Plan tot sluiting van de kustlijn weer actueel Tegen Overweldigende hulp uit het buitenland Royaal gebaar teil bate van Neerlands gebitsverzorging Zivare terugslag in opgang na de oorlog Adoptie DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 3 Grote schade aan de landbouw toegebracht (Van onze landbouw-medewerker) i pjet Is nog te vroeg om de omvang van de ramp, die Nederland getroffen heeft vol ledig te kunnen overzien. Op het ogenblik breidt de oppervlakte die door het water 'overspoeld wordt, zich nog steeds uit. Als zich geen ongunstige wendingen in de weers gesteldheid voordoen, mag men aannemen dat Dinsdag, de toestand voor wat de over stroomde oppervlakte betreft de grootste omvang wel zal hebben bereikt. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, staat momenteel 100.000 ha. land onder water. Met uitzondering van de Alblasserwaard, waar de overstroming vooral het gevolg is van de ge stagneerde afvoer van het rivierwater, betreft het hier vrijwel overal zout water. Als men weet dat tijdens de oorlogshandelingen 77000 ha. door zout water werden overstroomd, dan is het duidelijk, dat bij de huidige ramp een nog grotere oppervlakte bij de overstroming met zeewater gemoeid is. Veestapel Omtrent de schade die aan de veestapel is aangericht, valt na reeds te voorspellen, dat deze buitengewoon groot zal zijn. Zo vernemen we, dat op Overflakkee 9000 koeien, dat is vrij wel de gehele rundveestapel, van dit eiland zijn verdronken. Voor de andere diersoorten geldt hetzelfde. Verder schijnt het zo te zijn, dat hier en daar vee, dat tijdelijk nog in veilig heid is gebracht, zal moeten worden afgeslacht bij gebrek aan drinkwater. Deze ramp betekent ook dat grote schade wordt toegebracht aan de landbouwproductie. Zeeland, de Zuidhollandse .eilanden en westelijk Noord Brabant zijn vooral ook voor de akkerbouw uitermate belangrijke -landbouwgebieden. Zonder twijfel moet een groot deel van de ingekuilde producten met name van aardappe len als verloren worden beschouwd. Zou hier en daar het water snel wegvallen, dan hoopt men de ingekuilde aardappelen nog te behouden. Vermoedelijk zullen deze aard appelen als ze niet te lang in het water gelegen hebben nog voor consumptie geschikt zijn. /"\ok voor wat de ingezaaide wintergewassen betreft, is het zo, dat deze bij een over stroming van een paar dagen wellicht nog be- .houden zouden kunnen blijven. Maar dat zal maar op zeer weinig plaatsen het geval zijn, en dus moeten de ingezaaide gewassen wel grotendeels als verloren worden beschouwd. Gipsbemesting Alles zal er van af hangen hoe lang het zoute water blijft staan. Des te langer de overstro ming duurt, des te beperkter zal straks voor de boeren de keuze van de nog in te zaaien ge wassen zy'n en des te groter zal de schade zijn die aan de oogst van dit jaar in het getroffen gebied wordt aangericht. Het is bekend dat het zoute water aan de structuur van de bodem afbreuk doet. Na de oorlogsinundaties met zout water zijn gunstige i ervaringen opgedaan met het gebruik van gips, om de grond weer in een betere conditie te brengen. Naar wij vernemen worden nu reeds van1 bevoegde zijde voorbereidingen getroffen omi straks opnieuw deze gipsbemesting te kunnen toepassen. Ondertussen doet deze ramp nog eens de aan dacht vestigen op het pleidooi dat van des kundige zijde al meermalen is gehouden voor de sluiting van de kust in het zuidwesten des