V.S.-vloot nabij Formosa zal worden teruggeroepen Gorkum ernstig bedreigd door het wassende water Zeventig doden in liet dorp Stellendam? In liet land van Biesboscli en Alblasserwaard Onder Giessendam werd een dijk over volle lengte weggeslagen Van de Zeeuwse eilanden werd Z.Beveland het ergste getroffen Waterst 1 DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 5 TN DE BUURT van Giessen- 1 dam was het water door de dijk gebroken en zocht een uitweg over Rijksweg 15. Het ging met zo'n geweld, dat het betonnen wegdek opgebeurd en het zand eronder volkomen weggespoeld werd. (Van onze reportage-redacteur WERKENDAM, Maandagavond. Na alle trieste ervaringen van gisteren, waarbij het leed van een volk dwars door een ontvankelijk mensenhart is gespoeld, zijn we vanmorgen eigenlijk met tegenzin weer op pad gegaan. Ket is een onprettige bezigheid als een seismo graaf de verschrikking van de watervloed te moeten registreren, ieder ogenblik oog in oog te staan met de ellende, daarbij slechts te kunnen getuigen van het medelijden, terwijl men eigenlijk een wonder zou willen doen van vrijgevigheid. Maar ook vanavond zitten in verschil lende streken van ons land nog gezinnen op het dak, wonen er nog mensen in een boom en striemt een koude Noordoostenwind het door ziekte land met een zwiepende zweepslag. Hoe gauw is het schrij nende van het leed af, hoe haastig is men bereid en geneigd te ver geten, wat in geen maanden vergeten mag zijn, maar het is alsof de geest een antitoxine bereidt, waarmede de zucht naar geestelijk zelf behoud wordt behoed. Gorkum, het oude vestingstadje ligt als een trots kasteel omgeven door een gracht in het verdronken land van Biesboïch en Alblasser waard. Op het. marktplein staan glimmend in een waterig zonnetje dé rode brandweerauto's en de- mannen zitten binnen gelukkig nog steeds vergeefs te"wachten op een bevel tot uitrukken. Kinderen, die eigenlijk van niets weten, knielen trots op de plaatsen, waar anders gehelmde brandweerlieden zitten e,. ze zullen straks thuis ko- ïpen en tegen moeder zeggen: „Ik wil brandweerman worden!" Fel bedreigd Maar moeder z.:l met haar ge dachten ergens anders zijn. Want ook Gorkum wordt fel bedreigd door het nog'steeds stijgende wa- te; van de Allasserwaard. De burgemeester van de stad heeft de bevolking gewaarschuwd. Verschillende wijken zijn ge- evacueerd en waar het mogelijk was hebben de bewoners der hui-, zzn.de benedenverdiepingen ont ruimd. Bloempotjes zijn de'trap' opgedragen, gordijnen zijn weg gehaald van de ramen en her en der zijn gezinnen weggetrokken mcL het noodzakelijkste, geladen op een kinderwagen, een kruiwa gen of een handkar. „Het was net als in veertig", zei men ons. En opmerkelijk is de verbazing van de mensen, als ze spreken over de bereidwilligheid en hulpvaardig heid, die eensklaps weer bezit is geworden van ons volk. Eenieder heeft toenadering gezocht met zijn evenmens en de barx-e scheidslijn van alledag is verdwenen. Men sen helpen mensen en Nederlan ders reden het allernoodzakelijk ste huisraad van andere Neder- landers, zonder te vragen naar vergoeding, weg uit het bedreigde stadsdeel. Niemand dacht ook maar aan het uitschrijven van een rekening. Immers de vijand was er weer. Nu de natuurkracht, waartegen kanonnen en vliegtui gen niets vermogen, waartegen men slechts vechten kan met hulpvaardigheid en gebed. Het water stijgt nog, maar hoger slaat de eerlijke geestdxóft van onbe- dreigden voor bedreigden. Biesboscli Buiten Gorkum. op de weg naar Dordrecht zijn soldaten bezig zand te gooien in de duikers onder de spoordijk. Haast jongens nog, maar in hun dikke jassen, waar van de kraag opstaat, dragen zij bij aan de redding van hele ge biedsdelen van ons vaderland. In de richting van Sliedrecht onder Giessenöanx heeft het wa ter toegeslagen. Het water uit de Beneden-Merwede, door een or kaan tot woede opgezweept, heeft een dijkje over de volle lengte weggeslagen en is teen met onge temde oerkracht begonnen aan de vernieling van