C h Tweehonderd schepen naar de noodgebieden Vissersvloot snelt Zierikzee te hul^f Marine en vissers helpen krachtig Nog geen verbinding met kleinere plaatsen op Scho u wen —Duivelan d Dordtse Biesbos ondergelopen 700 mensen geëvacueerd van Voorne—Putten Spoorbaan van Lage Zwaluwe naar Den Bosch voorlopig hersteld H. Vader betui deelneming „Piet Hein" wo&f'1 hospitaalschi]!» 's Gravendeel en Numansdor/l/J zijn geëvacueerd Cineasten in de noodgebieden A.N.W.B. plaatst noodwegwijzers Voorzichtig optimisme in Zeeuws Vlaanderen DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGIÏ Met rubberboten worden de mensen gered uit de geïsoleer de huizen. Deze joto werd gemaakt bij het zwaar getëlsterde 's-Grav endeel. Van de Koninklijke Marine nemen thans in totaal aan het reddingswerk deel 52 motorvaartuigen, 10 sloepen en 31 rubbervlotten. In gereedheid gebracht worden of gereed zijn 48 motorvaartuigen. Vijf motorvaartuigen zijn in dienst bij Mïddelharnis, het 500 ton opleidingsschip „Abraham van der Hulst" bij Hansweert, zes motorvaartuigen bij Stellendam en Hellevoetsluis, een motorvaartuig by Wissekerke en een bij Stavenisse. Van Den Helder waren naar Rotterdam onderweg vyf motorvaartuigen. In Den Helder werden gereed gemaakt bet 300 tons opleidingsschip „Queen Wilhelmina" en voorts 26 motorsloepen. In Rotterdam is gereed gemaakt de mijnenveger ,,VIie- stroom". Dit Urk zijn 25 kotters en drie grotere schepen naar Zierikzee gevaren, uit Sche- veningen zeven schokkers, uit IJmuiden zijn alle beschikbare schokkers uitge varen, veertig in getal, zwaar bemand en geproviandeerd, met bestemming Zierik zee. De schepen zullen proberen het geteisterde Zeeuwsch-Vlaanderen te helpen. Met deze vloot hoopt men tienduizend personen te kunnen evacueren. In korte tijd is in IJmuiden een organisatie opgebouwd onder de reders en het lag in de bedoeling in de loop van de nacht nog meer vissersschepen vrij te maken voor de hulpverlening. Op Schonwen-Duiveland, dat ongeveer geheel onder water staat, werd de toestand gisteren als „vrywel hopeloos" gekarakteriseerd. Later is gepreciseerd, dat bü de Offenhoofd, Dreischor, Burgh, Sluis, Stevensluis en Sint Jansland de dijken zijn weggeslagen. Talrijke huizen zyn ondergelopen en weggeslagen. Via het „noodnet" van het jacht Maybe heeft de loco-burgemeester van Zierikzee dringend gevraagd onmiddellijk een amphibie-vaartuig te zenden naar het zieken huis te Zierikzee. De zieken zitten, zo voegde de loco-burgemeester hier aan toe, reeds op de bovenverdieping bij elkaar. Later is weliswaar bericht, dat hier enige verwarring moet zijn ontstaan, en dat de geschilderde toestand slaat op het ziekenhuis te Noordgouwe, 6 km. verder, maar het gevolg van deze en andere oproepen is geweest, dat Maaudagmiddag en -avond op velerlei wijze grootscheepse hulp is toege stroomd. Op verzoek van dr. P. Mun tendam, staatssecretaris van Volks gezondheid, heeft de Marine twee ara- phibievaartuigen naar Zierikzee gedi rigeerd om de gevraagde hulp te ver lenen. Dit Urk zyn in de namiddag 25 IJssel- meerkolters en een sleepboot naar Zie rikzee vertrokken, met nog drie grote schepen, die een radio-ontvangst- en zendapparatuur aan boord hebben. Bo vendien zyn twee autobussen met mo torschippers ter aflossing uit Urk ver trokken, vergezeld van vier tractors met volledig bemande motorvletjes. De Urker vissers zouden vandaag zieken naar Wemeldinghe overbrengen. Uit Scheve- ningen zyn Maandagavond zeven schok kers naar Zierikzee vertrokken; op een van de schepen bevindt zich een arts. Zij hebben voeding, kleding, medica menten, roeiboten en een radio-installa tie aan boord. Zy worden vergezeld Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is