DODENCIJFER STIJGT NOG STEEDS (875) Tegenstrijdige berichten over West-Brabant Verschrikkelijke ramp DAGBLAD VOOR DELFT DELFLAND Noodtoestand op Schouwen-Duiveland KONINGIN JULIANA in de getroffen gebieden Helpt In St. Philipsland en rond Nieuw- Vossemeer nog honderden geïsoleerden 113e JAARGANG BUREAUX: Verwersdijk 68, Delft Tel. 131 en 1360, Postgiro 578434 ADVERTENTIES: prijs der advertenties: 1—5 regels (15 mm) f2,25, elke mm meer 0,15. Kleine advertenties tot 20 woorden 0,50, elke 5 woorden meer 0,15. Bewijs nummer .f 0,20. ABONNEMENTSPRIJS: (by vooruitbetaling) per kwar taal 6,per week f 0,47. DILITSCIt DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 COURA No. 28 WEINIG WIND Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen. Over wegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofd zaak tussen noord-oost en noord. Temperaturen even boven het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst. STAVENISSE op Tholen is het toneel geweest van een afschuwelijke ramp. Een oogge tuige meldt ons: Gistermiddag om één uur werd in Stavenisse de noodklok geluid. Een groot aantal dorpelingen spoedde zich naar de dijk om te zien hoe de toestand was. Het water spoelde zacht over de dijk, maar men achtte dit op zichzelf niet zo onrustbarend, omdat het wel vaker voorkomt, dat het water zo hoog tegen de dijk staat. Plotseling echter brak de dijk door, juist op de plaats waar dezemensen, vermoedelijk een tweehonderd, ston den. Zij werden door de vloedgolf meegesleuri. Tachtig huizen in het dorp werden erdoor weggevaagd. De dorpelingen zochten een toevlucht op de daken en in het gemeentehuis, dat iets hoger ligt. Reddingboten uit Yerseke en Bergen op Zoom zijn thans in de weer om de overlevenden te redden. Men neemt aan, dat meer dan tweehonderd mensen bij deze ramp het leven hebben verloren. Namens de burgemeester van Tholen is vannacht via een mo bilofooninstallatie medegedeeld, dat in de gemeenten Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, Oud- Vossemeer en St. Annaland tien slachtoffers zijn te betreuren. Te St. Maartensdijk zijn waarschijn lijk vier doden. Volledige gege vens zyn evenwel nog niet be schikbaar. Het kustvaartuig „Crescendo" uit Rotterdam, dat, gisterochtend uit Rotterdam naar Stavenisse is vertrokken, heeft tot gisteravond zeven uur 400 mensen aan boord genomen. De kapitein seinde nu, dat van ochtend nog vijftig mensen zijn opgenomen die een plaatsje in de gangboorden kregen. Er is geen dokter aan boord van dit schip, waarin men tweehonderd bedden heeft geplaatst, zodat vanmiddag bij aankomst in Rotterdam een twaalftal ambulance-wagens no dig is. De kapitein vertelde nog van de verschrikelijke toestand in Star venisse. Ook hij noemde een ge tal van vermisten van meer dan SCHOUWEN-DUIVELAND In een proefuitzending met de aan boord van een schip van de rijkswaterstaat opgestelde mobi lofooninstallatie, heeft de ge meentesecretaris van Zierikzee vannacht medegedeeld, dat in af wijking van radio-berichten de toestand in het ziekenhuis te Zie rikzee niét van dien aard is, dat de patiënten op de zolders in vei ligheid zijn gebracht. Er is zei- de de secretaris waarschijnlijk verwarring ontstaan met het zie kenhuis te Noord-Gouwe, gelegen op een afstand van zes kilometer van Zierikzee. Hier is de toestand wél critiek. De patiënten hebben zich daar op de zolders verzameld. In de loop van vandaag zal tot evacuatie van Zierikzee worden overgegaan. De voorbereidende maatregelen zijn of worden ge troffen. De gemeentesecretaris schetste de toestand om twee uur vannacht als volgt: de algemene situatie is zeer verward. Zierikzee, als cen trum van Schouwen-Duiveland, doet al het mogelijke om in ver binding te komen met de kleinere gemeenten in de polders, die to taal zijn geïsoleerd. Het aantal doden is volgens de gemeente secretaris niet te benaderen. In de woningen te Zierikzee heeft het water thans een hoogte be reikt van een tot anderhalve