de dijk, waarover dc weg naar ïliedrecht loopt. Maar deze brokkelde wel, maar hielu stand. Daarop is de brede, jachtige stroom als een kolkende zee door de kleine tunnel ge stormd en heeft het wegdek ver nield. Vervolgens is het water uit- gegulpt in de vlakte daarachter. I.Iaar hier bij Giessendam wo nen de beste mattenvlechters van de wereld en de Bi-soosc'.. is rijk aan rijshout. Eerst heeft men een l xggerschuit dwars in het grote gat "gezet en daarvoor heeft men de taaie matten aangebx-acht. Toen heeft men de vette klei en het klontige zand gestort in de brede kloof en zie, opnieuw triomfeerde de wilskracht over de water kracht. De wind draaide daarbij i van Noordwest naar Noordoost. En hoewel men nog beducht is' voor het water uit dé Alblasser-' waard, behoeft' meri de .-Mefwcde met daarachter de Biesbosch niet meer te vrezen. V. rrierop bij Slie- "dreeht'is het erger en Papendrecht is bijkans geheel geëvacueerd. Alles blank Zo men zou willen trachten via Corkum Breda te bereiken, is dat vergeefs. Bij het Sleeuwijkse veer geeft men kort en goed te ver staan, dat Bi-eda voor Gorkum - erder ligt dan Zwolle. Staat men dan eenmaal op de Sleeuwijkse dijk dan i„ het opnieuw het water dat zijn grijnslach toont. Zo ver men kan zien, staat alles blank. Knotwilgen steken boven de wa tervlakte uit en half ondergelopen huizen en boerderijen. Op de bo- ve.ierdiepingen der woningen zitten de mensen te kijken naai de schurftige waterstroom. Men. is opeens weer midden in de ellende. Ellende, weliswaar niet zo groot als in West-Brabant, waar -wij gisteren waren, omdat men. hier niet die plotse vlucht voor de calamiteit heeft gehad. I'et is méér in een vertraagd tem po gekomen. Men heeft tijd gehad om weloverwogener te werk te gaan. Het vee is bijtijds vervoerd kunnen worden. Men heeft waar mogelijk huisraad naar de zolder 1- innen dragen en al staan nu de huizen tot hoog in de eerste ver dieping onder water, toch is er niet die apocalyptische angst, die verslagenheid, waarin de mensen uit Zeeland en West-Brabant wer den gedrenkt. Maar ook hier is geen drinkwater, ook hier heeft men geen stroom en de bakkers kunnen geen brood bakken, omdat de electrische ovens zijn uitgeval len. In onze wagen staat de gehele dag de radio aan. De sombere lijst van slachtoffers en verschrikkin gen groeit gestaag. Maar er zijn mensen, die eigenlijk niet weten, hoe het twintig, dertig kilometer verder is. Immers de radio werkt niet. In Werkendam dromt men om onze auto en het nieuws wordt naar binnen geslurpt met een gre tigheid, die nieuw is en onver brui kt. Het lijkt hun een troost. Want nu zü horen, hoe elders in het land de afmetingen van het leed onmeetbaar zijn geworden, kunnen zij nog altijd de omvang van hun ongeluk overzien. Schraal is die troost, maar het nieuws stilt toch de wrok, de opstandigheid ook, want er zijn duizenden men sen, die er erger aan toe zijn. De weg naar Dussen is buiten het dorp een tachtig meter lang overspoeld. In het wegdek zit on der water een groot gat en een auto, die gepoogd heeft door het water de overzij te bereiken is ge- sti-and en prijsgegeven aan de vernietigende kracht van de gore watervloed. Kleine roeiboten gaan van huis tot huis om drinkwater te brengen. De melkbussexi staan dicht opeen in de roeiboten en terwijl vanuit Dussen een motor boot puffend nadex-komt in een hageljacht, horen we in de radio het bericht, dat de toestand bij Dussen critiek .is. Kinderen en ouderen dringen dicht op elkaar in de open motorboot. De rijks politieman staat daar tussen. Ook voor deze mensen zal men weer onderdak moeten zoeken. Uit het mam vaxx de twee.le verdieping van haar huis klopt een vrouw een kamerkleedje uit. Een merk waardig teken van de Nederlandse netheid. Kilometers ver reikt het water, maar een huismoeder klopt een kleedje uit. Het is mede een bëwijs van de nuchtexTieid van >ns volk, van een gesteltenis, die berekenend koel heeft 'gewikt en gewogen. .Deze vrouw weet, dat na dfcze barre winter een