Eisenhower geeft bevel Omvang van de ramp 's Gravendeel betaalde Dulles en Stassen tot deneutraïiseiïng van Formosa Ook de Ardennen getroffen Engeland is nog niet te matei in tol een zeer zware confereren in Parijs Adenauer waarschuwt voor illusies UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Dinsdag 3 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 234 Pagina 4 In zijn ..State of the Union Message" heeft president Eisenhower gister medegedeeld, dat hij besloten heeft tot „de- neutralisering" van Formosa en aan de zevende vloot instruc ties in deze zin heeft gezonden. De president zeide voorts, dat de V.S. „het onweerlegbare bewijs bezitten, dat de Russen atoomwapenen hebben." Hij gaf te verstaan, dat hij weldra aan het Congres zal vragen de geheime clausules van de overeenkomst van Yalta op te zeggen. De V.S. zullen de verwezenlijking van de Europese eenheid aanmoedigen. Er was reeds voortgang gemaakt, maar de vei ligheid der landen eist een nog nauwere samenwerking dan reeds thans bestaat, aldus Eisenhower. Vrij e wereld kan niet onbepaald in spanning leven De Amerikaanse regering zou het belang van een rechtvaardige en voordelige wereldhandel erkennen. Hij verzocht het Congres de Ameri kaanse invoerbepalingen te wijzigen en beloofde Amerikaanse kapitaals investeringen in het buitenland te be gunstigen. in ruil voor de levering van grondstoffen voor de Ameri kaanse industrie. De president verzocht voorts aan het Congres herziening van de wet, welke betrekking heeft op imigratie en naturalisatie. Deze bevat, zo zeide hij. bepaalde onrechtvaardigheden. Hij beloofde al het mogelijke te doen om de discriminatie van de ne gers in Washington, in de federale regeringsdiensten en in het leger op te heffen. Over de houding von de nieuwe regering in de koude oorlog verklaarde Eisenhower, dat de nieuwe Amerikaanse regering weet dat de vrije we reld niet onbepaald in een toe stand van spanning kan blijven, waarin zij aan de aanvaller de keuze van tijd en plaats laat. De president gaf de landen die met de Verenigde Staten zijn verbonden in de strijd tegen het communisme te kennen dat zijn regering op grond van het Amerikaanse program van de wederzijdse beveiliging hulp zal ge ven aan andere landen al naar gelang deze landen ernstig er naar streven, hun volledig aandeel in de gemeen schappelijke taak op zich te nemen Hij verklaarde in duidelijke taai wat zijn mening over de Europese eenheid is. .Slechts een nauwer aan eengesloten economisch en politiek stelsel kan de sterk vergrote econo mische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzakelijke militaire pa raatheid en een tamelijke hoge le vensstandaard te handhaven. Instructie van '50 Over de deneutralisering van For mosa zeide Eisenhower in zijn bood schap tot het Congres, dat de in 1950 gegeven instructie aan de zevende vloot eigenlijk betekende dat de Amerikaanse vloot moest optreden ais een verdedigend wapen van com munistisch China. Door deze steun worden de commu nisten in staat gesteld ongestraft nog meer Amerikaanse en de met hen verbonden soldaten in Korea te do den, aldus Eisenhower. ..Daarom geef ik", aldus de Ameri kaanse president. ..opdracht dat de zevende vloot niet langer gebruikt wordt voor het beschermen van com munistisch China Deze opdracht houdt geen agressieve bedoeling van onze kant in, maar wij hebben stellig niet de plicht een volk te beschermen dat in Korea tegen ons strijdt." Hechtere valuta De president drong er ook op aan, dat de Westeuropese landen het ini tiatief zullen nemen tot het scheppen van ruimere markten