Hedenmorgen reeds 877 doden geteld Zeeuwss en Zuidholiandse eilanden nood-centra Streeknieuws Streekagenda Dinsdag 3 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerste blad W est-Nrd-Brabant, Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Holland minder getroffen ROTTERDAM. Het heeft lang geduurd voor het mogelijk was enig bericht omtrent de toestand op Schouwen-Duiveland, Goeree-Overflakkee en Voome-Putten te geven. Nu is bekend dat geheel Schouwen-Duiveland, op een schamel rijtje duinen na, geheel onder water staat. Op de Zuid-Hollandje en Zeeuwse eilanden ligt het centrum van het rampgebied. Via de radio van het voor de kust van Schouwen vastgelopen Finse schip Bore 6, heeft men contact met de buitenwereld kunnen krijgen. Haamstede heeft met klem verzocht om medische hulp en medica menten. De evacuatie over zee is dringend noodzakelijk. In Zïerikzee zijn tot nu toe 19 doden te betreuren, in Kortgene 35, in Hellevoetsluis 5, Numansdorp 55. Texel tot nu toe twee doden Bij Stavenisse waar zich gisteren een nieuwe, doorbraak voordeed, voltrok zich de ramp in een ogenblik tijds. Ruim twintig gaten zijn in de zeedijk gekomen Velen poogden het vege lijf te redden door op de daken der hui zen te klimmen. In Brouwershaven werd per ama teurradio" gisteravond dringend om rubberboten gevraagd. De door de vliegtuigen gistermiddag uitgeworpen rubbervlotten, zijn grotendeels naar zee afgedreven. Een vloot van vis sersvaartuigen is naar Schouwen- Duiveland, Goeree-Overflakkee onder weg om de gevraagde evacuaties in de loop van hedenmorgen zo nodig tot stand te brengen. Volgens hedenmorgen uit Zierikzee ontvangen radio-mededelingen zal Bruinisse in de loop van vandaag eva cueren. N In Ierseke spoelde een vlot aan uit Ouderkerk. De opvarenden verklaar den dat onderweg vier anderen van het vlot waren gespoeld en verdron ken. West Noord-Brabant! In eentelefonisch onderhoud met. dégèmeente-secretarië van Steenber gen, de heer Bakx, heeft het A.N.P. vanmorgen een globaal overzicht ge kregen van de situatie in de Weste lijke punt van Noord-Brabant en het daaraan vastzittende, tot de provincie Zeeland behorende schiereiland St Philipsland. In de afgelopen dagen is Steenbergen overstroomd geweest met vluchtelingen uit St Philipsland, Anna Jacoba en Nieuw Vossemeer. De evacué's werden tijdelijk in de gebou wen van de Hollandse Kunstzijde Unie, die als opvangcentrum hebben gefungeerd,-opgenomen en zijn intus- f"* Streekni puws Ede Horloge van drie meter voor Gemeentehuis Het gemeentebestuur van Ede heeft van ir M. M. van Hoffen uit Benne- kom de aanbieding gekregen, een uit de eerste helft van de achttiende eeuw datèrend staand horloge in bruikleen te ontvangen. De heer Van Hoffen heeft dit „hor loge" bij een erfenis ontvangen, en omdat het niet minder dan 3.10 meter hoog is, kan hij het in zijn eigen wo ning niet plaatsen. Het uurwerk, dat in 1734 door Hen- drick de Leeuw uit Amsterdam werd vervaardigd, is uitgerust met een zil veren carillon, dat zich elk half uur laat horen. De waarde van dit „hor loge", dat pas door de heer W. F. Henry te Utrecht werd gereviseerd, bedraagt vijf a zes duizend gulden. Het Edese gemeentebestuur heeft dit aanbod met grote erkentelijkheid aan vaard. Voorlopig zal de klok een plaats krijgen