gcisveilde Vloot moet Rood- Jiina niet „beschermen' griep ÏOieime clausules van Yalta uilen worden opgezegd aerikaansehulp aan Europa £x'%o2man; Het spoor van het zwaarcL rrMsn9.: rr TtlontteJ Hevig noodweer teistert Belgische badplaatsen Sneeuwstormen hinderen reddingswerk Tandengeknars 287 doden en 600 vermisten bij overstromingen in Engeland Hantagi KRUISWOORDRAADSEL PAGIJ DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 9 jjq Eisenhower in zijn State of the Union Message it anti stooniij hoop n i petrol trohali Jmuide^ )Sfate the Union Message" heeft president Eisenhower gjster- medegedeeld, dat hij besloten heeft een einde te maken aan de ale" positie van Formosa en aan de zevende vloot instructies in deze oordwjjïft gezonden. inderen.esident zeide, dat de V.S. „het onweerlegbare bewijs bezitten, dat de rmuidetfi atoomwapens hebben." .f te verstaan, dat hij weldra aan het Congress zal vragen de geheime Haajles van de overeenkomsten van Yalta en Potsdam op te zeggen. S. zullen de verwezenlijking van de Europese eenheid aanmoedigen. Nooris reeds voortgang gemaakt, maar de veiligheid eist een nog nauwere h- iwerking dan reeds thans bestaat, aldus Eisenhower. Zijn regering nendaaiet belang van een rechtvaardige en voordelige wereldhandel erkennen, srzocht het Congress de Amerikaanse invoerbepalingen te wijzigen en Jde Amerikaanse kapitaalsinvesteringen in het buitenland te be- Igcn, in ruil voor de levering van grondstoffen voor de Amerikaanse trie. Illfaresident verzocht voorts aan het Congress herziening van de wet- rran, welke betrekking heeft op immigratie en naturalisatie. Deze bevat, zo zeide hij, bepaalde onrechtvaardigheden. Hij beloofde al het o L lijke te doen om de discriminatie van de negers in Washington, in de ale regeringsdiensten en in het leger op te heffen. West-Europa aan te moedigen. Hij was van oordeel, dat de Europese landen een aanzienlijke bijdrage heb ben geleverd tot het behoud van de veiligheid van de vrije wereld. „Van de oerwouden van Indo-China en Malakka tot de Noordelijke kusten van Europa hebben zij hun defensieve kracht in sterke mate vergroot. De president wees op de noodzaak van bunrgelijke verdediging, omdat het volgens hemzeker is, dat de Sovjet- Unie over het atoomwapen beschikt. 'n, maf ?e wir sneeuv Schir de houding van de nieuwe re- verbig jn de koude oorlog verklaarde en mfj0wér, dat de nieuwe Amerikaanse jing weet, dat de vrije wereld niet in een toestan^ van spanning iUiven, waarin zij aan de aanvaller deceuze van tijd en plaats laat De eri Vjient gaf de landen, die met de toenf^Sde Staten zijn verbonden in de de Jt tegen het communisme, te ken- zijn regering op grond van het program van de weder- orteeB beveiliging hulp zal geven aan re landen, al naar gelang deze lan- ernstig er naar streven hun volle- in de gemeenschappelijke op zich te nemen. Hij verklaarde Twduidelijke taal wat zijn mening tsonti de Europese eenheid is. „Slechts Mei nauwer aaneengesloten economisch S totolitiek stelsel kan de sterk vergrote Bfensiiomisuhe kracht opbrengen, die ;ist is om de noodzakelijke mili- reS% paraatheid en een tamelijke hoge nsstandaard te handhaven. an j r. wper de deneutralisenng van Formosa ver(e Eisenhower m zijn boodschap e wShet Congress, dat de in 1950 gege- mstructie aan de Zevende Vloot oms>nlijk betekende, dat de Amerikaan- bu!oot moest optreden als een verde- 'e..?hnd wapen van communistisch China. 'rior deze steun worden de comma- 'uurien "l staa£ gesteld ongestraft nog Amerikaanse en de met hen ver- woJden soldaten in Korea te doden", us Eisenhower. „Daarom geef ik", ;gdhlts de Amerikaanse president, „op- hen cht> dat de Zevende Vloot niet lan- w< gebruikt wordtvoor het bescher- n van communistisch China. Deze 'tracht houdt geen agressieve bèdoe- 4g van onze kant 'm, maar wij hebben lig niet de plicht een volk te be kennen, dat in Korea tegen ons ijdt". De president drong er ook op aan, lat de West-Europese landen het ini- ;iatief zullen nemen tot het scheppen thvan ruimere markten en een hechtere «valuta, om een grotere onderlinge ïak^uil van