Eiland v. Dordrecht zwaar getroffen In Dordt stond water een meter hoog SCHADE ROND 20 MILLIOEN Mensen in levensgevaar op daken Van overal HULP In enkele minuten en in het zicht van de Ierse kust verdronken 139 mensen Later® Ramp-berichten Na een angstige nacht is de toestand in Dordrecht' veel gunstiger ge worden het water stond tot een meter hoog in de straten. Vooral de massa's water, die in de Merwede en Dordtse Kil, schuurden als een grauw monster langs de kade en deden honderden mannen naar het gemeentelijk gymnasium stormen waar ambtenaren van het gemeente- hnis, politiemannen en Rode-Kru!s-troepen onderdak vonden, nu hun eigen bureaux in de binnenstad onder water staan. Kleine groepen grondwerkers vertrokken als eerste met in allerijl bijeengebrachte wa gens naar die punten op het Eiland van Dordrecht, waar de dijken en wallen zijn ondermijnd of doorgebroken. Hartverscheurende Tonelen Zondagochtend omstreeks 4 uur kwam de laatste trein aan op het station Dordrecht. De éérste van de nieuwe dag zou niet vertrekken. Het spoor in de rochting Rotter dam is over een afstand van meter ondergraven. De spoorweg naar de Moerdijk kent 7 km voor bij Dordrecht vele zwakke plekken. Honderden hebben in de loop van de dag tevergeefs op een vervoers- mogelijkheid van Dordrecht met Rotterdam gewacht. De spoorwe gen moesten in verband met de toestand der wegen besluiten geen autobussen te laten rijden. De wei nige hotels die watervrij zijn ge bleven, werden al spoedig voor evacué's gereserveerd. In de loop van de middag kwamen de eer3tcn aan. Een vader en moeder en drie kinderen hadden de meest ver schrikkelijke nacht van hun leven achter de rug. Zij woonden eveD buiten Dordrecht in een huisje bui tendijks. Om een uur 's nachts, toen het water eigenlijk al lang 't laagste peil bereikt moest hebben, bevond het zich reeds op vloed- lioogte. „Toen wij het bemerkten", ver telde ons de vader, „was het te laat. Ons huis was aan alle zijden door het water omgeven. Wij bei- do de politie ,maar het antwoord was, dat men niets kon doen. Ein delijk, om vier uur in de nacht steeds hadden we gehoopt dat hot water zou zakken besloot ik tot een uitbraokpoglng. De laden van het dressoir dreven toen reeds in de kamer. Met ontzetting geslagen wachtten mijn vrouw en twee kin deren op de huiskamertafel, toen ik met het jongste kind, de 3-jarigo Anneke door het water waadde naar de dijk, waar ze in veiligheid zou zijn. Het water reikte mij tot de borst hoogte. het kind zat op mijn rug. Drie maal heb ik deze tocht ge maakt. De laatste keer in gezel schap van mijn vrouw. Zij kreeg kramp in haar benen en dreigde onder te gaan maar gelukkig kon Massale inenting van verhuisd vee Uit de overstroomde en bedreigde gebieden wordt het vee op grote schaal naar elders overgebracht. Ook heden zal dit vervoer, ondanks het vervoersverbod, dat juist dan Ingaat, doorgang moeten vinden. Ei- zal zodoende vee komen in ge bieden die besmet zijn met mond en klauwzeer, of, omgekeerd zou er besmet vee in mond- en klauwzeer- v/ jje gebieden komen. Vanwege 't ministerie van Land bouw zijn daarom maatregelen ge nomen om zo spoedig' mogelyk in entingen op grote schaal te laten verrichten. De hulp van veterinaire studenten is daartoe ingeroepen. Om de chaotische toestand, die ontstaan Is, zoveel mogelijk in te perken, is de veehonders verzocht alle verkla ringen en eigendomspapieren bij zich te houden. In het Buitenland Springvloeden en zware stormen hebben dit weekeind in ENGE LAND niet minder dan 360 slacht offers geëist. In het Noordelijke deel van de Ierse zee is Zaterdag de „Princess Victoria", Engelands mo dernste veerboot, in (Te golven ver dwenen. Van de 183 opvarenden zjjn er 139 om het leven gekomen. De springvloeden die ïn de En gelse Oostkust en vooral Norfolk en Lincolnshire hebben geteisterd betekenden de ondergang van 121 personen. Duizenden Engelsen zijn dakloos. De golven die op sommi ge plekken drie km diep het land indrongen hebben