EDELMOEDIGHEID IN DE ZAANSTREEK X K.R.O. heeft de 350.000 bereikt Koopman-Schilder aanbrenger Echtpaar de Gemeenteraad van Purmerend Em.-pastoor Brandehof overleden IJmuidense hulp voor evacuatie Zierikzee Amusement -g- in de hoofdig. |H IkiH Uit Amstellam, r» xn JT Ï\£)J Ij Y\ I/ DINSDAG "3 FEBRUARI 1953 U-\ ie PAGIN Hartverheffende tonelen allerwegen 3Iet een brok in de keel hebben de journalisten Maandag de Zaanstreek door gereisd. De indrukken, die zij opdeden, waren zo hartverkwikkend en zo over weldigend. dat er geen voorbeeld gevonden kan worden waarbij dergelijke ge waarwordingen zich voordeden. Er heerst een sfeer in de streek, die niet te defi niëren valt en die dan ook moeilijk onder woorden is te brengen. Allereerst brachten we een bezoek aan de gemeente van burgemeester Loggers. De magistraat heeft volkomen op eigen houtje, zonder comité's of wat dan ook de zaak aangepakt en met een resultaat, waar men stil van wordt. Des Zondags werden er oproepen gedrukt, die alle schoolkinderen 's Maandags rondbrachten. Op die biljetten stond laconiek: tussen 2 en 3 uur komen we langs de deur! Het resultaat tart iedere beschrijving. Binnen het kwartier kon men in de Oosterschool al niet meer over de berg van goederen heenkijken.' In de nacht van Maandag op Dinsdag vertrokken tal van auto's naar de Rode Kruisdependences. De file werd nog vergroot door de elf auto's vol goede ren. die afkomstig waren uit de ge meente van burgemeester Ankum, Koog aan de Zaan. Dc Kogers hebben zich niet onbetuigd gelaten en hier hebben vooral de kinderen fijne staaltjes van naastenliefde getoond. Zo ging het de gehele streek door. Alleen in Zaandam, waar men nog maar druk aan het organiseren was, heeft men de eerste klap niet op kunnen vangen, hetgeen om meer dan één re den te betreuren is. Welke motieven men ook wil aanvoeren, het is niet goed te praten dat men de golf van gulheid en gastvrijheid niet heeft weten op te vangen in het eerste uur. Thans gingen Zaandammers ietwat bewogen en geëxalteerd naar de naburige ge meenten om hun steentjes bij te dra gen. Hun hart was dan lichter Neen, dan Jisp. Voorwaar niet de geringste onder de Zaandorpen. De ge meente van burgemeester Berg telt nauwelijks 700 inwoners. In één middag tijd offerden de kleine luyden bijna f 1.500. Dat is dus meer dan f 2.per persoon. Zaandam adopteert Rittem Géén afdankertjes, maar keurige en nieuwe stukken. Een echtpaar, dat van de Noodwet trekt, vroeg aan de burge meester of ze eerst een paar schoenen naar de schoenmaker mochten brengen om gemaakt te worden om ze daarna af te staan. Van Gelder en Zonen schonk f 50.000.en leende grote vrachtwagens voor de goederen. Boeren zonden paard en wagen en de Boeren leenbank stuurde twee vrachtwagens met twee chauffeurs en vier boeren knechten naar Spijkenissé om daar het vee bij te staan. „Ik sta zelf perplex", zei burgemeester Loggere, toen hij de schare vrijwilligers overschouwde, die druk bezig was alles netjes te sorteren en te voorzien van nummers etc. De spontaneïteit en hartelijkheid is in Wor- mer uitstekend opgevangen en het geld stroomt binnen. Via Wormerveer, dat reeds Zondag zo'n uitstekende beurt maakte, zijn we wezen kijken in de gemeente van bur gemeester Provily. Krommenie, waar de bedden klaar staan voor zieke evacué's, stallen al gebruikt worden door vee uit de bedreigde gebieden. Krommenie had twee grote dependences nodig: de Doopsgezinde Kerk en de school in de Zonnelaan. „Ja", zegt gemeente-secre taris Ressoort lachend, „wij werken hier zonder aanbevelingscomité, iederéén be grijpt hier waarom het gaat!" Dat heb ben wij gezien. Het hoofd van de school, vertelde met ontroering in zijn stem. dat zijn vrachtwagen, na vier gezinnen bezocht te hebben, volgeladen naai school moest terugkeren. Denkt u zich dat eens in: vier ge zinnen zorgen voor een vrachtwagen goederen. Ook hier gave en hele stukken, waaronder naaimachines, bedstellen. kinderwagens en kinder- wiegen (lokalen vol!). Alles wordt keurig verpakt in grote dozen en de eérste wagens vertrokken reeds in het middaguur in de richting van Den Haag. „Fijn dat we iets kunnen doen", zegt Krommenie in navolging van Wormer, „en hoe eerder we er meteen afkomen hoe beter". Oubaas Wapstra uit Krommenie heeft het druk met zijn verkenners, maar de Linoleumfabrieken en de Blikfabrie- ken zijn bijzonder groot. In Wormer gaan de mensen van de papierfa briek Zondag aan het werk en staan hun loon af voor de slachtoffers. Vijfhonderd kilo papier hadden de - ipnc^>w/'~v^school reeds gespaard voor nftT searajKs* .schooluitje. Het papier Wordt verkocht; tegen dubbele prijs, en kr-i. ^eid gaat naar het Rampenfonds. 