WOENSDAG: inzameling goederen - ZATERDAG: collecte Groot medeleven bij bevolking Verschrikkelijk beeld van ellende Wal lexers schrijven vervolg van pagina 1 zo bovenop begonnen te komen, dat we zelfs de Amerikaanse hulp voor dit jaar hadden kunnen afzeggen." verzuchtte hij. „Niettemin: dit is iets wat we samen zullen moeten dra gen, en ook kunnen dragen. Veel verschrikkelijker vind ik de verlie zen van de directe slachtoffers. Ik hoop van harte dat ieder aan de steunacties een krachtige hulp zal verlenen." Deze bewoner van de Waterweg sprak er nog zijn waardering over uit, dat men na de aanvankelijke chaos de zaken zo snel in de hand heeft gekregen. Ze komen er weer bovenop De heer Van Rijswijk van de Ju- lianalaan vertelde ons voor de oor log als leraar in Goes te hebben ge woond. Het ligt dus voor de hand dat ook hem het lot van Zeeland met name zeer ter harte gaat. van de vroegere kennissen die hij er heeft achter gelaten, maar ook van het land zelf, dat reeds in de oorlog zo zwaar beproefd werd en zich nog maar ternauwernood aan de golven had ontworsteld. „Maar ze komen er wel weer bo venop," was het oordeel van de heer Van Rijswijk, „Zeelands devies is niet voor niets Luctor et Emergo. en het zelfde zal zeker ook voor de an dere getroffen streken mogen gel den." De zoon van de heer Van Rijs wijk die student is, had zich onmid dellijk na de eerste berichten over de ramp in Utrecht gemeld bij het hoofdkwartier van het Rode Kruis. „Helaas ben ik er niet meer toe in staat", aldus de heer Van Rijswijk, „anders was ik zeker ook gegaan. In '44 heb ik de evacuatie van Bra bant meegemaakt, ik weet dus wat het betekent van huis en haard ver dreven te worden. Toch zijn ook de thuisblijvers in staat veel te doen. Ik hoop dan ook van harte dat de hulpactie succes zal hebben, en dat het niet zal gaan zoals bij de HARK- acties in oorlogstijd, toen men nog al te veel afgedankte spullen inleverde, waar niemand meer iets aan had. Maar behalve gaven in natura en geld acht ik het noodzakelijk dat men al het mogelijke zal doen om de evacuees aan woonruimte te hel pen, al zal dat niet makkelijk vallen nu deze toch al zo beperkt is en door het gebeurde zeker nog aan merkelijk beperkter zal worden." Innig meeleven „Ik leef innig mee met alle ellende die die mensen heeft getroffen, en dat doen we, geloof ik, allemaal wel," zo zei mejuffrouw Croese van de Soestdijkseweg Noord, die wij op de Ostadelaan te Bilthoven even staande hielden. Verder wist zij op het gebeurde eigenlijk weinig commentaar te le veren. Het kwam haar voor dat de toestand nog weinig overzichtelijk was, maar dat de deskundigen zeker een uitweg uit de chaos zouden we ten te vinden, al zou het dan haars inziens nog geruime tijd vergen eer er aan de ergste nood een einde zoi^ kunnen worden gemaakt. „Intussen ben ik blij dat er toch iets gedaan wordt," aldus mejuf frouw Croese, „je hebt dan ten min ste het idee dat je niet helemaal hoeft stil te zitten." Haar indruk was verder dat het zeker niet overdreven is om te spre ken van een nationale ramp: „Het is of er op alle mensen een druk ligt, en zelf heb ik gisteren eigenlijk ook niet veel anders kunnen doen dan als verlamd naar de radioberichten te luisteren...." Wist van niets Uit deze woorden van een jonge dame die bij de ramp slechts in zo verre persoonlijk was betrokken, dat haar verloofde, die in militaire dienst is, onverwacht naar zijn onderdeel moest vertrekken, ziet men dat de verslagenheid zich ook uitstrekt tot hen die niet in ongerusthedi hebben verkeerd over verwanten of kennis sen. Dit ondervonden wij ook bij een gesprek dat wij in Den Dolder voer den met een bewoonster van de Baarnseweg. Merkwaardigerwijze had deze da me van de watersnood niets verno men voor Zondagmiddag vijf uur. „Wij waren de gehele dag