CONFRONTATIE MET EEN NAMELOOS LEED WATERSNOODRAMP OP DE BRES EENHEID Het is onmogelijk van de radio los te komen Delftse studenten in actie op Voorne CITY-THEATER en D0EIM-KIN0 Pag. 2, Eerste blad DELFTSCHE COURANT Dinsdag 3 Februari 1953 DELFTSGHE SB COURANT Onafhankelijk dagblad Waakt sedert 1841 over de belangen van Delft en Delfland Verwersdijk 6-8, Dein, telefoon 131 én 1360 Postgiro 578434 UITGAVE: DELFTSCHE COURANT N.V. Druk: Firma W. Gaadc, Delft DIRECTEUR: M. KOOT Nassaukade 61, Rijswijk Z.H., lel. 181976 HOOFDREDACTEUR: G. G. KUNZ Esdoorn/aan 18, Delft, telefoon 3020 NOG steeds houdt de stroom van berichten aan over de ontzettende rampen die West Nederland hebben getrof fen. Ieder moment komen ei- onheilspellende tijdingen door over dijkdoorbraken, overstro mingen en wat het verschrik kelijkst van al is over slacht offers. Het aantal doden blijft toenemen; telkens weer wordt men opgeschrikt door medede lingen over nieuwe, nóg grotere aantallen. -Reeds meer dan zes honderd doden zijn er te betreu ren en het ziet er helaas naar uit dat de zo trieste balans nog niet kan worden afgesloten. Er is vrijwel geen enkele gemeente op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en in West Brabant waarin geen slachtoffers zijn te betreuren. Enkele dorpen, zoals Stavenisse, Numansdorp, 's Gra vendeel, Oude Tonge, Kortgene en Stellendam zijn wel heel, heel zwaar getroffen. Geen pen is bij machte te beschrijven welk een leed en ellende het water heeft aangericht. Talloze gezinnen heb ben verscheidene familieleden verloren. In diepe rouw zijn honderden gedompeld, die hun mannen, vrouwen en kin deren voor hun ogen zagen verdrinken. Dit onvoorstelbare leed is niet te peilen en ook maar zo heel weinig te verzachten. De nationale ramp, want daar van mogen wij toch spreken, heeft een rouwkleed gelegd over onze natie. Maar verre van te berusten, is het gehele volk op gestaan om de getroffenen zelf, die met man en macht werken om grotere onheilen te voorko men en te redden wat er te red den valt, hulpvaardig bij te staan. Er zijn voorbeelden te over van wat er door mensen, die dagenlang al in de weer zijn, wordt gepresteerd. Staaltjes van persoonlijke moed zijn in deze uren geleverd door militairen, ploegen van Rode Kruis en an dere hulpverleningsorganisaties, burgerploegen en personeel van overheidsinstellingen. Maar ook de niet-actieve hulpverlening is enorm groot. De inzamelings acties hebben verheugend grote resultaten, er komt een stroom aan geld, goederen en levens middelen binnen. De vluchtelin gen in de evacuatiecentra wor den door burgers, medici etc. liefderijk ontvangen en ver zorgd. Kortom: Nederland ver staat zijn plicht en doet wat er maar gedaan kan worden. Nederland is thans één, en moét dat ook zijn. In deze dagen is er geen plaats voor verdeeldheid. Gezamenlijk moeten wij trachten hen de el lende zoveel mogelijk te verlich ten. En daartoe kunnen de inzamelingsacties zo veel bijdra gen. Het is echter noodzakelijk dat deze acties gecoördineerd verlopen. Versplintering leidt tot administratieve rompslomp vertraagt de hulpverlening, die geen vertraging kan dulden. Daarom ook heeft de „Delftsche Courant" geen gelegenheid wil len geven giften aan ons bureau te deponeren. Wat men aan gel den ter beschikking wil stellen, kan men deponeren ten stad- huize of overmaken op postreke ning van de Gemeente-ontvan ger nr 15543 met vermelding „Nationaal Rampenfonds", of di rect overmaken op de rekening van het Fonds in Den Haag 9575. Dat is de korste, de eenvoudig ste en de doeltreffendste weg. Want op s n e 1 h e id