en een hech tere valuta om een grotere onder linge ruil van goederen en diensten mogelijk te maken Wanneer de Europese landen op deze wijze te werk zouden gaan. zouden zij een „economische sfeer scheppen die ons er toe zou brengen uiterst belang rijke hulp te verlenen". De hulp, die hij in het vooruitzicht stelde omvat in de eerste plaats de bovengenoemde wijziging van de invoerbepalingen en de uitbreiding van de wet op de wederkerige han delsovereenkomsten. die de president m staat stelt, tarieven vast te stellen op basis van wederkerigheid. Ver der zal de Amerikaanse regering het investeren van Amerikaans kapitaal in het buitenland aanmoedigen, ge- Overzichtskaartje, waaruit de positie van Formosa ten opzichte van de Chinese kust blijkt. bruik makend van de mogelijkheden overzee van voortbrenging van pro ducten die voor de wederzijdse ver dediging noodzakelijk zijn en die niet een al te grote concurrentie met de normale vredesproductie in de Ver. Staten zullen teweegbrengen. Ook willen de Ver. Staten helpen door grotere hoeveelheden grondstof fen, die de Ver. Staten niet in vol doende hoeveelheid bezitten, van het buitenland af te nemen. De nieuwe politiek heeft. ?-> zeide Eisenhower tot de Europese .nden, ten doel, het ontstaan van de prac- tische eenheid in West-Europa aan te moedigen. Hij was van oordeel dat de Euro pese landen een aanzienlijke bijdra ge hebben geleverd tot het behoud van de veiligheid van de vrije we reld. „Van de oerwouden van Indo- China en Malakka tot de Noorde lijke kusten van Europa hebben zij hun defensieve kracht in sterke mate vergroot. De president wees op de noodzaak van burgerlijke verdediging, omdat het volgens hem zeker is dat de Sov jet-Unie over atoomwapenen be schikt. Voor binnenland Als punten van de binnenlandse politiek noemde hij het in evenwicht brengen van de begroting, het ver minderen van de federale uitgaven en het zo spoedig mogelijk verlagen van de belastingdruk. De nieuwe re gering is niet van plan opnieuw de instelling van de loon- en prijsbe- heersing te vragen, wanneer de hui dige regeling op 30 April afloopt. De wet-Taft-Hartley zal in die zin wor den geamendeerd, dat de president het recht zal krijgen een staking voor tachtig dagen op te schorten. Zonder de wet-McCarren te noe men, waarbij de toelating van vreem delingen in de Ver. Staten is gere geld. zeide de president dat de be staande wetgeving inzake de toela ting van vreemdelingen onrechtvaar digheden inhoudt. Conferentie begonnen van de Internationale Tarweraad Gisteren is een conferentie begon nen van de Internationale Tarwe raad, waarop besloten zal worden, of de overeenkomst die in 1949 door 46 landen is besloten tot stabilisatie van de wereldprijs van tarwe, verlengd zal worden. Er zal een harde strijd gevoerd worden, aangezien de 4 ex porterende landen, de Ver. Staten, Australië. Canada en Frankrijk een verhoging wensen van de tegenwoor dige prijs van 1,80 dollar per bushel. De 42 invoerende landen wensen de prijs zo laag mogelijk te houden. Naar verluid tracht men in sommige krin gen in de Ver. Staten een nog hogere prijs te verkrijgen dan die van 2,25 dollar, waarom op de Londense con ferentie van het vorige jaar werd gevraagd. Naar vernomen wordt, is de door Australië en Canada ge zochte prijsverhoging niet zo groot als die. welke de Ver. Staten wensen. RAMP IN BELQIE Ook België werd door overstromin- I gen geteisterd, die het treinverkeer ontwrichtten en velen uit hun wonin gen verdreven. Vooral de kustplaat sen hadden zeer te lijden onder de storm en de springvloed. Koning Boudewijn heeft