Woe de Alblasserwaard werd getroffen MANIFEST VAN RAMPENFONDS Hopeloze toestand in Sliedrecht Het leger ingeschakeld Grijsbruin is het water, dat bezit heeft genomen van de Alblasser waard. Het heeft eerst de düken aangevreten met een onhoorbaar ge weld en legt zich thans kalm en tergend over de polders. Het water heeft van alles met zich meegevoerd. Een antiek tafeltje met gekrulde poten, en het kleine, zielige lijk van een kat, met stijve poten. Zo zag het de verslaggever van het V.V Waar nog slechts een etmaal geleden een nijvere bevolking woonde, heersen nu kille tonelen der ontzetting, water, stijgend water, en mensen, die met de doodsschrik in de ogen gestreden hebben voor de redding van het naakte bestaan. Mensen, die in één nacht van al hun bezittingen werden beroofd. En die thans, na een leven van hard wer ken, opnieuw zullen moeten beginnen. „ER UIT" Wij staan in een lokaal van de Christelijke school van Hendrik Ido Ambacht. En luisteren naar vrouw, die met een zachte, maar merkwaardige duidelijke stem ver haalt van haar wedervaren: „Het was vannacht ineens „Er uit". De dyk was doorgebroken en de golven sloegen in de laag gelegen straten. Nu is ons huis overspoeld. Wij heb ben niets meer." Die vrouw staat bij de kachel. Zij staat bij de kachel en rilt van kou. Haar kleding is doorweekt van het water. Zij heet vrouw Leeuwis een moeder van tien kinderen. Zij houdt zich flink. Maar de kleintjes staan met betraande gezichten om haar rokken geschaard. Alleen de 8 maanden oude baby, die zij met moederlijke vastbeslotenheid in de armen houdt, schijnt zien volko men rustig te voelen. De baby slaapt. Er komen enkele mensen van de hulpcolonnes de gehele weerbare bevolking, met de burgemeester aan het hoofd, is in touw en zij delen dampende koffie uit. Gretig strekken de vluchtelingen er de handen naar uit. Maar dan schreeuwt plotseling de oudste dochter van vrouw Leeuwis (17 jaar) het uit: „Ik ben hier ook bang. Als de dijk 't maar houdt..." De dijkUrenlang reeds zijn de mannen bezig om dat gat van 70 meter in de dijk van de Noord te dichten. Zij staan in de stortre gen, de wind giert door hun ver waaide kleren. Het water, die vuil bruine vijand van de Alblasser waard, blijft voortstromen. Duizenden zwoegers Terwyl zy hier zwoegen, zwoegen overal elders duizenden mannen op dezelfde manier. Boeren, kantoor bedienden, soldaten, studenten. Zij werken maar door. Er drijven boe kenkasten, stoven, dode koeien, ontwortelde bomen en uit de heng sels geslagen deuren mee op de harde, snelle stroom. Het is alsof zij het niet zien. Zij'hebben immers geen tijd om rond zich te kyken. Vlak bij Papendrecht, waar de ri vieren De Merwede en De Noord samenstromen, hebben wij het gat in de dijk gezien. Een gat van min stens honderd meter, waardoorheen het water in enorme stromen de Alblasserwaard binnenjaagt. Een rampspoedige dijkdoorbraak, recht tegenover Dordrecht. Over de opge zweepte watermassa's huilt de wind. Ook bjj Sliedrecht, aan de kant van Giessendam, is de dijk bezwe- Ls wel 50 meter breed, en wat baat ken. Men wil het gat maar bet dan nog? dichten, door er een of meer schepen in tot zinken te brengen. De mens wil zoveel als hij in opperste nood verkeert En de mens heeft niet kunnen belet ten, dat dit Sliedrecht waar reeds vroeg op de dag een boeren vrouw door verdrinking om het le ven kwam vrywel geheel door het'vuilbruine water werd geïso leerd: Een smalle strook grond stond nog slechts droog althans Zondag In de namiddag. SliedrechtHopeloos „De toestand in Sliedrecht is na genoeg hopeloos", zegt de burge meester van deze gemeente. Hij schat, dat er twaalfhonderd huizen geheel onder water zullen komen te staan. En hij denkt aan het vee Er is véél vee in dit gebied verdron ken. En ook is er veel vee, dat op andere plaatsen in veiligheid kon worden gebracht, maar waarvoor men nu melkers tekort komt. De koeien hoort men klagend loeien. Een naargeestig, jammerlijk geluid, een klaagzang. Een derde deel van Sliedrecht, dat laag gelegen is, liep al vrij spoedig onder water. De bewoners moesten een onderkomen op de zol ders zoeken. En toen de vloed tot aan de zolders was gestegen, moest men de bewoners redden via het dak. Terwijl rondom de gemeente het water der rivieren zijn spel van ver woesting speelt, dreigt er in de ge meente tekort aan drinkwater te ontstaan. Men moet het stellen met de helft van de gewone hoeveelheid, maar van die helft moet men ook veel afstaan aan Papendrecht, dat