thuis geweest," zo vertelde zij, „en had den de radio niet aan gehad. Pas toen om vijf uur mijn zoon met zijn vrouw op bezoek kwam, vernamen wij het vreselijke nieuws. We vonden het ontzettend. Mijn zoon had zich al gemeld bij het Zeister gemeente huis, om mee te gaan helpen. Mijn man, die bedlegerig is, kon het in zijn slaapkamer bijna niet uithou den." Je kunt er niet stil bij blijven liggen", zei hij, toen we de radio bij hem neer hadden gezet en hij al die berichten hoorde. Wij hebben on middellijk alles bij elkaar gezocht wat we konden missen, en we hopen nu maar dat er veel voor die stum- perds zal worden gedaan. Toch vind ik het verlies van al die mensenle vens nog veel erger dan de mate riële nood, want daar is ten slotte niet meer aan te helpen." Wees dankbaar dat je nog ruiten hebtl Eigenlijk was de broodbezorger van een Utrechtse bakkerij, die we op de Julianalaan in Bilthoven in terviewden, geen streekgenoot. Hij was afkomstig uit de stad Utrecht, maar zijn reacties op de eerste radio berichten over de watersnood zijn als typisch staaltje van menselijk rea geren merkwaardig genoeg om ze hier even te vermelden. De broodbezorger vertelde ons namelijk hoe hij omstreeks tien uur aan het ontbijt zat met zijn vrouw, die nogal mopperde over haar pas de vorige dag gezeemde vensters, die door het noodweer van die nacht danig bevuild waren. „Een goed half uur later," aldus de broodbezorger, „zetten wij de radio aan en hoorden wij wat er in het zuiden en langs de kust was ge beurd. We waren er helemaal van overstuur, en ik zei tegen mijn vrouw: „Nou zie je het eens, je mag nog dankbaar zijn dat je nog ruiten hebt, al zijn ze dan vuil!" Onze zegsman vertelde verder nog dat hij 's avonds enkele padvinders, die aan de deur kwamen om te vra gen of er nog goederen te missen waren voor de getroffenen, weg had gestuurd omdat hij en zijn vrouw meenden, dat ze niets te missen had den. „Vanmorgen hebben we echter be sloten nog eens goed te zoeken, want ten slotte hebben we altijd nog meer te missen dan die stakkers" zo be sloot hij, terwijl hij zijn broodkar weer in beweging bracht. Stormschade in onze streek De stormwind die Zaterdag avond als onheilspellende voor bode aan bomen rukte en op de huizen beukte, heeft in onze streek gelukkig slechts lichte schade ver oorzaakt. In Bilthoven Noord werden palen van de bovengrondse lichtleiding omgeworpen. Dit veroorzaakte op de Soestdijkseweg tussen Strausslaan en Lassuslaan, doordat de houten palen over de weg vielen en de dra den knapten ravage. Op de hoek van De Hooghlaan en de Gerard Doulaan was het ook raak. Bomen sneuvelden op de Zweers- laan, de Beetslaan en de Bilderdijk- laan. In laatst genoemde laan viel een boom dwars over de weg heen. In de Zweerslaan kwam een boom op perceel 31 terecht. Aan de overkant daarvan werd een garage door een omvallende boom getroffen. Persoonlijke ongevallen deden zich bij dit alles niet voor. In Tuindorp was Zaterdagavond een gedeelte zonder stroom. De stoornis die omstreeks half tien be gon, was Zondagmiddag om 1 uur hersteld. Ook sneuvelden in het Bilthovense Tuindorp veel dak pannen. In De Bilt beperkte de schade zi< tot verbrijzelde dakpannen en kapl geslagen ruiten. Zo ook in Groenekan, waar mei echter wel last ondervond van stu) geslagen bovenleidingen van de straatverlichting. Dit laatste was het geval op de Groenekanseweg en op de Koningin Wilhelminaweg. In het dorp Maartensdijk alleen wat klein goed, in het licht van zelfs deze ge ringe schade in onze streek van geen betekenis. Uit Den Dolder en Bos en Duin evenmin verontrustende berichten. Er werden wat bomen geveld, voor namelijk op de Dolderseweg en op de Reelaan. Geen persoonlijke onge lukken. HUISVROUWEN JUBILEREN NIET Op Dinsdag 10 Februari zou het bestuur van de afdeling