in de hal van het gemeente huis. Als in - het najaar de nieuwe trouwzaal gereed komt, zal het antieke uurwërk daar ondergebracht worden. Epe BOON EN BURGER-ALLEE BEHOUDEN. De gemeenteraad van Heerde be sloot 16 Januari 1952 tot velling en verkoop van de eiken oprijlaan naar Huize „de Boonenburg", de zg. Boon enburger-allec- Tegen dit besluit ontstond een gro te actie en Geö. Staten van Gelder land. die sanctie aan dit besluit moesten geven, ontvingen van alle zijden ernstige bezwaarschriften. Dit College besloot op 19 Maart d.a.v. goedkeuring aan het raadsbe sluit te onthouden. Hierop ging de gemeenteraad van Heerde in beroep bij de Kroon en bij Kon Besluit van li December 1952, no. 4, opgenomen in het Provinciaal Blad nr. 12 van dit jaar is het be roepschrift van de gemeenteraad on gegrond verklaard o.m. uit overwe ging dat de schade, welke door het omkappen van de eikebomen die van het dorp Heerde in Zuidelijke rich ting staan langs de Westzijde van het onder de Natuurschoon wet ge rangschikte landgoed „de Boonen burg" het natuurschoon van de ge meente Heerde zou worden toege bracht, een genoegzaam dringende reden oplevert om aan het raadsbe sluit goedkeuring te onthouden. sen naar het achterland gebracht. Lang niet de voltallige bevolking van de genoemde plaatsjes is echter gered. Vandaag zal waarschijnlijk aan het licht komen óf de honderden be woners van eenzame en geïsoletrde boerderijen nog gered kunnen worden, want. bij het krieken van de dag trek ken militaire eenheden in motorboten en platboomvaartuigen de polders in om het gehele gebied af te zoeken. In tegenstelling tot. eerdere berich ten, die meldden dat in de buurt van Steenbergen 16 doden zouden zijn aanr gespoeld, meent de heer Bakx met zekerheid te kunnen zeggen, dat dit er slechts 7 zijn: 4 doden afkomstig uit Nieuw Vossemeer, 2 uit St. Philips land en 1 uit Steenbergen. De eerste vluchtelingen, die Steen bergen Zondagmorgen via de Slaakdam Bij het ter perse gaan van dit nummer, hedenmiddag één uur, was het aantal slachtoffers van de overstromingsramp, over wie zekerheid bestaat, dat zij zijn omgekomen, 627. Op grond van binnengekomen berichten zal ge vreesd moeten worden, dat dit cijfer met ongeveer 250 zal moe ten worden verhoogd. De ramp gezien vanuit de lucht Vliegtocht boven noodgebied DEN HAAG. De Dakota PH—TDW van de K.L.M, met gezagvoerder Bik. heeft gistermiddag van het vliegveld Valkenburg uit een vlucht van drie en een half uur gemaakt boven de zwaarst getroffen gebieden. Aan boord werden meegenomen vier rub berboten, ieder plaats biedend aan vier personen, ongeveer 150 zakken voedsel en tien grote pakken jutezakken. Twee rubberboten konden worden uitgeworpen boven geïsoleerde boer derijen op Noord-Bcveland. Een vertegenwoordiger van de K.L.M.die de tocht heeft meege maakt. vertelde ons, dat een van de boeren er in geslaagd is, tot zijn nek in het water over zijn erf lopend, zo'n boot te pakken te krijgen. De derde rubberboot werd uitgeworpen boven Middelharnis. Veel voedsel kon worden uitgewor pen boven Goeree-Overflakkee (Mid delharnis, Sommelsdijk, Dirksland en Stellendam). Beveland en boven Sint Maartensdijk op Thoien. Jutezakken zijn o.a. uitgeworpen boven Middel harnis, waar men met kalkletters op Koningin Juliana naar overstroomde