Radiorede van min.-president Drees over nationale ramp Vliegtuigen werpen voedsel medicamenten en uit Al meer dan driehonderd doden in Engeland en België WEK DE GAL IN UW LEVER OP Royaal gebaar ten bate van NeerSands gebitsverzorging Dinsdag 3 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Ik worstel en kom boven Verheugende voorbeelden van opoffering van gehele Nederlandse volk DEN HAAG. De minister-president dr W. Drees heeft gisteravond de volgende radiorede gehouden: Waarde luisteraars, twee dagen lang heeft een beangstigend aanzwellende stroom van berichten, ons doen beseffen welk een ramp over Nederland is gekomen, door het samentreffen van een springvloed en van een orkaan uit ongunstige richting. Ik behoef u de droevige bijzonderheden niet opnieuw te schetsen. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze westkust, van Texel tot Zeeuwsch-Vlaanderen, geteisterd is, en dat in het bijzonder de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van het vasteland van Zuid-Holland zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omvang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden omgekomen, onder wie velen bij pogingen om anderen te redden. We herdenken hen met diepe eerbied en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van die slachtoffer werden van het watergeweld. Vandaag mededelingen ifi Staten-Generaal Er is veel geleden, ook door die ont snapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte, hoevelen alles hebben moeten prijs geven, die, na uren op zolders of zelfs op de daken temidden van de woe dende storm, tenslotte, op het nipper tje slechts, het vege lijf hebben kun nen redden. Nog beklemmender is het feit, dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. Met alle middelen van de moderne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te spo ren, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebie den weer talloze boerderijen en hui zen verlaten, als eens op Walcheren en in de Wieringermeer. Wij weten niet wat er van zal blij ven staan. En wij weten nog niet bij benadering, hoe groot de schade ten slotte zal blijken te zijn, maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het ge beurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oor log, een opgang, die zich juist duide lijker begon af te tekenen. Toch nog verheugenis. Verheugend temidden van deze ellen de is de geest, waarmee ons volk dit aücs tegemoet treedt en dc daadwer kelijke sympathie, die wij van alie zij Jen, ook uit dc overzeese rijksdelen en uit het buitenland, mogen onder vinden. 1-ïet ging en gaat er voor het ogen blik in de eerste plaats om mensen in veiligheid te brengen, onderdak cn verdere hulp te verschaffen. Daarnaast om alle krachten in te spannen waar nog afweer van het water mogelijk is en waar vee en voorraden kunnen worden geborgen. Uit de berichten zult gij, vertrouw ik, hebben begrepen, dal. gemeente lijke-, provinciale en rijksorganen zich daarvoor onmiddellijk ten voile heb ben ingezet, Prachtig is daarnaast de geestdriftige bereidwilligheid van zeer velen om zich persoonlijk voor alle arbeid en alle steunverlening be schikbaar te stellen. Prachtig ook de krachtdadige medewerking van vele organisaties. Overstelpend zijn de toe zeggingen en aanbiedingen van mede werking, die ons toestromen. Er zal in dezen gehandeld worden in nauw overleg lussen de regering en het na- HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 1 o. Wind Max, temp. Sleden Weer m, s. en neersl, (mm) Oslo onbew. n 2 -10 0 Stockh. geh. bew. nno '5-4 5 Kopenh. sneeuw n 11 -2 0.4 Londen regen nno 4 2 0 Amsterdam regen no 4 11 Brussel geh. bew. no 3 0 2 Parijs geh. bew. nno 5 12 Bordeaux onbew. n 1-4 0 Nice onbew. nnw 3 4 0 Warschau nevel no 4-6 2 Berlijn sneeuw nnw 5 11 Frankfort zw. bew. nno 5 0 0.3 München nevel w 3-3 2 Zurich sneeuw windstil -3 3 Wenen sneeuw w 6 0 2 VERWACHTING Tot Woensdagavond: WEINIG WIND Zwaar bewolkt met later ver spreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord- Oost en Noord. Temperaturen even boven het vriespunt, maar van nacht en morgenochtend plaatse lijk lichte vorst. 