De Bilt Bilthoven van de Nederlandse ver eniging van huisvrouwen in De Schouw te Bilthoven recipiëren in verband met het dertigjarig bestaan van de afdeling. De noodtoestand heeft het bestuur er toe gebracht deze bijeenkomst te laten vervallen. Men besloot het geldbedrag dat voor de viering van het zesde lustrum met deze receptie was uitgetrokken, over te maken aan het Nationaal rampen fonds. (Speciale berichtgeving) We staan op de brug van Giesendara naar Sliedrecht. Het is Zondagmiddag omstreeks drie uur. Beneden ons gaat de rijksweg naar Dordrecht onder de brug door. Recht beneden ons blijkt het geen weg meer te zijnHet wegdek is onderspoeld. En op verschillende plaat sen is het dikke betondek, ten gevolge van de diepe kuilen die er onder ont staan zijn, gebroken en maakt de indruk van een verkruimeld biskwietje. Verderop zien wij twee grote bressen in de dijk. Deze gaten liggen vlak naast elkaar. Met volle kracht baant het woeste water zich door de doorbraken heen en zuigt alles met zich mee. Het benauwendst blijkt de situatie echter tweehonderd meter naar links. Daar zien we dat met man en macht gewerkt wordt aan versterking van de polderdijk. Zelfs twee schepen laat men er zinken en gooit die dan vol met zand en stenen. Op die manier strijdt men tegen een taaie vijand. Er wordt geploeterd, gezweet. Het zijn voornamelijk bewoners van de streek die we in actie zien, gewapend met oliejas- sen en laarzen. Ze tillen met boven menselijke kracht aan zware steenblok ken, die ter versterking worden aange voerd. Hele stapels stenen, bestemd voor vernieuwing van de rijksweg, laadt men op vrachtwagens. Ook die gaan naar de bedreigde punten. Hoe lang zijn die zwoegers hier al bezig? Wellicht zijn ook zij in de nacht gealarmeerd voor de springvloed die Ne derland kwam bedreigen. In het afvoeren van vee lijkt men geslaagd te zijn. De mensen blijven nog. Zij vechten voor hun geboortegrond. Wel staan tientallen autobussen in Glesendain zelf klaar voor het geval het bevel tot algehele ontrui ming moet worden gegeven. Dan gaan,, zij, die dappere bewoners. Maar zover is het nog niet en zij hopen en bidden dat het hun bespaard moge blijven. Maar hoogtij moet nog komen. En dan? Als het water op zijn hoogst is, redt men het dan nog? Men bereidt zich op het ergste voor. Men vlecht tussen palen, die men in de weke dijkbodem heeft geslagen, rijshout. Daarna vult men met stenen en zakken zand het vlecht werk op. Zal het straks houden? In angst en beven werkt men door. Maar het ziet er lelijk uit. Twee stromingen blijken hier tegen elkaar in te gaan. Daardoor ont staat een kolkende beweging in het water die de dijken ondermijnt. Een gigantische strijd speelt zich hier af, zoals op alle punten ïn het nood- gebied gevochten wordt, op leven en dood. Rondom een watervlakte. Hier en daar verzakte huizen en schuren. En op het water drijft huisraadEen triest beeld. Een verschrikkelijk beeld van ellende. SLAGERSACTIE Twee slagers uit de gemeente De Bilt hebben besloten van hun omzet in deze week tien procent af te staan aan het Rode Kruis. Zij laten de klanten zelf van het te betalen be drag tien procent afzonderen in een op de toonbank staande collectebus. Roland Brancaccio Vrijdagavond bracht prins Roland Brancaccio onder auspiciën van de stichting Gaudeamus voor een niet te groot doch aandachtig gehoor zijn levenslied. Door zijn bezoek aan Bilthoven van twee jaar geleden wisten wij wat ons wachtte: het, meestal na vrante, lied, ook wel het fijn gees tige. Ook nu weer trof de prachtige inleving in de situatie die de text brengt. Het gaat niet om de stern- middelen van zang kan men ook immers nauwelijks spreken het gaat om dictie, om expressie, het gaat om de beleving, die overge bracht wordt op de hoorders. Dat is het kernpunt. Hoe dat