'Het regent geld in Krommenie: het minimum bedrag, dat wordt geïncas seerd bij de huizen, is nog steeds eer. gulden. Vrijwilligers hebben zich in groten getale gemeld en men zint op nieuwe acties. Toen bekend werd. dat in Noorwegen spontaan gecollecteerd wordt voor Nederland, kregen velen het met hun tranen te kwaad. In Zaandijk was burgemeester Van Gelder druk bezig met zijn echtgenote alles te regelen. Ook Zaandijk had geen aanbevelingscomité en was spontaan van stapel gelopen: de zekerheid heb bend dat geen enkele inwoner stukken zou schenken, die niet van pas kwamen ZAANDAM Voor de geteisterde gebieden Hulp wordt spontaan aangeboden De eerste daad Maandagmorgen v/as voor vier grote Zaandamse in dustrieën. aan de Zaandamse ge meenschap mede te delen, dat ieder bedrijf al vast f 5000 schonk voor het Rampenfonds, zodat reeds nu al meer dan f 25.000 in Zaandam is binnengekomen. Dank zij de hulp van de Zaanstreek, die o m. 60.000 zandzakken in ijltempo naar Texel beeft weten te zenden, kan gezegd worden dat dit zwaar geschonden eiland voor een nog ernstiger ramp is gevrijwaard kunnen blijven. De Zaandamse levensmiddelenindus- tiieën hebben hedenochtend opdracht gegeven aan al haar filialen, die ove: bet land. verspreid zijn, al hun voorra den onmiddellijk vrij te geven voor de bedreigde gebieden. Uit Zaandam ver trekken nu regelmatig ieder uur kolon- r.es levensmiddelenvrachtwagens om de filialen van nieuwe goederen te voor zien, terwijl ook de woonhuizen der depot- en filiaalhouders als magazijnen in gebruik zullen worden genomen. Een van de eerste ontroerende giften in Zaandam kwam binnen van de leer lingen van de B.L.O.-scholen. die met elkander f 250 hebben gegeven. Collectantjes Drié Amsterdammertjes uit Noord, die hun goede daad van de dag Maan dag hadden feesteld in het collecteren voor de Nationale Ramp. kwamen uit geput in Zaandam aan. In hun ijver om zoveel mogelijk op te halen, waren de kinderen helemaal via Tuindorp- Oostzaan in het centrum van Zaandam beland. De vrouw van de. concierge van het stadhuis, mevrouw Van Alten, heeft de kinderen het stadhuis binnen gehaald en warme drank verschaft, waarna ze op de bus werden gezet Brandweer paraat De commissaris van de Koningin in Noord-Holland, mr. Baron de Vos van Steenwijk. heeft een beroep gedaan op de brandweer in de Zaanstreek, om gereed te staan met twee pelotons, waarin pompenmateriaal is opgenomen. Deze pelotons zullen direct worden in gezet zodra het water zakt en de hui zen en kelders in de bedreigde gebie den leeggepompt kunnen worden. Dankbetuiging De burgemeester van Den Burg (Texel) heeft in bewogen dankwoorden zijn collega in Zaandam doen weten, dat. dank zij de eerste zending zand zakken van 24000 stuks van de totale uit Zaandam, die direct door de gebruikt konden worden, waarschijnlijk zijn behoud aan danken heeft. 60.000 uit Zaa ild a ten ge *el waarsi f<r, hulp te c Kwart tnillioen bijeen De Zaanstreek is uitstekend gestart. Konden wij gisteren reeds in een ge deelte van onze editie mededelen, dat Polak en Schwarsz f 25.000 schonk en vier Zaandamse bedrijven f 20.000 to taal, met de huidige opbrengst èn de gift van Van Gelder Zonen, die f 50.000 bedraagt, is het totaal van een kwart millioen gulden reeds bereikt. In de burgemeesterskamer van Zaandam hangen twee borden van Delfts Blauw waarop het Zeeuwse dorpje Rittem de dank aan Zaandam onder woorden brengt voor de hulp, die het direct na de bevrijding ontving. Nauwelijks had dan ook de naam van Rittem door de aether geklonken of wederom sprong Zaandam in de bres. Z.G. en burgemeester seinden, dat alle wensen van Rittem vervuld zouden worden indien ze maar kenbaar gemaakt worden. Treinverkeer gestremd De dienst Amsterdam—rest van Noord- Holland ondervond gisteravond belangrijke vertraging. De Hembrug moest namelijk periodiek drie kwartier per uur open blij ven tot omstreeks middernacht, om de vloot van boten die uitvoer om redding te brengen in de Zeeuwse wateren, onge hinderd te kunnen laten passeren. KROMMENIE UITBREIDINGSPLAN In een bijeenkomst heeft burgemeester J. C. A. Provily het uitbreidingsplan voor de gemeente Krommenie uit de doeken ge daan. De Noorder- en Zuiderhoofdstraat zullen in de toekomst de winkelstraten blijven, vormen, ofschoon er natuurlijk in de nieuw aan te leggen wijken ook enige winkels zullen verrijzen. Ook zal het be schikbare gedeelte, dat straks vrij komt wanneer de R.K. Kerk verdwijnt, ook wel voor dit doel worden aangewend. Het be staande K.V.V.-terrein zal vermoedelijk moeten verdwijnen. Ook de tennisbaan na bij het Duinkerken kan daar niet blijven en gedacht wordt aan twee tennisbanen tussen Badhuislaan en Heiligeweg. Het Mad, waar enige zeer oude woningen staan, zullen plaats moeten maken voor andere woningen. Gaat aan de Militaireweg een huis door brand verloren of door andere oorzaken, dan mag er geen ander huis voor in de plaats komen, zodat deze straat gedoemd is te verdwijnen. Ook is reke ning gehouden met de verscheidene dood lopende straten aan het Blok. Het ligt in de bedoeling deze straten te laten uitko men op een toekomstige straat, die van de begraafplaats naar de Vlus zal lopen. Voorts ligt het in de bedoeling om een straat aan te leggen van de Uitweg tot de boerderij van Schermer te Krommemedijk, waarbij rekening is gehouden met de bouw van een dorpshuis, benevens een aantal woningen. Nieuwe agent van politie Met ingang van 1 Febr. j.l. is bij de po litie alhier in dienst getreden de heer J Vermeulen uit Amsterdam. Prachtige resultaten Voor geteisterde gebieden Ogenblikkelijk nadat burgemeester Pro vily, middels raambiljetten en een geluids- wagcn, de stoot had gegeven tot, hulpver lening aan de geteisterde gebieden, werd een grootscheepse actie op touw gezet. Van alle kanten werd spontaan medewerking toegezegd. Een huis-aan-huis-collecte werd georganiseerd en ofschoon nog enkele lijs ten moeten binnenkomen, is momenteel reeds het mooie bedrag van plm. 6.500.