goederen en diensten moge- 1JIllijk te maken. Wanneer de Europese panden op deze wijze te werk zouden Ygaan, zouden zij een „economische {Sfeer scheppen, die ons er toe zou tjefbrerigen uiterst belangrijke hulp te uigiverlenen". De hulp, die hij in het stelde, omvat in de eer- ste plaats de bovengenoemde wjjzi- a8inS van de invoerbepalingen en de idsi uitbreiding van de wet op de weder kerige handelsovereenkomsten, die de president in staat stelt tarieven vast te stellen op basis van wederkerig- ns' heid. Verder zal de Amerikaanse re- gering het investeren van Ameri- ide kaans kapitaal in het buitenland aan- vei moedigen, gebruik makend van de mogelijkheden overzee van voort- 0 brenging van producten, die voor de wederzijdse verdediging noodzakelijk zijn en die niet een al te grote con currentie met de normale vredespro- 'd ductie in de Verenigde Staten zul- he len teweeg brengen. Ook willen de Verenigde Staten helpen door grotere hoeveelheden grondstoffen, die de Verenigde Staten niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buiten land af te nemen. De nieuwe politiek 1 heeft, zo zeide Eisenhower tot de Europefee landen, ten doel het ont staan van de practische eenheid in Kardinalen betui gen medeleven Franse en Duitse hulp aangeboden Kardinaal Frings. aartsbisschop van Keulen, en Kardinaal Feltïn, aartsbis schop van Parijs, hebben aan Kardinaal De Jong een telegram gezonden waarin zij hun medeleven betonen met de na tionale ramp die Nederland heeft ge troffen. Kardinaal Frings vraagt welke hulp de Duitse katholieken kunnen bie den. Kardinaal Feltin biedt aan drie duizend dakloze Nederlandse kinderen in Frankrijk onderdak te verschaffen. Burgemeester Ferrari van Milaan heeft in een telegram aan de Italiaanse ambassadeur in Den Haag onderdak aangeboden aan honderd Nederlandse kinderen, die door de watersnood dak loos zijn geworden. Het Italiaanse Rode Kruis heeft in Rome bekendgemaakt, dat het onmid dellijk hulp aan de slachtoffers van de vamp zal bieden. Garnizoenscommandant van Makassar doodgeschoten Zaterdagavond is de plaatselijke militaire garnizoenscommandant van Makassar, kapi tein W. E. Sumati, in zijn huis doodge schoten door een vijftal onbekenden. De aanvallers stopten met een jeep voor zijn huis. waarna twee hunner het huis binnen gingen en drie vuurstoten uit automatische wapens gaven. Luitenant Mutalessy. die zich m huis bevond, werd eveneens gedood. Me vrouw Matuléssy werd gewond. Onbekenden schoten van achter de gordijnen. Als punten van de binnenlandse po litiek noemde hij het in evenwicht bren gen van de begroting, het verminderen van de federale uitgaven en het zo spoedig mogelijk verlagen van de be lastingdruk. De nieuwe regering is niet van plan opnieuw de instelling de loon- en prysbeheersing te vra gen wanneer de huidige regering op 30 April afloopt. De wet-TaftHartley zal in die zin worden geamendeerd, dat de president het recht zal krijgen een sta king voor tachtig dagen op te schorten. Zonder de wet-McCarren te noemen, waarbij de toelating van vreemdelingen in de Verenigde Staten is geregeld, zeide de president, dat de bestaande wetgeving inzake toelating van vreem delingen onrechtvaardigheden inhoudt. De woorden, waarmede president Eisenhower in zijn boodschap aan het Congress de „geheime overeenkom sten van het verleden met buiten landse regeringen, wanneer deze het in slavernij brengen van volkeren toe laten" van de hand wees, hebben op Britse diplomatieke kringen te Lon den een vrijwel even grote indruk ge maakt als zijn afzwering van de neu traliteit van Formosa, aldus meldt een correspondent van Reuter. Eisenhower doelde met deze woorden op de zo genaamde „geheime clausules" van de overeenkomsten van" Yalta èh Pots dam tussen Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie. Velg van deze clausules hadden nog betrekking op de toe stand van vlak na de oorlog en zijn reeds sedert 1947 niet meer geheim, Zij omvatten evenwel zeker enige de licate kwesties, waarvan men kan zeggen, dat zij het „in slavernij bren gen van volken" betreffen. De over eenkomst van Yalta