me ter. Men hoopt dat een zuid oostelijke wind het water zal doen zakken. In Brouwershaven is de toe stand zeer critiek. De dijk is be zweken of zal het spoedig bege ven. Volgens de zender „Maybe", die op het noodverkeersnet werkt, be draagt het aantal doden in Zierik zee thans 18. Ongeveer 50% van de boerderijen is verwoest. De toestand op Schouwen-Dui veland is hoogst ernstig. Bij Den Offenhoofd, Dreischor, Burgh, Sluis, Stevensluis en 's-Heerjans- land zijn de dijken weggeslagen. Talrijke huizen zijn ondergelopen en weggeslagen. Het is niet zeker, dat de bewoners, die als vermist genoteerd staan, omgekomen zijn. Hiermede dient rekening te wor den gehouden. NOORD-BEVELAND Uit naam van de burgemeester van Kortgene wordt ons medege deeld dat ongeveer tweeduizend hectare van Noord-Beveland, naar schatting 25 procent van de ge hele oppervlakte van het eiland, rond Korgene onder water is ko men te staan. Geersdijk, waar een dode valt te betreuren, is even eens ondergelopen. In Kortgene zijn, volgens tot dusverre ontvangen berichten, 35 a 40 doden. Het is mogelijk dat zich nog slachtoffers in ingestorte huizen bevinden. Er is door de provinciale stoom- bootdienst een verbinding tot stand gebracht tussen Kamper land (Noord-Beveland) en Veere. Veere staat niet meer onder wa ter. HELLEVOETSLUIS Ook Heilevoetsluis is zwaar getroffen. In het sluishoofd aan de zijde van de Kanaal weg was een gat geslagen, waardoor het water het Kanaal .door Voorne inliep. Door met man en macht te werken kon dit gat voorlopig worden gedicht. Het gedeelte der gemeente binnen de vesting wallen is geheel overstroomd geweest. De bewoners konden zich over het algemeen met moeite redden. Er zijin echter vijf slachtoffers te betreuren. Het kantoor van de P.T.T. is geheel uitgeschakeld, maar men heeft in de loop van de dag een enkele aansluiting, kunnen her stellen met het oog op de hulp verlening. Er is geen tramver binding meer met Rotterdam en ook de veerdienst op Middelhar- nis kan niet worden uitgevoerd. In de zeedijk voor de polder Oudenhoorn zijn drie gaten ge slagen van resp. 50, 20 en 100 meter. In de zeedijk voor de pol der Zuidland is een gat geslagen van ongeveer 200 meter. Van de polder Oudenhoorn is het water gelopen via de Molendijk in de polder Nieuwenhoorn en vanuit de polder Zuidland in de polder Abbenbroek. Na het aflopen van het water is een gedeelte van Hellevoet- sluis weer droog komen te lig gen. NUMANSDORP Volgens een van onze corres pondent afkomstig telegram zijn volgens laatste gegevens naar schatting te Numansdorp (Beier land) 65 doden en vermisten. Alle inwoners van Numans dorp, die zich nog in nood be vonden, heeft men gisteren kun nen redden. Het aantal slacht offers in deze gemeente is ge stegen tot 67. De geredden zijn onderge bracht in Klaaswaal. OOLTGENSPLAAT Honderden mensen in de ge meente Ooltgensplaat (Goeree) zitten op de dijken en op de bo venverdiepingen van woningen. Zij hebben geen verbinding kunnen krijgen sinds Zaterdag en hebben dringend behoefte aan levensmiddelen en medica menten vooral melk voor zuige lingen. Directe hulpverlening met motorboten of uitgeworpen rubberboten van Dinteloord uit is gevraagd. Stellendam was gisteren zowel per telegraaf als per telefoon onbereikbaar. Texel: twee doden vier vermisten Gistermiddag om vijf uur is uit betrouwbare bron medege deeld dat op Texel tot nu toe twee lijken zijn geborgen. Nog vier personen z-ijn door familie als vermist opgegeven. De kans dat zij levend zullen worden teruggevonden wordt klein ge acht. Tot dusverre zijn geen aan giften over verloren vee ge daan. Men heeft de indruk de situatie meester te kunnen blij ven, vooral indien er, zoals De Bilt heeft voorspeld geen ster kere wind dan die van het ogen blik gaat opsteken. Gistermorgen zijn 185 DUW-arbeiders en vijf tig mariniers uit Den Helder naar het eiland gekomen om bij het werk aan de dijk behulp zaam te zijn. Zowel Koningin Juliana als prinses Wilhelmina hebben gis teren bezoeken gebracht aan de door de watersnood geteisterde gebieden. De Koningin arriveer- geheel onverwacht, slechts vergezeld door een hofdame, te Rotterdam en sloeg in de loka len van het Feyenoord-stadion en de grote Ahoy-hal het hulp werk voor de evacués gade. Zij onderhield zich met verscheidene slachtoffers van de ramp. Reeds om zeven uur 's mor gens was H.M. van Soestdijk vertrokken. Na een kort opont houd in Den Haag scheepte Zij zich te Dordrecht in op een vaartuig van de Rijkswaterstaat. Zij bezocht o.a. 