Grote en spontane hulp te Beverwijk Ook in omgeving hulp van allen Zilveren onderscheiding voor polit leman RADIO-REPARATIE Gezamenlijk oprukken van alle katholieken Wekroep uit lauwheid Enorme golf van milddadigheid stroomt over Velsen Culturele Verenigingen behoeven meer steun IJmuidense hulp voor evacuatie Zierikzee VOOR BABY EN KLEUTER Hoop op terugkeer van de Cath. Duyvis vervlogen DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Ook te Beverwijk en omgeving blyft de gedachte aan de slachtoffers van de Nationale Ramp, de doden en de dui zenden, die van huis en haard zijn ver dwenen, ieder bezighouden. Op allerlei wijze wordt spontaan medewerking aangeboden. Men wil huisvesting ver lenen aan evacué's, stalling voor vee wordt toegezegd, bedrijven organiseren inzamelacties, verenigingen doen het zelfde. In Heemskerk, waar hedenmorgen de eigenlijke inzameling begonnen is, was gisteravond reeds 12 kub. aan goederen bijeen en meer dan achthonderd gulden. Van alle kanten werd zeer spontaan medewerking aangeboden met auto's om de goederen op te halen; ook zeer vele collectanten en collectrices hebben zich ten gemeentehuize en bij de heer Schuchart gemeld. Dezelfde spontanëiteit ondervindt men in alle plaatsen. Zo werd gistermiddag op de groenten- markt te Beverwijk een collecte voor het rampenfonds gehouden, die ƒ763,50 opbracht. Het Doopsgezinde Zangkcor heeft alle gel'den, die voor een jaarlijkse feestavond bijeen werden gespaard, zo besloot men gisteravond, ter beschik king van hetzelfde fonds gesteld. Duizend aanmeldingen Meer dan duizend stadgenoten heb ben zich aangemeld om vandaag te hel pen bij de inzameling te Beverwijk. Vijfhonderd van ben werden vanmor gen 9 uur ingezet voor beide acties: met de 25 auto's van besteldiensten en fir ma's gingen 250 man mee, 250 anderen zwermden uit met collectebussen. Na 20 minuten kwamen de eerste vol geladen auto's reeds in de veilinghal van Kennemerland terug, waar helpers en helpsters van de Rode Kruis trans portcolonne, die de organisatie van de inzameling hebben, de goederen sor teerden. Grote stapels uitstekende -kle dingstukken lagen spoedig bijeen, Schoeisel, dekens en o.m. wiegen. De medewerking was zeer spontaan en gul. Velen hadden hun gaven ingepakt ge reed liggen. De Amsterdamsche Bank, van waar collectanten en collectrices op pad gingen, heeft reeds grote be dragen binnengekregen, Allerwegen wordt geld bijeengebracht; op de veilin gen, tijdens de bioscoopvoorstellingen in de theaters. Men kreeg zelfs door de bewaarder van de fietsenstalling voor het postkantoor een collectebus onder de neus gedrukt. Ten stadhuize was hedenmorgen van de centrale evacuatiedienst nog geen be richt binnengekomen of te Beverwijk evacué's zullen worden ondergebracht. Grote actie Castricum De Castricumse bevolking gaf naast een bedrag van 3800.een geweldige voorraad kleding en schoeisel. Maandagmorgen reeds vroeg vond ten gemeentehuize een bijeenkomst plaats onder voorzitterschap van burgemeester C. F. Smeets. Bij deze bespreking tot het houden van een inzameling waren aanwezig af gevaardigden van het Ned. Rode Kruis afd. Castricum, plaatselijke vrouwen organisaties en van vele andere ver enigingen. Oméén uur 's middags werd met negen vrachtauto's de huis- aan-huis inzameling begonnen. Vooral de Castricumse huisvrouwen hebben bij deze inzameling het leeu wenaandeel gehad wat er toe leidde dat deze inzameling een grciot succes ir geworden. De vele goederen die werden ge- schorfken werden in de garage van Gebrs. De Wit aan de Mient en in het Veilinggebouw gesorteerd, waarbij ook vele mannelijke krachten hulp verleen den. Met bedragen van ƒ10.ƒ20. 25.ƒ40.en ƒ50.kwam ook geld binnen tot een bedrag van ƒ3800. Maandagavond om 21.30 uur waren er reeds zes volgeladen vrachtwagens naar Den Haag vertrokken, voorname lijk dekens, kleding, schoeisel, ledikan ten enz., hetgeen gebracht zal worden naar het Rode Kruisiidepot. De R.K. Gemengde Toneelvereniging St. Pancratius zal Zaterdag 14 Febr. in Hotel Borst een heropvoering geven van de thriller „Flat te huur" van Frans Vosper. Het saldo van deze uitvoering geheel ten goede komen aan het Ram penfonds. Met hetzelfde doel zal de toneelver eniging De Schakel Zondagavond a.s. in 25 jaar lid Katholieke Politiebond Op de jaarvergadering van de Kath. Politiebond, afd. Beverwijk, is aan de brigadier van politie, J. A. Pierik, al hier, door het hoofdbestuur het zilve ren ereteken verleend, wegens zijn 25- jartg lidmaatschap van de Katholieke Politiebond. Achtereenvolgens werd hij toegespro ken door de voorzitter, de heer G. van Weel, de geestelijk