Beklemmende verlatenheid in verdronken St. Philipsland Reddingsbrigadevaart uit tussen de huizen Uit alle delen der wereld blijken van medeleven r GI4ii>töRS DINSDAG 3 FEERUAPvI 1983^ H<''Sraad, stro en vele andere uoor- ven v werpen drijven rond tussen de huiten. raken De reddingen u-orden hierdoor ten teerste bemoeilijktomdat de schroe- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiniiini.niiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiüiiiiiiii!! Bev>oners proberen nog bij hun huis te gen op de solder voor zover zij daar komen om iets te redden. Z\j hebben voor tijd hadden. Nu keren z\i terug hun waardevolle bezittingen opgesla- om te zien wat er van overbleef. Bij het binnenkomen der school op 's-Gravendeel trof ons dit typisch beeld. De varkens waren op de hoger gelegen trappen ondergebracht onder bewaking van de Rijkspolitie onder het portret van H. M. de Koningin en Prins Bem- hard, die beiden reeds zoveel blijk van medeleven gaven. In s-Gravendeel Onze fotograaf heeft 's-Gravendeil bezocht, waar hije^n aantal beelden vastlegdewelke v:ij liierby plaatsen. Foto links: Een koe wordt nog uit het water opge pikt. Op deze manier'tracht nien met man en macht nog iets te redden. Toch zijn duizenden stuks vee op jammer lijke wijze in het water omgekomen. Foto rechts: Een der straten van hot. zo zwaar ge teisterde dorpje. Zo is het beeld in alle gebieden waar golven en wind de di,jken doorbraken. Trieste ellende waar men ook ziet. Op de zolders angstige mensen die op hulp wachten Van een onzer speciale verslaggevers) QT. PfrfLIPSLAND, zich minder met het water verin sinds liet geen eiland meer is, is geheel-verdronken. I verbonden voelend Door zes galen, die de stormvloed in de zware zeedijk sloeg alsof het een slap zand- dammetje was, stroomde hel water binnen. En binnen een uur was liet gehele schiereiland een wild golvende binnenzee, alles vernielend wat haar in de weg kwam. De zee sloeg gaten in de huizenstraatjes van het vriendelijke dorpje St. Philipsland. Talrijke woningen waren niet be stand tegen het geweld. Zij stortten in elkaar. Alleen wat ■tepnl-Joinpeu steken hoven de watervloed uit. En in de polder staan als wankele eilandjr-s nog hoven water de kapitale boerderijen en landbouwseliurên. De meeste konden tot gistermiddag toe nog niet bereikt worden. Honderden volwassenen en kinderen zitten nog op de zolder?, reikhal zend uitziend naar verlossing uit de nood. Hebben ze nog eten en drinkwater? Hoelang zal de boerderij nog bestand zijn tegen het ondermijnende water? Zij weten het niet. maar bij het tram huisje op de drjk ligt een motorboot en zijn reeds miltairen aangekomen om het reddingswerk aan te vangen. Die tocht naar het schiereiland door de Brabantse Noord-West Hoek ging niet over een weg met rozen. Verschei dene bleken dood te lopen in onderge lopen land. maar via Steenbergen Icon de djilc worden bereik® die naar St. Philipsland voert. En over grote ge deelten tussen de ondergelopen polders doorloopt. Steenbergen, als opvang centrum aangewezen, davert van leven en bedrijvigheid. In de straten hopen zich mei het uur meer militaire auto's en colonnes op. Soldaten wachten op orders. En als we toestemming krijgen de dijk naar het verdronken schier eiland op te rijden, begint een zes kilo meter lange weg die op elke honderd meter herinnert aan de ramp. die zich nog bezig is te voltrekken. Wel is de hulp. spontaan geboden, algemeen. Autobussen van de Gelderse Tram wegen ontmoeten we, overvol met ouden van dagen en kinderen, mensen die uit het dorpje St. Philipsland worj den afgevoerd naar een onbelcende vei lige bestemming. Vrachtauto's en per sonenauto's. volgeladen met inderhaast samengeraapte bezittingen in een la ken geknoopt, volgen op elkaar. Kop pels angstig loeiende koeien dreigen de weg te versperren, maar ook auto's komt men tegen, volgeladen met koeien, die men uit het water heeft kunnen redden of langs de dijken heeft aangetroffen. En als we dan de dijk ten einde gereden zijn, met links van de weg steeds maai' overstroomd land en geïsoleerde boerderijen, waar aller lei geïmproviseerde vlotjes voor de ra men liggen, waarin huisraad wordt overgeladen en rechts droog land laat zien, welk een ramp een overstroming is, staan we voor een grote water vlakte. De weg verliest zich in het wa ter. Anna Jacoba, vanwaar men kan oversteken naar Duiveland, is onbe reikbaar. Want het gehele schiereiland is water geworden. Bij het tramstationnetje staan wat autobussen en vrachttrucs. Over het modderige dijkje komen soldaten