j Wereldnieuws Commando's in actie bij redding mensen „Prins Hendrik" redt bemanning van „Oder" Koningin maakt tocht door het noodgebied Ongeveer 50 personen vonden de dood Reeds ruim 2 millioen voor het rampenfonds Door Nederlanders ingedijkte eiland Canvey leed het zwaarst Katholiek—i DE GELDERLANDER DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 7 DAGBLAD VOOR NIJMEGEN IN ENGELAND 285 DODEN GEÏDENTIFICEERD Oostende ergst getroffen stad aan de Belgische Noordzeekust (Van onze Londense redacteur) CANVEY, 2 Febr. Uit de stroom van rampzalige berichten, die geleidelijk Maandag een voorlopig overzicht van de na tionale catastrofe in Engeland mogelijk maakten, begint duide lijk te worden, dat het eiland Canvey in de monding van de Theems de zwaarst getroffen plaats is van de overstromingen in geheel Groot Brittannië. Maandagavond om half elf wa ren 285 doden, van wie 100 op Canvey, geïdentificeerd. Een dui zendtal personen wordt nog ver mist. Canvey is een van de vele Oost- Engelse polders, welke in de loop van meer dan drie eeuwen door Nederlanders zijn droog gelegd. Na de tweede wereld oorlog werden op dit eiland enorme uitgaven gedaan voor uit breiding van het tourisme en voor de vestiging van een groot oliebedrijf, maar er waren nog geen bijzondere maatregelen ge troffen voor de bedijking van de sinds lang ongerustheid veroor zakende dijk. Dë materiële schade op Canvey is natuurlijk nog niet te schatten. In zijn boodschap van hedenmiddag in het Lagerhuis noemde premier Churchill in het bijzonder dit eiland. Ongeveer driekwart van de 13.000 inwoners zijn vandaag geëvacueerd. Voorbij Canvey, aan dezelfde' oever van de Theems ligt het eiland Foulness, een geheim en zeer dun bevolkt proefstation van het leger. De dijk van bijna 25 km is op verscheidene plaat sen gescheurd. Het eiland is ge heel ontruimd. Uit geheel Oost- Engeland en van Schotland en de Schotse eilanden blijven on ophoudelijk berichten binnen komen over de reddingswerk zaamheden en de strijd tegen de dreigende zee. België In het gehele westelijke deel vag België is practisch de nood toestand afgekondigd om de strüd aan te binden tegen de vernielende kracht van het water. Volgens de laatste berichten zijn minstens 15 mensen het slachtoffer geworden van de watersnood. Ook de materiële schade is gToot. Volgens een voorlopige raming is in de Bel gische kuststreek een schade van ruim 160 millioen gulden-aange richt. Oostende is het zwaarst van alle Belgische badplaatsen getroffen. Tweederde van de stad is bijna geheel verwoest. Het getroffen gebied in de stad is precies het zelfde als het deel, dat in de oorlog door bombardementen werd verwoest. De gaten in de dijken werden gelukkig snel gedicht en op dit ogenblik wordt Oostende hoofd zakelijk nog bedreigd door ziekte. De stad zit namelijk zonder drinkwater en aan de regering is verzocht met spoed twintig ton desinfectiemiddelen naar het ge troffen gebied te dirigeren. De, telefoon en telefgraaflijnen zijn nog steeds verbroken. Koning Boudewijn is naar het geteisterde gebied rondom Oostende vertrokken. Te Lille, een dorpje in de omgeving van Antwerpen, was de toestand Maandag nog zeer ernstig. De hoge vloed van Maandagochtend heeft de dijkbreuk, die hier had plaats gevonden, verergerd. Dc scheepvaart op de Schelde is aan aanzienlijke vertraging onder hevig. Talrijke schepen liepen, na van hun ankers geslagen te zijn, averij op. schat op vele millioenen francs. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De haven van Duinkerken is ernstig getroffen. N W.