ander 'jaax-getijde komt, waarin men wegr .kleedjes kloppen, kan in het achtertuintje. Maar dan moeten nu' de dingen van het huisraad worden onderhouden. Erfvijand We zien een houten huisje, dat tot aan de nok in.het water staat. De stroomklotst tégeri de wan den en dé witte gordijntjes-, strak gespannen voor de vensters, la- Kn temidden van het vxxilgele water hun blankheid zien. Over de dijk stuwen de fietsers zich tegen de stevige wind in. De dijk is smal. Overal staan auto's, die huisraad vervoeren. Vanuit de verste hoeken van de polders' drijft men het vee voor zich uit. Paarden houdt men aan het bit. De dieren schichtig voor de wa gens, schuw ir. de felle wind, heb ben xn begeleider nodig, die steeds weer kalmeert. Een smalle dijk, "klein, wankele verbindings weg tussen gevaar en redding, niet meer dan een loopplank in de brede watervloed, reikt tot aan de kolkende stroom, die door het gat in de waterkering slaat. Maandag, de tweede dag van de crisis, is niet zo geladen van ver slagenheid voor ons als Zondag. Do ramp in de Biesbosch en de Alblasserwaard heeft niet die af metingen als in Zeeland en Bra bant. Al is het ongeluk groot. Maar wat er nog kan gebexxren? Tot voorbij WoudricheVn, ja tot vlak bij Heusdcn heeft onze oude erfvijand het gebied bezet. Oost waarts rijdend klinkt uit de radio al voor de vierde keer vandaag et getal der doden. Het zijn er al viex-honderd twintig. BOODSCHAP VAN EISENHOWER TOT CONGRES WASHINGTON. 2 Febr. (Rtr./AFP/AP) - In zijn „State of the Union Message", de boodschap tot het Congres, heeft pre sident Eisenhower medegedeeld, dat hij besloten heeft tot „deneutralisering" van Formosa en aan de zevende vloot instruc ties heeft gezonden zich terug te trekken. Hij zeide, dat de in 1950 gegeven instructie aan de zevende vloot eigenlijk betekende, dat de Amerikaanse vloot moest op treden als een verdedigend wapen van communistisch China. „Door deze stexxn worden de communisten in staat gesteld ongestraft nog meer Amerikaanse en de met hen verbonden soldaten in Korea te doden", aldus Eisenhower. Eisenhower wees er met nadruk op, dat zijn opdracht geen agressieve bedoeling inhoudt, maar dat Amerika stellig niet de plicht heeft een volk te beschermen, dat in Korea tegen de vrije wereld strijdt. Hulpverlening Over de houding van de nieu we regering in de koude oorlog verklaarde Eisenhower, dat de nieuwe Amerikaanse regering weet, dat de vrije wereld niet onbepaald in een' toestand van spanning kan blijven, waarin zij aan de aanvaller de keuze van tijd en plaats laat. De president gaf de landen, die met de V.S. zijn verbonden in de strijd tegen het communisme te kennen, dat zijn regering op grond van het Amerikaanse programma van de wederzijdse hulpbeveiliging hulp zal geven aan andere landen al naar gelang deze landen ernstig er naar streven, hun volledig aan- „Piet Hein" wordt hospitaalschip DEN HELDER, 2 Febr. Op koninklijk bevel wordt het ko ninklijke jacht „Piet Hein" op de rijkswerf te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Dinsdag vertrekt het schip naar Amsterdam, waar het snel tot noodhospitaalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drijvende koninklijke hospi taal naar de rampgebieden ver trekken. T~\ODELIJK vermoeid rusten I redders en geredden uit l van de doorstane inspanning j en emotie. SMARTELIJKE CONCLUSIE VANUIT DE LUCHT: (Van onze verslaggever) BOVEN DE NOODGEBIEDEN, Zeeland gebeurde, is aUeen van- 2 Febr. Wij hebben een in druk kunnen krijgen van de om vang van de ramp op een vlieg tocht, die ons van van de mili taire luchthaven Valkenburg, via de Zuidhollandse eilanden naar Zeeland en westelijk Noord-Brabant .voerde. Zondag hadden we in een dezer noodlotsgebieden het leed der mensen gezien. Vandaag zagen wij het leed van Nederland zelf de eindeloze watervlak ten waar eens vruchtbare bouw grond en weilanden waren. De stuk geslagen dijken, de inge storte en doormiddengehakte huizen, de verwrongen spoorba nen, het dode vee en de einde loos