Utrecht bereidt zich voor op komst van evacue's Ook in Zuilen helpt men krachtdadig Utr. studentenwereld staat volledig paraat Kledingcentrum in Veilinghallen Onze stad zal vermoedelijk drieduizend mensen krijgen 20 d 30.000 vluchtelingen De heer v. Emmerik ontving onderscheiding Gestempeld legitimatiebewijs Mensa wordt Vrij ernstige aanrijding op Biltstr.-kruispunt Prof. Minnaert sprak voor Ver. De Dageraad De L Zusters Liefdadigheidsvoorstelling op Vrijdag a.s. TOESTAND CRITIEK !N OQSTERIAND EN BRUINISSE UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Dinsdag 3 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 234 Pagina 6 (Van onze verslaggevers'» Mensen lopen in en uit het gebouw van het Rode Kruis aan de Malie baan te Utrecht. Twee Rode Kruishelpers staan op het bordes om de mensen de weg te wijzen, die inlichtingen komen vragen. En zij zijn wel nodig, want er komen helpers om zich te melden, er komen collectanten, die een legitimatiebewijs moeten hebben, verp'eegstcrs bieden hun diensten aan, vrouwen van in actie zjjnde helpers komen met berichten voor hun man. Chauffeurs stellen zich beschikbaar. Mensen geven hun adres op voor de ontvangst van evacué's; weer anderen met bezorgde gezichten wachten in angstige spanning op nieuws over familieleden in het geteisterde gebied. Onderwijzer laat jeugd papier verkopen Ook de jeugd kan helpen in de leniging van de nood! De U V.V.-speler. Rampenon- derwijzer aan de ..Prinses Margrietschool" in Zuilen is op het denkbeeld gekomen de kinderen in te schakelen bij de hulpverlening aan de door de watersnood getroffenen. De leerlingen van deze school gaan n.l. oud-papier inzamelen en dit verkopen. De geldelijke opbrengst zal dan n.l. ter be schikking worden gesteld van het Nationale Rampenfonds. ..We hebben", zo zeide de heer Rampen. ..een behoorlijke prijs bedongen, zodat we een bedrag van minstens honderd gulden bijeen hopen te brengen. En wanneer nu leerlingen van andere scholen dit voorbeeld zouden volgen, zou er een flink bedrag door de jeugd bijeen gebracht. kunnen worden. in provincie De telefoons ratelen onophoude lijk in alle kamers van waaruit con tact wordt gehouden met het terrein van de ramp en met alle burgers en Instanties. Overal lopen mannen in Rode Kruis-umform rond. Zij beho ren tot het administratieve dee! van het personeel en tot de reserve- transDortcolonnes. Er wordt gewerkt in drie ploegenstelsels. Twee pelotons van de transport colonnes, een afdeling verpleeg sterscolonne en een afdeling admi nistratie is vertrokken naar het terrein van de tuinbouwveiling aan de Croeselaan. waar alles in ge reedheid wordt gebracht voor de ontvangst van evacué s. Evacué's. hoevelen zullen er in Utrecht wor den gehuisvest? Dat is de vraag, waar tot nu toe nog niemand ant woord op heeft kunnen geven. Ze venduizend zuilen er hier arriveren, zegt men bij het Rode Kruis. En van dit grote aantal blijven er naar verwachting slechts duizend in de stad. Op hamer 10 Maar op kamer 10 van het Stad huis, waar het beeld hetzelfde is als in de kamers van het Rode Kruis, waar ook de telefoon warm loopt van de vele berichten die via de lijn doorkomen, deelt men de mening van het Rode Kruis over het aantal evacué's niet. Het enige, waar men nog enigszins zeker van is, is. dat Utrecht mensen van de eilanden Goeree-Overflakkee zal krijgen. Wanneer deze arriveren? Niet vandaag waarschijnlijk, al is het mogelijk, dat enkele groepen, die slechts de Domstad passeren, hier al eerder zullen zrjn. Hoeveel het er zrullen