adviseur, kapelaan H. W. M. Kampschöer, en de 2e Bonds voorzitter, de heer H. L. Spee. Alle sprekers prezen het werk dat door de heer Pierik voor de afdeling in zijn functie van secretaris was gedaan en betrokken in hun dankwoorden mede zijn echtgenote, die ter vergadering aanwezig was. Door de afdeling werden aan het jubilerende lid enkele geschen ken aangeboden. Spontane actie Hoogovens Heeft de directie van Hoogovens na mens het bedrijf onmiddellijk na het bekend worden van de nationale ramp, een bedrag van f 50.000 aan het Nat. Rampenfonds overgemaakt, het perso neel van hoog tot laag heeft zich ingezet om een groot bedrag bijeen te brengen. Er is een intekenactie gaande. De kernbesturen hebben als richtlijn voor gesteld, dat het personeel op weekloon vier maal een uurloon zou schenken, terwijl van degenen, die op maandsalaris werkzaam zijn, een bedrag gelijk aan 2% van het maandsalaris wordt ge vraagd. In vele gevallen wordt echter deze richtlijn overschreden. Bovendien hèeft men het mogelijk gemaakt de gaven ook in termijnen te voldoen. De directie van Hoogovens heeft bo vendien alle mogelijke hulp voor de noodgebieden toegezegd, wanneer deze zou worden gevraagd. Tuinders spreken over onteigening De Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland verzoekt ons mede ve delen, dat Maandag a.s. in de bovenzaal van veiling „Kennemerland" een voor lichtingsdag ten behoeve van de grond gebruikers in Kennemerland wordt ge houden. De voorzitter van het district Kenne merland van de Stichting, de heer A. N- Aardenburg, zal de bijeenkomst, die om half twee begint, openen. Ir G. W. v. d. Helm, rijkstuinbouw- consulent te Amsterdam zal „enkele korte opmerkingen" maken over de ■thans ter visie liggende uitbreidings plannen. Dr. ir. L. J. van Dijk, rijkscon sulent voor Grond- en Pachtzaken te Haarlem spreekt over „De onteigenings procedure en de schadeloosstelling bij onteigeningen. De directeur van het Boekhoudbureau van dé Holl. Mij. v. Landbouw te 's Gravenhage behandelt het onderwerp „Belastingaangelegenhe den welke verband houden met de ont eigening". Een zeer belangrijke dag dus, die hon derden naar het veilinggebouw zal brengen. Toch moet „De Hoop" varen Voor de opvoering van „Gaslicht" door de geheelonthouderstoneelvereni ging „Nieuw Leven", Woensdag 4 Maart in het Kennemer Theater, ten bate van het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop", heeft zich een commissie van aanbeve ling gevormd, waarin de volgende heren zitting hebben: W Alberda, wethouder van Beverwijk, W. Davidson, ere-lid „Nieuw Leven"; M. Lindner, voorzitter B-V.V. „De Kennemers"; Ir. D. G. Ma ters, directeur machinefabriek „Maters"; Th. Runia, hoofd Hervormde school; J. Schmahl, best. Twentsche Bank; Dr. Alb. Vis, predikant Doopsgezinde ge meente; Dr. H. Voorzanger, voorzitter Kennemerstaten en Jac. de Weyer, recteur Coöp. Tuindersvereniging „Ken nemerland". De aftrédende bestuursleden, A. Ree kers, 2e voorzitter en A. Verduit, pen ningmeester, werden herkozen. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren: H. E. Wouda, Th. H. J. van Loon, J. P. Schagen en Th. Albers. Door de heer Pierik werd een uitvoe rig jaarverslag uitgebracht, alsmede door de penningmeester A. Verduit. Er was een batig kassaldo, ondanks de vele organisatie-activiteiten in 1952- De voorzitter hield een uitvoerige uiteenzetting over de noodzaak tot sa menwerking met andere organisaties en wees op de toekomstmogelijkheden, wanneer de „Katholieke Werkgemeen schap Beverwijk", als overkoepelend orgaan van alle katholieke organisaties in deze gemeente, met haar werkzaam heden zou kunnen beginnen. De organi satorische opbouw van dit orgaan is, aldus de voorzitter, in een vergevor derd stadium gekomen en wellicht zul len reeds zeer binnenkort verschillen de gegevens over dit orgaan onder de publieke aandacht worden gebracht. Hij prees voorts de verstandhouding met de zusterverenigingen in de Cen trale van Politie Organisaties (C.P-O.) en met de korpsleiding. Door het hoofdbestuurslid, de heer H. L. Spee, werden een aantal proble men besproken met betrekking tot de positie van de Nederlandse politie. Aan de orde kwamen de plannen tot salaris herziening, werkclassificatie, de 3 K.V.P.-rapporten en het A.R.K.A.