Actie Burger Bescherming (B. B.) in Zutphen begonnen Aan de inwoners van de provincie Gelderland DINSDAG 3 FEBRUARI 1953. ZUTPHEN Als er morgen plotseling een oorlog zou uitbreken zou er in ons land weinig gedaan kunnen worden voor de be scherming van de burgerbevolking. Toch zou dat hard nodig zijn, want tot het oorlogsdoel in de moderne oorlog rekent men ook het bombarderen van open ste den en het aanvallen van burgers, die niets met de actieve strijd uitstaande hebben. Het breken van het moreel van de bevolking en daarmee ook van het leger is in een oorlog van uitermate groot belang. Vandaar, dat men in Nederland een organisatie Bescherming Burgerbevol king aan het opbouwen is. In verband hiermee werd gisteren in het gebouwtje van de buurtvereniging Marswegkwar- tier door de heer Maes, het Hoofd der Bescherming Burgerbevolking in Zut phen, en een van zijn naaste medewer kers, de heer Rouwenhorst, een uiteen zetting gegeven over het doel, de orga nisatie, maar bovenal het nut van de Bescherming Burgerbevolking. Het opzetten van een beschermings- dier.st, zo vertelde de heer Rouwenhorst, wil niet zeggen dat er oorlogsgevaar dreigt. Het is het treffen van voorberei dingen om ingeval van nood paraat te kunnen zijn. Het is nog altijd beter een dienst Bescherming Burgerbevolking te hebben zonder oorlog, dan een oorlog HARFSEN Vergadering afd. G. M. v. L. Vrijdagavond vergaderde de afdeling Harfsen-Kring van Dor tl i van de G. M. v. L. in café Nijenhuis onder voorzit terschap van de heer F. W. Kabbes. De voorzitter verwelkomde in 't bijzonder de ere-voorzitter A. Besselink en het erelid B. A. G. Hekvoort. Het verslag van de penningmeester luidde gunstig, ruim f 100 was het batig saldo. Het aftredende bestuurslid A. A. Harmsen werd herkozen en inplaats van F. W. Kabbes werd gekozen T. Brummelman. Als afgevaardigde naar de ledenraad werd gekozen E. Reilink; naai- de stichting van de landbouw A. Beekhof en naar de alg. vergadering te Arnhem L. Voortman. De vraagcom- missie bracht verslag uit in verband met de vragen van het hoofdbestuur. De antwoorden luiden: vraag 1: het bij elkaar introuwen van jongeren en ouderen is meestal een ge volg van de financiële toestand; vraag 2: in deze omgeving wordt het meest schade ondervonden van kraaien en duiven. Vervolgens werd besloten om dit jaar een uitstapje te maken naai- de provin cie Groningen. De 2de voorzitter A. Schoneveld heeft de scheidende voorzitter toegesproken en dank gebracht voor het vele werk door hem verricht, vooral ook in de stichting van de landbouw, voor de kleine boer. Hot moeilijkste vond spr. het om een blijk van waardering mede te geven, daarom was besloten een foto te laten maken van deze vergadering. Verder spraken nog de heren E. Reilink en A, Besselink. De heer Kabbes dankte voor de toe spraken en voor de toto. HU beloofde' dat hij dit geschenk, in zijn nieuwe hóme een ereplaats zou geven. VOORST Jongens van ..De Beele" tastten in portemonnaie. De jongens, die ondergebracht zijn in de opvoedingvdnvichting ..De Eeele" van het Hoogeland te Voorst hebben een groot gedeelte van hun zakgeld afgestaan voor de slachtoffers van de watersnood. De overstromingsramp. Zondagmiddag werd in ons dorp reeds een aanvang gemaakt, met de inzame ling voor de slachtoffers van de over stromingsramp die in de kustprovincies zo'n enorme schade heeft aangericht. Met behulp van vrachtauto's werden diverse goederen ingezameld, terwijl vanzelfsprekend ook geldelijke steun welkom was. Meer ingelegd dan terugbetaald. Gedurende de maand Januari werd bij de rUkspostspaarbank te Voorst in gelegd f 5989.00 en terugbetaald f 3596-74. Feestavond Oranjevereniging. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix hield de Oranje vereniging „Voorst en omstreken" Za terdag een feestavond in hotel Kolde- wey. Na de opening werd gezamenlijk het eerste couplet van het „Wilhelmus" gezongen. Leden van de afdeling Twello van de BOLH en de BOG voerden op het toneelstuk „Enigst kind". In het bijzonder de vertolkster van de hoofd rol heeft zich voortreffelijk van haar taak gekweten. Hoewel de uitspraak van het Nederlands op sommige punten van dit in dialect geschreven stuk wel wat te wensen overliet hebben de amateurs hun rollen verdienstelijk vertolkt. Dc heer v. ri. Vegte kon in zün slotwoord dan ook terecht van een geslaagde uit voering gewagen toen hij de executan ten namens de aanwezigen dank bracht. Namens dc modewerkenden dankte dc regisseur, de heer Tc Weechel, de Oranjevereniging voor de prettige ont vangst en dc aanwezigen voor hun be langstelling. Nadat gezamenlijk het zesde couplet van het Wilhelmus was gezongen werd de trekking van de ver loting gehouden. De hoofdprijzen wer den resp. gewonnen door J. Gerritsen, Voorst,""eerste prils (dames- of heren- rijwiel); T. ten groeko, Voorst, tweede prijs (stofzuiger); A. G. Wolters, Wilp, derde prijs (eetservies). Tenslotte werd gedanst. EMPE Feestavond Oranjevereniging. Zaterdag, gaf de Ernper Oranjever eniging eeii feestavond In de zaal van de heel- H. de Weerd, ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix. De Oranjevereniging telt zoveel leden, dat een tweede avond ook nog nodig is, om de liefhebbers In staat te stellen te profiteren tegen een lage entreeprijs van de opvoering van het toneelstuk „Rauwe grond" van A. v. d. Lugt dooi de toneelvereniging uit de Posterenk, gem. Voorst. Dit stuk werd heel aannemelijk weer gegeven. zodat het gezelschap speelde voor een dankbaar publiek, dat gul en hartelijk na ieder bedrijf applaudi- seerde. De avond werd geopend met een welkomstwoord van de voorzitter, de heer H. E. Jonkers, die de hoop uit sprak, dat prinses Beatrix ons, evenals haar Koninklijke moeder nu. eenmaal zal mogen regeren en dienen. De avond werd besloten met het zin gen van twee coupletten van het Wil helmus. zonder bescherming van de burgerbe volking. Na uitvoerig te hebben uiteen gezet hoe de dienst is georganiseerd en nadat hij had vastgesteld, dat de stad Zutphen onder de gevaarlijkste gebie den gerekend moet worden, toonde de heer Rouwenhorst aan, dat tussen het moment van de ramp en het uitrukken van de hulpploegen altijd ongeveer een k—artier tijd moet liggen. Om deze tijd te overbruggen en om r-» eerste klap aan het gevaar toe te brengen moet in elke buurt een parate groep zijn, die onmiddellijk kan toe tasten. Wil de organisatie van dat alles goed zijn, dan zal men vandaag met de opbouw daarvan moeten beginnen. Instructeurs zijn op de daarvoor ge opende school in Barneveld opgeleid en staan klaar om blokploegen te instru eren. Materiaal is grotendeels al aan wezig en zal voor het verdere deel spoedig komen. Het gaat er alleen nog maar om, dat Zutphense mannén en vrouwen met ver antwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van zichzelf en anderen zich beschik baar stellen om een functie te bekleden. Over de vele mogelijkheden die er zijn werden uitvoerige inlichtingen gegeven, zowel door de heer Maes, die daarbij een aantal lichtbeelden liet zien als door de heer Rouwenhorst. Ook werden nog enkele films vertoond, waaruit het nut van de Bescherming der Burgerbevol king overduidelijk bleek. Vanavond wordt een dergelijke bijeenkomst in De Hoycn gehouden, morgenavond in Ons Huis op de Zaadmarkt. Zutphen offert gul Vanzelfsprekend blijft de burgerij van Zutphen niet achter bij het brengen van offers in geld en goederen ten bate van de slachtoffers in het westen van ons land. Reeds elders in ons blad kan men het lezen uit de verantwoording van binnengekomen bedragen bij de administratie van ons blad en uit de kostbare zending goederen, bijeenge bracht door de Zutphense winkelstand. Hier volgen nog enkele treffende voor beelden: Het personeelsfonds van de N.V. G. H. Bührmanm's Papiergroothandel schonk f 1000 en het personeel het loon van vijf overwerkuren. Het kantoorpersoneel stond 2'/2 van het maandsalaris af. Orcon's bedrijfskledlngfabriek zal in de avonduren zonder daarvoor loon te ont vangen 750 hemden