In vogelvlucht over de verdronken landen Per hel icopter in veiligheid Op de eilanden nog velen m gevaar GEEN EXPORT MEER VAN AARDAPPELEN oncfai VBEIOUPE Hulp Boodschap Verpletterende indruk van verwoesting Maar de hulp UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Dinsdag 3 Februari 1953 60e Jaargang No. 234 Pagina 3 Belastingfaciliteiten De in de rede van minister Drees aangekondigde belas tingfaciliteiten zullen waar schijnlijk o.m. betreffen een verruiming van de vrijstelling van loonbelasting, inkomsten belasting en vennootschapsbe lasting voor giften aan het Na tionale Rampenfonds. INVASIE VAN BUITENLANDSE JOURNALISTEN. Vele buitenlandse journalisten hebben zich naar ons land begeven om repor tages te verzorgen van de noodtoestand. Tholen Over een grotendeels gespaard ge bleven Tholen ontwaart men dat in de verte reeds de geweldige water vlakte rond Dinteloord, Willemstad en Moerdijk. Vandaar komende lijken de over stroomde gebieden van de Hoeksche Waard, het Eiland van Dordt en IJs- selmonde minder ernstig, hoewel zij op zichzelve reeds rampzalig genoeg zijn. Een benauwende indruk daaren tegen maken de Alblasser- en Krïm- penerwaarden. Aan de beweging van schepen en auto's in en rond de verdronken ge bieden kan men zien. dat hulp gebo den wordt. Op de stromen zwoeger, tal van grote en kleine schepen. Vliegtuigen van Marine Luchtmacht en K.L.M. snorren rusteloos af en aan, duiken zo diep mogelijk en werpen dan rubberboten, zakken brood en andere noodzakelijke materialen op of vlakbij droge plekken af Wij za gen een klein pleziervaartuig, vol ge redden dat nog een rubberboot vol vluchtelingen naar een veiliger plek sleepte Ook elders voer men rubber boten rond om geïsoleerde mensen naar de dijken en zo mogelijk van daar naar een evacuatiecentrum te brengen. Langs vele dijken en op droge plek ken ziet men dood of levend rundvee en paarden, doorgaans zonder dat er mensen bij zijn. 1» enkele, ten dele droog liggende dorpen draaien de molens in de felle koude wind. Nu en dan vagen hagel en regenvlagen over de eindeloze watervlakten, waar mensen huiveren en wachten op hulp. die zij niet kunnen ontberen Men kan het zich niet indenken hoe zjj zich voelen, maar men zou hetzelfde lot moeten ondergaan om zich geheel te kunnen realiseren hoe afschuwe lijk hun toestand is. De hulp komt. Daarvoor is Neder land in de weer, daartoe zijn duizen den en tienduizenden paraat. Sche pen zijn onderweg. Men ziet ze aller- wege op de stromen. Moeizaam wors telen gemotoriseerde auto-colonnes langs modderige wegen. En waar men niet snel genoeg komen kan, schieten vliegtuigen te hulp. Terug van een vlucht boven het verdronken land van Zuid-Holland Gedurfde redding op Goeree De luchtvaart heeft zich Maandag bp de hulpverlening aan de noodge. bieden niet onbetuigd gelaten. Op het Vliegveld Valkenburg zijn ber- I gen werk verzet. Grote hoeveelhe- I den geconserveerde levensmiddelen, brood, rubberboten en vele andere artikelen en materialen zijn in een- J drachtige samenwerking door vlieg tuigen van de marine-luchtvaart- Door de presidentswisseling heeft het Amerikaanse Congres dit jaar twee „state of the union"-bood schappen ontvangen: op 7 Januari van Truman en gisteren van Eisenhower. Het eigenaardige van deze gang van zaken is niet zo zeer het feit, dat zowel de schei dende als de nieuwe president een overzicht van de situatie geven, als wel de omstandigheid dat bei de boodschappen aan het nieu- w e Congres werden uitgebracht Dit komt doordat het nieuwe Con gres enkele weken eerder in func tie trad dan de nieuwe president. Aangezien de verkiezingen