschappe lijke en het algemeen nut dienende in stellingen (waaronder thans ook het Nationaal Rampenfonds valt) liggen tussen 2 en 3 pet. van het zuiver inko men (waarbij de gift echter minstens f 100 moet bedragen), kan verminde ring van het totaal belastbare bedrag worden verkregen. Voor lichamen en instellingen, die onder de vennoot schapsbelasting vallen, ligt deze marge (eveneens met een minimum van f 100' tussen één en drie procent van de winst. Naar wij nader vernemen heeft minis- ter-presiaent Drees verklaard heden. Dinsdag in de Staten-Generaal verrui mingen ie zullen aankondigen betref fende de vrijstelling van loonbelasting, inkomstenbelasting en vennootschapsbe lasting voor giften aan het Nationaal Rampenfonds. Krampachtige arbeid om dijk in Krimpener- waard te dichten De doorbraak bij Ouderkerk aan de IJssel wordt op het ogenblik met mar. en macht door de soldaten van de Ver binding uit Utrecht en Den Haag en inwoners van Ouderkerk aan de IJssel gestopt met zakken zand en wat verder voorradig is. Voor het gat. dat ongeveer een lengte van 45 meter heeft, zijn Zon- dag reeds drie schepen tot zinken ge bracht. Uit de gereformeerde kerk, die vlak bij het gat staat, is een gedeelte van de zijmuur geslagen. De gehele dijk. van Krimpen aan de IJssel tot Ouder kerk aan de IJssel. is op ontelbare plaatsen aan de' binnenzijde door het water uitgehold. Naar thans bekend is geworden, zijn 6 personen in Krimpen aan de IJssel, die in de totaal ondergelopen Storm- polder wonen, verdronken. In Ouder kerk aan de IJssel verdronken twee personen. Door de lage waterstand is er op het ogenblik geen gevaar te vrezen voor nieuwe doorbraken. Daar de spontane aanbieding van ar beidskrachten voor hulpverlening in de geteisterde gebieden tot nu toe via verschillende adressen verliep, is het wenselijk gebleken thans een definitie ve regeling hiervoor te treffen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt in dit verband me de, dat arbeiders uit de omgeving van de geteisterde gebieden zich kunnen aan melden bij de arbeidsbureaux. Door deze gedragslijn wordt het mogelijk een cen traal overzicht te verkrijgen van het aan bod van arbeidskrachten voor de geteis terde gebieden, zodat zij, indien nodig, naar die plaatsen gezonden kunnen wor den, waar hulp noodzakelijk is. De arbeidsbureaux dienen aan het Rijks arbeidsbureau te 's-Gravenhage <toe6tel 312 of 324) op te geven, over welke cate gorieën en aantallen arbeiders zij voor dit doel kunnen beschikken. De gemeentebesturen in de geteisterde gebieden wordt verzocht Hun behoefte aan arbeidskrachten zo nodig kenbaar te maken bij het ministerie van Binnen landse Zaken, dat hierover in contact staat met het Rijksarbeidsbureau. Ter voorziening in de plaatselijke be hoefte aan arbeidskrachten buiten de ge teisterde gebieden, b.v. voor de verzor ging van geëvacueerd vee, dient men zich als gewoonlijk te wenden tot het Arbeids bureau ter plaatse. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de huidige vraag naar extra arbeidskrach ten voor de geteisterde gebieden voorlo pig nog geen groter aanbod van werk krachten nodig maakt. Vrijwillige arbeidskrachten uit de verder van de geteisterde gebieden gelegen pro vincies zijn voorshands nog niet onmiddel- lij nodig.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4