zijn. „Wij kunnen de eerstkomende dagen 20 30.000 geëvacueerden verwachten," deelde men ons mede. Maar als de Prov. Evacuatie-commissaris, de heer H. van Wessem, beslist dat zij Utrecht voorbij moeten gaan, dan zitten wij hier dus vergeefs te wachten. Met enige redelijkheid kunnen wij zeggen, dat Utrecht vermoedelijk een drieduizend mensen zal moeten herbergen. Dit is ook het aantal, dat tot nu toe geplaatst kan wor den. Men is bij de tuinbouwveiling ge reed om zowel de definitief aan Utrecht toegewezen evacué's als de doortrekkende te ontvangen. Duizend kg stro. honderden bedden, lakens en dekens zijn daar opgeslagen om voor tijdelijke huisvesting dienst te doen. Warme maaltijd En op een enkel seintje komen de centrale keuken en de restaurants in actie. Zy zullen zorgen, dat de ge ëvacueerden gratis een warme maal tijd krijgen. De melkboeren zullen gratis melk leveren. Niemand, die doortrekt, ver laat Utrecht zonder warm eten. De blijvers worden in het ontvangstcen trum ondergebracht en geregistreerd. En nog steeds drommen ten stadhuize bij 3 kamers de mensen binnen met de mededeling, dat zij kinderen, zie ken en ouden van dagen in de eerste plaats en daarna andere evacué's kunnen herbergen. Tot het midder nachtelijk uur gaan de telefoons, ko men mensen zich melden. Veertig jaar in dienst bij fa. Bijleveld In intieme kring heeft de fa. Bij leveld. Boekhandel en Uitgeverij, te Utrecht, hedenmorgen herdacht, dat de heer van Emmerik te De Bilt, veertig jaar in dienst van deze firma hec-ft gewerkt, met name in de expeditie. Van de zijde van di rectie en personeel werden vele goede woorden gezegd, waarna de bekende enveloppe alsmede ver schillende cadeaux werden aange boden. Het hoogtepunt was het ogenblik waarop Burgemeester Fablus. van de Bilt. de jubilaris de bronzen me daille van de onie van Oranje Nas sau op de borst spelde. In dit deel van de Jaarbeurshallen aan de Croeslaan te Utrecht is 1000 kg stro uitgespreid. Daar zijn de bedden. waarop straks voorlopig evacué's rust zullen vinden. (foto U. N. u. d. Werfj En tot middernacht ook werken vrijwilligsters, van verenigingen, van allerlei soort, van scholen en van de padvinderij, aan het sorteren van de binnengekomen goederen. Het Rode Kruis zorgt voor de distributie. De politie v'rzoekt. ons mede te delen, dat liet alleen toegestaan is geld en goederen voor het Rampen fonds in te zamelen door personen die in het bezit zjjn van een door de politie afgegeven en gestempeld le git imatiebew Ijs Deze hewjjzeen wor den afgegeven door de Afd. Bijzon dere Wetten, kr. 54 van het Hoofd bureau aan het Paardenveld. OPENINGSPLECHTIGHEID UITGESTELD Vreemdelingenverkeer - Utrecht meldt, dat de officiële opening van het nieuwe kantoor in verband met de ramp. die over ons land is geko men, is uitgesteld van 4 Febr. tot Vrijdagmiddag 20 Febr., om half vier in het Jaarbeurs Restaurant (Van een verslaggever) Mot man en macht heeft men vannacht in het Universiteitshuis, Lepelen burg, doorgewerkt om alles in te richten voor ontvangst van évacué's. Men kan thans 50 volwassenen en ongeveer 75 kinderen tot vijf jaar onderbren gen, maar hoopt deze accomodate nog te kunnen uitbreiden. Dekens zijn er genoeg en door tussenkomst van enkele instanties hoopt men ook de beschikking te krijgen over een aantal lakens. ingeschakeld een aantal adressen van studenten, die onmiddellijk opgeroepen kunnen worden indien dit nodig mocht blij ken. Overstelpend aanbod collectanten Aan de oproep van het Utrechts Comité Rampenfonds voor collec