gebieden DEN HAAG. H.M. de Koningin is hedenmorgen half tien per vliegtuig vertrokken naar de overstroomde ge bieden, welke zij eerst vanuit de lucht in ogenschouw nam. Daarna landde H.M. op een vliegveld in Noord- Brabant, waarna zij de geteisterde ge bieden in deze provincie bezocht. bereikten, kwamen uit St. Philipsland, dat thans geheel blank staat. Er is uiteraard niets gered. Zij zijn intussen met bussen weggebracht naar Rcozen- daal en Breda. St. Philipsland telt officieel 2194 inwoners, doch hoogstens 1300 van hen zijn Steenbergen binnen gekomen en thans naar het achterland gebracht. Wat er met de andere 800 tot 900 bewoners is gebeurd, is niet be kend. Men hoort er „de meest tegen strijdige berichten over". Zeeuwsch-Vlaanderen. „Wij hebben thans de indruk, dat de binnendijken het verder wel zullen houden en het overgrote gedeelte van de polders in het Oostelijke deel van Zeeuwsch-Vlaanderen gered is, zo ver klaarde hedenmorgen de burgemëes- ter van Kloosterzande, de heer Hou- tegem. Dank zij de spontane en mas sale hulp van heinde en verre heeft men het ergste kunnen voorkomen en is het aantal slachtoffers in dit ge deelte van Zeeuwsch-Vlaanderen tot acht beperkt gebleven. Tessel. Uit betrouwbare bron is mèdege- deeld, dat op Texel tot nu toe twee lijken zijn geborgen, t.w. van de 56-jarige smid R. IJska uit De Waal en de 36-jarige melkhandelaar D. Kuip Prinses Beatrix geeft nieuwe fiets weg DEN HAAG. H:K.H. Prinses Beatrix heeft spontaan.het nieuwe rij wiel, dat haar op haar verjaardag werd aangeboden door een rijwielhandel te Soestdijk, geschonken aan de hulpacties voor het Rode Kruis. Zilveren doctoraat. Prof. dr F. Rut ten, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en thans hoogleraar in de algemene, empirische en sociale psychologie aan de univer siteit te Nijmegen, zal op 15 Februari a.s. het feit herdenken, dat hij 25 jaar geleden te Leuven, cum laude, promo veerde in de Nederlandse letteren. Prof. Rutten heeft ook geruime tijd te Utrecht psychologie gestudeerd. de dijk de noodkreet: Rubberboten s.v.p. en zakken, had aangebracht. Zo uit de lucht gezien, zo vertelde ons de vertegenwoordiger van de K.L.M., krijgt men een goede indruk van de verschrikkelijke omvang van deze ramp. Op-vele Boerderijen zitten nog mensen. Zeer veel vee is verdron ken en hier en daaT ziet men een een zame koe op een kleine verhoging in het land. Paarden steken alleen nog met hun nek boven water uit. - Overflakkee staat onder water. Op Goeree schijnt de toestand, uit de lucht gezien, iets minder ernstig. Wel kreeg onze zegsman de indruk, dat het water dalende is. Nog maar zelden ziet men, dat het water tot aan de dakgoten staat. De tocht was, wa! de hulpverlening betreft, wel ge slaagd, meende deze ooggetuige. De marine doet met haar vliegtuigen eveneens uitstekend werk. Prins Bernhard: Grootste catastrophe NEW YORK. Prins Bernhard heeft voor zijn vertrek naar Nederland, met een gewoon lijntoestel van de K.L.M. op het vliegveld Idlewild, de volgende verklaring afgelegd: „Ik heb mijn bezoek aan de Verenig de Staten afgebroken en vertrek thans naar mijn land, dat de grootste cata strophe heeft ondergaan die het land in vredestijd ooit, sinds de middel eeuwen heeft geteisterd. De worsteling tegen de zee is