s» NIEUWE APELDOORNSE Men begint nu enig overzicht van de watersnoodramp te krijgen Koningin Juliana bezocht rampgebied Reeds meer dan twee millioen Abonn. 47 ct p.w., 6.10 p.kw. Losse nmrnn. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels f 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn, Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 .(4 lijnen)Giro 1418 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Nu de elementen, die Nederland een ramp hebben toegebracht, zoals in eeuwen niet is voor gekomen, weer bedaard zijn, komen langzaam de be richten binnen van de omvang van het leed, dat ontel- bai'en in rouw heeft gedompeld of van have en goed heeft beroofd en van de verwoestingen die zijn aangericht Veel is nog verward, doordat verbindingen verbroken zijn en gehele streken geïsoleerd zijn, maar toch had men Maandag in de namiddag in Den Haag een globaal overzicht van de mate, waarin het door een orkaan opgezweepte water heeft huis gehouden. Het zwaarst zijn getroffen Zuid-Holland langs de zee armen en aansluitend langs de grote rivieren, Zeeland en het wester van Noord-Brabant. Doch ook andere streken, vooral de gehele kuststreek en Texel hebben veel geleden. Wat dat laatste betreft, kan gemeld wor den, dat tussen Den Burg en Oudeschild grote gebieden zijn geïnundeerd. De afsluitdijk heeft stormschade opgelopen aan de glooiingen, doch hij heeft het overigens uitstekend gehouden. Aan de dijken van de nieuwe IJsselmeer- poldcrs is geen noemenswaardige schade ontstaan. Dit is in hoofdzaak aan het bestaan van de afsluitdijk te danken. De waterstand op het IJsselmeer is laag gebleven, waardoor geen springtij is opgetreden. De IJsselmeer- Tegen de door storm opgejaagde springvloed kan geen dijk bestand zijn dijken zijn dientengevolge niet aan de verenigde on tembare krachten van de storm en het water ten prooi gevallen. Langs de rechter oever aan de Nieuwe Waterweg zijn tussen Hoek van Holland en Rotterdam verschil lende buitenpolders ondergelopen. De spoorweg, die deze twee plaatsen verbindt is op enkele plaatsen ondermijnd. Maassluis stond Maandag nog gedeeltelijk onder water. Als gevolg van enige dijkdoorbraken zijn ook tïe polders op het eiland Rozenburg in een zee her schapen. De afsluitdijk in de Brielse Maas is aan de zeezijde ernstig beschadigd. Zondag en Maandag zijn reeds op grote schaal herstelwerkzaamheden verricht. De hoge zeedijk van Schieland toont enkele gevaar lijke beschadigingen, o.a. een gat van tien meter breed. Provisorisch zijn herstellingen aangebracht. Met de afwerking gaat men door. De Krhnpenerwaard is volgelopen door een door braak bij Ouderkerk. Hier is het gat voorlopig gedicht. De Alblasscrwaard heeft zeer veel te lijden gehad, doordat de dijken het begaven bij Sliedrecht en bij Papendrêcht. Het gat bij Sliedrecht is provisorisch ge dicht. Zo ver heeft men het bij Papendrecht echter nog niet kunnen brengen, want hier is de dijkopenïng honderd meter breed. Men is druk bezig om de schade te herstellen. Op rubberlaarzen Gedeelte Koninklijke garderobe voor getroffenen Luchtverkenningen doen weinig goeds hopen •In het zuidelijk deel van IJsselmonde zijn de polders ondergelopen. Daar door kwam Dordrecht onder water te staan. Hier heeft men de zaken thans wel onder de knie. Het Eiland van Dordrecht is bezui den de Wieldrechtse zeedijk geïnun deerd. De wegverbinding van Dor drecht naar de Moerdijkbrug is naar het zuiden verbroken. De hier lopende spoorlijn is ondermijnd. De Hoeksewaard staat geheel blank. De zwaar getroffen plaatsen 's-Gra- ven^eel, Numansdorp en Strijen zijn nog altijd geïnundeerd. Van'Voórne.en Putten is het ooste- lijk-deel zwaar getroffen. Tiengemeten is 'geheel overstroomd. Op Goeree en Overflakkee was de toestand Maandag zeer ernstig. Stel lendam is geheel geïsoleerd. Volgens berichten, die in Den Haag niet te controleren waren, zou de toestand op Schouwen en Duiveland bijzonder hachelijk zijn. Er zijn lucht verkenningen uitgevoerd, die weinig goeds doen hopen. Behalve, de