zich iv de loop van Maandag naar de getroffen gebieden bqpeven. om de ellende in ogen schouw te nemen Een straat in Ostende. Dodencijfer blijft stijgen Het aantal slachtoffers tenge volge van de ergste overstro mingsramp, waardoor Engeland ooit is getroffen stijgt nog steeds. Men is bezig met het bergen van lijken van omgekomenen langs de gehele geteisterde Engelse Oost kust. De stoffelijke overschotten worden onder de modder en tus sen de puinhopen vandaan ge haald. Maandagavond waren 350 doden geteld. Duizend personen worden nog vermist. Premier Churchill heeft Maandag een centraal comité gevormd voor het nemen van maatregelen in verband met de noodtoestand. Het is samen gesteld uit ministers en hoge ambte naren. Voorzitter is de minister voor Dulles verdedigt krachtige politiek John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenl. zaken, heeft in een op grammofoonplaten opgeno men interview, dat Zondag te Wash ington is uitgezonden, verklaard, dat een „positieve krachtige buitenlandse politiek het oorlogsgevaar zal vermin deren in plaats van vergroten". „Groot oorlogsgevaar komt voort uit het feit. dat een mogelijke aanval ler zich misrekent. Hij meent, dat hij iets in de wacht kan slepen en er zich mee uit de voeten kan maken. Dan grijpt hij en merkt, dat hij het niet kan." „Wat ons te doen staat is van tevo ren volkomen duidelijk maken wat ons doel en onze voornemens zijn." Naar zijn mening zouden „de com munisten niet getracht hebben zich van Korea meester te maken, indien zij geweten hadden wat de V.S. daar zouden gaan doen." De bevelhebber van de Chinees- nationalistische vloot, vice-admiraal C. C. Ma, zal in het begin van deze week naar Washington gaan voor be sprekingen met leidende Amerikaan se vlootautoriteiten. aldus is Zondag avond officieel te Washington verno men. huisvestingszaken, Harold MacMillan. Volgens de jongste gegevens zijn in Essex (het zwaar geteisterde eiland Canvey inbegrepen) 143 personen om het leven gekomen, in Norfolk 63, in Lincolnshire 25, in Suffolk 27. Churchill verklaarde Maandag in het Lagerhuis, dat het nog niet mo gelijk is de totale omvang van de ramp te meten. Het is echter duidelijk, zo zeide hij, dat de ramp op nationale grondslag en ais een nationale verant woordelijkheid zal moeten worden bestreden. Ontruiming van Canvey Volgens officiële schattingen wor den 400 tot 500 inwoners van het eiland Canvey vermist. De politie heeft de algehele evacuatie van het eiland bevolen, omdat men vreest dat het bij de vloed geheel onder zal lo pen. Van de 12.000 inwoners is het merendeel reeds in veiligheid ge bracht. Een vliegtuig, dat een verkennings vlucht over Foulness, een eiland in de monding van Crouch, heeft ge maakt. meldt dat men geen teken van leven heeft waargenomen. Over het lot van de 350 inwoners heerst grote ongerustheid. Een groot aantal bar ken, vissersboten en amphibievoer- tuigen is op weg naar het eiland, dat grotendeels onder water staat. Men hoopt dat een deel der bevolking zich op de nabijgelegen oever van de rivier in veiligheid heeft kunnen stellen, voordat de dijk bezweek. De Britse minister van landbouw, Dugdale, deelde in het Lagerhuis mede, dat aan de Britse Oostkust 250.000 acres (1 acre is 0.4047 ha) door zeewater zijn overstroomd. In Essex alleen reeds waren er 250 grote en kleine breuken in de dijken geslagen. Bastogne werd geïsoleerd (Van onze Brusselse correspondent) Het aantal slachtoffers in België is nog niet bekend daar in de Ardennen de toestand gisteren nog is verslech terd door hevige sneeuwstormen. Op Sommige plaatsen ligt de