op hetzelfde moment plaats vonden, is dit eigenlijk onlogisch. Maar hoe dit ook zij, het voor deel der beide boodschappen is, dat we er een ongezochte gelegen heid door krijgen de politiek der twee presidenten, althans voor zover deze in de desbetreffende staatsstukken tot uitdrukking wordt gebracht, te vergelijken. Een nauwkeurige analyse is ech ter niet mogelijk, want de „state of the union"-boodschappen be lichten tenslotte ook maar enkele facetten van het politieke beleid, al zijn dit dan wel de principiële punten. De mededelingen zijn bo vendien meestal in tamelijk vage termen gehouden. nen van Voome en Putten geëvacu eerd. Een inwoner van Dordrecht die Maandag per helicopter naar Goeree is geweest, heeft ons van het vlieg veld Woensórecht af enige medede lingen gedaan, die er op zouden wij zen dat de toestand op Goeree Maan dag zeer criiiek was. In Oude Tonge zouden vele slacht offers zijn geborgen Honderden in woners van deze plaats zouden op eengepakt zitten op een stuk dijk van eirca 300 meter, verstoken van voedsel en drinkwater. Even critiek, zo niet erger, zou volgens deze zegsman de toestand zijn in De Bommel en Oollgenspiaat. Over de rest van het eiland kon hij niets ver tellen. Er is thans een grote reddingsactie gaande om de mensen, die nog tussen Burch en Brouwershaven zitten, op te halen. Er zijn vele vletten, uitgerust met Welkic Talkies onderweg. De rijkspolitie te water aan de Schelfhoek heeft bericht, dat met man en macht wordt gewerkt om de men sen daar in de buurt op te halen. Men schat, dat er nog ongeveer 1500 men sen in huizen en schuren zitten. Er zijn rubberboten over de dijk gezet. Ook de marine is hier in actie. „In de buurtschap Sehelphoek is een aantal huizen weggeslagen. Bij Brou wershaven. zijn drie lijken geborgen. Enkele personen worden aldaar nog vermist. In de buurt van Capelle zijn ook drie mensen verdronken. De havendijken van Zierikzee zijn ernstig gehavend. Een vliegtuig ..dropte" voedselpakketten en is weer teruggekeerd naar zijn vliegbasis Val kenburg om nieuwe voorraad te ha len. De ..droppings" op de markt zijn uitmuntend gelukt. Vier hospitaal schepen zijn in Zierikzee aangeko- De geest, welke uit de bood schappen spreekt vormt evenwel in de regel een aanwijzing voor de komende ontwikkeling. Tru man kon voor de toekomst niets meer vaststellen. Zijn boodschap werd als een soort „politiek tes tament" beschouwd. Hij deed een beroep op de realiteitszin van Stalin door deze voor te houden dat Lenins droom over de vesti ging van de communistische maat schappij door middel van een oor log herzien moest worden in het „atomische tijdperk". Lenin bezag de dingen nog met „pre-atomische ogen", aldus Truman. Sedertdien is de oorlog van aanschijn en af meting veranderd „Hij kan geen stadium meer zijn in de ontwik keling van wat dan ook, zonder de ondergang te brengen voor Uw regiem en vaderland", zo hield de scheidende president der V.S. de Russische generalissimus voor. Een oorlog tussen het Russische rijk en de vrije landen zou thans, zo verklaarde Truman verder, het graf kunnen graven niet alleen voor onze Stalinistische tegenstan ders. maar ook voor onze eigen maatschappij, voor onze wereld zowel als voor de hunne. Het kwam er dus op neer, dat Truman in zijn afscheidswoord een beroep deed op het gezonde verstand der verantwoordelijke politici Wan neer men dit reeds irreëel zou noemen, dan is het met de wereld wel heel erg droef gesteld. Daar om was het verheugend dat Tru- mans laatste „state of the union"- boodschap over het algemeen een goede pers heeft gehad. Ontegenzeggelijk had Eisenho wer