r SCHADE: enige Toestand kritiek op eilanden HULDE honderden millioenen guldens SCHOLIEREN GINGEN AL VROEG OP PAD Stavenisse 175.000 H.A. CULTUURGROND STAAT ONDER WATER AFSLUITDIJK HIELD HET Oliep ompen m Drente stil Inzameling Sociale Raad Brits vliegtuig stort in zee Dapper reddingswerk bij Fijnaart en Halsteren Vrij naar liet Engels Koning Boudewijn naar Oostende DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, 2 Febr. Hoe. ■wel voor de schade, die dei wa tersnood ons land heeft toege. bracht, nog bij benadering geen juist bedrag kan worden ge noemd, staat het wel vast, dat dc aanvankelijke raming van enige tientallen millioenen guldens veel te laag is geweest. De meest recente, nog steeds zeer ruwe, schattingen spreken van enige honderden millioenen gul dens, welk bedrag nog sterk kan mee. of tegenvallen. Driemaal N.O.-polder Een gegeven, waaraan men al- •thans enig houvast heeft is, dat, ook al weer volgens een ruwe raming, ongeveer 175.000 ha cultuurgrond onder water staat, een gebied dus ter grootte van driemaal de nieuwe Noordoost polder. Dit land bestaat voor het grootste deel uit weidegrond, maar behoort ook voor een niet gering deel tot de beste bouw grond van ons land. De schade aan de bouwgrond kan zeer aanzienlijk zijn; het verlies van een aardappeloogst b.v. kan oplopen tot 2000 a 3000 per ha. Daartegenover kan de schade aan weidegrond betrekkelijk beperkt blijven als binnengedrongen zoet water weer snel zou wegtrekken. Dan kunnen echter weer grote ver- liezen berokkend zijn aan de levende have. Om een enkel voorbeeld te noemen: Schouwen/ Duiveland telde 10.000 stuks rundvee ter waarde van circa 8 millioen. Wat is er van dit onderdeel van de waarde volle veestapel van dit eiland terechtgekomen? Er zijn cr, die onder alle mo gelijke voorbehoud zich aan een raming wagen van een gemid delde schade van ruim 1000 per ha, zodat alleen de schade aan DEN HAAG, 2 Febr. De Af sluitdijk heeft zich buitengewoon goed gehouden. Er is op drie plaat sen enige schade aan de steen glooiing, die geen gevaar oplevert. De dijk heeft het „maximum" te verwerken gehad, waarvoor hij berekend is. Dat is drie meter vijf en zeventig boven N.A.P. Grote schade in Per nis SCHOONEBEEK, 2 Febr. Op het olieveld te Schoonebeek zijn alle oliepompen stilgezet. De directie heeft besloten de gehele productie te staken, omdat de raffinaderij te Pernis (bij Rot terdam) met meer bereikbaar is. Per dag vertrokken van het verlaadstation te Nieuw-Amster- dam twee olietreinen naar Rot terdam. De reserve-opslagruimte Schoonebeek werd reeds volledig benut, zodat het onmogelijk is in voorraad te produceren. Op dit Nederlandse olieveld werd ge middeld 2000 ton ruwe olie per dag geproduceerd. Volgens het A.N.P. is de scha de, die de overstroming in de raffinaderij te Pernis heeft aan gericht, aanzienlijk. Met man en macht wordt aan het herstel ge werkt, maar het zal zeker nog twee weken duren, voordat de raffinaderij weer zal werken, het geen uiteraard een grote bedrijfs schade met zich meebrengt. Een van de grote tankopslag terreinen is voor waterschade ge vrijwaard gebleven, waardoor de afvoer en distributie van aard olie-producten in ons land en de export naar België en Zwitser land geen noemenswaardige stag natie hebben ondervonden. de cultuurgrond ongeveer 200 millioen zou kunnen zijn. Dit bedrag, dat zowel hoger als be langrijk lager kan worden, moet nog worden vermeerderd met de schade aan de dijken en andere waterbouwkundige werken, de vernielde woningen, verloren gegane bcdrijfsinventaris, huis raad etc. etc. Het herstel van Walcheren kostte na de oorlog rond f 100 millioen, waarvan f 35 a f 40 millioen voor de dijken moest worden uitgegeven. Walchercfi stond echter een vol jaar onder water, zodat de landbouw niet, zoals thans hopelijk mogelijk zal zijn, spoedig een aanvang kon maken met een nieuwe uit zaai- Er circuleren thans óók ra mingen van enige milliarden gudens, maar deze zijn beslist te hoog gegrepen. Met de uitke ring van oorlogsschade is b.v. ongeveer f 6 milliard gemoeid en de gevolgen van ae huidige ramp blijven gelukkig aanzien lijk bij die van vijf jaar oorlog ten achter. AMSTERDAM. 