Overstelpende gulheid bracht verzenders in verlegenheid Arnhem gonst van bedrijvigheid r .J OP DE CENTRALE POST VAN HET ROODE KRUIS Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging Kroniek van de stad: Arnhem voteert kwart-ton voor Nat. Rampenfonds Voor Nationaal Rampenfonds CLOWNTJE RICK GBLDE&S DAGBLAB DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 HULPACTIE, die Zondag zo spontaan be gon, heeft zich als een sneeuwbal uitgebreid. In alle delen van de stad werden inzamelingen gehouden, waarvan het resultaat zo overweldigend was, dat men het bin nenstromende goed niet geheel kon verwerken. Dames van de Ü.V.V., bet Roode Kruis, padvinders, schoolkinderen, vrijwillige hulpkrachten, iedereen was in de weer om de getroffen land genoten te helpen. Kleding, schoeisel, levensmiddelen, beddegned, kin derwagens, enz. werden met vrachtauto's, handwagens, fietsen naar de verzamelpunten gesleept, waar een grote staf personeel bezig was met sorteren en inpakken. EEN TROK OP STAANDE VOET ZIJN PAK UIT Reeds gisterochtend bleek, dat de So ciëteit voor Ouden v. Dagen veel klein was om al het geschonkene 'e bergen. Men begon dan ook maatrege len te treffen om de grote zaal van Musis Sacrum in orde te maken. La ter op de dag kon men ook daar niet alles meer verwerken, zodat enkele panden in de Weverstraat gebruik werden genomen. De spontaneïteit was zo groot, dat enkele dames die op eigen initiatief op Alteveer kleding ophaalden cnder hel motto „wie van huis en haard verdre ven is geweest helpt duboei". een nog warm costuum ontvingen. „Het pak dat ik in de kast heb hangen is name lijk niet zo goed meer", was de veront schuldiging van de gever, die zijn pak op staande voet had uitgetrokken. De leiding by de ontvangstcentra heeft het dikwijls erg moeilijk gehad. Door de grote hulp van vaak te jonge krachten, die door de grote drukte een beetje uitgelaten werden, moest soms worden ingegrepen, tiet spreekt van zelf, dat dit een vlotte afwikkeling niet ten goede komt. Het Roode Kruis wist in de loop van de dag nog niet waar de goederen heen zouden gaan. Aanvankelijk moest alles naar de Intendance van het Nederland- sche Roode Kruis in Den Haag, doch 's avonds kon men daar al mets meer hebben. Laat op de avond besliste de com mandant, dokter G. J. Visser, dat een colonne met goederen zou vertrekken naar Rucphen, een plaatsje in de buurt van Roosendaal, dat het evacuatiecen trum voor Zeeland is. Van de Arnhemse colonne, die Zon dagavond is vertrokken, had men in- Schouwburgbezoekers gaven spontaan Toen gisteravond in de stadsschouw burg een extra voorstelling werd ge geven van het bekende stuk van Hus- son „Engelen zonder vleugels" werd spontaan besloten onder personeel, be zoekers en buffetrpersoneel een inza meling te houden voor de getroffenen. De schouwburgdirectie ging ermee accoord, dat de recette werd afgestaan voor het goede doel en zo kon als re sultaat van deze avond een bedrag van in totaal ƒ1254 worden afgestaan. AGENDA DINSDAG: Brugstraat 7, 19.30 uur: Theosofische Vereniging. Openbare lezing door de heer L. W, J. Labout uit Amsterdam over „De religieuze bouwkunst der Maya's." Stadsschouwburg, 20 uur: AVRO-tour- née met „Jubeltonen". V.U.-gebouw, Rijnstra at, 20 uur: Genoot, schap Nederland-Frankrijk. De heer M. Manblano over „La continuity de la musique Francaise". Wim van Overeem, piano. V.U.-gebouw, Rijnstr., 20 uur: Cursus moderne Amerikaanse Letterkunde door dr. G. A. Dudok, Amsterdam. WOENSDAG: Stadsschouwburg, 13.15 en 15 u.: Jeugd, voorstelling van „De mantel van de aonnebloem" door de toneelgroep „De Witte Vogel". V.U.