vannacht uit Amsterdam vertrokken met als voorlopige bestemming Hellevoetsluis, alwaar het instructie zal krijgen van het Nederlandse Rode Kruis ter inschakeling -^-^""j-i^/hul pactie. ""TTaancIagavörid zijn Trouwens naar schatting honderd schepen, waaronder vier mijnenvegers van de Koninklijke Marine de Oranjesluizen te Amsterdam op weg naar Zeeland gepasseerd. Het merendeel i§ afkomstig uit plaatsen rondom het IJsselmeer. Van Volendam zouden bovendien twintig visserssche pen geschikt voor het doen evacueren van zeven- tot achthonderd personen zyn uitgevaren. De burgemeester van Wilnis heeft ze ven kleine motorboten ter beschikking gesteld. Op verzoek van minister Beel heeft de directie van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij vier reddingboten voor hulp in de noodge bieden afgestaan. Zij zijn naar Waalha ven uitgestuurd, waar zij verdere in structies zullen ontvangen. Herstelde veerverbindingen De veerverbinding VlissingenBres- Tussen Ierseke. het opvang-centrum m Zuid-Beveland en Bergen op Zoom zal vandaag een schip gaan varen. De busdienst tussen Goes en Middelburg on- or i ;h en Breda. Tot hun ontzetting hebben de land bouwers van de Dordtse Biesbosch hun prachtige polder, een gebied van 1400 a 1500 ha., Maandag toch nog verloren zien gaan. De naast de Biesbosch gele gen Prinsenpolder is Zondag al over stroomd. (In een bericht uit N.-Brabant werd vannacht bericht, dgt deze polder nog intact is.) De scheiding tussen de Prinsenpolder en de Dordtse Biesbosch, een kade, die de Oude Veerweg wordt genoemd, is nu doorgebroken, zodat het water uit de Prinsenpolder in de Dordtse Biesbosch stroomt. De polder staat blank en de schade is, evenals overal elders op het eiland van Dor drecht, enorm. Alle polders ten Zuiden van de Wieidrechtse zeedijk zyn nu ver loren. Overigens heeft het overstroomde oppervlak in het eiland van Dordrecht geen uitbreiding ondergaan. Reddingsbrigades uit Den Haag en Scheveningen Hoewel ook van Voorne-Putten een aanzienlijk gedeelte is overstroomd (de polders Zuidland, Oudenhoorn, Nieu- wenhoorn, Abbenbroek en de Bernisse polders), wordt hier om het behoud van een groter gebied dan in de Hoeksche Waard en op Flakkee zwaar gevochten, heeft de wnd. commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland medegedeeld. In bepaalde gevallen heeft men zich achter verder terug gelegen waterkeringen moeten terugtrekken. Waar het water hier ten slotte tot staan zal worden ge bracht, valt nog moeilyk te zeggen. Het dichten van de dijksgaten is met kracht aangevat. Het eiland is trouwens via de veren van Brielle en Maassluis nog steeds Be reikbaar, zodat daar ook op grotere schaal hulp verleend kan worden. De hulpcolonne uit Scheveningen heeft Maandag ongeveer 700 mensen uit het verdronken land rondom Abben broek en Zuidvliet op bet eiland Putten geëvacueerd. De mensen werden in de twintig sloe pen, die uit Scheveningen zijn meege bracht, naar een café in Abbenbroek vervoerd, vanwaar het Rode Kruis voor het verdere transport zorgdroeg. Het reddingswerk is de gehele avond en nacht voortgezet. Later zijn per auto bussen Scheveningse vissers ter aflos sing aangekomen. De mannen waren n.l. al van Zondagavond af doorlopend in touw geweest en zij hebben met zeer grote moeilijkheden te kampen gehad: er zijn zeer sterke stroomversnellingen en slechts met inspanning van alle krachten kon men soms in bijna drie uur een afstand van twee kilometer af leggen. Uit een molen redden de Schevenin doorgebroken. Een sloep sloeg tijdens het transport om tengevolge van de sterke stromingen voor een gat in een der dijken. De op varenden konden worden gered. De Scheveningse reddingscolonne