Adverteren is Verkopen!!! UlJUi lA c> uStr.ti WEGENS ENORM SUCCES op andere plaatsen en buiten Rotterdam geven wij vanaf heden ook ons le klas RUND- EN VARKENSVLEES tegen buitengewoon lage prijzen. Leveren in Leerdam en omgeving. EET NU VLEES voor weinig geld. Malse runderlappen vanaf 1,39; prima gehakt 1,29, Biefstuk, roastbief en haas 2,19, Speklappen 1,10; Doorregen buikspek 1,39; Rookspek en vers spek 1,19; Bladreuzel 0,69; Holl. rundvet 0,69; Lamsvet 0,69; Varkenscarbonade v.a. 1,59. Alles per 500 gram. En als extra reclame geven wij deze week: 200 gram Preskop en 200 gram fflne Haagse leverworst voor slechts 98 cent (400 gr. samen)Voor bestellingen en verdere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot ons besteladres in Uw omgeving ,de heer VOS, Julianastraat 8, Leerdam. Beleefd aanbev., VAN TONGEREN, Nieuwe Binnenweg 439, Rotterdam. Tel. 34545, 76466 en 33980. a maakt bekend, dat vanaf heden 4 Februari 1953, gedurende 14 dagen voor belang hebbenden ter inzage is gelegd ten huize van de Voorzitter de Heer B. v. d. Water, een nieuwe A en B ligger van water gangen gelegen in de Buitenpolder Beesd. Alwaar tevens gedurende deze tijd bezwaar schriften kunnen worden ingediend. 2 Het Bestuur voornoemd, BEKENDMAKING. Het Bestuur van de Buitenpolder BEESD De oorzaken van nationale ramp; Hoge vloed spande samen met storm over breed front Verwachting koud weer en winterse buien De zware storm, die zulke cata strofale gevolgen voor het land heeft gehad, werd veroorzaakt door een depressie die Vrijdag ten Zui den van IJsland tot ontwikkeling kwam.Vrijdagmiddag waren er voor het eerst tekenen die er op wezen, dat de depressie grotere omvang ging aannemen. Zaterdagmorgen was de storing boven het Noorden van de Noordzee aangekomen en loeide over Schotland reeds een or kaan met windsnelheden van 120 tot 150 kilometer per uur. In de loop van de dag werd het duidelijk dat dit orkaangebied zich in de richting van ons land bewoog. Za terdagmiddag waarschuwde het K.N.M.I. daarom voor zware storm en voor gevaarlek hoog water. Dat het zo erg zou worden als we nu weten, zal wel niemand hebben kunnen verwachten. De wind nam Zatei'dagavond snel toe en bereikte in de eerste uren van Zondag zijn grootste kracht. Nederlandse licht schepen meldden toen gemiddelde snelheden van 110 tot 115 kilometer per uur. Dit is juist de grens van orkaan kracht. De windstoten wa ren veel heviger. Van de meteorolo gische waarschuwingsstations no teerde Leeuwarden de zwaarste windstoot. Deze had een snelheid van 144 kilometer p. uur. De druk vart een dergelijke stoot op een loöörecht op de windrichting opge stelde vlakke plaat bedraagt 122 kilogram per vierkante meter. Op de lichtschepen werden golven van zeven en een halve meter hoogte waargenomen. Vergelijkingen met vroegere stor men tonen aan, dat deze storm weliswaar tot de zwaarste behoort, die aan onze kust plegen voor te komen, maar dat hij niet uitzonder lijk was. Er zijn al eens zwaardere windstoten waargenomen. Bijvoor beeld op 6 November 1921, tijdens de storm die het Mastbos bij Breda vernielde. In Hoek van Holland werden toen windstoten van meer dan 160 kilometer per uur gemeten. Ook de storm van 1 Maart 1949 deed voor die van Zondag niet on der. Dit blykt wel uit de vernielin gen door de storm boven land, die toen veel groter waren. CATASTROFAAL Waarom heeft juist deze storm dan zulke catastrofale stormvloe den ten gevolge gehad? Op de eer ste plaats woedde de storm over de gehele uitgestrektheid van de Noordzee: van de Shetland eilanden af tot aan onze kust .waardoor een voortdurend aanzwellende water massa naar onze kusten werd ge dreven. Ten tweede moet de ge weldige stormvloed, die volgens voorlopige gegevens een halve me ter hoger was dan ooit eerder is voorgekomen, geweten worden aan da lange tijdsduur gedurende welke de storm over de gehele Noordzee Nationaal Rampenfonds