a-S: m 9 mJVm JPJV lOURNAALFLlTSEN S SiTücp 'onwcitift De Utrechtse Jaarbeurs in 1953 MODDERGEUZEN VOETBAL Het VELPÖiN je er geeü barst van D AU RUBRIEK idW S Bf 8 11 BINNENLAND Dr. E. H. van Rappard, de lei der van de voormalige N.S.N.A.P. die als oorlogsmisdadiger ver oordeeld tot twintig jaar in de .strafgevangenis te Breda was op gesloten, is in de eerste dagen van Januari gestorven. Hij was reeds enige tjjd ernstig ziek en daarom had men hem overgebracht naar het centrale ziekenhuis van het ge vangeniswezen bij de strafgevange nis Nieuw Vossenveld in Vught, waar hij overleed. Op de rijksstraatweg te Was senaar zijn twee auto's met grote snelheid tegen elkaar gebotst, waardoor de bestuurder van de ene auto, de 38-jarig heer W. Pauw, procuratiehouder bij de houthandel v/h William Pont te Zaandam, werd gedood. Twee mensen werden ge wond. Op de weg van Zuidbroek naar Muntendam geraakte een bus van de G.A.D.O. bij het inhalen van een bestelauto in een diepe sloot. Van de twintig passagiers werden vier vrouwen gewond. Een van hen moest in een ziekenhuis worden op genomen. Twee Nederlanders, Johannes Hoogmans uit Limbrieht en Jan Lemmens uit Sittard hebben te Dinant (België) terecht gestaan, Qadat zij op straat waren aange troffen met revolvers en gummi stokken in him bezit. Op een vraag wat beide mannen van plan waren, luidde het eensge zinde antwoord: We liepen zo maar wat te wandelen. Beiden zijn ver oordeeld tot een maand gevangenis straf wegens het ongeoorloofd be zit van vuurwapenen. Prinses Margaret van Enge land zal waarschijnlijk het Britse koningshuis vertegenwoordigen op het huwelijk van prins Jan van Luxemburg met prinses Josephine van België, dat op 9 April zal wor den voltrokken. HOESTBUIEN, VJSST SLIJM IprenreiasjdTBBaMilsi (Advertentie) VERGROTE ACTIVITEIT Behalve de internationale Voor- en Najaarsbeurs zullen in de Utrechtse Jaarbeurs in 1953 niet minder dan vijf andere Beurzen worden georganiseerd. Eén daar van de Lederwarenvakbeurs wordt niet onder auspiciën van de Jaarbeurs gehouden. Het vorige jaar heeft de Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs een aanvang gemaakt met de organisatie van Vakbeurzen. Deze zijn alle een groot succes geworden. Gebleken is dat ook nevenmanifestaties met goed gevolg door dé Utrechtse Jaarbeurs, als specialiste op haar gebied, kunnen worden georgani seerd. Voorts werd bewezen, dat Utrecht door zijn centrale ligging gunstige perspectieven biedt voör het houden van nationale en inter nationale vakbeurzen. Opvallend hoog was het aantal buitenlandse bezoekers aan de vakbeurzen. Dit houdt in, dat ook voor dit soort manifestaties van het Nederland se bedrijfsleven in het buitenland belangstelling bestaat. Op het gebied van Beurzen heeft het jaar 1952 belangrijk materiaal opgeleverd. Voorts kon het con tact van de Jaarbeurs met de ver tegenwoordigers van de betrokken bedrijfstakken aanmerkelijk wor den verstevigd. Gesteund door de ervaringen van het vorgie jaar gaat de Utrechtse Jaarbeurs dan ook met vertrouwen de komende maanden en in het bij zonder haar lustrumbeurs (17 t/m 26 Maart), tegemoet VAKBEURZEN De eerste vakbeurs werd georga niseerd in nauwe samenwerking met de Centrale Bond van Meubel fabrikanten, die zijn lustrum met een Beurs wenste te herdenken. Ditmaal is er niet van een lustrum sprake, doch de samenwerking tus sen Jaarbeurs en Centrale Bond is even hecht. De tweede vakbeurs zal aanzien lijk groter zijn dan haar vöorgan- ster. In plaats van 175 zijn er thans meer dan 200 