Familieleden van slachtoffers worden snel mogelijk ingelicht Verdronken land biedt vanuit de lucht rampzalige aanblik Rede van dr. Drees in Tweede Kamer NOODUITKERING AAN DE GETROFFENEN Geldelijke steun aan de slachtoffers Mayer en Bidault door Eisenhower uitgenodigd Eise, Hoop op terugkeer van Cath. Duyvis vervloger^y^ Ju Schouwen staat geheel onder water Een tweede Sint Elisabethsvloed heeft Nederland geteisterd Koud weer lichte vorst wN Marine redt 4 per sonen DINSDAG 3 FEBRUARI 195a Vele belastingfaciliteiten bij schenking van giften en goederen (Van onze Haagse redactie) In de vergadering van de Tweede Kamer heeft minister-president dr. YV. Drees vanmiddag namens de regering een verklaring afgelegd omtrent de toestand in de door de watersnood getroffen gebieden. Dr. Drees, die het nog voortdurend stijgend aantal slachtoffers verontrustend noemde, deelde mede, dat getracht zal worden een overzicht te krijgen van de namen van de slachtoffers, waarvan op dat moment reeds van 627 de dood met zeker heid vaststond. Aan de hand hiervan zal men de familieleden van de slacht offers trachten zo snel mogelijk in te lichten, dit ter geruststelling van hen, wier verwanten zich niet onder de omgekomenen bevinden. YVij gedenken niet alleen hen, die bij de ramp rechtstreeks zijn omgekomen, doch ook een aantal mensen, die te hulp snelden en bij hun reddingspogin gen het leven lieten, zo zeide dr. Drees. Naast waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectoren van onze vruchtbaarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaatsen, waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou gelukken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlijk zijn. Duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. De Minister-President besloot met te zeggen, dat de regering de volksver tegenwoordiging en het gehele Nederlandse volk meeleven met de getrof- enen en de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. Prins Bernhard voor zitter Nationaal Rampenfonds Sprekende over de hulpverlening, verklaarde de Minister-President, dat de wijze waarop geheel Nederland te hulp snelt, boven alle lof is verheven. Ook uit Suriname en de Antillen zyn berichten binnen gekomen, waaruit blykt, dat hulpacties worden georgani seerd. Vele landen hebben aanbiedingen tot financiële en materiële hulp gedaan. De regering stelt deze blijken van mede leven op hoge prys. Zij heeft deze voor een belangrijk gedeelte reeds kunnen aanvaarden. Naast de aanbiedingen van landen als Canada, Indonesië. Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Amerika, Engeland, Frankrijk en België, welke tengevolge van de vorm van de hulpverlening en de situatie van het ogenblik in een onmiddellijke behoefte voorzien. Zo zijn en worden naast Ne derlandse militairen van zee-, land- en luchtmacht Amerikaanse, Britse. Franse en Belgische troepen, voorzien van waardevol materieel, ingezet. Niet elk aanbod kon reeds worden aanvaard, aangezien de omstandigheden zulks niet toelieten. Maar mochten deze zich wij zigen. dan zal alsnog gaarne van het aangebodene gebruik worden gemaakt, 50.000 evacué's Onmiddellijk na de ramp is een aan- met evacuatie van de cinofiérisj deze is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 personen naar elders moeten wor den ondergebracht. Maar dit cijfer kan sléchts met het grootste voorbehoud worden gegeven. Goede en vlotte sa menwerking tussen de overheidsdien sten. die bij de hulpverlening en het herstel betrokken zijn, zal worden be vorderd door de instelling van de co- ordinatieeommïssie-watersnood 1953, welke onder leiding van minister Beel aan het werk is gegaan. De minister-president gaf daarna een opsomming van activiteiten van het Nederlandse Rode Kruis en van het Nationaal Rampenfonds. Z.K.H. Prins Bernhard, die morgen weer in ons land terug hoopt te zijn, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van dit fonds on zich te nemen, zulks in ver band met het aftreden als zodanig van jhr. Beelaerts van Blokland. Het Natio naal Rampenfonds wordt gesteund door de Nationale Commissie voor Vluchte lingenhulp. De regering heeft besloten voor giften aan het Rampenfonds ver schillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de in komstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk be wezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke be palingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepas sing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loo worden afgestaan (waaronder be grepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goe deren, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslachtoffers aan het Nederlandse Rode Kruis eventueel andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goeder wordt geen omzetbelasting ge heven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Natio naal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen srhenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen ver zoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijn getrof fen, op ruime schaal in te willigen. Begonnen zal worden met de ver strekking van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbij de be trokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoe ring te belasten. Vervolgens zal het her stel van de schade de volle aandacht moeten hebben. Zelfde regeling als 1945 De bijzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten- Gencraal zullen nu met de regering van oordeel zijn, dat hier het Rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgronden, boerderijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde or ganen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zyn te treffen in de geest van de wet op de materiële oor logsschade. De omvang van de overstro mingsramp is zo groot, dat de offerzin van het Nederlandse volk alleen hier geen redding kan brengen en dus zullen ook aanzienlijke bedragen voor herstel Mgr. F. Hendrikx naar West-Brabant De vicaris-generaal van de bisschop van Den Bosch, Mgr. F. N. J. Hendrikx, is vandaag, in opdracht van de bisschop van Den Bosch. Mgr. Muts'aerts, naar de getroffen gebieden in West-Brabant ver trokken. De bisschop is wegens onge steldheid verhinderd zelf te gaan. De voorzitter en de secretaris van het Katholiek Huisvestingscomité zijn even eens naar de getroffen gebieden ver trokken. Kleding voor de getroffenen Maten of nummers bijvoegen Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoenen, dekens, lakens enz. voor de noodgebieden gezameld. Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of num mers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op gevestigd dat er vooral grote behoefte is aan de kens en lakens. Eerste slachtoffers begraven De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwoners van het zo zwaar geteisterde 's-Graven- deel, zijn vanochtend in ruw houten kis ten op het kerkhof in Dubbeldam voorlo pig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp. die West-Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemeester van Dub beldam. de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, sprak bewogen woorden, waarmede hij de gevoelens van de bevol king van het eiland van Dordt tot uitdruk king bracht. Ds. A. J. van Heuven sprak woorden van troost tot de enkele nabe staanden. die aanwezig waren. Burgemeester van Rilland Bath nog steeds vermist Over de burgemeester van Rilland Bath, van wie gisteren gemeld werd dat hij vermist was, is nog geen bericht ontvangen. Voor kosten noodzakelijk levensonderhoud Met het Nationaal Rampenfonds, dat de particuliere financiële hulpverlening coördineert en met welk fonds de re gering ten nauwste- samenwerkt, is overleg gepleegd over het verlenen van noodzakelijke uitkeringen voor levens onderhoud aan slachtoffers van de ramp, welke ons land op 1 Februari 1953 heeft getroffen. Als uitvloeisel van dit overleg heeft de minister van Maatschappelijk Werk alle burgemeesters en wethouders ge machtigd evengenoemde slachtoffers, voor zover deze niet of onvoldoende in staat zijn om in hun eigen levensonder houd te voorzien, voorlopig een uitke ring ter voorziening in de kosten van noodzakelijk levensonderhoud toe te kennen, overeenkomstig de regeling Hulpverlening Oorlogsslachtoffers (1940 —1945). De hoofden van de bureaux van het betrokken departement in de provincies zullen desgewenst hierbij van voorlich ting dienen. Deze geldelijke hulpverle ningsregeling ten behoeve