lands. Het is duidelijk dat niet elke natuurramp valt te voorkomen. Maar als men in aanmer king neemt dat thans honderden kilometers dijken rond de Zeeuwse- en Zuidhollandse eilanden aan het onstuimige zeewater zijn bloot gesteld, dan mag men toch wel aannemen dat een verkorting van het zeefront door af sluiting van de zeegaten in Zeeland en Zuid- Holland het gevaar in dat opzicht zou ver minderen. Tot dusver staan de polders in het zuidwesten des lands voor abnormaal hoge kosten voor het onderhoud van dijken. Deze vergen in Zeeland en Zuid-Holland aan waterschapslasten ƒ34. per ha., tegen een gemiddelde van 14.50 .per ha. voor geheel Nederland. Het onderhoud van deze zeeweringen vergt in Zeeland jaarlijks bijna 5 millioen gulden. Het is de vraag, of het juist is, dat de inge landen van polders die zich door hun natuurlijke ligging voor hoge dijkbelasting ge stuit zien, zelf daarvan geheel de kosten moeten opbrengen. Een afsluiting van de zeegaten in het zuidwesten zou niet alleen uit een oogpunt van veiligheid van belang zijn. Het zeewater dringt ook in normale 'omstandigheden het land inwaarts en veroorzaakt steeds meer een ernstige verzilting van de bodem. Ook deze verzilting zou er door kunnen worden tegen gegaan om nog maar te zwijgen van de land winning, wel 100.000 ha. die met een afsluiting van de zeegaten valt te bereiken. In het verleden hebben de rampen stimu lerend gewerkt in de richting van belangrijke verbeteringen op waterstaatkundig gebied. Zo: bezorgt de zware ramp die ons land getroffen heeft aan het vraagstuk van de sluiting van de1 kustlijn mogelijk een zekere actualiteit. in SPORT het kort (Advertentie) DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er Is In Nederland een tand pasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkslemaal poetsen. Dat Is: Castella Tand pasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, orn Nederland massaal en gra tis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een schuim. De prijs van Castella- kennismakingstube Castella Tand- Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag pasta verpakken bij ieder stuk van ontvangt men dus een stuk heer- de nieuwe Castella-Spécial Schoon- lijke, nieuwe schoonheidszeep hëidszeep. en een tube Castela Tandpasta, ge- Castella-Spécial, gemaakt op een noeg voor drie weken. Het mag nieuwe Amerikaanse installatie (de verstandig heten, zo spoedig mo- enige in West-Europa!), munt uit gelijk van dit aanbod gebruik te door een schier onuitputtelijke makende fabrikanten kunnen schuimvormingen door een dit slechts zeer tijdelijk doen! romig, naar lentebloesems geurend Maten of nummers bij kleding voegen DEN HAAG, 2 Febr. Overal in ons land worden al enorme hoe veelheden kleren, schoenen, de kens, lakens enz. voor de nood- gebieden ingezameld. Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te leveren goe deren hecht, met daarop aangege ven maten of nummers en dat men schoenen per paar bundelt. De verdeling onder de getroffe nen wordt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op ge vestigd dat er vooral grote be- Jmfte is aan dekens en lakens. Engels vliegtuig in de zee gestort DEN HAAG, 2 Febr. Nabij Cromer in Norfolk aan de Britse Oostkust is Maandag een Brits vliegtuig, met drie inzittenden, in zee gestort. Een ander Brits viermotorig vliegtuig is ter hoogte van New Foundland vermist geraakt. Men vermoedt, dat het