Nationale ramp Zutphense rhiddenstanders brachten voor liefst f26000 bijeen Goederen per vrachtauto naar Halsteren vervoerd Oe wereldreis van JIMMY BROWN Raad van Zutphen herdacht slacht offers nationale ramp Vermakelijkheidsbelasting bioscopen verlaagd Beslissing Toonzaal uitgesteld DINSDAG 3 FEBRUARI 1953. De Zutphense middenstanders hebben zich gisteren van hun aller beste zijde laten zien en opnieuw getoond dat zij over organisato rische talenten beschikken. Op één dag werd aan goederen ter waarde van./ 26.000 verzameld, die in de. afgelopen nacht per vrachtauto van de fa. Vromen naar West Brabant gingen om daar onder de zwaar getroffen evacués van de Zeeuwse eilanden te worden uitgedeeld. Bravo, dit was de middenstand op z'n best! Hard, heel hard is er gisteren gewerkt, tot in de nachtelijke uren. De stroom van goederen, allemaal spiksplinter nieuw en in grote variaties, groeide ieder half uur en de benedenzaal van de Nieuwe Sociëteit in de Beukerstraat leek welhaast op een complete winkel. Hier werd door ijverige handen ge sorteerd en ingepakt, terwijl vlugge damesvingers een schrijfmachine „be speelden", want aan de registratie mocht niets ontbreken. In de bovenzaal resi deerde de financiële commissie. Daar werden de giften in geld genoteerd en de bankbiljetten geteld. En dat waren er heel wat, dat verzekeren wij u. De actie had tot doel bij uitstek prac- tische goederen te Verzamelen om in de eerste dringende behoeften van de slachtoffers van de ramp te kunnen voorzien. Winkeliers, die daarvoor niets hadden af te staan, tastten in hun por- teraonnaie en voor dit geld werd dan tegen fabrieks- en inkoopprijzen weer gekocht. Het sociëteitsgebouw leek soms op een bijenkorf. Het „zoemde" er van leven en beweging. Stapel na stapel hoopte zich op en er scheen maar geen einde te komen aan de aantallen vol gepakte dozen. Er werd gesjouwd en geploeterd dat ADVERTENTIE. is. Dames en heren ren- eer als gold het een Schouwburg en Odeon Bioscoop Vanaf heden in al onze voorstellingen indruk wekkende beelden uit de RAMPGEBIEDEN Een uitgebreide reportage ZUTPHENSE BRANDWEER NAAR OVERSTROOMD GEBIED. De Zutphense brandweer is met een materiaalwagen, een lichtagregaat en drie zoeklichten ingezet om dienst te doen in West-Brabant. VOOR HET NAT. RAMPENFONDS. De Nieuwe Unie voor de Wandelsport, waartoe ook de Zutphense wandel ver enigingen behoren, heeft f 500 aan het Nat. -Rampenfonds overgemaakt. CIIR. GYMNASTIEKVERENIGING „WILIIELMINA". De Chr. gymnastiek- en sportvereni ging Wllhelmina geeft 26 Februari een jubileumuitvoering in de Buitensociëteit ter gelegenheid van het 50-jarig be staan. „DE KAT EN DE KANARIE De toneelgroep DWK speelt Vrijdag en Zaterdag in het St. Jozeph-gebouw een toneelspel van John Willard, geti teld: „De Kat en de Kanarie". De in houd is nogal griezelig. Het stuk is in dertijd verfilmd en heeft vele jaren ge golden als één der meest opwindende toneelspelen. Maar ook nu zal het de toeschouwers in de ban van zijn geheim zinnigheden weten te houden. De toneelgroep van DWK heeft zich reeds geruime tijd voorbereid en gezien de vorige prestaties mag een boeiende avond verwacht worden. ADVERTENTIE LUXOR Tel. 2116 Van HEDEN af in het voor programma van „De Mijnen van Koning Salomo" een uitge breide reportage van de Nationale Ramp in Zeeland en Zuid-Holland. Aanvang t/m Donderdag a.s. 7 en 9 uur. FILMREPORTAGES OVER DE RAMP IN HET WESTEN. Vanavond draaien uitgebreide film reportages over de ramp in het Westen van ons land in alle voorstellingen van de Zutphense bioscopen. KEEKCONCERT TEN BATE VAN NATIONALE RAMP. Donderdagavond geeft de heer C. J. Bute (orgel) met medewerking van de