2 Februari. De goedereninzameling van de Sociale Raad te Amsterdam be perkt zich tot kleding en dekking. Dus, voorlopig geen meubelen, serviezen e.d. inleveren. Goederen kunnen gebracht worden aan onderstaande adres sen: NOORD: Wijkcentrum Papa verhoek 5: Verenigingsgebouw ,,De Purmer". Kerkpad 3a; Verenigingsgebouw ,,'t Zonnehuis", Zonneplein 30. ZUID: Veiligheidsmuseum. Hobbe- mastraat 22; N.H. Diaconie Weeshuis. Volkerakstraat 59; Oranjehuis, v. Os- tadestraat 153; Willem de Zwijger- kerk, Olympiaweg. OOST: „Hulp voor Onbehuisdcn". Weesperzijde 110; Verenigingsgebouw 2de Oosterparkstraat 232; Verenigings gebouw ..Patrimonium", Laings Nek- straat; Wijkcentrum ..Indische Buurt" Minnahassastraat 1; Gebouw Leger des Heils. Vrolikstraat 401. WEST: Congreszaal Leger des Heils, Overtoom 139; Pro Regekapel, Sun- nameplein: Jeruzalemkerk. Jan Mayenplein; Marcanti, Jan van Galen straat 810; Hervormd Wijklokaal. Wittenkade o9; Oude Kerk Sloterdijk. CENTRUM: Oude Kerk. Oudekerks- plein; Nieuwe Kerk, Dam; Vereniging v. d. Effectenhandel. Beursgebouw; Studentensociëteit. Sarphalistraat 3 Maagdenhuis. Spui 21; Rowntree Prinseneiland 123131. Vanaf Dinsdag kunnen goede ren alleen ingezameld worden door personen, die in het bezit ijn van een legitimatiebewijs, eze bewijzen zijn getekend door H. P. Cloeck, secretaris van Sociale Raad, of zijn gestem ield door de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers (U.V.V.). Het ligt in de bedoeling deze inzameling te houden van 3 tot en met 7 Februari. Het Leger des Heils te Amster dam vestigt er de aandacht op, dat goederen voor de getroffen ge bieden kunnen worden ingebracht aan de bekende adressen, AMSTERDAM, 2 Febr. Bij het invallen van de nacht blijkt vooral de toestand op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden nog uitermate ernstig te zijn. Dank zij een net van noodverbindingen onderhouden met behulp van de zen ders van schepen en mobiele hulpzenders is 't contact met verschillende Zeeuwse steden hersteld: de berichten hier vandaan zijn ontstellend. MET 39 PASSAGIERS HALIFAX (Nova Scotia), 2 Febr. Een Engels Ijjnvliegtuig met 39 passagiers aan boord is waarschijnlijk 650 km ten Oosten van New Foundland in de Atlan tische Oceaan gestort, aldus een bericht van dc Canadese lucht macht. Het viermotorige toestel van de luchtvaartmaatschappij „Sky ways" te Londen was van Lagens op de Azoren op weg naar Gan der. Volgens het laatste bericht, dat het radiostation te Gander op ving, had het vliegtuig driekwart van de route afgelegd. Kort daar op kwam nog een SOS-sein door, waarna onmiddellijk zes Canadese bommenwerpers opstegen om het vliegtuig op te sporen. Tussen Labrador en New Foundland is een Lancaster van de Canadese luchtmacht, welke negen mensen aan boord had, ver-1 dwenen. Het particuliere vliegtuig, dat in het Westen van Canada wordt vermist, ls nog niet teruggevon den en men heeft thans de hoop' opgegeven de vijf passagiers nog levend aan te treffen. - (Reuter) ZIERIKZEE en Burg op Schou wen melden dertig doden. Vannacht zullen de vuren in Zie- rikzee worden aangestoken om vliegtuigen, die hulp zullen bren gen, de weg te wijzen. Het water wast hier en bij Brouwershaven schrikbarend. Het uitwerpen van rubberboten is mislukt en de toe stand wordt algemeen kritiek