van hulpverlening komt het thans in de allereerste plaats aan! IN deze dagen van rampspoed is er uiteraard maar één on derwerp van gesprek. Me ningsverschillen van welke aard ook zijn naar de achtergrond ge drongen. Ons volk staat als een eenheid in zijn nationale rouw. Ons is verscheidene malen de vraag gesteld of het niet van pas zou komen uiting te geven aan die rouw, b.v. door het halfstok hangen van de vlag. Wij geloven dat het dienstiger zou zijn, wan neer van overheidswege een na tionale rouwdag werd geprocla meerd, waarop dan ook wérkelijk door het gehele volk gevoelens van rouw worden uitgedragen. Het komt ons voor dat wij op deze wijze, sober en waardig, de honderden slachtoffers kunnen gedenken. Ook ontvingen wij van ver schillende kanten telefonisch pro testen en ingezonden stukken over het feit, dat een vereniging hier ter stede haar toneelavonden ge woon doorgang laat vinden. Wij zijn van oordeel dat wij thans daarover geen discussie in de courant moeten laten ontstaan. De betrokken vereniging neemt ui teraard geheel zélf de verant woordelijkheid op zich voor haar doen en laten. Zij zal dit alles ook wel goed hebben gewikt en ge wogen. Wij menen dat mén voor zichzelf moet uitmaken welke ge dragslijn men wenst te volgen. Het is echter beter dat daarover geen openbaar (twist) gesprek ontstaat. (Van een onzer redacteuren) VOOR de tweede maal in mijn leven ben ik geconfron teerd geworden met dat nameloze leed dat het wrede lot het mensdom op kan leggen: een verdrijven van hof en haard. In de Meidagen van 1940 zag ik de schier ein deloze rijen vluchtelingen langs de wegen gaan om zich in veiligheid te stellen voor het naderbij komende oorlogsmon ster. En nu heb ik velen gezien van die ongelukkigen wier bezittingen ten prooi waren gevallen aan het niets ontziende water. Twee dagen achtereen, van Zondagmorgen heel vroeg af, bij ik gegaan langs uitgestrekte en troosteloze water vlakten, langs plaatsen waar met man en macht werd ge werkt om een polder te beschermen en door straten waarin het water zodanig had huisgehouden dat sommige huizen waren ingestort. Veelheid van indrukken Nu ik dit schrijf is het Maan dagavond. Ik kan mij moeilijk voorstellen dat het nog geen twee etmalen geleden is dat ik door een vliegende storm naar een van de door het water ge teisterde plaatsen reed. Het lijkt me veel langer geleden. Mis schien komt dat wel omdat ik zo'n massa indrukken te ver werken heb gekregen. Thuis heb ik voortdurend de radio aan. Eigenlijk zou ik, na die tochten door het rijk van de rampspoed, niets meer willen horen en het liefst maar slapen om al die ellende een ogenblik te vergeten. Doch het is onmogelijk ervan los te komen. Men wordt als het ware gedwongen naar de radio te luisteren die voortdurend een hoger cijfer aan doden meldt Elk bericht roept herinnerin gen op aan wat men in die ge bieden, waar het water heerser is, heeft gezien. En dan voelt men dat er een grens is; dat men niet als een nuchter waarnemer een zo onuitsprekelijke ellende kan blijven observeren. Twee van zulke dagen grijpen een mens flink aan. En is het dan een wonder dat men telkens weer, bij het horen van de nieuwsberichten, een brok in de keel krijgt?. Vreselijke tonelen Men moet die geweldige over stromingen hebben gezien om te kunnen begrijpen wat voor hart verscheurende tonelen zich af spelen in die geteisterde gebie den. Als men daar staat aan de rand van een grauwe water vlakte, waarover de hagelbuien jagen, kan men zich enigszins een voorstelling maken van de angst en ontberingen van hen, die gevangen zijn op de zolders van