eveneens in zee is gestort. Het had zes beman ningsleden, tien militairen, tien vrouwen en dertien kinderen, aan boord. Het vliegtuig" was op weg naar Kingston (Jamaica). HET EUROPEES criterium voor stayers te Pariis ver reden is gewonnen door de Fransman Queugnet. De wereld kampioen Verschueren werd tweede. Op Zondag 22 Febr. wordt te Tilburg een trainingsrit gehouden over 150 km. voor de Brabant Grensrit, die op 20 en 21 Maart plaats vindt. L. Steinvoorte (Leeuwarden) is door de KNVB beno.emd als lid van de TC, die hiermede vol tallig is geworden. Het Ned. biljartkampioenschap hoofdklas se bandstoten gaat toch door. De data zijn thans 12 tot en met 15 Febr. De deelnemers zijn v. d. Pol, Metz, Eichelsheim en Jan Sweering. Op 5 Mei wordt te Kopenhagen gespeeld eenvoet balwedstrijd tussen een Deens elftal en een ploeg van de En gelse league. Breunese zal op Woensdag 18 Febr. in gebouw Amicitia te Den Haag spreken over: de wandelsport en wat daarmee in verband staat. De Duitse stayer Walter Sawall is op 53-jarige leeftijd te Berlijn over leden. Hij won tweemaal het wereldkampioenschap. In de zesdaagse van Gent hadden de Australiërs ArnoldStorm de leiding, terwijl in Hannover Maandagavond de Duitsers Hörmann-Müller aan de kop lagen. Van Vliet lag met een ronde achterstand op de vierde glaats. Broekman, v. d Voort en Huiskes zijn uitgenodigd om deel te nemen aan de schaats wedstrijden te Tongsberg (4 en 5 Febr.) Broekman, v- d. Voort, v. 't Oever en Maarse komen op 7 en 8 Febr. te Avesta aan de start. Huiskes, de Graaf en Schuier zullen op deze dagen te Oslo in actie zijn. -){(- De vijfde party van de tweekamp Bot- winnikTaimanov te Moskou gespeeld, is door Taimanov, die met wit speelde gewonnen. De stand is thans 32 in het voordeel van Botwinnik. (Advertentie) Dr. Drees liield radiorede over ramp DEN HAAG. 3 Febr. Gister avond heeft dr. W. Drees een ra diorede tot het Nederlandse volk gehouden over de nationale ramp die ons volk heeft getroffen. De minister-president her dacht allen die in de strijd tegen de erfvijand om het leven gekomen zijn. Hij verheug de zich ovr- de geest van mede leven en daadwerkelijke hulpver lening in alle lagen van de be volking. Hoewel we nog niet bij benade ring kunnen zeggen hoe groot de schade tenslotte zal blijken te zijn, het is zeker dat zij buitengewoon ernstig is, zei dr. Drees. Het ge beurde betekent een zware terug slag in de opgang van ons volk na de oorlog, een opgang, die zich zojuist duidelijk begon af te te kenen. Krachtige aanpak „In de Staten Generaal hoop ik morgen nadere mededelingen te MASSA'S GELD EN GOEDEREN (Van onze redacteuren in het buitenland) LONDEN, 2 Februari. Het medeleven uit het buitenland met de natuurramp welke ons land heeft getroffen, is werkelijk ont roerend te noemen. In een groot aantal landen werden hulpcomi- té's opgericht, die reeds begonnen zijn geld en goederen in te zame len. Talrijke telegrammen be reikten verder geestelijke en we reldlijke hoogwaardigheidsbekle ders in Nederland, waaronder boodschappen van de kardinalen Frings en Feltin aan kardinaal De Jóng. Hierin wordt ó,a. gevraagd welke hulp de katholieken aan de slachtoffers kunnen bieden. Ook kwamen telegrammen binnen van o.a. president Eisenhower, Ko ning Haakon, dë"Groothertogin van Luxemburg, president Auriol en van de Gouverneur van Suri name Mr. Klaasesz. Tenslotte werden telegrammen ontvangen van