's-Gravendeel bracht zware tol aan 't water Luchtvaart bracht redding anda air-wick neemt die rooklucht weg Vele schepen snellen te hulp Geheime Documenten Herstel aan spoorwegen vordert gestadig Oproep Generale Synode Hervormde Kerk Voor 100jaar Voornaamste Beursnoteringen CSLDERS DAGBLAD DINSDAG g FEBRTTAltt Een nacht als „het laatste oordeer Droeve stoet van door stille smart getroffen mensen Gezinnen uit elkaar gerukt Een vader, die twee van zijn kinde ren 7.a# wegdrijven, sprong hen na, maar de stroom was te krachtig en de verraderlijke draaikolken waren 7.0 sterk, dat de mens hiertegen niet was opgewassen. Voor haar ogen zag de tot wanhoop gedreven moeeier haar man en haar twee kinderen verdrin ken. Met moeite hebben buren haar weten te verhinderen hen ln deze ge wisse dood te volgen. Hulzen werden ondermijnd en stort ten ineen, alle bewoners, die zich hier tegen het watergeweld veilig waan den, bedelvend onder brekende muren van vallende balken. Gezinnen werden uit elkaar genikt en wel zo snel, dat de achtergeblevenen pas tegen 't och tendgloren, toen de storm nog maar steeds over de grauwe wateren loeide, (Van een onzer speciale verslaggevers) S-QRAVENDEEL heeft van alle Zuidhollandse gemeenten, wat het aantal slachtoffers betreft, wel de zwaarste tol betaald. Gister ochtend zijn wij er na een moeizame tocht in geslaagd de bijkans geheel door het water verzwolgen gemeente te bereiken. Een moeizame 'tocht, omdat de smalle wegen erheen vrijwel geheel versperd waren door schier eindeloze colonnes vrachtwagens, militaire auto's en Roode Kruis-ambu- lances. Het niet al te grote veer kon heel moeilijk de toevloed van men sen, dieren en auto's verwerken. Onafgebroken voer de pont over de Dordtse Kil, die practisch weer zijn normale stand heeft bereikt. Allen, die de een of andere functie bij dit toch nog zo gebrekkige vervoermiddel had den, deden het uiterste om geen mo ment van stagnatie te doen optreden. En het was nodig, dat de in nood ver- kerenden. die letterlijk het water tot aan hun lippen hebben zien stijgen, uit het geteisterde plaatsje werden weg gevoerd. Van 3 uur af in de nacht van Zondag op Maandag hebben zij de koude en het geweld der elemen ten moeten trotseren, op de daken van hun behuizingen hebben zij de komst van vaartuigen moeten af wachten en als er ooit gesproken kan worden van verdriet, dat de mens in een volkomen apathische toestand kan brengen, dan was dit bij deze ongelukkigen, die met dekens om twee nachten onder niet meer menselijke omstandig heden hebben zitten wachten. Starre gezichten De starre gezichten der mannen ei vrouwen, waarin de ogen brandden door het tekort aan slaap, droegen duidelijk de sporen van de doorgestane ellende. Kinderen, zieken en ouden van dagen, zij in het bijzonder, vorm den het toonbeeld van menselijk ver driet. Van enige reactie, toen zij uit de boten op de vaste wal stapten, was bij deze mensen bijna geen sprake meer. Niemand huilde er van blijd schap omdat er toch nog hulp was ko men opdagen en zulks omdat deze on gelukkigen volkomen uitgehuild wa ren en in volledige overgave en berus ting wachtten op de nieuwe fase in hun leven, die op dat moment begon. Moeten wij nog zeggen, dat het ont haal en de verzorging allerhartelijkst en liefderijk waren? Een ieder, die deze ongelukkige r oep bij groep, zag arriveren, kon zelf zijn ontroering nau welijks verbergen. Het enige wat men