de huizen die soms alleen met de daken boven het water uitsteken. Of die nog erger zonder voedsel en drinken op de daken of in bomen zitten. Dan begrijpt men dat het kan gebeu- i ren dat van de zeven kinderen uit één gezin er slechts één wordt gered. En dat een moeder, met een kind aan de borst gedrukt, Oproep inzake geëvacueerden De burgemeester van Delft verzoekt de uit de noodgebieden geëvacueerden, die niet via het opvangcentrum zijn onderge bracht, zich alsnog ten spoedig ste bij dit opvangcentrum, ge vestigd in het clubhuis „De Ha ven", Koommarkt 31 alhier, te willen melden. Ingezetenen, die niet-aange- melde geëvacueerden huisves ten, worden eveneens dringend verzocht hiervan goede nota te willen nemen. HELPEN! Y J EBT u die haast eindeloze H watervlakten gezien? Zag u de mensen die van huis en haard zijn verdreven? Zag u het oude moedertje zit ten, stom en verdwaasd voor zich uitstarend alsof ze dat vre selijke dat met en rondom haar gebeurde niet bevatten kon? Zag u ook de zieke kindertjes die op de zolder van een school op stro zakken waren neergelegd? En zag u de ingestorte woningen waar bij een geslagen vrouw tussen het verspreide huisraad zocht naar wat nog te redden was? Het u de ontzettende triest heid gevoeld van straten, waar in het water tot manshoogte was gestegen? Hebt u de klacht gehoord van mensen die hun huis en de dingen die hun dier baar waren moesten verlaten? En hebt u de vertrokken gezich ten gezien van mannen die in onzekerheid verkeerden over het lot van hun vrouw en kin deren? Och het zijn zo maar wat vragen die bij mij opkomen nu ik mijn bevindingen sinds Zon dagmorgen de revue laat pas seren. Ik verlang geen antwoord van u. Maar ik weet zeker dat u, als u de vragen bevestigend kunt beantwoorden of u slechts kunt voorstellen hoe erg het wel is, uw plicht zult doen. En die bestaat uit één woord: helpen! Hoe u helpt is uw zaak. Als er maar 'geholpen wordt. Want de nood is groot. Ik heb het met eigen ogen gezien en hoop dat ik zo iets nooit meer zal behoe ven te aanschouwen. JOOST zolang tevergeefs tegen het wa ter vecht dat zij ten slotte, uit geput, haar dierbaarste bezit aan de woedende elementen moet af staan.... In een noodziekenhuis zag ik zieke kinderen liggen. De ouders waren geëvacueerd naar Rotterdam. De kleinen waren achtergebleven; ver dreven van 'het vertrouwde huis en gescheiden van hun ouders. De kinderen lagen stil en bleekjes op de strozakken. En als je dan naar zulke stum- perds kijkt en denkt aan je eigen kinderen die op dat ogenblik op school zijn en straks het vrien delijke en warme ouderhuis zul len vinden, dan mag je nog zo gehard zijn in het vak, maar dan schiet tóch je gemoed wel even vol. Droefheid en dankbaarheid Och het is niet mogelijk on bewogen tè blijven. Er is te veel ellende in de streken welke door het water zijn overspoeld. Er is grote droefheid om verloren ge- gane levens en goed. En in de ge teisterde gebieden heerst een ge drukte stemming. Doch daar naast is er ook dankbaarheid; grote dankbaarheid om wat ons Nederlandse volk als één man doet om de nood zoveel als mo gelijk is te lenigen. Ik heb gezien wat onze Delftse Rode Kruis mensen in de Alblasserwaard hebben gedaan en gehoord wat onze Delftse studenten bij Roe kan je deden. En ik ben daar trots op. Zij hebben onze stad uitste kend vertegenwoordigd! Er wordt hard gewerkt en de Mensa" doet prachtig werk (Van een onzer verslaggevers) PRACTISCH iedereen in Ne derland heeft bij het verne men van het nieuws over de grote ramp die ons land getrof fen hepft de drang in zich ge voeld om iets te doen. Om