Apeldoorn helpt, warm en spontaan Apeldoornse mildheid bijzonder groot Dinsdag 3 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Inzameling van geld en goederen wordt groot succes Apeldoorn helpt de getroffenen uit de noodgebieden met alle spontaneïteit en warmte welke maar verwacht kunnen worden. Met een enkel woord heeft dc burgemeester de actie gistermorgen in de raadzaal ingeleid. Van alle kanten cn uit alle georganiseerde bevolkingsgroepen waren vrouwen en mannen naar het gemeentehuis gekomen, om hun diensten de burgemeester aan te bieden. De communist zat naast de dominee, de protestant naast de katholiek, de arbeider naast de werkgever en allen waren vervuld van dit éne; hóe kan ik helpen. „Het is hartverwarmend", zo zeide de burgemeester, „zoals deze bijna grootste ramp in onze" Nederlandse historie, de beste karaktereigenschappen van ons volk naar boven brengt". In deze sfeer is gistermiddag de voor bereiding en hedenmorgen de inzameling begonnen. En nog altijd stromen aanbiedingen binnen: „wat kan ik doen" 't Begon reeds Zondag. Zondagmorgen reeds, toen het eerste ontstellende nieuws nog niet eens vol ledig door het A.N.P. was voorgelezen, rinkelde bij de burgemeester thuis de telefoon, die, aldus verklaarde mr Des Tombe gistermorgen, in de letterlijke zin tot heden niet meer stil heeft ge staan. Men wilde helpen, maar hoe. Daarom gaan wij nu samen aan de slag, in goed georganiseerd verband, om te voorkomen, dat in sommige straten dubbel en in andere in het geheel niet wordt aangeklopt. Die organisatie uit de grond te stampen, was niet moeilijk. Er was geen enkele Apeldoornse vereniging die niet haar hulp aanbood. Wij zul len ze derhalve niet noemen, en het doet er ook niet toe. Er heeft ons land een nationale ramp getroffen en de nood moet ook in nationale sfeer gelenigd worden. Vanmorgen vroeg is men begonnen Apeldoorn, in negen wijken ingedeeld, intensief te bewerken. En reeds de eerste resultaten overtroffen aller ver wachting. Het grote gebouw van de Apeldoornse Netten fabriek, het vroe gere Zwitsalgebouw aan de Deventer- straat, zal waarschijnlijk te klein zijn om alle goederen er in op te bergen* wil men nog ruimte houden het ge- gevene vlot te sorteren. Hier en daar konden in éénmaal vrachtauto's worden volgeladen, om dat men reeds Zondag van alles bijeen had gebracht. WATER altijd weer onmisbaar Voor de keuken, voor de was, Voor de energie, de dieren, Voor de mens, de plant, het gras, Voor de wegen, voor de woning, WATER, water altijd wéér. Sinds de oertijd dient het water Het maatschappelijk verkeer. WATER: onze trouwe dienaar Elke dag en ieder uur, Eén der grote zegeningen Van de rijkdom der Natuur. Tótdat plots zijn brute stootkracht Vijand van ons blijkt te zijn: WATER overvalt het landschap, Mens, in onmacht, weet zich [klein PHILIA Er is veel nodig. En het is goed, dat veel gegeven wordt, want er is veel nodig. V/at wij Zondag met eigen ogen gezien hebben, laat zich nog niet voldoende beschrij ven, maar het Is vreselijk. De schade loopt in de vele millioenen en meer dan een tiende deel van ons volk is in deze bange dagen en nachten, vol komen bezitloos geworden. Op verzoek van het Nationaal Rampenfonds, gesteund door de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers", openen de dagbla den de gelegenheid gelden aan hun kassen te doen storten of op hun rekeningen over te schrij ven. Voor de Nieuwe Apeldoornse Courant kan gestort worden op Postgiro no. 1418, op de Amster damse Bank en op de Coöp. Boe. renleenbank W.A. Apeldoorn helpt Onder dit opschrift zullen we in de komende dagen melding maken van giften, gaven enz., betrekking heb bend op de watersnoodramp. De Nieuwe Apeldoornse Courant moge de lijst van bijdragen openen met een gift van f 1000 uit het Jubileumfonds, dat gevormd wordt ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van