Arnhemsche Courant GELDERS DAGBLAD GEHELE NEDERLANDSE VOLK HELPT Biedt allen hulp! Nog honderden mensen op eenzame boerderijen geïsoleerd Amerikaanse hulp Giftenstroom bij Rampenfonds van vele bedrijven en vakbonden De landbouw helpt Beroep op onze lezerskring Koningin gaf kleding 1050 doden Ellende op Schouwen Duiveland Dinsdag 3 Februari 1953 139e Jaargang No. 19998 Uitgave: Uitgevers Maatschappij Arnhem N.V. Directeur D. Henny Hoofdredacteur A. Lamm erts van Bueren (Waarin opgenomen de Nieuwe Arnhemsche Courant) Abonnementsprijs: 47 ct. p. w., f 6,10 p. kwartaal. Bureau: Koningstraat 15, Arnhem, Telefoon 24841 Postrekening No. 276432 Redactie: TeL 24843 ]VÏET GROTE SPONTANEÏTEIT heeft 0113 volk gereageerd op de oproep om hulp aan de slachtoffers van de watersnood. Op het hoofdkwartier vaii het Nationaal Kampen fonds stromen van alle zijden de bijdragen binnen en worden aanbiedingen in de meest uiteenlopende vorm tot hulp gedaan. Hoe zeer wordt meegeleefd blijkt duidelijk uit de tot nu toe binnengekomen gaven. Dinsdag was een bedrag van ruim 2 millioen gulden ontvangen, uitgezonderd de vele stortingen per giro, die nog niet binnen zijn. Daarnaast zijn duizenden en nog eens dui zenden kledingstukken ingeleverd. Tal van bedrijven en instellingen doen nog voort durend telefonisch en telegrafisch mededelingen van belangrijke bijdragen aan het Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 31, Den Haag, Giro 9 5 7 5. Een bedrag van 1.000.000,is toegewezen als bijdrage van de georganiseerde Nederlandse Land bouw en de georganiseerde Nederlandse Zuivelbereiding. Een van onze grootste interna tionale bedrijven stelde een half millioen beschikbaar. Grote bedragen. De N.V. Philips gloeilampenfabrie ken heeft 1000.000 geschonken. Bo vendien heeft het personeel dat 25000 mensen omvat, het besluit genomen om in de komende week twee uren over te werken ten behoeve van de slachtoffers van de ramp. Dit laatste bedrag zal door de N.V. Philips wor den aangevuld met de resultaten ver kregen uit deze extra arbeid. Ook de directie van de Algemene Kunstzijde Unie te Arnhem stelt een bedrag van honderdduizend gulden be schikbaar. De ondernemingsraad van de A.K.U. besloot aan ue werknemers aan te bevelen, G-ft behoeve van het Rampenfonds gestand te doen van acht uur loon of; 4% van het maandsalaris. Enige porsoneelafondsen van de A.K.U. hebban eveneens bijdragen toegezegd. directie van de Hoogovens heeft aén bedrag van vijftigduizend gulden aangeboden. Onder het personeel is een ijjstactle gehouden. Vier uur loon op 2% van 't maandsalaris wordt af gestaan. De UniievcV heeft een kwaiL milli oen geschonken; de Nederlandse bio scoopbond en de stichting Bio-vacan- tie-oord f 100.000. Het eerste filmnieuws van de ramp draait in de bioscopen. Tot en met 12 Februari wordt in alle bioscopen ge collecteerd. Iemand, die onbekend wenst te blij ven, heeft een bedrag van honderddui zend gulden geschonken. De Nederlandse meelimporteurs heb ben hun bezit aan jute zakken, 66000 stuks, ter beschikking gesteld. De algemene Nederlandse Bouw- bedrjifsbond staat 10.000 af. De Fe deratie van de drie kruideniersbon- den, de kruideniersvakcentrale, lieeft een actie ingezet ten bate van de ge troffen kruideniers. Een fonds is ge vormd onder de naam ,,De kruideniers helpen hun collega's". Een eerste storting van drieduizend gulden is reeds gedaan. Textielindustrie in actie.. De regionale