heer H. Kramer (viool) een concert in de Broederenkerk ten bate van de slachtoffers van de nationale ramp. Het volgende programma wordt uitgevoerd: Praeludium en Fuga in A KI. terts, J S. Bach orgel; 2. Sonate no. 4 in d grote terts, G, F. Handel, viool en orgel; 3a Cantabile, b Antantino, César Franck, orgel; 4, Romance in G., L. v. Ecethoven, viool en orgel; 5. Improvi satie over: O, Heer, die daar des Hemels terne spreidt: C. J. Bute, orgel. RIO GRANDE. Van Maandag t.e.m. Woensdag ver toont de Schouwburgbioscoop de film Rio Grande. Het is een verhaal uit het wilde westen van Amerika omstreeks het midden van de vorige eeuw, toen militairen van het Amerikaaii.se leger heftige strijd voelden tegen Indianen. Een spannende liefdeshistorie waarin de hoofdrollen worden vertolkt door John Wayne en Maureen O'Hara, is verweven door het verhaal. MALLE GEVALLEN. In de Odeombloscoop wordt nog eens de Nederlandse film „Malle gevallen" vertoond. WATERSTAND TE ZUTPHEN. 3 Februari 1953- 6.30 m -r N-A,P. was 45 cm. het een lust den heen en wedloop. Het zou ons werkelijk te ver voeren een opsomming te, geven van alles, wat bijeengebracht werd. Volstaan we dus met een greep: wollen dekens, onder leggers. schoenen in alle maten, bad handdoeken, washandjes, sokken, kou sen, wasmiddelen, zeep, chocolade, pe permunt, koekjes, toffees, sinaasappel sap, elastiek, damesregenjassen, wollen mantels, damesvesten, zakdoeken, ban dages. gordels, directoirs, onderbroeken, hemden, camisoles, meisjesmantels, me dicamenten in grote verscheidenheid, jongensbroeken, duffelcoats, wind jackets, overhemden, overalls, baby- en kindergoed, dassen, linnengoed, lakens, .emmers, stormlantaarns, levensmidde len. klompen, jongenskleding als jassen. mutsen,, petten, trainingspakkentruien, verder luiers, truitjes, meisjeskleding, herenkleding als pantalons, jassen, com plete costuums, handschoenen, borst rokken, wanten, pyama's, hemden, da meskleding als blouses, swaeters, trui tjes, mantelpakken, mantels, nachthem den enz. Om twaalf uur reed de vrachtwagen voor en opnieuw ontstond een grote bedrijvigheid bij het laden. En, zult u vragen, waarheen ging dit alles nu? De organisatie achter de schermen had inmiddels evenmin stil gezeten. Er was contact opgenomen met de Rege ringsvoorlichtingsdienst en met het Roode Kruis in Den Haag en overeen gekomen was, dat de reis naar Bergen op Zoom zou gaan om evacué's uit Spijkenisse te helpen. In Bergen op Zoom bleek echter, dat de burgemees ter van Halsteren bij wijze van spreken zat te springen om hulp. De kleine stoet van auto's trok in'de late nacht naar Halsteren, waar de Zut- phenaren door de burgemeester met open armen werd ontvangen. Halstreen bereidde zich hedenochtend voor op een uitdeling, want er worden veel vluchtelingen van de Zeeuwse eilanden verwacht in de loop van de dag. De Zutphense winkeliers zullen, persoonlijk de kostbare lading „aan de man" brengen. Vermoeienis en slaap kennen zij niet. De naastenliefde over wint alle moeilijkheden. Nogmaals, bravo! voor deze gulle offervaardigheid! Terwijl een Zutphens leger vandaag door de stad trekt om de warme harten te veroveren, zijn de stormtroepen reeds op eigen initiatief naar het Zuiden ge marcheerd om hulpbehoevenden van hun eerste zorgen en lasten te bevrijden. De besturen en leden van de beide plaatselijke middenstandsbonden habben wel voldoening van hun grootscheepse onderneming. 