altijd een voortdurende strijd geweest voor 't Nederlandse volk, welks historische taak het ge weest is en nog is om grote stukken vruchtbaar land aan het wa ter te ontworstelen. De huidige cata strophe herinnert er aan dat Hollands gevecht tegen de zee nog steeds voort duurt. Ofschoon de overstroming uit gebreide gebieden onder water heeft gezet, waarvan sommige nog slechts kort geleden de oorlogsverwoesting te boven waren gekomen, weet ik dat ons volk deze beproeving met dezelfde kalmte opneemt als het altijd getoond heeft in zijn eeuwenoude strijd tegen de elementen. Ik ben diep erkentelijk voor_ de vele uitingen van sympathie van het Amerikaanse volk die mij ge durende de afgelopen twee dagen heb ben bereikt. Alles wat ik- u thans wil vragen is, dat gij uw Nederlandse bondgenoten uw morele steun en ge beden zult geven in hun uur van be proeving". uit De Koog. Nog vier personen zijn door familie als vermist opgegeven. De kans, dat zij levend zullen worden teruggevonden, wordt klein geacht. f HET RAMPGEBIED. In deze kaart géven wij een nauwkeurig, overzicht van de situa- tie, zoals deze thans bekend is. De bron voor deze publicatie is in hoofdzaak de stafkaart, die gene- raai Buurman van Vreeden heden- j ochtend op zijn persconferentie ter tafel bracht. Enkele aanvullingen ontleenden wij onder meer aan het A:N.P. Een uur muziek IN HET gymnastieklokaal van het gymnasium, dat zich door zijn acoustische kwaliteiten uitstekend leent voor hel ten gehore brengen van muziek, heeft het Hollands Piano-trio, dat gevormd wordt door Sini vah den Brom. piano, Sam Tromp, viool en Reijnier Bresser, violoncel, welk trio de 'plotseling verhinderde heren Theo Olof en W. Hielkema verving, voor de leerlingen van de middelbare scholen Maandagmiddag een concert gegeven, dat door de jeugd met grote en diepe aandacht is gevolgd. Als gewoonlijk ging aan de gespeelde werken pi^no-trio's van Haydn, Mendelssohn en Dvorak, een toelich ting vooraf, een toelichting, verzorgd door Sam Tromp, die wij ditmaal niet bijzonder konden waarderen, omdat ze, naar onze smaak, juist iets te „bele rend" was om interessant te zijn. Maar mocht de toelichting niet boeien, het spel van het trio deed dat wel, want evenals Gerard Hengeveld, weten ook deze drie kunstenaars op de achtergrond te treden en alleen de componist aan het woord te laten. Inzonderheid van het Dumky-trio .van Dvordk gaven zij een spannende en doorleefde vertolking, die geen wens onvervuld liet. Wat is dit trio prachtig op elkaar ingespeeld en welk een innerlijke bewogenheid spreekt uit dit musiceren. Haydn's trio tekende ons de Weense meester ten voeten uit, en de stralend doorzichtige ragfijne muziek van Mendelssohn kon in deze uitvoering alleen maar gelukkig maken die het voorrecht hadden er naar te mogen luisteren. Het was weer een prachtige middag V. R. Simon Bakker overleden Hedenmorgen gewerd ons de droeve tijding dat te Hellevoetsluis Maandag is overleden de heer S. Bakker, oud gezagvoerder der Kon. Ned. Paket- vaart Mij. De heer Bakker, die de leeftijd van 62 jaar bereikte, was na zijn pensionnering jarenlang aan de administratie van de N.A.C. verbon den. Hij was in ons bedrijf en ook daarbuiten een om zijn rondborstig heid, geziene figuur. Van Apeldoorn verhuisde hij twee jaar