sneeuw drie a vier meter hoog. Bastogne, de stad die zich zo moedig gehouden heeft tij dens het Von Rundstedt offensief, is weer zwaar getroffen en volkomen van de buitenwereld afgesloten. Een installatie voor hoogspanning werd zwaar beschadigd, waardoor Bastogne in het duister is gedompeld en noch over water en noch over gas beschikt. Ook te Ulven en te Staflo, in Noord- België, is de toestand gisteravond ten gevolge van nieuwe sneeuwstormen, slecht, Honderden auto's en vracht wagens zijn op de wegen inge sneeuwd. Ook de temperatuur is met vijf graden gedaald. In het algemeen echter is de situatie in België veel minder erg dan in Ne derland. De leden van de Nederlandse kolo nie te Brussel en de consul-generaal te Antwerpen, verzamelen goederen en levensmiddelen voor steun aan de getroffen Nederlandse gebieden. Ook vele Belgen hebben op de Nederland se consulaten pakken kleren en voe dingsmiddelen afgegeven. De Sabena stelde haar post-helicop- ter ter beschikking van de evacuatie- autoriteiten op Goeree-Overflakkee. Belgische genietroepen werden uit West-Duitsland naar Nederland ge zonden. Snel optreden De Belgische autoriteiten hebben gisteren met bewonderenswaardige snelheid het herstel van de geteister de gebieden aangepakt. Reeds te 5 uur 30, in de vroege ochtend, was men gisteren met het leegpompen van de verkeerstunnel onder de Schelde te Antwerpen klaargekomen. Wagenladingen ontsmettingsmidde len werden naai- Ostende gezonden, waar de toestand gisteren nog zeer kritiek was. Er is-noch gas, noch water. De ge broken riolen, vol stadsafval, hebben Mayer en Bidault gaan eind Maart naar de V.S. President Eisenhower heeft Renë Mayer, de Franse premier, en Bi dault de Franse minister van bui tenlandse zaken, uitgenodigd eind Maart een bezoek aan Washington te brengen. De uitnodiging werd overgebracht door Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, die op het ogenblik een reis door Europa maakt. Maandag voerden Dulles en Stassen te Parijs bespre kingen met Mayer en Bidault. In een gezamenlijk uitgegeven communiqué werd verklaard, dat premier Mayer de nadruk had ge legd op de noodzaak van meer hulp aan de Fransen in Indo-China waar „in het gemeenschappelijk belang van de vrije wereld" werd gestreden. Minister Bidault verklaarde op de besprekingen, die met eer, on derbreking voor een bezoek van Dulles en Stassen aan president Auriol. de gehele dag duurden, dat de Franse regering zou voortgaan met het bouwen van een verenigd Europa Aan de besprekingen werd. be halve door Dulles. Stassen, Mayer en Bidault, ook deelgenomen door de ministers Pleven (Defensie) Bu- ron (Econ Zaken) en Bourges-Mau- noury (Fin.) Ook was Hervé Al phand. de ..vader" van het EDG- verdrag aanwezig Dulles en Stassen verklaarden, dat hun zending slechts was bedoeld om de regering van Eisenhower inlich tingen voor de uitwerking van haar politiek te verschaffen. Zij hoopten op een veelvuldige raadpleging van hun Franse collega's in de toekomst, aldus het communigué. Na afloop van de besprekingen verklaarde Dulles en Stassen tegen over verslaggevers, dat de bespre kingen zeer vruchtdragend waren verlopen. In Franse diplomatieke kringen geloofde men Maandagavond, dat eén der punten van bespreking het verdrag voor een Europees leger is geweest dat verleden week ter goed keuring bij de Nationale Vergade ring is ingediend. Men meende, dat de Franse ministers erop gewezen hebben, dat de nauwst mogelijke Britse samenwerking met de verde digingsgemeenschap een grote hulp bij het overwinnen van de weer stand in het Franse parlement zou zün. ADMIRAAL