Giro no. 9 5 7 5 woedde. Van Zaterdagavond zes uur tot Zondagmorgen zes uur ston den boven de gehele Noordzee voortdurend windsnelheden van 100 tot 130 kilometer per uur. Dat de vloedstand in de rampzalige nacht op zich zelf reeds vrij hoog was, moet als derde en niet eens als belangrijkste oorzaak worden genoemd. In de loop van de Zondagmor gen, toen de depressie via de om geving van Hamburg Duitsland binnentrok, begon de storm aan de kust iets af te nemen. In het Oosten van het land was de wind toen al geheel gaan liggen. De stormwinden hebben koude lucht, die uit de poolstreken afkomstig ons land binnengevoerd. Dit bleek wel in Zuid-Limburg waar Zondagmorgen een dikke sneeuw laag lag. We moeten in de komen de dagen dan ook op koud weer met winterse buien rekenen. 18 MENSEN VERDRON KEN IN POLDERS ROND HALSTEREN In West-Brabant met name in 't zwaar getroffen Halsteren, waar vijf grote polders van in totaal 1200 hectaren zjjn ondergelopen, en naar schatting 18 mensen ver dronken, kreeg de burgemeester Zondagochtend om kwart voor vier het eerste alarm. Een telefonische waarschuwing van de (Rijkspolitie uit Bergen op Zoom. Onmiddellijk kwam Halsteren in actie. Met loei ende sirene wekte de brandweer het hele dorp, maar voor de pol derbewoners was het te laat; zij werden in him slaap verrast door het naar binnen brullende water. Grote delen van de dijken van het Hollands Diep waren weggeslagen. Op de weg bij Halsteren zijn tot nog toe vier lijken aangespoeld. Het aantal slachtoffers is veel gro ter. Een lijst van de geredden aangeplakt op de school waar de geëvacueerden tijdelijk zijn onder gebracht. De gehele polderbevol- king moet met zes motorboten uit de ondergelopen polders worden gehaaid. Reddingboot sloeg om 6 doden HULP VAN OVERAL Van overal blijft hulp toestromen. In iedere gemeente en in het bui tenland zijn hulpacties georgani seerd in de overtuiging dat alleen snelle hulp goede hulp is. De Blitse admiraliteit stuurt tien helicoptè- res. De Engelse soldaten in Hoek van Holland zijn reeds de gehele dag actief geweest met hulp aan vluchtelingen en versterken van dij ken. Duisburg en Dusseldorp boden Rotterdam iedere hulp aan die zij konden geven. Enkhuizen bracht in enkele uren twee vrachtauto's kledingstukken en beddengoed bijeen. Bij de paar- dencourses in Hilversum werd ruim duizend gulden bijeengebracht. Wim Sonneveld bestemde de op brengst van de uitvoeringen van „Het meisje met de grote voeten", dat voor de honderdste maal in Am sterdam werd opgevoerd, tót Vrij dag voor de slachtoffers. Wormer- veer bracht in korte tijd zeven vrachtauto's goederen bijeen, die terstond naar Den Haag werden varvoard. In Halsteren heeft de heer De Leeuw, een fabrikant van draai- neerbuizen, het reddingswerk of eigen gelegenheid direct georga niseerd. Uit Roosendaal en Bergen op Zoom schoten mensen met bo ten te hulp. De boten zijn met schip pers bemand die in de haven van Bergen op Zoom lagen. Op vele roeiboten is een buitenboordmotor gemonteerd. Een kranig staaltje reddingswerk hebben vissers en schippers van Tholen geleverd. Zij hebben van Tholen uit zelfs met roeiboten gezinsleden uit de boer derijen gehaald. Levenegevaarijfk werk op een woeste golvenzee. Schipper Baai uit Tholen Is j merlijk met een boot met dertien inzittenden omgeslagen. Volgens getuigenverklaringen moeten zee van deze mensen zijn verdronken. Hierbij was een moeder die een kindje in de arm had. commandant Van den -Bei/ van de brandweer uit Halsteren is nog vermist. Hij was 's morgens vroeg de polder ingegaan met de brandweerwagen. De brandweer wagen die echter voor het snel stijgende water moest vluchten moest drie manschappen achterla ten. De brandweerman Van den Broek is teruggekeerd. Slechts een kindje van het gezin Van La enen is tot nog toe gered. Men vreest dat zeven andere gezinsleden zijn verdronken. Het is namelijk ook mogelijk dat verschillende gered den naar Tholen zijn gebracht. 