commissie Twente uit de Vakraad voor de textielindustrie heeft aan alle textielondernemingen in Twente en de Gelderse Achterhoek ge adviseerd, dat alle werknemers van hoog tot laag een vacantie-of snipper dag afstaan. Het hierdoor ter beschik king gekomen bedrag wordt door de werkgevers met tenminste een zelfde bedrag verhoogd. Verwacht wordt, dat hierdoor 650.000 zal worden op gebracht. Na één middag collecteren Is ln Al melo 110.000 bijeengebracht. Bemanning en passagiers van de „Overijssel" brachten op de valreep f 390 bijeen; bemanning en passagiers van de „Modjokerto" maakten uit de Middellandse Zee telegrafisch 823 over. De gezamenlijke kernen van de Kon. Rotterdamse Lloyd hebben een dag loon aangeboden. Het personeel sloot zich hierbij aan en zo kwam 20.000 bijeen. Een collecte op de Maaandagbeurs te Rotterdam heeft 68.750 opge bracht. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam deelde ons mede, dat ge bleken is. ,dat er pei'sonen zijn, die mis bruik maken van de rampzalige toe stand waarin anderen zich bevinden. Door middel van zelfgemaakte inte kenlijsten met gefingeerde bedragen collecteerden zjj by voorkeur 's avonds DE VOORZITTER van de Stich ting voor de Landbouw, de heer H. D. Louwes, heeft enige mededelingen gedaan met betrek king tot de steun, die door de Stichting verleend wordt ta.v. de getroffenen. De stichting staat landelijk, provin ciaal en regionaal klaar alle nodige hulp te verlenen, waarbij met name is te denken aan het inventariseren van de beschikbare stalruimte. Be- paaide maatregelen voor de voedsel voorziening, van mens en dier, ook met het oog op hetgeen in de overstroomde gebieden verloren is gegaan; aan Het geen nodig is om de geleden schade zo goed mogelijk vast te leggen. Voorts wordt gedacht aan het geven van die aanwijzingen, welke een zo goed mo gelijke registratie van het vee kunnen bevorderen en allerlei kwade gevolgen voor de gezondheidstoestand van de veestapel men denke aan 't mond en klauwzeer, de tbe-bestrijding zo veel mogelijk in te perken. In verband hiermede verzoekt de heer Louwes de districtsorganen van de Stichting voor de Landbouw in de getroffen gebieden en in een wijde kring daaromheen zich klaar te houden om de plaatselijke bureauhouders voor dit werk bij te staan. langs de huizen. Men zij dus gewaax*- schuwd. Bonafide collectanten zyn in het bezit van een legitimatiebewijs. IIIIIIIIIII10IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl!llllillllllll!llll!lllllllllllll!llll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIII!lllllllllllllllllllill ^ntzaglijk is de nood, die door de overstromingsramp <n het Zuid westen van ons land is veroorzaakt. Heel ons volk moet naar ver mogen bijdragen om daarin te voorzien. In overleg met het Na! ionaal Rampenfonds stellen wij ons administra tief orgaan beschikbaar \oor de inzameling van gelden. NIEMAND BLIJVE ACHTER! Alle giften, groot en klein, zijn welkom. Wij nodigen onze lexers uit ons hun gift te doen toekomen door: 1. storting aan de loketten van onze bureaux; 2. overmaking op onze rekening bij Van Ranzows Bank Arnhem; 3. overschrijving of storting op onze giro-rekening No. 276432. De ontvangen gelden worden in ons blad verantwoord en afgedragen aan bet Nationaal Rampenfonds. iiiiiiiii!iiiiiiiiiii!iiiiiiiii!iii!iiiiii!iiiiiiiiiiiii!iiiiniininiiiiiiiiiiiiiiiin Voordat de Koningin gisteren naar de noodgebieden vertrok heeft zij