van 1945 stond Sovjet-Russisch bestuur over de Koe- rillen en Zuid-Sachalin toe. Volgens de clausules van Yalta zouden voorts de Oekraïne en Wit-Rusland afzonder lijk in de V.N. vertegenwoordigd zijn. Verder werd in de overeenkomst van Potsdam bepaald, dat de conventie van Montreux aangaande de status van de Dardanellen en de Bosporus zou wor den herzien. Pogingen tot een dergelijke her ziening leden echter schipbreuk, toen de Sovjet-Unie poogde bases op Turkse bodem te verkrijgen. Te Lon den gelooft men echter niet, dat Eisen hower van plan zou zijn de Russen uit Zuid-Sachalin en.de Koerillen weg te dringen noch gezien de jongste verklaringen van Foster Dulles dat hij voor de „in slavernij gebrachte' staten een rechtstreekse militaire actie zou willen ondernemen. Een paar uur nadat Eisenhower de boodschap had uitgesproken, waarin hij verklaarde „zekere geheime overeen komsten" van de hand te wijzen, dien de een lid van het Congress een resolu tie in. Deze resolutie noemde de gehele overeenkomst van Yalta van 1945 tussen Stalin, Churchill en Roosevelt" van nul en gener waarde" en niet bindend voor de Verenigde Staten. Naa'r verluidt werd deze resolutie door het Congresslid op eigen initiatief ingediend en slaat zij los van de resolutie die Eisenhower te zijner tijd zelf zal indienen. Michael McDermott, officieel woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren verklaard, dat het niet noodzakelijk geweest de in Korea strijdende bondgenoten van de Verenigde Staten te raadplegen over het besluit van pre sident Eisenhower ten aanzien van For mosa. omdat deze zaak „in de eerste plaats onder de verantwoordelijkheid van de Verenigde Staten valt". McDer mott zeide. dat president Truman's be sluit in Juni 1950 om Formosa te „neu traliseren" een „besluit van de V.S." was geweest. Iedere wijziging van deze politiek behoorde daarom in de eerste plaats tot de verantwoordelijkheid van de V.S., verklaarde hij. Alle landen met strijdkrachten ir. Korea werden van het besluit op de hoogte gesteld, voordat Eisenhower zijn rede uitsprak. „De lan den werd niet gevraagd er mee in te stemmen", aldus McDermott. Eisenhower heeft nog geen order gegeven tot terugtrekking van de Amerikaanse Zevende Vloot uit de wateren van Formosa, aldus heeft zijn perssecretaris, Hagerty, medege deeld. Hagerty wist ook nog niet, wanneer de order te verwachten was. Admiraal Arthur Radford, Ameri kaans opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, heeft gisteren na een onderhoud van een half uur met president Eisenhower verklaard, niet te verwachten, dat de Chinese Nationa listen op Formosa in de onmiddellijke toekomst hun aanvallen op het vaste land zullen uitbreiden, als gevolg van de „dencutralisering" van Formosa. De leden van de Amerikaanse Se naat en het Huis van Afgevaardigden hebben president Eisenhower giste ren staande een ovatie gebracht, toen Advertentie hij binnentrad om zijn „State of the Union Message" uit te spreken. Er waren uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen om de president bij zijn eerste verschijnen voor het Con gress te beschermen. Meer dan 300 militairen en politieagenten stonden op hun post. Soldaten gewapend met geweer en bajonetten stonden voor het gebouw. Er bevonden zich 12 sol daten op het dak van het Kapitool. In de eerste vijf minuten werd er door de Congressleden zes maal geap plaudisseerd. voornamelijk bij de krach tige verklaringen ten aanzien van de buitenlandse politiek. Het applaus nam toe, toen de president verwees naar de overeenkomst van Yalta. Maai- de Con gressleden luisterden in stilte, toen hij zijn politiek ten aanzien van Europa uiteenzette. Men applaudisseerde opnieuw krach tig bij zijn bekendmaking dat Formosa „gedeneutraliseerd" zou worden. Verklaring van Eden (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De oppositie in het Lagerhuis probeer de gisteren een debat te forceren over Formosa na Eisenhower's aankondiging, dat het eiland gedeneutraliseerd zal worden door de Verenigde Staten. Chur chill weigerde alle commentaar, zoals hij ook bleef weigeren