van de slacht offers van de ramp wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Februari j.l. Nadere uitvoeringsvoorschriften op de getroffen regeling zullen binnen korte tijd zodra liet inzicht in de omvang en in de velschillende aspecten van de te lenigen nood is verkregen aan B. en W. worden toegezonden. en schadevergoeding voor rekening van de schatkist komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarderelening, ver kregen uit de dollarhulp. De Staten-Generaal zullen over een en ander, wanneer meer volledige ge gevens beschikbaar zijn, nader worden inglïcht. Rede Kortenhorsf Bij de aanvang der vergadering heeft de voorzitter dr. L. G. Kortenhorst een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zei: ..Onze gewone werkzaamheden mogen heden geen aanvang nemen voordat ik namens u een sober woord gesproken heb over de gruwel der verwoesting die zich onverhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort. Het Nederlandse volk. dat de verse herinnering aan de oorlog nog steeds als een beklemmende huivering met zich meedraagt, vraagt zich af, of deze nieuwe gesel het vroeger ondergane leed niet in omvang en ellende over treft. Ten overstaan van de zondvloed van collectief ondervonden leed, lijken ge voelens van medegevoel en medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts een diep beleven van het Goddelijk ge bod: zijn naaste lief te hebben als zich zelf. Dr. Kortenhorst besloot met een bede tot de almachtige en algoede God om troost te storten in de harten der bedroefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizen den, die op redding en bijstand wach- Pauselijk hulp comité Een pauselijk hulpcomité is reeds be. gonnen met het mobiliseren van een internationale organisatie voor hulpvex. lening aan de bewoners van de geteis terde gebieden in ons land. aldus meldt Reuter uit Vaticaanstad, RotterdamDordrecht Treinverkeer hervat Het spoorwegverkeer van Rotterdam D.P. naar Dordrecht is in de loop van hedenochtend volledig hervat. Aanwending van tegenwaardegelden M.S.A. in principe tot medewerking bereid Een woordvoerder van het Bureau voor wederzijdse veiligheid M.S.A. heeft aan de Nederlandse regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten in principe welwillend zullen staan tegen over het gebruik van tegenwaardefond sen van de vroegere Marshall-hulp ten behoeve van herstelwerkzaamheden in de door de stormvloed getroffen gebie den. Blijkens de jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank die per 26 Jan j.l. beliep het totaal der tegenwaarde fondsen volgens de post: 's Rijks Schat kist, bijzondere rekening f 1.154.693.570. In de koude oorlog niet in het defensief ten. Ongecorrigeerd) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijd se Hulpverlening Harold Stassen hebben gisteren de hele dag besprekingen gevoerd met de Franse regering te Parijs. Bij die gelegenheid heelt Dulles namens President Eisenhower de Franse Premier. Rene Mayer, en zijn minister van Buitenlandse Zaken. George Bidault, uitgenodigd een bezoek aan Washington te komen brengen. Dulles deelde de Franse autoriteiten me de, dat het besluit inzake de zevende vloot, slechts een fase was van de activering der Amerikaanse buitenlandse politiek door de nieuwe regering. Hij omschreef niet, welke andere stappen misschien zouden volgen. De Fransen hebben hun stand punt uiteengezet, dat zij voortgezette mi litaire hulp nodig hebben voor de opbouw der defensie in Europa, alsmede voortge zette hulp in Indo-China en meer steun van Engeland bij de vorming van het Europese leger. Dulles gaf de Fransen te kennen, dat de President niet voornemens was. in de koude oorlog tegen de communisten steeds in het defensief te blijven. Hij omschreef niet welke stappen eventueel genomen zul len worden. Dulles drong aan op snelle ratificatie van het Europese defensiever drag. De nieuwe Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid, Harold E. Stassen, die een tien daags bezoek aan Europa brengen, arriveren Vrijdag om kwart over tien op Schiphol. Zij zullen zich daarna naar Den Haag be geven en aanzitten aan een lunch bij de Amerikaanse ambassadeur. Selden Chapin. Des avonds biedt de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beven, de