te hulp te snellen, mee te vechten tegen het water, nood te lenigen waar mogelijk was. Niet in de laatste plaats heeft dit verlangen vanzelfsprekend geleefd onder de studentengemeenschap en ge lukkig is er voor deze drang tot daden een uitweg gevonden: ruim 1100 man zijn van gister morgen vijf uur af in ploegen in actie om zandzakken te vullen in de duinen bij Rockanje. Achtereenvolgens zijn om vijf uur een ploeg van 200 man, om negen uur een ploeg van 230 man, om half twaalf een ploeg van 260 man en later, te om streeks vier uur 's middags, nog een vierde groep van ongeveer 500 .man vertrokken in convooi- en, samengesteld uit bussien, vrachtwagens, bestelauto's en particuliere auto's, die van alle kanten ter beschikking waren aangeboden. Pijpleiding in stukken Wij konden met de derde ploeg meerijden en hebben zo de tocht gemaakt via Rotterdam, Hoog vliet, Spijkenisse, Geervliet, Heenvliet, Zwartewaal, Brielle en Oostvoorne naar Rockanje. Een tocht waarbij wij toch enkele fragmentarische indrukken heb ben kunnen opdoen van de ramp! Zo zagen wij op de dijk bij Hoogvliet de woonschuit met de zo tragiseh-toepasselijke naam „The Roamer" (de zwerver), die door de kracht van het water geheel tegen de dijk was opge worpen. Bij de hefbrug bij Spij kenisse strekte zich een trooste loze watervlakte uit links van de Groeneltruisweg en bij de Tram- dijk zagen wij een grote pijplei ding, die geheel was afgespoeld en gebroken. Bij de hoofddijk bij Spijke nisse was men koortsachtig aan het werk. Ook bij Heen- vliet stond, nabij café „Het Centrum", alles blank; tele foonpalen lagen tegen de vlak te, koeien en paarden stonden buiten op de Markt verzameld en wij zagen verschrikte ha zen door de polders rennen. Om half twee kwamen wij in Brielle aan, vanwaar wij wer- Helpsters van het Rode Kruis en wie ook maar verder de han den uit de mouwen kon steken zijn bezig met het sorteren van kleren die aan de slachtoffers der overstromingen zullen wor den uitgereikt den doorgestuurd naar Rockanje. Door kronkelpaden in de duinen kwamen wij tenslotte bij de plek waar de Delvenaren in actie waren. Zandzakken vullen In het golvende landschap hadden zich zandkommen ge vormd waar men aan het gra ven was en ijverig- werd zak op zak gevuld, niet te vol en ook niet te leeg, om daarna te wor den dichtgebonden en afgevoerd naar de plaatsen waar zij nodig waren. De proviandering was in han den van de Mensa en wij moeten bewondering hebben voor de wijze waarop ook daar is ge werkt. Zondagnacht om één uur is men begonnen met het ge reedmaken van brood, het sme ren en beleggen en het maken van koffie. Een eresaluut ook aan de leveranciers en bakkers, welke laatsten 's nachts weer aan Het stadhuispersoneél is met de loco-burgemeester de heer Laus- berg (midden) druk in de weer voor de inzamelingsactie ten bate van de bewoners der getroffen gebieden. UIT HET JOURNAAL VAN HERMANDAD Schoorsteen lag gevaarlijk Een schoorsteen op een dak aan het Zuideinde, die omge waaid was en gevaarlijk lag voor voorbijgangers, werd door de brandweer verwijderd. Diefstallen Onbevoegden brachten een bezoek aan een kleuterschool in de Raamstraat. Zij verschaften zich toegang door de achterdeur. Een onderzoek naar wat gesto len is wordt ingesteld. Van mej. Van der Z. uit de Colignystraat werd haar fiets gestolen die voor haar woning stond. Verenigingsnieuws „Vrije Vogels" (jongens) Heden avond is er géén club. Over de jeugd- dag volgen nog nadere berichten. De koppelleiders en assistenten worden Vrijdagavond om zeven uur in het clubhuis verwacht. D.F.C. „Delfia" In verband