tanten hc-bbep honderden Utrech ters gehoor gegeven. Niet alleen bij de in de pers bekend gemaakte aanmeldingsadressen moor ook via allerlei andere kanalen bereikte het Comité een overstelpend aanbod van personen die zich beschikbaar stelden voor de huis aan huis col lecte. Waarschijnlijk zal er door het buitengewoon groot aantal aanbiedingen alleen gebruik ge maakt kunnen worden van de per sonen die zich bij de aanmeldings- buraux kwamen melden. De adres sen van degenen van wier diensten momenteel geen gebruik gemaakt kan worden zijn genoteerd. Bij voorkomengte getallen zal het Utr. Comité PaBroqL ds zo nodig een beroep op min medewerking doen. Op de hoek van de Biltstraat Willem BarentzstraatMuseum- brug vond gisteren een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Van de richting Wittevrouwen kwam de auto aanrijden, bestuurd door de 36-jarige J. G. P te Utr. Uit de W. Barentzstraat kwam op hetzelfde moment de auto, be. stuurd door de heer P. A. S. K. uit Utrecht. De laatste bestuurder ver leende geen voorrang aan de auto op de Biltstraat met bovengenoemd gevolg. De bestuurder P. kreeg 'n bloeduitstorting in het voorhoofd, de naast hem zittende dame H. B. J. werd met een diepe snijwond in het hoofd per auto van de G.G en G.D. naar het St. Antonius-zieken- huis overgebracht. Vandaag werd er gecollecteerd In Zuilen is de actie tot hulp- en steunverlening aan de slachtoffers van de nationale ramp in volle gang. Er is doo>*nte butfrtmeester gister avond een roep ictat tot de be volking. De leiding bij de inzameling is in handen van het Rode Kruis. De actie is reeds gisteravond inge zet. Een auto met luidspreker trok door de gemeente, uilzendend een op wekking tot hulp- en steunverlening. Auto's van Werkspoor en particuliere auto's waren in de nabijheid om goe deren in on;vangst te nemen. Heden, zal men zich huis aan huis vervoegen om kleding, schoeisel en alles wat men maar missen kan in ontvangst te nemen. Het centraal magazijn van het Rode Kruis is tijdelijk gevestigd in het Verenigingsgebouw Daalseweg, waar men ook goederen kan afgeven, vanwaar een en ander naar de nood- gebieden wordt getransporteerd. In het gebouw van het Rode Kruis aan de Amsterdamsestraatweg is tijdelijk een bureau van het Nationaal Ram penfonds gevestigd. In de Raadszaal van het gemeente huis werd gistermiddag een vergade ring gehouden van B. en W. met ver tegenwoordigers van diverse organi saties ter bespreking van de hulpver lening. Daar is o.m. besloten, heden, een geldinzameling te houden voor de getroffen gebieden Krachtig werd opgewekt, deze collecte goed te be denken. Door het bestuur van de Woning- bouwver. „Utrecht", wier woningen goeddeels in Zuilen zijn gevestigd, is een bedrag van 500 uitgetrokken uit hel sociaal en maatschappelijk fonds, dat ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds zal worden gesteld. Bovendien is een inzameling gehou den onder de bewoners van de 450 woningen, die ressorteren onder de vereniging, welke in geld 450 heeft opgebracht, dat is dus één gulden per gezin Bovendien werd een grote hoe veelheid kleding enz. beschikbaar ge steld. Het personeel van een aannemers firma te Zuilen, dat ongeveer hon derd personen omvat, heeft besloten een z,g. snipperdag te nemen. Op die dag zal echter gewoon worden ge werkt, en het dagloon voor de ramp beschikbaar worden gesteld. De fir ma heeft toegezegd, eenzelfde bedrag als de werklieden op deze wijze bij een zullen brengen, daaraan toe te voegen. Wij vernemen, dat ook bij Werk spoor plannen in overweging zijn, om de arbeiders in de gelegenheid te stel len een aantal uren te doen overwer ken voor het Rampenfonds. De Di rectie zou een gelijk bedrag bijpas sen. als door de overuren wordt bij eengebracht Vanmorgen deelde men ons mede, dat hoogstwaarschijnlijk in de loop van de middag of avond een aantal evacué's in Zuilen zal aankomen. Er zijn van de zijde der bevolking reeds vele aanbiedingen om een of meer van de vluchtelingen huisvesting te verlenen. Tienduizenden stuks liggen klaar (Van onze R.