-gebouw, Rijnstraat, 20 uur: „Dr. Laennec, de ontdekker van de sletos- coop"; film ingeleid door dr. P. J. Waardenburg. Buurthuis Oost-Arnhem 20 uur: Feest avond Zeeuwse Vereniging „Zee- landia". FILMS: Luxor: „De eerbiedige lichtekooi" Toegang 18 jaar. Aanvang der voor stellingen: 14.30, 18.45 en 21 uur. Zon dag boven 16.30 uur. Geprolongeerd) 50-minutenfilm dagelijks 11 uur 's Zondags 12 uur. Saskia: „De Verboden vrucht", toegang 18 Jaar. Vooi stellingen als In Luxor. (Geprolongeerd). Palace: „Starlift". Toegang alle leeftij den. Voorstellingen als in Luxor. Zondag 1 Febr., 12 uur: „Op hoop van zegen" (voorstelling ten bate van het hospitaalschip „De Hoop"). Toegang 14 jaar. Donderdag 5 Febr.: „Arsenicum en oude kant". Toegang 18 jaar. Arnhems: „De kloof der verschrikking". Toegang 14 jaar. Voorstellingen als in Luxor. MUSEA: Gemeentemuseum: Geopend van 10— 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Bronbeek: 10—15 uur. Burgers Dierenpark: geopend van 8 uur tot zonsondergang. APOTHEEKDIENSTENDe Zondag-, avond- en nachtdiensten worden t.m 6 Febr. waargenomen door Apotheek Herens v.h. Boom, Kastanjelaan 5, telef. 25425 en Apotheek Brongerma, Apeldoornseweg 70, tel. 23618. De Gemeente-Apotheek is open op werkdagen van 8.30 tot 22 uur. Op uren dat de Gemeente-Apotheek ge sloten is, kunnen spoedrecepten wor den aangeboden in een dienstdoende apotheek. Geneesk. dienst: tel 24446 (b.g.g. 22267). Dokterspost Velperweg 27, tel. 22902, middels bericht ontvangen. Dr. Miete en zijn mensen zijn in voile actie in de omgeving van kruisland, een dorp je ten Noord-Westen van Roosendaal. Een van de radioreporters heeft hen daar aan het werk gezien en zelfs ls een van de Arnhemse agenten, die de colonne vergezellen, voor de micro foon geweest. De cantinedienst van de U.V.V., die sinds enige tijd onder het Roode Kruis ressorteert, is in 's-Hertogen- bosch ingezet. De sleepboot, die eveneens Zondag avond is vertrokken, vaart heen en weer tussen Zierikzee en Dordrecht Het Roode Kruis deelt ons mede, dat. in verband met een goede afwikkeling van het over weldigende aanbod van goede ren heden tot uiterlijk zes uur 's avonds goederen weden opge haald of aangenomen. Zeer verheugd en getroffen beloonde de staf-chef van het Roode Kruis zich ou -:r de vrij gevigheid die alle verwachtin gen overtrof, want ie behoefte overtreft ons voorstellingsver mogen. Opgemerkt werd nog dat kle ding die nog reparatie behoeft, vooral ongestopte sokkenvoor spoedige hulpverlening niet dienstig zijn. om geredden in veiligheid te brengen. Bovenstaande opsomming van fei ten geeft een kort beeld van wat Arn hem heeft gedaan en doet om de nood in de getroffen gebieden enigszins te lenigen. Het is niet overbodig, want nog steeds stromen de berichten over de ramp binnen. Het einde van de nood is nog niet te zien. Qrauw en dreigend dreven de wol ken bij liet vallen van de avond over de Velperweg. Natte sneeuw kwam bij vlagen neer. Zo trok dc lucht zich ook samen boven de een zame, verkleumde slachtoffers ginds in het Westen, terwijl de nacht valt. Hier wappert de Roode Kruis- vlag in de gure wind. Een politie agent regelt het verkeer, want een stroom van mensen komt en gaat. auto's rijden af en aan, padvinder snellen naar binnen en naar buiten. Hier klopt het hart van de hulpver lening te Arnhem: de centrale post van het Roode Kruis. Een eind verder op een hoek stopt een personenauto. Man en vrouw stap pen uit. Hij buigt zich weer in de wa gen en geeft aan, zij staat weldra met de armen vol: bundeltjes kleren. Dan gaat het te voet. zwaar beladen, naar het gebouw Velperweg 27. In dè zijstraat staan een paar be stelauto's, zij