met de grote ramp die ons volk getroffen heeft, gaat de contact-avond die Vrijdagavond in de zalen van „Koot" gehouden zou worden niet door. Willen de leden het zoveel mogelijk aar* elkaar doorgeven? Cr. W.S.V. „E.TVI.M." Woensdag avond negen uur training voor de hoofdgroep, Verwersdijk 3. Zij, die Ach nog niet hebben opgegeven' voor leelname aan de Voovjaarsserie wor. te doen. hun oréen zijn gaan staan om de den verzocht dit op de traihings-avond grote stoot op te kunnen van gen. In totaal waren tot gister avond 900 broden versneden, 100 kg boter opgesmeerd, 160 kg spek en worst voor belegging ge bruikt en 600 liter koffie maakt. De D.V.S.V.-sters hebben kranig werk verricht bij het ge reedmaken van de pakketten: één ging in haar enthousiasme zelfs zo ver, dat zij een stukje van haar vingertop afsneed, maar gelukkig was het ongeval niet ernstig. Naast deze werk zaamheden ging ook het normale Mensa-werk door, waarbij bo vendien nog kwam dat aan col lectanten, chauffeurs, gravers die met hun ploegen terugkwamen, lcleding-ophalers en een 60-tal evacué's uit 's Gravendeel nog extra maaltijden moesten wor den verstrekt en men zich in ge reedheid moest houden voor het opvangen van nog meerdere groepen van vluchtelingen. Maar, geklaagd wordt er op de Mensa niet, want allen zijn blij, dat zij hun handen uit de mouwen kun nen steken en iets nuttigs kun nen doen. Studenten en particulieren laten zich eendrachtig van hun goede zijde zien! Grote bedrijvigheid Een verslaggever meldt nog uit Den Briel: Op de wegen in de polders van Voorne, Putten en Rozen burg heerste een grote bedrij vigheid. Men ziet talloze auto's, autobussen, wagens van het Rode Kruis en andere voertui gen af en aan rijden. Studenten en scholieren zijn in groten ge tale opgekomen om de helpen de hand te bieden. Overal ont- ledereen doet mee Het navigatiestation 2 van de luchtmacht, gestationeerd te Delft heeft f 119,bij elkaar gebracht. Het personeel van de Zuid- Hollandse Cartonnagefabriek heeft de boetepot met ruim 100 beschikbaar gesteld voor het Na tionaal Rampenfonds. TANDHEELKUNDIGE HULP AAN GEËVACUEERDEN De geëvacueerden uit de ge teisterde gebieden kunnen, naar ons wordt medegedeeld, bij alle Delftse tandartsen kosteloos eerste hulp ontvangen. ROTTERDAMSE VEEMARKT 3 Februari Aanvoer in totaal 1371: vette koeien 450. gebruiksvee 136 (49 t.b.c. vrij), graskalveren 35 (15 t.b.c.. vrij), nuchtere kalveren 532, varkens 111, paarden 64, schapen of lammeren 36, bokken of geiten 7. Prijs in cents per kg, le kw., 2e kw., 3e kw.: vette koeien 280—290, 260—275, 200—230; slachtpaarden 190175165. Prijs in guldens per stuk, le kw., 2e kw., 3e kw.: graskalveren 380330 250, nuchtere kalveren 484440, schapen 12010080, lammeren 95 85—70, kalfkoeien 1200—1000—860, varekoeien 800700600, vaarzen 87f 800—680, pinken 600—525—400. Vette koeien aanvoer matig, handel kalm. prijzen als gisteren; graskalveren aanvoer klein, handel stil, prijzen onveranderd; nuchtere kalveren aan voer korter, handel redelijk, prijzen a. v. w.; slachtpaarden aanvoer even minder, handel lui, prijzen constant; schapen aanvoer gering, handel stug, goed prijshoudend: kalf- en melk koeien aanvoer minder, handel stil, prijzen onveranderd; varekoeien aan. voer klein, handel flauw, goed prijs houdend; pinken aanvoer gering, han. del traag, prijzen stabiel; t.b.c.