journaal Eerste TV-reportage van de ramp vertoond „TERUGSLAG IN OPGANG VAN ONS VOLK" dl Schoppenboer •i] Sportevenementen foor Rampenfonds Allen voor een CIRCUS STRASSBURGER PUZZLE K.L.M. ook naar Klaaenfurt GIRO 9575 U Hadio-ugenda DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 traditie TT ONINGIN JULIAN A heeft een. vorstelijke tra ditie voortgezet. Zodra Zon dag bleek hoe enorm de wa tersnood was, vertrok zij naar een der getroffen ge bieden. Gisteren was de Ko ningin weer temidden van het zwaarst getroffen deel van haar volk. Zij volgde daarmede het voor beeld van haar moeder, die nooit ontbrak waar het water het land en de mensen teisterde. In De Telegraaf van Zondag 3 Januari 1926 vond ik een bijna de gehele voorpagina beslaand verslag van de tocht, die konin gin Wühelmina en prins Hendrik per vlet door het ondergelopen Land van Maas en Waal maak ten. De Koningin, „gekleed in don kerbruin gevoerden regenman tel en vetleeren laarzen'', stelde zich aan niet gering gevaar bloot. De matrozen hadden alle moeite om te beletten dat de vlet door de snelle stroom werd mee gesleept en op de bomen gewor pen. Meer dan eens raakte het vaartuig vast en sprongen de matrozen in het ijskoude water om dfe vlet vlot te trekken. „Hebben jullie nog brood?" vroeg de Koningin tientallen malen aan mensen, die naar hun zolders waren uitgeweken en voor het zolderraam met hun vorstin spraken. En dan deelde zij uit van het meegenomen brood en sprak een troostend woord. Getroffen vrouwen HET IS bijna symbolisch, dat een vrouw, als draagster van de koninklijke waardigheid, haar getroffen onderdanen be zoekt. Want wellicht wordt de vrouw zwaarder getroffen dan de man. De chroniqueur van De Tele graaf schreef tijdens de waters nood van 1926 over een Hol landse huisvrouw, een van de velen, die in haar geteisterde woning terugkeert en zich gelukkig mag prijzen, dat er nog resten van een woning zijn. Hij schreef: „Een leven lang heeft zij haar meubeltjes gewreven en ge koesterd, elk spatje water er angstig van geweerdDe kof fiemolen, nog van moeder, nog van grootmoeder, heeft zij in ge dachten aan gestorvenen tus- schen de knieën geklemd, en er de geurige bonen in gemalen de koperen ketel heeft duizen den malen den doek gevoeld, die er glans op wreef. Thans is die weer zwart geroest en kleeft zich klef in tuit en hengsel een laag klei vast. Zoo vinden nu de huismoeders, wien dat vaak ar moedig bezitje zoo dierbaar en heilig was, die een leven be steedden om het op te fleuren en er innigheid aan te brengen, dat heiligdom terug Overdonderd door dodencijfers en schade-millioenen vergeten wij soms de aandacht vcor het détail, voor de kleine dingen, die samen een ramp vormen. Bemoeilijkte hulp ZOALS het op het Amsterdam se hoofdkwartier van het Ro de Kruis in de Paulus Potter straat gaat. gaat het op talloze plaatsen in Nederland, waar mannen en vrouwen slaap en maaltijden vergeten om te hel pen de nood in de overstroomde gebieden te lenigen. Er worden bergen werk ver zet. „En toch", zei mij de voorzit ter. de heer M. NOLTHENIUS, ..zitten wij hier min of meer machteloos". Zondagnacht werden de grote straaicollecte en. in samenwer king met de UW, de inzameling van kleding voorbereid. Daar tussendoor moesten de honder den, die zich voor hulpverlening kwamen melden worden gediri geerd. Lang niet altijd was dit ge makkelijk. In de overrompeling door de gebeurtenissen was de coördinatie niet steeds soiiede en werden er nu en dan tegenstrij dige orders gegeven. Met de mensen die zich meld den, wist men soms "geen raad. Dan volstond men maar met het noteren