zullen niet lang op la ding wachten. Zo gaat het door, stil maar snel, terwyl het donker wordt. Vanmorgen was het niet minder druk op het bureau van de centrale post. De telefoons ratelden om beur ten of tegelijk, gesprekken gingen Personen die zich besrhikbaar stellen om onderdak te verlenen aan evacué's uit de nood gebie den, kunnen dit opgeven aan het gemeentehuisafdeling bevol king loket of telefa isch on der nummer toestel b7, zo wordt ons van de zijde van het gemeente-bestuur medegedeeld. Ook zij die reeds huisvesting verleenden aan geëvni veerden, dienen dit te berichten aan het zelfde adres, voorzover zij dit niet, reeds deden. Wij wijzen er ten overvloede nog op dat de huisvesting van getroffenen niet loopt over het Roode Kruis. kruiselings over en weer, aantekenin gen werden gemaakt, beslissingen ge nomen in enkele ogenblikken. Toch ging liet kalm en overwogen, met rou tine. Terwijl in deze zenuwknoop van de hulpverlening alles bruiste en gonsde, konden wij nog iets vernemen van wat hier de laatste uren gepasseerd was. De achttien wagens die gisteravond omstreeks tien uur naar Rucphen ver trokken, werden spoedig gevolgd door nog zes vrachtauto's. Zy vervoerden o.a. een lading nieuwe dekens, door de textielhandel beschikbaar gesteld. De ze colonne stond onder leiding van dr. Visser. Gisteravond om tien uur had men de opname van goederen stop moeten zetten; alles was vol: de Sociëteit voor Ouden van Dagen, Welkom, de Korenbeurs, het Beheersinstituut, het Veem van de G.T.W., het K.A.B.-ge bouw... Vannacht werd in Musis nog ge laden voor verzending. Vandaag wordt opgehaald wat gisteren bleef liggen. Zes wagens moesten op Deelen blijven, elf werdten naar Taminiau venvezen en drie naar Den Haag doorgezonden. Vanmorgen om vier uur keerde de co lonne van de eerste vracht uit Osscn- drecht terug; de mannen vermoeid, zwart en baardig. Om twaalf uur ging oen zending van 1000 broden naaf Rotterdam, speciaal hiervoor gebakken. Het is, tussen twee haakjes, niet ge wenst dat particulieren levensmid delen aanbieden, behalve dan ver duurzaamde. Ook te water wist men een belang rijke hulpverlening te organiseren. In het geheel vertrokken van hier 14 gro te vaartuigen. Om een voorbeeld te ge ven: vier motorschepen en twee sleep boten. Ook een kleine motorboot en twee marine-sloepen elk met een be manning van 12 jonge mannen stond Arnhem reeds af. Gisteravond vertrok ken nog drie Rijnschepen, geladen met kleine motorboten. Zo gaat het door. De telefoon ratelt verder, padvinders gaan in en uit, be langrijke boodschappen overbrengend. Er nog kan niet gezegd wordeji wan neer het genoeg is. DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na ééa enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tand- pasta. De fabrikanten hebben de geluk kige gedachte gehad, om Nederland inav saai en gratis Ie laten kennismaken m-=t deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tand pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoon- heidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een' nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuimvor- mingen door een roming, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken, Het mag verstandig heten, zo spoe dig mogelijk van dit aanbod gebruik te makende fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! Mooi gebaar bewoners Drie Gasthuizen De bejaarde bewoners in „De Drie Gasthuizen" hebben zich niet onbe tuigd gelaten en spontaan ern inzame ling van geld en goederen gehouden ten bate van de watersnood-getrot'fe- ncn. Het resultaat was, dat niet alleen een grote hoeveelheid kleren kon wer