UTRECHTSCH NIEUWSBLAD üillioen Nederlanders in nood DODEN EN VERMISTEN: bij de negenhonderd NOOD SMEEDT KRACHT Toestand op Goeree bedenkelijk Ramp trof Stavenisse Met waterlaarzen aan naar gemeentehuis Weer treinen R'dam-Gouda en R'dam-Hoek Giften bij U.N. Luchtbrug met OPLAGE 45000 Telegram-adres: Nieuwsblad Telefoon: 1 643 1 (5 lijnen) Giro: 154949 i A. M. E. H. N. Koemans e'! G. de Rhoter DINSDAG 5 FEBRUARI 1953 60ste JAARGANG No. 234 Verschijnt dagelijks Hoofdredacteur: Drs. L. F. Tijmstra Uitgave v.n. Joh. de Liefde W. BureauD r i f t 2 3 litrecht Ab.prijzen I 6.00 p. kw., 47 c. p. w. ning Het aantal doden dat bij de stormvloedramp te betreuren valt bedroeg hedenmorgen 627. Dat der vermisten 250. Een millioen mensen zijn naar de hoofdingenieur van de Rijkswater staat. dr J. van Veen. mededeelde, tengevolge van de catastrofe in nood. Vele mensen houden zich nog in bomen op en zijn te uitgeput om gebruik te maken van de door vliegtuigen gedropte rubberboten. Amphibie-vaartui- gcn zijn het enige middel om deze mensen te verlossen. De omvang van de nood is ontzettend. Het grootste deel van Zuid West Holland staat onder zout water en de binnenhavens zijn moeilijk te berei ken. Dr Van Veen schatte het aantal dijkdoorbraken op 50 tot 80. Een enigszins nauwkeurig inzicht in de omvang van de schade is nog niet mogelijk, maar de aanvankelijke raming van enige tientallen millioenen guldens is in elk geval te laag geweest. De jongste ruwe schattingen spre ken van enige honderden millioenen schade. Sommige uitingen als zou de schade in de milliarden lopen, zijn beslist overdreven. Sombere berichten komen uit Sta- venisse op Tholen dat zwaar geteis terd werd en waar vele doden do den te betreuren vallen. Er zouden daar ook meer dan 200 vermisten zijn. Maar over het lot van henderden mensen op de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden bestaat nog volko men onzekerheid. Zierikzee en Brouwershaven op Schouwen en Duiveland worden door het weer stijgende water be dreigd. Hier wachten nog duizen den mensen op redding. De bevelhebber van de Amerikaan se strijdkrachten in Duitsland, ge neraal Eddy, die een vliegtocht heeft gemaakt boven de overstroom de gebieden, noemde de omvang -van de nood ontzettend. Hij zegde alle hulp toe van de Amerikaanse mili taire mach'. Hierover vindt men elders in dit nummer uitvoerige mededelingen. H M de Koningin is hedenmorgen h"lf tien per vliegtuig vertrokken r iar de overstroomde gebieden, wel ke zij eerst vanuit de lucht in ogen schouw zal nemen Vervolgens zal H M op een vliegveld in Noord-Bva- hant landen, waarna zij de geteister de gebieden in deze provincie zal bezoeken. male dienstregeling hervat in beide richtingen, zij het, dat wat. langza mer wórdt gereden. Er is een pen deldienst ingesteld over enkel spoor tussen Dordrecht en Zwijndrechl. Het werk tot herstel van de spoor baan tussen dc brug over de Oude Maas en het station Dordrecht vor dert, Men heeft er drie zandtreinen gelost ter stopping van het gat, dat in de baan was geslagen. De nachtboot van Hoek van Hol land naar Harwich van Zaterdag avond. die nog steeds niet was ver trokken, is Maandag uitgevaren De dagboot uit Harwich is in Hoek van Holland binnengekomen. De maat schappij „Zeeland", die de dagboot exploiteert, vaart vandaag af na eb van de Jobshaven in Rotterdam. De spoorbaan MaassluisHoek van Holland is weer berijdbaar over één spoor. Hiermee is de gehele baan Hoek van HollandRotterdam D P. weer beschikbaar De buitenlandse D-treinen gaan voorlopig noj naar en van Den Haag S.S. GEEN DOORBRAAK BIJ CAPELLE AAN DE IJSSEL. Het Hoogheemraadschap Sehieland deelt mede. dat er van een dijkdoor braak bij Capelle aan de IJsel. waar door do polders ondergelopen zouden zijn. geen sprake is De gehele dijk tus sen Rotterdam en Gouda langs de Nieuwe Maas en de Hollandse IJsel le geheel intact. FOTO BOVEN: De wimp, die Kcdry. - heef: ge troffen. en die volger.: de laatste be richten ongeveer 600 mensen het le ven heelt r'"kost. heeft hef gehele land in ro> gedompeld. Een lucht opname van de overstromingen te Ooltgensplaat. De huizen staan hier en daar tot aan de dakgoot onder water. (Luchtopname A N P.