-Frankrijk Uit Noord-West Frankrijk wordt gemeld, dat honderden mensen uit de laaggelegen delen van Duinkerken, die zijn ondergelo pen, zijn geëvacueerd. De schade in het gebied van Duinkerken en Calais wordt ge- SIMPEL BEELD VAN DE ELLENDE ROOSENDAAL, 3 Febr. Wat moet men grijpen uit dit diep tragisch gebeuren? Men weet het niet. De indrukken zijn veel en vrywel alle indroevig. Mogen wij enkele beelden in onze herinne ring terugroepen, dan zien wii ergens bij de Moerdijk een man en een vrouw met twee kleine kinderen, geassisteerd door twee militairen, in een boot op het wa ter zwalken. Te Fijnaart wordt een gebroken nude man een Rode Kruispost binnengebracht en snikkend ver telt hij, hoe zijn vrouw in de nacht van het dak is gegleden en in het kolkende water is verdwe nen. Een lid van de Commando's uit Roosendaal kan de dringende be de van een hoofdingeland niet we.rstaan en zwemt met een touw om zijn middel naar een honderd meter verder gelegen boerderij, waar de vrouw van de ingeland en diens twee kinderen op de bo venverdieping zijn samengedron gen. Hij brengt een verbinding tot stand en weet, behalve dit gezin ook de buren te redden. In een hoog verhitte bunker te Roosen daal staan dampende Commando's hun kleren droog te stomen. Geen vaartuigen Zojuist zijn ze doornat uit het watergebied teruggekeerd en hun enige wens is, om zo spoedig mo gelijk met droge plunje weer te rug te keren. Ergens op een droog stuk land staan honderden stuks loeiend vee met volle uiers. Zij zijn voorlopig gered, maar vele zijn zwaar ziek en zullen binnen kort aan longontsteking sterven. Ieder roept om boten, maar men ziet er slechts weinig. En een ieder vloekt en klaagt, waarom er nu juist op dit punt geen vaartuigen zUn die de hulpe loze slachtoffers die daar ginds uit de bovenverdiepingen met hand doeken zwaaien, kunnen redden. En komt er dan eindelijk een boot, dan kan men vrijwel niet tegen de nog steeds hard waaiende wind oproeien en telkens wordt de scl.uit weer teruggeslagen. Het is telkens weer een demon stratie van menselijke onmacht tegen de kracht van de elementen die daar rond de Moerdijk en rond'Willemstad nog steeds hoog tij vieren. Stormvlagen jagen de natte sneeuwbuien over het ge teisterde land, waar nog steeds slachtoffers vallen en satanisch loert soms het bleke gelaat van de zon door de wolkenflarden. Mensen worstelen voor hun leven, -1 e minuut van deze vreselijke dagen èn het is de tragiek, dat vaak eerder de dijken dicht moe ten of nieuwe doorbraken moeten worden voorkomen, voordat men zich kan bekommer :i om het lot van de duizenden, die met angst om het hart wachten op een roei boot, die hen naar de veiligheid daar he in de verte kan brengen. Het Evangelisch Verbond in Columbia en speciaal deszelfs leider Quirota verspreidt geregeld in het buitenland berichten over de vervolging, waaronder de Pro testanten in dat land zouden ge bukt gaan Reeds heeft Prof. Os- pina S.J. duidelijk aangetoond dat Quirota's pamfletten overvloeien van onjuistheden, verkeerde voor stellingen van zaken en onwaar heden." En thans heeft de gezant van Columbia in ons land, Z. Exc. Carlos Vera Villamizar, tegenover een redacteur van het K.N.P. ver klaard, dat er van een vervolging der protestanten, zoals die in ver schillende tendentieuze berichten geschilderd wordt, geen sprake is. „Niet minder dan 39 pries ters in de del egatuur Maagden burg zijn gedwongen het Aller heiligste in hun woonkamer te bewaren, omdat hun geen kerken ter beschikking staan", zo ver klaarde de wijbisschop van Pa- derborn De delegatuur Maagden burg omvat een gebied zo groot als de bisdommen Keulen, Aken en Trier tezamen. In dit gebied zijn 700 Evangelische kerken ook voor katholieke godsdienstoefe ningen beschikbaar gesteld. Op 2 Februari