noordkant staat Noord- Beveland geheel onder water. Op Walcheren, waar de dijk bij Rammekens is doorgebroken ongeveer op dezelfde plaats als hij het door het bombardement in de oorlog moest ontgelden, is het een en al ellende. Tengevolge van duinafslag ontstond een doorbraak bij Oranjezon. De dijk bij Westkapelle is op verschillende plaatsen ernstig beschadigd. In de boulevard in Vlissingen zijn grote gaten geslagen. De stad staat nog gedeeltelijk onder water. De spoorlijn over Walcheren is gedeelte lijk ondermijnd. Zuid-Beveland. Zeer zwaar is Zuid-Beveland getrof fen. Bij Wolfaartsdijk is een groot gat in de dijk geslagen. De polder Krui- ningen staat volledig onder water. Hier wachten nog talrijke mensen op redding. De plaats Kruiningen is thans geëvacueerd. In Rilland Bath en Hansweert is de situalie ernstig. De Kreekrakdam de verbinding tussen Zuid-Beveland en het vasteland van Noord-Brabant staat onder water. Het verkeer over de weg en per spoor is onderbroken. In Zeeuws Vlaanderen is de toestand op vele plaatsen kritiek. Langs de Westerschelde staat een groot aantal polders onder water en Ossenisse is geheel geïsoleerd. Aanvankelijk werden drie veren buiten gebruik gesteld. Maandagmid dag is het veer Vlissingen-Breskens weer normaal gaan varen. De veerdienst Terneuzen-Hoedekens- kerke is alleen overdag in gebruik en het veer Kruiningen-Perkpolder blijft nog gestremd. In Westelijk en Noordwestelijk Noord-Brabant- staan nog steeds grote oppervlakten onder water. De moeilijk bereikbare Brabantse Biesbos zou vrijwel geheel onder wa ter staan. Een duidelijk beeld daarvan had men Maandagmiddag nog niet in Den Haag verkregen. Het Land van Altena is geheel ge- inundeerd en de Langstraat is gedeel telijk ondergelopen. Raamsdonkveer en Lage en Hoge Zwaluwe zijn ge ëvacueerd. Ter weerszijden van de Moerdijk- brug zijn grote galen in de dijk ge slagen, waardoor de Rijksweg van Moerdijk in zuidelijke richting on bruikbaar is. Het dorp Moerdijk is geheel geïso leerd. Men nam Maandagmiddag aan, MOERDIJK: Een overzichtelijke lucht opname van de omgeving van Moer dijk, waar, zoals de foto te zien geeft de woonwijken omgeven zijn door het water. dat het reeds geëvacueerd was. Juiste mededelingen waren daaromtrent nog niet ontvangen. Ook Willemstad ligt geïsoleerd. AlZes blank. Ten westen van Halsteren tot Ber gen op Zoom staat alles blank. De spoorlijn van Bergen op Zoom naar Zuid-Beveland is stuk. Ziehier een nuchter overzicht van de situatie op Maandag, gebaseerd op gegevens, die men van polder- en waterschapsbesturen en van gemeente en provinciale besturen ontvangen had. Achter deze opsomming gaat een onnoemelijk leed verborgen. Op de oproepen om vrijwillige werkkrachten hebben zich tienduizenden aangemeld in ver van de ramp gelegen streken heeft men de werving zelfs moeten stopzetten en met man en macht is men thans bezig om de allernoodzake lijkste werken werken, die verhin deren moeten, dat de ramp zich nog uitbreidt uit te voeren. Het is moeilijk te overzien, wat er allemaal gebeuren moet, doch één ding beseft men goed: de eerste taak blijft de zeer velen in veiligheid te brengen, die in geïsoleerde streken op zolders huizen en die jammerlijk zul len omkomen, als het verraderlijke water, aan ^de funderingen der huizén blijft vreten, waardoor die woningen mét instorten bedréigd worden. Op déze redding is alle aandacht gericht. Doch tegelijkertijd is reeds begonnen met het dichten van gaten in dijken en met het versterken van de dijken. Pas later zal blijken, hoe groot de schade is, die is aangericht. Zoveel staat wel vast, dat ons land zich, wat het nodige materieel betreft, moeilijk geheel zelf zal kunnen helpen en dat buitenlandse hulp daarom dankbaar aanvaard zal worden. De eerste maatregelen zijn getroffen door de waterschappen en de polder besturen, die in voortdurend contact staan met de gemeente- en provinciale besturen. De Rijksverkeersinspectie en de be vrachtingscommissies zijn druk bezig een organisatie op te bouwen voor