den bijeen gebracht, doch dat boven dien een bedrag van 1778,kon worden overgemaakt aan het Natio naal Rampenfonds. Bij een spontane actie onder hot personeel Rijksgebouw Nieuwstraat 60 te Arnhem werd ten bate van de slachtoffers van de ramp een bedrag groot ruim 700 gulden bijeengebracht, welk bedrag nog zal worden aange vuld doordat niet allen aanwezig zijn. De bijdragende diensten zijn: Ruil verkaveling, landmeetkundige dienst Kadaster; administratief Kadaster en Hypotheken, grondbelasting inspectie Registratie, ontvangkantoor belastin gen, concierge, werksters en cantine- personeel. Woning aan Singelsteeg geheel uitgebrand Zaterdagavond omstreeks tien minu ten voor acht brak brand uit in het perceel Singelsteeg 16, bewoond door het gezin W. J. Elbertsen. De feile wind, gepaard gaande met hevige slag regens, maakte deze brand tot een sinister schouwspel. De brand is uitge broken op een tijdstip dat de bewoners niet aanwezig waren. De brandweer onder leiding van haar commandant, de heer A. Jonker, tastte het vuur krachtig aan, maar kon niet voorko men, dat de woning geheel uitbrandde; de inboedel ging geheel in vlammen op. De bewoner was verzekerd. De ypees, die een ogenblik bestond, dat de brand zou overslaan op de huizen in de om geving en op de Remonstrantse Kerk, werd gelukkig niet bewaarheid. Een en ander kon door het optreden van de brandweer worden voorkomen. Moge lijk is een oververhitte kachel de oor zaak van het gebeurde. Ondanks het slechte weer sloegen velen de blus- singswerkzaamheden gade. STORMKLOK: Als de zee ln 't Noorden wild wordt roept de stormklok ons bijeen. Zorg dat dan geen kracht verspild wordt aan verdeeldheid ondereen. Dit waren de woorden van Anton van Duinkerken, toen hij in 1945 zyn Nieuw Nederlands Lied schreef. Thans heeft de stormklok over Nederland geluid. En over rich- tings- en geloofsverschillen heen heeft het niet-ge teisterde deel van het Nederlandse volk de handen uit de mouwen gestoken om de mede mensen in nood te helpen. De Arnhemmers zijn bij de hulp verlening niet achter gebleven. Zon dagmorgen om elf uur kwamen de eerste zendingen kleding reeds bij de U.V.V. Vanaf dat moment zijn de dames van de U.V.V. voortdurend in touw geweest om de spontaan aan geboden goederen op te halen, in ontvangst te nemen, te sorteren en in te pakken. Tegen twaalf uur Zondagavond is men wat gaan slapen, maar om drie uur werd mevrouw v. d. Hoef weer uit bed gebeld. De telefoon van de Sociëteit voor Ouden van Dagen, waar de kleding aanvankelijk werd opgeslagen.stond „roodgloeiend". Een groot aantal particulieren had zich met hun bestelwagen ter beschikking ge steld, terwijl anderen het zo nood zakelijke touw en de onontbeerlijke dozen aandroegen. Hoewel de inzameling tot Maandag middag nog niet officieel was, wa ren reeds vele pakken met kleding op weg naar Roosendaal, van waaruit de goederen zouden worden gedistribueerd. Het is een verheugend verschijn sel, dat de Nederlanders, ondanks de talloze pavtyen, secten en stromin gen, één zijn, als de nood aan de man komt. COMITÉ WATERSNOOD 1953: Spontane reacties uit de gehele burgerij van Arnhem hebben aan stonds na het bekend worden van de ramp, die zo'n groot deel van ons land teisterde, geleid tot de op richting van het „Comité Waters nood 1953". Dit comité stelt zich voor, tot een snelle en gecentraliseerde geld inzameling in onze stad te komen ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Hiertoe weiden inmiddels reke ningen bij alle banken luer ter stede geopend en het comité ver zoekt u beleefd de steun, die u voor dit doel ongetwijfeld wilt verlenen, per giro of anderszins