van namen en adressen. Ontmoedigend voor de goedwil- lenden en weinig effectief. nArabier" naar Londen Groninger studenten spe len met het fantastische plan om met het bekende pierement „de arabier' scheep te gaan naar Londen. Zij willen in de straten van Londen Groningse liedjes laten klinken tijdens de kroningsfeesten. „De Arabier" is een mooi, ouderwets draaiorgel, uitgerust met poppetjes, die bij de muziek de maat slaan. De oud-Groninger, mr. Romke de Waard, nu griffier bij de rechtbank in Amsterdam, heeft aan het orgel zijn hart verpand en er allerlei liedjes uit de ope rette „De Lindenbörg" van H. G. Bleeker opgezet, zoals „Dei olie, grieze Martinitoren" en „Een Grunneger is altied nummer ain". Groningen zal in Londen waardig vertegenwoordigd zijn. Nu het water grote delen van ons land heeft geteisterd en onze Vorstin, naar het voorbeeld dat haar moeder bij herhaling gaf. bij haar getroffen onderdanen vertoeft, is deze klassieke foto opnieuw actueel. Zij werd gemaakt in 1926. Koningin Willieimina voer toen met een vlet op het onstuimige water, dat het land van Maas en Waal had overspoeld. Het was een tocht met gevaar. De Koningin ontzag zich echter niet. Zij stond er op ook onbereikbaar lijkende plaatsen te bezoeken. Daartoe moesten matrozen haar over het water dragen. Zie: Vorstelijke Traditie. MmiatuwrsLouis Davids De Machula verrast VROEG, maar uniek verjaar daggeschenk voor Henriëtte tien dagen 64) werd haar gestuurd door een da me uit Den Helder. Het is een foto van LOUIS DAVIDS op achtjarige leeftijd. De Helderse dame kreeg de foto in 1894 van Louis Davids Sr. De jonge Louis was toen aan het begin van zijn loopbaan. Kort tevoren had hij gedebuteerd in Tivoli te Rotterdam. Op de achterzijde van de foto schreef de trotse vader: Souve nir van Louis Davids, Hollandsc'n miniatuur-komiek, werkzaam in het locaal Tivoli tijdens de ker mis in Den Helder. Henriëtte Davids is zielsgeluk kig met dit portret van haar broer. Er bestaat, behalve deze, slechts één foto van Louis als debuterend artist. EEN dezer dagen besloot de solo-violoncellist van het Concertgebouworkest, TIBOR DE MACHULA, zijn nagenoeg jaarlijkse tournée door Scandina vië, welke zich ditmaal uitstrek te van Stockholm tot Bergen. „In Malmö", zo vertelde de heer De Maohula mij, „had ik een angstige ervaring. Kort na mijn aankomst las ik in een der plaat selijke kranten, dat men van mij die avond 'het Violoncelconcert van Schumann verwachtte en dat, terwijl dat van Haydn was afgesproken. Geheel onvoorbe reid dus speelde ik die avond Schumann, doch niettemin scheen men met het resultaat van die onvrijwillige improvisatie tevre den te zijn geweest, want men heeft mij direct voor het volgend jaar geëngageerd." Voor het overige staat de heer De Machula heel wat werk te wachten: optreden te Kopenha gen, te Berlijn met hst orkest van radio Rias-Berlin. en opna men met de. Wiener Symphoni- ker van het Violoncelconcert van Dvorsjak. KunstschiWers helpen VELE KUNSTSCHILDERS wil len graag het hunne doen voor de watersnood-slachtoffers, maar beschikken niet altijd over de contanten voor financiële hulp. Toch blijven ze niet ach ter. Mevr. R. NAGTEGAAL, le Jacob van Campenstraat 36, Am sterdam, de vrouw van een hun ner, is met velen gaan praten en vandaag zal er al een verkoops tentoonstelling beginnen, van geschonken doeken. De op brengst is geheel voor het Ram penfonds. Een ander initiatief, dat reeds in een verder stadium van voor bereiding verkeert, is genomen door de Onafhankelijken, Arti, De Brug, de Amsterdamse Kun stenaars Combinatie, en Stu wing. Zij nodigen