het vervoer van mensen, vee, huisraad en voorraden. Talrijke vracht- en per sonenauto's worden beschikbaar ge steld, doch men heeft ook boten nodig, veel boten, om de geïsoleerde gebie den te kunnen bereiken. Men heeft zich afgevraagd, of de dijken en waterkeringen wel sterk genoeg waren en voldoende berekend waren op stormvloeden als die, welke ons land in de nacht van 31 Januari op 1 Februari geteisterd hebben. Op vallend is het, dat de in de laatste jaren aangelegde dijken het beukend geweld van de golven en tomeloze stromen de baas zijn gebleven. De Prins Bernhard in ons land terug NEW YORK. Prins Bernhard heeft, in verband met de overstromingen, die Nederland hebben geteisterd, be sloten zijn reis door de Verenigde Staten te onderbreken en naar Neder land terug te keren. De prins zal van morgen op Schiphol aankomen. oude dijken boden minder weerstand. Een aantal ingenieurs is van oordeel, dat de dijken sterker hadden moeten zijn, maar daar staat tegenover, dat tegen de onmetelijkekrachten, als in de stormnacht waren losgebroken, bijna niets bestand is. Natuur machtiger Op het waterloopkundig laboratorium heeft een professor ons eens verteld, dat men in het buitenland bij de aan leg van waterkeringen meestal reke ning houdt met ,de sterkste krachten, die zich in een luttel aantal achter ons liggende jaren geopenbaard heb ben. De Nederlandse waterbouwkundi gen kijken verder terug en daardoor ook verder vooruit. Zij kennen het ge weld van het water in vroeger eeuwen en verschaffen de dijken de sterkte, die daartegen bestand is. Maar als springtij, orkaan, windrich ting en door regenval overvolle rivie ren samenspannen, dan staat de mens met al zijn; kennis en al zijn technisch vernuft machteloos. In 1421 eiste de St Elizabethsvloed duizenden en duizenden doden. Als ons land in 1953 even weinig tegen het water beschermd was als vijf eeuwen geleden, dan zouden nu misschien mil- lioerien doden te betreuren geweest zijn. Ook over het IJsselmeer raasde de orkaan. Daar bleef het springtij ach terwege, dank zij o.a. de Afsluitdijk. De oude dijken hielden stand. Maar in het westen des lands zijn orkaan en springtij tezamen als een stoomwals over landen gegaan DEN HAAG. H.M. de Koningin verliet gistermorgen om zeven uur Soestdük voor een bezoek aan de ge teisterde gebieden. Na een kort opont houd in Den Haag heeft H.M. zich in Dordrecht ingescheept op een vaar tuig van de rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel, waar de Ko- ninigin de evacuatie aanschouwde en gesprekken voerde met de burgemees ter, een aantal dokters en de getrof fen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar H.M. zich onderhield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. In Middelharnïs liep de Koningin met waterlaarzen naar het gemeente huis, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H.M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoordelijkheid niet op zich nemen in" het donker een haven binnen te varen, waar voortdurend bóten in en uit gingen. De Koningin keerde om zeven uur in Dordrecht terug en reed vandaar Onze dijken worden geregeld onder houden, maar een zwak schakeltje blijft hier en daar wel eens zitten. Zij zijn ons noodlottig geworden. Het zou verkeerd zijn nu verwijten te rich ten tot wie ook en van schuld te spreken. De natuur is machtiger dan wij, al voelen we ons ook nog zo groot naar Rotterdam, waar zij achtereen volgens de evacuatiecentra in het Feyenoord-stadion en de Ahoy'-hallen bezocht. In de Ahoy-hallen sprak zij o.a. met vluchtelingen van Schouwen en Duiveland. Om negen uur gisteravond kwam H.M. op Soestdijk terug. Naar alle waarschijnlijkheid zal H.M. vandaag opnieuw de geteisterde gebieden be zoeken. Garderobe nagekeken. Voordat H.M. de Koningin naar de noodgebicden vertrok, heeft zjj eerst haar eigen garderobe en die van haar vier kinderen nagegaan om te zien hoeveel zij voor de noodgebieden be schikbaar kon stellen. Een enorm pak is op de intendance van het Neder- landsche Roode Kruis