Vliegtuigen wierpen ruDberbot? boven boerderijen uit Schipbreukelingen dansen in Hoek van Holland De nPiei Hein" wordt ingericht tot noodhospitaalschip ledereen roept om boten Dinsdag 3 Februari 1953 Tweede blad De reddingboot moest binnen 24 uur drie maal uitvaren HOEK VAN' HOLLAND Het was druk Zondagavond in hotel „America", waar de pianist gezellige wijsjes speelde. Een Engelse sergeant danste er met een Neder lands meisje en de hofmeesteres van een Deens schip met een lid van de bemanning van dc reddingboot. De conversatie in de grote zaal voltrok zich in een mengelmoes van vier talen: Engels, Deens, Duits en Nederlands. De beide kellners konden het amper bijsloffen. Niets herinnerde er aan de storm, die op de kust stond. Ja toch terzijde van de dansvloer lage stapels zwemvesten en bagage en sommige gasten zagen er zó verfomfaaid uit, dat zij eerder zo van achter de vuren van een schip leken te zijn weggelopen dan van hun huis of van de hotelkamer. Niet ten on rechte overigens, want 24 van de gasten waren schipbreukelingen, die schipper Willem van Seters van de reddingboot „President Jan Leis" een uur tevoren aan wal had gebracht. dorp te bereiken, want het spoorweg verkeer was gestremd. Een groot deel van de spoorlijn, die vlak langs het wa ter loopt, was onderspoeld en verzonken. Geen trein kon het dorp bereiken of ver laten, geen boot trouwens ook. De lood sen bleven zelfs binnen en dat wil wat zeggen, want het loodswezen geeft het niet gauw op. Doods en verlaten lag het station de hele dag, de douane en de marechaussee zaten met de handen over elkaar. De Denen hadden zij maar niet gevisiteerd en naar hun paspoorten ge vraagd. Het was gebleven bij het noteren van de namen. Tot het vallen van de avond hadden echter honderden de storm en de regen getrotseerd om uit te kijken over zee, geboeid door het wilde schouwspel. Maar de stranding, die had gedreigd te zullen komen, was uitgebleven. En alle andere schepen waren wijselijk ver uit de kust gebleven om de storm af te rijden op een veilige afstand van de verraderlijke gronden. Ondertussen was de redding boot op de helling getrokken om het. roer te herstellen. De reddingboot „Wiersma"' van Breskens was echter naar de Hoek gekomen om de „Leis" af te lossen. Men kon immers niet weten....;. G. W. (Van een eigen redacteur) Bijna 24 uur aan een stuk was de be manning van de reddingboot in touw ge weest. Het begon op Zaterdagavond om negen uur met een op drift geraakt zandzuigertje. waar twee man afgehaald werden. Later op de avond sloeg .de sleepboot „Schelde", die in de Nieuwe Waterweg op stoom had gelegen, van zijn ankers en strandde nog binnen de pieren. Schipper Van Seters en zijn man nen haalden de 21 koppen aan de wal. Later hebben twee andere sleepboten, de „Blankenburg" en de „Witte Zee" hun makker ook geborgen. En toen kwam opeens die Deen voor- ge kust. Dat zag men wel van de wal af, waar men een geoefend oog heeft voor afstanden. Eeker, het schip het was Denemarkens oudste motorzeeschip, de „Annam" had op anderhalve mijl uit de kust nog voldoende water onder de kiel, maar het was tussen 5 en 6 uur Zondagmiddag, juist springtij. Een paar uur later zou het schip onherroepelijk stranden als de kapitein geen kans zou Zien van lager wal te geraken, hetgeen zeer twijfelachtig was. Hij besefte dat blijkbaar, want hij gaf noodseinen naar de kust. De derde keer Zo voer de „President Jan Leis" voor <Je derde keer uit. De zeven mannen waren niet uit de kleren geweest. Maar zij toonden geen vermoeidheid. Onver schrokken kozen zij zee, doorkliefden de loeiende branding en bereikten het schip. Dc schipper waagde het zelfs aan lij langszij te komen, hetgeen geen eenvou dige manoeuvre was. Trouwens, hij liep er schade door op, het roer ontwrichtte door een zware klap tegen de scheeps wand, maar het bleef bruikbaar. De Deense kapitein liet 24 koppen van zijn bemanning overstappen op de redding boot, onder wie drie vrouwen. Met 15 man, een minimale bezetting, bleef hij aan boord, want hij achtte het zijn plicht te