exposanten. De ex positieruimte is 25% groter en om vat behalve de parterre van de Jaarbeursgebouwen en de hallen thans ook de oppervlakte van het paviljoen op het Vredenburg. De nouveauté's van de Beurs zullen vooral te vinden zijn op het gebied van ruimtebesparing en van demontabele meubelen. Voorts zal ter Beurze een inzen ding worden aangetroffen van het vakonderwijs, in verband met het 10-jarig bestaan van de Commissie Vakonderwijs Meubileringdbedlrij- ven. DE 60ste De 60ste Jaarbeurs zal een bij zonder karakter verkrijgen. In de eerste plaats zal op feestelijke wij ze de oprichting van de Beurs wor den herdacht. Voorts zal op de eer ste Jaarbeursdag de nieuwe hal op het Croeselaan-terrein een van de grootste expositiehallen van het continent op plechtige wijze worden geopend. Ter gelegenheid van dit lustrum zal aan de gemeente Utrecht op Vrijdag 20 Maart a.s. een avond voorstelling van „Die Zauberflöte" van Mozart worden aangeboden, welke zal worden uitgevoerd door het gezelschap van de "Utrechtse Opera. Op de Voorjaarbeurs zullen Bel gië, Luxemburg, Zwitserland, Oos tenrijk en Oost-Duitsland met col lectieve inzendingen uitkomen. Voorts zal van Italiaanse zijde een inzending textielproducten worden verzorgde Canada, de Verenigde FEUHLETON ic C. BAARDMAN Neemdus nooit zomaar i,»ioei^ vraag om MASCOTTE Staten, Engeland, Frankrijk, Indo nesië en West-Duitsland zullen ter Beurze een informatiestand in richten. DE AGRARISCHE BEURS De data van de tweede Interna tionale Agrarische Jaarbeurs zijn voorlopig gesteld op 27 April t/m 2 Mei a.s. Aan deze Beurs zullen deelnemen importeurs en fabrikan ten van landbouwwerktuigen, als mede een aantal instanties op vis- serijgebied. Gezien het grote succes van de inzending voor de platte landsvrouwen tijdens de eerste Agrarische Beurs, is contact opge nomen met de vertegenwoordig sters van de bonden van platte landsvrouwen, teneinde wederom een inzending voor de plattelands vrouwen te organiseren. Deze in zending zal worden ondergebracht in de nieuwe Jaarbeurshal op het Croeselaan-terrein. In verband met het internatio nale Zuivelcongres dat in Juni te Soheveningen zal worden gehouden zal tegelijkertijd in de Jaarbeurs gebouwen te Utrecht een Interna tionale Beurs voor Zuivelwerktui- gen worden georganiseerd. De wens tot het houden van deze Beurs vloeit voort uit het grote succes dat werd geboekt met de eerste Beurs, welke ten tijde van de Agrarische Beurs de L.Z.V.T. in de Jaarbeursgebouwen werd georganiseerd. Ditmaal zal zij ech ter niet op het Vredenburg, doch in de Jaarbeurshal op het Croese laan-terrein plaats vinden. Gezien het grote succes van de eerste vakbeurs voor de leder-, schoenen- en lederwarenbranche, heeft de Stichting „Interleder" be sloten, ook dit jaar de voorkeur te geven aan een vakbeurs in de Jaar beursgebouwen te Utrecht en niet deel te nemen aan de festiviteiten die te Waalwijk zullen plaats viny. den in verband met het 650-jarig. bestaan. Te Waalwijk zal thans al leen een tentoonstelling worden gehouden. De Inschrijving voor de tweede Interlederheurs is reeds geopend en naar het zich laat aanzien, be staat voor deze vakbeurs zowel in leder- als in schoenenkringen, zeer veel belangstelling. Internationale Najaarsbeurs Evenals het vorige jaar zal ook UITSLAGEN K.N.V.B. van Zondag 1 Februari 1958 Eerste klasse A GVAV—NEC 4—0. Eerste klasse B Go AheadElinkwijk 11; Vitesse Be Quick 22; Enschedé Heerenveen 22. Eerste ldasse D PSV—TEC 0—1. Stand eerste klasse D P.S.V. Eindhoven Feijenoord A.D.O. N.O.A.D. Bleijerheide Xerxes R.B.C. H.