enige mededeling te doen over zijn recente conversaties met Eisenhower, welke hij beschouwde als vertrouwelijk. Op een vraag van de oppositie antwoordde hij evenwel, dat hij tijdens de besprekingen met Eisen hower geen enkele formele of informele verbintenis had aangegaan. Bij verder aandringen van Labour, verwees Chur chill naar een verklaring, welke Antho ny Eden vandaag zal afleggen over Formosa. Toen de oppositie probeerde de Speaker over te halen het debat van de dag te schorsen om gelegenheid te geven voor een onmiddellijk debat over Formosa, weigerde bij zijn toestemming. Men verwacht, dat Eden's verklaring van hedenmiddag zal worden gevolgd door felle protesten van Labour tegen Amerika's nieuwe politiek in het Verre Oosten. Infectarende mo"(i u aangenaam van sma Meent tijdig 4. De drie vreemde ruiters, die onverstoorbaar het gebied van de Noorman binnen trekken, worden argwanend nagekeken 'oij elke boerenhoeve, die ze passeren. Hun Mongools uiterlijk, hun zware bewapening, de kleine, taaie steppenpaardjes, die zij berijden, dat alles wekt wantrouwenSoms blaft een hofhond hen woedend aan. Dan wendt de jongste van de drie zich schichtig om in het zadel en zijn scherp gewette lans trilt. De aanvoerder, een man wiens tengere bouw de lenigheid van een kat verraadt, buigt zich spottend naar hem over. „De zoon der Steppe schijnt bevreesd voor de honden der honden!" mompelt hij spinnend. De jonge krijger kijkt verschrikt ov. Hij wil niet toegeven, dat hij, gewend aan de wilde uitgestrektheid der steppe, zich beklemd voelt in dit rijk der grote bomen, waar men zelden of nooit de horizon ziet en waar de bewoners zichzelf opsluiten binnen burchten en palissaden. „Het is niets, o Tsacha." „Uw vrees is grappig. Zijt ge vergeten hoevele van deze blanke honden de grote Khan, onze meester, heeft doen janken van angst?" Tsac/ia lacht geluidloos. „Het is jammer, dat wij hier als afgezanten zijn. Nu moeten wij... eh... hoffelijk blijven. Hoewelhij lacht weer, „onze hoffelijkheid geldt alleen voor de tweebenige hon den. Wat de vierbcnige betreft Hij tast plotseling naar zijn korte, Mongoolse boog en legt bliksemsnel een pijl op de pees, want zijn scherpe ogen hebben eensklaps een donkere vorm in het struik gewas ontdekt, die hen argwanend opneemt. „Bot Khan heeft ons niet gezegd, de vierbcnige honden te sparen, die ons aangluren als waren wij de maan. Laat ze janken." De boog vliegt omhoog. Doch eer de moordende pijl de pees kan verlaten klinkt plotseling een jongensstem schril van woede door het woud. „Schei uit.' Als ge op Wolf schiet, zal ik u doden." Met een ruk wendt Tsacha zich om en ee» wreed glimlachje plooit zijn dunne lippen als hij zijn boog op het nieuwe doel richt. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenochtend. Het is thans mogelijk een meer overzichtelijk beeld te krijgen van de verwoestin gen, aangericht door de orkaan en de springvloed tijdens de afgelopen twee dagen. De Belgische kust werd wel degelijk het zwaarst getroffen en de koningin der badplaatsen, Ostende, is er het ergst aan toe. De zee overviel de bewoners temid den van de weekeindefeesten en een ware paniek ontstond toen de golven de zeedijk overspoelden en gedurende vijf uren de lager gelegen stadskom binnen stroomden, stenen en een massa zand in hun zog meesleurend. Gistermiddag was de stad nog bijna volkomen geïsoleerd en zonder drink water. Ostende betaalt tot dusverre de zwaarste tol aan mensenlevens (zeven doden en een vermiste). In het Vissers- kwartier staat thans nog meer dan an derhalve meter water. Na Ostende werden Heist, Zeebrugge en Knokke het ergst getroffen. Het strand van Knokke en Zoute werd let terlijk door de zee opgegeten. Daar men aldaar sinds jaren strijd voert tegen de ontzanöing betekent dit een zware slag voor Beligë's meest mondaine bad plaats. Het vliegveld van Zoute werd volledig onder water gezet en de ko ninklijke villa aldaar werd beschadigd. In deze streek wordt de schade op 20 millioen Belgische francs geraamd. I» de ioop van gisterm.ddag kwam de wind weer hard opzetten en de vir.eö sloeg drie