alle Amsterdamse beeldende kunstenaars uit wer ken te zenden naar de Vrije Aca demie. Barndesteeg 6. Er zijn reeds vijftig werken beschikbaar. Zij zullen vanavond te zien en te kooo zijn in de ex positiezaal van Gerzon. EN PASSANT AMSTERDAM, 3 Febr. Woensdagavond a.s. worden di verse vriendschappelijke voetbal wedstrijden gespeeld, waai van de opbrengst geheel bestemd is voor het Nationaal Rampenfonds. Zaandam: ZFCDWS. Haarlem: HaarlemRCH. Den Haag: (VUC-stadion): ADO —HBS. Utrecht: Utrechts XI—DOS. Amsterdam: Blauw WitAjax. Ook in andere takken van sport zullen wedstrijden worden geor ganiseerd. Amsterdam: Op 4 Febr. zwern. avond (kunstzwemshow en wa terpolo) in het Sportfondsenbad Oost. georganiseerd door De Meeuwen. Den Bosch: Op 7 Febr. bridge, drive in hotel Noord-Brabant. NOG GEEN VERLAGING YEREVENINGSHEFFING Behandeling in de Tweede Kamer uitgesteld DEN HAAG. 3 Febr. Op ver zoek van minister J. v. d. Kieft heeft de voorzitter der Tweede Kamer. dr. l. G. Kortenhorst. he den het daarop oorspronkelijk ge plaatste wetsontwerp tot verla ging van de vereveningsheffing met een pet. van de agenda afgevoerd. In de memorie van antwoord bij het wetsontwerp tot verlaging van de vereveningsheffing staat de regering afwijzend tegenover een verdere verlaging, waarop in de Kamer is aangedrongen, mede met het oog op de moeiliikheden in het middenstandsbedrijf, waar voor de loonstverhoging van Juli jl. een nieuwe zware last be tekent. De regering motiveert deze af wijzende houding door te wijzen op de verlichting, welke voor de middenstand zal voortvloeien uit de wijziging van de omzetbelas ting en oo het feit, dat de mid- denstandsbedrijven weinig perso neel in dienst hebben, zodat zij niet veel hinder ondervinden van de loonsverhoging, waarvoor deze veresveningsheffing verlaging een compensatie wil zijn. In een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer heeft de commis sie van overleg van de midden- standsvakcentralen tegen deze motivering van de regering stel ling genomen. De middenstandsbonden be treuren het. dat op onjuiste gron den een volledige compensatie voor de loonsverhoging van Juli jl., zoals- deze door de Stichting van de Arbeid is bepleit, wordt afgewezen. Flint van GEZIEN Met een tussenruimte van honderd meter volgt de taxi de auto. waarin zich Ohloë Gay en Pa Jongg bevinden. Dit ver andert evenwel, als zij in het centrum van de stad komen en het verkeer drukker wordt. De taxichauffeur is nu gedwongen om dichter achter de twee te gaan rijden, wil hij ze niet uit het oog verliezen. Dit blijkt fataal. Misschien is het door de gebeurtenissen van de dag, dat Chloë meer op haar hoede is dan gewoonlijk, misschien is het toevallig. Hoe dan ook, plotseling grijpt zij Pa Jongg bij de arm en fluistert op hese toon: „Pa Jongg, ik zweer dat die taxi ons volgt De ander kijkt in het spiegeltje en zegt dan: „Stel je niet aan, Chloë. Wij zijn gewoon twee mensen, die een avond uit gaan. Wie zou ons volgen De tocht gaat verder en enkele malen kijkt de schoonheids specialiste zenuwachtig achterom. Noch de taxichaufféur, noch Lauri merkt het op misschien ook, omdat de afstand te groot is. Op een gegeven ogenblik begint de wagen van Pa Jongg langzamer te rijden. „Wanneer zij stoppen, rijd dan nog een eindje door en wacht dan af, wat er gebeurt." zegt Lauri. Inderdaad parkeert Pa Jongg zijn auto langs het trottoir. Chloë is al uitgestapt, als de ander plotséling opmerkt: „Die taxi gaat langzamer rijdenWaarschijnlijk zijn wij gevolgd. Ga jij direct naar boven, maar laat de straatdeur open staan (Advertentie) DE operateurs van