zeeweringen van beton en staal van 7 meter hoogte weggevaagd. Ook in het Zuidoos ten van Engeland streed men tegen het water. In Londen zwommen de zwanen op straat. IN BELGIE is do noodtoestand afgekondigd voor de kustprovincies Oost- en West-Vlaanderen en Ant werpen. Een aantal dorpen staan geheel onder water en in Oostende en Antwerpen heerst eveneens gro te watersnood. De zeedijken zjjn «P een groot aantal plaatsen uiteenge slagen. Het staat vast dat tot dus ver 11 personen in het water zün omgekomen. In FRANKRIJK werd langs de kust wel grote schade aangericht, maar alleen in Duinkerken liep het zeewater ver het land in. Van do den of gewonden wordt geen mel ding gemaakt. 1 ik haar op het laatste ogenblik nog op de dijk trekken." Nu zit 't gezin bij elkaar in het stationsho tel. Rode Kruis-auto's rijden af en aan. Militairen in amphibiewagens verlaten de stad. In de Dordse Biesbosch zullen ze redding gaan brengen aan de boeren die zich in deze nacht der rampspoed voorlo pig in hun zolderkamertjes In vei ligheid hebben gesteld. Naar men aanneemt. Want nie mand weet welke verschrikkingen zich zullen openbaren, wanneer 't water is gezakt en men eindelijk een overzicht kan hebben over de schade. Een grote onzekerheid hangt over het eiland van Dor drecht. Later pas zal blijken hoe velen er in deze nacht het leven heten. Onzekerheid ook om het werk waarmee honderden grond werkers en militairen thans bezig zijn: ze graven zand en storten het op de punten van een dykval. Maar iedereen weet dat los zand de sterkste djjk weinig houvast geeft. Bij de boeren heeft men lege aardappelzakken gerequireerd, maar het zijn er veel te weinig om werkelijk van belang te kunnen zijn. Het gerucht gonst over de stad waar de avond nu is gevallen. Roeibootjes bewegen zich traag en spookachtig door de straten. Plannen voor evacuatie worden al voorbereid. In een hofje voor ou den van dagen by het Stadslyceum speelden zich hartverscheutende taferelen af. De oudjes wordeu in roeibootjes naar een van de vele ingerichte evacuatiecentra bracht. Maar sommigen laten zich niet dan met geweld overbengen. Ze zitten goed in hun zolderkamer tjes zeggen ze, maar ze zien het gevaar niet. Dé telefoonverbindingen van de stad zijn verbroken, maar langs de dijken waar het scheepsvolk te hoopt loopt, komt het nieuws van over het water. Alblasserdam is geïsoleerd. Een stuk in de Rijksweg Rotterdam-Gorknm is weggesla gen. De weg naar de Moerxlyk is versperd. Een automobilist die over een blank staand stuk straatweg wilde ryden werd met zijn wagen door de stroom meegesleurd en ver dween in de diepte. Het aantal in zittenden Is onbekend. Langs de hoofdweg van Rotter dam naar Breda staan tientallen gedupeerden die gewapend met kleine koffertjes hopen op een lift naar Rotterdam. De politie-agen- ten sturen de automobilisten uit 't Noorden terug. De Moerdijk zit dicht. Een zeer voorlopige schat ting geeft aan dat op het Eiland van Dordrecht een schade van rond 20 millioen is geleden. Het nummer der liefde Giro no. 9 5 7 5 Nationaal Rampenfonds De Pers verkende het verdronken land De grote bladen van ons land hebben verslaggevers in vliegtuigen uitgezonden om indrukken op te doen over de omvang van de overstro mingsramp. De Volkskrant-verslaggever begon zijn tocht boven Rotter dam, waar het Maasstation naar voren kwam in het zicht, vreemd en stil. Water, vanaf een hoogte van 200 meter nog juist zichtbaar, heeft de emplacementen doen verstarren. Het is een bjjna geordende overstro ming geweest die aan de andere zjjde de aken tegen de kade getild heeft Maar twintig kilometer verder naar het Zuidwesten begint pas troosteloze verlatenheid van het slagveld, waarop Nederland syn strijd tegen zijn grootste vijand verloor. Vanaf Rotterdam kronkelt een gril lig geel-groen oliespoor naar Roozenburg. Over de akkers van dit eiland, dat in één etmaal verdronken land geworden is, golft smerig geel water niet witte schuimranden. de muren en fundamenten