Stichting van ex-N.S.B.-ers verboden organisatie? Lofwaardige prestatie van de Nederlandse landbouw Met VELPON zie je er geen barst van! Dinsdag 3 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Oud-delinquenten contra de Staat DEN HAAG. Voor de Haagse kantonrechter, mr C. B. Reinhold, zijn de pleidooien gehouden in de zaak, die de Stichting „Oud-politieke delinquenten" aanhangig heeft gemaakt tegen de Staat der Nederlanden en de minister president dr W. Drees over dc door de stichting geleden schade tengevolge van de siuiting van het oorlogsgravenkerkhof in de Peel, op Zondag 9 November jl. Voor de stichting trad op mr J. A. Wolthuis te Groningen, terwijl de Staat \-erlegenwoordigd werd door de rijksadvocaat mr D. J. Veegcns. Mr Wolthuis begon zqn pleidooi met er op te wijzen, dat hier de vraag of dc stichting een verboden organisatie is, in het geding is. Dit is. zo zeide hij, dan ook de primaire reden, waarom deze zaak is geëntameerd. „Wij zullen ons stellig aan de uitspraak houden en terstond tot liquidatie overgaan als blijkt, dat wij een verboden vereniging zijn". Recorduitvoer van agrarische producten (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Januari. In het buitenland heeft men zich in 1952 de Nederlandse melk en boter, de Nederlandse eieren en aardappelen, het Nederlandse fruit en vlees weer uitstekend laten smaken. En van onze bloemen, hetzij zo uit de Aalsmeerse kassen, hetzij ontsproten aan onze beroemde bollen, heeft men weer uitbundig genoten. De Nederlandse agrariërs hebben wel gezorgd, dot de afnemers over de grenzen, niet te kort kwamen. Met elkaar zijn zij erin geslaagd, de uit voer van agrarische producten op te voeren tot een bedrag volgenB de voorlopige opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek van 3502 millioen gulden, dat is 44% van de totale Nederlandse export, die in 1952 8008 millioen gulden bedroeg. PI. bestreed dat de stichting zou val len onder het besluit tot ontbinding van landverraderlijke organisaties, dat destijds door de Nederlandse regering te Londen was uitgevaardigd. „Dit mag dan een stichting zijn van natio- naal-socialïsten (een mens verandert nu eenmaal niet, ook niet in de kam pen), maar zij heeft geen uitwendige doelstelling. Zij is een sociale instel ling en dient uitsluitend de interne be langen van politieke delinquenten". Mr Wolthuis bestreed voorts de rechtsgeldigheid van de Londense ver ordening. die volgens hem alleen maar zou mogen bestaan zo lang de noodtoe stand voortduurt en dit is z.i. zeker niet meer het geval. „Mocht de stichting verboden wor den", zo voegde hij er aan toe. „dan kunnen wij geen verantwoordelijkheid meer aanvaarden voor eventueel op duikende ondergrondse organisaties". PI. bestreed voorts het argument, dat met betrekking tot het bezoek aan het kerkhof de bedreiging van de open bare orde in het geding zou zijn geko men. „De mensen gingen hun gestor ven verwanten bezoeken en zij gingen in bussen voor de goedkoopte. Wij me nen, dat er misschien reden was dat de staat zich ergerde, dat op heldenge denkdag een Duits kerkhof werd be zocht, maar men mag niet uit persoon lijke ergernis een kerkhof sluiten, zelfs niet als men minister-president is". Hij bleef bij zijn eis van schadever goeding tot een bedrag van f 63.70, doch de stichting houdt zich de vorde ring van een bedrag van f 500 voor. Pleidooi mr Veegens Mr Veegens grondde het verweer van gedaagden tegen de vordering van eiseres op 3 punten: De eisende stichting is