aan, die koffers en kisten sjouwen en ge bukt gaan onder in toegeknoopte la kens geborgen linnengoed en kleding stukken. Een heeft een oude vrouw stevig onder de arm genomen en luis tert geduldig naar het verhaal, dat zij hem vertelt van die ongeluksnacht toen zij, wakker geworden, uit haar bed in 't ijskoude zeewater stapte, dat haar huisje binnenstroomde. Hij zal haar even veilig naar de autobus brengen. Daar benedendijks ligt St. Philips land en men staat onwillekeurig even stil om die lugubere vernieling, die het opgezweepte water in dit dorpje ver richtte, in zich op te nemen. Want de vloedgolf heeft hier huisgehouden op een wijze, die de hardste mens een brok in de keel jaagt. De huisjes staan tot over de kozijnen in het water. Hier en daar zijn ramen open en ziet men het meubilair in de kamers ronddrijven. De schilderijen hangen nog aan de wand. een pendule staat nog op de schoorsteen. De wind jaagt de gordijnen fladderend naar buiten. Houten schuurtjes zijn in elkaar gesla gen en in hoeken, waar al dat. weg drijvende wrakhout zich kon verzame len en op de deining van het water schuifelend en krakend door elkaar wart, ziet men verloren gaan wat nog geen twee etmalen geleden tot een nette inboedel behoorde. Hier en"daar zijn gapingen tussen de huizen ontstaan en wijzen boven het water uitstekende steenklompen aan, dat hier een huis heeft gestaan, dat het geweld van het water te machtig werd, Zo kan man door het stadje lo pen over de Oostelijk, die als een oase van droogte in het water ligt. Tussen de huizen zwerft hier en daar een roeibootje met een jongen of meisje er in. Oliegoed en water laarzen hebben zij aan. Zij bomen de roeiboot voort tot zij bij een open raam zijn en stappen naar binnen. Zjj geven uit de woon kamer aan wat zij maar vinden dat de moeite waard is gered te worden na die eerste overhaaste vlucht in de vroege Zondagmorgen. Achter de huizen aan dè Öostdijk. onder de wind, hebben water en stórm samengedreven wat uit de huizen werd gespoeld. Tussen wrakhout van loods jes en varkenshokken drijft, merk waardig genoeg, een ledikant rond, waarvan het bed is opgemaakt of geen geweld het hier heeft gebracht. Op het hoofdkussen ligt een opengeslagen bibliotheekboek. Daarnaast ligt een reeds wanstaltig opgeblazen cadaver van een roodbonte koe. Wat verderop een half stukgeslagen linnenkast, waaruit linnengoed puilt. Kinderspeel goed en klompen drijven in de nabij heid. Tafels en stoelen liggen door elkaar, gekraakt en gebroken. Onbereikbare hoeven. Achter een van de huisjes op de dijk, beschut tegen de sneeuwjacht die uit een loodzware lucht losbreekt, staan een sergeant-majoor en enkele genie-soldaten uit te kijken over dè binnenzee. Onder aan de dyk ligt een motorbootje met twee kleumende sol daten er in. Zjj wachten op drie plat bodems, die de motorboot zal slepen. Vanmorgen zijn ze over het woelige water naar de Hermanshoeve en de Stclhoeve gevaren, die daar midden in de polder op drie kilometer afstand liggen als een oriënteringspunt in de zee. Twee grote boerderijen, waar de bewoners nog op de zolders zitten en op hulp wachten. Ze hebben de boer derijen tot op honderd meter kunnen benaderen. Toen liep de boot vast en moesten ze terug. Het water was te veel gezakt. Tien volwassenen en vier kin deren zitten daar twee dagen bij een, steeds in angst verkerend, dat hun toevlucht door het opge jaagde water zal worden stukge- ranseld. Zoals ze in de verte heb ben zien gebeuren met andere boerderijen. Als dat komt, verlie zen ze onherroepelijk het leven. Met die wetenschap leven ze al twee etmalen. De militairen zijn teruggekeerd. Het heeft geen zin nog eens te gaan. Het is te ondiep en met roeiboten is het onbegonnen werk. Ze kunnen niet op tegen de harde wind. Maar er is hun een gids beloofd, een boerenknecht, die de omgeving van In de kleinste gemeenten blij ken soms de grootste bedragen te worden ingezameld. Blanken ham, dat 532 inwoners telt, heeft 5519 opgebracht, dus ruim tien gulden per inwoner, of 46 gulden per gezin. Utingeradeel (Fr.) met 5200 inwoners zamel de 37.400 guldon in, of 7,20 per inwoner. Küinre, dat 930 inwo ners heeft, bracht 15 gulden per gezin op. In Sassenheim is dooi de bloembollenbediijven 53.000 bijeengebracht. Aalsmeer heeft 54.364 opgeleverd. de hoeven goed kent en de motorboot door het water kan loodsen waar de sloten liggen. In Anna Tacoba. In Anna Jacoba, aan het andere eind van het schiereiland, zitten twee honderd mensen nog opgesloten. Ze zullen van de landzijde moeten wer den gered. Maar