heeft dringend behoefte aan buitenboordmoto ren, aangezien men niet langer bestand blijkt tegen de sterke stroomversnellin gen. De Haagse reddingsbrigade had twee Tombotcn met 17 ervaren roeiers naar dc Nieuwenhoornse polder gezonden. Zij hebben tijdens hevig stormweer, regen, hagel en sneeuwbuien 28 mensen, onder wie een baby, gered. Ook Hellevoetsluis is zwaar getroffen. In het sluishoofd aan de zijde van de Kanaalweg was een gat geslagen, waar door het water het kanaal door Voorne inliep. Door met man en macht te wer ken kon dit gat voorlopig worden ge dicht. In de Struijse zeedijk had voor de polder oude en nieuwe Struijten een dijkval plaats aan de binnenkant van de dijk. Ook hier zijn in de loop van Zon dag maatregelen genomen. Het gedeelte der gemeente binnen de vestingwallen is geheel overstroomd geweest. De bewo ners konden zich over het algemeen met moeite redden. Er zijn eenter, zoals reeds gemeld, vijf slachtoffers te betreu ren, De tramdienst op Rotterdam en de veerdienst op Middelharnis zijn gestaakt. De P.T.T. heeft een enkele telefonische aansluiting kunnen herstellen. Na het aflopen van het water is eer- gedeelte van Hellevoetsluis weer droog komen te liggen. In de zeedijk voor de polder Ouden hoorn zijn drie gaten geslagen van resp. 50, 20 en 100 meter. In de zeedijk voor de polder Zuidland is een gat geslagen van ongeveer 200 meter. Van de polder Oudenhoorn is het water gelopen via de van het vissery-onderzoeksehip „Antho ny van Leeuwenhoek". Van IJmuiden zyn alle schokkers, kotters en loggers uitgevaren. De P.T.T. heeft het kabel schip „Poolster" met een dokter, een staf E.H.B.O.-ers en medicamenten naar Zierikzee gezonden. In een brief uit Zierikzee wordt gemeld, dat er in Zie rikzee 19 doden zijn te betreuren. Van daag zou Zierikzee worden geëvacueerd. De burgemeester van Haamstede heeft gevraagd om voedsel, butagas en medi camenten, om medische hulp en een chirurg. Hij acht evacuatie van de be volking aan zee noodzakelijk. De Zeeuwse hoofd-inspecteur van de volksgezondheid heeft Maandag gepoogd per helicopter op de Markt van Zierik zee te landen, maar dat mislukte, omdat daar te veel mensen en vee opeenge hoopt stonden. Vlak bij het grote zie kenhuis van Noordgouwe kon men lan den. Onder het sterke schijnsel van de zoeklichten van leger en marine worden 's nachts de reddings werkzaamheden zoveel mogelijk voortgezet. Overzicht van de overstromingen in West-Noord-Brabant Pessimisme over de lijn Dordrecht— Lage Zwaluwe gers ongeveer 300 mensen. Men moestMolendijk in de polder Nieuwenhoorn de zware sloepen over een oijk heen- en vanuit de polder Zuidland in de pol- trekken, die later op vier plaatsen is der Abbenbroek. (Van onze Utrechtse correspondent) Drie van de zeven spoorbanen, die door bet water enige tyd versperd zijn geweest, doen weer normale dienst. Het treinverkeer tussen Hoek van Holland en Rotterdam D.P. en tussen Gouda en Rotterdam Maas is sedert Maandagmid dag weer mogelijk geworden; de inter nationale treinen, die aansluiting heb- ben op de boten, zullen Woensdag vol gen. Hedenmiddag is de spoorwegver binding tussen Rotterdam D.P. en Dor drecht hersteld. Van de overige spoor baanvakken zullen die van Lage Zwa- luwe-Breda en die van Lage Zwaluwe- Roosendaal-Goes-Middelburg-Vlissingen over niet al te lange tijd weer in ge bruik kunnen worden genomen. Deze lynen hebben weliswaar ernstig geleden (o.m. bij Rilland Bath), maar de N.S. zyn optimistisch met betrekking tot hun herstel. Zeer somber echter is men ge stemd ten aanzien van de lijn Dordrecht-Lage Zwaluwe, die de directe verbinding vormt met het Zuiden. Een onderzoek ter plaatse heeft uitgewezen, dat het nog gerui me