43. Toen Jimmy in een razendsnelle actie met de drie woestjjnawers had afgerekend, schreeuwde hij: „Vooruit Piet,.help mij hen vastbinden. Aan han den en voeten. Als dat klaar is smijten wij het stel in de jeep, zodat de andere leden van de roversbende hen ndet dadelijk in de gaten krijgen." Piet Pot lood schokte overeind. „De-de-a-andere leden van de r-roversbende?'' vroeg hij verschrikt. „W-wat bedoel je?" Jimmy keek hem verstoord aan. „Zeg, kan je niet tellen?" vroeg hij een beetje boos- „Je hebt toch wel gezien dat er nog meer waren. Ik verwacht er binnen een half uur nog een stuk of vier. En we moeten hélemaal klaar zijn om hen feestelijk te ontvangen". „M-maar Jim myhakkelde Piet Potlood. Jimmy Brown Het zijn metgezel echter niet aan 't woord komen. „Hou nou maar je waffel Piet", zei hij kortaf, „en doe pre cies, wat ik je zeg. Vooruit, help mij die kerels aan handen en voeten vast binden. Goed stevig hoor. Ze moeten zich niet kunnen loswrikken als ze straks bijkomen." Jimimy en Piet werk ten een kwartier lang als paarden, maar toen zat alles ook zo vast als een muur. Jimmy pakte 'hen stuk voor stuk op en deponeerde hen in de laadbak van de jeep. Hij schoof er wat kisten, koffers en zakken voor en zei toen tegen Piet Potlood: „Nou doe jij deze burnoes aan en zo uitgedost ga jij bij de kamelen staan. Hier, neem dit geweer mee. Als die kerels naderen, denken zij dat jij een der hunnen bent. Je zwaait maar vrolijk tegen ze en als ze ter verwelko ming een schot in de lucht afvuren, dan doe jij dat ook Piet Potlood keek Jimmy met grote ogen aan. „En jij?" vroeg hij. „Wat ga jy doen?" Want eigenlijk vond Piet dit meer een baantje voor Jimmy! Eerste verantwoording „Zutphens Dagblad" f 250: Twee in woners van Eefde f 50; G. A. M. f 10; De Nieuwe Unie voor de Wandelsport f 500 (cheque); Ned. Onderwijzers Ver. afd. Zutphen f 100; Redactie en admi nistratie „Zutphens Dagblad" 2 pet. maandsalarissen. De gisteravond gehouden Raadsverga dering werd voorafgegaan door een bij eenkomst met gesloten deuren, die een half uur in beslag nam. Voordat aan de behandeling van de agenda werd begonnen bracht de bur gemeester de ramp van ontzettende omvang ter sprake die ons land en volk heeft getroffen. De voorzitter schetste de kleinheid vr.de mens tegenover de kracht van de natuur. Trots op z'n techniek buigt hij het hoofd en beseft zijn nietigheid wanneer de elementen losbreken en het werk van mensenhanden wegvagen. Maar dezelfde mens is groot wanneer hr.i er om g2at de smart te lénigen en de ellende te verzachten van de land genoten die door de ramp werden ge troffen. Medeleven en medewerken komen het best tot uiting als ieder naar vermogen bijdraagt om het leed te verzachten. Dit kan slechts op een wijze: door hulp te bieden waar deze gevraagd wordt. Ongeorganiseerde hulp werkt averechts. Het is volkomen begrijpelijk dat ieder zijn machteloos medelijden on middellijk in hulp wil omzetten. Dat kan evenwel niet. De hulpactie is Zondag opgezet en wérkt reeds. Er zal blijken dat er aan deze organisatie veel zal haperen. Dat is niet te vermijden. De organisatoren we ten dat er fouten gemaakt zullen wor den en misschien reeds gemaakt zijn. Spr. vroeg van iedere beoordelaar clementie en trok van niemand de goede wil in twijfel. De goedereninzameling en de geld- collecte zullen Dinsdag en Woensdag plaats hebben. De Rode Kruis Colonne is Zondagavond laat met drie vaartui gen, waarvan f.wee door de fa. Spieker en Elferink ter beschikking zijn gesteld, naar het rampgebied vertrokken, waar hun als werkterrein de Moerdyk is aan gewezen... Voor eventuele onderbrenging van evacué's hebben B. en W. zich in ver-, binding gesteld met de provinciale eva- cuatiecommissaris in Arnhem en hem verzocht zich met het gemeentebestuur in verbinding te stellen wanneer eva cué's moeten worden ondergebracht. Dit laatste is evenwel nog niet het geval. Spr. meende te mogen zeggen