trachten het schip te bergen zo lang hij nog water onder de kiel had. Toeschouwers op de kust zagen de reddingboot los komen van hol scinp. En tot hun verbazing voeren beide schepen op de mond van de Waterweg aan, de kleine reddingboot voorop om de vaar geul te wijzen door de kolkende water massa en daarachter de grote Deen. Bei de wisten de juiste koers te houden en bereikten kalmer water binnen dc pie ren. Een bovenmenselijke prestatie, naar het oordeel van deskundigen. Schipper Van Seters bracht zijn 24 schipbreukelingen veilig 'aan de wal en vergezelde naar hotel „America", waar de kok 24 ballen gehakt in de hete boter deed sissen, want de gasten hadden hon ger. Een beetje stil, maar ternauwernood ontdaan, zochten zij een plaats aan de tafeltjes rondom de dansvloer. En weldra deden zij zich te goed. De schipper en zijn mannen moesten een borrel drinken op de goede afloop. Toen werd er maar een boom opgezet over alles en nog wat. Een Nederlandse zeeman vertelde hoe aardig hij de Kopenliaagse meisjes vond en de Denen herhaalden maar, dat hun het gulle onthaal in Hoek van Holland zo was meegevallen. Ondertussen belde de kapitein van de „Annam" op uit Rotter dam om te horen hoe het met zijn men sen stond. Hij lag veilig aan de kade. Voor de nachtboot Nogmaals, het was tjokvol in de grote zaal van „America", want behalve die 24 Denen waren er ook nog tal van En gelsen, die tevergeefs wachtten op het vertrek van de nachtboot. Die keken een beetje verbaasd en verveeld. Zij kwamen van ver uit het binnenland, had den de hele dag geen radio gehoord en geen krant gelezen en wisten op geen stukken na wat er gaande was. Het waren reizigers, die per auto naar Hoek van Holland waren gekomen. Dat was trouwens de enige manier om het Ontevredenheid onder P.T.T. hulpbestellers Nieuwe organisatie gesticht 's-GRAVENHAGE. Leden ener nieuwe organisatie van PTT-personeel, Ons Belang, die op het ogenblik 1000 leden zou hebben gewonnen uit de, naar zeggen van het bestuur, 25000 ongeor ganiseerde PTT-ers, confereerde Zater dag in Den Haag. Bestuursleden verklaarden niet tevre den te zijn over het werk der bestaan de vakorganisaties. Men heeft grieven jegens de directie over de intensivering van het werk, de rationalisatie van het bedrijf en de behandeling van hulpbe stellers, die, als zij in vaste dienst over gaan, rang noch loon van besteller krij gen, doch als geoefend werkman met lager loon worden beschouwd. Alleen als zij als besteller werken, krijgen deze goefende werklieden een gratifica tie, die hun inkomen ongeveer op het bestellersloon brengt. Het bestuur van Ons Belang ver- klaade, dat men beoogt een neutrale vakbond van PTT-personeel te vormen. Op het ogenblik wordt in hulp-bestel- lerskrïngen de meeste aanhang van de ze vereniging gevonden. Prins Bernhard brengt bezoek aan Eisenhower NEW-YORK. Vernomen wordt dat Prins Bernhard in de eerste helft van volgende week een bezoek van drie da gen aan Washington zal brengen. Ofschoon er thans nog geen regelin gen zijn getroffen voor een bezoek aan president Eisenhower, schijnt men met zekerheid te mogen aannemen dat de prins, die een oude vriend van de gene raal is, op het Witte Huis zal worden ontvangen. Een zegsman in de onmiddellijke om geving van Prins Bernhard wees er op dat, indien een dergelijke ontmoe ting zou plaats vinden, deze een strikt persoonlijk karakter zou dragen, zon der politieke betekenis. Urker botters naar Stellendam Zestien Urker botters, die in Bres kens lagen, vanwaar uit zij geregeld ter haringvangst gaan, zijn naar het bedreigde Stellendam onderweg. Uit Urk zelf zijn acht botters naar het getroffen gebied vertrokken. Buitenlandse journalisten naar ons land 's-GRAVENHAGE. Vele buiten landse journalisten hebben zich naar ons land begeven om reportages te verzorgen van de noodtoestand, waar in thans een belangrijk deel van Ne derland verkeert. Naarden verwerpt grenswijziging NAARDEN. Als laatste in de rij der Gooise gemeenten heeft de raad van Naarden Vrijdagnacht het besluit genomen om de plannen van Gedepu