-redacteur) Grote hoeveelheden kleding zijn opgeslagen in de hal van de Utrecht se groentenveiling aan de Croese laan en liggen gereed om op het eerste sein vervoerd te worden naar het dichtbijgelegen Jaarbeursterrein, waar in de loop van Dinsdag de eerste geëvacueerden zouden aan komen. Tienduizenden kledingstuk ken van allerlei aard zijn hier bij eengebracht. Maandag hebben padvinders- en andere organisaties tot tien uur in de avond kleding opgehaald. Van daag gaat de actie door in de nog niet bezochte stadsdelen en wie met zijn pakje niet op tijd is klaargeko men om het mee te geven kan het nog afleveren bij het veilingsgebouw aan He Croeselaan. Maar: vooral er om denken, schoenen aan elkaar te binden en op kledingstukken de maat te vermelden of de leeftijd waarvoor het geschikt is. „De kwaliteit van de kleren die be schikbaar gesteld zijn is over het al gemeen goed," vertelt mevrouw J. C Jongbloed-Gerritse. die aan het hoofd staat van de kleding afdeling. „Maar niet alle mensen hebben er rekening mee gehouden dat het winter is. Aan katoenen en zijden jurken bijvoor beeld hebben we zo weinig. Er is vooral behoefte aan wollen kleding. En niet te vergeten: aan wollen on dergoed. Daarvan hebben we nog veel méér nodig." De medewerking van alle kanten is groot. Leden van de Utrechtse Fede ratie van Vrouwelijke Vrijwilligers, leden van de Utrechtse Vrouwelijke Studentenvereniging en tientallen padvindsters en padvinders zijn druk bezig de kleding te sorteren en te bun delen: damesjurken, kindertruitjes, broeken, sokken en zo maar door. Veel damesmantels en gelukkig ook flink wat beddegoed van heel goede kwali teit. Het is de bedoeling de geëvacueer den die in Utrecht aankomen in het Jaarbeurscomplex zo goed mogelijk Men schrijft ons: Voor de Vrij denkersvereniging „De Dageraad" afd. Utrecht sprak Zondagmorgen prof. dr. IvL Minnaert over: „De be tekenis van de natuurwetenschap voor de mensheid" Spreker zei. dat in de laatste eeuwen de natuurwetenschap een geweldige vlucht heeft genomen. In beginsel stelt zij ons in staat om aan alle aardbewoners welvaart en zelfs rijkdom te verschaffen. Tevens be- vrijdt ons de wetenschap van het bijgeloof in al zijn vormen en geeft ons vertrouwen in de gezonde kracht van de rede. Maar de goede gaven die de we- (Advertentie) De Mensa wordt ingeschakeld bij het verstrekken van voedsel, indien noodzakelijk óók aan mensen, die in andere gebouwen of bij particulie ren zyn ondergebracht De capaci teit van de Mensa-keuken en -zalen is hiervoor meer dan voldoende. Thans regelt men in de Commissie van Beheer de taakverdeling, o.a. die voor de vrouwelijke studenten, en maakt men voorbereidingen voor de ontvangst en een doeltreffende administratie. Men beschikt over Feuilleton door JOS LODEWIJKS Joris keek naar de man tegenover hem. Tak was zoals gewoonlijk ge kleed in zijn donkere pak van ouder wetse snit en zag er uit als een do minee op huisbezoek. Zijn bleek ge zicht was zonder enige uitdrukking, doch zijn merkwaardig