de televisie hebben Zondag en Maandag niet stilgezeten en zo kon al gisteravond via de zender Lopik, die gelukkig gespaard is geble ven, in een extra-uitzending het eerste TV-journaal van de ramp vertoond worden. Het was een gezamenlijk programma van de N.T.S. en duurde ongeveer een half uur. In plaats van de KRO-uitzen- ding Dinsdagavond komt weer een gezamenlijk programma met de regeringsverklaring door dr. Drees en verdere filmjour naals. Voor het eerste, gisteren ver toonde journaal waren opnamen gemaakt op de begane grond, op het water en uit de lucht. De op namen, van geen of weinig geluid voorzien, werden op sobere wijze mondeling toegelicht. Zij gaven een indruk van de schade aan het duingebied bij Zandvoort, Kat wijk en Hoek van Holland, de Dr. W. Drees in zijn radio-rede: angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. •Wii weten nog niet bij bena dering, hoe groot de schade ten slotte zal blijken te zijn, Het gebeurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog, een opgang, die zich juist duidelijker begon af te tekenen. Verheugend te midden van deze ellende is de geste waarmede ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zijden ook uit de overzeese rijksdelen en uit het buitenland mogen ondervinden. Het ging en gaat er voor het ogenblik in de eerste plaats om mensen in veiligheid te brengen, onderdak en verdere hulp te ver- schafien. En daarnaast alle krachten in te spannen waar nog afweer van het water mogelijk is en waar vee en voorraden kunnen worden gebor gen. DEN HAAG, 2 Febr. Twee dagen lang, aldus dr. Drees in een gisteren gehouden radio* rede, heeft een beangstigend aanzwellende stroom van be richten ons doen beseffen, welk een ramp over Nederland is ge komen door het samentreffen van een springvloed en een or kaan uit ongunstige richting. Ik behoef u de droevige bij zonderheden niet opnieuw te schetsen. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuwsch-Vlaanderen, geteis terd is, en dat in het bijzonder, de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland van Zuid-Holland, zwaar ge troffen zijn. Mensenlevens Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omvang daarvan is no-g niet be kend, maar zeker ziin honder den omgekomen. Ónder wie velen bij pogingen om anderen te redden. Wii herdenken hen met diepe eerbied en onze ge voelens »-an medeleven gaan uit naar de nabestaanden van hen die slachtoffer werden van he? wa tergeweid- Er is veel geleden, ook door hen. die entsnept zijn aan de do^d 'n de golven- Beklemmend is het feit. dat anderen wellicht nu no:» in Samenbundeling Uit de berichten zult gij, ver. trouw ik, hebben begrepen dat ge. meentelijke, provinciale cn rijks, organen zich daarvoor onmiddel lijk ten volle hebben ingezet. Prachtig is daarnaast de geest, driftige bereidwilligheid van zeer velen, om zich persoonlijk voor alle arbeid en alle steunverlening beschikbaar te stellen. Traehtig voort. Moeten, zeker. Wij kunnen weer voort. De kreet, die dezer dagen door Nederland ging, heefi de nobelste sentimenten opgewekt; niet alleen binnen onze grenzen, ook daarbuiten. Erkentelijk zijn wij dat de wereld ons wil helpen; wij mogen niet vergeten dat wij echter zelf het meest de hand aan de ploeg zullen moeten slaan. Ieder moet zich in geweten afvragen, of hij genoeg heeft gedaan, nu de nood van het land hem opriep de hoeder van zijn broeder te zijn. Van 2 Februari af geheel niéuw programma overstromingen te Rotterdam en Dordrecht. Kalm en vastberaden zag men de bewoners overal aan het werk om het water te keren, zo goed de schaarste aan zand zakken het