ontvangen. De goederen worden tussen de an dere ter beschikking gesteld van de Commissarissen van de Koningin in de getroffen gebieden, die als leiders van het hulpverleningswerk in hun gebied de verdeling naar behoefte zullen verzorgen. Prinses Wilhelmina in rampgebied KLOOSTERZANDE. Om kwart voor twaalf gisteren heeft Prinses Wilhelmina, onverwachts bezoek ge bracht aan het zo zwaar door de over stromingen getroffen plaatsje Kloos- terzande, waar negen personen het leven lieten in de vloedgolf. Zij werd onder andere vergezeld door de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, jonkheer mr A. F. C. de Casembroot en door haar rentmeester van het Kroondomein H. A. A. Baron Collot d'Escury. Het was een zeer ontroerend ogen blik toen de Prinses nadat het ge meentebestuur aan haar was voorge steld, de gevoelens van deelneming van Koningin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet, van wie vier familieleden bij Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk, de dood von den in de golven. De Prinses onder hield zich eveneens met het 80-jarig echtpaar Van Huffel uit Baalhoek, dat op de d^g dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het wa- - ter uit zijn haardstede werd verdre ven. De commandant van het garni zoen Weert (Limburg), kapitein Könïngs en luitenant Schreuders, die het detachement van de kaderschool uit Weert leidden, dat hier de gaten in de binnendijken heeft helpen dich ten, werden eveneens voorgesteld. Zij stelde zich op de hoogte van de door de kaderschool verrichte werkzaam heden en verzocht kapitein Könings haar grote bewondering aan zijn man schappen te willen overbrengen. I'a- dat Prinses Wilhelmina een kopje thee had gedronken, vertrok zij naar Tei neuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid-Beveland zal 1 oversteken. Bij het verlaten van het gemeentehuis te Kloosterzande werd. Prinses Wilhelmina door de toege stroomde bevolking hartelijk toege juicht. Moerdijkbrug Drie km spoorbaan weggeslagen UTRECHT. Gisteren is een nauw keurig onderzoek ingesteld naar de situatie bij de Moerdijkbrug. Daarbij is gebleken, dat tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug, onmiddellijk ten Noorden van de brug, drie kilometer spoorbaan vrijwel is weggeslagen. Ten Zuiden van de brug is een gat van 700 meter in de spoordijk ontdek:. De Spoorwegen verwachten dat de herstelwerkzaamheden aan de spoor baan bij de Moerdijkbrug een kwestie van ten minste weken zal worden. Alle verkeer van hetZuiden naar het Noorden, dat van deze verbinding gebruik placht te maken, wordt voor lopig via Utrecht, Den Bosch afge wikkeld. De Spoorwegen verwachten vandaag het baanvak Rotterdam—Dordrecht geheel hersteld te hebben. Als dit ge lukt, dan hopen de Spoorwegen de half-uur-dienst op de lijn Dordrecht- Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Am sterdam te hervatten. Uit Engeland is bericht ontvangen, dat de spoorwegverbinding Harwich Londen die op enkele plaatsen onder water stond, waarschijnlijk Woensdag weer in orde is. DEN HAAG. In het statige herenhuis op de Statenlaan 81 in Den Haag staat sinds Zondagochtend, enkele uren nadat het vreselijke nieuws over de ramp, die zich langzaam maar zeker over Nederland aan het voltrekken was, bekend was geworden, de bel niet stil en rinkelen vrijwel constant de telefoons, Daar, op het hoofdkwartier van het Nationaal Rampenfonds, stromen van alle zijden de bijdragen binnen en worden aanbiedingen in de meest uiteenlopende vorm tot hulp van de getroffenen gedaan, een spontane reactie op de oproep tot steun van het rampenfonds. Hoezeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duidelijk uit de tot nu-toe binnengekomen gaven. Dinsdagmiddag omstreeks 17 uur was een bedrag van ruim twee millioen gulden uitgezonderd de vele stortingen per giro, die nog niet binnen zijn ontvangen, terwijl daarnaast duizenden en nog eens duizenden kledingstukken aan de Rode-Kruispost in Den Haag waren ingeleverd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1