was het 250 jaar geleden, dat Louis-Marie de Montfort de vrouwencongregatie, die onder de naam van Filles de la Sagesse bekend staat, stichtte, „De dochteren der Wijsheid" zoals officiéél de Nederlandse naam. luidt, hebben kloosters te Nij megen, Rotterdam Druten, Meers- sen, Hoensbroek en Schimmert, Het feest is 2 Februari in stilte gevierd In het Apostolisch Vicariaat Oeganda, waar de katholieken 48,3 pet. der bevolking uitmaken en de Protestanten 32,3 pet. be stond tot voor kort een pijnlijke achterstelling bij het toekennen van studiebeurzen aan inlandse studenten. Na stappen van de kerkelijke overheid bij de rege ring is dit jaar voor het eerst gelijkheid in de verdeling der beurzen bereikt. II. Vader betuigt Zijn deelneming DEN HAAG, 2 Febr. Mgr. P. Giobbe, Pauselijk internuntius, heeft Maandagavond het volgende telegram uit Vaticaanstad ont vangen: „Zijne Heiligheid, diep bewo gen door de vreselijke ramp die Nederland heeft getroffen, deelt in de onzegbare smart, smeekt Gods erbarming over de slacht offers en de in nood verkerende bevolking af en zendt Zijn apos tolische zegen." AANTAL SCHEPEN NOG IN MOEILIJKHEDEN Nog geen nieuws van meer dan 230 Britse vissersvaartuigen DEN HAAG, 2 Febr. Nog steeds komen berichten binnen over schepen, die tengevolge van ruwe zee in moeilijkheden zijn geraakt. De reddingsboot „Prius Hendrik" van de K.N.Z.H.R.M. is er in geslaagd om na enkele ver geefse en zware tochten eindelijk de zes runners van de Duitse tan ker „Oder" uit Hamburg in de haven van Den Helder binnen te brengen. De runners waren niet gewond, doch wel in hoge mate overstuur. Het 2.370 ton metende Panamese s.s. ..Georee" dat Zon dag dringende sleepboothulp vroeg, is Maandagocntend veilig voor anker gegaan voor de mon ding van de Humber. Het Zweedse schip „Aspo", dat geladen is met balken, is onvind baar. De laatst opgegeven positie was ongeveer 180 mijl ten W. van de noordpunt van Jutland Ds tankboot Seapearl, onder Pana mese vlag, dreef Maandagmiddag stuurloos ten Zuiden van Kaap Clear aan de Zuidkust van Ier land. Het 5300 ton metende Brit- schip City of Dundee bevindt zich op de Noordzee ter hoogte van Flamborough met onklaar geraakte machines. Het heeft om assistentie verzocht. Het vrachtschip Carthege uit Tunis zit nog steeds muurvast op het strand van Scheveningen. Een poging om het schip Maandag middag vlot te trekken, mislukte. Uit Londen wordt gemeld, dat de eigenaars van Britse vissers vaartuigen wachten op nieuws van 230 schepen die op zee door de storm van Zaterdag zijn ver rast. Talrijke schepen bevonden zich nabij Schotland op het ogenblik dat de storm op zijn hevigst was. Kruisland ontruimd Toestand critiek in West-Brabant STEENBERGEN, 3 Feb. De toestand in West-Brabant blijft nog critiek. Het was nodig, ook de inwoners van Kruisland te evacueren, waardoor Steenber gen de enige droog gebleven plaats in de omgeving is geble ven. Slaagt men er niet in, het nog steeds landinwaarts komen de water tegen te houdén, dan dreigt Steenbergen een eiland te worden. De bevolking van Nieuw Vossemeer, welke plaats ten oos ten van Steenbergen ligt, is reeds grotendeels in veiligheid gebracht en vandaag wordt ge probeerd, nog de achtergebleve nen te redden. Prinses Wilhelmina in Kloosterzande DEN HAAG, 3 Febr. H.M. de Koningin is gistermorgen om 7.00 uur van Soestdijk vertrokken voor een bezoek aan de geteister de gebieden. H.M. heeft zich in Dordrecht ingescheept op een vaartuig van de Rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's Graven deel, waar de Koningin de eva cuatie aanschouwde en gesprek ken voerde met de burgemeester, een aantal dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar de Vorstin zich onderhield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. In Middelhafnis, het volgende doel, waadde de Koningin met waterlaarzen door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H.M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek daar van. afzien. De Koningin keerde om 19.00 uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Rotterdam, waar zij achtereenvolgens de evacua tiecentra in het Feijenoordstadion en de „Ahoy"-hallen bezocht. Tn de „Ahoy"-hallen sprak zij o.a. met vluchtelingen van Schouwen en Duiveland. Om 21.00 uur lcwam H.M. op Soestdijk terug. Naar alle waar schijnlijkheid zal de Vorstin he den opnieuw de geteisterde ge bieden bezoeken. Prinses Wilhelmina Gistermorgen om kwart vóór twaalf heeft prinses Wilhelmina onverwacht bezoek gebracht aan het zo zwaar door de overstro mingen getroffen plaatsje Kloos terzande. Het was een zeer ontroerend ogenblik toen prinses Wilhelmina, de gevoelens van deelneming van koningin Juliana overbracht aan Prinses Beatrix geeft nieuwe fiets weg SOESTDIJK, 2 Febr. - H.K.H. Prinses Beatrix heeft spontaan het nieuwe rijwieldat op haar verjaardag werd aange boden door een rijwielhandel te Soestdijk, geschonken aan de hulpactie van het Rode Kruis. Voordat de Koningin naar de noodgebieden vertrok heeft zij eerst haar eigen garderobe en die van haar vier kinderen nagegaan om te zien hoeveel zij voor de noodgebieden be-i schikbaar kan stellen. Een enorm pak is op de intendance van het Nederlandsche Roode Kruis ontvangen. (Advertentie! mevrouw de Smet, van wie 4 fa milieleden bU Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk, de dood vonden in de golven. De prinses onderhield zich eveneens met het 80-jarige echt paar van Huffel uit Baalhoek, dat op de dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunen vieren, door het water uit zijn haardstede werd verdreven. Nadat prinses Wilhelmina een kopje thee had gedronken, ver trok zij naar Terneuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid-Beveland zal oversteken. Bij het verlaten van het ge meentehuis te Kloosterzande werd prinses Wilhelmina door de toegestroomde bevolking hartelijk toegejuicht. UET JONGETJE op deze f1 foto mist zijn ouders, van lioie ieder spoor ontbreekt. Liefderijk wordt hij door de I zusters verzorgd. I 16.000 militairen voor hulpverlening DEN HAAG. Z Febr. In to- taal zijn op het ogenblik 16.000 MILITAIREN ingezet voor het hulpverleningswerk worden nog 20.000 MAN in reserve gehouden. Het personeel, dat is ingezet ver leent hulp bij evacuatie en bü het dichten van dijken. Ten Noorden van de Moerdijk was de toestand dusdanig opge klaard, dat enige troepen van de eerste militaire afdeling, die hier waren ingezet, naar hun garni zoenen terug konden worden ge dirigeerd. Inwoners van Nieuw Vossemeer geëvacueerd BERGEN OP ZOOM, 2 Febr. Eerst in de loop van Maandag bleek welk een omvang de ramp voor het plaatsje Nieuw Vosse meer, op de uiterste Westpunt van Brabant gelegen heeft aan genomen. Zondag was door militaire red dingsploegen getracht contact met het dorp te krijgen; dit lukte ech ter niet. Bovendien was de tele foonverbinding verbroken zodat geen berichten door kwamen: na een nacht van moeizame strijd met het water slaagden de mili tairen er in met boten in het dorp te komen. Maandag konden de bewoners die zich op zolders en daken hadden weten te brengen uit het bedreigde gebied gebracht worden. Tegen de avond waren alle 1600 inwoners via Steenbergen verder Brabant in geëvacueerd. Door de snelheid waarmee de vloed heeft overvallen zijn vele huizen ingestort. Volgens onoffi ciële gegevens is een vijftigtal menser, jammerlijk in het water omgekomen. Op het ogenblik zijn in Halste ren 13 lijken geboren van men sen, die bij de watersnood de dood hebben gevonden. Er worden nog ruim 60 personen vermist. 