-foto) Afrekening 3 Febr. binnengekomen: P. C. Utrecht f 15.— A. Utrecht 2.50 N.N, Utrecht f 5.— Rüver. Ons Ge- nnegen. Utrecht 50.— G. B. Utrecht f 2,50W. H. v. B. Utrecht KMI.— D. Utrecht 5.— VV. H. Utrecht .f 9,25: P. -J. C. M. Utrecht 7.50; A. H. Utrecht f 10.— Personeel Super Neon, l trecht 128.80; J. H. B v. A. Utrecht 10,— r. dc H. Utrecht 20.— Bewo ners JavBstrHHt Utrecht 44.— Insp. Belast. ]e afd. Ink. Bel. I trecht 100.— Gedetineerden Huis van Bewaring I, Wolvenplein. Utrecht 150.Gez. Pers. P. de Gruyter f 173.— Fam. H. R. f 12.50; Pers. fa. Hamers f 140.— Anetbalser Sterrenwijk Utrecht 10. Kaartclub Eigen Haard. Znilen 12, Alg. Utr. Hengelaars Ver. 50.— M. B f 10.— A. J. E- f 2.— G. M. S. 50.—; •J. G. ter L. f 5.— 5'ej. B. E. 2.50; 5 nethalpnnl BelasfV 1Utrecht. le afd f 10.40; A. S. *ag'.NH f 10,— Ver- jnrhigspnt Insp Bel. Utrecht 15. Wed. G. Utrecht f 10.Biljartver. Jacnbi S 150.— Pietje Utrecht .1 0.10; B. Utrecht 20.— K. N. Utrecht 100.— J. Th. J. Utrecht 100.—N.N. Utrecht .f 5.— I,. 4. I,. 5.— N.N. T trecht 5,Lnterüclnb W. Rüksen -GO, 3 S„ leed» ontstellender worden de berichten over de omvang van de orkaanramp. Zelfs de bevoegde autoriteiten konden Zon dagavond nog niet bevroeden, dat in stede van tienlallen in feite honder den doden te betreuren zouden zijn. De eerste schattingen van het mini sterie van Verkeer en Waterstaat wezen ruwweg op een schade van tien tallen millioenen guldens. Thans wor den cijfers genoemd van enige hon derden millioenen. Een enorme opper vlakte van onze nationale bodem is ten prooi gevallen aan het verslindende water. Tallozen klampen zich vast aan de nok van hun instortende hui zen. Anderen staan kleumend op de kruinen van de dijken te wachten op ontzet. Moeders houden hun kinde ren in verstijvende armen gekrampt. Hef leed van duizenden is onpeilbaar. Natuurkrachten, sterker dan men senhanden en sterfelijk vernuft heb ben ons overweldigd. En töcb moeten wij met mensenkracht ons teweer stellen. Militairen mannen van het dijk- lcger en taiioze burgers hebben hun krachten gegeven in voorbeeldige offerzin. Nog worstelen zij met hel tempeest der elementen, met koude en zwalpend water. Anderen hebben reeds geld en goed ter beschikking gesteld. Tonnen vloeiden al binnen. Maar er moet méér komen, véél meer. De vloed der giffen zal moeten stijgen mei het wassend cijfer van de slachtoffers. Hoe sneller gegeven, hoe beter geholpen. Vandaag worden in onze provincie de eerste grote groepen evacue's ver wacht. Weet U wat zij hebben door gemaakt, toen zij in allerijl alles moesten verlaten waarvoor zij hun leven lang hadden gezwoegd? Hun huis stortte achter hen ineen. Velen konden uit de kolkende stroom maar op het nippertje hel vege lijf redden, en misschien dat van vrouw en kin deren misschien ook niet. Siel Uw huizen open. Geef dekens, kle ren en levensmiddelen. Nogmaals: snelle hulp is dubbele hulp. Goederen kan men in Utrecht in leveren bij hel Rode Kruis, Malie- Gelden kan men storten op het gironummer van het Nationaal Ram penfonds: 9575 of bij de loketten van ons blad. Geeft met gulle hand. Geeft n u Gij offert ter leniging van de na tionale ramp. Nu men uit hel buitenland van alle kanten zo spontaan te hulp is geschoten, zullen wij op eigen erf toch zéker tonen wat burgerzin en naastenplicht vermogen. M.i let die hulp op korte termijn zal men niet kunnen volstaan. Zij zal ten hoogste aan de onmiddellijke nooddruft der vluchtelingen lege- KONINGIN 14 UUR OP PAD H.M. de Koningin verliet Maandag morgen om 7.00 uur Soestdijk voor een bezoek aan de geteisterde gebie den. Na een kort oponthoud in Den Haag heeft H.M, zich in Dordrecht ingescheept, op een vaartuig van de rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel, waar de Koningin de evacuatie aanschouwde en gesprek ken voerde met de burgemeester, een aantal dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naai Numansdorp. waar H M. zich onderhield met vele evacués, die in een café waren ondergebracht. In Middelhamis, het volgende doel. waadde de Koningin met waterlaar zen door het water om het gemeen tehuis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H.M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek daarvan afzien. De kapi tein van het vaartuig wilde de ver antwoordelijkheid niet op zich nemen in het donker een haven binnen te varen, waar voortdurend boten in en uit gingen. De Koningin keerde om 19.00 uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Rotterdam, waar zij achtereen volgens de evacuatiecentra in het Feyenoord-stadion en de Ahoy-hal- len bezocht. In de Ahoy-hallen sprak zij o.a. met vluchtelingen van Schou wen en Duiveland. Om 21.00 uur kwam H.M. op Soest dijk terug. De ramp. die Nederland heeft ge troffen heeft het gehele land in rouw gedompeld. Een luchtopname van de overstromingen op Duiveland Op het dak van een huis. heel alleen in het ondergelopen land, dat. een trieste aanblik geeft, zit een man. die zwaait naar het overvliegende toe stel Een rubberboot is blijven steken in dat. wat voor de ramp waarschijn lijk een boomgaard is geweest. (Luchtopname ANP-foto) het noodgebied Sinds vanmorgen .'toeg liepen on telbare toestellen van de Marine luchtvaartdienst, de luchtstrijd krachten, de K.L.M., zonder onder breking af en aan tussen Valkenburg, Schiphol en de geteisterde gebieden. Met soms slechts enkele minuten tussenpoos achter elkaar snellen de machines op de heenweg mei de wind in de rug over de scheiding tussen zee en land naar het Zuiden. Terugkerende vliegtuigen nemen hun route een paar honderd meter landinwaarts Weinig wind WEERSVERWACHTING van het KNMI. geldig tot Woensdag avond: Zwaar bewolkt met later ver spreide opklaringen. Overwe gend droog weer. .Matige tot zwakke wind In hoofdzaak tus sen Noordoost en Noord. Tem peraturen even hoven het vries punt maar vannacht en morgen ochtend plaatselijk lichte vorst. ZON EN MAAN. Woensdag: Zon op 8.19; Zon onder 17.31. .Maan op 23.59; Maan onder 9.35. Europees weerrapport Woensdag 7 Stations Weer Oslo onbew Stockh. geh. hew Kopenh. sneeuw Londen regen A'dam regen Brussel geh. bew Parijs geh. hew Nice onbew. Berlijn sne Frank! zw. Zürich temp. -10 gr. C -4 gr. C -2 gr. C 2 gr. C I gr. C 0 gr. C 1 gr. C 0 gr. C -6 gr. C 1 .gr. C Wer J moet kunnen komen. Het herstel van de verwoeste hofsteden, de geteister de nijverheid en de bezweken dijken zal kapitalen kosten. Daar komt men niet met eenvoudige begrotings maatregelen uil. De regering zal o.i. wel moeten overgaan tot een watersnood-lening. Uit de bij de Ne derlandse bank staande tegenwaarde- guldens van de Marshall-hulp ware na overleg met Washington zo spoe dig mogelijk ook een aanzienlijk be drag te putten. Minister-president Drees heeft in zijn radiotoespraak aangekondigd dat de hulpverlening krachtig zal wor den aangepakt. Wij hopen, dat die energieke aanpak zich ook lot de herbouw zal uitstrekken. Ook daar bij tellen snelle maatregelen voor dubbele maatregelen. Op nog langere termijn zullen maatregelen moeten worden beraamd van veel ruimere aard. Minister Al- gera heeft, naar Het Vrije Volk meldde, al te kennen gegeven, dat deze ramp het probleem van de afsluiting der zee-armen actueel heeft gemaakt. Men weet. dat waterstaalkundigen reeds geruime tijd diepgaande studies aan dit pro ject hebben gewijd. In deze opzet werd de mogelijkheid bezien om aan de Westzijde de Zeeuwse en Zuid Hollandse eilanden met dijken onderling te verbinden, zodat men één rechtgetrokken, gesloten front tegenover de zee zou maken. Behalve zee-wering en landaanwinning had men daarbij vooral op hel oog de bestrijding van het verzillingsver- schijnsel. De