eerst haar eigen garde robe en die van haar vier kinderen nagegaan om te zien hoeveel zij voor de noodgebieden beschikbaar kan stallen. Een enorm pak is op de intendance van het Nederland se Roode Kruis ontvangen. De goederen worden ter beschikking jesteld van de commissarissen van de Koningin in de getroffen gebieden, die als leiders van net. hulverlenings- werk in hun gebieden de verdeling naar behoefte zullen verzorgen. De secretaris-generaal van het Zweedse Roode Kruis heeft de direc teur van het Nederlandse Roode Kruis opgebeld om te vragen, waarmede Ne- dex-land in deze nood kan worden ge holpen. Voorlopig is alleen om Kleding gevraagd voor de van alles beroofden. Ook het Belgische cn het Luxemburg se gezantschap hebben het Nederland se Roode Kruis hulp aangeboden. Deelneming Sovjet-Unie De ambassadeur van de Sovjet- Unie heeft uitdrukking gegeven aan net diepe medeleven van zijn regering met de ramp welke Nederland heeft getroffen. Weinig wind TN NOORD-BRABANT is alles ten Westen van de lijn OssendrecbtWoensdrechtBergen-op-Zoom Halsteren en Steenbergen overstroomd. De weg HalsterenSteenbergen dreigt thans te overstromen. Op één plaats spoelt het water reeds over deze weg. Men poogt met zakken zand 'een doorbraak te voorkomen. De ICruislandse polder loopt gevaar en daarom wordt op last van de burgemeester Kruisland ge- evacueerd. Nieuw Vossemeer is reeds geheel geëvacueerd. In Steenbergen zijn 13 lijken aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van slachtoffers lit Vossemeer. Verder is overstroomd het gebied ten Noorden van de Steenbergse Vliet en ten Zuiden van de Diutel en voorts alle9 ten Westen van de Prinslandse polder langs het Volkerak. Deze polder zelf is echter nog intact. Ook is overstroomd het gebied ten Noorden van de Dintel en de Mark, Westelijk begrensd door de spoorlijn bij Zevenbergsehoek tot aan bet Hol lands Diep. Ook is ondergelopen liet ;ebied san Hoze Z*v: p- Lage Zwaluwe, Wagenberg en Drimmelen én dat ten Noorden van de lijn Geertruidéïinerg'WaalVijfc tot de Maas. Dë Biesbosch is geheel over stroomd. Het land van het Land van Heusden en Altena is overstroomd ten Westen van de lijn Werken dam, Almkerk en Dussen. Er zijn enkele doorbraken bij Almkerk. In een telefonisch onderhoud met de gemeentesecretaris van Steenbergen, de heer Bax, heeft het A.N.P. een globaal overzicht gekregen van de situatie in de Westelijke punt van Noord-Brabant en het daaraan vast zittende, tot de provincie Zeeland be- hoi-ende schiereiland St. Philipsland. In de afgelopen dagen is Steenbergen overstroomd geweest met vluchtelin- ;en uit St. Philipsland, Anna Jacoba n Nieuw Vossemeer. Lang niet de voltallige bevol king van de genoemde plaatsjes ls echter gered. Vandaag zal waar schijnlijk aan het licht komen of de honderden bewoners van een zame en geïsoleerde boerderijen nog gered kunnen worden want bjj het krieken van (le dag trekken militaire eenheden in motorboten en platboomvaartuigen de polders in om het gehele gebied af te zoe ken. ilülüüllllilllülllll De ramp, die Nederland heeft getrof fenheeft hst gehele land m rouw ge dompeld. Een luchtopname van de overstromingen te Ooltgsnsylaat, de huizen staan tot aan de dakgoot onder water. (Luchtopname ANP-foto) Geerti-uïdenberg heeft 1500 evacué's uit Hank. De burgerij van dit stadje zorgt voor de voedselvoorziening van ongeveer 300 ingeslotenen in het nood- gebied van Hank en Dussen. De mili- taïren bereiden warme maaltijden en brengen voedsel met pontons naar het overstroomde gebied. Hank is geheel ontruimd.