-D.V.S. Maurits Limburgïa T.E.C. 14 KORSTLOOS BROOD Op het ogenblik worden in de bakkerij van Jos Mulders te Til burg proeven genomen met het bakken van korstloos brood. Het is een uitvinding van bakker Schui ten, waarbij het brood zonder korst uit de oven komt. In de bakkerij te Tilburg is men uiterst tevreden over de verkregen resultaten. Dit brood patentbrood ge naamd bezit volgens de fabri kant en uitvinder enige voordelen boven het brood, dat op normale wijze wordt gebakken en afge leverd. Als voordelen van het pa tentbrood worden o.m. genoemd, dat het brood ten minste zes dagen vers bljjft. Dus geen oud brood meer naar de schillenboer. Doordat de eiwitten bij de wijze van bakken niet worden aangetast ,is het pa tentbrood voedzamer dan gewoon brood. Patentbrood zal uit dezelfde grondstoffen worden bereid als het gewone brood, zodat de prijs na genoeg gelijk zal blijven. Tenslotte wordt als voordeel ge noemd, dat men in plaats van een brood van 800 gram een brood van 840 gram krijgt, doordat een brood tijdens het bakproces minder aan gewicht verliest. Het principe van het bakproces van patentbrood berust op het hak ken in ovens waar stoom wordt in gevoerd. Daardoor kan patentbrood bij een temperatuur van 95 graden worden vervaardigd. Gewoon brood wordt in droge ovens bij een tem peratuur van ongeveer 250 gr. 300 gr .gebakken. Door het bijzet ten van een eenvoudige oven kan patentbrood in de bestaande ovens en in dezelfde baktijd worden i vaardigd als gewoon brood. thans tijdens de komende Najaars beurs op het Vredenburg een Me dische Afdeling worden onderge bracht, welke in belangrijke mate het aspect van de Beurs zal bepa len. Gezien het grote succes van de vorige inzending er zijn ex posanten die een omzet hebben be haald, groter dan 800.000 gulden mag worden verwacht, dat het aantal deelnemers ditmaal nog aanzienlijk groter zal zijn en meer ruimte voor de afdeling zal moeten worden gereserveerd. Op het Croeselaan-terrein zal 't accent komen te vallen op de Effi ciency Afdeling, die ditmaal voor een belangrijk deel in de nieuwe Expositiehal zal kunnen worden ondergebracht. Internationale Voorjaarsbeurs 17 t/m 26 Maart Internationale Najaarsbeurs. 1 t/m 10 September Beurs voor Meubelen en Woning textiel 9 t/m 13 Februari Agrarische Jaarbeurs 27 April t/m 2 Mei? Beurs voor Leder, Schoenen en Lederwaren (Interleder n) 29 Juni t/m 3 Juli. ZO GOED LIJMT VELP0N VRAAG DE JUISTE SOORT (Advertentie) 52) Jan heeft echter nog een tegen werping en dit weegt zwaarder. Het is Zondag en de stad ingaan betekent meer dan een wandeling. Het is hem alsof hij in de witbe- muurde kerk aan de Dijk de neus stem van de voorlezer hoort zeg gen: Gedenk de Sabbatdag dat gij die heiligt. En zie, dit bezwaar is iets mee het verstand van het meisje geen weg weet. Zij'is vanmorgen naar de kerk geweest, wat moet zij nu nog meer? Jan tracht haar uit te leggen hoe aan de Dijk de Zondag gevierd wordt, maar zon der resultaat. Haar milde opvat ting acht zij veel beter en de gees telijken keuren die goed. Ons lief Heertje gunt de mensen een pret tige Zondag als de plichten maar eerst gedaan zijn. Als jij op Zondag in een vreemde bent mag je dan eten ko pen, vraagt zij. Ja dat mag. Welnu dan, zij is in een vreem de stad en zij moet toch eten, hij zal toch niet willen dat zij straks met al die vreemde mannen mee aan tafel gaat zitten. Terwijl hij haar woorden over weegt krijgt zij een leuke inval. Zij wil wel op het schip eten, maar dan