kon zeggen tot degenen, die have en goed, dikwijls moeizaam verkregen, na een leven van hard werken verlo ren, was: God zij dank, gij zijt gered. Maar ook dat gaf geen merkbare reactie. Daarvoor heeft men te veel familieleden, buren en Kennissen voor zijn ogen zien verdrinken om over eigen lijfsbehoud nog met vreugde vervuld te kunnen zijn. De enkele, die nog de moed had om iets uit die vrese lijke nacht te vertellen, toen het water ln tomeloze vaart de polder instroom de, kon dit slechts doen in monotone klanken, maar het beeld dat er uit was te vormen, was er een van verschrik kingen van niet te schatten omvang. beseften, welk een zware en niet te herstellen slag hen had getroffen. Wij weten, dat wat zich in 's-Gra vendeel heeft afgespeeld, ook in an dere plaatsen in de door de watersnood geteisterde streken is gebeurd, maar hier werden wij op de ochtend van de dag, waarop de storm was gaan lig gen, geconfronteerd met een niet in woorden onder te brengen leed. Eensgezindheid 'sGravendeel voelt zich door de doorgestane ellende één. Nu de red ding was gekomen, wilden de bewo ners zich niet meer laten scheiden en de soldaten, Roode Kruis-helpsters en de vele particulieren, die zich bij het reddingswerk op zulk een prijzens waardige wijze van hun lang niet ge makkelijke taak hebben gekweten, toonden hiervoor begrip. Met toege snoerde keel hadden zij de evacuatie uit dit dorp aanschouwd. Meer dan 60 mensen, aldus de officiële lezing heb ben in 's Gravendeel het leven verlo ren. Materieel zal men veel kunnen ver goeden en gezien het aantal vrijwilli gers en de gezonde hulpmiddelen twij felen wij er niet aan, of men zal hierin slagen. Maar machteloos staat men tegen over het leed, ontstaan door het ver lies van een dierbare dezer mensen. Voor wie de nacht zich heeft gepresen teerd als „het laatste oordeel". Niet te tellen zijn de paarden, koelen en varkens, die een prooi van de wa tergolf werden. De lange stoet dieren, die gered konden worden en slechts met de kop boven water bijna twee etmalen hebben gestaan, vormde naast de schare vluchtelingen, een in- en in- droevig beeld. en de 15. „Bekorrah" riep Pat O'Nozel geprikkeld, „ik mag deze enveloppe niet openen; ik mag uw secretaris niet tot spion deduceren. Waarvoor heeft u mij dan eigenlijk ontboden?!" De Minister van Geheime Zaken hief met een vermoeide hand op. „Be daar mijn waerde", zei hij, „dit is een zeer vererende opdracht. De zaelc deze: in dat couvert bevinden zich uiterst belangrijke geheime documen ten, die naer een bevriende mogend heid moeten worden overgebracht. Spionnen loeren op deze stukken en derhalve dienen zij nauwlettend be waakt te worden. Gy lijkt ons de goede persoon om waekzaem en on opvallend voor het overbengen dezer stukken zorg te draegen.'" Na deze ministeriële toespraak scheen Pat gegroeid te zijn. „Zie je, Panda", zei hij, „eindelijk worden mijn verdienstens door deze regering erkend. Volg mijn voetstap pen; met haarfijn deduceren en com bineren kom je ver. Wij gaan een reis van duizend mijl maken met geheime stukkens en we zullen de spionnen van ons afhouden, nietwaar?" „Nou", glunderde Panda. is een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de situatie bij de Moer* dijkbrug. Daarbij is gebleken, dat tussen Dordrecht en de Moerdijk- brug, onmiddellijk ten Aoorden van de brug, drie kilometer spoorbaan vrijwel is weggeslagen. Ten Zuiden van de