-vrij aanvoer vlot, handel.st'il, prijzen ón- anderd. (Ingezonden Mededeling) vertonen vanaf heden in het voor- progamma van alle voorstellingen de aangrijpende Polygoon-reportage van de moet men groepen van deze jongelui. Zij helpen met het vul len van zandzakken en het ver sterken van de dijken. Want al is de storm gaan liggen, er dreigt nog steeds nieuw onheil. Op verschillende punten, o.a. bij Spijkenisse, dreigen nieuwe doorbraken en daar wordt met men en macht aan de verster king van de dijken gewerkt. Dag en nacht gaat het hulpver- leningswerlc door. Men lost el kaar af en steeds meer helpers stromen toe. In Den Briel ver wacht men morgen vroeg weer honderden vluchtelingen. Men is erop voorbereid. Vannacht wordt er doorgewerkt, zodat men onmiddellijk gereed zal zijn de vluchtelingen van voedsel en andere hulp te voorzien. Gevonden voorwerpen In de periode van. 16 tot en met 23 Januari werden de volgende ge vonden voorwerpen aangegeven; Bureau van politie, Oude Delft fotorolletje, doosje met verbandmiddel len, portemonnaie met inh„ enige wollen, en glacé-handschoenen, enige wollen- en lederen wanten, ring, kap laars, gymschoen, kindertasje. Te bevragen aan de volgende adres sen: schroevendraaier. Meidoornlaan 28; busje olie, Tweede Nieuwsteeg 18; kas boek, Van der Heimstraat 77; knot wol, Vrouw Juttenland 43; nagelgarnituur, Annastraat 35; twee veilingkïsten, Buitenwatersloot 142; onderlegger, Nieuwelaan 46; gewicht, Palamedes. straat 8; zakmes, Oude Delft 105; werkborstel, Achterom 100; passer. Delfgauwseweg 28; portemonnaie met inh., Kerklaan 178 te Rijswijk; kinder- portemonnaie. Zuiderstraat 180; porte monnaie, Nassaulaan 96; glacé-heren handschoen, Elzenlaan 3; wantje. Van der Mastenstraat 18; wollen handsch.. De Vlouw 25; paar wanten. Prof. Kraus- straat 88; glacé-dameshandsch., Ruys de Beerenbrouckplein 1; handschoen, Hopsteeg 20; herenhandsch., Brab.Turf- markt 88; wantje, Vlamingstraat 107; handsch., Van Heemstrastraat 29; ldnderhandsch., Breestraat 39; glacé- dameshandschoen, Kolk 13 a; want, Welhoeckstraat 39; glacé-herenhand. 21, Zuiderstraat 92; want, Ooster. De Vlouw 13 of 15; wantje, Hop- 26; want, Van Heemstrastraat 6; motorhandsch., Koorhmarkt 2; Loudonastraat 5, te bevr.; t 20; armband. Laan van Altena 26; armband, Kantoorgracht 8; ring, Van Renswoudestraat 13; dames polshorloge, Van den Woudestichting (de heer Gril); kinder-armbandje, Anna Boogerd 23; parelketting. Elzen - laan 2; ring, Fred. Hendrikstraat 69; kettinkje met kruisje, Voldersgracht 23; broche, Adr. Pauwstraat 74; sleuteltjes in étui, Hooikade 23; ring met sleutels, Julianalaan 136; étuitje met sleutels, Pieterstraat 60; ring met sleutels, Burgwal 26; vulpen, Kon. Èmma- laan 113; vulpen, Asvest 31; vulpen, Prof. Krausstraat 57; vulpen, Oude Delft 160; vulpen, Marlotlaan 17 te Den Haag; muntbiljet, Harmenkoks- laan 88; zadeldek je, Verwersdijk 18 a; autokrlk, Noordeinde v. Delfgauw 45; zijschot van vrachtauto, Delfgauwse weg 343; handwarmer, Geertr. van Oostenstraat 13; muts, Welhoeckstr. 42; bril, J. W. Frisoplein 18; brü-étui, Brab. Turfmarkt 88; bril, Oude Delft' 94; negerpop, Gasthuislaan 137; shawl, Insulindeweg 242; shawl, Brab. Turf markt 72; padvindersriem, Gasthuis laan 17; padvindersriem. Corn, de Wittstraat 19; shawl, Van Bleyswijck- straat 43; actetas met. inh„ Rotter- damseweg 99; damestasje, Achterom 25; actetas, Hof van Delftlaan 50. Telefonisch kunnen géén inlichtingen worden verstrekt over verloren voor werpen. Het bureau gevonden voor werpen ls geopend op Iedere werkdag behalve 's Zaterdags van twee tot drie uur. Hij hielp ook In een zaak hier ter stede vervoegde zich gisteren iemand uit Rotterdam om een pomp te huren. Enige uren later kon hij het apparaat ongebruikt terugbrengen, omdat krachti ger materiëel was ingezet om het water weg te pompen. Er