-rap- port over de middengroepen, de ge meenteclassificatie en het nieuwe poli- tie-ambtenarenreglement. Ook deze spreker benadrukte nog eens de nood zaak tot samenwerking met andere organisaties in speciale organen. Besloten werd om op 18 Februari a.s. een Discussieavond te houden, waar de door de heer Spee behandelde on derwerpen in duscussi zullen worden gebracht. In Januari 1954 bestaat de Kath. Po litiebond 40 jaar. Er zal dan een be langrijk congres worden gehouden. Als afgevaardigden van de afdeling Bever wijk werden benoemd de heren Pierik en Van Weel. Aan het slot van de vergadering werd medegedeeld dat in dit seizoen nog bijeenkomsten zullen worden ge houden op 25 Februari, 18 Maart, 15 April en medio Mei. Al deze bijeen komsten dragen een cultureel karakter. 4 Februari a.s. kunnen de leden weder om een filmavond bezoeken van de plaatselijke K-F. A.-afdeling in het Marquette-theater te Heemskerk. Ver toond zal worden de humoristische thriller: „Morgen ben ik rijk". hotel Borst de tweede opvoering geven van het toneelspel „Van ander ras". In Uitgeest Naast de heden Dinsdag te hou den huis-aan-huis-collecte voor het Rampenfonds ten bate van de slacht offers van de watersnood zal heden avond (Dinsdag) door de R.K. Toneel vereniging „Genesius" in de grote zaal van De Ooievaar een herhaling worden gegeven van de opvoering van het to neelstuk ,,'t Lammeken". De baten zul len geheel ten goede komen aan ge noemde slachtoffers. Door de plaatselijke middenstanders zijn verschillende producten gratis af gestaan voor de tijdens deze avond te houden verloting. PLECHTIGE REQUIEM Voor slachtoffers ramp Di de parochiekerk van O. L. Vrouw van Goede Raad, zo verzoekt pastoor P. C. Vollebregt ons te melden, zal Woensdagmorgen kwart voor 8 een solemnele uitvaartdienst worden opge dragen voor alle slachtoffers van de Nationale Ramp. Voorstelling afgelast De K.A.B.-toneelgroep „Het Masker" verzoekt ons te willen mededelen dat de tegen Woensdagavond aangekondigde opvoering van het blijspel „De nieuwe veearts" tot nadet' aankondiging is uit gesteld. Advertentie Betrouwbare H. J. Maertens N. V. Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 voor Kennemerland BEVERWIJK Dinsdag 3 Februari Luxor: agekeurd. KennemerBeute van de Zonnehoeve, 7 en 9.15 u. (alle leeft.). W.B.: Geen voorstelling. De Zon W. a. Zee: Jaarvergadering K.A.B., 7.30 uur. 't Centrum: Jaarvergadering Plan West, K.S.A.: Jubileumrevue „Kindergeluk", 7.30 uur. ICennemer-Theater: Toneelavond „Haven kwartier" ,8 uur. Grote Kerk: Concert G. J. Moed voor Rampenfonds. B uur, Stadhuis Scheybeeck: Openbare Raads vergadering met Nieuwjaarsrede Burge meester, 7.30 uur. Woensdag 4 Februari Theaters als Dinsdag. K.S.A.: K-A.B. toneelgroep „Het Masker" met „De nieuwe Vee-arts", 8 uur. Kennemer-Theater: Kath. Toneelstichting K.D.O. met „Vrijdag de dertiende", 8 Zeewljkschool: Openbare zitting Bever- wijkse Jongeren-Parlement, 8 uur. VELSEN Dinsdag 3 Februari Raadhuis, 7.30 uur: Vergadering Gemeen teraad. Patronaat, 8 uur: Spar-avond. Koffiekamer Wester veld: Geen vergade ring en filmavond Oranjever. Driehuis. Rex-Theater, 8 uur: Morgen is te laat, 14 jaar. Thalia-Theater, 8 uur: De duivelsbrigade, 14 jajir. Woensdag 4 Februari Raadhuis, 23 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. Rex-Theater: Voorstellingen Velser Kunstkring uitgesteld. Thalia-Theater, 8 uur: Als Dinsdag. CASTRICUM Dinsdag 3 Februari Corso: Het gevloekte zeilschip, 8 u. (14 j.). Woensdag 4 Februari Corso: als Dinsdag. HEEMSKERK Woensdag 4 Februari Marquette-Theater: Filmavond K, F. A. VELSEN-NOORD In een rustig en zakelijk betoog, dat goed gedocumenteerd was, heeft dr. A. Olie rook in Velsen-Noord gesproken over het belang de noodzaak eigenlijk van katholieke eenheid op politiek terrein. Hij deed dit, nadat kapelaan Lemmers in een inleiding had betreurd, dat de politieke belangstelling, vooral onder de jon geren, veel te wensen overlaat. De rede van dr. Olierook werd gevolgd door een discussie, die duideiyk maakte, dat in Velsen-Noord, in heel de gemeente Velsen, deze politieke eenheid ook zal moeten worden gedemonstreerd in het steunen van de K.V.P. door het lidmaat schap. De voorzitter van de K.V.P., de heer P. Berbee, moest namelijk constateren, dat in Velsen slechts 455 betalende K.V.P.