een verboden vereniging en kan dus niet in rechte optreden; in geen geval heeft dr Drees zich persoonlijk schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad; het voorgenomen gezamenlijke be zoek aan het oorlogskerkhof in de Peel op 9 November jl. droeg het karak ter van een ongeoorloofde politieke demonstratie en is dus terecht op last van de minister van Oorlog verhin derd. Volgens de stichtingsacte betoogt de stichting het organiseren van reizen in binnen- en buitenland al of niet met transmigratie- of emigratieoogmerken. Reizen van kleine gezelschappen van Breda naar Kleef zouden daaronder kunnen worden gebracht, aldus mr Veegens. Aan de hand van artikelen uit het mededelingenblad, dat de stichting uit geeft, concludeerde pl. dat daarin ver enigd zijn een (klein) aantal verbitter de NSB-ers, aan wie de sinds 1946 door de elkander opvolgende ministe- riën gevolgde politiek van invrijheid- A erkmeuws ™r- ERE-DOCTORAAT PROF. SMIJERS. Aan prof. dr A. A. Smijers, pr., is een ere-doctoraat aangeboden door de Katholieke Universiteit te Leuven. EEUWFEEST THEOLOGISCHE HOGESCHOOL TE KAMPEN Te Kampen werd de eerste vergade ring gehouden van het voorlopig co mité, dat zich gevormd heeft om het eeuwfeest van de Theologische Hoge school der Gereformeerde kerken on derhoudende artikel 31 K.O. te vieren. Aangezien men de eigenlijke herden king wat de voorbereiding betreft aan curatoren en de commissie voor de jaarlijkse schooldag wil overlaten, stelt het thans gevormde comité zich ten doel een feestgave in te zamelen. Aan alle kerkeraden zal verzocht worden een commissie of correspon dent voor deze zaak te willen aan wijzen. Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen De bondsdagen zullen dit jaar op 6 en 7 April a.s. te Amsterdam gehou den worden onder leiding van ds B. Timmer, Gereformeerd predikant te 's-Gravenhage-Oost Ned. Herv. Kerk Beroepen te Delft: J. J. Poldervaart te Nijverdal. Bedankt voor Bleskensgraaf: C. M. van Dieren te Ede. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Middenmeer: H. W. Noordman, candidaat te Kampen; te Tiel-Zaltbommel: Z. G. van Oene, candidaat te Kampen. stelling, gratieverlening en herstel In rechten verspild is geweest. Zij voeren politieke actie op de oude toon. Spr. haalde enige artikelen uit het mededelingenblad aan, waarin o.m. gezegd werd: „Wij zijn vogelvrij, want de overheid dekt het officiële gangster- dom met de mantel der liefde", „de bijzondere rechtspleging is geen recht spraak in de zin der grondwet, doch niets anders dan verkapte politieke terreur" erf „werktuigen van 't Krem lin hebben in de na-oorlogse tribuna len het hoogste woord gevoerd". Niet alleen sociaal werk. „Door de eigen producties van de stichting is zonneklaar bewezen", al dus pl., „dat z(j zich niet beperkt tot sociaal werk, maar wel degelijk tracht het streven van nationaal-socialisli- sche organisaties voort te zetten". Pl. wees er op, dat bij een vonnis van de Amsterdamse kantonrechter mr Haase reeds is geoordeeld, dat de stichting een verboden organisatie is. Naar aanleiding daarvan schreef mr Wolthuis op 28 Juni 1952 aan de raadsvrouwe van de tegenpartij „bij informatie vernamen wij, dat het von nis gewezen was door een zekere mr Haase. Wij moeten nu nog informeren of mr Haase een jood is". De rijksadvocaat was voorts van me ning, dat de vordering tegen dr Drees van iedere grond ontbloot was, omdat de minister van Oorlog in dezen naar vrij inzicht heeft gehandeld. Bergense Bello zal toch