wijde watereenzaamheid, waar honderden van de sterk- sten van ons volk hun graf ge vonden hebben. De nog uit de bezettingstijd daterende bunkers langs de kust zijn als kaartenhuisjes ineenge- uit de lucht in al haar omvang te omvatten. Zeeland is niet meer. Waar eens deze vrucht baarste aller provincies lag, is nu een gebied ontstaan van door broken dijken, kleine stukjes weg en kruimeltjes land, door kerfd en brokkelig als een mis lukte cake. Afgrijselijk Wel staat Vlissingen weer droog en is een gedeelte van Zeeuws-Vlaanderen gespaard ge bleven, maar Walcheren is op nieuw getroffen en op Zuid- Beveland (het zwaarste geha vend van de Zeeuwse eilanden) kan paen zelfs geen gradaties van ellende bespeuren: hier is alles afgrijselijk. Uit Kruiningen moeten 2500 meixsen geëvacu eerd zijn. Maar hoe het mogelijk is geweest zal waarschijnlijk geen van hen kunnen navertellen, want van Kruiningen steken al- zakt. Hun zielige resten lagen leen nog de rode daken boven tussen de brokstukken van een logger, die op de kust te pletter was geslagen. En daar waren Voorne en Put ten, Goeree en Overflakkee, of liever gezegd, daar moesten ze gelegen hebben, want behalve de stukken dijken, de kerktorens, water en glles erom heen is één onafzienbaar meer. Even verder heeft de kracht van het water de tweepijper-veerpont enkele honderden meters over de dijk gesmakt. Langs Bergen op Zoom en Halsteren, waar het water op al wat half verdronken huisjes en' even vernielende wijze heeft enkele overéind gebleven tele graafpalen was er van de Zuid hollandse eilanden wel smarte lijk weinig te zien. Water zó ver het oog van deze hoogte reikte en slechts een smaHe dijkrug als scheidslijn .tussen de zee bui ten en de zee binnen Nederland. De tragiek van wat op die huisgehouden, bromde de Do- mïny-1 zijn weg terug naar de kust van Zuid-Holland. Kalm en als het ware uitrustend van haar vertoon van macht stuwde de Noordzee zijn kleine, witte schuimkoppen naar het strand. Wie niet beter wist, zou gezegd hebben dat het een vriendelijke bespoelde. Maar voor de tien millioen mensen, die in het aan haar ontrukte land wonen, zal het lang, heel lang duren voor zij deze zee weer vriendelijk zul len wülen noemen. deel in de gemeenschappelijke taak op zich te nemen. Ruimere markten Hij verklaarde in duidelijke taal wat zijn mening over de Europese eenheid is. „Slechts een nauwer aaneengesloten econo misch en politiek stelsel kan de sterk vergrote economische kracht opbrengen, die vereist is voor de noodzakelijke militaire paraatheid." De president drong er op aan, dat de Westeuropese landen het initiatief zullen ne- „Kromstaf" schort alle acties op AMSTERDAM, 2 Febr. (KNP) De Stichting 1853—1953 „Hon derd Jaar Kromstaf" deelt mede, het volkomen vanzelfsprekend te. achten, dat alle krachten, dus ook die, welke zich in dienst hebben gesteld van de „Kromstafactie" zich thans concentreren op ie hulpverlening aan de slachtoffers van de nationale ramp. Zij acht deze hulpverlening primair. Haar actie en plannen hand haaft zij echter totdat een juist en volledig overzicht van de ramp is verkregen. Alsdan zal zij ten spoe digste mededelingen doen van eventuele wijzigingen in die actie en plannen, die de meest drasti sche zouden kunnen zijn. 's GRAVENHAGE, 3 Febr. Mannheim 2.57 0.03; Trier 2.58 -f 0.16; Koblenz niet ont vangen; Keulen 2.84 0.24; Ruhrort 5.20 -(- 0.18; Lobith 11.38 0.30; Nijmegen. 