vervaardigen voor de slachtoffers. Bij de firma M. Ubbens wordt deze week een uur per dag over gewerkt. Het loon daarvoor zal in het Nationaal Rampenfonds worden gestort, Gisteravond kon men in het gemeen tehuis reeds een grote voorraad kleding, beddegoed, schoeisel en een partij klom pen zien. Dat was de inhoud van een vrachtauto afkomstig van een inzame ling in Ruurlo. Nog zes vrachtauto's met goederen uit die gemeente zijn, naar men ons mededeelde, te verwach ten. Het goed zag er als nieuw uit. R H EDEN Burgerlijke Stand. Geboren: d. van H. A. A. Baumann —Jansen, Velp; d. van Th. G. J. Schuurman—Huiskes, Rheden; d. van J. Porte—Tielrooy, Rheden; d. van R. van Binsbergen-Oosterïnk, Laag-Soeren z. van Joh. H. GrobRipping, Rheden; d. van H. TjooitinkNaafs, Dieren; d. van C. Freriks—Dieperink, Span keren; z. van Th. Bronkhorst—Leen- ders, Velp. ^jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIDIIIIIjlllllllllHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIjHIIHHIHUmilHIIIHII 1^ Aan de vooravond van het tijdstip, waarop in deze provincie de werving van vrijwilligers voor de organisatie van de Bescherming Bevolking in de wandeling kort weg „de B.B." geheten zal worden ingezet, meen ik langs deze, mij welwillend opengestelde weg een enkel woord tot u te moeten richten. Over opzet en doelstelling van de B.B. zal ik niet uit wijden; voorlichting hieromtrent zal u zo gij daaraan nog behoefte hebt op de gedurende de wervingsperiode overal aanwezige meldingscentra, tijdens te organiseren wervingsavonden enz., in ruime mate kunnen worden ver strekt. Ik wil van deze plaats niet anders dan een ernstig beroep doen op u allen mannen zowel als vrouwen in dit goede gewest om u in grote getale als vrijwilligers aan te melden voor de B.B. Slechts door uw eendrachtige medewerking' en offervaardigheid zal een hechte organi satie kunnen worden opgebouwd ter bescherming van een ieders leven en goed, wanneer onverhoopt de omstandig heden daartoe mochten nopen. Wij hebben de plicht in dit opzicht paraat te zijn en ik verwacht, dat ieder onzer naar deze plicht zal handelen. Moge de komende werving in deze provincie tot een vol ledig succes-worden! Arnhem, 30 Januari 1953. De Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, C. G. C. QUARLES VAN UFFORD. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll^ BRUMMEN Prachtig resultaat. De voorlopige opbrengst van de col lecte voor het Nat. Rampenfonds in de gemeente Brummen is thans f 81.312.68. Langenberg televisie zender. Met zijn televisie toestel is de heer Ooms er in geslaagd verbinding te krijgen met de Duitse televisiezender Langenberg. Dit station zendt iedere avond "uit. Vriendenkring. Zondagavond hield in Concordia; de R.K. toneelvereniging De Vriendenkring haar jaarlijkse uitvoering. Opgevoerd werd „Als de klok waarschuwt'1 een vrolijk mysteriespel in drie bedrijven van C. H. Feenstra. Er is genoten van vlot spel. In verband met de nationale ramp had het bestuur in overweging genomen om deze uitvoering al of niet doorgang te doen vinden. Na burge meester Dekker geraadpleegd te hebben was men van oordeel de avond door te laten gaan. Een collecte voor de ramp bracht f 84 op. Vijf cn vijftig jaar getrouwd. Donderdag 5 Februari hopen de heer en mevr. W. Hisslnk, T. Hisslnk Korenblik hun 55-jarig huwelijksfeest te vieren. Houtbewerkers. In de grote zaal van café Molenzicht hield Zaterdagavond de afd. Brummen van de Houtbewerkersbond haar feest avond. Na het begroetingswoord van de heer W. v. Boven, hield de heer H. Scholten, hoofdbestuurder, een propa gandistische toespraak. De heren van Straten en Denkers her dachten het feit dat zij 25 jaar geleden als lid tot het N.W. toetraden. Namens het hoofdbestuur werd hen door de heer Scholten dank gebracht voor hun trouw aan de vakbeweging en hun het insigne op de revers gespeld. Hierna trad de toneelvereniging „Gra ficus" uit Apeldoorn voor het voetlicht met het toneelstuk „Zij die gestuurd was" van Wim Dumont. Het stuk