- Geertruiden berg heeft age- noeg geheel blank gestaan. Een con- seivenfabriek verloor de gehele ogst. De schade van dit bedrijf wordt ge schat op c-ngeveer 1.000.000. In Raamsdonkveer zijn twee doden onder wie een baby van 6 weken. Er zijn geen vermisten. De materiële schade in Raamsdonkveer is aanzien lijk. 25 huizen zijn volledig vex-woest en ongeveer 40 huizen zijn onbewoon baar geworden. Eerst in de loop van Maandag bleek welk een omvang' de ramp voor het plaatsje Nieuw Vossemeer, op de uiterste Westpunt van Brabant gele gen, heeft aangenomen. Zondag was door militaire reddings ploegen getracht contact met het dorp te krijgen, dit lukte echter niet. Bo vendien was de telefoonverbinding ver broken zodat geen berichten door kwa men. Na een nacht van moeizame stiijd met het water slaagden de militairen er in met boten in het dorp te komen. Vandaag konden de bewoners die zich op zolders en daken hadden weten te hergen uit het bedreigde gebied ge bracht worden. Gisteren tegen de avond waren alle 1600 inwoners via Steenbei-gen verder Brabant in geëvacueei'd. Door de snel heid waarmee de vloed heeft ovex-val- len zijn vele huizen ingestort. Volgens onofficiële gegevens zyn een vijftigtal mensen jammerlijk in het water om gekomen. Weei-svex-wachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond Zwaar bewolkt met later ver spreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord- Oost en Nooi-d. Temperaturen even boven het vriespunt maar vannacht en morgenochtend plaat selijk lichte vorst. Morgen: Zor. op 8.16; onder 17.33 Maan op 23.58; onder 9.35 Tsjechische minister ontslagen Radio-Praag meldt, dat de Tsjecho- slowaakse president Gottwald de mi nister van Buitenlandse Zaken, Vlliam Siroky, van zijn ambt heeft ontheven. Siroky wordt opgevolgd door Vaclav David. Vliegtuigenhelicopterszandzakken zoeklichtenvervoermiddelen JJ|E AMERIKAANSE GENERAAL EDDY heeft Nederland beloofd, dat Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland zullen zorgen voor zoveel mogelijk vliegtuigen, helicopters, zandzakken, zoeklichten, vervoermid delen, walkie-talkies en halacone-tabletten, deze laatste om veter te zuiveren. Hij zeide, dat hij reeds machtiging had gegeven, lot het zenden van zes helicopters uit Duitsland. Deze belofte werd door hem gedaan, nadat hij een vlucht van een uur had gemaakt over het getroffen gebied in een Amerikaans luchtmachtvllegtuig, waarin gezeten waren de vijftien as sistenten van de generaal, onder wie generaal-majoor William H. Middles- ward, hoofdkwartiermeester van het Europese bevel van het Amerikaanse leger, schout-bij-nacht Howard E. Orem, commandant Amerikaanse ma- rinestrydkrachten in Duitsland en bi-igade-generaal Robert C. Gard, plaatsvervangend clief-staf operaties. Dit vliegtuig werd begeleid door twee Nederlandse beechrafts met Ne derlandse militairen en burgerautori teiten. In een onderhoud, daarna, waarby minister Staf en staatssecretaris Kra nenburg aanwezig waren, gaf dr. J. van Veen, hoofdingenieur rijkswater staat, een overzicht van de toestand. Hij deelde mee, dat er één millioen mensen in nood zyn. Het grootste deel Qntstellend zijn tie getallen doden. die nu uit de geteisterde gebie den gemeld worden. Nadat het totaal aantal vannacht tot 620 was gestegen, kwamen er later