brug is een gat van 700 meter in de spoordijk ontdekt. De Spoorwegen verwachten dan ook, dat de herstelwerkzaamheden aan de spoorbaan bij de Mocrdijkbrug een kwes tie van ten minste weken zal worden. Bewoners waren samengehokt op dak van een boerderij J^e luchtvaart heeft zich vandaag bij de hulpverlening aan de nood- gebieden niet onbetuigd gelaten. Op het vliegveld Valkenburg zijn bergen werk verzet. Grote hoeveelheden geconserveerde levensmiddelen, brood, rubberboten en vele andere artikelen en materialen zijn in een drachtige samenwerking door vliegtuigen van de marine-luchtvaartdienst, de L.S.K., de rijksluchtvaartschool, de K.L.M. en niet te vergeten door twee vliegboten van „Rescue Service" van de Amerikaanse luchtmacht hoven de overstroomde delen van 011s land afgeworpen. Toen in de namiddag een „sea-otter" - een marine-amphibievliegtuig tus sen Oude en Nieuwe Tonge op Goeree- Overflakkee was geland en vergeefs probeerde een rubberboot af te leveren aan een geïsoleerde boerderij de stroom was te sterk kwam de heli copter te hulp. De inwoners hadden zich op het dak voorlopig in veiligheid kunnen stellen. De toestand werd echter met het uur gevaarlijker: de boerderij was al ge deeltelijk ingestort. Een touwladder werd uit de helicopter neergelaten en Tabakslucht is geen probleem meer. Evenmin als keukengeuren, de lucht van ziekenkamers en van huisdieren. Kortom, alle luchtjes kunt U prompt verbannen, dank zij Air-Wiek. Want Air-Wiek bevat o.a. chlorophyl en houdt Uw woning altijd fris. MENst* Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2.40 na enige aarzeling waagde de zoon de luchtreis. Zrjn jongere zusje en ten slotte zijn bejaarde moeder overwon nen hierop haar vrees, waarna het drietal veilig naar Nieuwe Tonge kon worden overgebracht. De oudste zoon, die nog ln de boerderij was achterge bleven, trof het minder gelukkig. Na dat de helicopter weer boven de boer derij was teruggekeerd, stapte ook hij op de touwladder. Zo onder op de touwladder kon hij behouden op de dichtstbijzijnde dijk worden afgezet. Hij kon niet aan boord worden geno men, doordat de hijsinrichting onklaar was geraakt. Maar tegenover deze en vele andere geslaagde reddingspogingen staan de gevallen van slachtoffers, die nog steeds niet uit hun benarde positie zijn bevryd. Er zijn nog enkele byna onder wa ter gelopen boerderijen, «aarvan de bewoners «aren samengehokt op het dak en die met de nationale vlag, bed- delakens en andere tekens de aan dacht van de overvliegende toestellen «isten te trekken. Wellicht zullen zij hun leven te danken hebben aan de rubberboten, die voor hen werden af geworpen. Het w$s een lang niet eenvoudige taak voor de bemanning van dit vlieg- Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden, dat van deze verbinding gebruik placht te maken, wordt voor lopig vla UtrechtDen Bosch afge wikkeld. Gistermiddag omstreeks 15.00 uur de dienst RotterdamGouda vol gens de normale dienstregeling hervat in beide richtingen, zij het, dat wat langzamer wordt gereden. Er is een pendeldienst Ingesteld over enkel spoor Dordrecht en Zwijn- 'drecht, waarmede Dordrecht dus practisch weer per trein bereikbaar is. Het werk tot herstel van de spoor baan tussen de brug over de Oude Maas en het station Dordrecht vor dert. Men heeft er 3 zandtreinen ge lost ter stopping van het gat, dat in de baan was geslagen. De nachtboot van Hoek van Holiand naar