werd kostelijk gespeeld door alle medewer kenden. Deze toneelvereniging heeft kans gezien in de rijd van haar 20 jarig bestaan een bedrag bijeen te brengen van f 24.462 voor de t.b.c. bestrijding. EERBEEK Kracht cn Vlugheid. In hotel Nijk is Zaterdagavond een jeugduitvoerlng gogevcn van de gym nastiekvereniging Kracht en Vlugheid. De voorzitter, de heer A. dc Zeeuw, deelde mede dat de vereniging in groei en bloei toeneemt, zelfs zo dat enkele maanden het bestuur een ledenstop moest afkondigen. Na afloop der uit voeringen kunnen echter wederom leden toetreden. Onder leiding van de heer Heymans uit Apeldoorn werden 19 nummers uit gevoerd Da heer Heymans werd bijge staan door een staf van medewer kers (sters) en dit was nodig want dc kleuterafdeling die alleen al 35 leden telt moet letterlijk uit- en aangekleed worden. Aan het slot werd de leider, de heer Heymans een ovatie gebracht. De heer A. de Zeeuw, herinnerde aan de uit voering van de andere afdelingen op a.s. Zaterdagavond. Serenade. Zaterdagmiddag bracht de Dierensc Harmonie een serenade aan het bruids paar H. Veldhuis—A- Potkamp, aan de Volmolenweg. De bruidegom is een actief lid van Harmonie. Hij ontving een waardevolle enveloppe. Filmavond. De motorclub Ons Genoegen hield Zondag in de Korenmolen een film avond. De heer Hogers draaide enige komische en vervolgens een zeer inte ressante film over de staat Nevada, rijk aan mijnen en minerale hulpbronnen, landbouw en veeteelt. De Nationale Ramp. Ook Eerbeek heeft zich ingezet voor de Nationale Ramp. Een gezamenlijke actie is op touw- gezet door de afdeling Eerbeek van het Nederl. Roode Kruis in samenwerking met de Eerbeekse Padvinderij,. Gisteren werd reeds een inzameling gehouden van kleren en andere goederen. Vernielzucht cn diefstal. Het mooie Troephuis van de Pad vinderij is de laatste dagen het mik punt van vernielzucht geworden maar hierbij is het niet gebleven, thans heeft men ook ontdekt dat er een drie tal chronometers zijn ontvreemd. DIEREN Persoonlijke kampioenschappen biljarten. Voor de persoonlijke kampioenschap pen van het biljart-district Dieren en omstreken werden de volgende partijen gespeeld: Klasse 1: G. KerseboomA. Smul ders 103200; E. de BoerA. Smulders 200192; G. Kerseboom—J. v. Rem men 73—200. Hoogste serie 60 J. v. Remmen. Hoogste partij gemiddelde 10.52 J. v. Remmen. In de tweede klasse viel de beslissing. A. Teunissen van t Haantje" te Eer beek werd kampioen. Beslissingswed strijd A. Teunissen—J. Pietersen 150— 147; R. Jansen—E. Bol 150—124. Hoog ste serie 24 J. Pietersen. Hoogste partij gemidelde 4.68 A. Teunissen. Klasse 3: J. Reulink—B. Wissink 73— 100; C. Sloot—G. v. Someren 100—79; G. v. Someren—M. Beusker 100—95; C. SlootJ. Reulink 100—82. C. Sloot van Z. D.V.1 KAMPIOEN Groep II, le klas P.G.D.B. Na een spannende strijd is het de Zut phense dammers gelukt een benauwde 119 zege tegen O.G. 1 uit .Almen te be halen en daarmede het kampioenschap van groep H le klas. Er werd door het gehele tiental wel wat nerveus ge speeld en dit zal dan ook wel de oor zaak zijn dat de overwinning tegen het onvolledige Almen zo klein bleef. Er moet in de resterende weken flink ge oefend worden door Z.D.V. want de promotiecompetitie naar de Hoofdklasse is zeer zwaar. Hier volgt de uitslag: Z.D.V., Zutphen O.G. I, Almen: J. C. DammersA. M. J. Loman 11 Joh. WeisscherB. Grounouwe 20 G, KoningB. J. Schoneveld 20 B. J. Kemperman—D. J. Koetsier 0—2 J. MaatmanG. J. Klein Wasstok 20 F. DuvigneauJ. Kruissink 11 H. SmitsH. Berkenbosch 02 J. Wieten—D. J. Boltjes 1—1 F. NekkersG. Kruissink 02 G. v. d. Linde—J. Bielderman 2—0 Uitslag 11—9 DBB, die de beslissingswedstrijd tegen B. Schotpoort won met 10091 werd kampioen to deze klasse. Hoogste serie 19 B. Wissink. Hoogste partij-gemiddel de 3.73 B. Wissink. SPANKEREN „Ons Genoegen" huldigde vijf jubilarissen. Onder leiding van de heer T. L. Eg- bers hield de gemengde zangvereniging Zaterdagavond to de zaal van De Luchte de jaarvergadering, welke een feestelijk