scherpe ogen tintelden. Er was iets in die ogen dat Joris plotseling het gevoel van een sterke steun gaf. „Er is voor mij geen keus", zei hij zacht „Ik heb niets op mijn gewe ten waarvoor ik mij schamen moet en ik wil u zonder enige omweg alles vertellen wat u weten wilt. Maar vóór alles moet ik u vragen mij te geloven. Ik ben volkomen onschuldig. Ge loof me. ik ben volkomen onschuldig Tak zweeg en bewoog bijna on merkbaar zijn hoofd, alsof hij knik te. Na een poosje zei hij: „Ik zal u enkele vragen stellen om de kwestie op gang te brengen. Al lereerst: u bent bevrind met twee mensen die bekend staan als Kees en Sjakie?" „Ik heb u al eerder verteld dat zij bij mij op bezoek zijn geweest enkele dagen voor die inbraak", zei Joris mat. „Ik ben met hen opgegroeid in 't weeshuis. Zij waren mijn beste vrienden indertijd. Later verloor ik hen uit het oog. Zij blijken niet erg goed terecht gekomen te zijn". „Wanneer had u het laatst con tact met hen vóór hun bezoek?" „Ik weet het niet meer. Dat moet jaren geleden zijn geweest. Ik heb hun nog eens geschreven en pakket jes gestuurd toen zijn gevangen za ten. Nadien zijn ze me komen bedan ken. maar dat is jaren geleden". „Hebt u hun niet gevraagd bij u te komen?" „Neen! Ik stond stomverbaasd toen ze plotseling kwamen binnen wande len". Wat kwamen zij doen?" „Ik weet het niet. Zij hadden geen speciale bedoeling, geloof ik. Zij wa ren zwervende en misschien hoopten zij dat ik hen helpen kon Ik gaf hun wat geld „Maakte u een afspraak met hen?" „Neen.Dat wil zeggen, ik liet hen eerst weggaan. Maar later, toen ik de winkel sloot, ontmoette ik hen weer. Ik was blij dat ik hen ontmoette. Mis schien begrijpt u dat niet, maar dat kan ik u niet kwalijk nemen. Ik heb in mijn jeugd geen ouders gehad die iets voor me betekenden. Zij tweeën betekenden wel wat voor me. Zij wa ren bezorgd voor me en deelden hun kleine vreugden met me. En ik met hen, begrijpt u? Ik was blij dat ik hen weer terugzag op straat. En ik be dacht dat ik hen iets zou kunnen laten verdienen. Ik moest hulp hebben om die ijskast naar het huis van mijn ver loofde te brengen. Ik sprak met hen af, dat zij die avond om half elf bij mij zouden komen. Ik had een handkar gehuurd en wij sjouwden gedrieën die zware kast op de kar. Daarna re den wij het geval naar de straat waar Kamerlingh woont. De ouders van mijn verloofde waren op de hoogte en zij dachten dat Kees en Sjakie man nen van de verhuurinrichting waren. Ik vertelde niet dat ik hen vroeger ge kend had. Zij kregen een kop koffie en brachten de kar naar de achter kant van mijn winkel, omdat het te laat was om haar die avond nog naar de verhuurder terug te brengen. Ik heb haar de volgende morgen terug gebracht. Er was een hangslot bij, dus het leek me geen bezwaar om 't ding een nacht buiten te laten. Wie zal er nu een handkar stelen. „Tja, wie zal er een handkar ste len zei Tak peinzend. Toen vroeg hij: „En daarna? Wat deed u daarna''" ..Ik bleef later dan zij bij de familie Kamerlingh en ging pas tegen enen naar huis. Voordat Kees en Sjakie met de kar weggingen had ik hen betaald wat we afgesproken hadden. Ikik vroeg hun nu en dan nog eens aan te komen om te horen of ik misschien iets voor hen te doen had. Ik sta namelijk voor een verhuizing en ik dacht dat ik hen gestoken en zagen nu geen kans meer i aenr. b-/\n <-.m er nit tp komen. Maar wat voor misschien nog wel wat te doen kon geven". „Juist. Wn u dat die twee gearres teerd zijn?" Joris schrok. Hij keek Tak onze ker aan en barstte toen los: „Gearresteerd? Waarom in 's he melsnaam?" „Onder verdenking van medeplich tigheid aan de Jnbraak in de bank. Denk eens na, hfaT,n,er Helleboom en wees niet naïef?"