-leden zijn, terwijl in de gemeente alleen al 1500 Katholieke georganiseerde arbeiders wonen. Er is dus een grote lauwheid te overwinnen. Eén in K.V.P. Als eerste geneesmiddel, deze rede van dr. Olierook, die betreurde, dat zo grote onenigheid in de K.V.P. was ont staan door ontevredenheid over de leiding van de partij. Er is een lek ge slagen in de katholieke eenheid. Wan neer dit lek niet spoedig wordt gestopt, wordt het gat steeds groter en ontstaat er overstroming. Dan zal men ach en wee roepen. Gelukkig evenwel is het nog niet te laat. Spreker bewees dan, dat het nodig is in eenheid op te trek ken. Zijn degenen, die op de P.v.d.A. of op Wel ter stemden er wel zeker van, dat zij geen nadeel hebben berokkend aan de kath. staatkunde? Als katholieken hebben wij de plicht voor de welvaart van ons vaderland te strijden, te zorgen, dat deze welvaart geestelijke wel vaart vooral doordrongen is van onze katholieke beginselen. Het is zo betreu renswaardig, dat vele katholieken tegen woordig slap zijn, niet enthousiast, de rijkdommen, die ze bezitten niet eens kennen. Er zijn vele opportunisten Van alle kanten wordt hulp verleend Velsen wordt overstroomd, niet door het water maar door een vloedgolf van warme vrijgevigheid en milddadigheid, die zich uit in tal van vormen. Zelden, men mag wel zeggen, nog nooit, heeft de Velsense bevolking zich zo spontaan ingezet om de getroffen medemens te helpen. Fantastisch is voor deze actie een nog veel te zwakke uitdrukking. Van alle kanten komen de gaven binnen, in natura, ïn geld, in handkracht, in vervoermiddelen, ja, wat niet al. Het is een sneeuwbal, die enorme omvang heeft gekregen en die nog steeds groeit. Mensen sjouwen van de vroege morgen tot de late avond, zitten 's nachts op posten om leiding te geven en alle aanbiedingen in de juiste kanalen te leiden. Alvertentie ZONDER MATRAS! Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel 11485 In een winkelstraat staken de zaken- 1 mensen de hoofden bij elkaar en een uur later werd aan een van de verza- melposten een wagen met goederen tot een waarde van f800.— afgeleverd. In andere straten bleken de winkeliers van mening, dat zij hun naam niet aan deze actie moesten verbinden, om elke schijn van reclame te vermijden. Zij gaven aan de algemene inzamelingsactie met niet minder gulle hand. Waar al die dames en heren zo plotse ling vandaan kwamen is een raadsel, maar auto's reden de gehele dag af en aan, gingen van straat tot straat en ieder gaf wat hij kon missen. In de ver- zamelcentra werkten overal tientallen dames om de binnenkomende goederen zo snel mogelijk te sorteren. Zij hadden bergen werk. De goederen stapelden zich op: kleding, dekking, schoeisel. En het merendeel bleek niet alleen bruikbaar, maar zelfs van zeer goede kwaliteit te zijn. Alles werd op maat gesorteerd. Vele mensen hadden hun pakjes thuis reeds gereed gemaakt en voorzien van labels. Het was vaak ontroerend te zien, hoe- 1 veel en hoe goed er gegeven werd. In een van die centra zagen wij twee kin deren schuchter binnen stappen. Zij zochten een van de dames op, die er in hun ogen het vriendelijkst uitgezien moet hebben. In hun kleine knuistjes hadden zij een bromtolletje en een bal. De verf was er af. En toch, wie weet hoezeer deze twee kinderen aan dit hun speelgoed gehecht waren. Misschien speelt er vandaag al een kleine dreumes mee, die zijn vertier moet zoeken in een school-lokaal, geëvacueerd uit het on dergelopen land. Het was Maandagavond ondoenlijk ook maar een schatting te maken van de hoeveelheid goederen, die in enkele uren tijds ingezameld waren. Particulieren reden met hun auto's door de gemeente. Een dokter ging zijn patiënten op de fiets bezoeken om zijn vrouw in de gelegenheid te stellen met de auto deel te nemen aan de inzamelingsactie. Zo werd overal geholpen. Ook door die parti culieren, die hun giften in koffers en met kinderwagens aansleepten. De voorbereidingen voor de geld-in- zameling, die vandaag gehouden wordt, waren al even vlot lopend. De centrale post, die hiervoor in de Abelenstraat was ingericht, kon de aanmeldingen bijna niet verwerken en spoedig waren er meer dan voldoende collectanten be schikbaar. De gemeente is in een groot aantal wijken ingedeeld en iedere col lectant krijgt een vastomlijnd gedeelte of een strategische standplaats. Het bedrijf voor Openbare Werken fungeert als centrale meldingspost voor de hulpverlening. Ook daar werA onder hoogspanning gewerkt. Maar met en thousiasme. Is er iets mooiers denkbaar dan zoveel spontane reacties te helpen coördineren? Maandagavond om zes uur waren reeds ongeveer 125 persoonlijke aanmeldingen voor directe hulpverle ning in de getroffen gebieden geregis treerd. Diverse sloepen en motorboten werden aangeboden. De hele colonne wagens van de Blauwband-Express ging HEEMSKERK De culturele verenigingen in Heems kerk hebben meer steun nodig en een grotere belangstelling van de bevolking. Om het culturele leven te peilen, heeft de R.K.T.V. „Vriendenkring" ter ge legenheid van haar 20-jarig bestaan een solistenconcours georganiseerd, waar voor de belangstelling niet zeer groot was. Voorzitter J- Bekker heeft tot zijn spijt moeten constateren, dat weinig Heemskerkers voor de culturele vereni gingen voelen. De geschiedenis met het