karakter droeg. Het jaarverslag van de secretaris, de heer K. Westerveld, ge veegde van een gunstig jaar. Het leden tal is 53. In de superieure afdeling be haalde de vereniging een eerste prijs; de uitvoering werd een groot succes. De penningmeester, de heer G. H. Vaags r->aakte melding van een klein tekort. De aftredende bestuursleden, mej. R. Geerltogs en de heer G. H. Vaags, wer den herkozen. Vijf leden, die 25 jaar hun beste krach- ton aan de vereniging hadden gegeven, werden door het oudste lid, de 80-jarige heer A. Beumer, gehuldigd. Deze bood de jubilaressen, de dames C. v. Tent Bking-Bierhof, D. Jansen-Westerveld, C. Egbers-Veldhuis en de heren T. L. Egbers cn G. H. Vaags een aandenken aan. Dc dirigent, de neer M. D. Koer- selman, sprak de jubilaressen eveneens waarderend toe. Na afloop van de huldiging bleef men nog lang in gezellige stemming bijeen. Er werd menig dansje gemaakt. Filmavond St. Eloy. De afdeling Dieren van de R.K. me- laalbewerkersbond St. Eloy hield voor de leden en hun huisgenoten een film avond in zaal Wegman. Na de vertoning van enkele interessante filmpjes werd de Italiaanse film „Dieven en dienders" gedraaid. De distriets-bestuurder, de heer Ver baal uit Zutphen, werd in vei-band met zijn 25-jarig lidmaatschap, waarvan hij 15 jaren als districts-bestuurder op treedt. door de afdelingsvoorzitter, de heer N. Schaart, gelukgewenst. Hem werd een boek aangeboden. ELLECOM Chauffeur aan dood ontsnapt. Tijdens de storm woei Zaterdagnacht in de Middachterallce ter hoogte van „Avegoor' een zware boom om, die dwars óver de straatweg kwam te liggen Op het moment dat de boom met een zware slag op de weg terecht kwam, naderde op enkele meters afstand een 16-tons Belgische vrachtauto, beladen met mos selen, welke tegen het obstakel reed. Een personenauto, die achter de vrachtauto reed en deze op het moment van de aanrijding passeerde, botste eveneens tegen de boom. De inzittenden liepen hoofdwonden op. ZU werden in het zie kenhuis te Vein verbondeu. De vracht auto werd licht, de personenauto zwaar beschadigd. Beide voertuigen moesten worden weggesleept. De politie en de Rijkswaterstaat ver wijderde het obstakel spoedig- De chauffeur van de vrachtauto kreeg geen letsel. STEENDEREN Bronkhorst biljartkampioen. De biljartvereniging „Krijt op tijd" te Bronkhorst behaalde Zaterdagavond in café Meutstege het kampioenschap in de onderlinge competitie, door van Steenderen te winnen met 192 caram boles. De uitslag was: J. KnaakcA. Ko- bussen 65—17; C. van Viegen—H. Rut ten jr. 75—31; J. Mennink—G. Prum 8566: F KnaakeR. Rutter. 5011; H. Meutstege—H. Ruttcn sr. 100—58. De eindstand van de onderlinge com petitie is nu; 1 Bronkhorst 3548 caramboles; 2 Hen gelo (G.) 3455 car.: 3 Keyenburg 3399 caf.; 4 Steenderen 3010 car.; 5 Wich- mond 2852 car.; 6 Baak 2823 ear. De hoogste serie in de competitie werd gemaakt door de heer Th. Michels te Hengelo (G.) met 44 caramboles; de heer Herman Rutten behaalde 't hoog ste gemiddelde met 4.8 car. De heer Kroeze te Hengelo (G.) over handigde het Bronkliorster vijftal de wisselbcker en een bouquet tulpen. De persoonlijke kampioenschappen van de deelnemende verenigingen van gen Woensdagavond a.s. aan in café Meutstege te Bronkhorst. De heer H. Rutten heeft hiervoor een lauwertak beschikbaar gesteld. Nog meer vee uit Alblasscrwaard ondergebracht. Gisteren zijn nog twee ladingen vee uit Giessen-Nieuwkerlc in de Alblasser- waard in Steenderen gearriveerd. De dieren zijn ondergebracht bU de land bouwer R. in de Emmer, C.B.T.B. De afdeling Steenderen van cte CBTB vergaderde aan Den Bremer te Toldijk onder leiding van de heer H. Wagen voort. De heer J. Steenhagen, pluim vee-deskundige van de OPC te Ensche de, hield een lezing over de opfok van en de ziekten onder het pluimvee. In een onderhoudende causerie zette hij uiteen hoe dc opfok van kuikens het best aan haar doel beantwoordt, om daarna verschillende ziekten, die de piulmvcestapel bedreigen onder de loupo te nemen. Hiervan is