nieuwe bressen in de dijk te Knokke. Afdelingen van de genietroepen werken met man en macht om de overstroming te keren. Intussen worden talrijke villa's met instorting bedreigd. Nadat Zondagmorgen omstreeks zes uur het water over de kade liep en langs de Suiker Ruy de oude binnen stad gedurende verschillende uren on der water zette, hebben de Antwerpe naren geen nieuwe overstroming meer meegemaakt. De vloed van Maandag bleef gelukkig even beneden het niveau van de kaden In het Havenkwartier kwamen twee mensen om het leven, die in hun slaap door het water werden verrast. Vijf an deren ontsnapten ternauwernood aan de verdrinkingsdood. Aan de haven werd enorm veel materiële schade aangericht: goederen die uit de open opslagplaatsen wegdreven, haveninstallaties bescha digd, gaten in de kademuren geslagen, een Flandria-boot in het volgelopen droogdok gekapseisd. En toch is het na de eerste alarmerende berichten nog meegevallen. Vandaag ging het verkeer weer gewoon door de grote tunnel en de Kruisschanssluis fungeerde weer nor maal. Noordwaarts van de stad sloeg het water echter verschillende bressen in de Scheldedijk. Zoo liep de Lillop-older onder en lag de gemeente Lillo volledig geïsoleerd. Genietroepen met pontons werken onvermoeid aan de evacuatie van dc bevolking. De polders van Be- rendrecht en Zandvliet bieden hetzelf de desolate gezicht: wijde watervlakten met electriciteismasten en bomen er boven uit en boerenwoningen met de kap boven water. Overal huizen men sen op zolder, in de stallen staat nog het vee met de kop boven water te loeien. Het leger en de bevolking wer ken onverpoosd om te ravitailleren en mensen en vee te evacueren. De burgemeester van Zandvliet sprak moedige woorden, maar kan zjjn spijt niet verkroppen over het feit, dat het nu jaren zal duren eer de kleurrijke bloembollenvelden weer Zandvliets glo rie zouden uitmaken. In de avond kwam nog een alarmerend bericht: de toestand van de dijk langs de linker-Schelde- oever te Calioo was kritiek. Rond Mechelen braken de Dijle, de Zenne en de Nete op verscheidene plaatsen buiten haar dijken. Te Lier staat het Begijnhof blank. Tussen Schel de en Durme, in de omgeving van Den- dermonde en Baesrode, nam de over stroming catastrophale proporties aan. De 350 inwoners van Vlassenbroek dienden te worden geëvacueerd. De be volking van al deze gebieden, hoewel zwaar beproefd, gedraagt zich kranig. Voor de nationale ramp, die Neder land teistert, bestaat overal een wai belangstelling. In alle delen van het land wordt geld bijeen gebracht om de nood te lenigen. De Koning heeft giste ren een bezoek gebracht aan Ostende, Nieuwpoort en Antwerpen. Intussen woedde in Hoog-België een nieuwe hevige sneeuwstorm. Op sommige plaat sen reikt de sneeuw tot 3 en 4 meter. Talryke verbindingen werden verbroken, verscheidene steden en dorpen zijn ge ïsoleerd en dc wegen zijn bezaaid met ingesneeuwde voertuigen. Royaal gebaar ten bate van Aeerlands gebits ver zorging DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele niaal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tandpasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécïal Schoonheidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuimvormingen door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella- Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ont vangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoonheidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod ge bruik te makende fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! door de aether Dezer dagen tverd er over de Deense radio een klankbeeld uitgezonden, dat als titel droeg „De eerste naoor logse jaren" en dat als onderwerp had de toenemende spanning tussen Oost en West na de tweede wereld oorlog. In het programma, dat niet uitgesproken anti-Russisch was, trad een bekend Deens acteur op als va dertje Stalin. De Russische gezant in Kopenhagen had gisteren de gehele dag pogingen gedaan bij de Deense regering om het programma te doen schrappen. Hij noemde het pro gramma een „belediging voor de Sov jet-Unie" en