- bijeen. Ook de inzameling van goederen werd een enorm succes. Met 12 auto's van de gemeente en van diverse bedrijven is een rondgang gemaakt door de gemeente en het resultaat hiervan is fantastisch. Een geweldige stapel dekens en ongeveer 20 van bedjes voorziene kin derwagens. benevens een enorme hoeveel heid kinderkleding, werd met man en macht gesorteerd in de Fröbelschool en in de Doopsgezinde kerk. Door de grote ijver die hier aan de dag werd gelegd, was het 's middags reeds mogelijk drie grote wagens van de gemeente en van de lino leumfabrieken met gesorteerde goederen, keurig in dozen verpakt, naar het Rode Kruis in Den Haag te dirigeren. Des avonds volgden nog twee auto's! De burgemeester toonde zich buitenge woon ingenomen met de enorme hulpver lening, die hij van alle kanten mocht on dervinden. Ofschoon ook verschillende boeren hun stallen beschikbaar stelden voor het onderbrengen van vee. schijnt het. aldus de burgemeester, niet nodig te zijn hiervan gebruik te maken. Ook zullen hier ter plaatse geen evacué's worden on dergebracht. Voorts waren nog aanbiedin gen binnen gekomen van boerenzoons om met vaartuigen hulp te verlenen aan de geteisterde gebieden. Sympathiek gebaar Het bestuur van de klaverjasvereniging „De Roemer" heeft besloten in verband met de nationale ramp, haar programma voor Zaterdag a.s. te wijzigen. De carna valsoptocht zal geen doorgang vinden en de wedstrijd tegen „De Korpershoek". uit Amsterdam, zal worden gehouden ten bate van de noodlijdende gebieden. ASSENDELFT Schoorsteenbrandje Voor drie schoorsteenbrandjes op één dag moest de brandweer uitrukken. Het betrof de percelen aan de Lange Heit, Communicalieweg en Veenpolderdijk, resp. bewoond door de families Van Dalen. Mo lenaar en Dijkstra. In al deze gevallen wist de brandweer de vuurhaardjes te blussen. WEST ZAAN MOLENBRAND De nachtelijke storm had in West- zaan een molenbrand tot gevolg. De grote watermolen van veehouder Oud- kerk was losgeslagen. De molen was warm gelopen en in brand gevlogen. De Westzaner brandweer rukte niet uit, daar de molen in het noodweer prac- tisch onbereikbaar was. De molen brandde geheel af. ZAANDIJK Burgerlijke Stand GEBOREN: K. Woudt en M. A. Fris. d. GETROUWD: G. Reurslag (Averecst) en C. Husslage. De KRO heeft de 350.000 betalende abonné's op de KRO-gïds bereikt en daarmede zijn ruime voorsprong op de andere omroepverenigingen in Neder land bevestigd. De „aaanbrenger" van de 350.000ste was mevr. M. Koopman- Schilder, Jan van Galcnstraat 12, te Alkmaar. Vrijdag j.l. stopte een auto van de KRO bij haar voor de deur. De chef-propaganda, de heer N. YV. Eisen, deed de heuglijke tijding en nodigde het echtpaar uit Zaterdag naar de studio in Hilversum te komen. Tevens bood hu het echtpaar als huldeblijk van het KRO-bestuur de keus uit een stofzuiger of een rooktafel. De heer A. Koopman, werkzaam bij de gemeentereiniging gaf echter bij zijn thuiskomst, de voorkeur aan een nieuwe radio. „Onze radio is nu al achttien jaar oud, even oud als ons lidmaatschap van de KRO", constateerde hij. ,,Ik lever de oude in en ik betaal er nog wat bij", was zijn voorstel. De KRO was echter grootmoedig en bood onmiddellijk een radiotoestel aan. Nog dezelfde middag werd het toestel in Alkmaar gekocht. Buren, kennissen en vrienden kwam de gelukkigen fe liciteren en het nieuwe toestel bewon deren. Onder hen was ook de schoon zoon van het echtpaar Koopman, die als 350.000ste abonné was ingeschreven. De volgende morgen stopte weer de KRO-auto in de van Galenstraat en daarmede vertrok het, wat opgewonden echtpaar, naar Hilversum. Prof. mag. dr. J. B. Kors O P., voorzit ter van de KRO, de heer P. A. M. Speet, directeur en Toon Rammelt, programma- KOOG AAN DE ZAAN Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: H. J. Schoevers en C. Kramer. GEHUWD: H. M. Roskam en C. E. Janssens, A. Hoekstra en R. J. Wold- huis: H. Witbaard en N. Pet. OVERLEDEN: G. A. Nuij, geh. m. A. van Kessel, oud 76 j. OOSTZAAN Begrotingstekort Op de gemeentebegroting 1952 te Ocstzaan was een tekort van ƒ32 000. waarvan momenteel nog geen dekking is verkregen. De zo juist verschenen begroting 1953 geeft een tekort aan van ƒ42.000. waardoor het ongedekte be drag over de twee genoemde jaren is gestegen tot ƒ74.000. Voor de raadsvergadering van Pur merend bestond flinke publieke belang stelling. Toch was de te behandelen agenda niet zo belangrijk. Alleen het punt wijziging salarisverordening 1948 maakte daarop een uitzondering. De heer Van