talrijke gezanten in ons land „en van de Pauselijke internuntius, Mgr. Paolo Giobbs, terwijl ook de ambassadeur van de Sovjet-Unie uitdrukking gaf van zijn medelever. De materiële hulp, die geboden wordt is overweldigend. Zo zal het. Zweedse Rode Kruis vijf ton kleding en verder melkpoeder en kindervoedsel zenden, terwijl het fonds van Graaf Bernadotye 20.000 Kronen schonk. De stad Dort mund stelde tienduizend mark ter beschikking en ook andere Duitse steden zoals Düsseldorf, Kleef, Duisburg, Homberg en Essen boden in het bijzonder Rot terdam hulp aan. In de Noorde lijke landen, Denemarken, Fin land en Noorwegen, begon men reeds met collectes, waarbij de dagbladen een actieve rol ver vullen. Een volledige opsomming van de geboden hulp zou kolom men vergen, Want vooral in West- Europa is er geen land, dat met spontaan goederen en financiële steun aanbood. Hieronder zijn voedings- en geneesmiddelen, materialen om de redding van de slachtoffers te vergemakkelijken, kortom alles wat maar enigszins dienstbaar is. Ook worden man schappen ter assistentie beschik baar gesteld. Onder de Canade zen van Nederlandse geboorte begon eveneens .een hulpactie, terwijl Nieuw-Zeeland inmiddels reeds geld afzond. Groot medeleven komt er uit de Nederlandse Antillen en Ame rika, waar op voorbeeldige wijze acties werden georganiseerd. Talrijk waren ook de verzoe ken om Nederlandse kinderen op te nemen. Militaire instanties in het bui tenland lieten zich eveneens niet onbetuigd. Na een vlucht over het getroffen gebied bood de Ameri kaanse generaal, Eddy, vaartui gen, vliegtuigen, tien helicop ters en installaties aan, die onmiddellijk uit Duitsland weer den overgebracht. Behalve twee compagnieën met amphible- vaartuigen rukt ook een deel van de aanvoerafdeling van het Ame rikaanse hoofdkwartier in Duits land uit. Franse en Belgische genie ver trokken inmiddels naar Bergen op Zoom en ook uit Engeland werden materialen en vliegtuigen aangeboden. Een vloot van landingsvaartui gen en motorbarkassen met Brit se en Belgische bemanning is vanuit Duitsland onderweg naar de overstroomde gebieden. Rotterdam is er redelijk afgekomen ROTTERDAM, 3 Febr. In vergelijking met de toestand el ders, is Rotterdam er redelijk af gekomen. De bedrijfsschade en de schade' aan persoonlijke goederen groot en nog niet te overzien. Dank zij doortastend optreden is de ramp in Rotterdam binnen re- 'elijke perken gebleven. De tech nische diensten hadden de toe stand volkomen in de hand. De „Ahoy"-hal zit afgeladen vol goe deren die van all kanten werden gezond,m tot leniging van de nood. doen over de toestand en over de verdere voornemens ten aanzien van de hulpverlening, de finan ciering van het herstel en de voor de giften te verlenen belas tingfaciliteiten enzovoorts. De betrokkenen kunnen reke nen op 'n krachtige aanpak waar bij de regering zich gesteund weet door U allen. Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat in menig opzicht onze vriend is maar telkens ook weer een ons bedrei gende vijand, voor het ogenblik een ernstige nederlaag geleden. Wij weten echter dat het op de duur in de worsteling telkens weer de overhand weet te ver krijgen en dat ons land daarbij is gegroeid en sterker geworden." Belastingfaciliteiten giften Rampenfonds DEN HAAG, 2 Febr. De ln de rede van minister Drees aan gekondigde belastingfaciliteiten zullen waarschijnlijk o.m. betref fen een verruiming