veroorloofde. Hendrik ldo Ambacht leverde een deplo rabel beeld. Sombere taferelen waren bij donker in West- Brabant opgenomen. Verder ging de reis, nu weer bij daglicht. Flinke jongens, die met een boot op het woelige water velen heb ben gered; het evacueren van tal lozen te Roosendaal. Schrijnende nood, met berustende kalmte en grote waardigheid gedragen. Steenbergen: vervoer van ge redden in lange autoeolonnes. Vrachtwagens met zand rijden aan over de dijken, waar het zilte water woest tegen aan spoelt. Willemstad.... volkomen geïso leerd. Overal ontreddering maar ook overal grote activiteit om snel in te grijpen, al is het hier en daar aanvankelijk vechten tegen de bierkaai. Mannen in een wankele roei boot slagen er met enorme in spanning in, een koe uit het ondergelopen land te redden: een tafereeltje uit vele. Steeds meer hulpbrigades komen in touw. De opnamen, Dinsdagochtend en -middag gemaakt bij een vlieg tocht van Amsterdam naar Zee land v.v., gaven een afdoend overzicht van de enorme omvang der ramp. Vooral de gezichten op Zuid-Beveland, Schouwen, Dul- veland en Goeree maakten een desolate indruk. Een kort en sober beeldrelaas, indrukwekkender dan lange woorden. HANS LEERINK Advertentie ook de krachtdadige medewerking van vele organisaties. Van regeringswege is een in terdepartementale commissie in gesteld die de werkzaamneden van de verschillende rijksorganen coördineert en het contact met bet Rampenfonds zal onderhou den. In de Staten-Generaal hoop ik morgen nadere mededelingen te doen over de toestand en over de verdere voornemens ten aan. van de hulpverlening, de fi nanciering van hét herstel en /oor de giften te verlenen be lastingfaciliteiten enz. Thans moet ik mij bepalen tot een zeer kort algemeen woord. Maar de betrokkenen kunnen re kenen op een krachtige aanpak, waarbij de regering zich gesteund weet Joor u allen. Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat in menig opzicht onze vriend is, maar telkens ook weer een ons bedreigende vijand, voor het ogenblik een ernstige nederlaag geleden. Er is een vaste wil om gezamen lijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijk te slui ten en wat verwoest werd op. lie'iw te herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewer king en uw offervaardigheid een heroën wordt gedaan. Oplossing vorige G R U I S W A R G A OORD#M♦NOOR KOK#DOR#LOB KM#MOTOR#TE E P IJ N I G E N I R A AM E N A A D #STEK#SODA# HEER#0#NANA 0#RESPECT#F RM N O T I E I K ZOT#MIN# A DE EDEL#E#TREE LENDE#ALEER KRUISWOORD HORIZONTAAL: 1 waardeloos goed 5 harde slaapplaats 10 overal 12 wijnsoort 13 snel 14 hoofd 16 nieuw (voorvoegsel) 17 dyne (afk.) 13 bevel 20 pers, v.n.woord 21 koortswerend middel 23 dreef 26 fatsoenlijk 27 bevel van schild wacht 29 Engels voegwoord 30 verenwisseling 31 hulptaal 34 perk 36 voegwoord 37 ladder 39 Frans lidwoord 40 hazenverblijf 42 spil 44 Oosterse titel 46 lering 47 schort 48 aar 30 verdriet 51 monster 52 plaats in Limburg VERTICAAL: 1 grond 2 vleugel 3 roofdier 4 in 't jaar der wereld (afk.) 6 antwoord betaald (afk.) 7 atoomgroep 8 vervoermiddel 9 rond stuk hout 11 lor 14 verpakking 18 Engels telwoord 19 knaagdier 22 land in Azifi 24 wereld 25 getemd 28 zaadje 32 vallei 33 plaats ln Rusland 34 naam voor paard 35 voordat 36 schraal, dun 38 Franse componist 3D bezit van boer 41 mal 43 2 wielig rijtuigje "45 vogel 47 telwoord 49 zangnoot 50 Frans lidwoord O KLAGENFURT. 