het zou „de Deens-Rus sische betrekkingen schaden". De Deense regering heeft zijn protesten afgewezen en het programma bleef. Bij de aanvang echter begon over dezelfde golflengte een geheimzin nige stoorzender harde, knarsende ge luiden te produceren. Volgens de di recteur van de technische dienst van de Deense radio waren het ongetwij feld de Russen, die opzettelijk poog den het programma onhoorbaar te maken; men had n.l. door metingen de plaats van de stoorzender kunnen bepalen en die lag ergens in Polen of nog verder achter het ijzeren gor dijn. De luisteraars in Denemarken konden het programma, ondanks het (tanden)geknars, nog behoorlijk ver staan. door J. S. Fletcher I „Hier, in mijn binnenzak," antwoord de de antiquair en tikte tegen zijn vale jas. „O 't is voor mekaar. Weès daar maar gerust op. Absoluut correct opge steld. getekend door hemzelf en twee getuigen. Volmaakt in orde. Ik ben er heel zeker van, want jaren geleden ben ik notaris-klerk geweest. Ik heb menig testament opgesteld en ben tientallen malen getuige geweest. Ik heb het door gelezen, je kunt er met geen speld tus sen komen". „Laat eens kijken." zei Pratt begerig. „Ach ik heb er niets op tegen." zei Bartle. „Ik ken je, maar liever zou ik het toch het eerste aan mynheer El- drick laten zien. Kun je niet even naar zijn huis telefoneren, en vragen of hij terug wil komen?" „Wel zeker." gaf Pratt toe. „Mis schien is hij er nog niet maar ik zal het probei-en. Heeft u het niemand anders al laten zien?" „Niemand heeft het gezien, en ik heb er met geen sterveling over gesproken," zei Bartle. „Ik heb je toch al gezegd, dat ik het nog geen half uur geleden gevonden heb? Het is geen lang stuk. En weet je." ging hij opgewonden ver der. „weet. je hoe het komt, dat 't nooit ontdekt is? 't Is zo klaar als de dag. De twee getuigen waren de twee chefs, die samen met Mallathorpe gedood werden. Dus was er geen levende ziel, die kon vertellen dat er ooit een testament ge maakt was! Ik heb zo'n idee dat het niet lang voor het ongeluk geschreven is, en dat Mallathorpe het vlug in het kaartenzakje stak, toen ze hem kwamen roepen. Maar zie eens of je mijnheer Eldrick te pakken kunt krijgen, dan le zen we het samen. En zegvind je het hier ook zo benauwd? Doe eens een raam open, die kantoorlucht maakt me duizelig". Pratt deed het raam open dat op straal uitzag. Hij keek in het voorbij gaan naar de oude man. en vond, dat hij er bleker dan gewoonlijk uitzag. „U heeft veel te veel gepraat" zei hij. „Rust nu een beetje uit, mijnheer Bartlè. onderwijl bel ik mijnheer Eldrick op. Ik zal ook het café proberen waar hij dikwijls aanloopt na kantoor. Hij verliet de kamer door een zijdeur, en ging naar het telefoonhokje, dat in een gang stond. En terwijl hij op aan sluiting wachtte, overdacht hij, wat deze ontdekking wel zou betekenen voor de tegenwoordige bewoners van Norman- dale Grange. Zijn nieuwsgierigheid, die tóch al tamelijk sterk ontwikkeld was, werd er heftig door geprikkeld. Als El drick niet thuis was. ol' als hij hem niet bereiken kon, zou hij Bartle zien te be wegen, hem het pas ontdekte stuk te laten lezen. Als hij er maar even een oogje in mocht werpen, zou hij met plezier te laat aan tafel komen. Praat nu eens van romantiek! Dit was roman tisch, en het zou wel betekenen De lelefoonbel rinkelde. Eldrick was nog niet thuis geweest. Pratt belde het café op. Elderick was er niet. Hij hing de hoorn weer op, en ging terug naar het privé-kantoor. „Ik kan hem niet bereiken, mijnheer Bartle," begon hij. terwijl hij de deur sloot. „Hij is nog niet thuis, en niet in de kroeg. Zeg luister eens even, u kon het my toch ook wel vast laten zien Pratt hield plotseling op. Het was akelig stil in de kamer, het moeizame ademen van de oude man had opge houden. De klerk kwam vlug naar vo ren, keek over de hoge leuning van de stoelHij wist dadelijk wat er ge beurd was, wist, dat de oude man dood was. nog vóór hij de knokige hand had aangeraakt, die hulpeloos afhing. Hij was klaarblijkelijk gestorven zonder geluid of beweging, zo rustig alsof hy in slaap gevallen was. Hij zag