ge acht. Evenzeer verontrustend nieuws komt van Overflakkee, waar in Ooltgensplaat honderden mensen reeds sinds Zaterdag op de dijken zitten. Versteend van koude, zon der voedsel, dekens, medicamen ten moeten zy opnieuw een bange nacht ingaan. Er is dringend om hulp uit Dinteloord gevraagd, vooral voor de baby's. In Middelharnis is het wat be ter. Men wil hier de vrouwen en kinderen evacueren doch voorlo- ig bestaat er in dit eveneens ge- ieel ondergelopen plaatsje geen direct gevaar. De burgemeester heeft tijdig maatregelen genomen en er is voldoende leeftocht. Een Belgische helicopter, die sinds Zondagavond bij het red dingswerk behulpzaam is, heeft in de loop van de dag 12 mensen van dit eiland gered. Het vlieg tuig werd gisteravond als ver mist opgegeven doch bleek niet in gevaar te hebben verkeerd. Aan de overkant van het Hol- landsch Diep is Numansdorp wel heel zwaar getroffen. Het aantal slachtoffers steeg tot 67. Thans zijn de overlevenden allen naar Klaaswaal overgebracht. Ook uit Zeeland komt 'n stroom van tragische berichten. Een jammerlijke tocht vol brachten drie opvarenden van een vlot, dat bü Yerseke aan spoelde. Zij moesten bij hun red ding de afschuwelijke boodschap overbrengen, dat vier andere drenkelingen, met wie zij van Schouwen en Duiveland waren komen drijven, van het vlot zijn geslagen. De drie overlevenden zün afkomstig uit Ouwerkerk op Schouwen. Een hunner bevindt zich in ernstige toestand. Over hun eiland konden zij slechts mel den, dat hun eigen polder was ondergelopen. Nog steeds is met Schouwen en Duiveland geen con tact gemaakt. In de loop van de dag zou van Yerseke een boot op verkenning uitgaan. Walcheren De gehele boulevard van Vlis- singen is een troosteloze ruïne ge worden. Het water joeg over de dijken de stad binnen en veran derde de straten in wild voort jagende rivieren. Onder leiding van burgemeester mr. B. Kolff is een hulpverle- positie konden worden bevrijd. Overal ziet men verdronken koei en, paarden en varkens. Zuid-Beveland ningsdienst georganiseerd. Naar schatting duizend jongeren, oude ren, mannen, vrouwen, militairen, leerlingen en Ambonezen waren de hele dag onvermoeid bezig met het opwerpen van zeeweringen. Met succes, want met de middag vloed bleef Vlissingen voor nieu we rampen bespaard. Van de Prov. Zeeuwse Courant staan alle machines in de zetterij en drukkerij in het zilte water. Elders op Walcheren is even eens veel schade aangericht. Uit de Westkappelsedijk en de duinen bij Oostkapelle zijn enorme stuk ken weggeslagen. De 'waterwin- 6laats van Walcheren is zwaar eschadigd, waardoor de water voorziening van Middelburg is gerantsoeneerd. Door de schade aan de dijk bij Fort Rammsikens zijn de polders rond Ritthem, Nieuw- en St. Joos- land en Arnemuiden blank ko men te staan. Voor zover te mid dernacht bekend, waren op Wal cheren 5 slachtoffers, drie in Vlissingen, twee in Vere. Doordat de Niauwelandpolder bij Krabbendijke is ondergelopen, is thans de laatste verbinding over het vaste land met Walche ren en Zuid-Beveland verbroken. Noord-Beveland Verpletterende berichten ko men uit Noord-Beveland, dat tot Maandag volkomen geïsoleerd was. Het gehele eiland ligt onder water. Het aantal slachtoffers loopt in de tientallen. Alleen in Kortgene zijn naar schatting 35 doden te betreuren. Alleen Wisse- kerke en Camperland zijn droog gebleven. De Stadspolder. de Willems polder, de Willem Adriaanspol- der, de Westpolder. Oostpolder, Smallegangepolder, Frederikpol- der, Oud-Kortgenerpolder, Anna- polder, Geertsdijkpolder en Kats- polder staan blank. Op Noord- Beveland heerst aan alles gebrek. Nijpend is het tekort aan rubber boten en drinkwater. Ook levens middelen zijn dringend nodig. Bo ten en vliegtuigen