verdwijnen BERGEN. De Bergense tram Bello, die sedert jaren voor het reizigers- vervoer tussen Alkmaar via Bergen naar Bergen aan Zee heeft zorg gedragen, zal met een aanlooptijd van drie jaar geheel verdwijnen, zo heeft de minister van Verkeer en Waterstaat besloten. In de jaren 1953 tot en met 1955 zal de tram nog slechts rijden tijdens het badseizoen, waarvan de tyd niet nader is omschreven. Dit is evenwel afhankelijk gesteld van de vergun ning, die moet worden afgegeven aan de N.H.A.D.O. (Noord-Hollandse Autodienst onderneming), die met een busdienst tussen Bergen en Ber gen aan Zee het vervoer van de tram zal overnemen, gedurende de tijd, dat Bello niet rgdt. Naar wij van de directie der N.H. A.D.O. vernemen, heeft deze dienst opdracht gekregen, reeds nu een dergelijke busdienst te organiseren. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat wijst er evenwel op, dat het invoeren van deze dienst afhankelijk is gesteld van het verlenen van de vergunning. KRO telt 356.000 leden. De KRO heeft 355.091 leden en hand haaft daarmede haar positie van groot ste Omroepvereniging. Dit is Zondag avond bekend gemaakt in een feeste lijke uitzending, onder de titel „Een bom barst", waarbij tevens de aan brenger van het 350.000ste lid, de heer A. Koopman, uit Alkmaar, is gehuldigd. Burgerij in conflict met gemeente ROTTERDAM. Een week geleden heeft de president van de rechtbank de partgen gehoord in een kort ge ding, waarin door een aantal bewoners uit de Tuinlaan te Schiedam, het ge meentebestuur was gedagvaard, om dat door dit college aan dc Schiedamse gemeenschap vergunning was ver leend tol de bouw vau een openlucht theater in de Plantage. De bewoners konden zich met dit besluit niet ver enigen. ZU achtten het bouwen van het theater in dc Plantage in str^d met de bouw- en woonverordening van Schiedam, een aantasting van dc cul turele belangen en een schending van het natuurschoon in de Plantage. Na mens de bewoners werd een dwang som geëist voor het geval met dc bouw van het theater werd begonnen, voor er een antwoord was gekomen op een bezwaarschrift dat namens de bewo ners aan de Kroon was gezonden. Op grond van het feit, dat het ont worpen openluchttheater niet kan worden gerekend onder het begrip kleine bouwwerken en de bewoners tijdig in beroep zijn gegaan bij de Kroon, teneinde een beslissing in hoogste instantie te verkrijgen, be sliste de president dat de bouw van het openluchttheater zal worden opge schort, tot de beslissing van de Kroon is afgekomen op het request der eiders. Het opleggen van een dwangsom achtte de president niet nodig. Gedaagde werd veroordeeld in de kosten van het geding. Arrestaties wegens hazardspel. AMSTERDAM. De politie heeft in een perceel aan de Sloestraat, 11 perso nen aangehouden, wegens het spelen van hazardspel. Twee personen zijn in bewaring ge houden. De overigen zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Voor 3 1/2 milliard ging naar het buitenland Dat is een opmerkelijke prestatie van de Nederlandse landbouw, die er mede bewezen heeft het tekort aan goede cultuurgrond te kunnen com penseren door de levering van pro ducten van hoge kwaliteit. Dit ver mogen bracht een zeer aanzienlijk be drag in minister Van de Kiefts de- viezenlaatje. Ter voorkoming van misverstand zij vermeld, dat het niet uitsluitend de boeren en de tuinders, de fruitkwe kers en de kippenhouders zijn geweest, die de drie en een half milliard aan agrarische uitvoer op hun bedrijven aan producten