fanfarecorps bewijst het. Dit corps heeft aller belangstelling nodig. Eigenlijk moest de bevolking het mogelijk maken, dat jaarlijks minstens één nieuw instru ment gekocht kan worden. Evenzo is het met de plaatselijke zangverenigin gen. Ook zij moeten veel meer belang stelling hebben, vooral omdat in Heems kerk zo veel goed stemmen-materiaal is. „Vriendenkring" zal volgend jaar weei een solisten-concours organiseren, dan echter in samenwerking met de andere verenigingen. Contact tussen de vereni gingsbesturen om te komen tot verho ging van het culturele peil, achtte de heer Bekker zeer gewenst. Nadat de juryleden, de heren Lou Vervoort en Leo Pielage. alsmede de geestelijk adviseur, kapelaan Barendse, waren welkom geheten, is het concours begonnen met het optreden van de jonge pianist Rienus Groot, terwijl d° heer P. Gooyer de solisten telkens aan - kondigde. De heer Tervoort maakte de uitslag bekend: Eerste prijzen: Rienus Groot, 69 p. met lof: de heren P. en H. Gooyer; mej. Truus Kuypers; Tr. Bekker; J. Koper; Gezusters Van Hooff; 2e prijzen: J Meyer; J. Beentjes; Trio meisjes, H Schouws, A. de Wit en L. Baltus; Steve Duin meisjeskwartet; P. Bruins en mevr. Groot., rijden, compleet met keukenwagen en slaapwagen. Een kraanwagen ging mee om onderweg boten en ander zwaar materieel op de wagens te kunnen zet ten. Een radiowagen reed in de colonne mee voor het onderhouden van contact. Hoogovens en Papierfabriek stelden hun wagenpark ter beschikking. De Velsense brandweer stelde aan de bevolking van Hellevoetsluis een compleet lichtaggre- gaat beschikbaar. Zo wordt overal gewerkt, wordt overal geholpen. Velsen heeft zijn taak begrepen. De hoeveelheid werd als bij zaak beschouwd. Er moest spoedig ge holpen worden. Dat is gebeurd en het is behalve spoedig, als vanzelf overda dig geworden. Er wordt geen tijd ver spild aan praten. Er wordt gewerkt. Er wordt hulp geboden, waar men maar kan komen. Maandagmiddag nog ver trokken twee visauto's uit IJmuiden met tanks vol zoet water naar Gouda. Later op de avond bleken zij, na het water in Gouda achtergelaten te heb ben, op weg te zijn naar Maassluis om daar hulp te verlenen. Vanmorgen werden nog de volgende gegevens bekend: Behalve de dekens, jassen en baby- kleding, die in een grote hoeveelheid met de naar Zierikzee snellende vaartuigen werden meegegeven, heeft Velsen naar een voorzichtige schatting nog minstens tien grote vrachtwagens aan kleding, dekking en schoeisel gesorteerd en inge pakt klaar staan om verzonden te wor- Belangrijke gegevens Voor een geordende inzameling met een zo groot mogelyk rendement en zonder risico van on-oirbare prak tijken zijn de volgende aanwijzingen van groot belang voor alle inwoners van de gemeente Velsen: 1. Geeft geen goederen af aan onbe voegden. De ophaaldienst is gele gitimeerd en kenbaar aan biljet ten op de wagens. Goederen kun nen ook afgegeven worden by de reeds gepubliceerde verzamel- posten. 2. Vandaag wordt overal in de ge meente een geld-inzameling ge houden. Geeft zoveel ge kunt mis sen. Bijdragen kunnen ook gestort worden by de Rotterdamsche Bank te IJmuiden. 3. Wie meent te kunnen helpen, on- verschillg in welke vorm, vrage inlichtingen aan de Centrale Post Hulpverlening, welke dag en nacht bereikbaar is op het hoofd bureau van politie, Tiberiusplein, IJmuiden-O., tel. K 25506444. Niemand organiscre iets op eigen houtje, doch men stelle zich eerst met deze centrale post in verbin ding. den. De voorraad groeit nog steeds aan, maar wordt even vastgehouden omdat de centrale in Den Haag overbelast is. Vannacht is een convooi trailers, be laden met sloepen en andere motorvaar tuigen vertrokken om in Spijkenisse hulp te bieden. Bovendien heeft Velsen een kleine 200 vrijwilligers klaar staan, die vandaag ingedeeld zullen worden, zodat zij bij de eerste oproep onmiddellijk in gezet kunnen worden, Watersnood op de film De directie van het Thalia-theater te IJmuiden verzoekt ons mede te delen, dat van heden af in het voorprogramma van dit theater gedraaid zal worden, de film, die Polygoon-Profilti gemaakt heeft van de overstromingsramp, die ons land heeft ge troffen. Ongeveer 50 schepen nemen er aan deël De Vissershaven in IJmuiden is Maandagavond en Maandagnacht voor een be langrijk gedeelte leeggestroomd. Tal van schepen, ongeveer 50 stuks, waaronder loggers, kotters en botters, zijn spontaan ingezet om rond 10.000 mensen uit Zierik zee en omgeving te evacueren. In enkele uren is deze hele actie, waarbij schepen uit tal van vissersplaatsen betrokken zijn, opgezet en reeds om kwart voor zes vertrokken de eerste uit IJmuiden om snel