onder graven worden. Schnimend water kollet naar binnen door een enorme bres in de dijk. Boven de water vlakte van Roozenburg tuurt de bemanning van de PH-TBZ ver geefs naar het vertrouwde beeld van Voorne en Putten. Het eiland is verdwenen. Een vreemde zee, met bomen en tele graafpalen, schuurt rusteloos over deze rjjke bodem. Aan de Zuidkust het eerste teken van leven. Het dorpje Oudenhoorn vertoont de eer ste zichtbare grote ravage. Op het marktplein tussen de rode huizen is het vee by elkaar gedreven. Een geïsoleerd dorp, tot aan de knieën in het water, wacht op evacuatie, op redding. Onmerkbaar bijna gaat Putten enige kilometers verder over ln het Haringvliet. Maar dan een vreemde gewaarwording. Goeree en het cen trum van Overflakkee zijn onge schonden. Hier liggen nog de nette, bewerkte akkers en de weilanden, die reeds krachten verzamelen voor het voorjaar. De zee had hier geen „armslag" genoeg om tot het hart van de dijk te reiken. De PH-TBZ maakt de sprong over de Grevelingen naar Duïve- land, een gefolterd en geschonden gebied. Over en langs de dijken, doorbroken of weggeschoven liggen de resten van huizen en schuren. Zierikzee vooral toont zijn gapende wonden. Het opgestuwde zeewater heeft de havenoevers uiteengesla gen en de springvloed heeft, ach terom sluipend, de zeedijk In de zwakke rugzijde aangevallen. Langs minstens vier en twintig gekartelde breukranden wringt zich hier de vuist, die dit land wurgt. In de rukkende remous, tegen woedende grauwen in, drukt gezag voerder Hoorweg zijn Dakota ver der Zuidwaarts. Naar Noord-Eeve- land, waarvan het Zuidelijk deel volkomen overstroomd is en ver volgens naar Walcheren, in het Noorden en in het Zuiden door de vijand besprongen, Veere staat on der water maar van uit de lucht ljjkt het een „rustige" overstro ming, met vee in de straten. Alleen op de wegen buiten de stad ver raadt het tomeloze geweld zich aan de luchtverkenning. Op de dijken, afgevreten en als met bomtrechters bezaaid, staan koeien en paarden bijeengdrongen tussen wrakhopen, die gisteren nog huizen waren. In de luwte, rechts van de Dakota en onder een regenscherm verborgen, ligt het ongeschonden Middelburg. Maar Vlissingen is weer een egel stelling op een slagveld, dat vrijwel geheel aan de vijand prijsgegeven werd. De zee beukt tegen de bou levard. waarvan grote stukken zün Hilversum I bleef doorzenden In verband met het uitvallen van vele telefonische en telegrafische verbindingen en de overbelasting van de overgebleven communicatie middelen heeft de regering de zen der Hilversum I de gehele Zondag nacht ln bedrijf gelaten voor het uitzenden van speciale berichten. Nieuwsberichten werden niet om geroepen. Dertig sleepboten naar rampgebied Na overleg tussen gemeentelijke autoriteiten van Maasbracht en 't ministerie van Binnenlandse Zaken is een beroep gedaan op sleepboot kapiteins in de haven van Maas- bracht. Het resultaat is, dat een dertigtal sleepboten uit Maas- bracht naar de getroffen gebieden vertrok. Advertentie) Chaos groter dan iemand vermoedde Vanaf dit ogenblik wordt liet beeld van het landschap bepaald door geïsoleerde boerderijen, door hooibergen die als gigantische waaiers tegen de behuizingen lig gen gedrukt en door honderden gapende gaten in de zeedijken en in secundaire waterkeringen. Het wa ter heeft overal gewonnen. Met brute kracht of met verraderlijke sluwheid. Geen dijk in dit enorme gebied is intact gebleven. Vanuit de DC 3 lijkt het alsof een gulzige kindermond overal ruwe happen uit een koek gebeten heeft, waarop bedryvige mieren krioelen. Maar als dan de Dakota door de laag hangende wolken gedwongen, de s naar beneden richt, dan dringt de byna ongelofelijke werke lijkheid met een schok door. Ont zaglijke dijken, de trots van Neder landse ingenieurskunst, zijn over een afstand van een paar kilometer Ln vier, vijf stukken gesneden. Bij deze dijken, waarover wrak hout van vernielde huizen gespreid ligt, is het stil. Maar op plaatsen tr het nog