4 FEBRUARI. Zon op 8.16, onder 17.33. Maan op 23.58, onder 9.35. tionale rampenfonds, dat de particu liere steun bundelt. Speoiale commissie. Van regeringswege is een inter departementale commissie ingesteld, die de werkzaamheden van de ver schillende rijksorganen coördineert en het contact met het rampenfonds zal onderhouden. In de Staten-Generaal hoop ik nadere mededelingen te doen over de toestand en over de verdere voornemens ten aanzien van de hulp verlening, de financiering van het herstel en de voor de giften te ver lenen belastingfacilitelten enz. Thans moet ik mij bepalen tot een zeer kort algemeen woord. Maar de betrokkenen kunnen rekenen op een krachtige aanpak, waarbij de regering zich gesteund weet door u allen. Ons volk heeft in de worsteling met het water, dat in menig opzicht onze vriend is, maar telkens ook weer een ons bedreigende vijand, voor het ogen blik een ernstige nederlaag 'geleden. Wij weten echter, dat het op den duur in de 'worsteling telkens weer de over hand weet te verkrijgen en dat ons land daarbij is gegroeid en sterker geworden. De wapenspreuk van de provincie Zeeland, nu weer een van de ergste noodgebieden, is „Luctor et Emergo'' (Ik worstel en kom boven), ook boven uit de zee. De mededelingen, die ons van alle kanten bereiken, getuigen hoezeer dit woord thans weer de leuze ïs van heel ons volk. De tijding omtrent het ongeluk, Tiat aan zovele landgenoten overkomen is en dat zijn weerslag heeft op onze algemene toestand, heeft bij velen de beste karaktereigenschappen aan de dag doen treden, Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om geza menlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te her stellen. Blijve deze wil u allen bezie len als ook verder op uw medewer king en uw offervaardigheid een be roep wordt gedaan. Zoeken naar een plekje om de voorraden te deponeren (Van onze speciale verslaggever) Het vliegveld Valkenburg Is het ravitaillcringsccntrum van de geteisterde gebieden. In een der grote vliegtuigloodsen zfo'n willige manschappen van onze luchtmacht dag cn nacht aan het werk om pakketten levensmiddelen klaar te maken, die gedropped worden boven volkomen geïsoleerde plaatsen in de over stroomde gewesten van ons land. Grote voorraden brood en hele maaltijden in blik. alsmede blikken drinkwater worden hier verzameld en gebundeld tot pakketten, die gedragen zullen kunnen worden door de vederlichte witzijden parachutes, die wij ons nog zo goed herinneren uit de dagen voor onze bevrijding. Het is een koortsachtige bedrijvigheid, daar op Valkenburg. Want iedereen hoog en laag zou graag nog meer willen doen, dan met vereende krachten gedaan kan worden. Maar het aantal vliegtuigen, dat ingezet kan worden is maar beperkt, al is het dan ook al het transportmatcrieel, waarover de lucht macht beschikt,, en al werden ons bovendien van Engelse en Amerikaanse zijde nog enkele toestellen meer ter beschikking gesteld. Niet alleen levensmiddelen worden intussen op deze manier naar de bedreigde gebieden gebracht. Ook rubberboten, zakkcnmateriaal, waarin het zand ter plaatse gedaan kan worden, waar dijkversterking of -reparatie nodig is en medicamenten gaan er heen. op het strand en diep in het zand weg gedoken de eerder gestrande coaster. Stampend baande ons vliegtuig zich vervolgens een weg door een zware hagelbui, die zich boven het Westland ontlastte, Hoek van Holland en de brede Waterweg trokken onder de X I door, Rozenburg, Het Brielse Gat en Voorne en Putten. De eerste