dat wij in onze gemeente doen wat wij kunnen. Hij hoopte dat het resultaat iets zal kunnen bijdragen tot leniging van de vreselijke nood. Tenslotte verzocht de voorzitter enige ogenblikken in stilte de nagedachtenis te eren van hen, die de dood in de golven hadden gevonden. Staande gaven alle aanwezigen daar aan gevolg. Eervol ontslag directeur gemeentewerken. De heer 1. H. Eggmk, directeur van gemeentewerken, heeft verzocht hém met ingang van l Juni 1953 eervol ont slag uit .zijn betrekking te. wi.lleri- ver lenen B. en W. stelden voor het ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen on der dankbetuiging voor de voortreffe lijke wijze, waarop de heer Eggink ge durende ruim 30 jaren de gemeente heeft gediend. Wethouder Van Veen zei dat met het vertrek van de heer Eggink een be kwaam directeur de gemeentedienst verlaat. Van 1-8-21 was hij aan de dienst van gemeentewerken verbonden als hoofdopzichter en van 3-2-31 als directeur. Vele colleges van B. en W. hebben de steun van de heer Eggink genoten in alle zaken die tot zijn dienst behoorden. Alle plannen tot verbouwing van gebouwen en tot inrichting van plantsoenen kwamen eerst bij de direc teur van gemeentewerken, Ieder die wilde gaan bouwen in de gemeente had eerst te maken met gemeentewerken. Het ophalen van het stadsvuil, de bestratingen, het zand strooien bij glad heid der wegen, alles ging via zijn dienst. Twee en twintig jaren had de heer Eggink de leiding en dat dit vooral in en na de oorlog een zware taak was behoeft geen betoog. Op voortreffelijke wijze heeft de heer Eggink zijn dienst geleld. Dat zou niet mogelijk zijn- ge weest indien hij geen staf van mede werkers had gehad waarop hij kon ver trouwen Van zijn dienst heefthij een Het voorstel van B. en W. om de ver makelijkheidsbelasting van bioscoop voorstellingen, waarin samen met an dere films journaal en/of films als be doeld in art. 1, tweede lid, onder 2e der Bioscoopwet worden vertoond tot een gezamenlijke lengte van tenminste 500 meter te verlagen van 30 tot 25 had de instemming van de Raad. De verlaging van deze tarieven zal tot gevolg hebben, dat de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting met ongeveer f 6500 per jaar zal teruglopen. De lieer Philip, die zich met het voor stel kon verenigen, merkte op dat deze zaak al driekwart jaar loopt, hij hoopte Het voorstel van B. en W. om de toonzaal van de gasfabriok te huisves ten in hei pand van het vroegere café- restaurant „De Valk" in de Beuker straat is; na een discussie, tot een vol gende vergadering aangehouden. Mr. Dijstra kwam tot de conclusie, dat de exploitatie van de nieuwe toon zaal, als het volkomen zakelijk wofdt bekeken, f 4600 meer negatief zal zijn dan ze reeds was. Er wordt gesprokcu van stimuleren van het gebruik, maar de wenselijkheid daarvan ontging spr. Hij kon de noodzaak van de verplaatsing niet inzien. Ook de heer Van Gelder bleek een tegenstander van het voorstel te zijn. Toen hij na de oorlog van de toonzaal niets meer hoorde, dacht hij „gelukkig". De toonzaal is destijds gesticht om het verbruik van gas te stimuleren, Maar hoeveel groter is in die 15 jaren dat de toonzaal be staat, het verbruik nu geweest? Eerst heeft men uitsluitend gastoestellen ge ëxposeerd, later zijn daar ook elecfri- sche apparaten bijgekomen. Hoe zijn de cijfers van de exploitatie van de toon zaal? vroeg spr. Het zou z.i. verstandi ger zijn de zaal te laten waar zij is. De verkoop van toestellen op de tentoon stelling de Wegwijzer zegt hem niets. Dlc stand was van de gezamenlijke in stallateurs. Die zijn in Zutphen z.i. be kwaam genoeg om hun artikelen aan de man. te brengen. De heer Jaspers Focks