400 stuks rundvee is verloren gegaan, alsmede 165 varkens, 100 paarden en 1500 kippen. westelijk begrensd door de spoor lijn bij Zevenbergsehoek tot aan het Hollands diep. Voorts is on dergelopen het gebied van Hoge Zwaluwe, Lage Zwaluwe, Wagen berg en Drimmelen en dat ten Noorden van de lijn Geertruiden- bergWaalwijk tot de Maas. De Biesbosch is geheel over stroomd. Het land van Heusden en Altena is overstroomd ten Westen van de lijn Werkendam, Almkerk en Dussen. Er zijn en kele doorbraken bij Almkerk. EEN VARENDE TENTOONSTELLING (Vair onze correspondent) AMSTERDAM Zo'n vrach tje heeft „oom Hannes" nog niet gehad zolang hij voor architect Wessing schipper op de 60 tons- tjalk „Dé Vrouwe Eva" is! Vijf honderd boeken die hij drie maanden lang door Nederland moet varen. Hoog in de mast wappert een groenwitte vlag met de woorden „Het boekenschip" op zijn gepavoiseerde schuit. Op 2 Februari begon de reis in Alphen a/d Rijn; vandaar gaat het via een reeks plaatsen naar Geldermalsen, Doesburg, Lochem, het Zuiden van Overijsel, om dan door Drente naar de finish in Z.W. Friesland te zeilen. Mis schien zelfs wordt de reis nog langer. Want in elk der twee- en-twintig plaatsen die het schip aandoet blijft het drie dagen lig gen om de bewoners zijn ten toonstelling te laten bezichtigen. Men kan op de expositie ook boeken bestellen, die dan door de plaatselijke boekhandel worden geleverd. En als blijkt dat dit de moeite loont, zal het boekenschip ook andere streken bezoeken. Op deze wijze wil de commis sie voor de propaganda van het Nederlandse boek proberen om ook onze landgenoten buiten de grote steden en de dichtbevolkte centra nader te brengen tot het boek. „De Vrouwe Eva" zal juist in die plaatsen waar de boek handel om economische en tech nische redenen geen kans ziet tot uitgebreide voorlichting ligplaats kiezen. Men kan in de kajuit de hele dag, ook 's avonds, komen grasduinen in de 500 titels. En er is iemand aanwezig die u ook over de andere uitgaven desge wenst uitvoerig inlicht. Vrouwe Eva, Goede vaart! 2300 mensen gaan Bruinisse wordt vandaag ontruimd DEN HAAG, 3 Feb. Van middag zal de plaats Bruinisse door de bevolking worden ont ruimd, omdat de toestand uiter mate critiek blijft. Ongeveer 2300 mensen zullen in veiligheid moeten worden gebracht. Radiocontact door middel van op schepen gemonteerde zendin- stallaties is thans mogelijk met een groot aantal plaatsen op de overstroomde Zeeuwse eilanden. Daardoor is iets meer bekend geworden over de omvang van de catastrofe op Schouwen Dui veland. Over het lot van de men sen, die op de zolders of de daken van eenzame boerderijen van de buitenwereld zijn afge sneden, valt echter nog steeds weinig te zeggen. Men hoopt hen in de loop van deze dag te kun nen bereiken met motorboten, amphibievaartuigen of helicop ters. De toestand in Zeeuwsch Vlaanderen is thans, met uit zondering van enkele streken ten oosten van de Braakman, veel gunstiger. In vele gemeen ten staat reeds geen water meer. Men is met man en macht bezig de dijken te dichten. Vandaag begint men met het leegpompen van enkele polders. Overzicht Overstroomd in Brabant is al les ten westen van de lijn Ossen- arechtWoensdrechtBergen op ZoomHalsteren en Steenbergen. De weg HalsterenSteenbergen dreigt thans te overstromen, op één plaats spoelt het water reeds over deze weg. Men poogt met zakken zand een doorbraak te voorkomen. De Kruislandse pol der loopt gevaar en daarom wordt