Amerikaanse gasten een lunch aan. Zij zullen die dag met tal van Nederlandse auto riteiten besprekingen hebben, Beiden ver trekken Zaterdagmorgen van Schiphol. Namen van de leden der bemannk n al,j êien Er is practisch geen hoop meer op de terugkomst van de stoonin Cath. Duyvis IJm. 60. Gistermiddag is een deputatie van de rederij <r aan de verwanten gaan mededelen, dat er nagenoeg geen hoop n Men moet dus aannemen, dat ook op zee slachtoffers van de national: te betreuren zijn. Een tragisch lot heeft opnieuw de visserij getroi klampt men zich in IJmuiden nog steeds vast aan iedere strohal] Hieronder volgen de namen van de1 bemanningsleden, die 21 Januari met het schip van Engeland uit ter visserij zijn uitgevaren: Arie Glas, schipper, wonende te IJmui den. geb. 12.2.03 geh. z. k. W. Hoek. stuurman, IJmuiden, geb. 18.9.00 geh. z. k. J. J. P. Tack, le machinist, IJmuiden. geb. 6.5.88 geh. z. k. J. Vrolijk, 2e machinist, IJmuiden, geb. 15.712 geh., een kind. H. O. Bakker, stoker, IJmuiden, geb. 15.7.16 geh, een kind. C. Prins, stoker, IJmuiden, geb. 12 5.10 geh. 5 kinderen. C. de Kok, t remmer. Den Haag. geb. 29.6.98 geh. 2 kinderen. 6.12.2, geh., 5 k. HM. de Koningin schenkt kleding Reeds Maandagmorgen is door H.M. de Koningin een groot aantal kledingstuk ken van haarzelf en van haar gezin als mede een wieg met toebehoren ter be schikking gesteld van de hulpactie van het Rode Kruis. De automobielen van de Koninklijke stallen zijn dag en nacht In de weer voor het vervoeren van de slachtoffers van de ramp. Ook een ge deelte van de evacuatie van het vee zal door het materieel van de Koninklijke stallen worden verzorgd. De dijkdoorbraak bij Kruiningen, die een deel van Zuïd Beveland heeft doen onderlopen. (Van onze speciale verslaggever) AAN BOORD Y'AN DE DAKOTA PH/TDU. Goeree en Schouwen zyn van de kaart verdwenen. Een tweede Sint Elisabethsvloed heeft Nederland geteisterd. Dit is de diepste en meest rampzalige indruk, die men bewaart van een vlucht boven de noodgebieden van Holland, Zeeland en Brabant, een overzicht van de cata strofe, zoals het voorgeslacht van 1421 nooit vergund is geweest. Zou men Goeree nog kunnen vergelijken met een sawahlandschap op Java, de aanblik van Schou wen is volkomen desolaat: één golvend waterveld, zo ver het oog reikt, waarin de kleine steden met hun stompe torens, hun roodgedaakte huizen, het molentje op de wal, als het ware liggen opgebaard. Vredig, zou men haast kunnen zeggen. Zoals er een eindeloze gelatenheid ligt over heel het geteisterde land, dat in de vloed verloren ging: het water onder dc schoongewaaide winterhemel als een antieke spiegel, nu eens dof beslagen, dan weer blinkend in de zon. Pas als men lager vliegt begint de spiegel te leven, rusteloos bewogen door de wind. Maar doodstil blyven de omspoelde hoeven, de verdronken erven, dc buurtschappen en dorpen in hun isolement. Waar hebben de mensen zich geborgen? Waar bleef het vee uit al die stallen? Tegen de lagerwal der dyken, die zich krampachtig in deze wereld van water hebben gehandhaafd, hoopt zich het drijfgoed op: wrak hout en meubelen, boerengerief en her en der een kadaver. Dit Nederland vanuit de lucht is een verloren wereld, terug in de oerstaat van het Scheppingsverhaal, toen water en land nog niet gescheiden waren Terug ook naar de eerste bladzij van de eigen cultuurhistorie, de dageraad van de delta, toen hier de mens de strijd met het water beginnen zou. In één enkele nacht heeft de vloed her wonnen wat hy in eeuwen prijsgeven moest. Als tragische oorlogsbuit zijn de attributen van duizend jaar menselijk leven in de baaierd achtergebleven: torens, huizen, bomen, een telefoonlei- ding, kleine windmolens, die nog wan hopig malen boven het water, dat hen uiteindelijk zélf verzwolgen heeft. Men moet dit alles in zijn volle omvang hebben gezien voor een begrip van de werkelijkheid, die vooral op de eilan den, in dc onmiddellijke greep van de zee, verbijsterend is en ten enenmale wanhopig. Slechts twee uur zijn wy in de luebt geweest om het eindeloos diorama van ellende onder ons te zien heentrekken Piloot Ybema hield de Dakota op ge ringe hoogte, zo'n tweehonderd meter als in de begintijd van de vliegerij, zodat