van de vrij stelling van loonbelasting, inkom stenbelasting en vennootschaps belasting voor giften aan het na tionale rampenfonds. Colonne's Rode Kruis van het actief 57) Hij steekt weer een sigaret op. En ook niet over de dood van André Kers- door MARTIN MONS Met twee lange stappen is hij bij de grote open- dat het. eigenlijk bij deze verklaring maar blijven slaande ramen achter het bureau. moet. Waarom zou hij Cornelis Jansen niet besparen Inspecteur, gilt Dekker, kijk uit, inspecteur, wat Ütijd zijn grote vrees is geweest: prestigeverlies? -- Door het open raam horen ze een geluid als werd Keesje Jansen, wiens enige waardemeter Sint Odi- bergen, over uw moord op een weerloze oude man? iets weeks met geweld tegen een hard oppervlak ge- liënrode was. zoals de oude juffrouw Derksen zei. Ze .Tancon «ar. tri i ooroKooi. trof knnM oaF - i..:j jwist veel, die oude school juffrouw, maar ook hier Jansen van Hilgersbeek schudt het hoofd. Ook smakt, dan volgt een luid door elkaar schreeuwen daarover niet. Zeker, ik vond het zielig. De man had van verschrikte stemmen. me nooit iets in de weg gelegd en ik mocht hem wer- Brigadier Dekker rent kelijk. Maar het ging om hem of mij. En u zult me quin hoort door de deur die hij open liet het suizen portretten op het grote bureau schijnen in toestem- toch moeten toegeven, dat ik voor de wereld heel van de lift. Zelf blijft hij roerloos zitten. Een val van mende resignatie te glimlachen, wat meer waarde heb dan een kleinsteedse fotograaf vier verdiepingen, wat valt er dan nog te doen? Er 1-:t-j- van diep in de zeventig, een man, voor wie_ elke stijgt een sterke weerzin in hem tegen het jagersin- waren toch in laatste instantie dingen geweest, die Brigadier Dekker rent de kamer uit, Pieter Per- zij niet wist. Het laatste weten we nooit. De beide irtretten op het grote bureau s ende resignatie te glimlachen. Van buiten klinkt de sirene van de fabrieksambu- lance, die wat er nog rest van Cornelis Jansen ver- nieuwe dag toegift was op zijn lange leven. André stinct van de brigadier, dat hem zo hals over kop voert naar het kasteel Hilgerbeek. Kersbergen had meer dan het hem toekomend deel rmar dat vreselijke beneden drijft in een atavistisch Ja, het moet zo maar blijven. De Manke moeten gehad. Begrijpt u mij goed, niet, dat ik het met ge- verlangen to be in at the death van het gejaagde ze wel laten lopen na de verklaring van de kodde- noegen gedaan heb, maar het was noodzakelijk. Als wild. Of eigenlijk is het wild ontsnapt. Pieter Auguste beier. Erf Sm»enk zullen ze wel een promotie geven, ik, zoals nu onlangs .weer, een aantal fabrieken tot Perquin vermag geen teleurstelling *e voelen en voor die hem rehabiliteert en zo min of meer schadeloos een fusie dwing, vailen er ook spaanders. Betreurens- de zoveelste maal wordt hij zich bewust dat hij in stelt voor de geleden ellende. Alleen Jacques Kers waardig maar onvermijdelijk. Ik geloof niet, inspec- het diepst van zijn hart geen jager is, alleen maar bergen, die zal het laatste deel van de korte weg, die tplir. 