hulp te kunnen bieden. Maandagmiddag half 3 kwam het verzoek van ir. Lienesch of de vissers vloot zou kunnen helpen bij het eva cueren van Zierikzee en omgeving, waar duizenden mensen reikhalzend uitzien naar schepen om hen naar vei liger oorden te vervoeren. De telefoon op het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden kwam direct onder hoog spanning te staan. Contact werd gezocht met de Redersvereniging te IJmuiden, met de Vuurbaak in Katwijk, met rede rijen en met schippers-eigenaren. Over al brak direct het enthousiasme door en ook ae Scheepvaart-inspectie, die natuurlijk om de veiligheid van de be manningen en de straks aan boord te nemen vluchtelingen heeft te waken, kon aan deze actie zijn sanctie verle nen. De grote moeilijkheid was het tekort aan zeekaarten voor het gebied rond Zierikzee, omdat de meeste dezer sche pen daar nooit komt en deze kaarten dus niet aan boord heeft. In allerijl werden nog enkele kaarten bijgewerkt en beschikbaar gesteld. En alle moei lijkheden waren opgelost, toen de sche pen in groepen van zes werden inge deeld, iedere groep onder aanvoering van een schip, dat regelmatig in de Zeeuwse wateren komt en op de reis als loods fungeert. IJmuiden schaarde zich direct achter deze actie- Van alle kanten werden goederen aan boord gesleept:1 Laarzen, klompen, maar ook kleding en dekking, voedsel, te veel om op te noemen, maar alles bruikbaar voor mensen die in nood verkeren. Diverse bedrijven haal den uit hun magazijnen wat maar ge mist kon worden. Bakkers gaven meel of bakten onder hoogspanning nog zo veel mogelijk broden. Van verschillende schepen waren de bemanningen reeds naar hun woon plaats vertrokken. Een enkele oproep bleek voldoende om hen voor dit werk te vinden. De schepen gaan uiteraard niet met volledige bemanningen, doch met slechts zoveel mensen aan boord, als voor het varen noodzakelijk is. Des te meer ruimte blijft daardoor beschik baar voor het vervoer van evacué's. Ongeveer een vierde deel van het aantal schepen, dat aan deze actie deel neemt, is Maandag uit IJmuiden bin nendoor naar Vlissingen vertrokken. Daar worden zij van proviand, matras sen, dekens en verdere benodigdheden voorzien om dan door te gaan naar het in nood verkerende gebied. Kotters, die in de loop van Maandag in IJmuiden binnenliepen, werden s avonds nog gelost. Hun vangsten werden in afzonderlijke partijen in de vishal gezet en daar Dinsdagmorgen door andere ploegen gesortoerdt alvo rens in de afslag te komen. Hierdoor werd bereikt, dat ook deze schepen ten spoedigste voor de hulpactie ingezet konden worden. Het gevolg van dit alles zal zijn, dat er deze week in de afslag weinig plat en fijnvis verwacht kan worden- Alleen de trawlers zijn te groot voor deze expeditie en die zullen dus in bedrijf kunnen blijven. IJmuiden maakt zich daar geen zorgen over. Hoofdzaak is, dat straks gezegd kan worden, dat de 10.000 mensen, die op Schouwen rond en in Zierikzee in nood verkeerden, allen gered zijn. Na aankomst in Zierikzee zullen de grotere schepen buiten de dijken blij ven liggen, terwijl de botters met ge ringe diepgang, de overstroomde gebie den binnen zullen varen op zoek naar mensen in nood. Die brengen zij dan naar de grotere schepen buiten de dijk om dan weer naar andere slachtoffers te gaan zoeken. In de avonduren werden de schepen voor het vertrek uit IJmuiden volgela den met de talloze goederen, kleding, dekking en schoeisel, welke in de loop van de dag bijeenkwamen. Vrachtwa gens vol, vele in getal, reden heen en weer naar de havens. Vandaag zyn de ingezamelde goederen reeds bij de men sen, die er om zitten te soringen. Dit is daadwerkelijke hulp, snel en doeltref fend. De Rode Kruis kolonne van de afde ling Umuiden-Velsen is ook voor het reddingswerk ingezet. In twee ploegen is de kolonne met de loggers KW 22 en KW 63 vannacht en vanmorgen meege gaan voorzien van materieel en medica menten, om hulp te verlenen bij de evacuatie van Zierikzee. BRINKMAN JURKJES PAKJES OVERGOOIERTJES BRETELBROEKJES TRUITJES MANTELTJES DEKENTJES LUIERS BROEKJES VOOR WARME KINDERKLEDING onder ons. Maar van huis uit zijn we geen opportunisten, omdat we onze vas te beginselen hebben. Bij alle zaken, die de staatkunde be treffen, komen onze katholieke begin selen in het geding. Denken we maar aan de wederopbouw, de bouw van wo ningen voor gezinnen. Het doorvoeren van onze katholieke beginselen in de staatkunde, vraagt dus eenheid. Daarom vraagt ook het grote en moeilijke sociaal-economische terrein, waarop als eerste punt de aan dacht heeft het probleem individu en gemeenschap. De katholieken moeten op him