zijn naar het eiland onderweg. Zeeuws-Vlaanderen In Kloosterzande heeft van nacht niemand geslapen, omdat het water nog voortdurend drei gend aan de dijk klotste.. Ieder ogenblik weerklinkt het lugubere geluid van de sirene, die steeds weer nieuwe vrijwilligers op roept voor de bedreigde plekken in de dijk. De telefoon in het an ders zo rustige dorp staat niet stil. Rond Kloosterzande heeft het wa ter een jammerlijke slachting aangericht onder het vee. Er lig gen de cadavers van 170 schapen, die niet tijdig uit hun netelige In heroïeke strijd worstelt Zuid-Beveland tegen liet water, dat op sommige plaatsen drie me ter boven de rijksweg staat. In Kruiningen zijn 11 doden te be treuren als gevolg van de stort vloed. die het dorpje bij verras sing besprong. De gemeente staat geheel onder water. Het gat in de dijk bij Kruiningen is zo breed, dat de grote veerboot naar Perk- polder er doorheen gespoeld is en op de weg is komen te liggen. Aan de Zuidkant van Zuid- Bevsland zijn alle mannen tussen 20 en 50 jaar, te zamen met dui zenden militairen in onafgebro ken afweerstrijd gewikkeld op het stuk van 200 meter Scheldedijk, dat dreigt te bezwijken Volgens de burgemeester van Kapelle (bij Schore) is er een redelijke kans, dat de reeds verzakte dijikstrook het zal houden. Er is een beang stigend gebrek aan materiaal. Tussen Baarland en Hoedekens- TONELEN ALS DEZE kon X en kan men overal in de ge- troffen gebieden ivaarnemen. Deze foto van de wijk ne- mende landbouwers is geno- J men in Zwingelspaan in Noord-Brabant, maar het kon net zo goed ergens anders zijn. kerke staat het water tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaatsen zijn gapende gaten in de waterkering. In Oudelande zijn twee doden. Wolphaertsdijk staat geheel onder water. In Rilland Bath wordt de burgemeester ver mist. In Waarde zaten gisteren nog veertig mensen in de huizen. Aan de Kattendijkse dijk bij Goes wordt door duizenden vrijwilli gers gearbeid. Het grootste ge vaar is daar geweken. Door noes te hulpverlening van de gehele bevolking is Yerseke voor zware rampen behoed gebleven. Het dorp is nu behouden. Een groot aantal visserschepen is uitgeva ren om elders hulp te verlenen. Ook naar Wolphaartsdijk is hulp onderweg. "WEST-BRABANT, 2 Febr. Ononderbroken is men vandaag van het eerste ochtendlicht af bezig geweest met het in veilig heid brengen van dc vele honder den mensen, die in de West brabantse polders op daken en in bomen of op de zolderverdiepin gen van hoger gelegen gebouwen in de ijzige koude de nacht moes ten doorbrengen- Het ergst is dc toestand in de polders rond Fyn- aart- Reeds zijn hier 46 doden ge borgen en er wordt een aantal mensen waarbij ook militairen van een reddingsploeg ver mist. In Fijnaart dreigt geen on middellijk gevaar meer, 4pch men heeft grote behoefte aan voedsel en kaarsen of petroleumlampen. De enige polder in deze buurt, die gespaard is gebleven is de Fijnaartse polder, waar studenten en militairen de gehele nacht aan de dijken hebben ©ewerkt. Het water in de buurt yan deze plaats is de afgelopen 36 uur vrijwel niet gezakt, terwijl de harde wind de watermassa's opstuwt. Men heeft een pendeldienst tus sen Willemstad, Fynaart en het droge gebied georganiseerd. Oudenbosoh is ingericht als op vangcentrum voor de vluchtelin gen uit dit gebied. Van deze plaats worden de slachtoffers naar Til- buns en Roosendaal vervoerd. Heroiek is ook gewerkt om de bevolking van het zwaar getrof fen Halsteren in veiligheid te brengen. Hier werden reeds 13 lijken geborgen en er worden nog ruim 60 mensen vermist- Honder den stuiks rundvee, vankens, paar den en zeker 1500 kippen zijn hier verdronken en drijven op het brakke water- Schippers helpen Schippers van