grens lussen zoet en zout water, welke de laatste tijden steeds meer landinwaarts verschoof, zou dan teruggedrongen worden. In zeker contrast tot die studies stond het beperktere plan tot indij king van de Biesbos. Velen vroegen zich af of die laatste inpoldering wel economisch verantwoord zou zijn. nu toch die wijdsere plannen in het verschiet lagen. Daarenboven wees men op de gevaren die voor Dordrecht en andere nabijgelegen gebieden zouden ontstaan, wanneer het water geen ..uitloop" meer in de Biesbos zou hebben. Ons dunkt, dat die bezwaren thans nog sterker naar voren zijn gekomen. Bovendien heeft het plan tot afsluiting der zee-armen op zichzelf meer urgentie verkregen. Voor de verwezenlijking hiervan zullen echter vele honderden mil lioenen gemoeid zijn. Maar waar een wil is. is een weg. Sinds de Elisabethsvloed van 1421 heeft Nederland nisi meer zon calamiteit gekend ais deze over stromingsramp. In het verleden heeft men zich steeds na iedere nederlaag tegen de waterwolf met verdubbelde kracht op zeewering en landwinning geworpen. Zo heeft ook de overstro ming van 1916 de plannen tot inpol dering van de Zuiderzee sterk ge stimuleerd. Blijven wij die traditie getrouw, dan zal de nieuwe grootse taak in de juiste verhouding staan tot de catastrofe die ons zo juist ge troffen heeft. Die uiterste krachts inspanning zal ons levenspeil niet onaangetast laten. Doch de cost gaat voor de baet uit. Laten wij. laat het Nederlandse volk, dat steeds groot was in zijn tegenslagen, offerzin tonen, óók voor dit grootse afsluitingsproject! Overwerk voor Nationale Ramp Het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakt in verband met de Nationale Ramp het volgen de bekend: Ingevolge de Arbeidswet 1919 ia voor arbeiders van 16 jaar en ouder vergunning verleend om in onderne mingen. waarin werkzaamheden u .r- den verricht ter voorziening in de behoeften der getroffen gebieden eventuele steunacties hieronder be grepen langer te werken en wel tot het max. aantal uren. dat krach tens de arbeidswet bij vergunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari a.s. Hoeksche Waard zwaar getroffen Volgens mededelingen van de waar nemend Commissaris der Koningin kan de toestand in Zuid-Holland op het ogenblik in het kort als volgt wor den weergegeven. De toestand op Goeree en Over- flakkee moet uitermate bedenkelijk heten. Slechts Uvee gebieden, nl. rondom Dirksland en rondom Oud dorp. zijn nog niet overstroomd. In de overige dorpen heeft de bevolking zich in allerijl op de dijken en op de bovenverdiepingen van de woningen teruggetrokken. Vele plaatsen zijn nagenoeg niet bereikbaar. Ook de Hoeksche Waard behoort tot de zwaar getroffen gebieden. Op vele plaatsen zijn de dijken bezweken. Een groot gedeelte van het eiland is dientengevolge ondergelopen. Een droog gebied wordt nog aangetrof fen rondom Oud-Beijerland en Klaas waal; voor het overige vertoont het eiland een soortgelijk beeld als Goe- ree-Overflakkee. Hoewel ook van Voorne-Putten een aanzienlijk gedeelte is overstroomd, wordt hier om het behoud van een groter gebied dan in de Hoeksche Waard en op Flakkee zwaar gevoch ten. In bepaalde gevallen heeft men zich achter verder terug gelegen wa terkeringen moeten terugtrekken. Van de Alblasserwaard is het Zuid- Westelijk gedeelte ondergelopen Het Oosten en Noorden is op het ogen blik nog droog, maar wordt dooi het water bedreigd. Veel hangt er van af. of het grote gat in de dijk tussen Papendrecht en Alblasserdam zal kunnen worden gedicht. De dijken rond de Krimpener- waard zijn gelukkig niet opnieuw bezweken, De dijken, die de rest van de provincie beschermen, zijn in stand gebleven, PrinsesBeatrixgeeft nieuwe tiets H.K.H. prinses Beatrix heeft spontaan het nieuwe rijwiel, dat op haar verjaardag werd aangeboden door een rijwiel handel te Soestdijk, geschon ken aan de hulpacties voor het Rode Kruis.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1