zin heeft om terug te vechten werken duizenden vrijwil ligers om bressen te dichten, die hier en daar gevaarlijk dicht bij het kritieke punt gekomen zijn. Een verlammend gevoel van machteloosheid grypt hier de mens aan. Vanaf daken en uit dakramen wuiven belegerden, die geen enkel wapen meer hebben, naar de laag overvliegende machine. Op dit be slissende moment vallen de eeuwen terug. Radar, electronen en ge- splitse atomen, triomfen van we tenschap en techniek, laten Neder land in de steek, dat weer met schop, houweel, zakken zand en roeiboot de overweldiger te ljjf gaat. ,,Het is nog niet mogelijk een juist beeld te geven van de toe stand", zo meldde de radio van Schiphol even voor het begin van de vlucht. Een vlucht, die duidelijk maakte dat de chaos veel groter is dan iemand in Nederland op deze Zondagmiddag kon bevroeden. Dit larid is getroffen door een ramp. vermoedelijk nog ver treedt buiten de horizon, die de PH-TBZ slingerend en stampend kon be strijden. Zonder hulp en zonder uit zicht op redding zijn tientallen men sen deze barre nacht ingegaan. VERDRONKEN EILAND Boven het verdronken land van Roozenburg nlt steken de daken eenzame boerderijen, waarvan AMERIKA BIEDT HULP AAN Een deel van het Amerikaanse nbassade-personeel te Den Haag is Zondag terstond na het bekend worden vai^ de ramp door de am bassadeur Selden Chapin op de bu reau's ontboden. Telefonisch wer den de nieuwe Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles en de leider van de weder zijdse militaire hulpverlening, Stassen, die op hun toumée door Europa in Parijs zijn gearriveerd, an de ontstellende watersnood op de hoogte gesteld. Dulles stuurde direct een telegram van medele ven- aan onze minister van Buiten landse Zaken. Luitenant-generaal Manton S Eddy, de bevelhebber van het ze vende Amerikaanse leger in West- Duitsland, zal naar Den Haag vlie ren, om na te gaan, welke hulp de Amerikaanse militaire autoriteiten kunnen geven. Eén van honderden Kantonniers van de Rijksweg vertelden ons de tragische onder rang van een personenwagen. Deze wagen, bereden door een Rotter damse zakenman, bevond zich op de Rijksweg Dordrecht-Moerdyk, toen hij door het aanstormende water werd overvallen. De auto mobilist zelf kon nog terugwaden. De lifter bleef zitten en werd met wagen en al ln de richting van de spoordijk gesleurd. Hij is jammer lijk verdronken. Weinige minuten na dit ongeluk werd de bevolking van het hucht Willemsdorp gealarmeerd door het water, dat dwars door de spoordijk was gebroken en het pïaatsje volkomen isoleerde. Een 25-tal mensen vluchtte naar de bo venverdieping van de politie-ka- zeme. Tien helicopters van Engeland De Britse ambassade heeft Zon dagavond medegedeeld, dat Britse admiraliteit tien helicopters zal zenden ter hulpverlening in de overstroomde gebieden. Adenauer vreest isolationisme Adenauer heeft de waarschuwing doen horen, dat Amerika's belang stelling voor Europa zal afnemen en 't isolationisme in de Verenigde Staten weer de kop zal opsteken, indien het plan tot vorming van een Europees leger schipbreuk zou lijden. De werkelijke feiten zijn. aldus Adenauer, dat Europa moet wor den verenigd en dat het anders te gronde zal gaan. „De mensen vra gen dikwijls naar een alternatief voor éénmaking. Er is geen werke lijk alternatief". De Westduitse bondskanselier deed deze uitlatingen in een radio rede, precies twintig jaar nadat Hitier aan de macht kwam. Er zal nooit meer een 30ste Januari 1933 komen. Wy hebben een gezonde en waakzame democratie". verdwenen. Huizenhoge golven, waaruit telkens drie zullen van bijna vijftig meter hoog oprijzen, slaan tonnen steen en bazalt uit de borstwering en in hun gespreide val ralten ze het standbeeld van Michiel de Ruiter. Honderd meter boven de gemar telde djjk van Walcheren, telkens opzij geworpen door de altijd nog orkaan-achtlge Noordwester, kiest de DC 3 zjjn koers naar Zuld-Beve- land. De Sloe-dam onthult een ge heel nieuw beeld: een reuzenhand heeft