2 Febr. De provinciale regering van Karin- thië heeft bekendgemaakt, dat onderhandelingen met de KLM zijn gevoerd over de instelling van een luchtvervoersdienst tus sen Amsterdam en Klagenfurt. De KLM-toestellen zouden Frankfort aandoen op weg naar Klagenfurt De dienst zal deze zomer ingaan. Op het ogenblik worden ook be sprekingen gevoerd met de rege ring van Karinthië over een ver binding van Amsterdam met Bel grado via Klagenfurt. De Zuid sla vische lucht vaartmaatsehaopij Jat zou dan oo Klagenfurt moeten vliegen. Op het ogenblik onder houdt deze laatste maatschaooit °en dienst on Frankfort, waarbij Gmr wordt aangedaan. Wanneer de nieuwe dienst van de KLM ingaat, zal Klagenfurt vermoedelijk de honderdste stad zijn in het luchtnet van de KLM f Advertentie MAAK ER 'N GEWOONTE VAN steeds 'n doosje •an die heer lijke menthol- pellets bij U te hebben. Frisse mond en keel. On middellijke 'érlichiing bij verkoudheid. Bij Apoth. Drog. a 50 cL per doosje. ■333333EBH3E1 IMP. H. TEN HERKEL, HILVERSUM Bowles had een enkele kaars in de hall laten staan. Toen Sir Henry zich omkeerde om die op te nemen, kreeg hij Joseph Siarner in het oog, die het tweetal van zijn standplaats af bij de deur van de woonkamer gadesloeg. Zijn ronde, roze ge laat glom van een vreemde voldoening. DE Baronet trok Carmelite mee. Zij gingen door een ouderwetse, stijf gemeubelde salon en kwamen zo in de orangerte. Sir Henry zette de kandelaar neer en een ogenblik bleven zij. zon der een woord te spreken, dicht bij elkaar staan. Carmelite had haar schaatskledij voor een an dere verwisseld, maar zij was noa steeds in het wit gekleed. Zij zag er uit als een kind en toch was er iets vagelijk rijps in dat ernstige Madonna-ge zichtje. „Wat u daar op het ijs gezegd heeft," vroeg zij plotseling, „meende u dat werkelijk?" De geur van de hem omringende bloemen over viel Sir Henry als een bedwelming. „Ik zei, dat je het mooiste meisje ter wereld bent, Carmelite. Ik meende het inderdaad." „Neem me dan mee!" riep zij impulsief. „Ik zal mijn leven met jou slijten. Ik zal alles doen wat je wilt. Maar neem me mee hier vandaan nu!" Haar adem streek fris en geurig langs zijn ge zicht. Hij voelde haar jonge armen zich om zijn hals sluiten en het volgende ogenblik klemde zij zich aan hem vast, terwijl zij hem hartstochtelijk kuste. Haar woorden waren dringend.... onsamen hangend: „Ik het kan me niet schelen.. Ik wil jou hebben.. Ik wil, dat je me meeneemt., het doet er niet toe waarheen., nu...." „Maar Carmelite, ik begrijp je niet!" „Begrijpen!" Zij wendde zich even van hem af en hij zag haar bleke, strakke gezicht naar hem opgeheven. „Je denkt, dat ik een chanteur ben," zei zij scherp. „Wel, wat zou dat? Wat voor verschil maakt dat?" En toen Sir Henry op haar neerkeek, begreep hij, dat het inderdaad geen verschil maakte. Niets scheen werkelijkheid te zijn, behalve het snelle door Q. Patrick kloppen van zijn eigen hart en dit meisje, vooi het ogenblik afzijdig als een bloem, die nog :n de knop zit en toch warm en trillend van leven. Hij trok haar weer naar zich toe en hield haar in zijn armen. ..Carmelite. lieveling, ik aanbid je we zullen morgen hier vandaan gaan. ...We zullen trou wen „Trouwen!" Onmiddellijk wendde zij haar hoofd af, zodat zijn lippen de hare niet bereiken konden. ..Dat meen je niet je meent niets van wat je gezegd heb." Zij keek hem recht aan. „Je wilt niet met me trouwen. Ik zie nu, datdat je eenvoudig een rol speelt, net als de rest." Sir Henry kwam dichterbij- Zijn handen werden naar haar uitgestrekt en vielen toen langs zijn zijden neer. „Je weet. dat dat niet waar is. Carme lite." zei hij zacht. „En je weet heel goed. dat ik hei meen, als ik zeg, dat ik je liefheb dat ik met je trouwen wil. Natuurlijk is het krankzinnig. We