CARNEY NAAR TURKIJE Admiraal Robert Carney, opperbe velhebber van de NATO-strftd- krachten in Zuid-Europa is Maan dag naar Ankara vertrokken, waar h^j besprekingen zal voeren met de Turkse minister v. defensie als ook met de chef var de Turkse gene rale staf. Droeve stoet van door smart verstilde mensen (Van een speciale verslaggever) 's-Gravendeel, dat zoals be kend, Zuidelijk van Dordrecht ligt, heeft van alle Zuidhol landse gemeenten, wat het aantal slachtoffers betreft, wel de zwaarste tol betaald. Wij zijn er na een moeizame tocht in geslaagd het bijkans geheel door het water ver zwolgen 's-Gravendeel te be reiken. Een moeizame tocht, omdat de smalle wegen erheen vrijwel geheel versperd waren door schier einde loze kolonnes vrachtwagens, mili taire auto's en Roode Kruis ambu lances.- Het niet al te grote veer kon heel moaü"k de toevloed van mensen, aianntal,n auto's verwer ken Onafge>»t«fcm voer de pont over de Dordtse Kil, die practisch weer zijn normale stand heeft be reikt. Allen, die de een of andere functie bij dit toch nog zo gebrek kige vervoermiddel hadden, deden het uiterste om geen moment van stagnatie te doen optreden. En het was nodig, dat de in nood verkeren- den. die letterlijk het water tot aan hun lippen hebben zien stijgen, uit het geteisterde plaatsje werden weggevoerd. Van 3 uur af in de nacht van Zondag op Maandag hebben zjj de koude en het geweld der elementen moeten trotseren. Op de daken van hun behuizingen hebben zij de komst van vaartuigen moeten afwachten en als er ooit gesproken kan wor den van verdriet, dat de mens in een volkomen apathische toestand kan brengen, dan was dit bU deze onge- lukkigen, die met dekens om onder niet meer menselijke omstandighe den hebben zitten wachten. Qered maar niet verblijd Moeien wij nog zeggen, dat het onthaal en de verzorging allerharte lijkst en liefderijk waren? Een ieder, die deze ongelukkige groep bij groep zag arriveren, kon zelf zijn ontroe ring nauwelijks verbergen. Het enige wat men kon zeggen tot degenen, die have en goed verloren, dikwijls moeizaam verkregen na een leven van hard werken, was: God zij dank, gij zijt gered. Maar ook dat wekte geen merkbare reactie. Daarvoor heeft men te veel familieleden, bu ren en kennissen voor zijn ogen zien verdrinken om over eigen lijfsbe houd nog met vreugde vervuld te kunnen zijn. Een vader, die twee van zijn kin deren zag wegdrijven, sprong hen na, maar de stroom was te krachtig en de verraderlijke draaikolken wa ren zo sterk dat de mens hiertegen niet was opgewassen. Voor haar ogen zag de tot wanhoop gedreven vrouw haar man en haar twee kin deren verdrinken. Met moeite heb ben buren haar weten te verhinde ren hen in de dood te volgen. Huizen werden ondermijnd en stortten ineen, alle bewoners, die zich hier tegen het watergeweld veilig waarden, bedelvend onder brekende muren en vallende balken, Gezinnen werden uit elkaar gerukt en wel zo snel. dat pas tegen het ochtendgloren, toen de storm nog maar steeds over de grauwe wateren loeide, de achter geblevenen beseften, welk een zware en niet te herstellen slag hen had ge troffen. •s-Gravendeel voelt zich door de doorgestane ellende één. Nu de red ding was gekomen, wilden de bewo ners zich niet meer laten scheiden en de soldaten. Rode Kruis helpsters en de vele particulieren toonden hier voor begrip. Meer dan 60 doden Meer dan 60 mensen, aldus de of ficiële lezing, hebben in 's-Graven deel het leven verloren. Materieel zal men veel kunnen vergoeden en gezien het aantal vrijwilligers en hulpmiddelen twijfelen wij er niet aan, of men zal hierin