Nederland helpt Watersnood 'n zware terugslag in de opgang van ons volk In Fijnaart Belgische vlieger redde vele mensenlevens Reddingsvloot onderweg Mensen worstelen voor hun leven elke minuut van deze dag GELDERS DAGBLAD DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Dr. Drees sprak voor de radio Heden nadere mededelingen over belastingfaciliteiten Tu een radiorede, die Iiij gisteravond heeft gehouden, heeft de minister president dr. W. Drees, de slachtoffers van de watersnood met diepe eerbied herdacht en medeleven betoond niet hun nabestaanden. Hft gebeurde betekent een zware tegenslag in de opgang van ons volk na de oorlog, een opgang, die zich juist duidelijker begon af te tekenen, zo zeide de bewindsman, die de geest, waarmee ons volk dit alles tege moet treedt en de daadwerkelijke sympathie, die wij van alle zijden, ook uit de overzeese rijksdelen en uit het buitenland, mogen ondervinden, echter als een verheugend symptoom zag temidden van de ellende. Prachtig noemde hij de geestdriftige bereidwilligheid van zeer velen, om zich persoonlijk voor alle arbeid en alle steunverlening beschikbaar te stellen, prachtig ook de krachtdadige mede werking van vele organisaties. Over stelpend zijn de toezeggingen en aan biedingen van medewerking, die ons toestromen, zo vervolgde dr. Drees. Er zal in dezen gehandeld worden in nauw overleg lussen de regering en het Na tionale Rampenfonds, dat de particu liere steun bundelt. Van regeringswege is een interde partementale commissie ingesteld, die de werkzaamheden van de verschillen de rijksorganen coördineert en het con tact met het rampenfonds zal onder houden. Ia de Staten-Gcneraal hoopte dr. Drees lieden nadere mededelingen te doen over de toestand en over de ver dere voornemens ten aanzien van <ie hulpverlening, de financiering van hel herstel, de voor de giften te verlenen bclastïngfacilitelten enz. De betrokkenen kunnen rekenen op een krachtige aanpak, waarbij de re gering zich gesteund weet door u ul- Prinses Beatrix gaf haar nieuwe fiets Prinses Beatrix heeft spontaan het nieuwe rijwiel, dat op haar verjaardag werd aangeboden door een rijwielhan del te Soestdijk, geschenken aan de hulpacties voor het Roode Kruis. len, zo zeïde de minister-president. De wapenspreuk van de provincie Zeeland, nu weer een van de ergste noodgebie- den, is „Luctor et emergo", ,,ik wor stel en kom boven, boven uit de zee". De mededelingen, die ons van alle kanten bereiken, getuigen hoezeer dit woord thans weer de leuze is van heel ons volk. De tijding omtrent het on geluk, dat aan zovele landgenoten over komen is en dat zijn weerslag heeft op onze 'algemene toestand, heeft bij velen de beste karaktereigenschappen aan de dag doen treden. Er is een vas te wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd op nieuw te herstellen. Blyve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardigheid een beroep wordt gedaan, zo besloot minister Drees. De in de rede van clr. Drees aange kondigde belastingfaciliteiten zulien waarschijnlijk o.m. betreffen een ver ruiming van de vrijstelling van loon belasting. inkomstenbelasting en ven nootschapsbelasting voor giften aan het Nationale Rampenfonds. jQe Belgische Sabena-piloot kapitein Gerard Tremerie heeft met zijn hefschroefvliegtuig tal van tochten over de verdronken Zeeuwss eilanden gemaakt en enige tientallen slachtoffers, onder wie zieken, naai de vliegbasis Woensdrecht gebracht. Hij werd vergezeld door de INeder- landse kapitein-vlieger Derks. Zondag maakte Tremerie een vlucht van Brussel naar Oude Tonge, dat hij met behulp van een wegenkaart en het tellen "an kerktorens kon bereiken. Hij landde daar op een stukje sljjke- rige grond van énige vierkante meters, bleef er de nacht over en vloog met post van dit dorp naar Sowensdrecht. In de loop van Maandag heeft de Zeeuwse hoofdinspecteur van de volks gezondheid met de helicopter een ver kenningsvlucht over Schouwen-Duive- land gemaakt. Een poging om op de markt van Zierikzee te landen mis lukte, omdat daar te veel mensen en veel vee stonden. Vlak bij het grote ziekenhuis van Noordgouwe kon men landen. Alle valide mensen zijn daar aan de dijk bezig. De straten worden te lenigen. er opengebroken om het dijklichaam te versterken. Kapitein Tremerie heeft verscheidene „droppings" gezien. Jam mer genoeg werden soms rubberboten door wind en golven meegesleurd. Tydens een landing op Tholen ont ving hij tal van boodschappen en me dedelingen van persoonlijke aard, op briefjes en zelfs op lucifersdoosjes ge krabbeld. Waar mogelijk, probeert de ingesloten bevolking met behulp var auto radio's nieuws van het vasteland op te vangen. Naar de mening van ka pitein Tremerie zouden twintig