hier de spoorlijn uit haar bed ding genikt en de rails in vreemde bochten gewrongen. Met stenen he iaden vrachtauto's ryden vanuit Amemuiden naar de plaats waar de dijk ondermijnd werd. Tot zover het oog reikt Is Zuld- Beveland met water bedekt waarin als enorme dotterbloemen, hooi schelven drijven. Ook hier een angstwekkende verlatenheid en een gevoel van beklemming omdat liet onmogelijk ljjkt dat hier geen men senlevens te betreuren ziln. Tijdens de zwaarste storm, die sinds een eeuw boven de Britse eilan den heeft gewoed, is een veerboot, de „Princess Victoria", vergaan. Van de 183 opvarenden zijn er 139 verdronken en hebben er slechts 44 de ramp overleefd. Onder hen bevinden zich vrouwen noch kinderen. Een treiler, de „Michael Hriffith", uit Fleetwood, Is in de buurt van de He- briden spoorloos verdwenen. Het schip had tevoren gemeld, dat het hul peloos ronddreef in een vliegende storm. De motoren waren defect. Er bevonden zich dertien man aan boord. Een reddingboot, die na de laat ste SOS van de treiler te hulp snelde, verloor twee man door een kolen dampvergiftiging in de machinekamer. Deze twee scheepsrampen heb ben in totaal een verlies van 154 mensenlevens opgeleverd. Onder geredden geen vrouwen of kinderen De „Princess of Victoria" onder hield de verbinding tussen Schot land en Noord-Ierland. De boot was Zaterdagmorgen uit Stanraer aan de Schotse Westkust vertrokken naar Larne in Ierland. Er bevond zich een bemanning van 51 koppen en 132 passagiers aan boord. Zes uur lang vocht het schip tegen een ontketende zee, waarop de golven zich torenhoog verhieven. De Noord Ierse kust was al in zicht. Toen verbrijzelde een golf het achterdek. Kapitein Ferguson seinde, dat hij het schip niet meer in zijn macht ha.d. Het maakte slagzij en begon te kapseizen. De ramp voltrok zich in enkele minuten, acht kilometer buiten de kust. Toen het bevel kwam het schip te verlaten, was het bijna onmoge lijk de icddingsboten uit te zetten. Vanuit vliegtuigen, die te hulp snel den, zag men hoe een boot tegen 't schip te pietter werd geslagen. Een andere reddingsboot met 30 vrou wen en kinderen, verdween bijna onmiddellijk in de golven, nadat zij zich van de „Princess Victoria" had losgemaakt. Mensen klemden zich vast aan wrakhout en vlotten maar werden losgeslagen door de versclirikelijke kracht van de zee. Sleepboten, een torpedobootjager en een grote reddingboot probeer den de plaats van het ongeluk te bereiken. Een ijzige sneeuwstorm ontnam de bemanning echter het zicht. Schepen pompten olie op de kokende golven. Het baatte weinig. Vliegtuigen cirkelden rond en sein den of zij overlevenden zagen. Vaalt vond men slechts een leeg vlot. Er werden rubberbootjes neergela ten, maar de slachtoffers kon men niet bereiken. Een loonde r Het was een wonder, dat er nog 44 mensen werden gered. Onder de passagiers bevonden zich 40 arbei ders van een vliegtuigfabriek, die vorig weekeinde naar huis waren gegaan. De meesten van hen, onder W eersverwachting KOUDER Geldig tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende sneeuw buien. Zwakke tot matige, maar vooral langs de Waddenltust tot hard toenemende wind uit het N.O. Iets kouder en plaatselijk mist in de nacht en ochtend. VERDERE VOORUITZICHTEN Steeds verder naar N.O. draaien de wind met aanvoer van koude lucht uit Scandinavië. Kans op lichte vorst. WATERSTANDEN Keulen: 2.60. was 23 Lóbith: 11.08. was 52 Borgharen: 41.90, was 57 DE ZON i.dag 3 Febr. op 8.17, ond. 17.31 Wo.dag 4 Febr. op 8.16. ond. 17.33 Do.dag 5 Febr. op 8.14, ond. 17.35 DE MAAN Di.dag 3 Febr. op 22.46, ond. 9,24 Wo.dag 4 Febr. op 23.5S, ond. 9.35 Do.dag 5 Febr. op ond. 9.48 wie een vader van vijf kinderen, kwamen om. Een der overlevenden, een scheepskapitein, die in Belfast woont, verklaarde later, dat hij nooit een menigte heeft gezien, die zo kalm was bij een ongeluk. „Er was geen spoor van een paniek", zei hij. Onder de doder, bevinden zich de minister van financiën van Ulster, Sir Walter