met Jan samen hier in de hut. Deze oplossing heeft ook veel gevaarlijke zijden, het verhaal zal flink aangedikt langs heel de Dijk gaan, maar toch stemt hij toe, hg zal onmiddellijk het kokkie orders geven. Hfl begint met het kokkie tien franc in de hand te stoppen welke ongedacht grote fooi kokkie grin- nekend in zijn broekzak laat glij den. Daarna doet hg het verzoek om in zijn hut voor twee personen eten te brengen en een beetje netjes na tuurlijk. Komt in orde, belooft kokkie. En het komt in orde, Met een laken dat aan boord is om bij een ongeval als verband gebruikt te worden dekt kokkie keurig wit de tafel. Het Zondagse maal op welks bereiding de machinist zorgvuldig heeft toegezien voldoet aan rede lijke eisen en na het eten moet Claire erkennen dat de mannen weten wat lekker is. Na de gezellige maaltijd staan zij weer voor de vraag hoe de rest van de. dag te besteden. Tegen een wandeling heeft Jan geen bezwa ren en zij gaan tot ver buiten St. Anneke, langs eenzame wegen en vervelen zich met. Tegen zeven uur brengt Jan haar naar het station aan het oude Vlaamse hoofd, van waar zij na een belofte van een spoedig weerzien vertrekt naar St Nicolas waar zij bij haar tante is In de volgende dagen lijkt de hele omgeving voor Jan veranderd en elke morgen opnieuw is hem de eerste schittering der zonnestralen op het Scheldewater een feest. Zelfs de blikkering van het witge- stoofde zand op het stort geeft hem geen ergernis meer en de da gelijkse strubbelingen met het werk overwint hij lachend. Eén Zondag per maand komt Claire naar Antwerpen en elke van die wordt een dag om nooit te ver- ;ten. Er is niets wat hem deert al heeft hij veel last met de man van de stookplaat. De nieuwe stoker is geen dronkelap of een uitgaander, integendeel, de man zet nooit een voet aan de wal dan om met de beurt naar huis te gaan. Hij leeft in zich zelve gekeerd en in avonduren zit hjj zwijgend bij mannen op het dek maar nooit doet hij mee aan een loopje over het stort. Met een groot verlangen in zijn ogen ziet hij de schepen na die stroomafwaarts naar zee va ren, doch hij bekent dit verlangen niet en zijn kameraden verdenken hem van zonderlinge neigingen. Na elke beurt komt hij somber der aan boord terug. Tenslotte kan hij niet langer verkroppen wat hem deert en zoekt hij Jan in zijn hut op om te belijden; Het gaat niet langer schipper, ik moet naar huis terug. Zorgen thuis, vraagt Jan. Neen, zorgen heeft hij niet, maar hij is geen man voor het bui tenwerk. Hij is 3toker geweest op een watergemaal en alleen om eens wat meer te gaan verdienen is hij meegegaan, maar zeven lange we ken van huis terwijl zijn vrouw daar alleen voor alles staat is hem té erg. Hij wil terug naar zijn le ven van elke avond thuis en liefst zo gauw mogelijk. Jan kan dit verlangen naar huis niet begrijpen, maar in zijn geluks- stemming gunt hij elk mens zijn eigen en na een ogenblik van na denken zegt hij: We zullen eens horen wat de meester er van zegt. De machinist hoort het verhaal van de stoker aan en zegt zonder te aarzelen: Ik héb het zien aankomen, het is een fout van de schipper geweest om je aan te ne men .kasplanten gedijen niet op de koude grond. Wat vertel je me nou, vraagt Jan verbaasd. Het is zo schipper, die kerels die gewend zijn om dag aan dag rokken om zich heen te zien zijn ongeschikt voor ons werk. Hun baksie koffie wordt hen nagedra gen en hun eten wordt bg wijze van spreken voor hen gekauwd, ze zijn maar een halve man meer. Voor het buitenwerk moeten wij kerels hebben die