teerde Staten volgens het rapport ter Veen tot samenvoeging van Bussum en Naarden te verwerpen. In tegen stelling tot de andere Gooise gemeen ten waren de stemmen in .Naarden ver deeld. Het bleek, dat van de vijftien raadsleden vüf vóór samenvoeging met Bussum waren. Bü samenvoeging zou Naarden ge doemd zijn te verdwijnen. Het rapport ter Veen, dat volgens de burgemeester veej beroering in het Gooi heeft ge bracht, werd door verscheidene raads leden heftig aangevallen en tendenti eus genoemd. Daarentegen waren de voorstanders der samenvoeging van mening, dat de huidige grenzen niet ge handhaafd kunnen worden. Zij menen voorts dat de bevolkingsdichtheid van het Gooi tot een noodtoestand kan lei den. INDONESIË GEGRIEFD Over vonnis tegen Pot en Colson •s-GRAVENHAGE. Het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken heeft in een mededeling aan de pers haar teleurstelling geuit over de lichte straffen, die door de Haagse rechtbank aan Colson en Pot zijn opgelegd. In een verklaring van het Indonesi sche hoge commissariaat aan het minis terie van buitenlandse zaken te Den Haag, gedateerd 20 Januari, wordt ge zegd, dat de regering der Indonesische republiek en het Indonesische volk ten zeerste verwonderd zijn en dat het rechtvaardigheidsgevoel in Indonesië pijnlijk getroffen werd deze uitspraak te moeten vernemen. In deze uitspraak wordt het bewijs gezien dat men in Nederland een moord aanslag als een licht misdrijf beschouwt. Zoals bekend, werd op 6 Januari uit spraak gedaan inzake de op overste Har- jono gepleegde aanslag, waarbij Meine, Pot veroordeeld werd tot een jaar met aftrek en tot een week hechtenis; zijn onmiddellijke invrjjheidsstelling werd gelast. F. A. Colson werd veroordeeld tot een week hechtenis. Ook hü werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. De of ficier van justitie heeft hoger beroep aangetekend. Kromstaf-actie opgeschort AMSTERDAM. De stichting 1853— 1953, ter voorbereiding van de eeuwen herdenking van het herstel der kerke lijke hiërarchie in Nederland, deelt mede, het volkomen vanzelfsprekend te achten, dat alle krachten, dus ook die welke zich in dienst hebben ge steld van de „Kromstaf actie", zich thans concentreren op de hulpverle ning. In Oost-Duitsland heerst varkens pest. Tot nu toe zouden hierdoor hon derd duizend varkens zijn gestorven. Helicopters redden mensen uit het water Dc hulpverlening- aan de getroffen gebieden is thans flink op gang gekomen, Uit alle streken van het land komen berichten over acties. De eerste dagen is vanzelfsprekend primair de hulp aan de bewoners die nog temidden van het water opgesloten zitten cn op redding wachten. Daarbij is de hulp uit de lucht een belangrijk element. Harpoons en sea-otters, vlogen Maan dag sinds het. aanbreken van de dag geregeld van het marinevliegveld Val-. Kenburg naar de getroffen gebieden. Zij vervoerden nog vrijwel alleen rub- oerboten, daar deze het dringendst nodig zijn. De bevelhebbers der mili taire gewesten in de getroffen gebie- uen geven aan waar de boten moeten worden uitgeworpen. Over de totale Hoeveelheid boten die reeds zijn of nog zullen worden vervoerd, is op het ogenblik nog geen overzicht te ver- Krijgen. Eén „Harpoon" kan er Vijf tien vervoeren. Harpoonvliegtuigen hebben bij Sta- •venisse, Poortvliet en Maartensdijk (op Tholen) 15 rubberboten uitgeworpen. Twee Sea-otters gingen naar Goeree en Overflakkee om rubberboten uil te werpen. Op verzoek van de commandant van net vliegveld Valkenburg hebben dt Draka-f abrieken te Amsterdam ruim zestig plastic reddingsvlotten ter be schikking gesteld. Deze zullen nog boven de overstroomde gebieden wor den uitgeworpen. Dakota's van K.L.M. ingeschakeld Twee Dakota's van de KLM zijn ook naar de noodgebieden gevlogen. Een der toestellen vervoerde o.a rubber boten, 10.000 broden en kleding, af komstig uit de afdeling gevonden voor werpen van de KLM. De andere Da kota is van Schiphol opgestegen met Zandzakken en voedsel aan boord, welke boven de noodgebieden werden uitgeworpen. Twee rubberboten konden worden