slagen. Maar machteloos staat men tegenover het leed, ontstaan door het verlies van de dierbaren dezer mensen. Niet le tellen zijn de paarden, koeien en varkens, die een prooi van de water wolf werden. De lange stoet dieren die gered konden worden en slechts met de kop boven water bijna twee etmalen hebben gestaan vormden, naast de schare vluchtelingen, een in en in droevig beeld. Geen hereniging op de basis van Potsdam Op een vergadering van de Duitse Boerenbond bij gelegenheid van de Berlijnse „Groene Week" heeft de Westduitse kanselier Adenauer, in verband met het bezoek van Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, aan West-Duits land gewaarschuwd voor het koeste ren van illusies. De Ver. Staten zou den hun belangstelling voor Europa kunnen verliezen wanneer het zich er niet op voorbereidde zich geza menlijk te verdedigen, aldus zeide hij. Adenauer ging verder diep in op de problemen, welke de vluchtelingen stroom uit het Oosten heeft gescha pen. Hij had bij zijn bezoek aan Ber lijn hieromtrent waardevolle inlich tingen verzameld. De regeringslei ders van de Westduitse landen zou den Vrijdag aanstaande op zijn uit nodiging deze problemen te Bonn bespreken met de Westberlijnse bur gemeester Reuter. Adenauer wees een hereniging van Duitsland op basis van de overeen komst van Potsdam opnieuw van de hand De beginselen hiervan waren en bleven voor Duitsland onaanne melijk. De kanselier juichte de uitspraken van president Eisenhower met be trekking tot de vrede toe. Hereniging van Duitsland zou nimmer door mid del van oorlog mogen geschieden. Hij verwierp de van sociaal-de mocratische zijde geuite beschuldi ging dat de Westduitse regering Fos ter Dulles „als lid van hetzelfde schuttersgilde" zou hebben gevraagd haar campagne voor de bekrachtiging van het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap en de Conven ties van Bonn te steunen. Dit zou een onwaardige handelwijze geweest zijn en dergelijke uitingen deden de toe stand geen goed, aldus zeide Ade nauer. Spoedige bekrachtiging Adenauer zeide later op een pers conferentie. dal hij aan Dulles zou mededelen dat West-Duitsland het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap begin Maart hoopte te bekrachtigen. Hij was ervan over tuigd dat ook het Franse parlement „zeer spoedig" het verdedigingsver drag en de conventies van Bonn zou bekrachtigen. Ten aanzien van de vluchtelingen- kwestie zette Adenauer nader uiteen, dat hij zeer spoedig in verbinding zou treden met de Canadese regering om te spreken over de mogelijkheid van opneming door Canada van uit Oost-Duitsland gevluchte boeren om daar een aantal jaren hun werk te verrichten. Deze boeren zouden ech ter bereid moeten zijn mede te helpen aan herkolonisatie van Oost-Duits- land nadat een hereniging tot stand zou zijn gekomen. Adenauer had reeds met de Canadese ambassadeur te Bonn, Davis, hierover gesproken. zich in de straten met het binnenge komen water vermengd, evenals de zware olie. die uit de reservoirs van de hotels is weggevloeid. Er dreigt hierdoor in de stad een epidemie. Zodra het water zich terugtrekt, zal er onmiddellijk gas en electrictiteit kunnen worden geleverd. In het gebied van de Schelde, o.a. in de streek van Lillo, zijn nog ongeveer 1000 personen geïsoleerd. De autori teiten verdelen entstoffen tegen ty phus. Koning Boudewijn was gisteren aan de kust en te Antwerpen. De minister van defensie, kolonel speciaal de genieregimenten, welke al 48 uur letterlijk in de bressen staan. Twee compagnieën Belgische genie werden ter beschikking gesteld van de Nederlandse