Baar (R.K.) maakte daarbij de opmerking, dat deze salaris herziening alleen de ambtenaren gold, terwijl ook de arbeiders loonsverhoging meer dan nodig hebben. Er ontstond enige discussie over het feit dat de gemeentebode-concierge niet in de nieuwe salarisverordening was op genomen. De burgemeester zei, dat dit niet mogelijk was, maar beide wethou ders vroegen zich af: waarom niet? Wet houder Verburgt (R.K.) wilde dit punt zelfs terugnemen om alsnog contact op te nemen met georganiseerd overleg en er in de eerstvolgende vergadering op terug komen. De heer Bakker wilde voorts de alge meen marktmeester in een hogere groep plaatsen, maar dit voorstel werd met 9 tegen 3 stemmen afgestemd. Besloten werd de salarisherziening in de volgende vergadering aan de orde te stellen. Tot vakonderwijzer in lichamelijke oefening werd benoemd de heer G. J. Vink. Door de Christelijke School was een crediet gevraagd van f 2630 voor het aanschaffen van schoolmeubelen en leer middelen, hetgeen werd goedgekeurd. Aar, M. v. d. Woude werd machtiging Vriend en leidsman der kath. blinden doofstommen en slechthorenden Zoals wij Maandag reeds in het kort berichtten, is em. pastoor H. M. Bran dehof Zondag op 61-jarige leeftijd in het Mariapaviljoen te Amsterdam over leden. Hermanus Maria Brandehof werd 14 Mei 1891 te Amsterdam geboren. Zijn priesterlijke studies volbracht hij aan het klein-seminarie te Hageveld en het groot-seminarie te Warmond. Op 15 Augustus 1916 werd hij te Haarlem door Mgr. A. J. Calier z.g. tot priester gewijd en op 28 Augustus 1916 tot kapelaan benoemd te Nederhorst den Berg, om op 6 Januari 1919 als kape laan te worden aangesteld te Amster dam in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus, alom bekend als „De Pape gaai". Niet minder dan achttien jaar zou hij in deze functie in Amsterdam blijven, want eerst op 18 Juni 1937 volgde zijn pastoorsbenoeming te Monnikendam. Gedurende zijn kapelaanschap te Am sterdam heeft hij veel zegenrijke pries terlijke arbeid verricht. Hij was een gezocht biechtvader bij de Amsterdam mers. die hem slechts node naar Mon nikendam zagen vertrekken. De Bis schop wees hem aan voor de zielzorg van de R.K. doofstommen, slechtho renden. later de blinden, in Amster dam en omgeving. Hij begon op de eerste plaats een speciale studie te maken van het doofstommenonderwijs, waarbij de autoriteit op dit gebied, broeder Leopold van Amersfoort (St- Louis) zijn eerste leermeester was. Dank zij deze studie kon hij met de doofstommen omgaan. hen begrijpen, hun vriend en geestelijke raadsman zijn. Hij werd adviseur der verenigin gen van slechthorenden, R,K. blinden- verenigingen en nam als deskundige zitting in talrijke commissies der ge meente Amsterdam en A.V.O. (Arbeid voor onvolwaardigen). Hij zag zijn taak vóór alles als pries ter, hetgeen hem evenwel niet belette om op te komen voor de stoffelijke be langen van zijn doofstomme en blinde vrienden, waar dit nodig was. De beste jaren van zijn leven heeft hij voor hen gegeven. Hij was inderdaad hun vader en leidsman in geestelijke zaken- Te Monnikendam Zonder een enkele poging te doen om „populair" te worden, had pastoor Brandehof de harten van jong en oud in Monnikendam veroverd. Door de waardigheid van zijn priesterlijke fi guur. door zyn eenvoud en de eerbied, die van hem uitging bij het H. Mis offer en andere kerkelijke plechtig heden. Em. pastoor Brandehof was niet op de eerste plaats een man van grote woorden, van vurige predikaties of grote kanselwelsprekendheid. Maar hij bezat de grote gave een eenvoudig en ongekunsteld woord te spreken, dat opwelt uit het hart en neerdruppelt in de zielen van zijn toehoorders. De speciale aandacht van pastoor Brandehof ging uit naar de liturgische plechtigheden in de kerk, die steeds met luister werden gevierd. In zijn on derrichtingen leerde hij steeds dc schone betekenis van de liturgie, voor al aan de kinderen. De godsdienstige verenigingen in de parochie lagen hem zeer na aan het hart. Steeds was zijn betoog, dat deze verenigingen de kern vormen van het godsdienstige leven in de parochie, zo dat steeds gewerkt werd aan de uit breiding van het ledental. Het verenigingsleven kende pastoor Brandehof als ëen trouw bezoeker op vergaderingen en bijeenkomsten. Bij moeiliikheden werd hem om raad ge vraagd, die gaarne geschonken werd. Tijdens zijn pastoraat heeft hij een be gin gemaakt met de restauratie van de kerk- In het bijzonder hield hij van de kinderen, de hope der toekomst. In November j.l. moest hij wegens gezondheidsredenen eervol ontslag aan vragen. De uitvaart en beerafenis zal te Mon nikendam plaats hebben. Woensdag avond half acht de plechtige Metten, Donderdag half tien de plechtige Lau den, om tien uur de Uitvaartmis en begrafenis op het R.K. Kerkhof te Mon nikendam. verleend tot afwijking van het bepaalde in de Drankwet inzake de hoogte van de lokaliteiten. In de verordening betreffende de winkelsluitingswet werd opgenomen, dat het verboden js, dat slagerswinkels op Maandagmiddag*)^ 1 uur geopend 2ijn en