'Hpf. Pr vprrlpr mppp \7Pp1 fp 70Pöon i.alt Hpo i Lr oor. r*ritoiiforaar nar* ni.77lop or. aoolror nar* rlo n,orr Viorr* r*r»o r*norVil iif f a 11 oor» mnpfpn Paan AT aar daar téur, -dat er verder meer veel te zeggen valt. Hoe ik mij dat alibi van de nacht van Dinsdag op It. Hoe ik een ontciiferaar van puzzles en zoeker van de weg hem nog overblijft, alleen moeten gaan. Aswoens- door doolhoven. Zodra het raadsel is opgelost, de kan niemand en niets ter wereld iets aan verschafte, daar is u geloof ik ook al achter komen. Ik vlei mij, dat ik over het geheel de zaak nogal behoorlijk in elkaar had gezet. Maar ja, ik r speelde nu eenmaal met een zware handicap: Rosalie kater. Vercoors. Gelooft u, dat het toeval was, dat «k dat portret, dat ik al die jaren sinds haar dood bij me Mijnheer Jansen deed het raam open, omdat heb gedragen in die taxi verloor? Ik voor mij geloof het hier zo vol rook stond, zegt hij tegen de secretaris, niet in het toeval, inspecteur. -die verschrikt naar binnen komt. Ik kan me Enfin, en nu zult u zeker wel een keurig in de eigenlijk niet goed realiseren, wat er nu precies ge- vorm getikte en ondertekende bekentenis van me beurde. Hij moet op een of andere manier zijn even- willen hebben. Met dat doel is u immers gekomen wicht hebben verloren en daarvoor heeft u ongetwijfeld die man meege- De secretaris knikt: Ik heb altijd wel gedacht, bracht. En dan zal ik zeker ingesloten worden, zo dat er op een goede dag iets gebeuren zou, maar noemt men dat immers, in de gevangenis te Breda, niet dit, neen, zo had ik het me niet voorgesteld. Acht u handboeien absoluut noodzakelijk? Ik voor mij Perquin kijkt hem vragend aan. De dokter had al zou liefst zoveel mogelijk alle opzien vermijden. Zo zo vaak gewaarschuwd, dat hij het kalm aan moest lang het gaat natuurlijk. Binnen een paar dagen zegt doen met zijn hart, inspecteur. Maar, u weet hoe toch heel Sint Odiliëhrode, dat het altijd wel heeft mijnheer Jansen was, hij wist niet van remmen, geweten, dat het met die Kees Jansen nog eens raar Daarom ben ik altijd bang geweest voor een plotse- zou aflopen. Als zo'n jongetje uit de Peperstraat het linge dood, een hartverlamming. Maar dat hij zo zover brengt, kan dat nooit eerlijk gegaan zijn. Hij heeft zeker een van zijn duizelingen gekregen, Nu dan beginnen we maar. Maar sta me toe, dat terwijl hij het raam openmaakte. ik eerst eens even spui, je kunt hier de rook snijden. Pieter Auguste Perquin knikt. Wat u me daar Brigadier Dekker springt overeind, maar Jansen vertelt, verklaart het gebeurde volkomen, mijnheer. van Hilgersbeek wuift hem terug: Doe geen Verstraten, inspecteur. moeite, agent. Mijnheer Verstraten, herhaalt hij en bedenkt Maar daar J fveranderen. weg uit de doolhof gevonden, komt hij tot het be- Neen, het moet maar zo blijven, denkt Pieter wustzijn dat hij met levende, voelende mensen heeft Auguste Perquin, en leunt, de ogen gesloten, het gespeeld. Dan komt het medelijden en de morele hoofd tegen de stoelleuning. Hij voelt zich moe, leeg, een beetje duizelig. ONS NIEUWE FEUILLETON Terwijl wij in afwachting zijn van een roman, die dieper gaat en meer pretentie heeft, begin nen we morgen opnieuw een detectiveverhaal, geschreven door de in dit genre zeer bekend geworden Agatha Christie, van wie reeds meer malen een zeer spannend feuilleton in,ons blad werd opgenomen. Ook in „Brief van een Dode" zullen onze lezers stellig, wat spanning en geheimzinnigheid betreft, aan hun trek komen. En dat is uitslui tend de bedoeling van dit soort lectuur en van ons. WILLEMSTAD, 3 Febr. De gisternacht uit Nijmegen ver trokken colonne van het Rode Kruis uitgerust met brancards, dekens en 6 bussen is in de omgeving van Fijnaart ingezet bij de evacuatie. Uit Millingen zijn twee grote