??" twee hebben een abominabele reputatie. Zij zaten zwaar aan de grond en kenden de kunst om ergens binnen te geraken waar wat te halen valt. Zij kenden de situatie aan de achterzijde van de bank. want u was zo vriendelijk hen die uit te leggen. Zij hadden de be schikking over een handkar en ze zijn allebei nogal potig, alhoewel die ene. Sjakie. de indruk maakt van een slappeling. En tot overmaat: Zij kon den met vertellen waar zij die nacht gezeten hadden, sterker nog, zij lo gen dat het er duimen dik boven op lag. De een beweerde dat ze in een loods geslapen hadden die er plotse ling niet meer bleek te staan toen we eens gingen kijken) en de ander hield "oij hoog en laag vol dat ze hadden zitten vissen. Waai- wist hij niet meer en hoe ze aan een hengel gekomen waren bleek ook aan zijn geheugen ontschoten. Nu vraag ik u: Is het u duidelijk waarom zij zijn gearres teerd?" Joris dacht ingespannen na. Die twee stommelingen hadden zich na tuurlijk in een of ander wespennest om er uit te komen. Maar wat voor wespennest? Hadden zij werkelijk iets uit te staan gehad met die bank roof? „Ja", zei hij zacht, „ik veronderstel dat de politie moeilijk iets anders had kunnen doen. Maar ik geloof dat u toch op de verkeerde weg bent, mijn heer Tak. Ik ken die twee jongens. Ik geloof vast dat u zich vergist". Tak haalde de schouders op. Hij was in gedachten bezig deze Helle boom te taxeren en te analyseren. De man maakte een oprechte indruk, maar het kon comedie zijn. „Het is mogelijk", zei hij. „De poli tie vergist zich vaker. Maar op den duur komt de aap toch altijd uit de mouw, dat is zeker. Ik wou dat u mij kon bewijzen, wat u allemaal verteld hebt. Een alibi voor die nacht hebt u ook eigenlijk niet. tenminste niet na enen. Want uw hospita heeft u na tuurlijk niet binnen horen komen". „Ik ben bang van niet", zei Joris moedeloos. „Het goeie mens zal zich dat trouwens niet meer herinneren. Wilt u haar vragen?" Tak antwoordde niet. Hij was diep in gedachten en kneep zijn ogen dicht. Plotseling schoot hij recht. „Mijnheer Helleboom", zei hij, „ik zal u een voorstel doen. Het is een ongewoon voorstel in deze omstan digheden en ik vrees dat commissa ris Falkner er het zijne over zal zeg gen als hij het te weten komt, maar dat neem ik op de koop toe. Kijk eens. ik begin u te vertrouwen. Vreemd nietwaar? Maar ik héb vreemde gewoonten. Ik zou u willen tenschap zou kunnen brengen, berei ken ons slechts ten dele. De helft van de mensheid is ondervoed, grote groepen leven in ellende; en onder tussen is er werkloosheid, in bepaal de perioden worden kostbare goede ren met opzet vernietigd.. Er wordt roofbouw gepleegd, die voor komen de geslachten het leven zal bemoei lijken. Nog veel erger is nochtans de be- bedreiging die ontstaat doordat de natuurwetenschap op grote schaal voor de oorlog gebruikt wordt. IJ t is voortaan onmogelijk om veii.vheid te verwerven door zich machtig te bewapenen; veiligheid is alleen te bereiken door onderhande len en door het zoeken naar een voor allen aanvaardbare oplossing. Spr. besloot met te zeggen, dat de na tuurwetenschap dus op zichzelf noch goed noch kwaad is. Alles hangt er van af, hoe de mensheid haar ge bruikt. MEISJE IN OVERSPANNEN TOESTAND In Zuilen is aangetroffen een minder jarig meisje, dat in overspannen toe stand verkeerde. Zij was in Haarlem in een ziekenhuis opgenomen