kapperszaken mpeten Dinsdags na 1 uur voor het pi lillek gesloten zijn. De inspecteur van -het veeartsenijkun- dig toezicht had, ten behoeve van een doeltreffende keuring, het aanbrengen van keurgangen op de schapenmarkt noodzakelijk geacht. Daarvoor had de directeur van gemeentewerken een ra ming gemaakt van f 4300, waarvoor B. en W. een crediet vroegen. Het voorstel tot het verlenen van een crediet werd na bespreking z.h.s. aan genomen. Het voorstel 4 lantaarns te plaatsen in de Vooruitstraat en aan de Emma- kade. waarmee een uitgave van f 3125 gemoeid zou zijn, ontmoette geen be denkingen. In de politieverordening werd een wijziging gebracht. Daardoor mogen de cafés Zaterdags en Zondags het gehele jaar door' tot middernacht geopend zijn en op andere dagen van 1 October tol en met 10 April tot 's avonds 11 uur en van 1 Mei tot en met 30 Septembei eveneens tot middernacht. In de commissie van bijstand voor het stadsziekenhuis werden benoemd mevr. F. H. WesselinkBrunink (in de vaca ture mevr. SchrickenDe Wit), ds. B A. Venemans (in de vacature ds. H. J A Haan) en de heer F. Bramer (in de vacature S Hansma). Het voorstel tot verhuur der voorma lige brandweerkazerne aan de Kaatjes- steeg als commandopost ten behoeve van de bescherming burgerbevolking werd aangenomen. BEVOLKING 31 December 1052 bestond de bevol king van Purmerend uit 3579 mannen en 3734 vrouwen, in totaal derhalve 7313. 31 December 1951 bedroeg dit aantal 7287, zodat de stijging bestond uit 26 personen. Geboren werden 75 jongens en 64 meisjes, in totaal 139: 40 mannen en 50 vrouwen, in totaal 90 personen. overleden: 376 personen vestigden zich in deze gemeente, 399 personen vertrokken Het aantal huwe lijken bedroeg 57. VOLENDAM Volendam verleent eveneens hulp Bij het bekend worden van de natio nale ramp, die ons land in het vreese- lijk gebeuren in Zeeland en wijde om geving heeft getroffen, herleefde te Volendam het rampjaar 1916, waarin het dorp beleefde hoe erg het is. als het door een watersnood wordt bezocht Het medeleven met het drama is dan ook zeer intens. Van alle kanten biedt ook Volendam hulp. Reeds Zondagavond werd er op een bijeenkomst in „Pius X een geldelijke inzameling gehouden en gisteren kwam 't Wit-Gele Kruis in actie in samenwerking met de plaats. EHBO Er werd een rondgang gemaakt langs alle huizen, en die heeft een enorm re sultaat opgeleverd. Auto's vol goederen werden afgestaan Uit alle lagen van de bevolking kwamen de goede gaven, en zij, die geen goederen hadden te missen gaven royaal hun geldelijke steun. Ook enige kotters zijn ter hulp verlening uitgevaren: ILPENDAM leider, stonden ter verwelkoming ge reed. Er volgde een gezellige ontvangst in de bestuurskamer. „Ik kan het nog steeds niet geloven", zei mevr. Koop man steeds maar, ondanks de herhaalde verzekeringen dat zij toch echt de ge lukkige was. „Ik vind dat er nog lang niet genoeg abonné's zijn", voegde de heer Koopman daar aan toe, „wij kunnen het nog een eind verder brengen." De oplagecijfers tonen aan, dat vele katholieken het met de heer Koopman eens zijn, want sinds de aansluiting uit Allernaar binnenkwam ongeveer 14 dagen geleden zijn er alweer ruim 6000 nieuwe abonné's ingeschreven. De heer Speet heeft het nieuwe pa rool voor de KRO reeds uitgevaardigd: „Op naar de 400.000". Het echtpaar Koopman is ook voor de radio geïnterviewd, „Ik ben altijd een pechvogel geweest" vertrouwde me vrouw Koopman ons toe.. „Ik heb steeds maar weer aan loterijen en puzzles meegedaan, maar nooit een prijs. Maar dit jaar is ons geluk begonnen. Bij de Vrouwenbond won ik vorige week zo maar een taart met een verloting, en nu ditIk kan het nog steeds niet gelo ven". De oplagecijfers, gecontroleerd door het accountantsbureau Bos in Am sterdam. spreken echter duidelijke taal. Ter ere van dit heuglijke feit was een feestprogramma samengesteld onder de titl: „Een Bom barst", waarin Jan de Cler, Jules de Corte en vele anderen de 350.000ste feestelijk begroetten en prof. Kors en de heer Speet in opge wekte woorden de groei van de KRO vermeldden. Door de tragische gebeur tenissen. die echter Zaterdag en Zondag in ons land plaatsgrepen, is de uitzen ding afgelast. Voor de KRO heeft deze snelle groei grote betekenis bij de zendtijdenverde ling krachtens de komende nieuwe ra- diowet. MONNIKENDAM Hulpactie Watersnood Reeds meldden we, dat de actie, die Zondag onmiddellijk na het bekend worden van de nationale ramp ingezet is voor hulp aan de getroffenen, buiten gewoon geslaagd is. Padvinders van de Comelis Dirkz-groep en de R.K. Ver kenners waren de namiddag in actie om alle ingezetenen een pamflet uit te reiken, waarin om spoedige hulp ge vraagd werd. Om 7 uur startten de ter beschikking gestelde auto's om de goe deren op te halen. Een groot aantal da mes en meisjes was inmiddels gearri veerd, om de goederen te sorteren. Langzamerhand kwam de ene auto na de andere binnen. Huis aan huis ston den de goederen reeds klaar, zodat zeer vlug gewerkt kon worden. Reeds om 10 uur was de eerste grote vrachtauto van 8 ton