hebben elkaar pas ontmoet maar ik kan er niets aan doen." „Maar je naam, je familie, alles en wel. je weet. wat ik ben'ik ben... niemand." „Maar ik ben ook niemand." zei Sir Henry met een zure glimlach. „En wat die voorvaderen van mij betreft, wel, mijn vader was een groenten- handelaar. die gedurende de oorlog op de aardap- pelmarkt speculeerde. De Bentley Baronie werd ge kocht met zijn oorlogswinst." Terwijl zij daar zo dicht bij elkaar stonden, hoorden zij zachte voetstappen achter zich. Zij keerden zich om en zagen Joseph Starner, wiens kleine oogjes vriendelijk tegen hen glimlachten. Theo" De Barones had een nieuwe Russische sigaret opgestoken. „Wij hebben ons best gedaan." „En ons best is nogal pathetisch. Lili. Tot dusver zijn wij er alleen maar in geslaagd, om Rechter Rock de laatste weken van zijn leven te ontnemen Dan hebben jullie tevens Starner horen zeggen dat het mijn plicht is. om uit te zoeken, wie van ons verantwoordelijk is voor zijn ongeval. Ik ver onderstel, dat niemand er voor gevoelt, mij in dezen te helpen mijn plicht te doen?" Er kwam geen antwoord. Vragende blikken gin- gen heen en weer en werden weer afgewend. Het was Katharine La Motte, die ten slotte uitsprak. ,,U moet mij verontschuldigen, dat ik u stoor." wat een ieder het zwaarst op het hart lag. mompelde hij. „maar uw vrienden houden een be- „Laten we de Rechter maar vergeten." zei zij langrijke bespreking. Sir Henry. Zij zullen er u hees. ,.Het is Starner. waar we rekening mee wel bij willen hebben. moeten houden. Hij heeft eerst al ons leven tot Sir Henry keerde zich snel om en liep de een hel gemaakt, maar nu dit ons boven het hoofd orangerie uit. In de donkere salon bleef hij een hangt zal het nog duizendmaal erger worden. Wij ogenblik besluiteloos staan. Plotseling kon hij de moeten ons van hem ontdoen." gedachte niet verdragen, dat meisje daar met -.En ons dan in zijn plaats door de schone Car- Starner alleen achter te laten. Hij stond op het melite laten chanteren?" vroeg Johnnie Thring met punt. om weer om te keren, toen de stem van de gewilde nonchalance- „Dat zou natuurlijk wel ro- chanteur hem deed wachten. mantischer zijn. Of ben jullie van plan het meisje „Je hebt een veelbelovend begin gemaakt, m'n ook neer te schieten?" beste." Hij grinnikte zachtjes- „Een entree op de Engelse eh markt zou voor ons beiden wel HPERWIJIj hy nog sprak, was de deur open ge- eens buitengewoon voordelig kunnen zijn." gaan en Sir Henry Bentley stond onbeweeglijk op de drempel. „Als jullie besluit, om Starnei NADAT Starner de woonkamer had verlaten te doden." zei Sir Henry bedaard. ..geloof ik niet bleven de anderen zwijgend om het vuur zit- dat je je over zijn dochter bezorgd behoeft te ten. Niemand had de tumblers, die Bowles gebracht maken. had ook maar aangeraakt. Daarbuiten achter de De anderen staarden hem in stomme verbazing zware brocaten gordijnen was de storm iets in aan. Er volgde een lang moment van stilte, en hevigheid verminderd. daarop een snelvuur van vragen: Theodore Vanderloon zag er oud en vermoeid ij',I'aar kon^no^wYl^eens^e'^^ uit, toen hij opstond en zijn plaats voor de schoor- P*1^1 ,5$ gevaarniner zyn vïnXHmir^n'hadTem0'leriïte^ -Dat denk Ik niét." zei Sir Henry wederom zacht- Stó tegoS ffspreken lloS aln'stem v-aafi et> e°ïïlnm1f wal'"08' d" 2'in Z°U' 3&MS ÏS?ÏÏ? JHS M Katha" prSblefm opteSsln.alleen'n%a!aMd foièlriStwiêm dóü™ve'rvSilm En''nu"wij "zijl het nog ergerde maken. Ik maak u mijn veront- J|v<i?vefhebben vervallen' nu w" zyr „Niet nodig, om verontschuldigingen te maken. (Wordt vervolgd). HELP U.uO Gram. y.3o Waterst. VPRO: 1U.00 Schoolradio. - VARA: lli.20 Voor de vrouw. u.Oo RVU. piot. dr. Ir. ,„JV- Dols; ..Wereldvoedselproblemen"'. 