's Avonds waren al tientallen ge zinnen uit de polder gehaald. Een groot aantal mensen zit echter nog op hulp te wachten. De burgemees ter heeft om pontons en ducks ge vraagd. De gehele veestapel In de Halste ren se polder is verdronken. Vast staat al dat rijf hulzen In de Hal- sterense polder door de woeste stroom zün omjredrnkt. GROND VERZTLT Volgens de Rijkslandbouwconsu- lent van West-Brabant, het Twee de-Kamerlid lr. Vim Meel, Is alleen al aam. de landbouw voor een mil- lioen schade aangericht. Het zoute water zal de structuur van de gronden bederven. In dit opzicht zal de gehele Branbantse Westhoek dezelfde lijdensweg moeten door maken als Walcheren na de oorlog. Veel zal er echter van afhangen of het water tijdig kam worden ge loosd. Jacques van Loenhout, een van de schippers uit Bergen op Zoom die tientallen mensen gered heeft, vertelde het volgende: Vele men sen zaten op de zolder en moesten door luiken of door gaten in de da ken naar buiten worden gehaald. Het was zeer moeilijk om in dit zware stormweer bij de boerderijen te komen. Ook op oneffenheden onder water dreigden de boten vaak te kapseizen. „Met kleine roeiboten is het haast niet optornen tegen de sterke stroom, 's Avonds zal het nog er ger worden als de springvloed tus sen drie en zes our weer komt op zetten. Als we de mensen niet gauw weghalen zullen velen onder instortende huizen bedolven wor den." In de polder achter Krabbendjj- ke (Z.) zjjn volgens verklaringen van gevluchte mensen twee oude mensen in bed door het enel stij gende water verrast. De verbinding van Bergen op Zoom met Zuid- Beveland is verbroken. De spoor lijn en de weg staan ter hoogte van Rilland-Bath onder water. Door breuk im de polderdijken van de Ooster- en Westerschelde zijn de Volkerpolder en de grote Reigersbergerpolder ondergelopen, hulpploegen uit Bergen op Zoom geholpen door militairen en boten van de genie, hebben hier de men sen uit de boerderijen gehaald. Ook zij werden volkomen door de vloed verrast. Het vee in de Volker- en Reigersbergerpolder is verdronken. In de dorpjes Rilland en Bath staat twee meter water. Met de evacu atie van de bevolking is begonnen. De bevolking van Bath zat groten deels in de Rijksgebouwen op de dgk. Alle dijken ten Noorden en ten Zuiden van Bergen op Zoom zijn bezweken. Ook de Ossendrechtse en de Woensdrechtse polders staan onder water. Het water staat tot de lijn Halsteren-Zevenbergse Hoek Zondagmorgen om tien uur stond het water al vier km voor Moer dijk op de grote verkeersweg Bre daRotterdam. Een aantal mare chaussees en burgers uit Breda waren te hulp gekomen. Maar er was niets te doen. Niemand kon de ingesloten boerderijen bereiken, waar moeders met hun kinderen wanhopig voor de ramen zwaaiden. Het vee verdronk voor de ogen van de mannen. Zij moesten wachten op boten en pontons die door de mili tairen geleverd zouden worden. DE OPERATIE-SMAK Officier ontslagen en weer aangenomen Kapitein Clair Wolfe, de voorHcb- tingsofficier van da Amerikaans* zevende divisie, die de „gladiato- renaanval' op een Chinese heuvel stelling heeft uitgevoerd onder het oog van een aantal goedbescherm- de eregasten, is uit zijn functie ont zet en later op de dag weer m ere hersteld. Wolfe was belast met de voorlichting over operatie-Smak. De enige verklaring, die hg zelf gaf, nadat hij weer op zjjn oude plaats was teruggekeerd, luidde: Het was één groot misverstand. ANKEVEENSE BRUG ONDEUGDELIJK? De gebroeders Van Emmerik uit Nederhorst den Berg zullen bjj de verantwoordelijke autoriteiten een els tot schadevergoeding indienen wegens het zware verlies én grote schade, welke door hen wer den geleden tengevolge van het ongeval op de ophaalbrug te Anke veen, waarbjj de voornaamste fir mant der firma, de heer H. van Emmerik en hun knecht, de heer Van Djjk uit Hilversum, de dood vonden. Zoals men weet werden belde mannen op slag gedood toen de vrachtauto, waarmee zjj i de brug reden werd getroffen door het contragewicht van de brug. Uit het door deskundigen inge- Voorzitter: B. v. d. WATER. Secretaris: C. M. A. BERTELS. ateld onderzoek is komen vast te staan dat enkele onderdelen van de bewuste brug ondeugdelijk waren toen het ongeluk gebeurde. Het toe zicht op de brug werd uitgeoefend door het Waterschap, dat weer verantwoording verschuldigd is aan de Provinciale Waterstaat. Oude man voor halve ton opgelicht Tien jaar lang heeft het echtpaar J. H. F.