geheel van zijn normale drink watervoorziening is afgesneden, dat trouwens ook niet meer over electriciteit beschikt. Ellende en verwarring Overal, waar men ook komt, de zelfde taferelen van ellende en ver warring In Ridderkerk zijn de koffiehuizen vol met uitgewekenen, en die geen plaats vonden in de ca- fé's, zijn thuis bij de bewoners. Zij kwamen bij honderden aan, nadat de polders bij Slikkerveer en Oos- tendam waren ondergelopen, en het water steeg tot aan de dakranden. De vluchtelingen vertellen, hoe het water de gehele nacht door over de dijk spoelde hoezeer men ook in Slikkerveer een doorbraak vrees- en hoe zij zich in boten in veiligheid moesten brengen over de steeds groter wordende meren van water. In en om Sleeuwijk, vlak bij Gor- kum aan de Merwede, is de toe stand al even vervuld van onheil. De dijk van De Bakkerskil is doorge broken, precies als overal elders Geluidloos en onontkoombaar. En ook alweer net als overal elders, begon de bevolking met man en macht de zo vaak hopeloze strijd tegen het wassende water, dat aan de dijken knaagt met een gretige muil. Ook in dit gebied vielen reeds vrij vroeg op de dag enkele doden te betreuren. Natuurlijk uit het bedreigde gebied werd de bevolking zo vroeg mogelijk geëvacueerd. Met bussen, vrachtwagens, militaire auto's en luxe auto's. Honderden vluchtelin gen, met strakke gezichten, rillend van kou, en een paar koffers of een plunjezak met de laatste bezittin gen. Vluchtelingen uit Werken dam uit Almkerk uit alle haatsen, waar op deze verschrik- telijke Zondag 1 Februari het wa ter toesloeg. Alles overspoeld Ook in de Krimpenerwaard wer den de waterstromen opgezweept. Als eerste prooi vielen de schuren in de uiterwaarden van de Lek, die als kinderspeelgoed werden meege sleurd- Men liep schade op, die nog niet eens valt te schatten. De ma chines op de scheepswerven weiden overspoeld, het graan in de pakhui zen ging voor zover de hardwer kende bevolking er niet in slaagde de kostbare voorraden in veiligheid te brengen verloren. Zwaar beukte de wilde stroom op de stenen waterkering van Lek- kerkerk. De huizen aan de dijk, waar vele kelders onderliepen, kre gen het hard te verduren. Bij Krim pen aan de Lek vielen op verschil lende plaatsen aan binnen- èn bui tenzijde, gaten in de waterwering ter lengte van enkele tientallen me ters Op één plaats was weldra nog maar een stuk van iets meer dan 1 meter over van de toch zo brede dijk. Ook Ouderkerk aan de IJsel viel gedeeltelijk ten offer. Op verschei dene punten brak de dijk door. En terwijl de boeren poogden, zoveel mogelijk van hun vee over te bren gen naar het iets hoger gelegen Lekkerkerk, stroomde de Krimpe nerwaard langzaam maar zeker verder vol. Het reddingswerk werd bemoeilijkt, omdat een belangrijk stuk van de dijk niet meer geschikt was voor autovervoer. Desondanks poogden al vroeg op de dag om streeks 150 militairen het transport der bedreigde bevolking naar veili ge haven te verzekeren. Aan Schoonhoven is de noodtoe stand evenmin onopgemerkt voor bij gegaan. Reeds in het begin van de Zaterdagnacht moest de veer dienst over de Lek wegens het hoge water gestaakt worden. In de ge lagkamer van café „Het Veerhuis stond het water weldra een halve meter hoog. Zwaar werd de glasfa briek „De Lek" geteisterd De vloed veroorzaakte een ravage in 't fabrieksgebouw. En aan de rand van de stad klot ste de stroom onheilspellend tegen de vloedplanken, die het water bui ten de gemeente moeten houden „Het wordt tijd, dat het water valt", zei men in Schoonhoven. Jawel, en datzelfde werd gehéél Nederland. Hoog de solidariteit Giro no. 9 5 7 5 Nationaal Rampenfonds Franse hulp voor getroffen gebied De regering René Mayer heeft bij monde van minister Bidault spon taan twee bataljons Franse genie troepen ter beschikking van het ge teisterde Nederland gesteld. Neder landse organisaties en verenigingen in Parys komen verder byeen om te zien wat er te doen ts o»n de ge gen van de ramp te verlichten. Men denkt aan een inzameling op grote schaal. Dit zijn de twee eerste reacties van medeleven in Parijs op de he chten van de watersnood, waar van men daar alleen kennis kon ne men door de radio en het enige Zon dagavondblad, dat er uitkomt. Frankrijk nam meteen de nodige maatregelen om zijn genietroepen zonder verwijl naar Nederland op transport te stellen. De colonne stond marsklaar. De commandant iemand, die Nederland en zijn specifieke problemen op zijn duimp je kent. Hij wacht slechts