hef- schrocfvliegtuigen gedurende zeker veertien dagen druk werk hebben om de dringendste behoefte aan transport Terug uit Yerseke Gisteravond om half tien keerde een ingezetene van Arnhem uit Yerseke in zijn woonplaats terug. Hij was om half vijf uit Yerseke per auto vertrokken. Zaterdag werd hij op verjaarsbezoek bij zijn vader aldaar door het water overvallen. Zijn eerste pogingen om te rug te keren langs binnenwegen, mis lukten door de opeenstapeling van ka davers overal. Een nieuwe dijkdoor braak deed de kadavers echter weer verder spoelen, zodat zijn tweede po ging slaagde. Ofschoon vele wagens in Bergen op Zoom tevergeefs stonden te wachten om zich naar Zeeland te begeven, bleek het gistermiddag dus mogelijk dit deel van Zeeland te berijden althans voor een kenner van deze streek. Een vloot van landingsvaartuigen en motorbarkassen niet Britse en Belgische bemanningen is van Duits land uit onderweg naar de over stroomde gebieden in Nederland. De vloot bestaat uit dertien landingsvaar tuigen en drie motorbarkassen van de Britse vloot en twee landingsvaartui gen en vier motorbarkassen die door Belgen zijn bemand. De Royal Air Force" heeft door middel van de Britse luchtmacht-atta ché te Den Haag vijfhonderd man met genie-uitrusting en voorraden en een medische afdeling aangeboden. (Van een speciale A.IS.P.-correspondent) Y^/at moet men grijpen uit dit diep tragisch gebeuren? Men weet het niet, de indrukken zijn veel en vrijwel alle indroevig. Mag ik enkele beelden in mijn herinnering terugroepen, dan zie ik ergens bij de Moer dijk een man en een vrouw met twee kleine kinderen, geassisteerd door twee militairen, in een boot op het water zwalken. Een paard staat nog net met de kop boven water van zijn stal uit naar bui ten te kijken. Een boerenknecht waadt tot zijn borst door het water om de touwen, waarmee het vee in de stallen is vastgebonden, los te snijden. Hij rukt aan de halsters van de dieren, doch onwrikbaar blijven ze staan, on willig 0111 twintig nieter door het wa ter te waden en de veilige wal te be reiken. Te Fijnaart wordt een gebro ken oude man een Roode Kruispost binnengebracht en snikkend vertelt hij, hoe zijn vrouw in de nacht van het dak is gegleden en in het kolkende water is verdwenen. Een lid van de commando's uit Roosendaal kan de dringende bede van een hoofdingeland niet weerstaan en zwemt met een touw om zijn middel naar een honderd meter verder gelegen boerdery', waai de vrouw van de ingeland en diens twee kinderen op de bovenverdieping zijn samengedrongen. Hij brengt een verbinding tot stand en weet, behalve dit gezin ook de buren te redden. In een hoog verhitte bunker te Roosen daal staan dampende commando's hun kleren droog te stomen. Zojuist zijn ze doornat uit het watergebied teruggekeerd en hun eni ge wens is, om zo spoedig mogelijk met droge plunje weer terug te keren. Ergens op een droog stuk land staan honderden stuks loeiend vee met volle uiers. Zij zyn voorlopig gered, maar vele zijn zwaar ziek en zullen binnen kort aan longontsteking sterven. Teder roept om boten, maar men ziet er slechts weinig. En een ieder klaagt, waarom er nu juist op dit punt geen vaartuigen zijn die de hulpeloze slacht offers, die daar ginds uit de bovenver diepingen met handdoeken zwaaien, kunnen redden. En komt ei dan ein delijk een boot, dan kan men vrijwel niets tegen de nog steeds hard waaien de wind oproeien en telkens wordt de schuit weer teruggeslagen. De buitenboord motoren kan men de eerste tientallen meters vaak niet ge bruiken, doordat ze vastslaan in de bodem. Hel is telkens weer een demon stratie van menselijke onmacht tegen de kracht van de elementen, die daai rond de Moerdijk en rond Willem stad nog steeds hoogtij vieren, storm vlagen jagen de natte sneeuwbuien over het geteisterde land. waar nog steeds slachtoffers vallen en sata nisch loert soms het bleke gelaat van de zon door de wolkenflarden. Mensen worstelen voor hun leven, elke minuui van deze vreselijke dagen en het is de tragiek, dat vaak eerder de dijken dicht moeten of nieuwe doorbraken (Vervolg van pagina I) Het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft liekend gemaakt, dat ingevolge de Arbeidswet 1919 arbeiders van 16 jaar en ouder vergunning is verleend om in ondernemingen, waarin woidt ge- werkt voor de slachtoffers, over te werken. Deze algemene /ergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari. In honderden bedrijven, fabrieken, instellingen wordt vrijwillig over gewerkt om de extra inkomsten af te staan voor de getroffenen. In de mijnen zal op Zaterdag 7 Februari twee uur extra woiden ge werkt. Het loon en de meerderproductie over deze uren worden geheel afgestaan. De K.A.B., met