boten naar Dord recht gevaren met een arts aan boord. Op verzoek van de Com missaris der Koningin in Gelder land, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford is de colonne Arnhem uitgerukt naar westelijk Noord- Brabant. Ook hebben talrijke particu liere ondernemingen hun steun aangeboden. Zo schonk Arnhem 16 autobussen en een 30-tal luxe auto's, die momenteel allen dienst doen in Zeeuws-Vlaanderen. On- telbaren stelden hun landgoede ren en huizen ter beschikking. Zo heeft o.a. baron v. Boetselaar - onze ambassadeur in Parijs - zijn landgoed Oosterhout (bij Nij megen) voor evacuees openge steld. Januari -overschot EBU 27 millioen AMSTERDAM, 2 Febr. De Nederlandsche Bank deelt mede. dat blijkens de voorlopige ge gevens Nederland gedurende de maand Januari 1953 in het be talingsverkeer met aan de Euro. pese Betalings Unie deelnemen de landen een overschot van ca. 27 millioen heeft verworven. HIER... Hilveijfum WOENSDAG 4 FEBRUARI HILVERSUM n, 298 m. NCRV. NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Gram 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.18 Gewijde muziek; 8 45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 „Het conflict", hoorspel; 12.00 Bas-bariton en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muziek; 13.50 2e acte uit „Lakmé", opera: 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Gram.; 15.15 Kamerorkest; 16 00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel," 17.50 Militaire causerie; 18.00 Viool, cello en clavecimbel; 18.30 „Spectrum van het Christelijk Organisatie en Verenigingsle ven"; 18.45 Avondmaalsliederen; 19.00 Nws; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Meisjeskoor en instrumentaal ensemble; 20 45 „Jezus Christus en de Wereld religies, causerie; 21.05 Omroep orkest; 21.45 Gram.; 22.00 Piano recital; 22.30 Intern. Evangelisch Commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. HILVEVRSUM I, 402 m. VARA. VPRO. VARA: 7.00 Nws; 7.13 Gram., 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 R.V.U.; 11.30 Gram.: 12.00 Instumentaal trio; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.33 Voor het platte land; 12.38 Gram.; 13.00 Nws, 13.15 Commentaar; 13.20 Accor- deonmuziek; 13.50 Gram.; 14.00 „De weg omhoog", causerie; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Pianorecital; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Dansmuziek" 17.50 Reg.uitz.; 18.00 Nws; 18.15 VARA- Varia; 18.20 Actualiteiten; 18 30 R.V.U.; 19.00 Discussie; 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Con certgebouworkest; 21.10 „Het laatste recept", hoorspel; 22.2G Amusementsmuziek; 22.45 „Tra nen op Anjouan"; 23.00 Nws; 23.15 Esperanto; 23.2024.00 Gram. I BREDA, 3 Febr. Van alle kanten wordt hulp geboden ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Vele gemeenten in het niet-geteisterde gebied heb ben reeds laten weten dat zij ste den en dorpen in de getroffen provincies willen adopteren. Hier volgt een voorlopige lijst. Arnhem biedt aan Vlissingen, Roosendaal en Hoedekenskerke te adopteren. Doetinchem zendt hulp aan Middelharnis. Groenlo wil Standaardbuiten adopteren. Zevenaar overweegt Heinkens- zand te helpen. Almelo adopteert ,Zierikzee. Al les staat gereed o.„ hulp te bieden. Zaandam zond telegram aan Ritthem: „U kunt ons vragen wat U wilt, Zaandam zal U helpen zo veel wij kunnen". Peize (Dr.) adopteert Abben- broek. Nieuw Leusen helpt Cadzand. Maarn biedt Renesse adoptie aan. Urk adopteert Stellendam. Soest heeft Nieuw- en St. Joost- Iand geadopteerd. 