coccidlose één der voornaamste. De Jaarvergadering werd vastgesteld in de eerste week van Maart. Deze wordt gehouden In combinatie met de afdeling van de Bond van Chr. Platte landsvrouwen. Geslaagd. De heer H. Manders te Baak behaal de het diploma taboksdetaülist. Bond voor het gezin. Onder leiding van een pater Capucyn te Babberich werd in Concordia te Baak een vergadering gehouden om tot de op richting van een plaatselijke afdeling van de Bond voor het Gezin te geraken, De doelstellingen van de Bond werden toegelicht door pastoor Bouwhuis. Vier en twintig personen gaven zich als lid op, zodat de oprichting kon geschieden. In het voorlopige bestuur werden ge kozen de dames A. Helm i ch—Schneider, A. Mentink, J. A. Schoolttok, Joh. Hen driks en J. Schut. Ten bate van de Rekkense Inrichtingen. Om meer bekendheid te geven aan het werk van de Rekkense Inrichtingen werd op initiatief van de C.J.M.V. te Toldijk Zaterdag in Concordia een lief dadigheidsavond gegeven. Ondanks het gure en stormachtige weer was de be langstelling groot. De avond slaagde, ook wat het financiële gedeelte aangaat, volkomen. De propagandist voor Gelderland en OverUsel de heer Joh.. Nijkamp te De venter opende de bijeenkomst en ver telde het een en ander over het werk van de inrichtingen. Momenteel worden 700 zwakzinnigen en psychopathen ver pleegd. Dagelijks komen er nog ver zoeken om opname binnen maar de ge bouwen zijn vol, zodat er een nieuw paviljoen bij moet komen, om aan de aanvragen te kunnen voldoen. De kosten van het nieuwe paviljoen zullen echter f 50.000 bedragen. Men hoopt dit bedrag door het houden van avonden als de onderhavige bijeen te krijgen. Spr. was dankbaar voor de medewerking van het gemeentebestuur, de plaatselijke predi kant en de heer A. Berendsen te Tol dijk, die het grootste aandeel had in de organisatie van deze avond. Spr. deed een beroep op de aanwezigen om de in richtingen als donateur te steunen. In de pauze werden loten verkocht en meldden zich velen aan als donateur. De C-J.M.V. band uit Deventer Jolly Times trad in de pauze op met gultaar- muziek en zang. Na de pauze voerde de toneelgroep van de C.J.M.V. te Toldijk op het toneelstuk „Als het koren rijpt". Dit werd goed gespeeld. Burgemeester H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken sprak het slot woord. Hij wekte op dc inrichtingen steeds te blijven steunen. Met het ge- zamelijk zingen van het Wilhelmus, vooral ook omdat prinses Beatrix deze dag haar verjaardag vierde, werd be sloten. V O R D EN Ten bate slachtoffers watersnood. De netto-opbrengst van de revue, welke Donderdag en Vrijdag as. wordt opgevoerd door de gymnastiekvereni ging „Sparta" komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Coöp. werktuigenvereniging Vorden. De Coöp. werktulgenverenlgmg Vor- den vergaderde in café Wahi onder leiding van P. A. baron v. d. Borch. Na afschrijving en ren te-betaling bleef er een klein nadelig saldo over. Het aftredende bestuurslid, de heer D. J. Groot Jebblnk, werd hei-kozen. Voor leden werd de huur van de mestwagen en de kunstmeststrooier vastgesteld op f 1.50 per uur. Die van de zaaimachine, de aardappelpootmachtoe, de geulentrekker en de landrol werd bepaald op f 1 per um*. De huur van de aardappelrooier zal f 2,50, die van de weidesleep op 50 cent per uur zijn. De huur van dc nieuw aangekochte sproei- machine werd bepaald op f 10 per ha. Besloten werd voor nlet-leden die de werktuigen met tractorkracht gebruiken het tarief met f 2,50 te verhogen. De proeven welke genomen waren met de nieuw aangekochte sproelmachine waren tod grote tevredenheid uitge vallen- Uitvoering „Sursum Corda". Onder leiding van de dirigent A. M. Garritsen heeft Sursum Corda twee uitvoeringen gegeven. Er stonden zes nummers op het programma, waaronder drie marsen. Er bleek goed gestudeerd te zijn, zodat het een genoegen was naar de uitvoering te luisteren. Vooral de stemming is zeer verbeterd, vergeleken bij vorige uitvoeringen. Les Eglantines en de Zigeuner Legende behoorden tot de best vertolkte nummers. Na dit mu ziekprogramma werden door de aanwe zigen enkele liederen gezongen, waarbij Sursum Corda voor de begeieidiug zorgde. Na de pauze was de be int aan het Hengelose Toneelgezelschap, dat het blijspel: „Gebroeders Pompernikkel' ten tonele voerde. Het stuk had een groot succes en er is veel gelachen om de dwaze geschiedenis van de beide ge broeders. Het stuk zat er goed in en het werd vlot gespeeld. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van W. Kamperman— Wen tink; z. van D. EskesIkkink, geb. te Zutphen, Gehuwd: H. Bogchelraan en G. H. Abbink. Overleden: J. W. Hui tink, m. 68 j.; T. Bielderman, e. v. M. Starink, 82 j. RUURLO Ruurlosc accordeonvereniging. Dc Ruurlose accordeonvereniging gaf in de grote zaal van de Keizerskroon de jaarlijkse uitvoering. De oud-voorzitter, de heer T. W. van Kampen, sprak na de met veel élan uitgevoerde A.M.C.- mars van H. H. Moed. arr. J. Linard het openingswoord. Dc grote opkomst, aldus spr. geeft de vereniging moed voor de toekomst. Spr. deelde mede, dat dc vereniging ondanks de mutaties, welke zijn geschied, een goede oude kern heeft behouden. Het bestuur is eveueens ge wijzigd. Het bestaat nu uit de heren H. Dolphijn, voorzitter: J. Marsman, vïce- voorzitter; St. Stegeman, secretaris; H. J. Klein Tiessink, tweede secretaris en mej. Jo Klein Bleumink. penning- meesteresse. Het programma bestond uit negen werken, welke onder leiding van de heer Joh. Draaijer te Lochem, verdienstelijk werden uitgevoerd. Na de pauze werd een gevarieerd pro gramma uitgevoerd. De heer T. W. van Kampen trad op als conferencier. Er werd gemusiceerd en gezongen. De jeugdige leden W. Dolphijn, H. Schot cn J. Morgenstern voerden een accor deon-solo uit. Lezing over veevoeding. Uitgaande van het Centraal Vee voederinstituut werd in overleg met de fa. G. J. ten Have in hotel Ras een lezing gehouden door ir. H. van Baren van genoemd instituut. De zaal was stampvol. Ook werden er verschillende films vertoond. Feestavond jeugdclubs N.H. kapel. In de Ned. Herv. kapel Welden de jeugdclubs Van knop tot bloem, Jonge Kracht en Advendo do jaarlijkse feest avond onder leiding van de heer J. Ribbink. In revue-vorm voerden de jongens en meisjes allerlei leuke stukjes uit. Een groep cowboys en girls in groot tenue zong verschillende songs bij een kampvuur, afgewisseld met „sterke ver halen" van Gerrit Abbink. VerecWl- lende toneelstukjes oogstten veel bijval. HENGELO A.N.A.B. kreeg nieuwe penningmeester. De afdeling Hengelo van de ANAB hield dc jaarvergadering onder leiding van de heer H. Boonstra. In plaats van Aantal doden 900? Het aantal slachtoffers van de over stromingsramp, omtrent wie zekerheid bestaat dat zij zijn omgekomen, be draagt op het ogenblik G27. Op grond van binnengekomen berichten moet ge vreesd worden dat dit aantal met op nieuw 250 moet worden verhoogd. Uit Duitsland zijn 5000 man Ameri kaanse troepen onderweg om hulp te bieden. Vier waterschappen bieden hulp in getroffen gebieden Maandagavond omstreeks 11 uur ver trok een bus van de G.T.W. met 40 arbeiders van de waterschappen van de Baakse Beek, De Berkel, de Schipbeek en het polderdistrict D.O.H.O.-dijken naar Roosendaal (N.B.) teneinde op dringend verzoek van de burgemeester dezer gemeente hulp te gaan verlenen in de getroffen gebieden. Vrijwel alle arbeiders van genoemde waterschappen stelden zich onmiddellijk vrijwillig ter beschikking. Omdat met het oog op het regelmatig functioneren der diensten niet alle werkkrachten gemist kunnen worden is uit de vrijwilligers een ploeg van 40 personen samengesteld. Zij staan onder leiding van twee technische ambtenaren, die van het Waterschap van de Baakse Beek en het Waterschap van de Berkel en zijn voorzien van 4000 zandzakken, schoppen, waterlaarzen, enz. Onder de arbeiders van het polder district D.O.H.O.