Tholen, dat zelf zwaar te lijden heeft gehad, heb ben een belangrijk aandeel bij het reddingswerk ©ehad. Zij waagden hun leven op onbe trouwbaar water, dat extra-ge vaarlijk was door krachtige on derstromingen, maar slaagden er ondanks ontstellende moeilijk heden in, 40 gezinnen uit Halste ren en de omliggende polders te redden. Later arriveerde de ma rine met amphibie-vaartuigen en redde de rest van de bevolkinj?. Te Rilland Bath, eveneens Brabants Westhoek, evacueerde de Belgische marine de bewoners, Te Ossendrecht en Rucphen zijn militaire vluchtelingenkampen ingericht. Geertruidenberg Meer naar het Oosten is Geer truidenberg, dat gisteren zelf no-g blank stond, opvangcentrum voor evacué's uit de nabijgelegen plaatsen Hank en Capelle ge worden. Reeds zijn 500 a 600 men sen onder dak gebracht en voor bereidingen worden getroffen om een zelfde aantal op te nemen. De burgerij van dit stadje zorgt levens voor de voeding van 300 in het noodgebied van Hank en Dussen opgesloten mensen. Mili tairen bereiden het voedsel en brengen het met pontons naar het overstroomde gebied. Desondanks heeft deze ge meente nog ongeveer oOO evacué's in verzamelplaatsen kunnen op nemen. De op twee plaatsen doorge broken spoorbaan Lage Zwaluwe Den Bosch en Geertruidenberg is voorlopig hersteld- De naast de spoordijk gelegen verkeersweg naar Den Bosch is thans weer vrijwel droog- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 2 Febr- Hon derden Middelbare-scholieren in dit goede Amsterdam zijn van morgen met collectebussen gewa pend op pad getrokken om op deze wijze te helpen de nood te leni gen. Bü honderden kwamen de jongelui vanmorgen omstreeks half 10 in lange rijen voor de deu ren van het hoofdgebouw van het Rode Kruis aan de Paulns Potter straat en de kantoren van het Koningin Wilhelminafonds aan de Koninginneweg, ten einde de bus sen in ontvangst te nemen. Het initiatief hiertoe is eigen lijk van de Middelbare-scholieren zelf uitge-.aan, die vonden dat zij niet werkeloos konden toezien. Gisteravond laat hebben bespre kingen tussen het afdelingsbe stuur van het Rode Kruis en de burgemeester er toe geleid, dat FOTO BOVEN. Vele honderden middelbare scholieren, hiertoe door de directie van hun scholen aangezocht, meldden zich tussen negen en tienen van morgen aan het gebouw van het Rode Kruis ten einde te gaan collecteren voor de slachtoffers van de ramp. FOTO ONDER. Andere middelbare scholie ren kwamen kleding en dekking voor de slachtoffers, brengen. vergunning werd gegeven de stragtcollecte vandaag ïe houden. Tevens werd bepaald, dat een be roep mocht worden gedaan op de leerlingen van Middelbare scholen boven de 16 jaar als collectant. NOOD IN ZIERIKZEE BERGEN OP ZOOM, 2 Febr. Van het ziekenhuis te Zierlkzee is een dringende oproep gekomen om amphibie-voertuigen te zenden, daar de patiënten en het verple gend personeel voor het nog steeds wassende water reeds naai de bovenste verdieping van het ziekenhuis moesten vluchten. 11 De Dag van de Toespraken was aangebroken voor zij het zich goed en wel gerealiseerd had en Scarlet ontwaakte met een zekere opwinding. Het beloofde een zeer warme dag te worden. Het uit delen van de prijzen begon altijd om halfdrie en later als aan de gasten in het paviljoen thee was aangeboden, gaf de rij-klasse haar demonstratie op de grote weide, die voor het huis gelegen was. Tante Prissy had geschreven, dat Sir Francis er nog steeds op stond om te komen, ofschoon lange reizen voor hem niet goed waren. Zij zouden dus allemaal met de wagen komen en Athene mee brengen. Tegen de tijd. dat de bezoekers begonnen te komen, was Scarlet bleek van opwinding. Welk vriendelijk Lot had beschikt, dat haar verafgode Athene tegenwoordig zou zijn, om getuige