9.08 0.31; Arnhem 8.99 -f 0.29; Eefde 5.02 4- 0.35; Deventer 3.91 4- 0.27; Namen la Plante 2.10 4- 0.15; Borgharen 42.50 0.60; Belfeld beneden 13.40 0.55; Venlo 12.95; Grave-beneden 5.90 0.35. men tot het scheppen van ruime re markten en een hechtere va luta om een grotere onderlinge ruil van goederen en diensten mogelijk te maker.. De hulp, die hü in het vooruit zicht stelde, omvat in de éerste plaats de bovengenoemde wijzi ging van de invoerbepalingen en de uitbreiding van de wet op de wederzijdse handelsovereenkom sten, die de president in staat stelt, tarieven vast te stellen op basis van wederkerigheid. De president verzocht tenslotte aan het Congres herziening van de wet-Mc Carran, welke betrekking heeft op immigratie en naturali satie. Deze bevat, zo zeide hij, bepaalde onrechtvaardigheden. Kabinetsreorganisatie Drie Tsjechische ministers ontslagen LONDEN, 2 Febr. (Rtr.) De Tsjechoslowaakse regering heeft Maandagavond gemeld, dat de minister van buitenlandse zaken, Sirok.v; de minister van voorlich ting, Kopeckv en de minister van onderwijs, Nedjedly, van hun functies zijn ontheven. Siroky wordt als minister van buitenlandse zaken opgevolgd door Vaclav David. Het ministerie van voorlichting is opgeheven en het ministerie van onderwijs is gesplitst in twee deoarKmenten. Siroky, Kopecky en Nedjedly zijn benoemd tot vice-premier. Als zo danig zullen zij, met premier Za- potocky en de andere vice-pre miers, zitting hebben in een nieuw „regeringspresidium". Voorts is Zdened Fierlinger ont heven van zijn functie als hoofd an het staatsbureau voor kerke lijke zaken. Hij blijft vice-premier. Overwerk ten behoeve van de noodgebieden DEN HAAG, 2 Febr. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakt in ver band met de nationale ramp het volgende bekend: Ingevolge de arbeidswet 1919 is voor arbeiders van 16 jaar en ouder vergunning verleend om in ondernemingen, waarin werk zaamheden worden verricht ter voox-ziening in de behoeften der getroffen gebieden eventuele steunacties hieronder begrepen - langer te werken en wel tot het max. aantal uren, dat krachtens de arbeidswet bij vergunning kan worden toegestaan. Dóze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Fe bruari a.s. Toestand op Goeree-Overflakkee critiek MIDDELHARN1S, 3 Febr. De toestand op Goeree-Overflak kee is nog uiterst critiek. Volgens nog niet bevestigde gegevens zou den er reeds zeventig doden te betreuren zijn in Stellendam, waar de mensen nog in de bomen zitten. De toestand in Middelhar- nis is hoewel critiek, niet hope loos. Men meldde ons, dat het plan bestaat de vrouwen aldaar te evacueren. De schade op het eiland loopt in de millioenen. - Honderden mensen in de ge meente Ooltgensplaat (Goeree) zitten op de dijken en op de bo- venvex-diepingen van woningen. Zij hebben geen verbinding kun nen krijgen sinds Zaterdag en hebben dringend behoefte aan le vensmiddelen en medicamenten, vooral melk voor de zuigelingen. Directe hulpverlening met moto ren of uitgeworpen rubberboten van Dinteloord uit is gevraagd. 67 doden Alle inwoners van Numans- dorp, die zich nog in nood be vonden, heeft men gisteren kun nen redden. Het aantal slachtof fers in deze gemeente is gestegen tot 67. De geredden zijn onderge bracht in Klaaswaal. Ook de Hoeksche Waard behoort tot de zwaar getroffen gebieden. Op verschillende plaatsen zijn de, dijken bezweken, een groot ge-i deelte van het eiland is dienten gevolge ondergelopen. Een droog gebied wordt nog aangetroffen rondom Oud-Beijerland en Klaas waal. Voor het overige vertoont het eiland een soortgelijk beeld als Goeree-Overflakkee. V oornePutten Hoewel ook van Voorne-Putten een aanzienlijk gedeelte is over stroomd wordt hier om het be- hoxid van een groter gebied dan in de Hoeksche Waard en op Flakkee zwaar gevochten. In be paalde gevallen heeft .men zich achter verder teruggelegen wa terkeringen moeten terugtrekken. Het dichten van de dijkgaten is met kracht aangevat. In Brielle worden vijftienhon derd evacue's ondergebracht. Per soonlijke ongelukken hebben zich in deze plaats niet voorgedaan. De mannelijke bevolking is op geroepen om hulp te bieden bij de verdediging van de afsluitdam Oostvoorne-Rozenburg. Men is gisteren begonnen de bevolking van het zwaar geteis terde 's Gravendeel bij Dox-drecht te evacueren. Zij zal worden on dergebracht in het Feyenoord sta tion in Rotterdam. Ook in de Dub bel damse polders zijn nog vele gezinnen geïsoleerd. rampzalige eerste Februari in zee was, die daar Neêrlands kust ROTTERDAM

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3