op last van de burgemees ter van Kruisland geëvacueerd. In Steenbergen zijn 13 lijken aangespoeld, vermoedelijk afkom stig van slachtoffers uit Vosse meer. Verder is overstroomd het ge bied ten Noorden van de Steen- bergse Vliet en ten Zuiden van de Dintel en voorts alles ten Wes ten van de PriPslandse polder langs het Volkerak. Deze polder zelf is echter nog intact. Ook is overstroomd het gebied ten Noor den van de Dintel en de Mark, REUSACHTIGE GELDELIJKE STEUN Stichting van de Arbeid cloet beroep op ALLE werk nemers en -gevers DEN HAAG, 3 Febr. Hoe zeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft cn getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duide lijk uit de tot nu toe bij het Na tionaal Rampenfonds binnenge komen geldelijke gaven. Dins dagmiddag omstreeks 17 uur was een bedrag van ruim 2 millioen gulden uitgezonderd de vele girostortingen, die nog niet bin nen zijn ontvangen. Ook ait het buitenland is reeds in de vorm van geldelijke bijdragen medeleven met de actie van het Rampenfonds betuigd. Van de giften, welke reeds ont vangen of toegezegd zijn, vermel den we: de georganiseerde Neder landse landbouw en de georgani seerde Nederlandse zuivelbedrij ven tezamen 1 millioen gulden, een vooraanstaande Nederlandse industrie millioen gulden, een onbekende f 100.000,AKU Arnhem, f 100.000,Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsfonds f 10.000,Hoogovens f50.000, Socialistische Org. f 2C0.000, Het noodweer heeft ook Enge land zwaar geteisterd. De foto geeft een over zicht van de toestand van Jay wiek bij Clacton waar tientallen vaartui gen op zoek zijn naar 1 slachtoffers van de 1 overstromingsramp I KAB met haaf bonden en instel lingen f 75.000,N.V. Philips f 100.000,CNV en aangesloten organisaties f 80.000,gemeente Arnhem f 25.000,Een collecte op de Maandagbeurs te Rotter dam bracht f 68.750,op. Te Al melo werd na één middag collec teren f 110.000,bijeengebracht. Een prachtig resultaat leverde een collecte in het Oostgelderse dorpje Steenderen op. f 13.000, was daar het resultaat, hetgeen betekent ongeveer f 3,15 eer in woner. In het bisdom Haarlem zal Zondag a.s. onder alle H H. Missen worden gecollecteerd op voorschrift van de bischop van Haarlem. Voorts wil het Nederlandse mijnwezen door van a.s. Zaterdag een achturige werkdag te maken een millioen gulden bijeenbren gen. Het voornemen om het loon door overwerk of bepaalde per centages van het. loon af te staan bestaat eveneens bij het personeel van de N.V. Philips, de AKU, de Hoogovens en de Van der Heem N.V. Eén uur loon Hedenmorgen bereikte ons nog het bericht, dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft besloten een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werk gevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, de na volgende maatregelen ten uitvoer te brengen: 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkge ver een bijdrage worden gestort in het nationaal rampenfonds ten bedrage van ten minste een uur loon of salaris, welke bij drage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. 2. Op een bedrijfstaks- of on dernemingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden over gewerkt. Hetgeen daarmede ver diend wordt, zal, verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever, eveneens wor den afgestaan aan het nationaal rampenfonds. Ingeval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden ge streefd op andere wijze door een offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. nEDDERS EN GEREDDEN arriveren na een moei zame tocht door het woelige water behouden aan de wal

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4