te zijn van haar overwinning? Want het stond in de school al vast, dat de beker voor Scarlet was. Zij was verreweg de beste amazone onder haar collega's en er was nauwelijks enige serieuze mededinging JtJ vail m w.i «n» voor haar te vrezen. Zij misgunden haar de prijs met die instructeur in het rijden en schermmeester geenszins en Scarlet verheugde zich reeds van harte er over. Dis ouwe Marmersnoet had in het laatste jaar het steeds op haar voorzien gehad. Maar dit zou hem dan wel eens tonen, wat zij waard was! praten. Alle leden van dit personeel waren ver- De prysuitdeiing zelf scheen wel eindeloos lang plicht, om de prijsuitdeling bij te wonen, te duren. Scarlet kon haar grootvader en Tante „Daar staat hii." zei zii achteloos. ..Die lanae met. duren. Scarlet kon haar grootvader en Tante „Daar staat Hij.'"'zei zij achteloos. „Die lange met Pnssy en Frankie zien zitten tussen de bisschop dat zure gezicht." en een van de andere vooraanstaande ouders, maar Athene bevond zich niet bij hen. Met angstige blikken zocht Scarlet de rij van vreemde gezich ten af, maar kon haar niet ontdekken. Zij kon nauwelijks wachten tot de laatste speech afge stoken was en de meisjes vrij waren, om haar fa milie te begroeten. ling daarin bestaan had. dat zij nu toch ook eens zou zien. hoe hij er uit zag. „Hy heeft helemaai geen zuur gezicht!" kondigde zy ten slotte aan. „Ik geloof, dat hij heel aardig is. Ik hoop, dat hij my ook les zal geven, als ik nier kom." „Oh, begin jy nu ook niet alsjeblieft!" riep Scar- wanhopig uit en rende het huis binnen om haar rykledmg te gaan aantrekken. De demonstratie duurde ongeveer een uur. De meisjes deden dressuuroefeningen en reden carrousel op de muziek van het schoolorkest, dat onder een grote eikenboom, die op de weide stond, gegroepeerd was. De instructeur commandeerde met een stem. die al heel gauw toonde, waar hij zijn training had opgedaan en de schaduwen op het gras werden al langer en langer. De uiteindelijke beslissing lag bij drie jury-leden en door het applaus, dat Scarlet begroette, toen zij op Strawberry haar oefeningen uitgereden had. kon men wel aannemen, dat de beslissing al vast stond. De jury confereerde onderling en Lewis voegde zich bij hen. Ten slotte stond de oude kolonel Ba ker, een enthousiaste steunpilaar van de plaatse lijke jachtclub, op en zei. nadat hy omstandig zijn keel geschraapt had: hem en plotseling had hij medelijden met haar. „Dames en heren. Onze beslissing was eh Hy keek van haar naar Frankie, die hem al die evenals de uwe, unaniem, maar ik vrees, dat de tijd met open mond had staan aanstaren en be- ---• „Haal hem eens hier. Ik wil eens met hem dacht, dat de jongere zuster heel wat minder moei- praten. te zou hebben, om haar weg te vinden. Tenzij hij Aarzelend liep Scarlet over het gras en gaf Lewis zich sterk vergiste, zou Scarlet zich een dezer de boodschap van haar grootvader. Hij keerde zich dagen nog eens ernstige moeilijkheden op de hals nm an non mof haar" ffirnff aan de genietroepen (Van onze speciale verslaggever) STRUEN, 2 Febr. Wanneer één categorie der reddingsploegen een welverdiende en warme hulde toekomt, dan zyn het de Genie troepen, die sedert Zondagmiddag onafgebroken en zonder uit de kleren te zijn geweest, met rub berboten en andere marinc.vaar- tuigen de ondergelopen polders invaren en met grote voortva rendheid en moed de totaal ver kleumde mensen soms letterlijk uit de hoge bomen plukken en van de daken afhalen. We waren in de gelegenheid er gens tussen Strijen en 's-Graven- deel deel te mogen nemen aan een dergelijke reddingspoging bij avond. Het is halfacht en aarde donker. Nergens brandt een lan taarn en een enkele autolamp ver richt het reddingswerk. De natte sneeuwvlokken