hebben voortgebracht. In de post zijn namelijk ook opgenomen de industrieel verwerkte landbouw producten. zoals suiker, aardappelmeel, strocarton, zuivel, meel, vleeswaren, biscuit en zelfs chocolade. Want onder de totale agrarische uitvoer vallen ook de door de Nederlandse Industrie verwerkte agrarische producten van buitenlandse oorsprong. De buitenlandse grondstoffen maken, globaal genomen, een zesde gedeelte uit van het totaal, zodat de uitvoer van agrarische producten van eigen bodem bewerkt of onbewerkt toch altijd nog tegen de drie milliard loopt. Zeker, er zijn ook agrarische produc ten ingevoerd en wel tot een totaal bedrag van 1805 millioen gulden, dat is 21 'ft van de totale Nederlandse invoer van 8511 millioen. Tot die geïmpor teerde goederen behoren granen, vet ten, veevoeder, suiker, koffie, thee, ca cao, specerijen en kunstmeststoffen. Saldo van 1200 millioen. Een invoer van ongeveer 1800 mil lioen en een uitvoer van circa 3000 millioen aan zuiver Nederlandse agra rische producten, dat vormt een voor delig saldo van zo wat 1200 millioen, een bedrag, waarvoor de Nederlandse agrariërs zich trots op de borst mogen kloppen. De som van de totale Nederlandse Invoer was in 1952 een milliard gul den lager dan in 1951. Daarvoor zijn twee oorzaken, die onderling samen- HALSTEREN: Sterke schijnwerpers zijn behulpzaam bij de nachtelijke werkzaamheden te Halsteren. Evenals I elders is hier de schade zeer groot. H. H ADVERTEERDERS ZAKENADVEKTENTIES moeten dag vóör plaatsing uiterlijk 5 uur nm. in ons bezit zijn. SPOEDADVERTENTIES kunnen tot uiterlijk half 10 dag van plaatsing worden aangenomen. hangen, aan te wijzen: in de eerste plaats intering van de voorraden, die met het oog op de crisis in Korea wa ren ingeslagen en die juist in 1951 het bedrag van de invoer sterk hadden doen stijgen en in de tweede plaats daling van dfe wereldmarktprijzen van een aantal grondstoffen, zoals rubber, katoen, wol, oliën en vetten, granen, papier en hout. De kampioenen in het rijkje van de agrarische exportgoederen zijn melk en zuivelproducten met ruim 800 mil lioen gulden. Groenten en aardappelen volgen met 265,2 millioen, eieren met ongeveer 250 millioen, vlees- en vis producten met 212,9 millioen. Vlees bracht 177,8 millioen op; de uitvoer aan bloembollen bedroeg 166,4 mil lioen en aan fruit 76,4 millioen. Dat zijn respectabele bedragen. Laten wij daarom onze landbouw en allo werkers in de agrarische bedrijven, die in 1952 de uitvoer van agrarische pro ducten tot een recordhoogte wisten op te voeren, in ere houden! Communisten in Amerika voor keuze gesteld. De dertien Amerikaanse communis tische leiders, die veroordeeld zijn wegens samenzwering om de Ameri kaanse staat op gewelddadige wijze omver te werpen, zijn voor de keus gesteld of naar de Sovjet-Unie, of in de gevangenis te gaan. De verdedigers der veroordeelden verwierpen echter prompt het aanbod, om hun cliënten naar de Sovjet-Unie te laten vertrek ken. Vijf der beschuldigden zijn van Rus sische, twee van Poolse en een van Hongaarse afkomst. VAN r\ TOT JL. j^RTHUR FAIRFAX, de Britse po- litie-sergeant, die de negentien jarige Derek William Bentley terecht;- stelde, heeft vele n iét-ondertekende brieven en telefonische mededelingen van onbekenden ontvangen, waarin hij met de dood wordt bedreigd. De titel Moeder-heldin is dezer dagen aan vierhonderd zeven en negentig Russische vrouwen verleend wegens het ter wereld brengen en opvoeden van tien of meer kinderen. In totaal hebben