Harwich van Zaterdagavond, die nog steeds niet was vertrokken. Is gisteren uit gevaren. De dagboot uit Harwich is binnengekomen. Gisteren is de spoorbaan Maassluis- Hoek van Holland vrijgemaakt. Zij is weer bereikbaar over één spoor. Hier- Kees Manders gaat filmen in Amerika De chansonnier Kees Manders hoopt 13 Maart per „Rijndam" van de Hol land- Amerika-lyn naar de Verenigde Staten te vertrekken, alwaar hij met een Amerikaanse cameraman opna men gaat maken voor zyn nieuwe film: „Dcj'iji^rld Zingt". Aan de film zullen altisten mede werken van_ radio Hilversum, Brussel en radio Luxemburg, wier medewer king zich echter zal beperken tot op treden in die scènes, die in Nederland zullen worden opgenomen. mee is de gehele baan Hoek van Hol landRotterdam D.P. weer beschik baar, doch zrj wordt alleen gebruikt voor binnenlandse treinen. De reizi gers van de internationale treinen worden nog steeds per bus vervoerd van Den Haag naar Hoek van Hol land en omgekeerd. Nederlanders in Canada richten fonds op De voorzitter van de Nederlandse gemeenschap te Vancouver in Cana da, de heer A. F. A. Pieters, heeft de oprichting beleend gemaakt van een fonds tot hulp aan de slachtoffers van (1e overstroming. Hij verzocht ook kleren voor verzending beschikbaar te stellen. De burgemeester van Victoria, Clau de Harrison, stelde voor eer dergelijk fonds in te stellen voor rle slachtoffers in Nederland en Groot-Brittannic. Vic toria is de hoofdstad van de Canadese provincie Brits Columbia. Ook werd voorgesteld een belangrijk deel van een fonds, dat byeen gebracht is voor dc slachtoffers van een over stroming in 1948 in Brits Columbia, ter beschikking te stellen voor hulp aan de slachtoffers in Groot-Brittan- nië, Nederland en België. Het fonds omvat een half millioen dollar. ^oor de hulpverlening zijn tal van schepen ingeschakeld. Naar 6thatting honderd schepen, waaronder vier mijnenvegers van de Koninklijke Marine, zijn Maandagavond naar Zeeland vertrokken. Het merendeel is afkomstig uit plaatsen rondom het IJsselmeer. Van Volendam zijn 20 vissersschepen uilgevaren, geschikt voor het doen evacueren tot achthonderd personen. tuig een ,.Harpoon"-bommenwerper de meegekregen twaalf rubberboten op de goede plaatsen af te werpen. Het duurde dan ook ruim twee uur, vooordat de laatste boot een bestem ming had gekregen. Tientallen malen werd dit geteisterde gebied overgevlo gen om te kunnen vaststellen, of er in de talloze verdronken landerijen nog slachtoffers waren achtergebleven. Waar tekenen van leven werden be speurd, werd een boot neergelaten. Een Nederlands hefschrocfvliegtuiL landde le Stellendam, doch het moest onverrichter zake terugkeren, daar geen der inwoners wenste mee te gaan. Van Den Helder waren naar Rotter dam onderweg vijf motorvaartuigen. In Den Helder vertrokken het 300 tons opleidingsschip Queen Wilhel- mina" en voorts 26 motorsloepen. Uit Rotterdam de mijnenveger „Vlie- stroom". Het moderamen van de Nederlands Hervormde Kerk, in deze handelend namens de Generale Synode deelt het volgende mede: Het moderamen steunt met alle kracht de oproep tot medewerking aan de nationale inzamelingen, welke op roep mede in zijn naam gedaan is door de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Het moderamen heeft met grote in stemming begroet het initiatief van de diaconale raad van de Nederlands Her vormde kerk om sociale werksters en andere hulp via