geladen. Om 11 uur was de tweede afgeladen en toen werd onmid dellijk gestart naar Den Haag. STAKING OPGEHEVEN Zaterdagavond tegen acht uur wa ren de stakende spoorwegarbeiders met hun vrouwen opgeroepen ter vergadering in de grootezaal van het „Paleis voor Volksvlijt", maar al spoedig bleek, dat deze zaal niet te krijgen was. De zeer talrijk opgeko- menen werden nu ondergebracht in de groote zaal van Plancius, die stampvol liep en in een der verga- derlokaaltjes in het gebouw van den A.N.D-B., waar ook geen muis meer bij kon. Beide vergaderingen waren bijeengeroepen om de stakers te doen toespreken en gezamenlijk af te wachten het antwoord der spoorweg directies op het telegram, dat om. 8 uur Zaterdagavond gezonden was. In dit telegram werd gezegd dat. indien van de beide directies vóór 9 uur geen gunstig antwoord inkwam op de eischen, den vorigen avond ge formuleerd en opgezonden, het het hoofdbestuur van de „Ned. Ver- eeniging" een staking over geheel Nederland niet langer zou tegenhou den. In afwachting hiervan werden de dichte drommen dus toegespro ken en opgewekt. In Plancius wenschte mr. Mendels de spoorweg arbeiders geluk met deze staking en met hun houding en zeide hij, dat met vertrouwen en volharding de strijd moest gewonnen worden. Pre cies om negen uur stond de voorzit ter op en verklaarde plechtig, dat, nu er nog geen antwoord ingekomen was van de directies, al het werk stopgezet moest worden en dat daar om op dit oogenblik telegrafisch be richt gezonden urns aan de stations Enkhuizen, Hoorn, Winterswijk, Amersfoort, Hilversum, Rotterdam, Den Haag en Roosendaal, om ogen blikkelijk het werk neer te leggen. Petter nam hierop het woord, deel de mee, dat het ambtenaarspersoneel van het Suikerhuis (circa 32 man) het werk ook had neergelegd (applaus) en begon daarna de sta king nogmaals in alle onderdelen uiteen te zetten. Maar nauwelijks was hij goed begonnen of om kwart over negenen precies kwam een te legrambrenger aangehold met een mededeling van de H.IJ.S.M. Petter werd onderbroken en onder adem- looze stilte werd het telegram voor gelezen waarin de directie mede deelde te kunnen verklaren, dat voortaan van het personeel niet meer gevorderd zal ivorden het ran geeren van wagens aan de Pn Hen drikkade voor de gemeente noch voor de werkgevers Blaauwhoeden- veem, Vriesseveem. Maatscharroij „Nederland" en William H. Muller en Co.: waarin zij bevestigt het reeds beloofde weder aannemen van allen die bij de staking betrokken zijn en waarin beloofd wordt onderhandelin gen met het bestuur van de „Ned. Vereeniging" voortaan te zullen voe ren. Van de S.S. kwam oogenblikke- lijk daarop een telegram in. dat zij in alles meegingen met de H.IJ.S.M. Geen enkele eisch was dus niet in gewilligd gebleven en er bestond dus geen reden van strijd meer. De staking werd dus opgeheven verklaard. Ongeveer50schepen nemen eraan deel De Vissershaven in IJmuiden is Maandagavond en Maandagnacht voor een be langrijk gedeelte leeggestroomd. Tal van schepen, ongeveer 50 stuks, waaronder loggers, kotters en botters, zijn spontaan ingezet om rond 10.000 mensen uit Zierik zee en omgeving tc evacueren. In enkele uren is deze hele actie, waarbij schepen uit tal van vissersplaatsen betrokken zijn, opgezet en reeds om kwart voor zes vertrokken de eerste uit IJmuiden om snel hulp te kunnen bieden. rens in de afslag te komen. Hierdoor werd bereikt, dat ook deze schepen ten spoedigste voor de hulpactie ingezet konden worden. Het gevolg van dit alles zal zijn, dat er deze week in de afslag weinig plat en fijnvïs verwacht kan worden- Alleen de trawlers zijn te groot voor deze expeditie en die zullen dus in bedrijf kunnen blijven. IJmuiden maakt zich daar geen zorgen over. Hoofdzaak is, dat straks gezegd kan worden, dat de 10.000 mensen, die op Schouwen rond en in Zierikzee in nood verkeerden, allen gered zijn. Na aankomst in Zierikzee zullen de grotere schepen buiten de dijken blij ven liggen, terwijl de botters met ge ringe diepgang, de overstroomde gebie den binnen zullen varen op zoek naar mensen in nood. Die brengen zij dan naar de grotere schepen buiten de dijk om dan weer naar andere slachtoffers te gaan zoeken. In de avonduren werden de schepen voor het vertrek uit IJmuiden volgela den met de talloze goederen, kleding, dekking en schoeisel, welke in de loop van de dag bijeenkwamen. Vrachtwa gens vol, vele in getal, reden heen cn weer naar de havens. Vandaag zijn dc ingezamelde goederen reeds bij de men sen, die er om zitten te springen. Dit is daadwerkelijke hulp, snel en doeltref fend. Maandagmiddag half 3 kwam het verzoek van ir. Lienesch of de vissers vloot zou kunnen helpen bij het eva cueren van Zierikzee en omgeving, waar duizenden mensen reikhalzend uitzien naar schepen om hen naar vei liger oorden te vervoeren. De telefoon op het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden kwam direct onder hoog spanning te staan. Contact werd gezocht met de Redersvereniging te IJmuiden, met de Vuurbaak in Katwijk, met rede rijen en met schippers-eigenaren. Over