thans ongeveer vijftig duizend moeders deze titel verworven. Tot volgend jaar dan maar weer, merkte de ambtenaar van de Burgerlijke Stand te Neerritter nabij Roermond op, toen vader Ressen op 8 Augustus 1951 de geboorte van een vierde tweeling aan gafDe heer Ressen kwam terug cn wel om de geboorte van een vijfde tweeling in vijf jaar tijds aan te geven! In het gezin RessenVan der Meulen vindt men het heel gewoon. Een peu ter meer of minder, eten doen ze al lemaal, is daar de mening. Een be zwaar is er echter: do woning. Deze wordt nu te klein. Dezer dagen hield president Auriol een receptie. Daar was ook de Russische ambassadeur Alexei Pavlov aanwezig, die rnet me vrouw Jacqueline Auriol, de schoen dochter van de Franse president, stond te praten. Een fotograaf maakte een plaatje van het tweetal. De Russische ambassadeur zag dat en vroeg aan mevrouw Auriol: Bent u niet bang" U zult misschien last krijgen met die foto. Waarom? vroeg mevrouw Auriol verbaasd. Gelooft u, zo luidde Pavlov's wedervraag, dat u hierna nog een kans krijgt om naar de Verenigde Staten te reizen? Vier soorten vrou wen zijn gevaarlijk voor de mannen. Het zijn de kattigen, de heilige boon tjes, de uitgaansters en de dommen, die het huwelijksgeluk bedreigen en oor zaak zijn van talloze scheidingen. Deze uitspraak is van de grijze rechter Sco- bell Armstrong te Pencanze in het En gelse graafschap Cornwall, die vijftien honderd echtscheidingen heeft uit gesproken. De een en dertigjarige leeuwentemmer Stephens is in St. Margaret in het graafschap Dublin, toen hij zijn drie leeuwen aan vrien den wilde laten zien, uitgegleden en door een der leeuwen verscheurd. De vlucht van het echtpaar Sieling uit de Sovjet-zone van Berlijn, naar het Westen, werd niet overleefd door het vierjarig dochtertje Ilse. Toen de vluchtelingen in een overvolle vlieg machine op het vliegveld van Han nover landden, kwamen' de ouders tot de ontstellende ontdekking, dat hun kind niet meer leefde. Gedurende de vlucht is het meisje aan hartzwakte overleden. Een arts deelde later mede, dat het te wijten was aan algemene zwakheid. JjjPandy Ralph Wilkinson, een 60-jarige heer, heeft het dezer dagen buitengewoon druk. Het is zijn taak nl. de lieflijke oorlelletjes te doorboren van Engelse society-dames, die bij de kroningsfeesten oorbelletjes moeten dragen. Zijn cliënten zijn hertoginnen, gravinnen, markiezinnen en andere hooggeplaatste dames. ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE S00R1 FEUILLETON Als het HART spreekt.... door RENéE SHANN 62 „Barbara, je antwoordt niet". De plotselinge binnenkomst van Joan redde haar! „Hallo", riep deze, „waar praten jelui over? Nee, vertel het me maar niet, ik kan het wel raden. Heather wil weten of haar schrijf-kameraad op haar verliefd is". Heather kleurde hevig. Joan zag het en lachte. „Wat heb ik de'spijker prachtig op zijn kop ge slagen, niet waar? Zeg ze keek van de een naar de ander ik wil je niet ongerust maken, Heather, maar ik vond, dat hij een eigenaardige uitdrukking in zijn ogen kreeg, toen Barbara binnen kwam". „Je praat onzin, Joan!" zei Barbara kortaf. Heather, overtuigd, dat haar zuster een grapje maakte, riep vrolijk: „Barbara, probeer niet, me hem te ontfutselen, hoor!" „Maak je niet ongerust", hernam Joan, „Bryan is er ook nog". „Bryan?" „Hij is smoorverliefd op haar; weet je dat niet?" „Je praat maar over mij. alsof ik er niet bij was!" mompelde Barbara. „Je wilt zeker niet de aandacht vestigen op het feit, dat je zo