haar provincies ter be schikking te stellen. Het moderamen heeft het voornemen de gemeente op te wekken in de mor gengodsdienstoefening van aanstaande Zondag 8 Februari te komen tot bij zondere verootmoediging, gebed en offer. Dinsdagochtend 3 Februari zal door het moderamen overleg gepleegd wor den met de vertegenwoordigers van verschillende andere kerkgenoot schappen, die alle de uitnodiging heb ben aanvaard. Waai- in de evacuatie-gebieden de geestelijke hulp te kort schiet door ge brek aan predikanten stelle men zich in verbinding met dominee M. D. Gijs man, telefoon K1700 - 116306. Predikanten, die voor deze bijstand beschikbaar zijn, gelieven zich daar te melden. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is naar Amsterdam vertrokken met als voorlopige bestemming Hellevoetsluis. In totaal veertig vissersschepen van alle type en grootten hebben van uit IJmuiden, zee gekozen en stomen zwaar bemand en geproviandeerd op naar het Zuiden met bestemming Zie- rikzee. De schepen zullen het geteister de Zeeuws-Vlaanderen helpen. Met deze vloot ho^pt men tienduizend personen te kunnen evacueren. De kottervissers op Texel hebben hun schepen met bemanning en radio ter beschikking gesteld voor de hulp verlening. i Het koninklijk jacht „Piet Hein" is op de Rijkswerf te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt en is Dinsdag naar Amsterdam vertrok ken waar het tot noodhospitaalschip is ingericht voor de getroffenen. Uit Scheveningen vertrokken zeven schokkers naar Zierikzee; op een van de schepen bevindt zich een arts. Van IJmuiden zijn alle schokkers, kotters en loggers uitgevaren. De directie van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maat schappij heeft vier reddingboten voor hulp in de noodgebieden afgestaan, Vissersschepen zijn uit Vlaardingen vertrokken, met aan boord 50 balen hooi, 2000 broden, 2000 dekens, als mede margarine en een tankboot met drinkwater. Vijf-en-twintig IJsclmeerkotters en een sleepboot zijn vertrokken om Zie- van zeven rikzee te helpen. De schepen zyn vol ledig bemand. Ook het kabelschip „Poolster" van de P.T.T. is, met een dokter en een staf E.H.B.O.'ers en medicamenten aan boord, naar Zierikzee vertrokken. Alle goederenzendingen naar Den Haag Het hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis deelt mede, dat geen enkele zending kleding, goederen enz. meer aan de Ahoyhallen te Rot terdam bezorgd kan worden, hetzij per trein, vrachtauto of welk vervoermid del ook. Alles wat ingezameld is. dient te worden gezonden naar de in tendance van het Nederlandse Roode Kruis, Fluwelenburgwal 19, 's-Graven- hage. Onze courant berichtte een eeuw geleden: Nabij de stad Bourg, in het departement l'Ain (Frankrijk), heeft een meisje, dat in den tuin van hare moeder den grond om spitte, een Romeinschen tegel opge dolven, en onder dezen een pot vol met muntstukken gevonden, welks evenwel door de vochtigheid en roest zoodanig aan elkaar gedrukt waren, dat men den pot heeft moe ten aan stukken slaan, om dien er uit te krijgen. De munten zijn, ten getale van meer dan 400, bijna alle van zilver, en slechts 19 van brons. Zij diagen de beeldtenissen en den naam der Romcinsche Keizers Alexander, Severus, Maximinus, Gorclianus, Philippus, Decius en Ga- lienus, die elkander van het jaar 222 tot 268 na Christus zijn opge volgd. Behalve deze munten, bevat te de pot nog sieraden, twee hals ketens en zeven