11-30 Gram. 12.00 lustrum, irio. 12.30 Land- en Vooi het platteland '".15 Common- i i nn V»13.50 Gram. 14 00 ,.De weg omhoog caus. 14.15 Jeusd- concert 15.00 Voor de jeugd 15.50 Plano- :ital lb 10 Voor de jeugd 16 45 Voor Btifi - 17.50 Reg.i 13.00 Nieuws. I 17.15 üansmi iz ..De :nbus gaat open". v.Regina Zwaï 1 Nieuws. 13.15 VARA-Varia 18.20 :t 13.30 RVU: dr A. Saalborn: 55 in vergel, üteratuurgeschVan n parallel". ÏO.UU Disc. 19.30 Voor de jeugd - ws. 20.05 Poilttcke icertgebouwork. 21 10 hoorsp. 22.20 Amus.- ■,J 4ranen op Anjouan", caus. 23.00 Nieuws 23.15 Social, nieuws in Esperanto 23 2024 00 Gram 23g m NCRV. 7(|ü Symn. 7.30 Gram. .uu, uc dag. 8.00 Nieuws reerber. 8 18 Gewijde mui. 8.45 Gram. "•30 Voor de huisvrouw. Idem. 10.30 Morgend. hoorspel. VARA. commentaar. 2 ..Het laatste r Nieuws. 7.10 Gram 7.1. 9.00 Voor 9 35 Gram 11.00 Gram. 11.15 ..Het conflict' 12.30 Land- 1 Bas-bariton i uwmeded. 12 33 Grar 13.00 Nieuws. 13 15 13 20 -2.59 Protest, muziek. .pl.l. Klokgelui. Interk. Thuisfront. 13.50 2e acte uit „Lakmé", opera 14.45 Voor meisjes. lo.OO Gram Kamerork. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel 17.50 Milit. caus. 18.00 Viool, cello cn claveclmbel 18.30 Spectrum Chr. Organ - cn Ver leven". 18.45 Avondmaalslied 19 00 Nieuws en weerber 19 10 Bockbésor 19.25 Gram 19 30 Bultcnl overz 19 50 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Meisieskoor en lnstrum. cns. 2045 „Jezus Christus en de wereld religies". caus. 21.05 Omroeporkest 21.4 5 Gram. 22.00 Pianorecital 22 30 Int Evane. commentaar 22.40 Gram. 22 45 Overden- V'n-. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23 15-24.00 TELEVISIEPROGRAMMA VOOR DINSDAG KRO: 20.1522.30 „Mcreadet". spel. Engeland. BBC Home Service, 330 m.: !.0U Scnoolradio. 13.25 Gcvar. ptogr. -1.55 Weerber 14.00 Nieuws. 14 10 Oog- getuigeversl. 1-1.30 Dansmuz. 15.00 School radio. 16 00 Hoorspel. 17.00 Hoorspel met muz. 17.30 Gram 18.00 Voor kinderen. 18.5o Weerber. 19.00 Nieuws. 19.15 Sport 19 20 Orkestconc. 19.45 Caus 20.00 Gcvar. progr. 20.45 Caus. 21 00 Symph.-ork koor en sol, 22.00 Nieuws. 22.15 Hoorspel met muz 23.15 Caus 23.45 Parl.overzleht. 24.000.03 Nieuws. BBC Light Programme, 1500 -- - Daghoek. en 247 m.: 12 1 12.15 Orkestconc. 12. Pari overz. 13.15 Lich 14.45 Voor kinderen. 15.00 Voor de 16,30 Orgelspel. Mrs. Dale's Voordracht 13 00 13.45 Gram. Gevar. Gevar. muz. 17.15 Mrs. Dale's Dagbne 17 30 Lichte muz. 18 00 Schots ork. 18 45 Verzoekprogr 19 15 Voor de jeugd. 19.45 Hoorspel. 20 00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Sport 20 30 Hoorspel 22 30 ..Can I rome in"" 23 00 Nieuws. 2315 ACtuallt 23.20 Lichte muz. 0.05 Voordr. 0.20 Gevar. muziek. 0 561.00 Nieuws Brussel Vlaams, 324 m.: 11 45 Gram. 12.00 Omroeporkest 12 30 Weerber 12 34 G'-am. 13.00 Ni-uws. 13 15 Gram 13.30 Omroeporkest 14 00 Schoolradio 13.40 Svmph-ork 16 4 Gram 16.55 Idem 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17 30 Voo"dr 17 45 3ram 17 50 Boekbespr. 18.on Kamermuz. 16.30 Voor soldat»n 19 00 Nieuws 19 40 ïare en piano 20.On Hoorsoel. 21 nn Gram. ?1 15 Idem. 21 30 Omroooork 22.00 Nieuws. 12 15 Voordr. en muz 22 55'3.00 NIei""s. Fneeland. BBC European Servlre. 11H - jending voor Nederland: 00—22.30 s'teuws A-hfer het IJzeren Gordiin cn Vrijbuiters Radiodagboek (op 224 en 49 m.l. Uit het Liefdadigheids fonds van onze Voetbal- prijsvraag zal DUIZEND GULDEN worden ge schonken aan hot Nati onaal Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2