tellen passen, want de persoonlijk heid wordt meer en meer aangetast. Heeft het individualisme van de liberale gedachte afgedaan, het collectivisme van het socialisme en communisme, is sterk in deze tijd. Daartussen staan wij: meenschapsmens èn persoonlijkheid. We kennen de beginselen van de P.v.d.A. daaromtrent, die langzaam maar zeker naar socialisatie voeren! Een tweede probleem is het eigen domsrecht, waarover we eveneens heel andere opvattingen hebben als de socia listen, die onze mening verwerpen. Willen we dus onze gedachten, onze richtlijnen doorgevoerd zien, dan zal een grote eenheid nodig zijn. Onze eenheid is niet die van een kudde scha pen of van het communistisch regiem, maar een eenheid van vastberaden men sen van één overtuiging, één principe, bereid offers ervoor te brengen. Mar cheren we zo samen op, dan vormen we een macht, niet om de macht, maar om onze beginselen doorgevoerd te krijgen. Geen isolement Isolement betekent onze eenheid, al verwijt men ons dit, zeker niet. We slaan een brug naar samenwerking met alle goedwillenden, in ons particulier leven (apostolaatsgeest)zowel als in ons gezamenlijk optreden. Eenheid in de K.V.P., wil niet zeggen, dat er geen entiek in eigen gelederen mag en kan zijn. Maar deze critiek oefene men uit binnen het kader van de partij, door uittreden verzwakt men eigen positie. De middenstand bijvoor beeld is alleen veilig in 't eigen K.V.P.- huis. Of zou ze iets kunnen verwachten van de P.v.d.A., die haar vernietigt? Of van de V.V.D., die het grootbedrijf voor staat? Zo gaat het ook met de midden groepen en met de arbeiders. In de kwestie steun voor grote ge zinnen, betere en grotere woningen, eerbiediging van het gezin en de open bare zedelijkheid, luistert men alleen naar ons, wanneer we als hechte een heid, sterk, optreden. Eenheid is het palladium van onze kracht. We mogen deze niet laten verschrompelen. Voorzitter P. Berbee heeft wijzend op de komende verkiezingen met klem de eenheid verdedigd. Enthousiasme moe ten we tonen. Van de 4 zetels, waarmee de Velserraad wordt uitgebreid, zal de K.V.P. er minstens 2 voor haar rekening moeten nemen. Dan zal nodig zyn lauw heid af te leggen. Een grote propaganda- actie wordt op stapel gezet. Aller steun en aller lidmaatschap is nodig. Velsen biedt Stellendam alle hulp Het gemeentebestuur van Velsen heeft aan de zwaar getroffen gemeente Stel lendam op het eiland Goeree hulp aan geboden, in alles wat het maar doen kan. Afgelaste bijeenkomsten In verband met de watersnood bereik ten ons enkele berichten van afgelaste bijeenkomsten. De Velser Kunstkring „Voor Allen" maakt bekend, dat in ver band met de nationale ramp de voor stellingen van het Ballet der Lage Lan den op Woensdag 4 Februari in het Rex-theater te IJmuiden-Oost, tot nader bericht zijn uitgesteld. De reeds ver kochte toegangsbewijzen blijven geldig en kunnen, indien gewenst, tegen te rugbetaling van geld ingeleverd worden bij de verkoopadressen of bij het se cretariaat, Abelenstraat 1, IJmuiden- Oost. De Oranjevereniging Driehuis, dit voor hedenavond zijn jaai vergadering en daaraan gekoppeld een filmvoorstel ling had vastgesteld, heeft hiervan even eens afgezien. Ook hier dient nader be richt afgewacht te worden. De vereni ging DSS heeft zijn feestavond, die he denavond in Thalia gehouden zou wor den. laten vervallen en de Oud.-Kath. Toneelvereniging De Plankeniers heeft zijn voorstellingen voor de komende week afgelast. Waterstanden Dinsdag 3 Februari Hoog water; 6.21 u. en 18.30 u. Laat water: 2.04 u. en 14.17 u. Woensdag 4 Februari Hoog water: 6.51 u. en 19 03 u. Laag water: 2.30 u. en 14.48 u. Schoolmelkvoorziening gestart Maandag is in de gemeente Velsen na een stilstand van 3 jaren, de school melkvoorziening weer gestart. Op tal van scholen werden Maandagmorgen de kwartliter flesjes in de klassen uitge reikt en in een ommezien zaten de kin deren met de bekende rietjes in de mond. Zo wordt melkdrinken een ple zier. De melkvoorziening op de scholen is gestart met een „omzet" van 4300 liter. CASTRICUM Middenstand wil wettelijke vacantie-regeling In het afgelopen weekeinde heeft de afdeling Castricum van de R.K. Mid denstandsbond een bijeenkomst in hotel Borst gehad, waar de jaarvergadering met een gezellig samenzijn werd ge combineerd. Bij de aanvang heeft de voorzitter, de heer J. Kraakman, het overleden lid, de heer F. Twisk, herdacht en deze herdenking besloten met een minuut stilte voor een gebed. In zijn jaaroverzicht liet de voorzitter uitkomen, dat 1952 een goed jaar voor de Castricumse middenstand is geweest, maar dat de belastingen zwaar op» de zaken