er uit. alsof hij zijn oude hoofd zoetjes tegen de kussens van de stoel had gelegd en was ingedut. Pratt, die al eens meer een dode had gezien, be greep dat hij nooit meer ontwaken zou. Hij wachtte een ogenblik, scherp luiste rend. Dan, zonder aarzelen en met vas te hand maakte hij Antoon Bartle's over jas los en haalde een dichtgevouwen papier uit diens binnenzak. HOOFDSTUK II. HET TESTAMENT. Zo bedaard en rustig als gold het een van zijn gewone, dagelijkse werkjes, vouwde Pratt het document open en ging er mee onder de lamp staan, die boven Eldrick's bureau brandde. Wat hij in de hand hield was een half vel folio papier, gelinieerd, en bedekt met schrift, dat hij onmiddellijk als dat van Jan Mallathorpe herkende. Het was stijf ouderwets schrift, scherp en duide lijk, iedere letter goed gevormd. „Zelf geschreven." fluisterde Pratt. „Hm!ziet er uit alsof hij het ge heim wilde houden. Nu dan Hij las het stuk vlug, maai* aandach tig door, de woorden halfluid voor zich uit mompelend. „Dit is de laatste wilsbeschikking van mij, Joannes Mallathorpe, wonende te Normandale Grange, in het graafschap York. Ik wijs aan als executeurs: Martinus Charleswordth, fabrikant te Barford en Arthur Wyatt, accountant, eveneens te Barford. Ik vermaak al mijn goederen, roerend zowel als onroerend, die ik bij mijn dood zal bezitten aan de voor noemde Martinus Charlesworth en Ar thur Wyatt onder de navolgende voor waarden: Zo spoedig mogelijk als de omstandig heden het zullen toelaten zullen zij mijn onroerende goederen verkopen, publiek of onderhands: ook zullen zij mijn roe rend goed verkopen, evenals de fabriek, hetzij in werking of niet, aan een par ticulier of vennootschap, bestaand, of voor dit doel gevormd. Zij zullen al mijn schulden verzamelen en alle betalingen innen, welke mij nog toekomen. Al deze revenuen zullen zij tezamen nemen, eerst daarmede al mijn schulden vol doen, alle kosten van begrafenis, rech ten van successie en onkosten van ver koop. Dan zullen zij mijn boedel aldus verdelen: Aan ieder van hen, Martinus Charles worth en Arthur Wyatt. de somma van dertig duizend gulden. Aan mijn schoonzuster Anna Malla thorpe zullen zij uitkeren de somma van zestig duizend gulden. Aan mijn neef Harold' Mallathorpe, zestig duizend gulden. Aan mijn nicht Nesta Mallathorpe, zestig duizend gulden. En wat het overblijvende aangaat, zullen zij dat in zijn geheel overdragen aan Burgemeester en Wethouders van de gemeente Barford in het graafschan York. die het naar discretie en goedvin den zullen gebruiken tot het oprichten en in stand houden van technisch- en handelsonderwijs in genoemde gemeen- (Telefónisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Churchill deelde gisteren in het La gerhuis mede dat de overstromingsramp in Engeland zou worden beschouwd als een verantwoordelijkheid voor de ge hele natie,-Geldelijke _ste"un voor onmid dellijke hulp aan particulieren en voor noodherstelwerkzaamheden was door de regering ter beschikking gesteld. Elf ministers, van wie de departementen rechtstreeks te maken hebben met de gevolgen van de overstroming, hebben een noodcommissie gevormd welke da gelijks bijeen zal komen voor het nemen van alle nodige maatregelen. Churchill besloot zijn verklaring met uiting te geven aan het medeleven van Engeland en de regering met de ramp die Neder land heeft getroffen. Het aantal doden bedroeg hedenmor gen 287, doch meer dan 600 personen worden vermist. Gisteren ging men de gehele dag door met het evacueren van bedreigd gebied. Volgens een verklaring van de Engelse minister van Landbouw is honderdduizend hectare land over stroomd Zijn departement schatte de schade op 400 millioen gulden. De zee dijken van Engeland zijn op 230 plaatóen bezweken,—soms over grote "«fstamieil..- Het Britse leger heeft twee millioen zandzakken ter beschikking gesteld en er zijn nog.steeds vier millioen nodig, doch er is gebrek aan soldaten om de zakken te vullen. In geheel Engeland is gisteren begon nen met een inzameling voor de slacht offers van de overstromingen. De rege ring zal bijdragen tot het centrale nood fonds, geopend door de Lord Mayor van Londen, doch de omvang van deze by- drage zal eerst worden bepaald als men een overzicht heeft van de grootte van de aangerichte schade. te. (Wordt vervolgd). Horizontaal: 1. plaats in Dren te. 8. voorstelling. 