autoriteiten in Zee land. Te Antwerpen is zeer hard gewerkt om de sluizen te repareren, wat gelukt is. De Boudewijnsluis zal heden nor maal werken. De schade, veroorzaakt door het wegdrijven der goederen uit de op slagplaatsen der havens, kon nog niet worden vastgesteld. Zij loopt zeker in de millioenen Zuivering in Oostduitse Chr. Dem. Unie In een artikel gepubliceerd door „Neue Zeit" schrijf de secretaris-ge neraal van de Oosduitse Christelijk- democratische partij, Gótling, dat zijn partij „ernstige fouten" heeft begaan. De gearresteerde voormalige mi nister van buitenlandse zaken van Oost-Duitsland, Dertinger, behoorde tot deze partij. Götting kondigde aan, dat er een zuivering in zijn partij zal worden gehouden. Opperste Staatsraad in Egypte Maandagavond is te Cairo van ge zaghebbende zijde vernomen dat een „Opperste Staatsraad" gedurende de komende drie jaar het gezag in Egyp te zal uitoefenen. Het kabinet zal voor zijn beleid verantwoording aan deze raad verschuldigd zijn. In deze drie jaar zal een nieuwe grondwet wor den opgesteld. De Opperste Staatsraad zal beslui ten kunnen uitvaardigen. Hij zal ook het recht hebben begrotingsgelden toe te staan. Het is de bedoeling de raad als een soort volksvertegen woordiging te doen werken. Men verwacht, dat de instelling van een „Opperste Staatsraad" spoe dig bekend zal worden gemaakt. Premier generaal Naguib heeft 13 Jan. j.L mededeling gedaan van de in stelling van een vijftig man sterke commissie, die als taak heeft het op stellen van een nieuwe grondwet. Bij het buiten werking stellen van de oude grondwet heeft de premier ver klaard dat ..het volk in de nieuwe grondwet tot de bron der macht zal worden gemaakt". in Oostduitse uraniummijn? Volgens het Westberlijnse anti communistische blad „Telegraf" heeft zich vorige week een overstroming voorgedaan in de Stalinmijn te Oberschlema (Saksen), één van de Oostduitse uraniummijnen onder Rus sisch beheer. Tenminste twintig mijnwerkers kwamen om het leven, terwijl 62 man werden ingesloten. Het ongeluk was te wijten aan een defecte pomp. Toen een tweede schacht begon onder te lopen, staakten Russische militairen alle reddingswerkzaamhe den. Hierop namen de 2.000 mijnwer kers. die zich rondom de mijn ver zameld hadden, een dreigende hou ding aan. Bij de hierop volgende on geregeldheden zouden ten minste twee mijnwerkers zijn doodgeschoten en zes gewond, terwijl vele arresta ties werden verricht. Naar de „Te legraf" verder meldt hebben de Rus sische en Oostduitse autoriteiten de onmiddellijke arrestatie van de tech nici van de veiligheidsdienst van de mijn bevolen. Uit andere bron kon dit bericht nog niet worden beves tigd. Texel: twee doden, vier vermisten Maandagmiddag is uit betrouwbare bron medegedeeld dat op Texel tot nu toe twee lijken zijn geborgen, t.w. dat van de 56-jarige smid R. IJska uit De Waal en dat van de 36-jarige melkhandelaar D. Kuip uit De Koog. Nog vier personen zijn door familie als vermist opgegeven. De kans dat zij levend zullen worden terugge vonden wordt klein geacht. Men heeft thans de indruk de si tuatie meester te kunnen blijven. Ramp In de nacht van^Zondag op Maandag, omstreeks kwart over twee is te Scheveningen het 2709 br. reg. ton metende Franse schip Carthageaan de grond gelopen. Men seinde van nacht. dat het schip zich dicht bij Radio Scheveningen bevond, waarop de reddingboot van IJmuiden uit' voer. Het bleek echter, dat men Radio Scheveningen had aangezien voor Radio Scheveningen te IJmuiden Onder stoom ligt 't schip op 't strand.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3