vlekken in het ge zicht en de geoliede uniformjassen, zijn met dit weer geen luxe. Een paar felle zaklantaarns priemen over het zacht golvende water en dan slaat de buitenboordmptor aan. Even snuiven we de benzine dampen op en dan stuift hei wa ter over de boot heen. Heel m ae verte, de jonge commandant van het fragiele vaartuig schat de af stand op pl.m. 1 km. verkeert een jong gezin man, vrouw en een kind in levensgevaar. Kees Pronk met zijn vrouw en kleine meid zit op het dak van zijn kleine boerderij. En met het flauwe licht uit een zaklantaarn proberen zij de aandacht te trekken. Pas op voor die rij knotwilgen, korporaal. Maak een flinke boog er om heen, waarschuwt de bevelvoerende pontonnier de stuurman. En dan stuift de rubberboot weer voort naar het kleine lichtje, dat steeds dichterbij komt. Twee gezwollen koeiencadavers dobberen macaber op het water. En dan is daar de bijna onder gelopen boerderij. Een genieman klautert fluks op het dak en even later zitten een angstige en bib berende vrouw met haar kind tus sen de rubberwanden in veilig heid. Kees Pronk ligt op zijn knieën en hecht zijn blik nog even lan zijn bezit, zijn boerderij, waar het vee in de stallen bleef en ver dronk. De weg terug is een trieste en droevige weg. Een kort ogen blik lijkt het of de motor afslaat en de angst komt over de mensen heen. Hij pruttelt verder. Het bootje botst tegen wat planken en dan is daar de verregende kleve rige wal, waar behulpzame han den de totaal verkleumde mensen helpen. De genietroepen hebben hun vrachtje afgeleverd en ze gaan weer terug. De nacht is nog lang en er zitten nog mensen in nood in het verdronken land, dat West- Nederland heet, Wie zou zich dan rus: gunnen? Toen de kinderen dan ook van morgen om 9 uur hun klassen be traden, deelden hun leraren hun mede, dat het Rode Kruis collec tanten zocht en dat zij, die de leeftijd van 16 jaar hadden be reikt. konden gaan collecteren. Spontaan hebben de jongelui daarop de school verlaten. Zo rammelden reeds in de oohtend- uren de collectebussen in de han den van Middelbare-scholieren, die deze taak even enthousiast deden als zij de wedstrijden in het Famostournooi speelden. Alle Openbare scholen in Am sterdam. zowel kleuter-, lagere als middelbare scholen, zijn thans ook ingeschakeld bij de inzame ling van dekking, kleding en schoeisel voor de getroffen ge bieden. De hoofden van alle Am sterdamse openbare onderwijs instellingen hebben vandaai? een rondschrijven van de afdeling Onderwijs hierover ontvangen. Het ligt in de bedoeling, dat de kinderen morgen of Woensdag alles wat zij thuis aan kleding en dekking kunnen missen, mee naar school nemen, hetwelk dan wijks- gewijze Woensdagmiddag door de gemeente wordt opgehaald en aan het Rode Kruis wordt overgedj^a- i gen. 1 Ai het gemeentepersoneel heeft i 'net verzoek ontvangen collectief j giften bijeen te brengen, die dan I namens het gemeentepersoneel van Amsterdam aan Het Natio nale Rampenfonds zullen worden afredragen. BRUSSEL, 2 Febr. Koning Boudewijn van België brengt van daag 'n bezoek aan Oostende, dat nog steeds voor een gedeelte onder water staat. Officieel is te Brussel bekend gemaakt. dat het aantal slachtof fers in België acht bedraagt, maar dit aantal zal vermoedelyk nog in belangrijke mate stijgen. De scha de wordt voorlopig geschat op een half millioen Belgische francs. De dijk te Heyst, ten Zuiden van Oostende, waarvoor men tij dens het springtij van gisteravond vreesde, heeft het gehouden. De Britse militaire autoriteiten hebben 600 Engelse soldaten van een basis nabij Antwerpen ter be schikking van het burgerlyk be stuur gesteld om te helpen in het getroffen gebied. (Reuter-AFP) „Gewoonlijk wel." gaf Lewis toe, wie de metho- des