op één van deze rekeningen over te maken onder vermelding „Watersnood 1953".. Men kan terecht bij: Amsterdam- sche Bank'Incasso Bank (giro 5138)Foekens, Hompe v. d. Scliooren (giro 2595); Nederland- sche Handel Mij (giro 3888)Neder- landsche Middenstandsbank (giro 3907); Rotterdamsche Bank (giro 2695)Twentsche Bank/v. Ranzow's Bank (giro 67574). GOED WERK: DE STOMME SLACHTOFFERS: Volgens getuigen, die met de transportcolonnes komen en gaan, verzamelen zich aan derand van de noodgebieden vele kleine viervoe tige slachtoffers die schuw samen hokken of rondzwerven. Zij kunnen niet spreken en vertellen van wat zij meegemaakt hebben, ze zijn er alleen maar, zonder baas, zonder huis, zonder doel. Een predikant in Zeeland meldde, dat hij reeds eén schuur vol had met deze stomme slachtoffertjes. Van de zijde van de Dierenbe scherming, afd. Arnhem, wordt thans gevraagd of er mensen zijn die zich, wanneer de mogelijkheid zich voordoet over een of meer van deze huisdieren zouden willen ont fermen. ook eventueel over schapen. Men kan zich hiertoe opgeven by het Secretariaat, Utrechtseweg 71, telefoon 25472. STOERE KNAPEN: Onder de vele scholleren die zich deze dagen inspannen om het hunne tot de hulpverlening bij te dragen hebben onze gymnasiasten een goed voorbeeld gegeven. Maandagochtend kwamen zij tij dens de pauze in de Aula by elkaar om plannen te smeden. 's Middags na schooltijd startte de inzameling reeds waaraan alle leerlingen deelnamen. Eerst gingen zy naar buren en kennissen en later breidden zy hun actie-radius verder uit. 's Avonds waren een vijf-cn-ze- ventig gymnasiasten al aan het sorteren en pakken. Zij hadden in middels al gratis de beschikking gekregen over verpakkingsmate riaal en vervoermiddelen. Om half tien gisteravond was alles al weg, een grote vrachtwagen vol. Het belangrijkste hierbij was dat de goederen ineens volledig gesor teerd afgeleverd konden worden, waarvoor zij dan ook een verdiend compliment kregen. „Niet praten, maar doen," dach ten een viertal 17-jarige Arnhemse knapen, toen zij het bericht van de ramp hoorden. Dies togen zjj Zondagmiddag op eigen houtje naar het geteisterde gebied. Zondagavond seinden zij uit Roo sendaal. dat zij volop aan het werk waren: zij waren echter dood-op en hoopten gisteravond of heden in de loop van de dag thuis te komen. Hoewel het niet de bedoeling is, dat ieder op eigen gelegenheid aan de slag gaat, kan de daad van deze ferme jongens niets dan waardering vinden. Het Zeecadettencorps „Willem Ruys" te Arnhem is gistermiddag, op verzoek van het Roode Kruis, met zijn sloepenmateriaal op auto's geladen naar Bergen op Zoom ver trokken. Het betreft hier een groep van ongeveer twintig jonge mannen van omstreeks twintig jaar. Zoals men weet is dit korps voortgekomen uit de zeekampen van het Natio naal Jongerenverbond. CHRONIQUEUR REPORTAGE VAN DE WATERSNOODRAMP door POLYGOON wordt ook vertoond ln de programma's van LUXOR PALACE EN SASKIA ARNHEM Arnhem helpt Ondergoed en gerei voor 1000 personen QISTERAVOND OM ZEVEN UUR kwam de Raad 'Ier gemeente ;n buitengewone zilling bijeen in verband mei een voorstel van U en \V lot financiële steun aan de gebieden welke door de rampzalige waters nood getroffen zijn. Burgemeester Malser verklaarde getroffen te zijn door de ontroerende bewijzen van bereidheid lot helpen bij de V'iihem-c burgerij. Bij de aanvang der vergadering gedacht dc Raad staande in stilte de slachtoffers die bij deze nalionale ramp te betreuren zijn. Burgemeester Matser deed, alvorens toi het voorstel over te gaai. de Raad verslag van de maatregelen en Lofzeg- gingen welke B. en W. in de algelopen ?s en dertig uur reeds namen .