uitgeworpen Doven geisoleerde boer derijen op Noord-Beveland. Een ver tegenwoordiger van de KLM die de tocht heeft meegemaakt, vertelde, dat een van de boeren erin geslaagd is, tot zijn nek in het. water over zijn erf lopend, zo 'n boot te pakken te krij gen. De derde rubberboot werd uitge worpen boven Middelharnis, de vierde weer ergens anders. Veel voedsel kon worden uitgewor pen boven Goeree-Overflakkee (Mid delharnis, Sommelsdijk, Dirksland en Stellendam) Beveland en boven Sint Maartensdijk op Tholen. Jutezakken zijn o.a. uitgeworpen boven Middel harnis. waar men met kalkletters op de dijk de noodkreet „rubberboten s.v.p. en zakken" had aangebracht. Op vele boerderijen zitten nog men sen. zeer veel vee is verdronken, en hier en daar ziet men een eenzame koe op een kleine verhoging in het land. paarden steken alleen nog met hun nek boven water uit. Helicopters in actie Een Zondagavond laat naar Zuid- Holland gezonden Belgisch hefschroef- vliegtuig heeft twaalf inwoners van het eiland Goeree-Overflakkee gered. Het hefschroefvliegtuig helpt nu mede aan het reddingswerk in de omgeving van Bergen op Zoom. Personen die op boerderijen geïsoleerd zijn worden naar droge plaatsen overgebracht. Voorts zijn Maandagmiddag de door Engeland ter beschikking gestelde vier DEN HELDER. Op koninklijk be vel wordt het koninklijke jacht „Piet Hein" op de rijkswerf te Den Helder met man en macht vaarklaar ge maakt. Vandaag vertrekt het schip naar Am sterdam, waar het snel tot noodhospi taalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drijven de koninklijke hospitaal naar de ramp gebieden vertrekken. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is vannacht uit Amsterdam vertrok ken met als voorlopige bestemming Hellevoetsluis, alwaar het instructie zal krijgen van het Nederlandse Rode Kruis ter inschakeling bij de hulpactie. In totaal veertig vissersschepen van alle types en grootten kiezen thans zee uit IJmuiden en stomen zwaar be mand en geproviandeerd op naar het Zuiden met bestemming Zierikzee. De schepen zullen proberen het geteister de Zeeuwsch-Vlaanderen te helpen. Met deze vloot hoopt men tienduizend personen te kunnen evacueren. helicopters op het vliegveld Gilze Rije geland. Zij willen ook aan het red dingswerk deelnemen. Ook zal men nog de beschikking krijgen over twintig Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen. Vijf troepentransportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht van het type C-119 worden op -de. luchtbasis Rhein-Main bij Frankfort gereed ge houden om met valschermen voedsel pakketten en technische uitrustings stukken boven het overstroomde ge bied in Nederland neer te laten, zo dra van de Nederlandse regering een verzoek hiertoe wordt ontvangen. De Britse luchtvaart heeft verder aan ons land ter beschikking gesteld medische groepen, welke zijn samen gesteld uit ongeveer tien artsen, enige honderden manschappen, konvooien vrachtauto's en bulldozers. De militaire hulpverlening De territoriale bevelhebber, luite nant-generaal D. C. Buurman van I Vreeden. heeft over de wijze, waarop j het militaire apparaat is ingeschakeld bij de hulpverlening medegedeeld, dat i van militaire zijde bijstand wordt ver leend door het beschikbaar stellen van personeel en materiaal voor reddings- en opruimingswerk. In totaal zijn op het ogenblik 16.000 militairen ingezet voor het hulp- verleningswerk worden nog 20.000 man in reserve gehouden. Het personeel, dat is ingezet verleent liulp bij evacu atie en bü het. dichten van dijken. Militaire hulp is verleend in het ge bied ten Zuiden van Willemstad, het gebied van Halsteren en de omgeving van Kruiningen. Ten Noorden van de Moerdijk, dit is het eiland van Dordrecht, was de toe stand Maandag dusdanig opgeklaard, dat enige troepen van de eerste mili taire afdeling, die hier waren ingezet, naar hun garnizoenen terug konden worden gedirigeerd. Verscheidene honderden Nederlandse soldaten zijn Maandagochtend vroeg in Antwerpen aangekomen, waar zij zich inscheepten naar Hansweerd en Kruiningen. in