het moeilijker bij het opstel len van zijn boodschap. Hij im mers draagt n u de verantwoorde lijkheid voor de politiek der V.S. Hij is het ook die thans de con crete beslissingen heeft te nemen. Men kan het hem niet kwalijk nemen, dat hij naai- andere wegen zoekt om de wereld uit de huidi ge impasse te helpen, waarin zij door de jarenlange „koude oor log" tussen Oost en West allengs is geraakt. Tijdens zijn verkie zingscampagne heeft Eisenhower, zij het ook tot veler verwondering, de buitenlandse politiek van Tru man, waarvan men dacht dat hij de grondprincipes aanvaardde, op de l'elste wijze bestreden. Wan neer hij nu, na de ambtsaanvaar ding, generlei wijziging zou aan brengen dan ware dit weinig ele gant geweest tegenover de kiezers, die hij „iets anders" had beloofd. Eisenhowers inauguratierede van 20 Januari j.L gaf nog geen enkele aanwijzing over de vraag, waaruit dit „andere" zou bestaan. Dat doet de boodschap van giste ren, strikt genomen, ook nog niet, maar toch zijn wij enigszins ver ontrust door haar inhoud. Daarbij denken wy niet m de eerste plaats aan het besluit tot „deneu- tralisering" van Formosa, al werd deze stap op zijn Macarthuriaans gemotiveerd. Eerder werden wij getroffen door de passage, waarin gezegd -wordt „dat de nieuwe Amerikaanse regering weet dat de vrije wereld niet onbepaald in een toestand van spanning kan blijven, waarin zij aan de aanval ler de keuze van tijd en plaats laat". Men kan deze woorden nauwelijks verkeerd interprete ren Ook de vrijbrief, welke de Ame rikanen opnieuw aan Tsjang Kai Sjek geven moet de nuchtere be oordelaar van de internationale situatie tot ernstig nadenken stemmen. Tenslotte is het de in eenstorting van het corrupte en ondoelmatige bewind van Tsjang geweest, welke de toestand in het Verre Oosten ten nadele van de democratische wereld heeft doen keren. De Amerikaanse steun heeft het nationalistische regiem niet kunnen redden. Hoe kan men thans verwachten, dat Tsjang een waardevolle bijdrage kan leveren voor de Westerse zaak? Wij kun nen begrijpen, dat men in West- Europa geschrokken is van deze beslissing Het is te hopen, dat Dulles en Stassen dit niet zal ontgaan! Juist terug van een vlucht van anderhalf uur boven het verdronken land van Zuid-Holland en Zeeland, kan men slechts een ding zeggen: de watersnood is ontzettend. Zesendertig uur van honderden rampberichten hebben niet zoveel indruk op ons gemaakt als deze snelle tocht met een legervliegtuig over de eindeloze watervlakten, waarin men de vormen van sommige eilanden nog aan wat dijkkruinen en verdronken dorpskernen herkennen kan. Het water op het overstroomde land heeft doorgaans een grauwgele kleur van de lucht uit gezien, zodat het ietwat afsteekt tegen de buiten dijkse stromen. groeit van uur tot uur Wij vlogen langs de kust naar De Hoek. Het lijkt alsof de duinrand met een reusachtig scheermes is rechtgc- sneden. Voorbij Hoek van Holland het reservaat De Beer, dat er tamelijk geteisterd uitziet. De verbindingsdijk door de Briclsc Maas is gehavend, maar heel. Op Voorne-Putten ont waart men de eerste overstroomde gebieden rond Hellevoetsluis en Zuidland en dan, aan de overkant van het Haringvliet. Goeree-Over- flakkee. een schier onafzienbare wa tervlakte, gemarkeerd door een droge duinrand langs de Noordzee en ver der hier en daar een dijk, die soms door brede stroken water van door braken wordt onderbroken. Schouwen-Duiveland Het gebied van Haamstede is het voornaamste gespaard gebleven ge bied van Schouwen-Duiveland. Noord-Beveland lijkt gedeeltelijk door de zee verzwolgen, al krijgt men de indruk, dat het water