al brak direct het enthousiasme door en ook ae Scheepvaart-Inspectie, die natuurlijk om de veiligheid van de be manningen en de straks aan boord te nemen vluchtelingen heeft te waken, kon aan deze actie zijn sanctie verle nen. De grote moeilijkheid was het tekort aan zeekaarten voor het gebied rond Zierikzee, omdat de meeste dezer sche pen daar nooit komt en deze kaarten dus niet aan boord heeft. In allerijl werden nog enkele kaarten bijgewerkt en beschikbaar gesteld. En alle moei lijkheden waren opgelost, toen de sche pen in groepen van zes werden inge deeld. iedere groep onder aanvoering van een schip, dat regelmatig in de Zeeuwse wateren komt en op de reis als loods fungeert. IJmuiden schaarde zich direct achter deze actie. Van alle kanten werden goederen aan boord gesleept: Laarzen, klompen, maar ook kleding en dekking, voedsel, te veel om op te noemen, maar alles bruikbaar voor mensen die in nood verkeren. Diverse bedrijven haal den uit hun magazijnen wat maar ge mist kon worden. Bakkers gaven meel of bakten onder hoogspanning nog zo veel mogelijk broden. Van verschillende schepen waren de bemanningen reeds naar hun woon- Dlaats vertrokken. Een enkele oproep bleek voldoende om hen voor dit werk te vinden. De schepen gaan uiteraard niet met volledige bemanningen, doch met slechts zoveel mensen aan boord, als voor het varen noodzakelijk is. Des te meer ruimte blijft daardoor beschik baar voor het vervoer van evacué's. Ongeveer een vierde deel van het aantal schepen, dat aan deze actie deel neemt. is Maandag uit IJmuiden bin nendoor naar VUssingen venrokken. Daar worden zij van proviand, matras sen. dekens en verdere benodigdheden voorzien om dan door te gaan naar het in nood verkerende gebied. Kotters, die in de loop van Maandag in IJmuiden binnenlijnen. werden s avonds nog gelost. Hun vangsten werden in afzonderlijke nartijen in de vishal gezet en daar Dinsdagmorgen door andere ploegen gesorteerd, alvo- nengekomen. I reeds bracht dé i op. Westerweg alleen i van ruim ƒ700. DE HULPVERLENING Grootscheeps zijn gisteren geld en goederen ingezameld voor de slacht offers van de watersnood. In alle drie dorpen van onze gemeente is op grote schaal materiële steun ter beschikking gesteld voor de getroffen landgenoten. Reeds vroeg begon de geldinzameling. Hiermede belastten zich voornamelijk de E.H B.O.-verenigingen. In Ilpendam werd ruim 2600.— geofferd volgens maak wordt a.s. Donderdag een bijzon- een ruwe schatting. Uit Purmerland en dere steunavond belegd ten bate van Den lip zijn de bedragen nog niet bin-1 de getroffenen. Goederen liggen opgeslagen in het gemeentehuis. Tot laat in de avond was men nog bezig de enorme massa te se lecteren. Vanmorgen vroeg heeft men ze op transport naar Den Haag ge steld. Onder auspiciën van de Culturele Kring en de Vereniging voor Volksver- De Rode Kruis kolonne van de afde ling Umuiden-Velsen is ook voor het reddingswerk ingezet. In twee ploegen is de kolonne met de loggers KW 22 en KW 63 vannacht en vanmorgen meege gaan. voorzien van materieel en medica menten. om hulp te verlenen bij de evacuatie van Zierikzee. AMSTERDAM Ook Diemen helpt Zondagmiddag is een plaatselijk co mité te Diemen, onder leiding van bur gemeester en mevrouw Dallinga in sa menwerking met de plaatselijke afdeling van het Ned. Rode Kruis, een hulpactie begonnen voor de getroffen gebieden. Zondagavond reeds om half acht trok een grote schare collectanten het dorp in mei het resultaat dat een bedrag van f2122,30 werd ingezameld. Reeds de af gelopen nacht zijn ruim 20 grote kisten met dekking en kleding naar Den Haag getransporteerd voor het Nationaal Rampencomité. Tevens kunnen in Die men enkele honderden evacué's worden geplaatst. Bij verschillende veehouders hunnen ruim 200 koeien worden onder gebracht. Aanvragen te richten tot de burgemeester. Twee Amerikanen te water Zondagavond omstreeks kwart voor tien zijn op de O.Z. Achterburgwal twee militairen, resp. 21 én 22 jaar oud, in het water gélopen. Een voorbijgan ger heeft hen weer op het droge ge trokken. De Amerikanen verklaarden dat zij de gracht in dc duisternis voor een straat hadden aangezien. WOENSDAG 4 FEBRUARI f 01 ■"t I ruCïl '-an it, I rad JL A Trf ore Carré: Circus Strassburger. 2 en 8 Centraal Theater: Via Lissabon, ConcertgebouwConcertgeb.orkest, f De Kleine Komedie: Poiasch er. moer, 8 uur. Leidseplein Theater: Bibelonie, 8 Nieuwe de la Mar Theater: Het met. de grote voeten. 8 uur. Stadsschouwburg: Hendrik IV, 8 uj FILMS: Aihambra: De verboden ChristuJ volw.; Apollo: Tot inkeer. Geen uitweg. 14 j.; Bio: De tante van^" ley. a. 1.; Capitol: Blanke Ballast, Ceintuur: Anna 18 j.; Cineac (Damr.) I biedige lichtekooi ontr.; Cineac: (Reg.t\ Actualiteiten, a. 1.; City: Het mysteriil gouden adelaar, 14 j.; Corso: Operatt cero, 14 j.: Cultura: Affair in Trf volw.; Desmet: Achter gesloten gorj 18 j.; Edison: De Crimson piraat. 14 j. len: Singin' in the rain, a. 1.; Cinema landia (Hrl.dijk): Treinroof in Missoi j.; Theater Hollandia (Nwe.Herengr.); IWeeC wraak van Diablito, 18 j Kriterion: van Plaisir. ontraden; De Liefde: Van een i loft komt een bruiloft, a 1.; Luxor: EV^rSCI" Ballast. 