ons blad in November a.s. De Bond van Marktkooplieden, afd. Apeldoorn, f 100. Collecte feestavond Kermisvakge- noten in de Bordelaise f 110.63. Ver scheidene vakgenoten stelden voertui gen ter beschikking. Collecte balavond Gelderman, Hof van Gelre. f 50. Directie en personeel van „Buis- car" f 2500. Directie en personeel Sparta-rijwiel- fabriek f 2500. Nieuwe Unie voor Wandelsport (daarbij aangesloten Apeld. wandel sportverenigingen) f 500. Het Internaat W. J. Emmelkamp, Deventerstraat 39, stelt woonruimte beschikbaar voor studenten uit de noodlijdende gebieden. Sterckels Passage-bureau, alhier, heeft besloten de opbrengst van de door het bureau te organiseren film avonden, reis van de Oldebarnevelt en film over Canada, Australië enz., in de Bordelaise, te houden Dinsdag 17 Februari en Vrijdag 27 Februari te Epe, in Hof van Gelder, te storten in het Nationale Rampenfonds. In het verslag, onder de titel „Apel doorn biedt hulp aan 't geteisterde ge bied", in de N.A.Crt van Maandag, is medegedeeld, dat het fabriekspand van de firma Hoogstraal, aan de Oranje straat, thans eigendom van de gemeen te, ter beschikking zal worden gesteld als opslagplaats. Die fabriek is echter niet eigendom van, maar in huur bij de gemeente. Het bestuur van de Vereniging van Limburgers en Brabanders, Limburgia, heeft besloten, om haar voorgenomen De jeugd was niet de laatste om zich te melden voor de inzameling. Jongens en meisjes stonden gewoon te smeken om een collectebus bij de aanmeldings plaatsen. Hier ziet men eey dergelijk beeld in de raadzaal van het gemeen tehuis. In de papier opslagplaatsen van de Nieuwe Apeldoornse Courant had de Apeldoornse middenstand een depót ingericht voor de bijeengebrachte goe deren voor het noodgebied. Met man en macht is men. bezig te laden. Carnavalsfeest van 7 Februari a.s. tot nadere aankondiging uit te stellen. Tegelijkertijd zal de vereniging haar leden adviseren om het bedrag dat zij persoonlijk voor 't Carnavalsfeest dachten te besteden, af te staan aan 't Nationaal Rampenfonds, giro 9575, Den Haag. In de gisteravond gehouden spoed vergadering van de toneelvereniging Graficus is besloten: Het Carnavalsfeest op 14 Febr. a.s. niet te laten doorgaan. Aan de plaatselijke winkeliers wordt verzocht, goed te vinden, dat de pracht collectie prijzen, die zij hadden be schikbaar gesteld, aan het Nationaal Rampenfonds ten goede komt. Om op 14 Febr. a.s. in de Poort van Kleef, ten bate van het Nat. Rampen fonds het ernstige toneelstuk „Zij die gestuurd was" op te voeren. Graficus is bereid aan alle vereni gingen, zowel in als buiten de gemeen te Apeldoorn, die een avond ten bate van het bovengenoemde fonds willen organiseren, geheel belangeloos haar medewerking te verlenen. Verzoeken daartoe kunnen worden gedaan aan de waarn. secretaris J. J. Lojenga, Asselsestraat 82, of Sunmatra- laan 16. Het personeel van het bureau voor electro-techniek M. Spaans Zn., heeft besloten een snipperdag beschik baar te stellen voor het Nationaal Rampenfonds te Den Haag, terwijl de directie daar dan een gelijk bedrag bij zal doen. De firma kan hierdoor een bedrag van f 136.50 overmaken op de giro-rekening van het betreffende fonds. De beide te Apeldoorn gevestigde Boerenleenbanken laten weten, dat hier aankomende cvacué's geholpen zullen worden op de zelfde wijze als de Boerenleenbanken In de plaats hunner inwoning dat zouden doen. Men kan zich dus, met de nodige be scheiden, by bfeide banken vervoegen. Op beide banken kunnen eveneens bydragen worden gestort ten behoeve van het Nationale Rampenfonds. De Bestuurdersbond heeft een cir culaire doen toekomen aan de afde lingsbesturen van de bij hen aange sloten vakbondsafdelingen, houdende een opwekking om de leden te anime ren de helpende^ hand te bieden, in welke vorm dan 'ook. „Al onze ruim 