Zeeland De marine Van de Koninklijke marine nemen nemen thans in totaal aan het red dingswerk deel 52 motorvaartuigen, 10 sloepen en 31 rubbervlotten. In ge reedheid gebracht worden of gereed zijn 48 moto3rvaartuigen. Buitenlandse militaire hulp Het aanbod van buitenlandse mili taire hulp is in beginsel door de Ne derlandse regering in dank aanvaard, daar hulpverlening thans nog beperkt blijft tot redding en evacuatie, is de geallieerde steun, welke hierbij kan worden verleend, direct aanvaard. Engelse steun zal worden verleend door luchtfotografen boven het ge troffen gebied. Amerikaanse steun door aanvoer en gebruik van reddings- materieel. zoals ducks, helicopters, vlotten, rubberboten. verkennings vliegtuigen. verbandmiddelen en water zuiveringseenheden, Belgische eenhe den nemen reeds sedert de aanvang van de watersnood daadwerkelijk deel aan de reddingswerkzaamheden in Zeeuwsch-Vlaanderen. Omtrent de ver lening van steun door de Canadese pantsereenheden is nog overleg gaande. De beide bataljons Franse genie troepen die hun hulp zullen verlenen bij de bestrijding van de watersnood zijn gisteravond te Bergen op Zoom aangekomen. Zij zullen zij aan zij met de Nederlandse militairen medewer ken, aan het reddingswerk voor de ge troffen gebieden. Britse vaartuigen onderweg Een vloot van landingsvaartuigen en motorbarkassen met Britse en Belgi sche bemanningen is van Duitsland uit onderweg naar de overstroomde gebieden in Nederland. De vloot be staat uit dertien landingsvaartuigen en drie motorbarkassen van de Britse vloot en twee landingsvaartuigen en vier motorbarkassen die doro Belgen zijn bemand. ,4meriJcoonse toezeggingen Generaal Manton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa, is uit Wiesbaden in ons land gearriveerd om na te gaan welke hulp de Amerikaanse militaire autoriteiten kunnen verlenen bij de werkzaamhe- ST. PHILIPSLAND biedt een trooste- loze aanblik. Vele huizen zijn vólko men vreggespoeld. In vele gevallen staat nog slechts een deur of muurtje overeind. den in de geteisterde Nederlandse ge bieden. Generaal Eddy maakte een vlucht boven deze gebieden om zich persoon lijk vanuit de lucht een beeld over dc toestand te vormen. Na afloop van de vlucht heeft ge neraal Eddy Nederland beloofd, dat Amerikaanse strijdkrachten, in Duits land zullen zorgen voor zoveel moge lijk vliegtuigen, helicopters, zandzak ken, zoeklichten, vervoermiddelen, walkie-talkies en halacone-tabletten, deze laatste om water te zuiveren. Hij zeide, dat hij reeds machtiging had gegeven, tot hel zenden van zes helicopters uit Duitsland. BEELD VAN DE GROTE NOOD Hulpeloze slachtoffers zwaaien met handdoeken (Van een speciale verslaggever) ROOSENDAAL. - Wat moet men grijpen uit dit. diep tragisch ge beuren? Men weet het niet, de indrukken zijn veel en vrijwel alle indroevig. Mag ik enkele beelden in mijn herinnering terugroepen, dan zie ik ergens bij de Moerdijk een man en een vrouw met twee kleine kinderen, geassisteerd door twee militairen, in een boot op het water zwalken. Een paard staat nog net met zijn kop boven het water van zijn stal uit naar buiten te kijken. Een boerenknecht waadt tot zijn borst door het water om de touwen, waarmee het vee in de stallen is vastgebonden, los te snijden. Hij rukt de halsters van de dieren, doch onwrikbaar blijven ze staan, onwillig om twintig meter door het water te waden en de veilige wal te bereiken. Te Fijnaart wordt, een gebroken oude man een Rode Kruispost binnen gebracht en snikkend vertelt hij, hoe zijn vrouw in de nacht van het. dak is gegleden en in het. kolkende water is verdwenen. Een lid van de comman do's uit Roosendaal kan de dringende bede van een hoofdingeland niet weer staan en zwemt met een touw om zijn middel naar een honderd meter verder gelegen boerderij, waar de vrouw van de ingeland en diens twee kinderen op de bovenverdieping zijn samengedrongen. Hf brengt een ver binding tot stand en weet, behalve dit gezin ook de buren te reddgn. In een hoog verhitte bunker te Roosendaal staan dampende commando's hun