gouden ringen, In volmaakten, staat, met gesneden steenen. Er is in Egypte, ongeveer vjjf mijlen van Cairo, bij den eersten waterval, een stad ontdekt, welke geheel onder den grond bedolven ligt. Een Arabier, die bemerkt had, dat een voorwerp, op het hoofd van een sphinx gelijkende, boven den grond uitstak, maakte daarop eencn Franschman opmerkzaam; deze be gon op die plaats enige ontgravin gen, en heeft eene straat ontdektj waarin zich 38 grafomben van gra niet bevinden. De pacha van Egypte heeft het terrein aan den Fransch man afgestaan, die er eene menigte van merkwaardigheden heeft ge vonden. Films van en voor de noodgebieden De Cinetone heeft in samenwerking met de Mutual Security Agency te Parijs de cineasten Herman van der Horst, Bert Haanstra, Ytze Brusse en an Haren Noman naar de noodgebie den gestuurd met gemotoriseerde jol len en een eigen voedselpakket, om een groot aantal filmshots op te ne men, waaruit een film zal worden samengesteld, die men hoopt te ge bruiken in de grote hulpactie voor de slachtoffers van de geteisterde gebie den. Gang der koersen (A'damse effectenbeurs 2 Februari) Van het gebruikelijke geroezemoes en de drukte op de Amsterdamse ef fectenbeurs is vanmmiddag niet veel te bespeuren geweest. Allerwegc be sprak men de nationale ramp en de zaken kwamen op het tweede plan. Veel animo heerste er overigens niet en ook aan het aantal orders was dui delijk te merken, dat men andere din gen aan het hoofd had. A.K.U. was evenals Zaterdag vooral voor buiten landse rekening gevraagd. Toen steeg de koers in het telefonisch verkeer 5 punten tot 168, maar vanmiddag werd circa 165 betaald. Hiertegenover stond aanbod in Kon. Oile, die ruim twee punten lager kwam. Overigens was de industriemarkt nagenoeg prijs houdend. De scheepvaartafdeling heeft Vrijdag de teleurstelling van het on veranderde negen procent dividend der K.N.S.M. blijkbaar geheel verwerkt. Vanmiddag was de stemming hier iets beter. De cultuurmarkt was een fractie hoger voor de voornaamste soorten. Vooral aandelen Deli Tabak goed gevraagd. De beleggingsmarkt was stil en zonder zaken. Amerikanen onveranderd. .124 121? 136? 136? 130 1294 95? 96 129J 1291 30/1 2/2 J.-Ch.-Paketv. 1191 121 Stokvis Zn. Staatsleningen Kon. N. St. M. 137 1381 Stork Co. Ned. '51 31% 994 991 Kon. Paketv. 1181 120? Unilever 6% Ned. '48 (3D Rotterd. Lloyd 1264 1263 Cum. pref. Ned. '47 (31> 3 Scheepv. Unie 127? 129i Unilever 4% 94i3/|6 94» St. Mij. Ned. 145 147 Aflosb. o.p. Ncd. '37 3 94U/,., 94U!'1(i H.V.A. 95 96? Weiksp. s. A Dollar '47 3% 94i 941 Java Cult. Mij. 45? 44 Wyers' Ind. en Invest, cert. 3 954 954 N.-I. S. Unie 83» 824 Hand.ondern. 1384 139 Ned. '62'64 Ver. V.C. My, Zwanenb. Org. 164 z. bel. fac. 95>i/l0 9513/lg ƒ250, ƒ500 A 204 19? Borneo Sumatra Ned. '62'64 Deli Bat. My. 109| 112 Handels Mij. 107 1062 111. bel. fac. 95n/i# 95i3/l8 Deli My. 794 814 Cur. Hand. M. 203 2024 N.W.S. 24 784 78">/In Senembah 73? 734 Linde Teves 1384 142 Indie '37 A 3 9$3/Io 944 Mol. Hand.ver 584 534 Grootboek 1946 Nlet-actieve Aandelen Oost-Borneo 61 94i3/i6 95 A'damse Bank 168? 168; Sedep 624 624 Escomptobank 614 60J Tel. Patengan 21 22 Actieve Aandelen Holl. B. Unie 188? 189 Ngombezi C.-, H.- en I. Mij. Fin. Nat. Herst. Cult. My. Bank 52? 521 pref. Albert Heyn Nat. Hand.b. 107? 107 Rotterd. Bank 159? 1594 Walvis N.H. Mij. 156? 1564 Twentse Bank, A.K.U. 163? 