tijd zal duren eer de dienst op dit baanvak normaal zal kunnen worden hervat. Ir. Duns, die gister middag te voet over de Moerdijk- brug is gegaan, heeft geconstateerd, dat ten Noorden van de brug 'n ge deelte van drie kilometer is onder mijnd. Ten Zuiden van de brug is een gat geslagen over een lengte van plm. 700 meter. De N.S. kunnen hier met de herstelwerkzaamheden niet beginnen voor de Waterstaat de ga ten in de zeewering heeft gedicht en het water heeft weggepompt. Het reizigersvervoer naar het Zuiden zal dus de eerstkomende weken over Utrecht en Den Bosch moeten worden geleid. De nachtboot van Hoek van Hol land naar Harwich van Zaterdagavond, die nog steeds niet was vertrokken, *s Maandagmorgen om acht uur uitgeva ren. De dagboot uit Harwich is Maan dagmorgen half tien in Hoek van Hol land binnengekomen. Spoor wijkt voor schepen De N.S. hebben gisteravond het spoor wegverkeer Amsterdam-Haarlem en Amsterdam-Zaandam enige malen onge veer één uur stilgelegd om een groot aantal van het IJsselmeer afkomstige t„o_.. ...J| BS botters door te laten, waartoe de Sin-1 te krijgen."DÏf ïukte'ëchter nïetrioven- gelgrachtbrug nabij het Centraal Sta tion te Amsterdam moest worden ge opend. De botters waren onderweg naar de getroffen gebieden. In West Noord-Brabant waren Maan dag tegen de avond alle 1600 inwoners uit Steenbergen, alle inwoners uit Nieuw Vossemeer en alle inwoners uit Hank, geëvacueerd. De ontruiming van Kruis wijk was gelast. Overstroomd is alles ten Westen van de lijn Ossendrecht, Woensdrecht, Ber gen op Zoom, Halsteren en Steenbergen De weg HalsterenSteenbergen dreigt thans te overstromen. Op een plaats spoelt het water reeds over deze weg. Men poogt met zakken zand een door braak te voorkomen. De Kruislandse polder loopt gevaar en daarom wordt op last van de burge meester Kruisland geëvacueerd. In Steenbergen zijn 13 lijken aange spoeld, vermoedelijk afkomstig van slachtoffers uit Vossemeer. Verder is overstroomd het gebied ten Noorden van de Steenbergse Vliet en ten Zuiden van de Dintel en voorts alles ten Westen van de Prinslandse polder langs het Volkerak. Deze polder zelf is echter nog intact. (Volgens een ander bericht is deze polder Zondag reeds ondergelopen). Ook is overstroomd het gebied ten Noorden van de Dintel en de Mark, Westelijk begrensd door de spoorlijn bij Zevenbergschehoek tot aan het Hol- landsch Diep. Ook is ondergelopen het gebied van Hoge Zwaluwe, Lage Zwaluwe, Wagen berg en Drimmelen en dat ten Noorden van de lijn GeertruidenbergWaalwijk tot de Maas. De Biesbosch is geheel overstroomd. Het Land van Hcusden en Al- tena is overstroomd ten Westen van de lyn Werkendam, Almkerk en Dussen. Er zyn enkele doorbraken bij Almkerk. Op het ogenblik zyn in Halsteren, ten Noorden van Bergen op Zoom, 13 lijken geborgen. Er worden nog ruim 60 perso nen vermist. 400 stnks rundvee is verloren gegaan, alsmede 165 varkens, 100 paarden en 1500 kippen. Eerst in de loop van Maandag is ge bleken, welk een omvang de ramp voor het plaatsje Nieuw Vossemeer, op de uiterste Westpunt van Brabant gelegen, heeft aangenomen. Zondag was door militaire reddings ploegen getracht contact met het dorp dien was de telefoonverbinding verbro ken zodat geen berichten doorkwamen. Na een nacht van moeizame strijd met het water slaagden de militairen er in met boten in het dorp te komen. Maan dag konden de bewoners die zich op zolders en daken hadden weten te redden uit het bedreigde gebied ge bracht worden. Volgens onofficiële gegevens zijn een vijftigtal mensen jammerlijk in het water omgekomen. De op twee plaatsen doorgebroken spoorbaan Lage-ZwaluweDen Bosch en Geertruidenberg is voorlopig her steld, doordat daar het water