drukken en hierin nog weinig verbetering is te verwachten. Woorden van waardering had hij voor de Santos-commissie, welke bijzonder actief is geweest. Ook het fonds van naasteliefde heeft in 1952 haar onmisbaarheid bewezen en verleende in vijf gevallen bijstand tot een totaal van f 1100. De verplichte vacantieregeling bracht langdurige discussie, waaruit tenslotte bleek dat het merendeel voor deze ver plichte vacantieregeling was. Besloten werd contact met het gemeentebestuur op te nemen om deze regeling doorge voerd te krijgen. Van de aftredende bestuursleden, de heren P. de Nijs, G. Kaandorp en F. Glorie, was laatstgenoemde niet meer herkiesbaar. Hij werd opgevolgd dooi de heer N. Steeman, terwijl de twee eerstgenoemde werden herkozen. Dan richtte de voorzitter een bijzon der woord van welkom tot de nieuwe geestelijk adviseur, kapelaan Heems kerk. Kapelaan Heemskerk sprak daarna zijn eerste Woorden tot deze afdeling en veel belangstelling hebbende voor de belangen dezer groep hoopte hij op een prettige samenwerking. Nadat hiermede deze agenda ten ein de was, is men nog enige tijd gezellig bijeen gebleven en werd er druk ge- klaver jasd. Voor de kinderbescherming De stichting „De Opbouw" heeft Maandagavond in de zaal Roozendaal een propaganda-avond georganiseerd, waarbij de film „Broze riet" werd ver toond. Onder de indruk van de natio nale ramp waren slechts enkele inwo ners naar deze bijeenkomst gekomen. Met begrip voor deze omstandigheden dankte de propagandist de aanwezigen voor hun belangstelling en gaf daarna een uiteenzetting over het doel der Stichting. „De Opbouw" werd in 1934 te Utrecht opgericht en van een bescheiden begin is deze Stichting thans uitgegroeid tot elf huizen, waarin ruim 700 voogdijkin deren worden verpleegd en nog 300 oudere personen. Maar nog steeds is de aanvraag groot. Ook de finantïële zorg wordt daardoor steeds groter. Als honderd mensen 23 ct. per maand offeren kan er weer een kind worden opgenomen, waardoor men weer een kind voor de lichamelijke en geestelijke ondergang beschermt. „Broze riet", een prachtige kleuren film, met steun van een aantal Neder landse firma's vervaardigd, gaf een duidelijk beeld van de nood op dit ge bied, vooral in de steden, en wat „De Opbouw" hiervoor doet. UITGEEST PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de plaatselijke conferentie van de St, Vin centiusvereniging werd na een plech tige Hoogmis een broodmaaltijd gehouden tijdens welke door pastoor Mol aan de heer L. Klaver, bestuurslid, en de enige nog in leven zijnde oprichter, het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" werd uitge- gereikt. Voorts spraken burgemeester Van de Ven, die vooral het grote sociale werk der vereniging roemde, de heer Van der Drift uit Alkmaar, voorzitter van de Bijzondere Raad van de St. Vincentiusvereniging, die in een uitvoerige toespraak het werk der vereniging belichtte, de heer C. N. Schaar, oud-president, en afgevaardigden van de afdelingen Heiloo, Castricum, Egmond en Beverwyk. Namen van de leden der bemanning Er is practisch geen hoop meer op de terugkomst van de stoomtrawler Cath. Duyvis IJm. 60. Gistermiddag is een deputatie van de rederij de VEM aan de verwanten gaan mededelen, dat er nagenoeg geen hoop meer is. Men moet dus aannemen, dat ook op zee slachtoffers van de nationale ramp te betreuren zyn. Een tragisch lot- heeft opnieuw de visserij getroffen, al klampt men zich in IJmuiden nog steeds vast aan iedere strohalm hoop. Hieronder volgen de namen van de bemanningsleden, die 21 Januari met het schip van Engeland uit ter visserij zijn uitgevaren: Arie Glas, schipper, wonende te IJmui den, geb. 12.2.03 geh. z. k. W. Hoek, stuurman, IJmuiden, geb. 18.9.00 geh. z. k. J. J. P. Tack, le machinist, IJmuiden geb. 6.5.88 geh. z. k. J. Vrolijk, 2e machinist, IJmuiden, geb. 15.712 geh., een kind. H. O. Bakker, stoker, IJmuiden, geb. 15.7.16 geh. een kind. C. Prins, stoker, IJmuiden, geb. 12 5.10 geh. 5 kinderen. C. de Kok, tremmer. Den Haag, geb. 29.6.98 geh. 2 kinderen. W. den Heyer, kok, IJmuiden, geb. 22.12.91, geh., z. k. G. Visser, matroos, IJmuiden, geb. 28.5.25, geh., 1 k. C. Dekker, matroos, IJmuiden, geb. 6.12.2, geh., 5 k. L. Paap, matroos, IJmuiden, geb. 18.8.94, geh., z. k. P. J. Vink, matroos, Noord wij k-Bin- nen, geb. 13.2.22, geh., 4 kinderen. C. Blok, matroos, IJmuiden, geb. 13.10.25, ongehuwd. A. Pronk, matroos, Den Haag, geb- 13.7.93, geh., z. k. J. v. d. Holst, matroos, Noordwijk- Binnen, geb. 5.10.21, geh., 2 k. T. Zwart, matroos, Bloemendaal, geb. 7.6.18, geh., 2 k.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2