en daar on der toezicht. De politie zorgde er voor, dat zij naar de plaats van herkomst werd teruggevoerd. voorstellen dat u morgen bij mij op het bureau komt en dat u probeert die twee jongens Kees en Sjakie eens aan het verstand te brengen dat zij zich lelijk aan het inspinnen zijn met hun draaierijen en leugens. Ik heb het idee dat zij een grote stom miteit hebben uitgehaald en dat zij het steeds maar erger maken, omdat zij niet weten welke kant zij uit moe ten. Ik riskeer heel wat met dit plan netje. In de. eerste plaats dat ik drie samenzweerders de gelegenheid geef te overleggen wat er te doen staat. Maar zoals ik zeg, ik begin u te ver trouwen. En dat is bij Tak iets wat niet vaak verkeerd uitvalt". Joris voelde een grote dankbaar heid in zich opkomen. „U kunt me vertrouwen", zei hij met warmte. „Ik zweer u dat u er geen spijt van zult hebben. Ik zal het graag doen. Zegt u maar wanneer u mij hebben wilt. Ik kom in ieder geval en u zult zien dat ik het, wat die twee betreft, aan het goede eind heb ge had". „Als u maar in de gaten houdt dat het twee boeven zijn", zei Tak, ter wijl hij zijn jas aantrok. En wanneer iémand het aan het goede eind had gehad, dan was het wel Tak geweest toen hij dat zei. Want toen Joris de volgende morgen de ka mer van de inspecteur binnenstapte, vertelde deze hem met een grimmig gezicht dat er geen sprake zou zijn van een audiëntie bij Kees en Sjakie. „Ze zijn 'm vannacht gesmeerd, mijnheer Helleboom", gromde Tak, „eenvoudig er tussen uit geknepen. Wordt vervolgd) 1 „Het was toch aardig van de koning om mij ten lolly te geven mompelde Panda. „Ik heb nog noon zo'n lekkere lolly gehad!" Terwijl hij zo tevreden smikkelend voortliep, werd hij er zich langzamerhand van be wust dat hij gevolgd werd door een geheimzinnige persoon met een scher- grootte van Panda's voetsporen en pe doordringende blik Panda ver- toen Panda het stokje van zijn afge belde zijn pas, maar telkens als hij kloven lolly wegwierp stortte hij zich dacht, dat h{j zijn bespieder was kwijt- *-*-• *--■ J- '•*- *-* geraakt, dook deze op de meest Het leek of hij Panda's hele hieruit kon herleiden. ..Hij ser belang te stellen ln alles wat ik i ter laat!" dacht Panda „Wal zou rare vent toch van mij willen?" schichtig omkijkend, zette hij er draf in uit te rusten. Vandaar zullen de mees ten doorgaan naar andere plaatsen in de provincie. Enkele duizenden blij ven waarschijnlijk in Utrecht. Mocht er kleding overblijven, dan wordt die naar de getroffen gebieden gezon den. Behalve kleding wordt er in de vei linghal ook schoeisel en meubilair aangevoerd. De schoenmakersbonden hebben aangeboden schoenen te repa reren, tweehonderd paar zijn al onder handen. De gezamenlijke vakorganisaties van meubileringsbedrijven hebben zich aangeboden voor sorteer- en her stelwerkzaamheden. De organisaties doen een dringend beroep op werklo ze stoffeerders en matrassenmakers zich voor dergelijk werk te melden. Er is toestemming van de dienst voor sociale zaken. Spoorwegmachinisten veroordeeld De Utr. Rechtbank deed heden alt- spraak in de zaak tegen twee gewezen machinisten bij de N S„ wie diefstal, alsmede het ten geschenke aannemen van gestolen goederen was ten laste gelegd. De 30-jarige H M te Utrecht werd deswege veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf met aftrek waar van vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de Reclassering, geëist 12 maan den, waarvan vier voorwaardelijk Wegens heling kréég de 36-jarige G K uit Utrecht vier maanden gevange