kon worden gekeerd. De naast de spoor baan gelegen verkeersweg naar Den Bosch, welke over een lengte van 20 meter was doorgeslagen, is thans na genoeg vrij van water. Vijftig gezinnen van employé's van de Provinciaal Noord-Brabantse Electrici- teitsmaatschappij (PNEM) wonende in de omgeving van de Amer-centrale in het lage polderland, zijn naar Geertrui denberg geëvacueerd. De eerste noden zijn door de burgerij zelf gelenigd. Geertruidenberg heeft 500 a 600 evacué's uit Hank. Voor opname van nog een evacué's wordt thans alles in ge reedheid gebracht. De burgerij van dit stadje zorgt voor de voedselvoorziening van ongeveer 300 ingeslotenen in het noodgebied van' Hank en Dussen. De militairen bereiden warme maaltijden en bren gen het voedsel met pontons naar het overstroomde gebied. Hank is geheel ontruimd. Geertruidenberg heeft nagenoeg ge heel blank gestaan. Het water is daar reeds een heel eind gezakt. Een conser- venfabriek verloor de gehele oogst, de schade van dit bedrijf wordt geschat op ongeveer 1.000.000. In Raamsdonkveer zijn twee doden, onder wie een baby van 6 weken. Er zijn geen vermisten. De materiële scha de in Raamsdonkveer is aanzienlijk. 25 huizen zijn volledig verwoest en onge veer 40 huizen zijn onbewoonbaar ge worden. In verzamelplaatsen heeft deze gemeente ongeveer 500 evacué's kunnen bergen. De sterke stroming heeft veel schade aan de openbare werken toege bracht. „De Hoop" naar de geteisterde gebieden In de afgelopen nacht is het hospitaai- kerkschip ,.De Hoop"' ter assistentie bij de hulpverlening in de geteisterde ge bieden uit IJmuiden via de Noordzee naar Hellevoetsluis vertrokken. Alle valide mensen zijn daar aan de dijk bezig. De straten worden er opge broken om het dijklichaam te verster ken. Intussen blijft op het eiland de alge mene situatie zeer verward. Zierikzee als centrum van Schouwen-Duiveland doet al hét mogelijke om in verbinding te komen met de kleinere gemeenten in de polders, die toaal zijn geïsoleerd. Het aantal doden is niet te benaderen In de woningen te Zierikzee had hel water vannacht een hoogte bereikt van één tot anderhalve meter. Men hoopt, dat een Zuid-Oostelijke wind het water zal doen zakken. In Brouwershaven is de toestand zeer critiek. De dijk is bezweken of zal het spoedig begeven. Volgens de zender .Maybe" bedraagt het aantal doden in Zierikzee thans 13. Ongeveer 50 pet. van de boerderijen is verwoest. Vier schepen met drinkwater zyn onderweg naar Bruinisse. Vier andere schepen brengen drinkwater naar Brou wershaven. Blijkens te Ouddorp ont vangen berichten, heerste op Schouwen bepaaldelijk een ernstige toestand. Alle instanties zijn gewaarschuwd om hulp te bieden. Mgr. P. Giohbc, Pauselijk Inti tius, heeft Maandagavond het v de telegram uit Vaticaanstad ontvi „Zijne Heiligheid, diep bewoget de vreselijke ramp die Nederland getroffen, deelt in de onzegbare smeekt Gods erbarming over dc s offers en de in nood verkerende king af en zendt zyn Apostoliscl genL jt is voo rond ge: zij be groots "olonnes Ofschoon aanvankelijk werd bect zuit dat het koninklijk jacht „Piet J n h01 niet kon worden ingeschakeld bir - hulpverlening, daar het voor jaar4 revisie op de Rijkswerf te Den H-onde lag, wordt het thans op koninklijEmgszir vel toch met man en macht vaarlyke ac gemaakt treft, et Vandaag is het schip naar Au dam vertrokken, waar het sne noodhospitaalschip zal worden --iT T richt. Zo spoedig mogelijk zal dat 1 yj drijvende koninklijke hospitaal naa~^ rampgebieden vertrekken. Alle inwoners van Nunransdorp in de Hoekse Waard aan het Hollands Diep. die zich nog in nood bevonden, heeft men Maandag kunnen redden. Het aan tal slachtoffers in deze gemeente is ge stegen tot 