teke nen van de ramp, die ons land ge troffen heeft, ontvouwden zich onder ons. Grote gedeelten staan blank, maar hoog uit de lucht vandaan krijgt men hier niet het juiste beeld van de ernst van het gebeuren. Dat ontvouwt zich pas goed, wanneer men het Haringvliet heeft overgestoken en Goeree en Overflakkee onder zich ziet wegglijden. Hier water en nog eens water met dijkstukken, waarin grote gaten geslagen zijn. Dijkstukken, die nog maar juist boven het wateropper vlak uitsteken. Vuilgrauw ziet het rimpeluend wa ter, waarin hout, stro en cadavers op gemerkt kunnen worden; zwaar be schadigde dorpjes als onwezenlijke monumenten omhoog rijzen. Er is in die dorpjes geen spoor van leven te bekennen in de flits, die men ervan te zien krijgt, terwijl men erover heen vliegt. Het is onmogelijk langer de juiste koers te volgen, die het vliegtuig zich gekozen heeft. Water en nog eens water, hier en daar doorsneden door kaarsrechte strepen van wat eens pol derdijken waren, is al wat men ziet. En dan de verspreide boerenplaatsen, waarvan men alleen nog een rood pannendak kan ontwaren. EINDELOZE WATERPLAS. Op de kaart proberen we ons te oriënteren. Het is uiterst moeilijk. We kennen de richting die gekozen is. De richtihg Stavenisse op het Zeeuwse eiland Tholen, maar, wanneer men even het oog heeft losgemaakt van het beeld, dat, men te zien krijgt door de kleine vliegtuigvensters, vraagt men Trieste „lilm" van wanhoop en leed In de deurloze leger-Dakota X I hebben we zo'n „operationele vlucht" onder leiding van' majoor S. de Jong mee gemaakt. Dertig pakken van vijf en twintig kilo jute-zakken lagen in het kille lijf van het vliegtuig gesta peld. Vijf en zeventighonderd zak ken, waarvoor geen kostbare parachu tes nodig wai'en om te voorkomen, dat ze beschadigd op de grond zouden komen. Ze konden wel tegen een stootje. De helft van deze voorraad bestemd voor Vlissingen of het kleine plaatsje Souburg even ten Noord- Oosten van deze Scheldestad, de an dere helft voor het zwaar geteisterde dorpje Stavenisse op het Zeeuwse eiland Tholen. Juist vóór twee kleine met rubber boten geladen Beechcrafts van de Rijksluchtvaartschool en achter dë met levensmiddelen geladen X 4 stegen we van Valkenburg op. Een koude wind gierde langs de huidopening, waarbij vastgesjord aan haken in de tegen over de opening gelegen vliegtuig- wand de L.S.K.-dienstplichtige Van de Water uit Laren en de be roepsmilitair Crama uit Leiden zich genesteld hadden, Luitenant Haakman uit Bergen (N.H.) en sergeant Smak man uit Amsterdam stonden naast hen, om hen straks te assisteren bij het aansjouwen der pakken, die het tweetal met een fikse trap buiten het vliegtuig moesten werken. ALLEEN EEN DUINRAND. Onmiddellijk na het vertrek van Valkenburg zocht de X I de kust strook op. De steil afgekalfde duin rand teltende zich als een scherpe lijn onder ons af. Bij Scheveningen zagen we het deze morgen gestrande Franse s.s. „Carthage" enige tiental len meters uit het strand liggen, ter hoogte van Terheide, in de lengte-as Evenals in Nederland, heeft het nood weer ook Engeland geteisterd en staan grote delen land onder water. Nog steeds kan men geen overzicht ver krijgen van de ware afmeLing van de ramp. Onze foto geeft een overzicht van de Jaywick bij Clacton, waar tien tallen vaartuigen zich een weg banen door het water, op zoek naar slacht offers. Filmreportage van de nationale ramp AMSTERDAM. Polygoon-Profilty, zal van heden af in de Nederlandse bios copen een uitgebreide filmreportage doen vertonen van de watersnood die ons land hééft getroffen. Acht volledig uitgeruste équipes zijn gisteren en vannacht onafgebroken in de weer ge weest om voor binnen- en buitenland deze reportage te maken, vandaag zijn opnieuw zes équipes uitgestuurd om de gevolgen van de nationale ramp ook vanuit de lucht