-n deden. Zo had hij Zondagochtend reeds de hulp, van Arnhem aangeboden aan Ie Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland en telefonisch con tact gehad met Hoedeken'-.kerke in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij .uj eveneens de hulp van Arnhem toe zegde. Zondagmiddag werd aan de eva cuatie-commissaris in Noord-Brabant eveneens hulp aangeboden, speciaal Lot het ontvangen van groepen personen. Onder meer van de Jeugdherberg,Vree- denhoff en De Drié Gasthuizen wa ren reeds aanbiedingen daartoe binnen gekomen. Zondagavond deed de politie te Roo sendaal, de eerste evacuaticplaats in Noord-Brabant een beroep op Arnhem. Terwijl de zestien autobussen in de nacht van Zondag op Maandag naar ~ijnaart vertrokken om bij de eva cuatie aldaar te helpen, riep het vluch telingenkamp te Ruckphen de hulp Arnhem in. Gisterochtend ver trokken de eerste vrachtwagens met goederen erheen. Door B. en W. werd oor 1000 personen ondergoed en gerei gegarandeerd. Gistermiddag waren reeds 500 vluchtelingen in Ruckphen aangekomen. In dezelfde nacht, omstreeks vier uur kwam een verzoek binnen om des kundig personeel, gemeenteambtena- en, ter assistentie aan de West-Bra bantse gemeenten af te staan. Ver schillende hoofdambtenaren hadden zich hiervoor reeds paraat gehouden. Gisterochtend vertrok de heer Hart- land in dit verband naar Ruckphen. Aan de grote noodkreet van Zondag: Motorboten met geringe diepgang, werd voorbeeldig gehoor gegeven. Terwijl de raad vergadeide vertrok isteravond nog een boot per vracht auto naar Hontenisse, dat langs één weg weer bereikbaar is. Het schip van gemeentewerken dat naar Willemstad gedirigeerd werd. heeft daar dienst gedaan en is gisteren naar Dordrecht vertrokken. Een Arnhemmer die met zijn boot hulp was gaan bieden telefoneerde gisteren in liet begin van de avoivil, dat hij juist zyn 31 passagiers had overgebracht. Vrijdag cn Zaterdag grote collecte In overleg met het comité uit de burgerij werd besloten Vrijdag en Za terdag a.s. een grote plaatselijke col lecte te houden, behoudens een even tuele andere landelijke regeling. De spontane inzameling van goede ren, welke gistermiddag te vier uur aanving, beloofde reeds in de eerste uren een groot succes te worden. De sociëteit voor ouden van dagen was na enkele uren reeds geheel gevuld en in de grote zaal van Musis, de Koren beurs en het Veem van de G.T.M. o.a. was men gisteravond volop aan liet werk. Als staaltje van spontane hulpvaar digheid noemde burgemeester Matser tenslotte het optreden van de A.K.U.- arbeiders, die het werk van de jongere padvinders voor de avonduren over namen omdat zij meenden dat die jon gens op tijd naar bed moesten. WETHOUDER TAK die vervolgens het woord kreeg memoreerde hoe honderden uit de burgerij zien spon taan gemeld hadden om in de nood gebieden diensten te verrichten al vorens hij het voorstel van B. cn W. ter tafel bracht: 25.000 uit de ge meentekas te bestemmen voor het Na tionaal Rampenfonds en de gemeen'e- begroting van dit jaar onder het hoofd onvoorziene uitgaven met dit bedrag te belasten. Weliswaar is dit een betrekkelijk gering bedrag tegenover de omvang van de schade welke is aangericht, maar de gemeentebegroting vertoont eigenlijk in het geheel geen speling. Hiermede kunnen wjj echter althans iets honoreren van de ercplicht welke wij hebben tegenover de hulp elke wij indertijd uil het gehele land onder vonden hebben. Als nestor van dc Raad sprak daar op de heer Smeenk de bede uit dat de Allerhoogste de getroffenen in hun beproeving mocht bijstaan en betoonde zich verheugd over de reeds beloonde