99$ 99$ 94$$ 94$ 94$$ Ö4-H- 94$ 95$ 94$ 65$ 95$$ 95$$ 85$$ 95$$ 78$ 78-& 84A 94$ 94$$ 95 52$ Beursoverzicht KALME STEMMING TER BEURZE AMSTERDAM, 2 Febr. Van het gebruikelijke gertfezemoes en de drukte op de Amsterdamse effectenbeurs is vanmiddag niet veel te bespeuren geweest. Aller wegen besprak men de nationale ramp en de zaken kwamen op het tweede plan. Aku was evenal3 Zaterdag vooral voor buiten landse rekening gevraagd. Toen steeg de koers in het telefonisch verkeer 5 punten tot 168, maar vanmiddag werd circa 165% be- taald. Hiertegenover stond aan bod in Kon. Olie, die ruim twea punten lager kwam. Overigens was de industriemarkt nagenoeg prijshoudend. De scheepvaartaf deling heeft Vrijdag de teleur stelling van het onveranderde negen procent dividend der K.N.S.M. blijkbaar geheel ver werkt. Vanmiddag was de stem ming hier iets beter. De cultuur- markt was een fractie hoger voor de voornaamste soorten. Vooral aandelen Deli tabak goed ge vraagd. Amerikanen onveran derd. Prolongatie 3 procent. AMSTERDAMSE BEURS SLOTKOERWN 30/1 2/2 ACTIEVE OBLIGATIES Grootb. Oblig. 3% Nederland 1951 3% Nederland 1948 3y4 Dito 1947 (3%) 3 Dito 1937 3 Dollarlen. 1947 3% Invest, certific. 3 Nederland 1962-'64 zonder belasting Nederland 1962-'64 met belasting Ned. N.W.S. Cert. 2% Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 ACTIEVE AANDELEN Cult. H.- en Ind. Bank 52$ Nat. Hand.bank dito 107| 107 Ned. H.mij. C. v. A. 156$ 156$ Alg. Kunstz. Unie l®3 165| Bergh's Jurgens dito 271$ 271$ v. Berkel's Pat. dito 101 101 Calvé-Delft C. v. A. l19 119 Fokker Aand. 1°J$ 107$ Gelder Zonen dito -l63i 153$ Kon. N. H. ov. C«-A. 157 Ned. Ford Aand. 188 Ned. Kabelfabr. dito 211 Philips' Gloeilampen Gem. Bez. v. Aand. 162$ 161$ Dito Cum. Pref. Wd. 139$ 139$ Unilever C. v. A. 182$ *83 Wilt. Fyenoord Aand. 168$ !66$ Billiton le Rubriek 235$ - Dito 2e Rubriek 173$ 173 Dordts Petr. Mij. Ad. 296$ 294$ Dito Pref. Aand. 306$ 304$ Kon. Petr. Mij. Aand 317 314$ Dito Onder-Aand. 315$ 3i3$ Moeara En. P. Mij. A 504$ 493$ A'dam Rubber Aand. 86$ 0"" Banda Rubber Mij. 86$ Deli-Bat. Rubber Mij 98$ Kendeng Lemboe'dito 63 Ned. Noorse Plant- My. O.k. Cult. My. C.vA 83$ „Serbadjadi" S. Rub. 42$ Silau Sumrubber Sum Rubbercult. Ver. Ind. Cult, on- dern. Holl.-Am.-lijn Aand. 136$ Java - China -Japan- H8$ 121 Kon. Ned. Stmb Mij. 137 138$ Kon. Paketvaart dito U8$ 1ï0$ Kon. Rott. Lloyd dito 126$ 126} Ned. Scheepv. Unie 127j" 12ö$ Ommerens Scheepv.b Cert. v. Aand. Stv. Mij. Ned. Aand. 145 Handelsv. A'dam A 95 Javasche Cult. Mij. 45$ Ned.-Ind. Suik. Unie 33ï Ver. Vorst. C- Mij. 250—500 Aand. 20$ Deli Bat. Mij. Aand. 109$ Deli My. Cert. v. A. 79$ Senembah Mij. Aand 73$ Mülier Co. N. Bez. 171$ Kon. Petr. My. Aand. 62 75 62$ INDUSTRIëLE ONDERNEMINGEN Zwanenberg 209 87$ 91$ 98$ 94$ 42 47 27$ 157$ 147 26$ 44 *2$ 19$ 112 81$ 73$ 171$ Organon 164 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda C. v. A. 43A 43$$ Bethleh. Steel C.v_A. 56$ 56$ Gener. Motors C.vA. 67$$ 67$ Hudson Motor C.V.A. 16$ 17 Int. Nickel C. v. A. 45$ 45$ Kennecon C. v. A. 78$ 76$ Rep. Steel C. v. A. 47$ 47$ U.S. Steel C. v. A. 42$ 42$ Cities Service C.v.A 81$ 92$ Phillips C. v. A. 60$ 61$ Shell Union C. v. A. 68$ 70 Tide Water C. ev. A. 23 23 A-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5