berich ten uit Stavenisse, waar net aantal verdronkenen op '200 werd gesteld en uit Oude Tonge, waar in een schuur de lichamen van 130 omge komenen zijn gevonden. Op Scliouwen-Duiveland zijn volgens een eerste bericht 50 neu-en ver dronken. Het totaal aantal slacht offers volgens deze helaas nog steeds voorlopige opgave bedraagt dus 1050. van Zuid-West-Holland staat onder zout water en de binnenhavens zijn moeilijk te bereiken. Hy zei moeilijk te kunnen meedelen, hoeveel bressen er in de dijken waren geslagen, doch hij schat het aantal op 50 tot 80. Hij ver volgde, dat vele mensen zich nog in bomen ophouden en te apathisch zijn om gebruik te maken van door vlieg tuigen gedropte rubberboten. Amphï- bievoertuigen zijn het enige middel om deze mensen te verlossen. Generaal Buurman van Vreeden ver- klaarde, dat evacuatie en herstel van de vei'blndingen de voornaamste on middellijke taak is, Generaal Eddy zeide tenslotte nog dat hy a) het mo gelijke zal doen om de nood te ver lichten, doch hjj voegde hieraan toe, dat. de omvang van de nood zo ont- z; ttend is, dat hij nog niet kan zeg gen, hoeveel hulp de Amerikaanse strijdkrachten kunnen verlenen. Licht in de duisternis Temidden van de diepe verslagenheid over de ontzettende ramp, die volk en vaderland getroffen heeft, in een wereld, die door zovele vei'ontrustende verschijnselen in duisternis is gehuld, is een helder, breed-uit-stralend licht ontvlamd, een licht van diepe mense lijkheid, een licht van de beste gevoe lens die de mens kunnen bezielen. Wij weten, het kan niet het onpeilbare leed wegnemen, dat duizenden en duizenden pijnigt, het kan niet de in ontelbare harten geslagen wonden helen. Het neemt niet de onzekerheid van ons over de omvang van de ramp, waaromtrent van uur tot uur nieuwe ontstellende bijzonderheden bekend worden. Maar toch doet het oneindig goed, dat spon tane medeleven overal ter wereld met de nood van ons volk. Een nood, die helaas niet alleen maar een Nederland se nood is. Ook ons Engelse broeder volk gaat gebukt onder diepe rouw, nu het door dezelfde natuurkrachten, die hier zo onbeschrijfelijk onheil aanricht ten, getroffen is in een omvang, die zeker niet minder is dan de catastrophe die ons trof. Wy leven mede met dat volk, omdat wy, meer dan welk ander volk ook, kunnen peilen, hoe schrij nend de smaTt moet zijn. Wij voelen ons, in ons gemeenschappelijk leed, nauwer met elkaar verbonden dan ooit, welhaast nauwer nog dan in de oorlogs jaren, toen wij van het verbeten stand houdende Albion het dagen van onze vrijheid verwachtten. Het is of een machtige golf van medeleven, van menselijkheid, van barmhartigheid door de volken is gevaren. Spontaan wordt van alle kanten hulp aangebo den en het mag hier gezegd zijn, hoe zeer het ons goed doet, dat men daar bij in Duitsland voor ging. Dat juist is zo bemoedigend, omdat het ons open baart, dat ook daar het goede niet ver loren is, maar zich doet gelden in wel dadige spontaneïteit. En dat daadwer kelijk medeleven van al die andere grote en kleine landen, die onze bond genoten zijn, het doet ons beseffen, dat wij verbonden zyn door banden van hart tot hart. Ons volk zelf levert een prachtig be wijs van eensgezindheid en offer bereidheid. Een ieder popelt om iets te kunnen doen om het leed te verzach ten, de helpende hand te bieden. Het geschiedt niet een bewogen hart, in het diepe besef van lotsverbonden heid. De betekenisvolle