activiteit van Gemeentebestuur en burgerij. Dat wij ons één mogen be tonen ondanks alle geestelijke en poli tieke verdeeldheid, één rond de troon van Oranje vanwaar de grote belang stelling voor de slachtoffers reeds uitging, was zijn wens. Het voorstel van B. en W. alsmede de toelichting van wethouder Tak hadden zijn volle dige instemming. Bij deze woorden sloot de heer Koch zich aan cn dc overige raadsleden stemden er stil zwijgend mee in. Nadat de heet Strcefkeik de burge meester namens een groep winkeliers 1500 ter hand had gesteld, werd deze bijzondere vergadering gesloten. Botsingen Zaterdagmiddag had op de hoek van de Eusebiusbuilensingel en de Dam een aanrijding plaats tussen een bestelauto en een trekker met oplegger. De be stelauto werd zwaar beschadigd; de andere kwam er met lichtere schade af. Vermoedelijk heeft de bestuurder van de bestelauto geen voorrang ver leend. Op het verenigingspunt van de Izaak Everlslaan, de G. A. van Nispen straat en de Johannes Vermeerstraat kwamen Zaterdagmiddag twee perso nenauto's met elkaar in botsing. Een der bestuurders liep lichte verwondin gen op; beide auto's werden beschadigd waarvan een ernstig. Ook hier was de oorzaak het niet toepassen van de voorrangsregels. Wat niet doorgaat Het film-carnaval, hetwelk de A.S.C. op Dinsdag 3 Februari had ge organiseerd in gebouw Tivoli, gaat door de nationale ramp niet door. On voorziene omstandigheden daargelaten zal dit carnaval thans worden gehou den op Maandag 16 Februari a.s. (Ro- zenmaandag). Het batig saldo van deze avond zal in zijn geheel worden afge dragen aan het Nationaal Rampen fonds, Den Haag. - De Muziekjacht van Ger de Roos Woensdag in Tivoli werd afge last. De feestavond van de Nederland- sche Toeristenbond op Zaterdag a.s. in Hovi gaat niet door. CATECHISATIES LUTHERSE KERK UITGESTELD Met het oog op de interkerkelijke gebedssamenkomst in de Westerkelk te Arnhem om half acht verzoekt ds. Gronloh, Luthers predikant, ons mede te delen dat de catechisaties der Evang. Lutherse kerk hedenavond niet worden gehouden. ZEELANDIA Op 4 Februari a.s. wordt door „De Zeeuwse Kring" te Apeldoorn in het buurthuis „Oost-Arnhem" voor de Zeeuwse vereniging „Zeclandia" liet toneelstuk opgevoerd „Twee tegen één", een Zeeuws bliespel in twi be- drieven deur K. Koets. In de pause zyn bekende „Jikkemie- nen" een Zeeuws gebak weer verkrijgbaar Voor Zeeuwen-met-leden is een toe gangsbewijs verkrijgbaar bij het se cretariaat. Advertentie STEUNT HET Nationale Rampenfonds DEN HAAG Giro 9575 Adv. aangeboden door fabrikanlen van LEKASIN en TONICUM NOURY. Hedenavond inter kerkelijke dienst Ter verootmoediging en gfbed. De Oecumenische Raad van Kerken te Arnhem bericht het volgende: De Kerken van Arnhem, bewogen door de grote ramp die lancl en volk trof, in het byzonder door liet verlies van het grote aantal mensenlevens, vertrouwt, dat alle leden gehoor zullen geven aan de oproep tot steun aan het Nationaal Rampenfonds om daar mede de daad der naastenliefde te stellen. De kerken roepen verder op tot verootmoediging en gebed op he den, Dinsdagavond 3 Februari om half acht in de Gereformeerde Westerkerk (Nieuwe Plein) en alle Rooms Katholieke parochiekerken. De dienst duurt een half uur. Was getekend: De Chr. Gereformeerde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Rooms Ka tholieke Kerk, de in de Oecumenische Raad participerende kerken t.w.: de Baptisten-, Doopsgezinde, Ev. Luther se-, Ned. Hervormde-, Waals-Hervorm de-, Oud-Katholieke- en de Remon strantse Geref. Kerk. Voor de dienst in de Gereformeerde Kerk wordt men verzocht de gezang bundels van de eigen kerk mede te