op het sein uit Den Haag. Prinses Wilhelmina naar Zeeland Namens de Koningin brengt prin- es Wilhelmina Maandag en Dins dag een bezoek aan de door de wa tersnood getroffen gebieden in Zee land. Een beeld van de overstromings ramp in ons land: een opname uit Maassluis. Uit een der be dreigde hulzen wordt met grote spoed kleding en noodzakelijke bezittingen gered. De gevel heeft het al begeven. NOOD IS NEERGEDAALD OVER ONS VADERLAND. HELP, HELP DIRECT. Krachten, machtiger dan welke men selijke machtsconcentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijfelijk is het leed. dat mensen en dieren heeft ge troffen. Met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. HULP IS PLICHT Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getrof fen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook uw welvaart is. met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diép in uw buidel ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef, dat het gaat om uw mede mensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. DOE. HÏÏX DIRECT. Stort uw bijdragen op posttriro 9 5 7 5 van hét Nationale Rampenfonds Den Haag of stuur een post wissel naar het secretariaat Statenlaan 81. Ten Zuiden van Dordrecht werd ook de grote Rijksweg naar de Moerdyk overstroomd. Ook de spoorlijn werd hier door het wa ter verzwolgen. Opname van de watervlakte met richtingsaanwijzers naar Dor drecht en Rotterdam voor de onzichtbare weg, die anders zo druk bereden wordt. OUDERS ZAGEN KIN DEREN VERDRINKEN Uit de lawine van berichten over de overstromingsramp komen twee dramatische, schrijnende ge beurtenissen naar voren. In Ossenisse (Zeeuwsch-Vlaande- ren) bracht mevrouw Vosstaart haar baby in veiligheid, waarbij zij tot haar borst door het water moest waden. Plotseling nikte het water haar het kind uit de armen. Het verdronk voor de ogen van de moeder. In de nieuwe Neuzenpolder sliep een echtpaar op de bovenverdie ping van hun woning en ae baby beneden. Toen het water het HuIS' binnendrong, snelden zy naar' De- neden om hun. kind te redden. Zij kwamen te laat. De wieg was door de vloed omgeworpen en de ouders zagen hun baby verdrinken. Afsluitdijk hield stand De Afsluitdijk heeft zich goed gehouden in de storm. De ge hele nacht is het personeel van de Rijkswaterstaat waakzaam ge weest om by eventuele beschadi ging direct te kunnen ingrijpen. Het verkeer over de Afsloitdyk wordt bemoeilijkt door de over slaande watermassa's, waarin stuk ken hout, tonnen enz. worden mee gesleurd. Een beeld uit de overstromings ramp in ons land. Op het stati onsemplacement van Dordrecht is een groot gedeelte van het spoorweglichaam ten Westen van het station in de nacht van Za terdag op Zondag weggeslagen. Een groot gedeelte van het dyk- lichaam is geheel weggespoeld, zodat de rails in de lucht zijn ko men te hangen, de betonnen voet stukken van de bovenleiding hier en daar in de lucht hangen, de hoogspanningspalen scheef zijn gaan hangen, zodat het treinver keer hier volkomen gestremd is. Volgens tot Maandagochtend ontvangen berichten heeft de storm vloed reeds 250 mensenlevens geëist. Achttien slachtoffers vielen in het ondergelopen polderland rond Halsteren in West-Brabant. Het naburige Willemstad betreurt twaalf doden. Hontenisse in Zeeuws-Vlaanderen acht, Poortugaal bij Rotterdam zeven, Texel vier. In 's-Gravendeel zyn minstens 55 personen omgekomen, hier stortte een huis in, waar 20 mensen een toevlucht hadden gezocht; allen verdronken; by Middel- harnis op Goeree vier, in Stellendam drie. In Moerdijk verdronken op hun bed vier kinderen van de landbouwer Romme. Veere telt twee dodelijke slachtoffers en Elstdijk op Zuid-Beveland vier. In tal van andere plaatsen kwamen veelal ook bij het reddingswerk mensen om het leven. Het aantal vermisten overtreft dat der doden zeer ver. Alleen reeds in en om Halsteren beloopt dit ongeveer zestig personen. Doden op Goeree totaal veertig. OVERSTROMINGEN worden gemeld uit: delen van alle Zeeuwse eilanden. Zeeuws-Vlaanderen, de Zuid-Hollandse eilanden, de Biesbos, Vlaardingen, Maassluis, de Krimpenerwaard, de polders onder Lekker kerk, de Hogezandse, Molen- en Torensteepolder op de Zuidhollandse eilanden, de Alblasserwaard, de stad Rotterdam, polders bij Hoek van Holland, Scheveningen. Willemstad, een gedeelte van het Westland, Zwijndrec.ht, Hendrik Ido Ambacht, Ridderkerk en Bolnes, Numansdorp, Sleeuwjjk en Pernis.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1