165? cert. v. aand. I664 166? Spoorwegen Bergh's Jurg. 271 2714 Rott. B. Cons. 207 207 Deli Sp.w. Mij. 40 1274 128 166 1G6 764 - 394 Ned.-Ind. Sp.w. 9 gj Sem. Joanna lj Sem. Cheribon v. Berkel 101 101 Heineken 1844 184 Calvé 119 119 Hero Conserv. Fokker 1074 1071 Hollandse Bet. 1631 161 v. Gelder 153? 153? Hollandse Draad Hoogovens 157 en Kabel Ford 188 189 Intern. Gew. Ned. Kab.fabr. 211 209 Betonbouw 124 Philips 162 i 1614 Ned. Gist- en Unilever 182? 183 Spiritusfabr. 200 199 Beth. Steel Wi"on 1681, 166? Kon. N. Zout 267 268 Chrysler Billit. Ie rubr. 2354 Kon. Pharm. Gen. Motors dito lie rubr. 1734 173 Brocades 1634 1634 Int. Nickel Dordtse Petr. 296? 2944 Kon. Ver. Tap. 150 146 Kenneeott Kon. Petr. 317 314Z Kon. Zwavelz. Rep. Steel A'dam Rubber Bandar R.. 864 Deli Bat. R. 98 4 Kend. Lemhoe 63 Oost-Java R. 28 Oostk. C. Mij. 934 Serbadjadi Sum. Rubber 424 H.A.—Lyn 136? 138 Rott. Dr. My. 3134 309 Tide Water 23*23»/l9 874 Ketjen 155 155 Stand. Brands 91 Lyenipf 1294 U.S. SSteel 98? Ned.-Am. Autob. North Am. 631 Vredestein 1354 1354 Cities Service 284 Ned. Scheepsb. 1564 1564 Gont. Oil 944 Njjma 1604 1604 Midcont. Padang Portland Cement 45 Amerikaanse fondsen Am. Bern berg Am. Smelting 41? 42 Anaconda 433/,431 a/)8 364 564 92 91? 673/jg 65? 45? 45? 78? 794 47? 474 27 273/, 42? 42? 22; 234 91? 92; 584 59 62)3/l6 63; Philips 60? 46 Shell Union 61? 70 Uit hel Ertge.lt vertaald Door Jane England 61) Ze zou Fiona of Neill wakker ge maakt hebben. Het zou veel natuur- lijiker lijken, als ze in gezelschap van één van hen op mevrouw Finchams deur zou kloppen om te v _en, of al les in orde was. Nu maakte ze mis schien de indruk van een overdreven zenuwachtig wezenMaar ze kon niet meer terug en zonder aarzelen liep ze de hal door. Ze liep zelfs niet op haar tenen en haar voetstappen waren duidelijk hoorbaar. Ook klopte ze stevig en overtuigend op de deur van mevrouw Fincham's kamer. Er kwam niet dadelijk antwoord en opnieuw begon haar hart te bonzen. Ze hield haar adem ln. Ze dacht aan allerlei detective-verhalen, die ze ge lezen had, en een bonte mengeling van lugubere mogelijkheden speelde door haar hoofd. Tot haar grote opluchting hoorde ze echter opeens mevrouw Finchams stem, enigszins hees, maar toch duide lijk en op de bekende, ietwat bitse, toon zeggen: „Wie is daar? Kom bin nen. Wie is 't Ze opende de deur en ging naar bin nen. „Het spijt me u te storen, me vrouw Fincham," zei ze zacht, „maar ik werd wakker door ongewone ge luiden. Ik meende iemand hier bene den te horen en wilde zien, of er iets niet in orde was." Mevrouw Fincham hing in haar stoel en haar kin was in vele plooien op haar borst gezakt. Ze zag er uit als een zielige, oude vogel met lam me vleugels en doffe ogen. Ze was afzichtelijk, maar tocji kreeg Con stance opeens een hevig gevoel van medelijden. Er moest inderdaad iets gebeurd zijnIets van belang! Ze dacht opeens aan Neills halsstarrige waarschuwing, aan zijn hardnekkige idee, dat ze aan het roeren was in een poel, die beter met rust gelaten kon worden, en plotseling wist ze, dat hij gelijk had gehadMaar wat hielp dat nü, ze kon niet meer terug. Wat er ook voor erge dingen aan de oppervlakte gekomen waren, het enige wat ze doen kon, was voort gaan met haar taak en trachten zo veel mogelijk brokken te vermijden. „Er is helemaal niets aan de hand," mompelde mevrouw Fincham. „Helemaal niets. Alles is perfect in orde. Ga weer slapen." „Was Philip Bagnet