was van oor dcel dat de middenstand niet beangst zou zijn voor de toonzaal als zij maar niet wordt uitgebreid met allerlei ap paraten op het gebied van de electrici- teit. Hem was verteld, dat deze zaak niet was besproken met de organisaties van de middenstand en installateurs. De heer Post herinnerde zich dat er in 1937 voor het stichten van de toon zaal overleg ls geweest met de installa teurs en ook in 1950 schijnt reeds over de verplaatsing van de toonzaal naar de Beukerstraat te zijn gesproken. De installateurs schijnen geen bezwa ren te hebben als er maar geen electri- sche apparaten worden tentoongesteld. Hij was van mening dat de gemeente niet te veel moet ingrijpen in het par ticulier initiatief. Hij zou er voor zijn het voorstel aan te houden totdat de directeur eerst met een nieuw concept bij de installateurs is geweest. De heer Philip geloofde dat men hie>r te doen heeft met twee begrippen, nl het principe van een toonzaal en een pdeuwe toonzaal inrichten. De Raad heeft zich nimmer uitgesproken tegen een toonzaal. Elk energiebedrijf heeft er een. De toonzaal die het bedrijf in Zutphen heeft is te klein en ongunstig gelegen. Vandaar dit voorstel. Nu schijnt er bij de installateurs enig misverstand tc zijn over' de onderhandelingen die zy hebben gevoerd met de directie, zy zijn bang dat dit voorstel van B. en W. die onderhandelingen doorkruist. Als dit vermoeden oók bij het college bestaat achtte spr. het beter de beslissing over het voorstel uit te stollen. Wethouder Meuris hoorde in veel wat tlians door de sprekers was gezegd, ge luiden van 15 jaar geleden. Een toon zaal lieeft de bedoeling het publiek ken nis te laten maken, met de nieuwste vin dingen op het gebied van vorwarmings- en verlichtingsdoeleinden. Toen er in Zutphen een toonzaal werd gesticht waren er reeds verscheidene in andere plaatsen. Die zyn er nog. De gasfa- briekddrectie bekijkt deze zaak naar de financiële resultaten. De laatste tyd neemt het verbruik van petroleum toe en dat van gas af. Dat 1952 nog een klein accres opleveren zale is te danken aan de vroege koude, die het verbruik van gas door middel van gaskachels wenselijk maakte. De toonzaal is veel te klein, omdat zij ook nog andere functies heeft dan het exposeren en demonstreren van. toet stenen. Door het houden van kook- en bak-demonstraties geeft men daar de huisvrouwen belangrijke voorlichting. Zolang de toonzaal bestaat is er overleg gepleegd met, d® installateurs. Zü heb ben nooit geklaagd. Integendeel, De toonzaal bespaart hun een groot bedrag aan 'investering. Toen de toonzaal werd gesticht was de omzet van gas twee millioen kub. m, thans vyf millioen. De resultaten die met een stand op de tentoonstelling de Wegwyzer werden behaald noemde spr. gunstig en een bewys dat er aan een toonzaal behoefte was. De electri6che apparaten die vernocht zullen worden zün electrische fornuizen, kookplaten en wasmachines, geen kleine apparaten. Bovendien kan de Raad altyd nog be palen welke artikelen getoond mogen worden. Maandagochtend zUn nog be sprekingen gevoerd tussen de directeur van de energiebedrijven en de installa teurs. Het ging er om of zy het voor eigen rekening wilden doen, maar daar zyn ze huiverig voor. Van doorkruisen van onderhandelingen is geen sprake. Spr. ontraadde uitstel van de beslissing met bet oog op andere gegadigden voor het pand, dat zo by uitstek voor dit doel ls gelegen. Nadat B. en W. zich hadden beraden deelde de voorzitter mee, dat zy bet voorstel aanhielden. dat er spoed mee werd gemaakt, Voorts vroeg hij of het mogelijk was de films die de Zutphense filmkring laat draaien aan te merken als culturele films. De Nederlandse