-dyken bevinden zich ook enkele werklieden van de fa. Bclonje, welke de gemalen bouwt in het kader van de dichting, van de Baakse Overlaat. Zij vertrokken gister avond per expeditie A. G. Donderwmkel naar Lochem. Deze expeditie zorgde ook voor het vervoer van de zandzakken en het gereedschap naar Roosendaal. De dijkgraaf van de D.O.H.O .-dijken maakt heden met enkele bestuursleden een tocht naar de gebieden, waar de arbeiders werkzaam zijn. de heer J. Krale, die wegens vertrek als penningmeester bedankte, werd gekozen de heer H. Oldenhave. De voorzitter dankte de heer Krale voor zijn werk voor de afdeling gedurende zeven jaren. Er was een batig saldo. Tot vertegen woordiger in de Stichting voor de Land bouw werd in plaats van de heer H. Kraassenberg, die zijn functie neer legde, benoemd de heer A. J. Derksen. Commissies voor muziekconcours gevormd. Onder leiding van de heer B. Heer- sink werd Zaterdagavond in het vereni gingslokaal een vergadering gehouden met het oog op de vorming van com missies voor het concours op Hemel vaartsdag a.s. Deze commissies zullen met het bestuur het concours voorbe reiden. De voorzitter deelde mede. dat dc tenten reeds gebuurd zijn en dat de Kon. Militaire Kapel toegezegd heeft een avondconcert te geven. Dc verschil lende commissies werden hierna ge vormd. LOCHEM Hulpverlening op volle loeren. Maandag is in Lochem een groto inza meling gehouden voor de slachtoffers van de watersnood. Leden van de afde ling der Federatie van Vrouwelijke hulpverlening en het Rode Kruis be lastten zich hiermee. Zij verzamelden een. grote hoeveelheid kleding, dekens, schoeisel e.d. De volgende giften kwam inmiddels binnen: afdeling Lochem Rode Kruis f 250, Lochemse Middenstandsvereni ging f 150, kring Achterhoek brandstof- fe. '-andelaren f 100, toneelgroep Lochem f 50. Een collecte in de Ned. Horv. kerk bracht ruim f 160 op; idem in de Bios coop ruim f 150- Een inzameling op de Lochcrnsche Handels- en Couranten drukkerij leverde ruim f 260 op; be sloten werd een halve dag loon af te staan. De toneelvereniging zal de netto- opbrengst van de vanavond in de Schouwburg te geven voorstelling af staan. Advendo. Brinio en het Mannen koor hebben plannen om Vrijdagavond ten bate van de slachtoffers in de Schouwburg een gezamenlijke uitvoe ring te geven. Burgerlijke stand. Overleden; S. Thate, 47 jaar, echt genote van W. ten Hoopen; J. M. Hoff man, 56 jaar, echtgenote van F. Beu mer, overl. te Deventer. LAREN Bond van Plattelandsvrouwen. Voor de Bond van Plattelandsvrouwen hield de heer H. J. Kolk Vrijdagavond in hotel Eggtok een boekbespreking. Op prachtige en ongekunstelde wijze behan delde spreker het boek „Gouden Zwe pen". Het applaus dat hij in ontvangst mocht nemen, was wel verdiend. Jaarfeest CJMV en CJVF. Ter gelegenheid van de feestavonden der CJMV en CJVF op 31 Januari en 2 Februari in hotel Witkamp, sprak de heer H. J. Teenstra het openingswoord. De heer Thijs Booy hield een lezing, die met grote aandacht werd gevolgd. Het toneelstuk „Een zekere mijnheer Fortuin viel bijzondei- in de smaak. Op de tweede avond bracht mevr. T. E. ter StoegeVemes de moeilijke om standigheden naar voren, waaronder deze avond werd gegeven. In verband met de nationale ramp werd besloten, de opbrengst van de verloting, f 300, ten bate van het Rampenfonds te doen komen. Wel accentueerde zy, dat de aanstaande lijstcollectc hieronder in geen geval mag lijden. De spreekster voor deze avond was mevr. Wartena, die vertelde over het leven van dominee Blumhardt. Vele afgevaardigden brachten hun gelukwensen aan de verenigingen over. Woensdag collecte voo gebieden. getroffen De onder-afdeling Laren van het Ned. Roode Kruis organiseert samen met het comité Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening een inzameling van gel den en kleding ten behoeve van de ontelbare landgenoten, die door de watersnood zijn getroffen. Tekent op de lijsten met milde hond, brengt de kleding, welke u wilt afstaan zo spoedig mogelijk ten gemeentehuize te Ampsen, in het gemcentegebouw te Barchem of in de Dorpsschool te Laren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2