Smiles en het Lagerhuis lid majoor John Sinclair. De over levenden die in een reddingsboot in de buurt van het schip ronddreven, zagen hoe kapitein Ferguson tot op het laatste ogenblik op de brug stond en met het schip zonk. Veer tig leden van de bemanning ver- dronken met hem. MOBILISATIE VAN alle STRIJDKRACHTEN Honderdduizend man op hulp geconcentreerd Met een beslissing van de rege ring, in de vroege ochtend van Zon dag genomen, kwamen alle strijd krachten in werkelijke dienst by land-, zee- en luchtmacht ter be- sc h i liking van de territoriaal bevel hebber in Nederland, luitenant-ge neraal D. C. Buurman van Vreeden. Deze was hierdoor in staat onge veer honderdduizend militairen ter beschikking te stollen van het bur gerlijk gezag, ter assistentie in de noodgebleden. Het was de eerste naai in de na-oor!ogse geschiedenis van het Nederlandse leger, dat het totale bevel door de territoriaal be velhebber werd gevoerd. De militai re hulp werd op het hoogste niveau gecombineerd door de territoriaal bevelhebber en het hoofd van de Rijkswaterstaat. Nadat in het radio-nieuws van acht uur een oproep was uitgegaan tot de Derde Militaire afdeling (Z. Nederland) en daarna de algemene oproep van de Chef Generale Staf om half tien volgde, was het voltal lige Nederlandse leger in zijn huidi ge sterkte mobiel. De soldaten in de kazernes werden geconsigneerd; de verlofgangers ijlden van de ontbijt tafel oi uit de kerk naar station of bushalte op weg naar hun leger plaatsen. De garnizoenen, welke het dichtst bij de noodgebieden liggen, werden het eerst ingeschakeld, op de Veluwe en de andere verderaf gelegen kazernes, wachten de man nen kaartend en sjoelbakkend op 't moment, dat ook hun hulp zal wor den gevraagd. Amnestie aan Japanse oorlogsmisdadigers Volgens de advocaat-generaal van het Japanse Hooggerechtshof, Yos- hihiro Kïshimoto, is de kans groot, dat binnen afzienbare tijd op gro te schaal amnestie zal worden ver leend aan Japanse oorlogsmisdadi gers uit de tweede werefdoorlog. Kishimoto, die juist terug is ge keerd van een Europese reis, ver klaarde ,dat zowel de Britse, Fran se als Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken in principe met deze amnestie hebben inge stemd. Bij het ter perse gaan van dit nummer ontvingen we nog de volgende berichten: DE VERLIESLIJST Het aantal der bekend geworden slachtoffers is gestegen tot 394. De burgemeester van Rilland-Bath wordt vermist. H.M. DE KONINGIN Gisteren heeft H.M. de Koningin zich naar Goeree en Overflakkee be geven. Zij heeft tevoren haar garderobe en die der prinsessen geïnspec teerd. Een groot pak met kleren is afgegeven aan de intendance. PRINSES WILHELMINA H.K.H. Prinses Wilhelmina was gisteren te Kloosterzande in Oost-Zeeuws Vlaanderen bij Hontenisse. PRINS BERNHARD Prins Bemhard heeft telegrafisch aan minister-president Drees gevraagd om aan de lijdenden zijn deelneming te betonen. De Prins, die in New- York vertoeft voor de opening ener Nederlandse tentoonstelling, zal zy'n reis aanzienlijk bekorten en spoedig naai- ons land terugkeren. NOORD-BEVELAND Het lot van Noord-Beveland is nog onzeker. Men heeft er de huizen zien wegspoelen en vreest het ergst. Er is gevraagd om rubberboten en motorboten. SCHOUWEN EN DUIVELAND Op Schouwen en Duiveland is de noodtoestand afgekondigd. Het eiland staat geheel onder water. De toestand is zeer kritiek. BIJ KRIMPEN De stormpolder bij Krimpen is ondergelopen; vier mensen zyn verdron- GROOT-AMMERS De burgemeester van Groot-Ammers vraagt dringend, waar vee kan worden geplaatst. Telefoon 77 Groot-Ammers. RUBBERBOTEN Vliegtuigen uit Valkenburg by Leiden werpen voortdurend rubberboten uit boven de geteisterde gebieden. NOORDELOOS VRAAGT De burgemeester van Noordeloos vraagt dringend aan de gemeenten ten Oosten van de Alblassenvaard (d.i. dus aan de gemeenten in de Vijfherenlanden) om plaats voor 4000 a 5000 stuks vee. Telefoon 7, Noordeloos.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2