geleden naar Hellevoetsluis. Feestavond A P.K.V. De Apeldoornse Pluimvee- en Ko nijnenfokkersvereniging A.P.K.V. hield Zaterdag de jaarlijkse feestavond. De Poort van Kleef was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter, de heer J. Hoekman, allen welkom heette, daarbij richtte hij een bijzonder woord van welkom tot de Rïjkszuivelconsu- lent, de heer P. J. van Wijk Pzn. Na dit korte openingswoord werden de aanwezigen onthaald op een caba ret-revue door het Theaterbur. Luna uit Haarlem, getiteld „Vrolijkheid in Wintertijd" met Hansij Pallieter en haar Witte .Kraaien, en als conferen cier Tonny van Zwol. De aanwezigen gaven herhaaldelijk uiting aan hun waardering voor het gebpdene door een langdurig applaus. In de pauze hield de feestcommissie een verloting. De ijverige feestcommissie heeft bewezen dat zij ook uitnemend een feestavond kan verzorgen. Naar wij vernamen, zijn reeds de plannen voor het volgend jaar, daar het dan een jubileumfeest zal worden, in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. BURGERLIJKE STAND. (Opgave van 31 Jan. en 2 Febr.) Geboren: Henricus Wouterus Maria, z. van PI. Reukers en A. E. Wesse- link; Hermina Johanna, d. van J. C. T. van Beek en C. J. Hager; Pieter Maria, z. van P. R. Roelofsen en A. Botman; Lammert Jacob Willem, z. van F. Wassink en A. Hofman; Mar- tinus Johannes Maria, z. van B. Bruens en J. A. Keijzer; Jacob, z. van H. Keun en I. Fokkens; Sybren, z. van J. v. d. Lee en R. Brouwer; Justine Renina, d. van J. A. de Jong en N. de Groot; Maria Theodora, d. van H. W. Koers en J. Rabelink; Dirk Willem, z. van H. J. Bannink en H. H. v. Asselt; Jannetje, d. van G. J. Voorhorst en M. A. W. Bosch; Karei Matthijs Adrianus, z. van W. F. Meijer en J. C. Schnitzler; Anna Maria; d. van P. de Vries en H. J. Bakhuizen; Henriëtte Margaretha, d. van' A! 'T.' v&n Rijk 'en' T. M. ten Teije; .Tan, z. van G. Woudenberg en E. Eronkhórst; Jantje, d; van K. H. Wil brink en J. M. Testerink; Rinskje, d. van J. v. Houten en G. Ham; Chris- tiaan, z. van H. K. Gorsseling en G. H. Broekhuis; Willem Frederik, z. van J. Erkelens en G. Nijenhuis; Jo hanna, d. van G. v. Straten en A. Kempes; Adrianus Alexander, z. van J. A. Opstal en G. Pinkster; Frederik Christiaan, z. van F. C. Kramer en A. Koldenhof; Ingrid, d. van D. Stel en E. A. Mulder. Gehuwd: H. de Graaf en A. H. M. Brouwer. Overleden: J. J. G. Kienstra we duwnaar van J. Pelgrim, 82 j.; J. Zik- ken g,eh. met A. Meeuwissen, 68 j. m.; J. W. Velhorst, ongeh., 83 j. vr.; J Berenschot geh. met A. T. M. Dijk- hof, 69. j. vr.; A. E. ten Bokkel Hui- nink geh.' met J. E. Wilbrink, 75 j. m.; J W. J. Meulenbroek geh. met H. C. Verkerk, 71 j. m. in 't kort KOOTWIJKERBROEK. De heer J. Estrik, candidaat tot de Heilige Dienst, uit Mourik, hoopt Donderdag avond in de Ned. Hervormde kerk voor de J.V. te spreken. EPE. In Epe is de stormschade beperkt gebleven tot enkele vernielde bomen. Het verkeer ondervond daar van slechts weinig stagnatie. GARDEREN. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente heeft de heer L. Mulder tot koster, tuinman en dood graver benoemd. Tegen April a.s, hoopt men de in aanbouw zijnde kos terswoning gereed te hebben. GARDEREN. De heer P. Verheij, oud-onderwijzer aan de Prins Bern- hardschóol. werd benoemd tot hoofd der Chr. school te Kamperveen. GARDEREN. De Chr. Gem. zang vereniging „Sursum Corda", dirigent de heer P. Timmer en het kinderkoor De Nachtegaaltjes" geven a.s. Zater dagavond een uitvoering in het Ver enigingsgebouw. BEEMTE. Zaterdag 7 Febr., Gebouw van Chr. Belangen, 19.30 Ruiteravond V/ilhel- mina-ruiters.- Vechtpartij met noodlottig gevolg Eén der betrokkenen overleden In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd, omstreeks 1 uur, de hèer H., Chr. Geurtsweg 1, gewekt door rumoer bij zijn huis. Hij ging kijken en vond in de tuin achter het huis zijn 39-jarige zoon K. H. op de grond lig gen, met een wonde aan het hoofd. De G.G. en G. Dienst werd gewaar schuwd, op wélks advies de gewonde naar het Juliana-ziekenhuis werd overgebracht. Daar is K. H. nu over leden. Verdacht van ernstige mishandeling heeft de politie de 25-jarige J. W. gearresteerd, die eerst ontkende iets met het geval te maken te hebben, doch later toegaf, dat hij met de over ledene bij diens huis in een vechtpartij gewikkeld was geweest. K. H. en J. W. waren samen Zater dagavond uit geweest en zouden ten huize van eerstgenoemde nog een kop koffie drinken. De vader bleek echter al naar bed. Er is toen tussen de beide vrienden een woordenwisseling ontstaan, met het bovengenoemde noodlottige ge volg. Leger des Heils. De bijzondere samenkomst, welke Woensdagavond in het gebouw Beek straat zou worden gehouden, gaat niet door. Kruideniersbedrijf vraagt vrouwelijke hulp voor Vrijdags en Zaterdags bekend met het vak. Br. lett. P 57 bur. N.A.Ct Net leerling winkelmeisje gevraagd, leeft. 16-18 jr. Boekhandel Schaapman, Arnhemseweg 534, Beekbergen. Telef. 380. Het Mary Ziekenhuis Kon. Lodewrjklaan 6 vraagt 2 leerling verpleegsters Soil, aan de adj.-directrice Gevraagd net dagmeisje, prettige vverkkr. goed loon. Adres te bevr bur. N.A.Ct Gevraagd: een FLINKE WERKSTER of MEISJE. Bakkerij HULLEMAN, le Wormenseweg 48. Het kindertehuis Archisomog, Zutphensestraat ,82 te Apel doorn, vraagt een flink meisje voor dag en nacht, en een WERKSTER. WASSERfj 'T CENTRUM vraagt een FLINKE FERSTER en MEISJES voor de mangel. Aanm. Hofstraat 91 achter, of na zes uur Chr. Geurtsweg 8. GEVRAAGD: flink DAGMEISJE. Aanmelden na 7 uur. v. d. Heijdenlaan 38. TYPISTE (bijverdienste) gevraagd, gehuwd geen bezwaar, voor 5 middagen per week 26 uur op klein handelskan toor. Kennis van admi nistratie gewenst doch niet noodzakelijk. Aanbiedingen onder letter P 61 bur. NACrt, GEVRAAGD in gezin met 3 kinderen FLINK MEISJE of jonge vrouw, die in staat is de huish. geheel zelfst. te voeren, voorl. voor 3 mnd., intern. Hulp werkster v. 2 halve dagen aanw. JANZE, Herderweg 15. Aanm. Asselsofatraat 187 B z. a. NET MEISJE, 26 j., z. z. g. g. in gezin zonder kinderen of als huishoudster, v.g.g.v Br. lett. P 59 bur. N.A.Ct B. z a. net R.K. 6UITEN- MEISJE, 28 jaar, voor dag en n., bekend met koken, v. g. g. v. Br. lelt. P 58 bur. N.A.Ct 2 FLINKE MEISJES, 22 en 20 jaar oud zoeken plaatsing (liefst tesamen), met wasserijwerk bekend. Adres te bevr. bur. NACrt. Eenvoudige jongeman, arbeider, zoek; kennismaking met nette wed., tot 36 jr., kind. geen bezwaar, met woonruimte. Br. No. 19 Adv.-Bureau Arends, Apeldoorn. Aantal slachtoffers:

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5