67. (Volgens een later be richt zouden er 65 doden en vermisten zijn). De geredden zijn ondergebracht m Klaaswaal. Koningin Juliana heeft Maandag ook een bezoek gebracht aan Numansdorp, dat, zoals men weet, van de Hoekse Waard het zwaarst getroffen is, hoewel verder de hele Hoekse Waard behoort tot de gebieden, die het ern stigst geteisterd zijn. Op verschillende plaatsen zijn de dij ken bezweken; een groot gedeelte van het eiland is dientengevolge onderge lopen. Een droog gebied wordt nog aangetroffen rondom Oud-Beijerland en Klaaswaal. Het gebied Westelijk van Puttershoek (richting Mijnsheerenland) is watervry gebleven. Honderd vrijwilligers zijn dag en nacht in actie geweest om de Blaak- schedijk, die dit gebied beschermt, te In Walcheren werken de gemalen weer Op Walcheren heeft men de toestand nu vrijwel geheel in de hand. Ook bij Rammekes is het dijkgat afgedicht- In de zeedijk bij Schone Waardin, (dit is een bluk van de Westerschelde) is oolc een gat geslagen. De slaperdijk achter deze zeedijk fungeert nu als zeewering. Bij Rithen staat nog een klein gedeelte onder water. In de omgeving van Arne- muiden staan enkele polders blank. Hier is een aantal landbouwgezinnen geëva cueerd. Het gat in de dijk bij Veere, waardoor de Kattenpolder is onderge lopen, is gedicht en men werpt thans een versterkingsdam op van klei. Het waterleidinggebied van de ge meente Middelburg in de duinen bij Oranjezon is volkomen uitgeschakeld en daar het ook niet mogelijk is drinkwater aan te voeren van de zijde van Beveland, zit Middelburg zonder drinkwater. Uit een reserve voorraad heeft de gemeente echter met behulp van een tankwagen alle gezinnen in het bezit van een ge ringe hoeveelheid drinkwater gesteld. De duinen bij Oostkapelle zyn sterk afgeslagen. Ditzelfde is het geval bij Domburg. De Westkapelse zeedyk, waaraan in November reeds grote schade is aangebracht, heeft als gevolg van het noodweer en de springvloed op nieuw zeer geleden. Op het ogenblik is er echter geen reden meer tot onge rustheid. Sinds Maandagmorgen werken de ge malen op Walcheren weer op volle kracht. Vlissingen is weer geheel droog. De schade in de stad is zeer aanzienlijk. De bouwput van de nieuwe sluis is on dergelopen. Sinds Maandagmorgen is er weer een uurdienst tussen Vlissingen en Breskens. De behouden. Er zijn honderden zaï^V^ zand tegen de dijk geworpen. auldei Honderd vrijwilligers uit Barendr»et p zullen de dijkwacht gaan aflossen. vat h nog toe zijn daar geen slachtoffers, de 'w is om een tankschip met drinkwfojehoè verzocht. ramp 's-Gravendeel, door een van <n.V- verslaggevers bezocht, is nu vrijwel resul' heel geëvacueerd. arbei Oo Kun: bedr Schenkt nieuwe fiets de aan Prinses Beatrix heeft spontaan h Ran nieuwe rijwiel, dat haar op haar ve uur jaardag werd aangeboden door ee Enii rijwielhandel te Soestdijk, geschonke heb aan de hulpacties voor het Roe K™*5- StU Prinses Beatrix opl De Cinetone heeft in samenwerk', h' met de Mutual Security Agency te 1 as rijs de cineasten Herman van der Hoi rr Bert Haanstra, Ytze Brusse en Van v ren Noman naar de noodgebieden v stuurd met gemotoriseerde jollen, r een groot aantal filmshots op te nemi waaruit een film zal worden samenf T steld, die men hoopt te gebruiken in grote hulpactie voor de slachtoffers v de geteisterde gebieden. Polygoon-Profilti heeft ook Maand de gehele dag met acht équipes filmo namen gemaakt in de rampgebiede Een van deze équipes heeft uitsluitei luchtopnamen gemaakt. Uit vrijwel alle landen ter wereld zij, telegrammen ontvangen met het dril, gend verzoek filmmateriaal te zendei Duizenden meters film zijn reeds pt vliegtuig verzonden, onder meer nat Amerika, Indonesië, Curagao, Engelan