kle ren droog te stomen. Loeiende koeien Zojuist zün ze doornat uit het water gebied teruggekeerd en hun enige wens is, om zo spoedig mogelijk met droge plunje weer terug te keren. Ergens op een droog stuk land staan honder den stuks loeiend vee met. volle uiers. Zij zijn voorlopig gered, maar vele zün zwaar ziek en zullen binnenkort aan longontsteking sterven. Ieder roept om boten, maar men ziet er slechts weinig. En een ieder vloekt en klaagt, waarom er nu juist op dit punt geen vaartuigen zün die de hulpeloze slachtoffers, die daar ginds uit de bovenverdiepingen met handdoeken zwaaien, kunnen red den. En komt er dan eindelük een boot, dan kan men vrüwel niet tegen de nog steeds hard waaiende wind oproeien en telkens wordt de schuit weer teruggeslagen. Menselijke onmacht De buitenboordmotoren kan men de eerste tientallen meters vaak niet ge bruiken, doordat ze vastslaan in de bo. dem. Het is telkens weer een demon stratie van menselüke onmacht tegen Kinderen door het water verrast TERNEUZEN. Arbeiders en boe ren, die de Nieuwe Neuzenpolder be wonen, hebben ook vele angstige uren achter de rug. Zij moesten hun toe vlucht nemen tot de zolders en daken van hun woningen. Een kindje van vijf maanden werd in zijn wiegje door het water verrast. Voordat de ouders wis ten. wat er aan de hand was, was het kind reeds door de stroom meege voerd. Het kwam jammerlijk in de golven om. Ook in de Nieuw-Othene- polder werd een kind door de golven meegesleurd. Het was een kind uit een gezin van acht personen. De moeder wist drie kleinen in veiligheid te bren gen. de vader twee. de kracht van de elementen, die daar rond de Moerdük en rond Willemstad nog steeds hoogtü vieren. Stormvlagen jagen de natte sneeuwbuien over hel. geteisterde land. waar nog steeds slachtoffers vallen en satanisch loert soms het bleke gelaat van dc zon dooi de wolkenflarden. Mensen worstelen voor hun leven, elke minuut van deze vreselijke dagen is het de tragiek, dat vaak eerder de düken dicht moeten of nieuwe doorbraken moeten worden voorkomen, voordat men zich kan be kommeren om het lot van de duizen den, die met angst om het hart wach ten op een roeiboot, die hen naar de veiligheid daar heel in de verte kan .brengen. Het nationale inkomen in 1952 Uit een berekening van het C.B.S. over het nationale inkomen in 1952 blijkt, dat het nationaal product (te gen marktprijzen) in 1952 met f 450 millioen is toegenomen tot f 20150 min., hetgeen een kleinere toeneming is dan in beide vorige jaren, toen het nationaal product met ca f 2 milliard is gestegen. De productie in de bedrij ven wordt geschat op f 15 530 min. tegen f 15 210 min. in 1951. De produc tie van de overheid beliep 1520 min. (f 1480 min.). De netto inkomsten uit het buitenland bedroegen f 400 min. (f 330 min.). Het nationaal inkomen tegen factorkosten (de som van de be loningen der productiefactoren) kan gesteld worden op f 17 450 min. (f 17 020 min.). De indirecte belasting minus subsidie beliep f 2700 min. (f 2680 min.). Het saldo van schen kingen en leningen van of aan liet buitenland is ditmaal negatief voor een bedrag van f 1S00 min. (vorig jaar positief voor f 100 min.), zodat het totaal der middelen, beschikbaar voor binnenlandse bestedingen, geschat kan worden op f IS350 min. (f 19 800 min.) De consumptie door verbruikers wordt geraamd f 13 650 min. 13 600 min.), de overheidsbestedin gen op f 3470 min. (f 3200 min.). De netto investering in de bedrijven wordt geschat op f 1930 min. (f 2000 min.» en de voorraadvorming en toeneming onder handen werk op f 700 min. ne gatief. tegen f 1000 min. positief vo rig jaar. Het reëel nationaal inkomen per hoofd van de bevolking is (basis 1948 is 100) berekend op 106, tegen eveneens 106 in 1951 en 107 in 1950. De titel „moeder-heldin" is dezer dagen aan 497 Russische vrouwen ver leend wegens het ter wereld brengen en opvoeden van tien of meer kinde ren, zo wordt uit Moskou gemeld. In totaal hebben thans ongeveer 50.000 moeders deze titel verworven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3