op de film vast te leggen. zich af, wat is nu vaarwater en wat is ondergelopen land. We weten het niet meer. Het is niet meer te volgen voor het ongeoefende oog. Dwars over de Grevelingen moeten we getrokken zijn, en toen over de Noord-Oostpunt van Duiveland. Het is een eindeloze waterplas, waar men overheen trekt. Van St Philipsland dat links opge merkt had moeten worden, ontwaart men weinig of niets meer. En dan Tholen. Opnieuw gaat het op deze dag dubbel milde zonnetje achter een wolk schuil. Een zware hagelbui ontlast zich andermaal. Zo hevig, dat de pi loot van onze X I ons slechts een blik gunt op het' gezochte Stavenisse en doorkoerst over het nog goeddeels boven water liggende Walcheren naar het vrijwel onbeschadigde Middelburg en vervolgens naar Vlissingen, waar duidelijk de kapotgeslagen boulevard zich aftekent en vaag de onder water staande stadsgedeelten te onderschei den zijn. Twee belletjes in ons vlieg tuig waarschuwen de manschappen zich gereed te houden om de eerste zakkenpakken uit het vliegtuig te stoten. Bij Souburg ten Noord-Oosten van Vlissingen is een geschikt drop- pingsveld met witte vlaggen gemar keerd. VERKENNEN. Enige malen cirkelen we er o.ver heen om de situatie goed te verken nen. Dan weer kermt het schelle bei- geluid door de vliegtuigruimle. Uit alle macht trappen de mannen tegen de stapel zakken voor de opening. Zonder geruis vallen ze naar buiten. Waarnemers constateerden, dat ze goéd terecht kwamen. Behalve een pak, dat in een sloot terecht kwam. Vier, vijf maal wordt de manoeuvre herhaald. Terug ging het toen naar Stavenisse. Dwars over het ook zwaar getroffen Zuid-Beveland.' De> spoor verbinding over het Sloe tussen Wal cheren en Zuid-Beveland zien we ver broken. De dijk ïs kapotgeslagen, zoals er zovele dijken aangevreten en ka potgeslagen zijn, de kracht van het aanstormende water niet hebben kun nen weerstaan. En dan komen we boven Stavenisse. Een trieste wan hoop dit volkomen geïsoleerde dorpje. Geen huis is, zo lijkt het, onbeschadigd. Het lijkt alsof het oorlogsgeweld erover heen gegaan is. Ontstellend. Het is moeilijk een plekje te vinden om de resterende zakken uit het vlieg tuig te deponeren. Even moeilijk als het voor de ons volgende X 4 is om de mondvoorraad voor de geïsoleerde bewoners van dit dorpje te lossen. Een smal dijkje wordt uitgekozen. Reeds hebben er enkele mensen post gevat. Enige malen cirkelen we er laag over heen. Dan ratelt weer het bel teken, dat gelost moet worden. Ge lukkig, er blijkt goed gegooid te zijn. Over Willemstad, Dordrecht en de Alblasserwaard zijn we vervolgens huistoe gegaan. Steeds maar weer waren er de oneindige watervlakten, waarboven dorpjes uitstaken. Een trieste film van alleen maar wanhoop en leed. De Noordwesterstorm, welke tegelijk samenviel met springvloed heeft In Groot-Briltannië en België al meer dan driehonderd doden gekost. Het dodencijfer in Engeland is om en nabjj de driehonderd. In België be draagt het aantal slachtoffers bijna twintig. De politie heeft in bepaalde streken onwillige inwoners moeten dwingen hun huizen te verlaten. Twee van de grootste olieraffinade rijen op de Noordelijke oever van de Theems zijn ondergelopen en buiten bedrijf gesteld. In de geïsoleerde plaatsen bereiden bewoners zich voor op een beleg, zon der electriciteit, verstopte afvoerbui zen en besmet drinkwater. Premier Churchill heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de totale omvang niet te schatten is, maar dat duidelijk blijkt, dat de rampspoed moet worden bestreden en als natio nale verantwoordelijkheid gedragen. Koningin Elisabeth heeft de over stroomde gebieden in het Graafschap Norfolk bezocht met haar gemaal, de hertog van Edinburgh. Een armada van kleine bootjes voer gisteren naar Foulness in de Theems- monding, waar vijfhonderd mensen