alleen kunnen staan. Neem van mij een goede raad aan, laat zulken in hun eigen sop gaarkoken en zie uit naar jon gens die als kokkie aan boord van een schip geklommen zijn. Je raad is goed, maar wat moeten we nu? Ja, wat moeten we nu? De machinist krabt zich in de haren. Een der Belgen op de stookplaat geeft weer een groot geduvel met de stoom en voor hem betekent het een bijna dubbele taak. Daar ziet hg eerlijk gezegd lelijk tegen aan. Ik ga volgende week met de beurt, wil je zolang blijven, mis schien kan ik een andere stoker meebrengen stelt Jan voor. Als het moet dan moet het, berust de stoker. Jan heeft een bijzonder gelukki ge beurt, na twee en een half jaar ziet hij zijn vader weer een keer, daar hun beurt gelijk valt. Na de uitwisseling van hun be levenissen zegt Jan: En nu moet ik weer op een nieuwe stoker uit. Dat zal in deze tijd van het jaar niet meevallen. Do gehele Dijk loopt hij langs, doch geen enkele stoker is vrij of tot verandering van werk bereid. In het café van Blom van der Vlies hoort hij de naam noemen van een stoker die al meer dan een maand langs de Dijk loopt te dal ven zon der werk te kunnen vinden. Het is een goede stoker maar een schand vlek van een man en een verschrik king voor zijn huishouden. Eer Jan hem gaat opzoeken moet hij weten hoe de kerel van zijn laatste torn is thuisgekomen. Een ieder zegt dat hij zes kinderen heeft, m niemand weet waarvan het gezin leeft. De vrouw loopt krom van de narigheid die zg heeft. Een paar gulden per week is alles wat zij van haar man krijgt. Maar de laat ste keer heeft hg het al heel gemaakt. Tien weken is hg huis weggebleven en al die tijd heeft zgn vrouw geen halve cent van hem te zien gekregen. Tegen beter weten in hoopte zij dat hg als hij naar huis zou komen een flinke schuif bij zich zou hebben. De vent had echter al die weken niet aan zijn gezin gedacht, heel zijn weekgeld zette hij in drank om, maar toen hij ontslagen werd moest hij toch naar de Dijk komen afzakken. Rustig reisde hg naar huis, maar toen dacht hij opeens aan zijn vrouw en kinderen. Hg greep in zijn vestzak en voelde daar nog een paar vergeten dub beltjes. Nu was hij uit de brand, hij stapte naar een groentekar en vroeg: Wat kost die witte kool? Vijf centen, zei de groente boer. Geef op, en wat kost die ro de. Ook v^jf cent. Die is ook voor mij, zei hij. Hij betaalde een dubbeltje en met een kool onder elke arm stapte hij zijn huis binnen. Zo, ben je daar, zei zijn Wordt vervolgd. En beiden hebben gelijk als se n: Ha!... HUNTER Hterljkl (Advertentie) DE WEDSTRIJD VAN MIJN LEVEN Vrijwel iedere sportman of -vrouw zal U uit zijn of haar herinnering daverende dingen kunnen vertellen. En heel vaak zal dan de opmerking gemaakt worden: „toen heb ik de wedstrijd van mijn leven gespeeld". Nu houdt dit geenszins in dat zulk een moment het hoogtepunt van een sportcarrière behoeft te zijn. Neen, maar wel is het het meest dat tot de verbeelding spreekt, om dat het persoonlijk element daarin de boventoon voert. En hiervoor is geen interlandwedstrijd of iets der gelijks nodig, maar dit kan ge schieden in een eenvoudige compe titiewedstrijd, maar het kan zelfs gebeuren in...... een onderlinge dampartij. We bewaren zelf een onuitwisbare herinnering aan zo'n partij, waarin we, in een 4 om 4 stand, de remise uit het vuur sleep ten, en die we sindsdien de partij van ons leven noemen. Het deed ons daarom prettig aan. toen we van de heer H. N. v. Mourik tf Nieuwland een uitgebreid geana lyseerde partij ontvingen, waarin deze ook