en andere landen. Vele buitenlandse journalisten vertoe ven momenteel in ons land om reports ses te verzorsen van toestand in Zee land, Zuid-Holland en West-Brabant. Op verzoek van de Rijkswaterstaat word: door de A.N.W.B. een noodbewegwijzerinj aangebracht in verband met het uitvaller, van de routes DordrechtMoerdijkBreda, DordrechtGorinchem en GorinchemBre da. De enige Noord-Zuid verbinding ter vervanging van deze routes is de verbin ding Utrecht—'s-Hertogonbosch. Op een vijf-en-twintigtal punten worden thans noodaanduidingen aangebracht, die onder meer reeds ten Noorden van Amster dam het verkeer zullen opvangen. In ver band met het drukke reddingsverkeer op de route Utrecht's-Hertogenbosch zijn extra- patrouilles van de wegenwacht ingezet. VANDAAG BEGINT MEN DRIE POLDERS DROOG TE MALEN Ten Oosten van de Braakman is de toestand veel gunstiger. In vele ge meenten staat reeds geen water meer. Uit Terneuzen wordt gemeld, dat d< toestand aldaar zich in gunstige zit ontwikkelt. De burgemeester verklaar de, dat als het weer goed blyft, men de toestand meester is. Er zijn tweehon derd vijftig militairen van de kader- school uit Weert aangekomen. Deze zijn met herstelwerkzaamheden aan de dij ken van de polders rondom Terneuzen begonnen. Men hoopt vandaag met het droogmalen van de Nieuw-Neuzenpolder ten Westen van Terneuzen en de Nieuw Olthene-polder ten Oosten van deze stad te beginnen. Terneuzen heeft nu weer een normale verbinding over land met Sas van Gent. Bij de burgemeester en de politie van Terneuzen zijn geen slachtoffers ge meld. Maandagmiddag kwamen te Hontenisse de burgemeesters van de getroffen Oost-Zeeuws-Vlaamse ge meenten onder voorzitterschap van het lid van Ged. Staten, de heer A. J. S. Lockef eer, bijeen. Men besloot tot het oprichten van een coördinerend lichaam, dat zich met het herstel zal bezighou den. Hontenisse Rond het getroffen Hontenisse, waar, zoals reeds gemeld, acht slachtoffers te betreuren zijn, staan 2000 hectaren blank. Men is onder leiding van de rentmeester van de kroondomeinen, H A. A. Baron Collot d'Escury, met het dichten van de polder begonnen. Maandagavond is men er ln geslaagd de dijk van de Kruispolder te dichten en heden hoopt men ook hier by goed weer met droogmalen te kunnen be ginnen. Zowel in Hontenisse als in Grauw, Zaamslag en Hoek zyn de ge meentelijke autoriteiten van mening, dat men, behoudens onvoorziene om standigheden, de situatie meester is. In deze streek is zeer veel vee verloren gegaan. In de Nieuw-Neuzenpolder hebben de bewoners van boerderijen en arbei derswoningen op zolders en daken Zon dag enkele critieke uren doorgemaakt, alvorens zij door boten van het loods wezen werden gered. Een kindje van vijf maanden is in zijn wiegje door het water verrast. De zware zeedijk voor de Nieuw- Olthene polder is over een lengte van vele honderden meters weggeslagen. De boerderijen stonden tot het dak toe het water. Uit een gezin van zes kinderen wist de moeder drie, de va der twee kinderen te redden. Het zesde kind kon men echter niet terug vinden. Met behulp van vrijwilligers uit alle achtergelegen plaatsen heeft men met duizenden zakken zand de zwakke pun ten in de slaperdijken weten te behou den. Verder zijn de duinen over kilome ters afstand aangevreten. Bij Breskens is de dijk op verscheidene plaatsen ern stig aangetast. Met man en macht is men er sinds Zondag aan het werk. De toestand was er Maandag aanmerkelijk minder critiek. In de duinen zijn bun kers en gemetselde versterkingen weg gespoeld, In de Hoofdplaatpolder en de Tho maspolder, waar de zeedijk eveneens is bezweken, is men ook volop aan het werk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3