die weg over het wa ter is lang. en er liggen zoveel boerde rijen in de polder, waar de nood hoog is. Als we naar onze auto teruggaan, wordt juist weer een bus vol evacué's geladen om te worden afgevoerd. Er wordt niet gehuild of geklaagd. Zelfs de oude mensen praten nuchter over wat zij nog hebben kunnen redden, al is het niet veel. Als we weer Brabant inrijden, dave ren over de grote wegen lange colon nes militaire vrachtwagens naar het Westen. Zij z\jn beladen met vlotten, platboomvaartuigen, motorboten, le vensmiddelen en ander materiaal, Voorop rijden radio-wagens. Van andere kanten komen par ticuliere vrachtauto's aanzetten, volgeladen met zandzakken, rijs hout en kruiwagens. Maar wie, zoals wy, de zes gaten in de zee- (iyk van St. Philipsland heeft ge zien, gaten van 70 tot 300 meter, wie heeft gezien hoe de nog gave d|jk door het In de polder opge jaagde water aan de binnenzijde afklaft, zodat de kruin soms niet meer dan enkele decimeters breed Is, vraagt zich af wat hieraan nog kan worden gedaan. Het ziet er alles zo volkomen hopeloos uit. De vloed heeft zyn werk zo grondig gedaan, dat herstel een oubegon- nen werk schijnt. TJIT ALLE DELEN VAN DE WERELD stromen blijken van sympathie en aanbiedingen van hulpverlening in Den Ilaag binnen. Zoals ge meld beeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, telegrafisch aan zijn verslagenheid over de ramp uiting gegeven, nadat de Amerikaanse en Canadese ambassadeurs cn de Blitse zaakgelastigde daadwerkelijk steun hadden aangeboden. De Franse en Belgische regeringen hebben troepen ter beschikking ge steld: De Amerikaanse generaal Man- ton Eddy, opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa is uit Wiesbaden naar Den Haag' gevlogen om een inzicht te verkrijgen over de hulp die het Amerikaanse leger zal kunnen verlenen. De heer L. Cou- vreur. de Belgische zaakgelastigde in Den Haag. heeft de jachtclub te Ant werpen telefonisch verzocht motor boten ter beschikking van de Neder landse autoriteiten te stellen. Dr. Von Holleben, de Duitse zaakgelastigde, heeft de deelneming van de bondsrege ring overgebracht en medegedeeld dat de Duitse rivierpolitie motorboten en pompïnstallatiès ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten stelt. Op een persconferentie heeft de ter ritoriaal bevelhebber in Nederland, luit.-generaal Buurman van Vreeden, enige mededelingen gedaan over de buitenlandse militaire hulp. De Ame rikaanse troepen te Frankfort hebben genie-onderdelen beschikbaar gesteld. De terrltoriaal-beveihebber heeft be sprekingen gevoerd met generaal No bel van de military advisory assistan- group, als uitvloeisel daarvan is verkenning per vliegtuig uitge voerd. Nadere besprekingen zullen volgen om uit te maken, waar de Ame rikaanse onderdelen zullen worden in gezet, Tevens heeft het Franse leger twee geniebataljons aangeboden. Ook is er een aanbod van Canada voor per soneel dat deel uitmaakt van het Britse leger aan de Rijn. Aan de Ne derlandse verbindingsmissie by het Britse Rpnleger is eveneens hulp toe gezegd. Twee Belgische bataljons zijn reeds ingezet voor de hulpverlening In Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Oostenrijkse volk geeft gehoor m een door kanselier Figl getekende oproep, bij te dragen in een hulpfonds voor Nederland, dat Maandag is ge slicht. Het Italiaanse Roode Kruis is bezig met het verzorgen van de eerste zen ding speciale goederen voor de door de ramp getroffenen. De hulpverlening van de Amerikaan se kerken, Church World Service, hoeft aan de Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland bericht, een bedrag van 6000 dollar ter beschikking te stel len, waarvan 2000 dollar voor het ram penfonds en 4000 dollar voor herbouw kerken. Twee tomboten van de Haag se reddingsbrigade met 17 er varen roeiers, die beschikbaar waren gesteld door het Roode Kruis voor hulpverlening in het getroffen gebied, hebben tijdens hevig stormweer, regen, hagel en sneeuwbuien 28 mensen, waaronder een baby van drie maanden, uit een benarde posi tie in de Nieuwen hoornse polder gered. V. .J Pensiocnbetaling De Pensioenraad brengt, met het oog op de pensioenbetaling van medio Februari, ter kennis van degenen, die een pensioen genieten van het alge meen burgerlijk pensioenfonds en die tengevolge van de watersnood naar elders zijn overgebracht, dat zjj hun evacuatie-adres en zo mogelijk hun registratienummer ten -poedigste moeten mededelen aan de Pensioen raad, Benoordenhoutseweg .6, 's-Gra- venliage.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3