5300 leden dienen paraat te zijn", zegt de Bestuurders- bond. „Voorts verzoeken wij uw afdelings besturen om op korte termen te over leggen, welk geldciyk bedrag uw af deling kan missen". De Bestuurdersbond stelt zich nl. voor in dezelfde geest te handelen als het N.V.V. en de hoofdbesturen, door hier in Apeldoorn een gezamenlijk be drag te geven aan de gemeentelijke instantie, welke zich belast met de organisatie Hulpverlening slachtoffers van de ramp. De leden zelf dienen privé gelde lijke bijdragen te geven bij een even tuele inzameling- Centraal adres: H. Martens, Rit- broekstraat 41, telefoon 3174. Woensdagavond a.s. zal ten bate van het rampenfonds op het Robur-terrein een lichtwedstryd worden gespeeld tussen de eerste elftallen van A.G.O.V.V. en Robur et Velocitas, on der auspiciën van de Federatie van Apeldoornse voetbalverenigingen. Het ligt in de bedoeling de elftallen zo sterk mogelijk samen te stellen. De aanvang is bepaald op half acht. In het Tivoli-Theater wordt Don derdag de bekende film „De dijk is dicht" vertoond. Om 14.30, 18.45 en 21 uur. De recettes van die voorstel lingen zullen worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. In de Apeldoornse bioscopen wor den collecten gehouden. De Apeldoornse slagers hebben een actie ingezet voor de inzameling van pakketten levensmiddelen (verduur zaamde vleeswaren, vlees, spek enz.). Elk pakket zal 5 pond wegen. De Apeld. Slagersvereniging, waar van deze inzameling uitgaat, heeft de verwachting 400 a 500 pakketten te zullen kunnen verzenden. Het personeel van de Nemef Sloten- fabriek te Wenum, heeft 1 snipperdag beschikbaar gesteld. Het Juliana-ziekenhuis heeft 150 de kens, 80 matrassen en toebehoren uit zijn voorraad afgestaan. Het goede voorbeeld Een groep vrijwilligers van de Apeldoornse Brandweer is gister morgen per brandweer-personen wagen naar Raamsdonkveer, in Brabant, vertrókken, teneinde de verlichting te verzorgen bij werk zaamheden aan doorgebroken dijken. De gehele middag en avond heb ben vele inwoners van Ugchelen gewerkt aan het vullen van 5000 zakken met zand, die nog gister avond eveneens naar de noodgebie den zijn vervoerd, op door Apel doornse firma's beschikbaar gestel de vrachtauto's. Ten kantore van de Ned. Han- delmy. (Deventerstraat hoek Kerklaan) werd gisteren door Apeldoornse ingezetenen reeds in totaal een bedrag van f 50.000.— gestort. Directies en personeel van vele Apeldoornse bedrijven hebben be sloten tot het verrichten van over werk, eveneens ten bate van de ge troffen gebieden. Wij vermelden nogmaals, dat het centrale "punt voor de hulpver lening in Apeldoorn is: Gemeente huis, Raadhuisplein 8. Om circa half drie vertrok de colonne van de Kanaalstraat naar het ramp gebied. HULP AAN DE NOODGEBIEDEN Speciale voorstelling in Minerva. De heer J. H. de Groot, wethou der van Sociale Zaken, zal Don derdagavond om kwart voor zeven en om negen uur in het Minerva- Theater een openingswoord spre ken voor een bijzondere voorstel ling, waarvan de baten bestemd zijn voor hulp aan de noodgebie den. Gedraaid zal worden de prachtige film, „De vlam en de pijl", plus een uitgebreide reportage over de watersnood. De heer Ak Morez, psychometrist en telepaath, zal in beide voor stellingen optreden. De directie van Minerva-Theater, het betrokken filmverhuurkantoor en de heer Ak Morez, nemen geza menlijk de onkosten voor hun rekening. De voorstellingen worden gegeven onder auspiciën van het Apel- doorns Rampencomité. Teneinde zoveel mogelijk Apeldoorners een kans te geven ook op deze wijze bij te dragen, gelden de normale entreeprijzen. Na de voorstellingen wordt gecollecteerd. DINSDAGMORGEN, 9.30 uur. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven is het succes van de een uur geleden begonnen inzameling reeds zo ver bijsterend, dat de toestand op de verschillende wijkcentra chaotisch dreigt te worden. BIJ STROMEN KOMT HET GELD BINNEN. DE COLLECTANTEN KOMEN BUSSEN EN HANDEN TEKORT EN IN DE RAADZAAL RIJEN ZICH GROTE 30-LITEE MELKBUSSEN VOL MET BANKPAPIER. De mildheid van de Apeldoornse bevolking is zo groot, dat men hier welhaast van een overstroming van weldadigheid kan spreken. Om 8 uur hedenmorgen was het grote gebouw' van de ZwitsaI, aan die Deventerstraat, waar de ingezamelde goederen worden opgeslagen, reeds meer dan vol. Twintig vrachtwagens uit Beekbergen, die om half negen binnen kwamen, konden niet meër gelost worden. In allerijl heeft men nieuwe opslagplaatsen moeten zoeken. De lange karavanen auto's, die uit de verschillende wijken goederen komen brengen, veroorzaken op diverse plaatsen verkeersopstoppingen. Er is gebrek aan honderden collectebussen. De banken in Apeldoorn kunnen hun werkzaamheden niet meer normaal verrichten, als gevolg van boekingen voor het Rampenfonds. Het Apeldoornse bedrijfsleven is gedeeltelijk ontwricht, daar het grootste deel van het rijdend materieel ter beschikking is gesteld van d>e inzameling. RAAD STELT 10 MILLE BESCHIKBAAR. Vanmorgen is door de gemeenteraad besloten tien mille beschikbaar te stel len voor de geteisterde gebieden. Het depót der Koninklijke Mare chaussee collecteerde f 1500. Inzameling in de buitenbuurten. In BEEKBERGEN is men Zondag middag reeds, onder leiding van het Rode Kruis, begonnen met het inza melen van kledingstukken en schoei sel voor de getroffen gebieden. Auto's vol zijn reeds gister doorgezonden De juist Zaterdag begonnen actie voor Hongaarse vluchtelingen is stop gezet. Mocht men echter verduurzaam de levensmiddelen en zeep willen af staan, dan zal dit op de bekende adres sen graag worden aangenomen en doorgezonden worden naar het Vluch telingencomité te Den iTaag. In UDDEL, KLARENBEEK, TEUGE, HOOG SOEREN en Beemte is de actie eveneens in volle gang. In HOENDERLOO heeft de collecte f 2400.opgebracht. Voor de ingeza melde kledingstukken enz. waren 2 vrachtauto's nodig. Filmreportages van de noodgebieden. Polygoon heeft een aangrijpende filmreportage gemaakt over de toe stand in de noodgebieden. Deze re portage wordt gedraaid in alle bios copen en is 200 meter lang. Aan het einde worden in de zaal collectes ge houden. Over de inhoud van de reportage kunnen wij uiteraard kort zijn. Be gonnen wordt met het geven van flitsen uit Noordwijk, Katwijk en Rotterdam. Vervolgens krijgt men een beeld uit de omgeving van Süedrecht, Dordrecht en Willemstad. Men ziet tenslotte iets van het reddingswerk en het verlenen van hulp aan geëvacu- eerden. In UGCHELEN begon de inzameling Maandagmiddag. Benevens zeer veel kleding, huisraad en schoeisel hebben de Ugchelaren reeds een groot bedrag aan geld bijeen gebracht. Met man en macht heeft men verder de Apel doornse Brandweer geholpen met het vullen van zandzakken. De onder de bewoners van Uddel ge houden collecte heeft f 2565.16 opge bracht. De inzameling was een groot succes. Honderden paren schoenen, kleding stukken van de meest uiteenlopende aard, levensmiddelen, waaronder zij den spek,enz. Blankenham gaf ruim 10 gulden per inwoner DEN HAAG. In de kleinste gemeen ten blijken soms de grootste bedragen te worden ingezameld. Blankenham, dat 532 inwoners telt, heeft f 5.519 op gebracht, dus ruim tien gulden per in woner, of 46 gulden per gezin. Utinge- radeel (Fr.) met 5200 inwoners zamelde 37.400 gulden in, of f 7.20 per inwoner. Kuinre, dat 930 inwoners heeft, bracht 15 gulden per gezin op. In Sasenheim is door de bloemenbollenbedrijven f 53.000 bijeengebracht. Aalsmeer heeft f 54.364 opgeleverd. Grote belangstelling toonde 't publiek voor de bulletins, waarin de burge meester zich richtte tot de bevolking met de mededeling dat vandaag de inzameling zou beginnen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2