-P. uit Deventer kans ge zien de vermogende 74-jarige heer K. te Apeldoorn geld af te zetten. Totaal wist het echtpaar bijna vijf tigduizend gulren los te krijgen. In 1942 kwam F. bjj de heer K. aan de deur als venter met kleine koopwaren. Hij gaf zich uit als slachtoffer van de tijdsomstandig heden en met mooie praatjes, waar in hij later werd bijgestaan door zijn vrouw, wist hij de heer K. te bewegen hem steeds opnieuw een bedrag voor te schieten. Hij wendde onder meer voor, dat hij een eigen zaak wilde beginnen. Van het geld is niets meer over. Het echtpaar is gearresteerd en naar Zutphen overgebracht. Wegens verraad tegen dienst bode V/i jaar geëist De bjjzonder® strafkamer van de Rotterdamse rechtbank heeft 't beroep behandeld van de 81-jarige dienstbode H. Z. tegen het vonnis van vjjf jaar, dat het Bjjz. Ge rechtshof te Rotterdam haar by verstek had opgelegd wegens ver raad van onderduikers In Mei 1944. De officier eiste drie en een half jaar. Deze dienstbode is na de oorlog in Charenton in Frankrijk gaan wonen. Tijdens de oorlog had zij omgang gehad met Duitse militai ren. Nadat zij hierover een conflict had gekregen met haar ouders in Badhoevedorp was zij gaan wonen bij de familie Sloof te Schiedam. Daar waren ook twee onderduikers gehuisvest. Toen het meisje na enige tijd het zegeltje van haar persoonsbewijs miste verdacht zij de onderduikers ervan dat te heb ben weggenomen. Zij vroeg toen een van haar Duitse vrienden in te grijpen. Het gevolg was dat de bel de onderduikers werden gearres teerd en bovendien de broers Job en Gabriel Sloof, die in Vlaardln- gen waren ondergedoken. Job Sloof en de Vlaardinger v. d. Velde zjjn niet uit Duitse gevangenschap te ruggekeerd. HELDERS RAADSLID UIT DE C.P.N. In de zitting van de gemeente raad te Den Helder heeft het lid B. Schreuder medegedeeld, dat hy voor het lidmaatschap van de com munistische partij had bedankt. D® heer S. baseerde zijn opzegging over het feit, dat hg zich niet kon verenigen met de voortdurende ver volgingen van Joodse artsen in d® landen achter het IJzeren Gordyn. Ook in het voortdurend toestro men van vluchtelingen van Oost- naar West-Berlijn, had de heer S. aanleiding gevonden om als party- lid te bedanken. Zijn raadszetel wlide hy ter beschikking stellen, maar geen van zijn opvolgers was bereid gevonden om een eventuele benoeming als raadslid te aan vaarden. Zodoende blijft de heer Schreuder als partijloos raadslid aan tot het zittingsjaar beëindigd Is. Hag déze top voorlopig nog niet zijn he reilt!, op Het gebied van da sigaret k dat wél het geval. Hier be kleedt $td flïdt immer» al jarenlang een unieke positie, dank zij d® vakkennis en het doorzettingsvermogen ven haar vervaardigers. Terecht zegt men dan ook Tegen dikwijls loodrechte wenden, lengt en over pende, duizelingwekkende afgronden, soms plotse ling weer slaand» voor onoverkomelijke steen- en ijsbarrières, trachten de bergbeklimmen met een welhaast bovenmenselijke inspanning zich een weg te benèn naer de 8640 m hoge top. Oe top] die soms zo nabij schijnt, maar toch nog zó ver ef dat tot op heden oog nooit eon menselijke voet hem heeft betreden. Het is hier, bij de hoogste top ter wereld, dat de mens eerst goed tot het besef komt ven zijn eigen nietigheid tegenover de grootsheid der' schepping.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3