zin van het Bijbelwoord: „Als één lid lijdt, lijden alle leden gelijkelijk" wordt sterker dan anders in deze dagen begrepen. Jong en oud zijn in de weer om de hulpactie van zo groot mogelijke om vang te doen zijn en het devies: snelle hulp is dubbele hulp is een sterk levend begrip. Zoals altyd, gaat ons Koninklijk Huis hierbij voor. Reeds Zondag heeft Hare Majesteit de Koningin zich met haar oudste dochter naar de geteisterde gebieden begeven om de getroffen be volking te bemoedigen en te troosten. Diepe ontroering heeft 't gewekt, toen Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, het ontstulmige en gure weder trotserend, gisteren naar de noodgebieden ging en, ondanks de ver moeienissen daaraan verbonden, van de ene plaats naar de andere trok, dik wijls langs grote omwegen, om het volk, dat toch altyd hé&r volk gebleven is, haar diep en innig medeleven te tonen. Wat moet het die geslagen har ten goed hebben gedaan, dat de Moeder des Vaderlands in het uur van hun be proeving bij hen wilde zijn! Welk een prachtig voorbeeld werd ons daai-door gegeven en hoezeer moet het ons op wekken onze krachtsinspanning te ver dubbelen en onze offerbereidheid te stimuleren! Gisteren spraken wy de hoop uit, dat de aloude geest der vade- x*en. die in zo menige zware beproeving stand deed houden, de ongunst deed trotseren, ook nu weer over ons volk vaardig zou blijken. Daarbij zijn de Oranje's ons altyd vóór gegaan en ook nu weer mogen wij met een dankbaar hart constateren, dat zy ons met hun lichtend voorbeeld willen leiden. Laten wij de diepe zin daarvan verstaan en moge het ons opwekken in de duister nis van deze wereld, in de donkerte van de rampspoed, die over ons volk gekomen is, het licht brandende te hou den van oprechte naastenliefde, van de brandende wil elkaar tot hulp en steun te zijn, van de diepste menselijkheid. Dan zal het niet alleen droefheid en verslagenheid zyn in deze dagen, maar ook moed om te dragen en geloof om te volharden in de opbouw van een betere wereld. „JJaar aan de overkant in Zierikzee, daar is het erg", zeiden ze in lar- seke en 'ze kunnen liet weten, want enkele vissers waren er in de buurt geweest en ze spraken van tientallen doden, huizen die op inkor ten staan, geen licht, geen verwarming en weinig voedsel. Zevenduizend mensen zaten daar gisteren nog te wachten, ongeteld de andere veertien- duizend van hei eiland Scliouwen-Duiveland. In Zierikzee staat het water anderhalve meter hoog. De patiënten van het ziekenhuis te Noordgouwe (6 km afstand van Zie rikzee) zaten gisteren op de zoldei-, Zierikzee wordt geëvacueerd. De klei nere gemeenten in de polders zijn ge ïsoleerd. Slechts het gebied rondom Haamstede is droog. Naar Zierikzee zijn schepen onderweg. Bij den Offenhoofd.Dreischer. Burgh, Sluis, Stevensluis en Sintansland sloe gen de dijken weg. Talrijke huizen wa ren ondei-gelopen en wegge-:1 <oen Bruinisse is thans ondergo binnendijk is doorgebroken. Erd-'f-ics- middelen worden gezonden in verband met de kritieke toestand in het achter land. Op Schouwen stond zo'n sterke stroom, dat de door vliegtuigen uitge worpen rubberboten afdreven. Hedenmiddag ls Bruinisse ge- evaeueerd; 2300 mensen hebben de plaats verlaten. Er zijn nog vele '«ersonen aan wezig in On&terland en onniiddel- 'yl.e omgeving. De burgemeester Bruinisse verzoekt schepen v-x>- d' evacuatie te zenden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1