moest een tientje huur wor den betaald Voor commentaar mag u zelf zorgen! (Ingezonden Mededeling) ,DOELEN KINO. Uitsluitend Donderdag 5 Februari 2.30 - 7 en 9 uur MARCEL CARNÉ's bekroonde film De Duivel was de laatste gast (Les visiteurs du Soir) Filmkunst voor allen Toegang 18 jaar. Stroomaanvoer weer normaal Naar wij van de directie van de Gemeente-Bedrijven verne men, zijn thans voorzieningen getroffen waardoor de beperken de bepalingen voor het gebruik van electriciteit zijn opgeheven. MORGEN FILM OVER WATERSNOOD Van morgen af zal in de thea ters City en Doelen-Kino in het voorprogramma een filmrepor tage van de watersnood worden vertoond. ZAKENNIEUWS. Morgen bestaat de brood- en banketbakkerij W. Th. van Hulst veertig jaar. Op die dag wordt van 3.30 tot 5.30 uur een receptie gehouden op Brassers kade 112. Tevens wordt het be drijf dan voortgezet onder de firmanaam W. Th. van Hulst en Zonen. „IEDEREEN HELPT MEE". De Delftse kruideniers aange sloten bij de winkeliersvereni ging „Samenwerking" hebben een bedrag van 300 bijeen ge bracht, dat aan het centraal actie-comité is overgedragen. GEEN RADIOPROGRAMMA'S In verband met de wijzigingen, welke de radio-verenigingen in haar programma's het&en moe ten aanbrengen, hebben wij van daag geen radioprogramma ons blad opgenomen. Vraag en aanbod Personeel Er worden gevraagd: Mannen: machinezetter, spoel, jongen, leerling kleermaker, smid- plaatwerker, smid-vuurwerker, metaal, draaier, metaalfraiser, gereedschap slijper, instrumentmaker (volslagen en leerling), plaatwerker-lasser, leerling bankwerkers, machine - bankwerker, electro.monteur, koperslager, diesel monteur, matrijzenmaker, metaal schaver, leerling winkelbediende, leer ling kok, jongste bediende, fabrieks arbeiders maximum 20 jaar; flinke jonge mannen voor ondergronds arbeider in de Staatsmijnen in Limburg. Vrouwen; verkoopsters voor levens middelen-, fotozaak en damesconfectie, leeftijd tot 20 jaar; typisten en steno, typistes Nederlands en moderne talen, kantoorbedienden van 16 tot 20 jaar, kantoorbediende met H.B.S, en boek, houddiploma, meisjes voor de boek houdmachine, beschaafde hulpen In de hulshouding, in- en extern en geheel zelfstandig; vrouwen en meisjes voor pak- en spuitwerk en andere werkzaamheden. Er bicden zich Mannen grondwerkers, m< laars, timmerlieden, cementwerken, behanger, sloper, mandenmaker, kisten maker, meubelmaker, kuiper, meubel, stoffeerder, kleermaker, kledingperser, matrassenmakèr, markiezenmaker, schoenhersteller constr.-bankwerker, autogeen lasser/brander, verwarming monteur, metaalschaver, sigarenmaker, broodbakker, slager, poelier, likeur stoker, tuindersknecht, chauffeurs, kellner, buffet-chef, kok, vertegen woordigers, broodbezorger, koetsier, schipper, kantoorbediende, musicus, journalist. Vrouwen: hulsnaaister, verkoop ster en leerling verkoopsters, kantoor bediende met Mulodiploma en kantoor ervaring, telefoniste met ervaring, huishoudsters intern, werksters, kinder, verzorgsters in- en extern, thuis werksters voor diverse werkzaam heden. InlichtingenArbeidsbureau, Oude Delft 89 te Delft dagelijks van 9.00— 12.00 uur voor werknemers en van 9.00—12.00 en van 14.00—16.00 uur voor werkgevers. Gemeente Schipluiden: zitting elke Dinsdag van 9.30—10.30 uur in het Raadhuis. tóENDA Dinsdag 3 Februari CITY: De kleine wereld van Don Camillo (Le petit monde de Don Camillo) met Fernan- del en Gino Cervi, 7 en 9 uur (a. 1.) DELFIA: Het is middernacht dr Schweitzer (II est minuit dr Schweitzer) met Pierre Fresnay en Jeanne Moreau, 7 en 9 uur (14 j.) DOELEN KINO: De gevangene van