filmindustrie, die moeizaam aan resultaten komt zou rrjis- schien ook gebaat zijn met verlaging van het belastingtarief voor Nederlandse films. Ook dc heer Post vroeg hoe lang het kon duren voordat de verlaging wordt goedgekeurd. Op suggestie van dc mi nister is indertyd de verhoging van de tarieven ingevoerd. Is er nu geen kans dat het tarief weer op 20 terug zal vallen? De voorzitter kon geen garantie ge ven hoe lang het zal duren. Maar de normale procedure wordt gevolgd om geen precedent te scheppen voor andere gevallen. Graag zou spr. de films van de filmkring als culturele films willen aanmerken, maar dat zou het scheppen van een belastingpxüvilege zijn met een omschrijving die al in de wet is vast gesteld. De films die de Filmkring draait zyn geen culturele films, al hebben zij wel een cultureel aspect. Een verlaging van het tarief voor Nederlandse films op 20 zou de Nederlandse filmindus trie waarschijnlijk niet ten goede komen. Bovendien zou de voorzitter niet graag alle Nederlandse filmproducten beter willen aanslaan dan buitenlandse films. Er zyn er die veel slechter zijn. Dc Raad verenigde zich met het voor stel. Goedgekeurd werden nog de voorstel len tot het aangaan van twee geldlenin gen, elk van f 300.000 en dat tot ver koop van het woonschip Tonny (voor heen „Sol Sidan") voor f 700. Motie N. O. V. By de ingekomen stukken was o.m. een motie van de algemene vergadering van de Nederlandse Onderwyzers Ver eniging, aangenomen tydens het con gres in Den Haag, betreffende dc on- derwysvoorziening in ons land. B. en W. stelden voor deze motie voor kennisgeving aan te nemen. De. heer Van der Horst had gedacht, dat deze z.i. zeer belangrijke motie min stens in behandeling zou worden geno men. Er staan punten in die ook voor Zutphen van belang zyn, o.a. over het kleuteronderwijs. Aan de Marschweg is een kleuterschool dringend nodig. Mevrouw Van Broekhuijzen geloofde dat de heer Van der Horst een onjuiste voorstelling had van het aannemen van kennisgeving van deze motie. Wy heb ben ei' wel degelyk kennis van geno men en met wat daarin voor Zutphen van belang is zullen wij ons voordeel doen. Zodra de kans er is om in het Marschwegkwartier een kleuterschool te bouwen zullen we dat doen. De heer Van der Horst ging voort met de noodzaak van een kleuterschool in dat stadsdeel aan te wyzen. Toen de voorzitter hem trachtte dui- deiyk te maken dat deze motie uitslui tend tot doel had haar ter kennis te brengen en B. en W. er ook kennis van hadden genomen, mopperde de heer Van der Horst dat het toch wel droevig was dat in Spanje en Nederland het onderwys het laagst stond. Die interpretatie van de inhoud van de motie is geheel voor de heer Van der Horst, zei de voorzitter. Mevrouw Pothoven had uit de motie begrepen dat een wetteiyko regeling van het gymnastiek- en het kleuteronder- wys in ons land wel nodig is. „Zo mag u het voor u zelf interprete ren", aldus de burgemeester. ADVERTENTIE. Hoyaal gebaai? len bale van THeevlanels gebilsvevxeeging DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die IJ wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Neder land massaal en gratis te laten kennis maken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tyd zullen zij een kennismakïngstube Castella Tandpasta verpakken by ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoonheidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelyke schuim vorming. en door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prys van Castella- Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ont vangt men dus een stuk heerlyke, nieuwe sohoonheidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogeiyk van dit aanbod gebruik te makende fabrikanten kunnen dit slechts zeer tydelyk doen! sluitend geheel gemaakt. Daarvoor had hij de capaoiteiten. Hli was een man van grote plichtsbetrachting. By con flicten verdedigde hij zijn standpunt waardig. Veel werk heeft hy voor de gemeente gedaan, die hem daarvoor grote dank verschuldigd is. De zilveren penning van de stad, die hem verleden jaar werd geschonken, bewijst deze dankbaarheid van het. gemeentebestuur. De heer Van. Veen. sprak de beste wen sen" uit vqor het' herstel van de heer De -burgemeester--wilde als voorzitter graag enkele woorden hieraan toevoe gen. In het college van B. en W.. waar de heer Eggink een graag geziene gast was. had spr. hem leren kennen als een hard werkend, bekwaam en trouw man. Gelukkig' dat zyn ernstige ziekte zich de laatste dagen veel beter laat aanzien. Spr. wenste hem een spoedig herstel en nog vele gelukkige jaren. De Raad ging accoord met de verkoop van een stuk grond, groot 455 m2. aan de Devehterweg 'gelegen, aan de firma M. Jurriens en Zn hier 'ter stede voor' f 804 pér m2. De bedoeling is daarop een kleine villa mét een inhoud van 375 m3 tc .bouwen. Premieregeling woning verbetering. B. en W. verzochten, teneinde mede werking te kunnen verlenen aan de dooi de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting bekend gemaakte regeling, betreffende hettoekennen van premiën. ten behoeve van het verbeteren van woningen mét behulp van het Terlin- genfonds en van woningsplitsing, een verhoging met f 6000 van het daartoe verleende crediet. Aldus werd besloten. Riolering aan de Marschweg. De kosten 'van de omlegging en de vernieuwing van de riolering in de Marschweg zullen naar raming f 8700 bedragen. Een en ander is noodzakelijk i.v. met'de:aanleg vail de riolering in de straatjes waaraan de huizen van de woningbouwvereniging „De Woning" zijn gebouwd in welke huizen de staande privaattonnen door closetinrichtingen zullen worden vervangen. De Raad besloot hiertoe. De Raad hechtte zijn goedkeuring aan ech besluit tot hot eens per kwartaal controleren van de kas en boeken van de bouwverenigingen. De Raad besloot de rente en aflossing te garanderen van een hypothecaire geldlening van f 5040 ten behoeve van een deel der bouwkosten van "een wo ning aan de N.V. Bouwkas Nóord-Ne- derlandse gemeenten te Assen. Dc volgende rekeningen en begrotin gen. welke zijn onderzocht en in orde bevonden, werden door de Raad goed gekeurd: de rekening over 1951 van het Born- hof; de St, Anthony Grote Broederschap; de begroting voor 1953 van: het Boru- hof; de Sint Anthony Grote Broeder schap. de dienst voor sociale zaken (burgerlijke instelling van weldadig heid). Regionaal Toneelgezelschap. B. en W. stelden de Raad voor de Stichting voor de oprichting van een regionale toneelgroep voor het oosten van het land te subsidiëren met een jaarlijks bedrag, berekend naar ten h-ngste f 0.05 per inwoner. Mr. Dijstra bracht enige practisehe bezwaren tegen dit voorstel naar voren. Is deze kwestie al rijp voor een beslis sing van de Raad? vroeg'hij. Er is nog slechts sprake van twee acteurs, die bepaald niet als promotors op toneel gebied te beschouwen zyn. Men zal wel een groep gaan vormen, maar het ge vaar is niet denkbeeldig dat deze niet op het eerste plan zal staan. Dan zou het oosten toch by het westen achter staan. Waiineer een gemeente er op ge steld is goede gezelschappen voorstel lingen te laten geven, is het dan niet eenvoudiger deze te subsidiëren? Ten slotte bekeek mr, Dystra deze kwestie als een belang meer voor Arnhem dan voor de andere gemeenten. Bovendien achtte hy toneelspelers van aanleg niet zo erg zakeiyk. Het gaat by deze stichting om grote bedragen. De voorzitter verdedigde het voorstel krachtig. Inderdaad is het voorstel niet rijp, hel moet rijp worden. Hier wordt een poging gedaan om te komen tot K/at cc te dam w Dinsdag 3 Februari: Café Schoonzicht, Hoven. 