niet bijzon der hoog staat. Van sommige huizen kan men de voordeuren bijna geheel zien. Bij Kortgene en Geersdijk is de toestand ongetwijfeld het ergste. De rest van het eiland lijkt matig ge troffen. Het is in de lucht boven dit ver dronken land moeilijk navigeren. Doorgaans is het gemakkelijker zich op de duinkust en de zeegaten te oriënteren, dan op de eilanden en hun dorpen. Walcheren Walcheren ziet er al bijna even troosteloos uit als de voorgaande eilanden. De vernielingen bij Vlissin- gen lijken van boven af aanzienlijk- Het Oostelijke en Zuidelijke deel van Zeelands tuin is opnieuw verdronken Zeeuwsch Vlaanderen Langs de kust van West-Zeeuwsch Vlaanderen vliegend, lijkt de situatie daar gunstiger. Tn de buurt van Ter- neuzen in Oost-Zeeuwsch Vlaande ren staan vrij veel polders blank. Ernstiger is de situatie bij Walsoor den en Hontenisse. Bij eb ziet men het water door de gaten in de dijk De Schelde in stromen. Zuid-Beveland Zwaar is de wonde, die aan de zware zeedijk in de punt van Baarland op Zuid-Beveland is toegebracht. De achterliggende polders zijn volge stroomd. Ten Oosten van het kanaal Kruiningen-Wemeldinge zit eveneens een groot gat in de dijk. Kruiningen is slechts herkenbaar aan de vorm van de veerhavenhoofden en de daken der huizen. Een der veerboten ligt honderden meters landinwaarts. De streek van Krabbendijke ligt als een eiland van gelukzaligheid tussen de grote watervlakten, die zich verder naar Rilland en Noordelijk daarvan uitstrekken. De indruk wordt gewekt, dat zowel de grote weg naar Goes als de spoorlijn gedeeltelijk overspoeld en weggeslagen zijn. Van de brede Oosterschelde af ge zien. lijkt het of deze zeearm zich diep landinwaarts voortzet in het ge bied van Woensdrecht, Zuidelijk van Bergen op Zoom en Noordelijk van die stad in de richting Halsteren— Steenbergen. In deze kaart geven wij een nauw keurig overzicht van de situatie, zo als deze thans bekend is. De bron voor deze publicatie is in hoofdzaak de stafkaart, die generaal Buurman van Vreeden op zijn persconferentie ter tafel bracht. Enkele aanvullingen ontleenden wij aan het A.N.P. en Zeeland kan men slechts één ding zeggen: de watersnood is ontzettend. En wat verder aan indrukken kan worden gegeven levert slechts een zwak beeld in woorden. De werke lijkheid is veel, veel erger. Radiorede dr. Drees Gisteravond heeft de minister-pre sident dr. W. Drees, voor de beide Hilversumse zenders een verklaring afgelegd over de toestand in de ge troffen overstromingsgebieden. In deze rede heeft hij verschillende punten aan de orde gesteld, waarop hij hedenmiddag in zijn verklaring voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal uitvoeriger is teruggeko men. Voor een verslag van deze ver klaring verwijzen wij naar elders ln dit blad. Teneinde de voorziening van het Nederlandse volk met aardappelen zo goed mogelijk te verzekeren, zijn, in afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositie, alle uitvoer- machtigingen voor aardappelen inge trokken. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening zal ma ximum prijzen voor aard appelen. Naar de directeur van het directo raat voedselvoorziening, ir J. A. P. Franke, heeft medegedeeld, zijn in de door de watersnood getroffen gebie den veel klei-aardappelen verloren gegaan. De stopzetting van de aardappel export geldt tot een volledig over zicht van de situatie zal zijn verkre gen. Er is voorshands echter geen re den om aan te nemen, dat de beschik bare voorraden aardappelen niet toe reikend zullen zijn. al zal gedeeltebjk moeten worden overgeschakeld op zandaardappelen. In Noord-Beveland