18 j.; National: Verboden zone - 7C raden; Nöggerath: Morphine. 18 3.; !Z1J Zij die wij vereren, 14 j; Odeon: Te) rjeh.Ol van haar kind. 18 i Olvmnia: T.ud a lendigen. 18 j.; Rialto: Op het scherf volcjf de snede. 18 3.: Roxy: Don Camillo, Royal: De laatste grens, 14 j.; Van T» den: De knuppel in het apenhok, /-ill/ Tuschlnski: Sterren stralen overal, a. l.j ClllK kijk: Galloping major. a. 1.: Victoria: blanca, 18 j.: West-End: Treinroof in souri. 14 j. (J(JI neem Llpoging' nog g« geuwem ABCOUUiïS, tbraban Verkeer gestremd moei,i 0 gevaa In de nacht van Zaterdag op öe en dag waren de Kerkstraat en de ers the tionsstraat voor het verkeer gestrik de 1 In de Kerkstraat was een gedeelte od te een boom uit de tuin van de R.K. !eiiik c torie terecht gekomen op een van en S onbewoonbaar verklaarde woningeijreekt verder op straat. In de Stationsst geïsol was bij de boerderij van de wed. Schistroorc makers een gedeeltje van een boom straat terecht gekomen. Van GEVEL INGESTORT™?™"' i huizi Zaterdagavond is de gevel van fespoelc ceel Botshol C 33. bewoond door» Kerl Floor, ingestort. Het perceel is al eijgnd 7 jaren onbewoonbaar verklaard. De holen, woners zijn bij M. Verweij onderan Fa bracht. erteldt ln arrest gesteld rinkw roblee De 20-jarige O. is als verdacht 'eland rijwieldiefstal, te Amsterdam geplefen zij in voorlopig arrest gesteld. olkim LANGER AAS'u: t is m Het was wel onder zeer ongunst1 en'J omstandigheden, dat de K. A. B. jaarlijkse uitvoering gaf. Vooreerst weJ"a daar het zeer slechte weer, dat onf0^ twijfeld velen heeft weerhouden avond naar het Parochiehuis te Verder was er de grote ramp igsplc 10UWI overstroming, die Nederland heeft f troffen. Een gelukkige omstandigh? fac was nog wel, dat het te spelen t°ne<osen, spel een ernstige ondergrond had p ons liet meeleven met gebeurtenissec^p door de,zee veroorzaakt. ?rikz De toneelgroep van de N. K. J. J - uit Warmond trad voor het voetlicf *a met het toneelspel „Maaike", een sp- - et van de Zeekant in drie bedrijven do(jnki| Rosita Peters. Deze club heeft haLtcr best gedaan om de aanwezigen van spel te laten genieten. ,t' g TER A A fat \-zr reed Stormschade Hoewel de schade, door de storring veroorzaakt, hier niet te vergelijken met de grote ramp, die Nederland ojen vele plaatsen trof, toch is voor som'aar' migen ook hier de schade vrij aanzien**'3 lijk. Enkele tuinders zagen hun kasse?*h vernietigd. Verder bleef de schade hiel" beperkt tot afgewaaide dakpannen, o»''*!1 schade aan een rieten dak en wat onve,U gewaaide bomen. E.V.C. sticht verwarring De heren van de Algemene Ned er- landse Bond van Hotelpersoneel leeWr E.V.C. hebben zich gisteren óók"-^ actief getoond. Ze bezorgden bij alle hotels pamfletjes. Deswege kwam gis-?!, teren een werkelijk woedende hotel-"., eigenaar bij ons binnen. Hij betoogde, z 1 mede namens zijn personeel, dat ieder-%0' een gisteren aan hulpverlening dacht Se en de E.V.C. onder een grote kop: „5 {55 pet- loónsverhoging" een „vies pamflet- v' je" aldus de hoteleigenaar over g{ een verhoging van de inkomsten van hotel-personeel kwam brengen. De hoteleigenaar vond en allerminst ten onrechte dat deze actie zeer mis plaatst was en door velen op het eerste gezicht voor hulp aan de getroffen ge bieden werd aangezien. Maar nademaal in vele hotels het personeel juist doende was een deel van zijn loon voor de hulpacties af te staan in het hotel van genoemde eigenaar staat zelfs een grote kist, waarin gasten goederen deooneren viel de pamfletten-strooierij van de E.V.C. in het water. En dit constateer de de hoteleigenaar met genoegen. Waarbij wij ons aansluiten. ONBEKENDE MAN VERDRONKEN Een tot nu toe onbekende man van naar schatting 40 a 50 jaar oud is gis ternacht omstreeks zes uur door onbe kende oorzaak in het water van de Prinsengracht tussen Haarlemmerstraat en Brouwersgracht gevallen. Hij slaag de er nog in naar de wallekant te ko men en riep om hulp. waarop twee voorbijgangers hein uit het water heb ben getrokken. Hij was echter toen al bewusteloos. Twee politieagenten heb ben nog kunstmatige ademhaling op hem toegepast, maar dat bleek tever geefs te zijn. Het stoffelijk overschot is naar het politieposthuis aan de Wes terstraat gebracht. Trambestuurder door electrische stroom getroffen Zondagmorgen is op het Stationsplein een 50-"jarige bestuurder van lijn 9. terwijl hij met een ijzeren haak het touwwerk van de glijbeugel wilde ver wijderen, dat er door de sterke wind op was gewaaid, door de electrische stroom getroffen Hij viel op straat, waardoor hij 'n bloedende hoofdwonde opliep en zijn linkerhand brandwon den kreeg van de stroom. Na behande ling in het Binnengasthuis is hij naar zijn woning overgebracht. De 46-jarige havenarbeider, die aan boord van een Engels stoomschip aan de Sumatrakade in een ruim is geval len, is aan de daarbij opgelopen ver wondingen overleden,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2