's Gravendeel, en Numansdorp, waar zij zich met de evacué's onderhield en Middelharnis, waar de Koningin met waterlaarzen door het water moest waden om het gemeente huis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. Door tijdgebrek en omdat de ka pitein van het vaartuig niet de verantwoordelijkheid op zich wilde nemen in het donker een haven binnen te varen, moest Zij daarna terugkeren, doch al vorens zij te negen uur 's avonds weer te Soestdijk aankwam, bracht zij, zoals boven aange haald. een bezoek aan Rotterdam. Vandaag opnieuw. Vanmorgen om half tien is Koningin Juliana opnieuw ver trokken. Eerst zal Zij de over stroomde gebieden uit de lucht in ogenschouw nemen. Daarna zal Zij op een vliegveld in Noord-Brabant landen en de ge teisterde gebieden in deze pro vincie bezoeken. Prinses Wilhelmina kwam kwart voor twaalf gistermorgen geheel onverwacht in het door de overstromingen zo zwaar ge troffen Kloosterzande aan, ver gezeld door de commissaris der Koningin in de provincie Zee land en door de rentmeester van het kroondomein. Aan de getrof fenen bracht zij de gevoelens van deelneming van de Koningin over en stelde zioh op de hoogte van het reddingswerk. Zij ver trok hierop naar Terneuzen en stak vervolgens per veerboot over naar Hoedekenskerke op Zuid-Beveland op welk eiland zij een aantal plaatsen bezocht, waarna zij via de Sloepolder op Walcheren belandde en in Mid delburg de nacht doorbracht. Vandaag zou Zij bezoeken bren gen aan Zuid-Beveland, Zierik zee en andere gemeenten op Schouwen-Duiveland. HOL HOOG HELT WATER IS GESTEGEN EERSTE RAMINGEN VAN SCHADE De schade te Zandvoort aan wegen, toegangen tot het strand en gemeentelijke gebouwen wordt voorlopig geschat op on geveer 100.000. De directe schade te Pernis kan als aanzienlijk worden be schouwd, maar daarnaast is er be drijfsschade, doordat alle instal laties zijn stopgezet. De vitale afvoer en distributie van aard olie-producten in ons land en de export naar België en Zwitser land ondervindt echter geen noe menswaardige stagnatie. De totale schade aan de mar- garinefabriek van Van den Bergh en Jurgens te Rotterdam, de zeepfabriek van Lever's zeep te Vlaardingen en de Oliefabriek van de Verenigde Oliefabrieken te Zwijndregt wordt geraamd op vier millioen gulden. Hoewel in vergelijking met de toestand elders Rotterdam er re delijk is afgekomen, is de be drijfsschade en de schade aan persoonlijke goederen groot en nog niet te overzien. De Techni sche Diensten in Rotterdam heb ben de toestand volkomen in de hand gehad, waardoor de ramp te Rotterdam binnen redelijke perken is gebleven. De burgemeesters van Amster dam en Den Haag hebben hun diensten aangeboden, evenals het Amerikaanse consulaat en de steden Duisburg en Dusseldorf. Mr G. E. van Walsum noemde als moraal uit het gebeurde de noodzakelijkheid om hulpverle ning van te voren te organiseren. Daarom is de Bescherming Bur gerbevolking in oorlogstijd zo belangrijk. ALLE GOEDEREN NAAR DEN HAAG Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Roode Kruise deelt mede, dat geen enkele zending kleding, goederen enz. meer aan de Ahoy-hallen kan worden be zorgd, hetzij per trein, vracht auto of welk vervoermiddel ook. Alles wat ingezameld is, dient te worden gezonden naar de in tendance van het Nederlandse Roode Kruis, Fluwelen Burgwal 19, 's Gravenhage. Zwaar is het lot dat vele duizenden van onze