zijn grote hoe veelheden klei-aardappelen gered. Per schip zijn 25000 zakken naar dit gebied overgebracht om deze voorra den in veiligheid te brengen. ?orï)s diplomatique zal ramp in ogenschouw nemen Op uitnodiging van het departe ment van Buitenlandse Zaken zal het corps diplpmatiQue met een vliegtuig van KLM, Doensdag 'n rondvlucht nu j. i on" iet overge stroomde gebied. Het viiegtuig ver trekt van Schiphol om 10 uur. Na afloop van de vlucht zal de hoofdin genieur van de rijkswaterstaat dr. ir. J. van Veen, een uiteenzetting geven van de omvang van de ramp Boek over Nationale waterramp Getroffen door de ontzagwek kende ramp die over Nederland kwam, wordt thans in samenwer king met de schrijver Go Verburg een uitgave voorbereid, waarin een beklemmend beeld wordt gegeven van de titanenstrijd en de helden moed. waarmee duizenden zich te gen de overmachtige elementen te weei stellen. Dit boek wordt uitgegeven bij G. Callenbach N.V. te Nijkerk en zal verschijnen onder de titel Storm over Nederland Geïllustreerd met 32 foto's uit de rampgebieden. Van ieder verkocht exemplaar wordt 1.afgestaan voor het Nationale Rampenfonds. Vele getroffenen uit de overstroom de gebieden komen naar Rotterdam waar zij in de Ahoy-hal liefderijk worden ontvangen. Enorme hoeveel heden voedsel, kleding, bedden en andere goederen worden daarnaar toe gebrachtom hen. die voor 't wa ter, dat hun huis en hun erf over stroomde, te helpen. Een gezin uit Slikkerveer, vader, moeder en twee baby's wacht om te worden inge schreven. ivaarna zij liefderijk door padvindersfsters) en U.V.V.-sters worden verzorgd. Reddingsactie op Schouwen en Duiveland De toestand op oorne en Putten schijnt enigszins sta biel te zijn geworden. Het water stijgt practiscli niet meer en in enige polders is zelfs val te bespeuren. Bij Zuidland verloren he dennacht zes mensen het le ven, toen een rubberboot in bet pi-ikkeldraad geraakte. De Volkshogeschool Olaertsduyn te Rockanje is ingericht als nood hospitaal voor de evacué's. Op dit moment zijn ongeveer 10.000 perso- Grote gedeelten van Zeeland zijn niet bereikbaardoor de overstromingen, die in de nacht van Zaterdag op Zon dag plaats vonden Dag en nacht is men er nog bezig bewoners van hui zen en boerderijen per boot en, voor zover dal kan over de weg, in veilig heid te brengen. Over een gedeelte van een loshangende spoorlijn bren gen de evacué's zich, na per boot uit de huizen te zijn gehaald, in veiligheid. Grote gedeelten van Zeeland zijn niet I dag plaats vonden. Een kijkje in Ril- i gen op Zoom. Dag en nacht is men bereikbaar, door de overstromingen land-Bath, het enige punt van Zee- hier nog bezig de bewoners per boot die ia de nacht oan Zaterdag op Zon- I land, dat bereikbaar is vanuit Be*- 1 uit dc huizen te halen. Ernstige toestand te Stavenisse Het Kustvaartuig „Crescendo" uit Rotterdam, dat uit Rotterdam naar Stavenisse was vertrokken, had tot Maandagsavonds zeven 400 mensen aan boord genomen De kapitain seinde nu. dat Dinsdag ochtend nog vijftig mensen zijn opge nomen die een plaatsje in ae gang borden kregen Er is geen dokter aan boord van dit schip waarin men twee honderd bedden heeft geplaatst. De kapitein vertelde nog van de verschrikkelijke toestand in Stavenis se. Hjj noemde een getal van vermis ten van meer dan 200. Volgens een bericht van de burge meester van Bruinisse zijn nog vele personen aanwezig in Oosterland en onmiddellijke omgeving. De burge meester verzocht schepen voor de evacuatie te zenden. In Vlissingen gaat de toestand iets vooruit, men is hard aan het werk in de stad om herstellingen te verrich ten Men