men het landschap ver kon overzien en tegelijk de details duide lijk waarnemen. Wij koersten van Schiphol naar Rotterdam en vandaar langs de Waterweg. Tot zover had Holland zich nog vertoond met zijn vertrouwd mozaïek van akkers en weiden, het craquelé van vaarten en sloten en de laatste dappere molens in het landschap, die ijverig stonden te malen. Bij Rotterdam werd het anders. In het verschiet blonk de eerste ruimte van zilvergrijs water, onregelmatig naar alle zyden, In vreemd, nevelig licht. Dat beeld zou zich nu telkens gaan herhalen, langs de Waterweg, waar dc grote bedrijven door het water bleken overspoeld, ie tanks van Pemis in een vy ver stonden, op Rozenburg, over grote oppervlak ten blank, gedeeltelijk op Putten en Voome. Maar dit alles was nog slechts een aarzelend voorspel tot het on stellend drama van Goeree en Over- flakkee, dat zich nog eens en zo mo gelijk nog tragischer op Schouwen— Duiveland zou herhalen. Van beide eilanden is practisch slechts de smalle schoorwal van het duin behouden ge bleven. Wij zagen de haven van Stellendam, de haven van Bruinisse. Het was eo en als een afschuwelijke farce lagen de scheepjes vrijwel droog, terwijl aan de andere kant van de loswal het plaatsje was verdronken en heel het land, zover men kon zien. Waar hield het eiland op en waar begonnen de slikken en gorzen? Slechts aan de kleur van het water kon men nog iets van de vroegere kustlijn vermoeden. De zee benutte haar kans. Wie scherper toezag, vooral bij de een zame huizen, als weggedreven op de vloed, zag ingebeukte muren, de al zwevende kap van een schuur, de chaos op het erf, dat met zijn carré van be planting nog in de volkomen ontredde ring zich keurig voor bleef doen. De buurtschappen leken verkommerd op een hoop gelopen, als zochten zij steun bij elkaar. En het was of de stadjes overnacht hun historie hadden afgeslo ten, de ondergang van Westerschouwen zich thans aan hen allen voltrok. Noord-Beveland viel na dit alles be trekkelijk nog mee, al had het water ook hier een flinke hap ingezet. En Walcheren was betrekkelijk een troost: de schotel van het eiland nog redelijk droog, al bleek er in de Oos telijke hoek behoorlijk gemorst. De maquette van Veere werd slechts aan een kant door het water beroerd, Middelburg had ogenschijnlijk niets te lijden gehad. Pas weer bij Vlissingen stonden grote terreinen blank. En men kon zien hoe de boulevard door het water geteisterd was, dat hier bij het Roeiershoofd huizenhoge fonteinen moet hebben opgespoten. Ook Zeeuws Vlaanderen, althans het Wes telijk gedeelte, bleek een verademing, het landschap met zijn niéuwe torens en fonkelrode daken nog practisch gaaf. Voorbij de Braakman evenwel was het weer mis: bij Terneuzen stond veel land onder water. Na alles wat wij hadden gezien was men nochtans geneigd te zeggen, dat het meeviel. De overkant van de Schelde, Zuid- Beveland ten Oosten van het kanaal, heeft echter zwaar geleden. Zoals ook Tholen zijn portie kreeg. En vooral Noord-Westelijk Brabant: alles water, van Bergen op Zoom tot langs het Hollands Diep. Water met felle ton gen en lange franjes van kolkend schuim, overal waar het nog stroomt en rusteloos in beweging is. De Moerdijkbruggen stonden verloren in een wereld van water. De opritten naar de spoorbrug bleken nog intact, die van de verkeersweg daalden in het water als hellingen van een werf. Dc Hoekse Waard: alles water. Het eiland van Dordrecht: overal water. IJssel- monde: water. By de samenvloeiing van Noord, Lek en Nieuwe Maas: water. Langs de Hollandse IJssel: water en nog eens water. Tot pas voorby Gouda het landschap zijn normale aanzien herkreeg. Hoogstens de sloten, vaarten en kanalen boordevol, de Hollandse bodem iets breder uitgekerfd met dui zend blinkende voren in het vertrouw de gezicht. W. den Heyer, kok, IJmuide - - j 22.12.91, geh., z. k. frlli G. Visser, matroos, IJmuide 28.5.25, geh., 1 k. Dekker, matroos, IJmuide^ gtate nicdcE' jj. Paap, matroos, IJmuidei 18.8.94, geh., z. k. j~n P. J. Vink, matroos, NoordwiP":f N nen, geb. 13.2.22. geh., 4 kinderenPS1(J^v' C. Blok, matroos, IJmuiderfi atoom 13.10,25, ongehuwd. -f te ve* A. Pronk, matroos, Den Haagles van 13.7.93, geh., z. k. S. «uljei J. v. d. Holst, matroos. Noons