bij u?" vroeg Constance. Ze moést weten, wie er geweest was. Als het Philip niét was geweest, wie was 't dan? In ieder geval was 't Iemand, die de hal door gerend was en door de tussendeur was verdwenen, omdat hy niet gezien wilde worden Mevrouw Fincham lachte even on aangenaam. „Nee, Philip was 't niet," antwoordde ze. „Philip was 't bepaald niet." „Maar wiebegon Constance. Ze hield echter onmiddellijk op, om dat ze besefte, dat het niet aanging, dat zy deze oude vrouw, die haar werkgeefster was, zou ondervragen over haar eventuele nachtelijke be- zoekei-s. Het zou té brutaal zijn „Je behoeft me niets te vragen," zei mevrouw Fincham. „Ik vertel je toch niets. Ik zal je nooit iets ver tellen. Nooit! Als je er zelf achter komt, zal 't iets heel anders zijn. Dan zou ik er niets aan kunnen doen en zou hij me niets kunnen maken. Dan zou je 't Parkinson kunnen ver tellen en hij zou wel weten, hoe hy moest optreden." „Maar waarom wilt U niet praten met mij?" vroeg Constance dringend, en zonder erbij na te denken, knielde ze naast de stoel van mevrouw Fin cham en greep haar hand. Al haar weerzin ten opzichte van de oude vrouw scheen op dat moment weg te vallen. „Waarom praat U niet met mij Ik zou Parkinson toch vertrou welijk kunnen inlichten en hy zou eventueel maatregelen kunnen ne men, zonder dat iemand er ooit achter zou komen, dat U mij iets verteld had. Men zou kunnen denken, dat ik 't zelf had ontdekt. Alstublieft, vertelt U mij toch, wat er isU moet 't doen, voor Uw eigen bestwil!" Mevrouw Fincham scheen echter nog meer Ineen te krimpen en duwde het meisje van zich af. Haar gezicht was lijkbleek geworden en haar ogen staarden voor zich uit. „Nee, nee, nee. Hij zou er achter komen. Je moet 't zelf ontdekken. En wel zo spoedig mogelijk. Hy is intelli gent, weet je en handig", mompelde ze bijna onverstaanbaar. Ze begon te hijgen en te kreunen. Constance stond haastig uit haar geknielde houding op. „Maakt U zich niet zo van streek, mevrouw Fincham, ik zal U wat te drinken geven. Is er cognac of iets dergelijks?" „In het buffet... in een hoekje..." hijgde mevrouw Fincham. Constance haastte zich om de fles te vinden. Vaag constateerde ze, dat er op een tafeltje een gebruikt glas stond en dat er een sigarettenaansteker op de schoorsteen lag metPhilip Bagnet's initialen. Dus was het toch Philip, die hier geweest was? Con stance voelde zich doodmoe en onge lukkig. Om welke reden dan ook had ze liever gewild, dat hij 't niet wa3. Op de een of andere manier scheen een schurkenrol niet bij hem te passen. De wetenschap, dat Parkinson ver weg was, gaf haar een extra onbe haaglijk gevoel. Ze zou hem natuurlijk kunnen schrijven. Per luchtpost zou ze hem vrij snel kunnen bereiken Ze overlegde dit, terwijl ze mevrouw Fincham een glas cognac inschonk. „Alstublieft", zei ze vriendelijk, „drinkt U dat maar eens gauw op. U behoorde, eigenlijk al lang in bed te liggen." Ze sprak beschermend als te gen 'n kind. En onderwijl had ze maar één idee in haar hoofd; chantage! Het moest iets met chantage te maken hebben! Dat verklaarde ook de grote sommen gelds, die zonder nadere ver klaring opgenomen waren. Ze herin nerde zich, hoe Parkinson zich eens tegenover haar over een andere cliënt uitgelaten had: „Zulke mensen zijn weerloos en volkomen dwaas. Daarop funderen chanteurs hun practyken. (Wordt vervolgd),

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2