beschikt niet over gas en water, tankauto's rijden in de stad. die nu droog is, rond. Wel heeft men electrisch licht. Vele mensen uit Middelburg zijn naar Vlissingen gekomen Zeeuwsch'Vlaanderen In de Oosthoek van Zeeuwsch- Vlaanderen blijkt men de toestand thans meester te zijn. Men heeft de breuk in de Kampersluis kunnen dichten, zodat de polders om Kloos- terzande en Walsoorden droog zijn gebleven De stand van het water is iets hoger dan normaal. Men heeft reeds thans een aanvang kunnen ma ken met het dichtgooien van de breuk in de zeedijk bij Ossenisse. Bij Osse- nisse is het lijkje gevonden van een in de golven omgekomen kind. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen 's men in 't algemeen de loestand mees ter In Hoofdplaat zyn de dijken voor een groot cel dicht Er wordt das en nacht gewerkt door bui gets. Neder landse en Belgische mihtaren Dezen werken allen mede de dijk te dichten bij Hoofdplaat waai men de toestand onder de knie heeft Gisteren zijn 200 militairen uit Oirsrhot aangekomen, die zijn ondergebracht in Groedd In Oostburg zijn 200 man genietroepen uit België Ingekwartierd Ook deze werken aan dc dijk te hoofdplaat In Cadzand is het gat ln de duinen van de herdijktc Zwarte Poidei op he- ogenblik dicht Men vermoedt dat men dit gat wei dicht zal kunnen houden. Ook het gat in de dijk van de Zwarte' Polder is nu gestopt Men werkt met man en macht om dc dui nen die bij Cadzand-haven zeer veel hebben geleden te versterken Tal rijke bunkers, die op deze duinen stonden zijn op hot strand gevallen Zij vormen een groot gevaar "voor de zeewering. In Bre&kens is er acen ge vaar meer De bootdienst Breskens- Vlissingen werkt normaal De redding boot van dt Zuidhollnndse Reddingmpij te Breskens is uitgevaren voor hulp aan de getroffen gebieden dienst, LSK, de rijksluchtvaart school. de KLM en niet te vergeten door twee vliegboten van „rescue- service" van de Amerikaanse lucht, macht boven de overstroomde delen van ons land afgeworpen Ook heeft de helicopter van dc marine-lucht vaartdienst zyn goede diensten be wezen. Toen in de namiddag een „Sea- otter" een marine-amphibievlieg. tuig tussen Oude- en Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee was geland en vergeefs probeerde een rubberboot af te leveren aan een geïsoleerde boerderij de stroom was te sterk kwam de helicop ter te hulp. De inwoners hadden zich op het dak voorlopig in veilig heid gebracht. De toestand werd echter met het uur gevaarlijker: de boerderij was al gedeeltelijk inge- stot. Een touwladder werd uit de helicopter neergelaten en na enige aarzeling waagde de zoon de lucht reis. Zijn jongere zusje en tenslotte zijn bejaarde moeder overwonnen hierop haar vrees, waarna het drie. tal veilig naar Nieuwe Tonge kon worden overgebracht. De oudste zoon. die nog in de boer derij was achtergebleven, trof het minder gelukkig. Nadat de helicopter weer boven de boerderij was terugge keerd, stapte ook hy op de touwlad der. Zo onder op de touwladder- kon hij behouden op de dichtstbijzijn de djjk worden afgezet. Hjj kon niet aan boord worden genomen, doordat de hysinrichting onklaar was geraakt Een vliegtuig van de MLD. dat rub berboten in het gebied ten Noorden van Zierikzee uitwierp, zag hier nog enkele bijna onder water gelopen boerderijen, waarvan de bewoners waren samengehokt op het dak.. Met de nationale vlag, beddelakens en an dere tekens trokken zij de aandacht van de overvliegende toestellen. Wel licht zullen zij hun leven te danken hebben aan de rubberboten, die voor hen werden afgeworpen. 'a£'1-.' Cl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2