nisstraf waarvan twee voorwaarde lijk, eveneens met proeftijd en toe zicht ais de vorige verdachte, tegen K was zes maarden geëist, waarvan drie voorwaardelijk. Ten bate van het Nationaal Ram penfonds zal de Toneelverenig. van Spoorwegpersoneel „Door Vriend schap Sterk" op Vrijdag a.s. <6 Fe bruari) in de NV. Schouwburg, Oudegracht 245 alhier, een voorstel ling geven van het toneelstuk „Ciske de Rat" naar de gelijknamige roman van Piet, Bakker. Aanvang der voor stelling 20 uur precies; de zaal gaat open om 19.30 uur. Entrée 1 gld.; toe- fangsbewijzen verkrijgbaar o.m. bij wartewater 12, Amstelstraat 27, Rijnlaan 108bis en 75bis, Kwartel straat 25. Julianaweg 392, W. A. Vul- tostraat 89. Jan v. d Doesstraat 53 en eventueel des avonds aan de zaaL Nijhoff-expositie bij Broese In het pand van de Boekhandel Broese. Nachtegaalst'sat 20 alhier, is een expositie samengesteld die gewijd is aan de nagedachtenis van de op 27 Januari J.l ontflapen Nederlandse letterkundige Martinus Nijhoff Deze tentoonstelling omvat een kleine doch belangwekkende verzameling boeken, brieven handschriften en rijmprenten van (en ten dele ook over) de onlangs ovfcrleden dichter, die hier op Vrijdag avond B dezer door Anthonie Donker zal worden herdacht DS WAABDENBURG NIKT NAAR UTRECHT Ds H. W. Waardenburg te Rotterdam die door de Centrale Kerke raad van de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht in de vacature ontstaan door het vertrek van ds J. B Groenewegen beroepen was, heeft voor dit beroep bedankt Blankenham gaf ruim f 10 per inwoner In de kleinste gemeenten blijken soms de grootste bedragen te worden ingezameld. Blankenham, dal 532 in woners telt. heeft ƒ5.519 opgebracht, dus ruim tien gulden per inwoner, of 46 gulden per gezin. Utingeradeel (Fr.) met 5.200 inwoners zamelde 37.400 gulden in, of 7.20 per inwoner. Kuinre, dat 930 inwoners heeft, bracht 15 gulden per gezin op. In Sassenheim is door de bloembollenbedrijven 53.00 bijeengebracht. Aalsmeer heeft ƒ54.364 opgeleverd. LAATSTE NIEUWS De burgemeesters van Ooster- land en Bruinisse (Duiveland) vrezen, dat als er niet direct hulp komt, het aantal slachtoffers zeer groot zal zijn, zo hebben zQ mede. gedeeld. Alleen met helicopters en araphihievliegtuigen kan hier hulp worden verleend, zo voegden zQ aan hun mededeling toe. Eisenhower betuigt deelneming De president der Ver. Staten, Eisenhower, heeft het volgende tele gram aan Koningin Juliana doen toe komen: „Mijn landgenoten en ik zijn diep geschokt door de tijding van de ver woesting in uw land aangericht door storm en vloedZij en ik wensen Uwe Majesteit ons innig medeleven in deze tragische omstandigheden te betuigen De troon der Wereld W at was het dat de Hunnen in de 5de eeuw bij hun stormloop over Europa een halt toeriep, vlak voor dat zü een aanval op de eeuwige stad Rome zouden ondernemen? Wat bezielde de Hunnen, dat zij bij hun verovering de aarde volko men platschroeidcn Was dit al leen maar wreedheid, zucht tot vernielen, of zat daar nog iets an. ders achter Louis de Wohl, een Engelsman, heeft een boeiend boek Throne of the World" geschreven over dit kleurige tridvak. waarin de deca dente beschaving van het Romein se rijk dreigt verpletterd te worden door de levens- en veroverings drang van de Hunnen, die er hun eigen opvattingen over beschaving op na houden. C. van Eysden vertaalde dit uit nemende boek in het Nederlands. Uitgever is Ad. M. C. Stok, Zuid- Hollandsche Uitgevers Mjj. te Den Haag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4