Mandorra (The brigand) met Anthony Dexter, 7 en 9 uur (14 j.) FLORA: De grot der vogelvrijen (Cave of outlaws) met Mac- donald Carey en Alexis Smith, 7 en 9.15 uur (14 j.) ROXY: De piratenkoningin (An ne of the Indies) met Jean Pe ters, Louis Jour dan en Debra Paget, 7 en 9 uur (18 j.) STADS DOELEN, 8 uur: Haag- sche Comedie met ,,'t Is maar betrekkelijk" voor K. a. h. V. ONS GEBOUW, 8 uur: Theoso fisch Genootschap. Woensdag 4 Februari CITY: De kleine wereld van Don Camillo (Le petit monde de Don Camillo) met Fernan- del en Gino Cervi, 2.30, 7 en 9 uur (a. 1.) DELFIA: Het is middernacht dr Schweitzer (II est minuit dr Schweitzer) met Pierre Fresnay en Jeanne Moreau, 2.30, 7 en 9 uur (14 j.) DOELEN KINO: De gevangene van Mandorra (The brigand) met Anthony Dexter, 2.30, 7 en 9 uur (14 j.) FLORA: De grot der vogelvrijen (Cave of outlaws) met Mac- donald Carey en Alexis Smith, 7 en 9.15 uur (14 j.) ROXYDe piratenkoningin (An ne of the Indies) met Jean Pe ters, Louis Jourdan en Debra Paget, 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) STADS DOELEN, 8 uur: Haag- sche Comedie met ,,'t Is maar betrekkelijk" voor K. a. h. V. ONS HUIS, 8 uur: Fotoclub Delft. MUSEA: „Het Prinsenhof' en „Huis Lambert van Meerten", 105 uur en „Paul Tetar van Elven", 114 uur: Perma nente tentoonstelling; „Het Prinsenhof", 105 uur: Kerst- tentoonstelling „Ned. meesters uit particulier bezit"; Kunst handel W. van Bokhoven, Wijnhaven 13, 96 uur: Aqua rellen van F. J. Alkemade (Zondags gesloten). AGENDA DEN HAAG Vandaag ZEISS PLANETARIUM „Haag- sche Courant", 8 uur: „Een reis langs de planeten'. KON. SCHOUWBURG, 8.15 uur: „School voor vrouwen" door Ned. Comedie. DILIGENTIA, 8 uur: Jean Pierre Marty, piano. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. Morgen ZEISS PLANETARIUM „Haag- sche Courant", 3.45 en 8 uur: „Een reis langs de planeten". KON SCHOUWBURG, 8 uur: „U spreekt met Uw moorde naar" door Ned. Comedie. GEBOUW v. K. en W., 8 uur: Concert Residentie-Ork. o.l.v. Rudolf Moralt; sol. Theo v. d. Pas, piano. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. (Ingezonden Mededeling) pB ROXY THEATER Donderdag 5 Februari 2.30 - 7 en 9 uur ALDO FABRIZI in het bekroonde Italiaanse meesterwerk VIVRE IN PACE (In vrede leven) Een uitzonderlijk goede film. BURGERLIJKE STAND Geboren: 31 Januari Catharina Maria, d. v. N. van Poelgeest en E. J. van der Hoeven, Buitenwatersloot 305. Gerrit, z. v. G. van de Graaf en A. A. C. Toetenel, Donker straat 50. Gerarda Wilhelmina Antonia, d. v. C. P. W. van Heijningen en A. Hooijdonk, Gasthuislaan 128. 1 Februari Cornelis Martinus, z. v. S. H. Kerklaan en E. M. Boks, Schipluiden, Den Hoorn, Woud- seweg 10. 2 Februari Arendje Martina, d. v. J. Blom en M. M. Zaal, Delfgauwse weg 196. Elizabeth Caroline, d. v. J. M. Pfauth en C. van Hees, Jaag pad 49, Rijswijk (Z.H.). Overleden: 1 Februari Evert Jan Wijers, 13 d., Cornelis Trompstraat 54. Jan Bazuin, 87 j„ weduwnaar van P. van Mullem, Katwij kerlaan 39, Pijnacker. Pieter Maan, 32 j., gehuwd met M. van der Stoep, Nieuw- koopseweg 42, Pijnacker. MARKTBERICHTEN HONSELERSDIJK 2 Februari Freesia: geel 4066 ct. Refracta 26—39 ct, grote witte 100 155 ct, Caro 4—71 ct, blauw 125—280 ct Tulpen: Rose Copland 60—79 ct, Pitt 8296 6ct, Bartigon 70—90 ct, G. Har vest 8095. E, Eddy 6878 ct, Albina 75—95 ct. W. Sail 45—60 ct, alles per bos; Anjers: wit 15—31 ct'. Sim 18 22 ct, Brenner 2232, per stuk. Diver sen: Chrysanten 50—92 ct, per bos; Hyacinthen 10—26 ct. Calla 36—54 ct, p. stuk; Plumosagroen tot 1,35 p. bos.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2