bonden en instellin gen, heeft besloten gezamenlijk 75000 bijeen te brengen voor het nationaal rampenfonds. De Algemene Neder landse Pluimveetecltvereniging te Utrecht, Schillerlaan 13, vraagt mede werking om gedupeèrde pluimveehou ders van levend materiaal te voorzien. Het C.N.V. heeft 80.000 beschikbaar gesteld. Het Algemeen Nederlands Jeugd- verbond heeft 300 jonge mensen be schikbaar gesteld ter uitzending naar het overstroomde gebied. De gemeente Emmer Compascuum staat autos met grondwerkers af. Een Amstei-damse firma heeft een on beperkt aantal opgeblazen binnenban den gegeven. In het grens-correctlegebied van Elten is 1742 bijeen gebracht. De mijnwerkersbonden hebben elk 1000 gegeven. De Staten van Limburg ga ven 50.000; de gemeente Heerlen gaf j 10.000. Het Residentie-orkest geeft extra-voorsteUingen ten bate van de getroffenen. Het Interkerkelijk hulpcomité van de Wereldraad van Kerken te Genève heeft 6000 francs ter beschikking gesteld. Het Hilfswerk der Evangelische Kerk te Essen heeft tweehonderd de kens afgezonden. De apparatuur van het C. N. V.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" komt ter beschikking voor de nrtionale inzameling. Het vacantie- oord van de Chr. Vakbeweging te Put ten en het conferentie-oord van de Christelijke bedrijfsgroepencentrale te Driebergen worden opengesteld voor geëvacueerden. Het Nederlands Bij- moeten worden voorkomen, voordat men zich kan bekommeren om het 'ot van de duizenden, die met angst om het hart wachten op een roeiboot, die hen naar de veiligheid daar heel in de vei le kan brengen. belgenootschap stelt Bijbels beschik baar. Zij kunnen worden aangevraagd brj en gezonden naar het Bijbelhuis te Amsterdam. Herengracht 366, tel. 36300. „De Kerjenberg" te Renkum wJl evacué's bergen. De Evangelische Kerk in het Rijn land heeft een oproep gedaan voor het bijeenbrengen van gelden voor de Ne derlandse getroffenen. De Oecumenische Raad en het Landelijk Interkerkelijk Bureau Noodvoorziening hebben de kerke raden der by de Oecumenische Raad aangesloten kerken ver zocht de ingezamelde gelden aan het Nationaal Rampenfonds uf te dragen. Het centraal bureau van Geref. diaconieën heeft alle Ge reformeerde kerken In Nederland verzocht Zondag a.s. een collecte te houden voor de noodgebiedeo. Het Leger des Heils heeft zijn ge hele apparaat ter beschikking gesteld voor de inzamelingen en mobiele can- tines naar geteisterde gebieden. De bond van pensions, rusthuizen en kamerverhuurbedrijven stelt kamer ruimte beschikbaar. Duizend bedden staan ter dispositie. Adres: Prins Mr.u- ritslaan 61, tel. 554151, Den Haag. De gemeente Hengelo heeft 800 kin deren aangeboden naar Twente te ko men. Beverwijk wil evacué's en 250 stuks vee opnemen. Zeist neemt 2000 evacué's op. Maarn adopteert Renesse. Zierikzee Is geadopteerd door Almelo; Den Haag maakt Miimte voor 4000 evacué's. Soest adopteert Nieuw en Sint Joosland; Nieuw Leusen Cad- zand; Urk Stellendam en Peize (Dren te) Abbenbroek. Sen onzer redacteuren, bezocht met onze fotograaf het plaatsje Ffjnaart, van welk bezoek u gisteren verslag werd gedaan. Hierbij enige foto's, die 'n duidelijk beeld geven van de enorme moeilijkheden, waarmee het reddings werk gepaard gaat. Fijnaart is een van de zwaarst getroffen plaatsen; men senlevens zijn er niet te betreuren, doch de materiële schade is groot. Foto links: De soldaten van de genie, geassisteerd door Wageningse en Leidse studenten, slaagden er in deze d\jk te behouden. Daardoor kon de komvan het dorp F\jnaart. gespaard blijven. Hevige sneeuwstormen bemoeilijkten de werk zaamheden. Foto rechts: Koene burgers trotseerden de elemen ten om hun mede-burgers te redden. Deze eigen foto is in de omgeving van Fijnaart gemaakt, llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll De reddingspogingen verliepen niet altijd even vlot. Getuige deze van de dijk gekantelde autobus, die trachtte W illemstad te bereiken. Deze in de afgelopen nacht gemaakte foto geschiedde vlak na dit ongeluk, dat gelukkig geen slachtoffers eiste. De pontonniers zwoegen dag en nacht om slachtoffers te redden. Qveral in het land, in steden en dorpen, ivorden goederen bij eengebracht voor de geteisterde ge bieden in Zeeland, Zuid-Holland en IS oord-West-Brabant. Overal in het land ziet U hetzelfde beeld als op deze foto: grote zalen vulgepakt met kleding en huisraad, welke door de daarmee belaste instanties icorden afgevoerd. Hel Scdcrlandse volk toont ook ditmaal dut het m tijd van nood één is. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Roode Kruis-colonne uit Arnhem raadpleegt de kaart om etn goed overzicKt te krijgen van de situatie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3