sinds Zaterdag waren afgesneden van de buitenwereld. Enkele mensen wor den nog vermist. Heel erg is het op hét eilandje Zuivelfonds schenkt een millioen gulden DEN HAAG. De voorzitter van de stichting voor de landbouw, de heer H. D. Louwes, heeft gistermiddag voor de Hilversumse zender enige me dedelingen gedaan met betrekking tot de steun, die door de stichting ver leend kan worden t.a.v. de door de stormramp getroffenen. In de eerste plaats heeft de heer Louwes het medeleven van alle be- drijfsgenoten uitgesproken met de achterblijvenden van hen, die het le ven verloren, nadat hij deze slacht offers had herdacht. Daarna deelde hij méde, dat de stichting de nodige maat regelen heeft getroffen om haar taak te midden van de nationale ramp zo goed mogelijk te volbrengen. Hij ver zocht spontaan mede te werken aan de inzamelingen voor geld en kleren: geld, kleding en dekking is het meest nodige. Voorts vertelde de heer Louwes, dat in overleg met de Koninklijke Neder landse Zuivelbond zal worden voorge steld,-uit dë middelen van het Zuivel fonds III, dat geld van de boeren is, een bedrag van een millioen gulden in het rampenfonds te storten tot leniging van de eerste nood. Voor het verder te verrichten werk zal daarvan nog een beroep worden gedaan zowel op personen als organisaties. Koninklijk jacht als hospitaalschip DEN HELDEH. Op Koninklijk be- vel wordt het Koninklijke jacht Piet Hein, op de Rijkswerf te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Vandaag vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het tot noodhospi taalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drijvende Koninklijke hospitaal naar de rampge bieden vertrekken. f Postverkeer ondervindt grote vertraging DEN HAAG. P.T.T, deelt mede, dat de postverbindingen met de eilanden 'Beijerland, Rozenburg, Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland en Noord-Beveland nog geheel ver broken zijn en dat met. de overige ge troffen gebieden het postverkeer aan grote vertraging onderhevig is Het uiterst mogelijke wordt gedaan de verbroken verbindingen te herstellen. Canvey, dat geheel onder de zeespie gel ligt. Er woonden ruim dertien duizend mensen, van wie meer dan honderd zijn verdronken. Ook de Britse luchtmacht is onafgebroken in de weer. Op de meest bedreigde pun ten worden zandzakken afgeworpen, De toestand in België is nog het meest bevredigend. De schade wordt voorlopig op meer dan twee milliard Belgische francs geschat. Koning Boudewijn is naar. de ge teisterde gebieden rondom Ostende vertrokken. Deze stad staat nog ge deeltelijk onder water. Het Belgische Rode Kruis werkt op volle kracht om de getroffen gezinnen te helpen. INGEZONDEN MEDEDELINGEN EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende r~-- en snel genezende l~nor>derstp.,Zl DEBRAIINE (heldere v/peislof) Mijn smaak is Hunter Navy Cut En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Haiw HUMIERJtedijk! D lolt 's morgens „Itiplsktss" alt bed soringen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen etromen. Eist Carter's Leverpilletjes. DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat Is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte ge had, om Nederland massaal en gratis te latert kennismaken met deze unie ke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tand pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spéclal Schoon heidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaansl installatie (dc enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuimvormlng'.en door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spécial is 32 ct. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heldazeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod- gebruik te maken... de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4