van dc oude man amuseerden. Het was duide- Scarlet werd zich bewust van een byna ondraag. lijk, waar het meisje haar openhartigheid vandaan lijke teleurstelling. Het scheen haar iets onmoge- had. „Maar zij is er in de laatste tijd op voor lijks, dat Athene er de voorkeur aan gaf ergens te uitgegaan." gaan dansen, in plaats van haar de beker te zien „Zo, zo. Weet u, wat zij zei, toen ik haar vroeg winnen. De dag scheen voor haar minder helder te of zij u graag lijden mocht?" zijn geworden en er stonden onmiskenbare tranen „Ik denk iets, dat weinig complimenteus was," in haar ogen, toen zij haar gelaat naar haar tante zei Lewis glimlachend. ophief, om haar kus in ontvangst te nemen. „Zij stak haar neus in de wind en zei: „Ik res- „Wel. de enige prijs, die jij schijnt bemachtigd peeteer hem". Dat is sindsdien DE mop van de te hebben, is voor economie," zei Sir Francis familie gebleven. M'n waarde heer, u staat nu be- lachend. „Sapperloot, economie nog wel! Alsof kend, als de enige persoon, die Scarlet ooit geres- jij iets van dergelijke dingen afweet. Ik wil eens pecteerd heeft, dus moet u toch wel iets gedaan met dia instructeur in het rijden en schermmeester hebben, om die reputatie te verdienen!" En Sir kennismaken. Waar is hij?" Francis brulde van het lachen. Scarlet wees naar Lewis, die met enige dames Lewis keek Scarlet verbaasd aan. Zij stond daar en heren van het onderwijzend personeel stond te in haar witte jurk met een hoog rode kleur van aii~ i~>— verlegenheid en keek overal heen, behalve naar om en liep met haar terug. „Ik heb zo langzamerhand al heel wat over u grootvader een kus gegeven had. „Athene? Oh, die moest uit vanavond en zy zei, dat zij niet vroeg genoeg terug zou zijn, als zij meeging," zei Sir Francis. halen. -- - Zij bleven nog een paar minuten staan praten gehoord, zei Sir Francis, de jongeman met zijn en toen herinnerde Lewis zich. dat hij zich moest verkleden en de paarden gaan halen en ging heen. Frankie staarde hem na met ogen, die groter en ronder waren dan ooit. Marmersnoet was in haar leven zo'n legende geworden, dat het halve genoegen van mee te mogen naar de prijsuitde- ..I n AW. KJ 11 K Uk. IllCt UkJ 11 „Waar is Athene, vroeg Scarlet, toen zy haar schrandere taxerende ogen, waaraan zeer weinig ■nr»t unflpp Afin lm rfficro.'fin i ij n/r„l_i ji_._ - ontging, bekijkend. „Mijn kleindochter schijnt on veranderlijk een slecht rapport van u te krijgen. Waarom kan zij niet met u opschieten? Te veel er op gesteld, om haar eigen zin te doen, hè?" uiteindelijke beslissing bij de instructeur in bet rij den behoort te liggen, Ik verneem van ham. dat de beker, die wij vandaag toekennen, niet zozeer uitsluitend toegekend wordt voor de demonstratie, die wij eh zoëven hebben gezien, maar dat het werk van het gehele j'aar in aanmerking moet worden genomen. Dientengevolge vrees ik ten zeerste, dat de jongedame in kwestie" hij maak te een beweging in de richting van Scarlet, die aan het hoofd van de colonne stond opgesteld „niet ehverkiesbaar is." (Wordt vervolgd). De kapitein van de „Crescendo" heeft het bericht van de ramp te Stavenisse bevestigd en radio- telefonisch aan zy'n redery ge seind, van de burgemeester ver nomen te hebben, dat er ruim 200 mensen zouden zyn omgekomen. Onze speciale verslaggever te lefoneerde ons nog in de afgelo pen nacht uit Bergen op Zoom: Öp Tholen is vanmiddag een militaire motorkotter aangeko men, die uitgerust is met een zender. Ook over deze zender heeft men vanavond in de Wil- helmina-kazerne te Bergen op Zoom de mededeling ontvangen, dat volgens de burgemeester van Stavenisse het aantal doden ruim tweehonderd zou bedragen. r"HhiLP -j GIRO 9575

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3