8 uur: Be scherming Burgerbevolking. Casinozaal 210 uur: Grote demon stratie naaimachines. Voorhuis' Naai machinehandel. Doopsgezinde kerk 8 uur: Lezing ijs. F. van Oossanen. Odeonbloscoop 8 uur: Malle gevallen- Schouwburgbloscoop8 uur-Rio, - Grande. Luxortheater 7 en 9 uur: De mijnen van koning Salomo. WATERSTANDEN m +0.18 m; Lobith 11.38 m -1-0.30 m: Nymegen 9.08 m +0.31 m: Arnhem 8.99 m +0,29 m; Eefde 5.02 m +0.35 in; Deventer 3.91 m +0.27 m. spreiding van de cultuur. Wy zyn hier in het oosten wel eens geneigd afgunstig te kijken naar wat er in het westen aan cultuur wordt gedaan. Maar in het wes ten brengt de bevolking der gemeenten pci hoofd voor cultuur heel wat meer op dan in het oosten. Willen wjj hier een hoger niveau bereiken dan moeten wy' wat wagen. Dit gezelschap behoort -de toneelcoördinatie. Het krygt een rijkssubsidie. De regering is nl. bereid een bedrag van f 80.000 beschikbaar te stellen voor dc groep die zich in het oosten vestigt. Maar daarvoor moet ook aan voorwaarden worden voldaan. Lukt de kans die wij hier krijgen niet, dan is ze voor een aantal jaren verkeken. De toneelgroep zal niet van minder gehalte zijn dan die in liet Westen. Voor hen is het ook min of meer een waag. Spr. geloofde dat een gemeente, die zich als cultuurcentrum beschouwt, zich aan deze zaak niet raag onttrekken. De aanwezigheid van een toneelgroep in het Oosten sluit de mogelykheid niet uit hier ook andere gezelschappen tc laten optreden. Het is niet alleen de bedoeling toneelstukken op te voeren, maar de belangstelling bij de bevolking voor deze kunst groter te maken en op voedend werk in die richting te doen. Dat de stichting slechts het belang van Arnhem op het oog heeft, geloofde spr. niet. Arnhem zal er misschien het meest van profiteren, maar er ook het meest aan betalen. Spr. was bly, dat mr. Dystra tenminste geen principiële be zwaren had. Mr: Dystra merkte nog op, dat to neelspel zeer suggestief is en juist om dat ook toneelspel onderwezen zal wor den, is het v/el van belang te weten wie de acteurs zyn en welk genre stukken zij denken te geven. Dat leest men in het voorstel niet. De voorzitter kon mededelen dat voor een belangryk deel klassieke stukken worden gespeeld. Spr. noemde Shake speare, Vondel en Ibsen. Ook dit ge zelschap heeft naam te maken. Juist omdat het er een is van de toneel- coördinatie zal het stukken moeten uit voeren die cultureel verantwoord zijn. De spreiding van cultuur mag niet be tekenen een verlaging daarvan. Zonder waarborgen te kunnen geven hoopte de voorzitter de aarzeling van mr. Dijstra te hebben weggenomen. Dat bleek in derdaad het geval. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. School in het Vyverplan. B. en W. stelden de Raad voor het bouwplan voor een zevenklassige school in het Vyverplan goed te keuren. De kosten van de bouw zijn begroot op f 147.200 en die van de meubilering op f 18.700. Er komt een centrale Ver warming, Het speelterrein 700 m2 zal met tegels worden verhard. De waarde van de grond waarop de school wordt gebouwd is f 12,150, zodat de totale stichtingskosten f 178.050 belopen. De Raad hechtte zijn goedkeuring aan het bouwplan. De heer Philip merkte op. dat dit eigenlijk de eerste open bare lagere school is die na de oorlog .gebouwd wordt en tevens in deze nieu we wijk bet eerste openbare gebouw. Abonnee»-' U op dit blad

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2