naar Londen terug ver langt". „Dat heeft ze anders al gedaan", zei Heather. ,,'t Zou moeilijk geweest zijn, iemand te vinden, die zich onder theetijd meer verveelde dan jij, Joan. Je deed niets dan gapen". „Nu, ik verveelde me ook". „Maar je had het niet zo openlijk behoeven te tonen. Ik kan me niet voorstellen, wat Jinks ervan dacht". „Je gelooft toch niet, dat ik mij dóór wat van aantrek?" „Neen, dat zul je wel niet. Maar je kon wel eens aan mij hebben gedacht. Ik vond het niet leuk, te laten constateren, dat mijn jongere zuster helemaal geen manieren heeft". „O, jouJoan rende de kamer uit en sloeg de deur hard achter zich dicht. Toen ze beneden kwam voor het diner, nadat alle anderen reeds had den plaats genomen, leek ze niet beter gehumeurd. Haar moeder, die al vele malen geklaagd had over Joans gewoonte zo laat mogelijk aan de maaltijd te verschijnen, keek haar koeltjes aan. „Heb je de gong niet gehoord, Joan?" „Jawel". „Nu, dan had je wel iets vroeger kunnen komen". Joan mompelde iets onverstaanbaars en wierp zich op haar stoel. Het gesprek vlotte niet, ofschoon mevrouw Melrose, blijkbaar met het oog op Estelle's tegenwoordigheid, trachtte, de bal aan 't rollen te houden. Heather en Barbara waren de enigen, die de vrouw des huizes daarbij hielpen. Toen Barbara de tafel rondzag, kwam ze eensklaps tot de slotsom, dat iedereen slecht gestemd was. Nu was dit op Lawnside heus niets ongewoons, want meestal heerste er een soort gewapende vrede, maar vanavond scheen de toestand toch een beetje meer gespannen dan gewoonlijk. Bryan keek somber, waarschijnlijk als gevolg van een ruzie mot zijn moeder. Estelle Rainer trok een zuur gezicht en zei alleen wat nis ze werd aangesproken. De kolonel piekerde blijk baar over iets. Heather alleen leek de wereld nog niet zo slecht te vinden. Ze scheen te stralen van innig geluk. Zelfs het ruzietje met Joan op haar kamer was ze ongetwijfeld weer vergeten. Ze was nu zo zoet als suiker tegen Laar jongere Luster en probeerde, hoewel tevergeefs, haar in 't gesprek te betrekken. De maaltijd was bijna geëindigd, toen de telefoon ging. Joan snelde naar de hall en kwam even later terug met de boodschap: „Meneer Charrington voor u moeder". Mevrouw Melrose schoof haar stoel achteruit. „Zeg, als 't over die flat gaat, vraag dan vooral, wat de huur is. Als ze er erg veel voor vragen, kan er niets van komen", riep de kolonel. „Wie u hoort, moet vel denken, dat we zo goed als bankroet zijn", merkte Joan met bitterheid in haar stem op. Haar vader keek haar over de tafel aan en vroeg zich af, wat ze wel zou zeggen, als hij haar en trouwens alle anderen eens vertelde, dat ze er niet zo ver van af v aren. Nu ja, dat was .nis- schien wat overdreven uitgedrukt maar het zou zo ver kunnen komen als ze niet tijdig bezuinigden. De kolonel had zijn vrouw hierop reeds gewezen, maar ze wenste óf het niet te geloven, óf ze vond het niet de moeite waard om er over te denken. Het feit, dat zij over eigen geld beschikte, maakte de zaak nog moeilijker. Op elk idee van bezuinigen gen antwoordde ze, dat ze het benodigde dan wel zelf zou betalen, maar ze deed het nooit of te nim mer O, hij stelde er ook niet bepaald prijs op, want hij had liever, dat ze haar eigen geld reserveerde voor kleding en andere persoonlijke uitgaven, voor cadeaux aan haar vrienden of kinderen. Desnoods, ofschoon hij dit eigenlijk sterk afkeurde, voor een extraatje aan Bryan. (Wordt vervolgd;

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3