landgenoten heeft ge troffen. Snelle hulp is dubbele hulp. Aarzel niet langer. Stort uw bijdrage op giro: 9 5 7 5 van het Na tionaal Rampenfonds. Een vliegtuig heeft boven Schouwen Duiveland een rub berboot afgeworpen. Deze bleef echter in een boomgaard steken. De man die zich achter de res ten van zijn woning enigszins tracht te beschutten en naar het vliegtuig wuift heeft er mets aan. Hij wacht op redding, zwe vend tussen hoop en vrees. Noodwegwijzers van de A.N.W.B. Op verzoek van de rijkswater staat wordt door de A.N.W.B. een noodbewegwijzering aange bracht in verband met het uit vallen van de routes Dordrecht MoerdijkBreda, Dordrecht Gorinchem en GorinchemBre da. De enige noord-zuid verbinding ter vervanging van deze routes is de verbinding Utrecht's Herto genbosch. Op een vijf en twintigtal pun ten worden thans noodaandui- dingen aangebracht, die reeds sten noorden van Amsterdam T.i-t verkeer zullen opvangen. In verband met het drukke red- dingsverkeer op de route Utrecht 's Hertogenbosch zijn extra patrouilles van de Wegenwacht ingezet. Telefoonverbindingen uitgevallen De volgende plaatsen zijn op het ogenblik telefonisch onbe reikbaar: Alblasserdam, Nieu-, wendijk, Anna Jacobspolder, Numansdorp, Annaland, Oolt gensplaat, 1 Collinsplaat, Oud- Vossemeer, Drogendijk, Putters- hoek, Hank, Poortvliet, Heinin gen (N.-Br.), Raamsdonkveer, 's Gravendeel, St Philipsland, Hoge Zwaluwe, Scherpenisse, Streefkerk, Kruiningen, Strijen, Lage Zwaluwe, Waarde, Lange- weg, Willemstad, Nieuw Lekker- kerk, Wissekerke, Maartensdijk, Wolphaartsdijk, Middelharnis en omgeving, alleen de burgemees ter, Zierikzee, Zwingelspaan, Moerdijk, Schouwen en Duive land, Nieuw Vossemeer. GEEN EXPORT VAN AARDAPPELEN Ten einde de voorziening van het Nederlandse volk met aard appelen zo goed mogelijk te verzekeren, zijn, in afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositie, alle uitvoer- machtigingen voor aardappelen ingetrokken. Nader vernemen wij, dat het ministerie van Landbouw, Vis serij- en voedselvoorziening van daag maximumprijzen zal af kondigen voor aardappelen. In de door de watersnood ge troffen gebieden zijn veel klei- aardappelen verloren gegaan. In Noord-Beveland zijn grote hoeveel'hed n kleiaardappelen gered. Per schip zijn 25.000 zak ken naar dit gebied overge bracht om deze voorraden in veiligheid te brengen. Tot het afkondigen van maxi mum-prijzen isin de eerste plaats overgegaan om ongewen ste speculaties die op sommi ge plaatsen reeds zijn gesigna leerd tegen te gaan. Stroomvoorziening weer vrij normaal Het ministerie van Economi sche Zaken deelt mede, dat in de provincie Zuid Holland, met uit zondering van de eilanden en het voorzieningsgebied van Rotter dam, dë electricïteïtslevering nor maal functionneert. De centrale te Rotterdam in de Galileistraat heeft de productie voorlopig moeten staken. Dordtse Biesbosch toch ondergelopen Tot hun ontzetting hébben de landbouwers van de Dordtse Biesbosch hun prachtige polder, een gebied van 1400 a 1500 ha, gisteren toch nog verloren zien gaan. De naast de Biesbosch ge legen Prinsenpolder is Zondag al overstroomd. 'De scheiding tussen de Prinsenpolder en de Dordtse Biesbosch, een kade, die de Oude Veerweg wordt ge noemd, is gisteren doorgebroken, zodat het water uit de Prinsen polder in de Dordtse Biesbosch stroomde. De polder staat blank en de schade is, evenals overal elders op het Eiland van Dord recht, enorm. Alle polders ten zuiden van de 'Wieldrechtsezee- dijk zijn nu verloren. Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp, over wie zekerheid bestaat, dat zij z\jn omgekomen, bedroeg he denmiddag omstreeks één uur 627. Op grond van binnenge komen berichten zal gevreesd moeten worden, dat dit cijfer met ongeveer 250 zal moeten worden verhoogd. Zo moet worden aangenomen, dat in Stavenisse ongeveer tweehon derd mensen zjjn verdronken. OVERZICHT VAN 0E WATERSNOOD IN ENGELAND NEDERLAND EN BELGlE J In de afgelopen dagen is Steenbergen overstroomd geweest met vluchtelingen uit St. Philipsland, Anna Jacoba en Nieuw Vosse meer. De évacué's werden tijdelijk in de gebouwen van de Hol landse Kunstzijde Unie opgenomen en zijn intussen naar het ach terland gebracht. Lang niet de voltallige bevolking van de genoemde plaatsjes is echter gered. Vandaag zal waarschijnlijk aan het licht komen of de-honderden bewoners van eenzame en geisoleerde boerderijen nog gered kunnen worden, want bij het krieken van de dag trok ken militaire eenheden in motorboten en platboomvaartuigen de polders in om het gehele gebied af te zoeken. In tegenstelling met eerdere be richten, die meldden, dat in de buurt van Steenbergen 16 doden zouden zijn aangespoeld, kan met zekerheid worden gezegd, dat dit er slechts 7 zijn: 4 afkomstig uit Nieuw Vossemeer, 2 uit St. Phi lipsland en 1 uit Steenbergen. De eerste vluchtelingen, die Steenbergen Zondagmorgen via de Slaakdam bereikten, kwamen uit St. Philipsland, dat thans ge heel blank staat. Er is uiteraard niets gered. Zij zijn intussen met bussen wegge bracht naar Roozendaal en Breda. St. Philipsland telt officieel 2194 inwoners, doch hoogstens 1300 van hen zijn Steenbergen binnen gekomen en thans naar het Ach terland gebracht. Wat er met de andere 800 tot 900 bewoners is ge beurd, is niet bekend. Men hoort er „de meest tegenstrijdige be richten over". De bevolking van Nieuw Vosse meer was aan de kust, pal tegen over het eiland Tholen, onmid dellijk geheel geïsoleerd. Zondag werden vanuit Steenbergen met een met gewone roeiboten en met rubberboten heroïeke pogingen in het werk gesteld om het plaats je te bereiken,doch de toen nog steeds woedende zeer krachtige storm verijdelde ze. De orkaan, samen met de sterke stroom, dreef de bootjes op het ondergelopen land eer landinwaarts dan naar de kust. Maandag arriveerden militaire eenheden uit Den Bosch en com mandotroepen uit RoozendaaL Steenbergen kreeg de beschikking over een motorboot. Met vereende krachten slaagde men er zo in gisteren „het overgrote deel" van de bevolking uit Nieuw Vossemeer over het water naar Steenbergen te brengen en af te leveren in het opvangcentrum. Officieel telt het plaatsje 1670 inwoners. Van hen zo schat men zijn er onge veer 1300 door de militairen uit hun benarde positie bevrijd. Nog dezelfde dag, dus gisteren, zijn ook deze mensen per bus doorge voerd naar veiliger oorden, t.w. Rucp'hen (vlak ten oosten van Roosendaal) en Zundert (ten zui den daarvan, dicht bij de Bel gische grens). In de loop van vandaag zullen de militairen in hun boten even eens trachten in de buurt van Nieuw Vossemeer nog achterge bleven inwoners te redden. HALSTEREN Intussen zijn alle pogingen om de noord-zuid lopende wegen tus sen Halsteren en Steenbergen en de daarachter bijna parallel ge legde weg tussen Bergen op Zoom en Steenbergen te behouden mis lukt. Beide verbindingen zijn door het water overstroomd. Zover liep het water vervolgens nog in oos telijke richting het land in, dat het ongeveer 10 km dieper land inwaarts gelegen plaatsje Kruis land gisteren ernstig werd be dreigd. Als voorzorgsmaatregel is daar om gisteren ook de Kruislandse bevolking geëvacueerd en wel naar Ossendrecht aan de Bel gische grens. Zo ligt dan Steenbergen zelf als een ver vooruitgeschoven, maar wonder boven wonder ge heel gespaarde veilige en droge post aan de rand van deze geheel ondergelopen westelijke punt van Brabant. Ook Dinteloord, ten noord-oosten van Steenbergen, is droog gebleven. In Halsteren zijn dertien lijken geborgen. Er worden nog ruim zestig personen vermist. Veertig stuks .rundvee zijn verloren ge gaan, alsmede 165 varkens, 100 paarden en 1500 kippen. De gemeente Halsteren is ge adopteerd door de gemeente Oosterhout, die vanmiddag reeds een inzameling heeft gehouden en veel materiaal heeft verzameld, dat gisteravond met vrachtauto's naar Halsteren is getranspor teerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1