sprak van „de partij van mijn leven". Nu zou men, na de prachtige recentie in het December nummer van Het Damspel, onwille keurig verwachten dat het zijn mooiste partij zou zijn uit deze competitie. Niets is echter minder waar. „De partij van zijn leven' speelde hij in de clubontmoeting Leerdam 1Bussum 1. Dus ook hier een eenvoudige competitiewed strijd, die zelfs niet van belang was op de einduitslag der tientallen. Maar het mooie, dat de partij voor hem onvergetelijk maakte, was het persoonlijk element, dat er zo'n grote rol in speelde. Tot goed begrip diene het vol gende: De heer v. Mourik kreeg als te genstander te bekampen de heer J. I'. Moser. Nu is laatstgenoemde een speler, die als eindspeltechni cus een wereldnaam heeft. Van daar de redenering van de heer v. Moui-ik: als ik een kansje wil heb ben op succes, dan zal ik dit moe ten bevechten in de opening en het middenspel. En hij draaide er een opening uit, zó vol durf, bravour enbluf ,dat zijn tegenstander inderdaad overtroefd werd. Via terreinvoordeel kreeg hg een stuk winst en ofschoon hij daarna wat afzakte, wist hij toch de partij tot een succesvol einde te brengen. Het is ons een groot genoegen deze partij te kunnen plaatsen. Wit: J. F. Moser, Bussum. Zwart: H. N. v. Mourik, Nieuwland 1. 34—29 17—21 2. 31—26 accepteert de handschoen. 2. 11—17 3. 40—34 6—11 4. 45—40 1—6 5. 50—45 Een ouderwetse, doch de gelijke voortzetting is hier 29—24, 20x29, 33X24, 19x30, 34X25. 18—22 20—24 29X20 15x24 37—31 Beter is 3732. Zwart moet dan ruilen met 2127 Nu vergroot zwart wel op een heel gemakkelijke wij ze zijn speelvlak. 21—27 Na een aanvankelijke Roo- zenburg-opstelling, gaat deze thans over naar de „partie-Bonnard", ge- Correspondentie deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Op de adreszijde schrijve men in de hoek „Damrubriek". naamd naar de bekende Franse nestor. 34—40 13—18 30—25 9—13 Op 813 kan wit de stel ling verbreken met 2621 41—37 16—21 Na 38 was een damslag mogelijk met gelijk spel, n.l. 35—30, 24x35, 25—20, 14X25, 38—32, 27x29, 39—34, 22X33, 34x3, 33—39,, 44x33, 55X44, 49X40, 1014 enz. 37—32 4—9 De wereldkampioen schrijft in een dergelijke stelling 39 voor. 42—37 Aangewezen was hier 46 41 of 4034 waarbij laatstgenoemde de voor keur verdient. 18—23 48-42 Het gevolg van de zwakke voorgaande zet. Op 4742 zou n.l. gevolgd zijn 24 29, 33X24, 22x33. 40—34 12—18 8—12 Om op 34—29, 23X34, 39 X30 weer te kunnen voort zetten met 3823, gevolgd door 1218. 14—20 9x20 34—30 25X14 30—25 Een stand, die wel een di agram waard is. ZWART m w m Wm w?/. IP W'é "'M mL HS SIS „Sw? 'm m vM W>r Wt, g f$ Stand in cijfers: Zwart: 2, 3, 5/7, 11/14, 17/24, 27. Wit: 25, 26, 28, 31/33, 35/39, 42/47, 49. Dit is een zeer belangrijk ogen blik. Beide spelers hebben een ge sloten front opgebouwd, met zijn voordelen, maar ook met zijn na delen. Bij wit ontbreekt b.v. de zeer belangrijke basis, schijf 48. Maar ook bij zwart is het, ondanks zijn sterk terreinvoordeel, niet al les rozengeur en maneschijn. Zeer sterk is hier de opstelling 17, 21, 22, 27, vooral door de bezetting veld 23. Maar zwak is het ont breken van een schijf °P 6. waar door 2429 grote moeilijkheden met zich brengt. Zwart heeft ech ter voldoende tempi achter de hand om dit rustig te kunnen afwachten. Om u echter in de gelegenheid te stellen deze stand rustig te kunnen onderzoeken, breken we hier af. Vermelden we nog dat gespeeld werd 39—34, 5—10, 34—30, 10—18. Wat was sterker geweest?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2