nemen. Afscheid hoofd school I Vrijdagavond waren ouders, leer lingen oud-leerlingen en verdere vrienden van de Openbare Lagere School no. 1 te Schaarsbergen ln de gelegenheid afscheid te nemen van het hoofd van deze school de heer F. H. de Haas die per 1 Januari 1953 werd benoemd tot hoofd van de Open bare School no. 18, Prestkhaaf. Na zang en toneelspel van leerlin gen der school, waarbij vooral het op treden van de 21-jarige conferencier in de smaak viel, kwam het meer of ficiële gedeelte van de avond, waarbij door velen het woord werd gevoerd. Namens het gemeentebestuur sprak de wethouder van onderwijs, de heer J. Bronkhorst, die de heer De Haas dankte voor het veie wat deze ln Schaarsbergen heeft verricht. Majoor Rommes, commandant van de Radio- Radarschool, leerkrachten en verte genwoordigers van Volksonderwijs en Oudercommissies spraken allen waar derende woorden tot het scheidende hoofd, waarbij vele fraaie cadeau's werden aangeboden. Neen bestaat niet Het is voor ons allen een rus tig en veilig gevoel: te kunnen leven in onze vertrouwde wo ning, zich te kunnen verkleden in frisse kleren. Rustig en veilig: uit erkentelijkheid voor die ze gen gaf u een offer. Maar indien u vandaag hebt geofferd, moogt gy dat morgen nalaten? Hebt u zich ervan een denk beeld gevormd: van die krank zinnige watermassa's, die gie rende storm Van op nokken van daken hulpeloos hurkende men sen; dat dak is hun laatste steunpunt midden in een grauwe dreigende zee. Vaders en moe ders zitten daar, wier kinderen door het water zijn verzwolgen, kinderen hangen daar, wier ouders in de diepte verdwenen. En de redding is zo ver af en er is zo ontzettend veel te redden. U. in de vertrouwde, verwarm de woning: zoudt u niet ieder moment van de dag iets willen doen, dankbaar voor het ge schenk van dit kostelijk bezit. Als die mensen van die daken worden gered, staan ze in de we reld zonder bezit en alleen wij, wij km .ten met stoffelijke zaken iets goed maken. Er zijn hon derdduizenden van onze landge noten, die letterlijk alles hebben verloren. Welk een weldaad, 's avonds uw kinderen te kun nen toedekken: misschien her innert u het zelf nog, hoe ver laten u zich gevoelde in Sep tember 1944, toen ook u van uw haardsteden werd verdreven. Toen u ook in één klap alles kwijt was. Gij weet, wat eva cueren betekent. Maar gy weet niet, wat het ts, in het water te moeten worstelen voor uw leven en tot op het gebeente ver kleumd op een wankel steun punt te moeten wachten, of red ders u zullen vinden. Indien u vandaag hebt ge offerd, moogt u dat morgen wei geren? Neen bestaat niet. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds Nummer 9 5 7 5. 543-544 Nauwelijks was de prauw de baai ingevaren, o) daar brak opeens 'n hevig, onweer los, terwijl een verschrikkelijke regenbui over de aarde neerstroomde Zo dicht viel de slagregen neer, dat het wel leek, of ze in 'n dikke mist stonden! Met enige moeite wisten de Zwartjes de prauw aan de wal gemeerd te krijgen; toen slapten iripje en de jongens gauw aan land en door de zware regen holden te voortMaar ze vonden 't niet erg, al werden ze in 'n ogenblik tot op hun huid doornat. Lachend werkten se zich door hel neerplenzende watergordijn. Ziezo, lachte Oepoetie. We hoeven nou tenminste niet in 't bad, jongens! Schiet maar op! Dadelijk verdrinken we nog aan land! schaterde Rick. Even later hadden :e 't paleis bereikt. Daar stonden re op het -as, alle drie op n rij en doornat.... het water droop in plasjes lit hun kleren. Zo, zei Liezebertha. Zijn jullie daar? Ik geloof, dat 't een i regent, niet?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4