9. voertuig. 11. rivier (Zuid-Amerika). 12. persoonlijk voor naamwoord. 13. vistuig. 13. schutsluis. 16. lengtemaat. 18. voorzetsel. 19. plaats in Drente. 21. noot. 22. persoonlijk voor naamwoord. 24. voegwoord. 27. spoedig. 29. noot. 30. vóór. 32. reeds. 33. paus gezind. 35. plaats in Drente. Verticaal: 1. opwelling. 2. plaats vervangend burgemeester (afk.). 3. ach ting. 4. tocht. 5. insect. 6. en dergelijke (afk.). 7. arbeidzaam. 10. noot. 12 fami lielid. 14. melkzeef. 15. haast. 17. dakbe dekking. 18. eenheid van electrische weerstand. 20. Spaanse havenstad. 23. stopplaats. 25. soort onderwijs (afk.). 26. schaaldier. 28. Egyptische zonnegod. 30. amphibie. 31. familielid. 33. Ludolfiaans getal. 34. de oudste (afk.). Breunese spreekt tc Den Haag Woensdagavond 18 Februari a s. zal de heer J. N. Breunese. leider van de vier daagse afstandsmarsen te Nijmegen, ir gebouw Amicitia in het Westeinde te Den Haag spreken over „de wandelsport en wat daarmee in verband staat". Hockeyprogram voor a.s. Zondag Het hockeyprogram van Zondag 8 Fe. bruari is vervangen door dat van Zon dag 1 Februari, uiteraard met uitzon dering van de wedstrijden welke op 1 Februari zijn gespeeld. Sportflitsen Op een bijeenkomst van Olympische autoriteiten te Melbourne is besloten, bet internationale Olympische comité te verzoeken, de cricketvelden van Mel bourne aan te wijzen als de plaats voor de Olympische Spelen in 1956. Nog 30 buitengaats Drie loggers terug in Schevctiingc Bemanning van c „Oder" gered Drie vissersschepen, de KW VI. 174 en de Sch. 81 zijn Mat avond in de Scheveningse haven gekeerd. Zij waren tijdens het z. stormweer op zee. Ongeveer dertig dere loggers uit Scheveningen zijn buitengaats. Het vrachtschip „Carthege" uit Tunis^v zit nog steeds muurvast op het F.trand van Scheveningen. Men hoopte Maan dagmiddag bij hoog water een poging te kunnen doen om het schip vlot te trekken. De sleepboot van Wijsmuller uit IJmuidén moest evenwel onverrich ter zake terugkeren. De reddingsboot „Prins Hendrik" van de Kon. N.Z.H.R.M. is de haven van Den Helder binnengelopen met aan boord de gehele bemanning van dé 1600 brt. metende Duitse tanker „Oder" van de rederij Esso uit Hambiu'g. Na een eerste vergeefse reis voer de „Prins. Hendrik" Maandag om zes uur 's avonds wederom uit en trof toen in derdaad de in tweeën gebroken tanker bij Texel, met de zes runners op het voorschip. Zij hadden drie dagen hon ger en kou geleden, waren niet gèwond, doch in hoge mate overstuur. Zij zijn direct na aankomst in Den Helder naar de Ziekenboeg overgebracht. Derde Zuid-Nederland- rit zeer geslaagd De Otóterwijkse „Vennenrijders" heb ben de s'portkalender van de K.NA.C. ge opend met de traditionele Zuid-Neder land-rit, die grote belangstelling trok en waarvoor 97 equipes zijn gestart. Na de massale start moesten alle deel nemers zich aan de eerste controle te Oisterwijk melden, waarna men vrij was in dc te volgen route. Hoewel het gemiddelde vrij hoog was gesteld, arri veerde het gros der deelnemers toch tij dig aan de finish. Tevens de enige tijd- contröle in deze rit. De reglementsbe paling dat slechts gereden mocht worden over de op de A.N.W.B.-kaart aangege ven harde wegen was oorzaak dat bij Haaghorst en Kaatsheuvel strafpunten vielen. Het nieuwe systeem werd door de deelnemers zeer op prijs gesteld. De uitslag luidt: algemeen klassement: 1 M. Coenen-J. Butter, Delft, Volkswa gen. 2798 punten; 2 A. Willems-W. Vos, Tilburg, Volkswagen, 2798 punten; M. v. d. Biggelaar-J. Molenaar, Oisterwyk, Peugot, 2798 pnt. 4 D. Schoute-A. van Hengel, Den Haag, Mercedes. 2798 pnt. 5 A. v. d. Dungen-Th. v. d. Berg, Oister wijk. jeep. 2798 pnt. 6W. van Gruythuy- sen-B. Leenheer. Barendrecht, Mercedes, 2798 pnt. 7 L. van Noordwyk-J. Smui- 1 ders, Venlo, Opel, 2798 pnt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5