reeds Binnen, geb. 5.10.21. geh., 2 k. iwerkinj T. Zwart, matroos, Bloemendaafet belan 7.6.18, geh., 2 k. grzocht 'do Air jgen, in rran, ale rege (Van onze weerkundige medew< De gehele dag vielen er gister het gehele land sneeuwbuien, ma(T0i J stormwind nam tot krachtige wil al kwamen er tijdens de sneeut rxQl hagelbuien nog flinke windstoten cid-l Een krachtig hogedrukgebied zich uit van Engeland over Sch(,r de h' en Scandinavië en heeft een verbij in d tot stand gebracht met een m^ower, hogedrukgebied boven N.W. Rujng wei Over West-Rusland en Polen sfeaai<i in nu koude vorstlucht naar Duitslan^^e^ ons land zal het 's nacht één a ze graden kunnen vriezen, maar deS t g is aanwezig dat in het midden v? week de vorst verder zal toen?1®?®p„ daar de Noordoostenwind de G lucht uit Rusland met temperaturer°at zu' ruim vijf graden vorst nog steedsrikaans der naar West-Europa transporteeB bev; re lanc De E.D.G. in de Karraandee op Zl' De regering heeft aan de Twduidel Kamer doen toekomen het wetsontj de t tot goedkeuring van het op 27 Mei nauwe te Parijs ondertekende verdrag totolitiek richting van de Europese DefensHomiscl meenschap met de van dat verdrag :ist is uitmakende protocollen. De rega para meent de bevoegdheid te moeten 'nSstan gen om bij het vaststellen van mene maatregelen van bestuur, wper de voor de uitvoering van het ver(e Ei noodzakelijk zijn, zo nodig af te wij het C van de geldende wetten ingt Teneinde evenwel een onder omanlylc digheden onaanvaardbaar vacuum byioot uitvoering van bij de wet goedgekend, w verdragen te vermijden, is een tijd,or c van drie maanden voorzien, waarin;cïl algemene maatregel van bestuur overeenstemming met de uitspraak Ven de Staten-Generaal zal moeten wor g herzien. Uiteraard zal de regering r de hierbij gevraagde bevoegdhu® slechts dan gebruik maken, indien'h. gebruik door de omstandigheden w< 9eo vereist. ..n - track g va.r llig nemu Helt". De lat d ;iatie: thvan i valut De Koninklijke Marine heeft 122 motorvaartuigen, 10 sloepen groot aantal rubberboten ingeschaktuil bij het reddingswerk. Hierbij zijn yjk Helder over zee zijn vertrokken. Duitsland uit zijn naar ons land onaCfee) weg 13 landingsvaartuigen en 3 motte r barkassen van het Britse Rijn flottiel°"lï Hierbij hebben zich 4 motorvaartuig van de Belgische marine aangeslotcv.001 De Marineluchtvaartdienst is tothedest.e nacht 24.00 uur doorgegaan met het werpen van rubberboten en voeds(uitt o.a. bij Zierikzee en Middelharnis. ker De helicopter van de Marineluch^6 vuartdienst heeft tot nu toe 45 mens< hei uit benarde posities gered. De Sea-0 ger ters brachten geïsoleerde gewonde ka: naar Y'alkenburg. Het reddingswei m° met vliegtuigen wordt ook heden o volle kracht voortgezet. w Een amphibievaartuig uit Bloemer zy daal zou vanmiddag bij Middelharnis v ®u actie komen met medewerking van d v Bloemendaalse reddingsbrigades is he *e uitgerust met „Walkie talkies". v' hi Nog geen melding ovei omgekomen militairen Niet te controleren ge- nichten vrijwel zeker onjuist (Van onze speciale verslaggever) By navraag heeft men ons vandaag van de zijde van het Leger meegedeeld, dat de niet te controleren geruchten, die gisteren o.a. door de radio zyn verspreid over het omkomen van militairen, die hulp verlenen in de door de watersnood getroffen gebieden, vrijwel zeker onjuist zijn. De militaire instanties, die volgens in militaire kringen algemeen bekende richtlijnen, onmiddellijk van het gewond raken of omkomen van een militair moeten worden ingelicht, hebben nog geen enkele melding In die geest ont vangen. 16.000 militairen ingezet 20.000 in reserve In totaal zyn voor de hulp aan de ge teisterde gebieden 16.000 militairen in gezet. Voor het hulpverleningswerk worden nog 20.000 In reserve gehouden. Het personeel, dat is ingezet verleent hulp bij evacuatie en bij het dichten van dyken. Ten Noorden van de Moerdijk, dit is het eiland van Dordrecht, was de toe- stand heden dusdanig opgeklaard, dat enige troepen van de eerste militaire afdeling, die hier waren ingezet, naar hun garnizoenen terug konden worden gedirigeerd. Staatsloterij Correctie: Een prijs van f 200 is niet gevallen op no. 1293, doch op no. 1273.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5