bereikt wordt is precies dat in wezen on doorgrondelijke: wat de luisteraar- toeschouwer ziet is het sobere ge baar, het fijne, boeiende masker, een enkele maal de overgave van geheel het lichaam aan het doel: expressie; wat hij hoort, is het dan zeer fluis terende tere, dan weer fel striemen de geluid, de snik en de lach de satire en de spot, zowel als de wee moed en de wanhoop. Al deze typisch Franse chansons kwamen tot ons met hun charme en, soms, ondeugendheid, maar steeds gebracht met distinctie. Het was alles uitermate suggestief en boeiend. Er waren en gelukkig! oude hekenden op het programma (het treffende Danse, danse, écureuil het benauwende Le cauchemar du chauffeur de taxi; onder de nieuwe willen wij in het bijzonder vermel den een van de laatste creaties van prins Brancaccio: Je l'aimais (his- WAAROM EEN NIEUWE BIJBEL VERTALING? De afdeling Bilthoven van het Neder lands Bijbelgenootschap organiseert Don derdag 5 Februari in het hervormd wljk- gebouw aan de Vinkenlaan een lezing over het onderwerp Waarom een nieuwe bijbelvertaling? Spreken zal ds. H. A. L. van der Linden, gereformeerd predikant te De Bilt. Aanvang 20 uur. GEVONDEN VOORWERPEN waaromtrent ten politieburele te De Bilt, Woensdagmiddag tussen 14 en 16 uur. niet telefonisch, inlichtingen zijn te be komen: Jute zak met papier; militaire baret; étui met vulpen en potlood; enkele paren kinderwantjes; diverse wanten; goud kleurige armband: Lipssleutel: rubber za deldek; rode alpinomuts; bruine hond met witte borst; lederen sportriem: hoofd doek; das; glacé herenhandschoen; bood schappentas; breekijzer; inotorhand- schoen: koperen sleutel; kindermuts; ring met sleutels; Duitse herder. toire d' un crime), dat een stilte in de zaal achterliet en apre et amer, zoals hij zelf het noemde Je hais les dimanches. Wat deze Italiaan brengt (slechts eens zong hij in zijn moedertaal!) is het leven in vele facetten, en hij brengt het met totale overgave. Daarover mag men hem wel ho gelijk dankbaar zijn. Ook nu weer was zijn begeleid ster Cesarina Buonerba: knap, kun dig, muzikaal, intelligent, tempera mentvol en geheel op hem ingesteld. Deze taak kan niet beter vervuld worden. Les absoents avaient tort. J. H. G. EERBIED VOOR ONZE VLAG M. de R. Mij is altijd geleerd dat men eerbied voor onze Nederlandse vlag moet heb ben. Deze mag met zonsopgang gehesen worden maar moet met zonsondergang binnengehaald worden. Of mag deze te genwoordig maar blijven hangen en stuk geslagen worden door de wind? Het was namelijk zo dat Zondag j.l. de vlag van de hervormde kerk te De Bilt vanwege de verjaardag van prinses Bea trix nog uit hing en toen door de storan helemaal stuk geslagen werd. Dat er ge vlagd wordt vind ik goed, maar laat men het dan doen volgens de regels van de wet en niet zo. EEN ABONNEE S. Naschrift. Om misverstand te voorkomen merken wij op dat de toren die deel uitmaakt van het kerkgebouw aan de Utrechtseweg gemeentelijk bezit is. De hervormde gemeente staat hier dus buiten. Naar wij menen te weten is er geen wettelijk voorschrift dat de tijdstippen van uithangen en inhalen van de Neder landse driekleur regelt. Wel is het de wens van de overheid dat men zich zo veel mogelijk houdt aan de reeds door inzender aangegeven tijdstippen. Dat in dit geval aan het nog op Zon dag 1 Februari uithangen van de vlag een extra accent werd gegeven doordat het Neerlands rampdag was, is een he laas bijkomende omstandigheid. Maar juist hierdoor werd nog eens te scherper duidelijk dat het zeer gewenst is dat 'het LOSSE INZAMELING IN GOEDE BANEN GELEID Leerlingen van een middelbare school in Utrecht bezochten Maan dagmorgen de Waterweg te De Bilt. Deels betreft het hier in deze ge meente wonende leerlingen van die school. Ook zij namen deel aan een spontane inzamelingsactie. Omdat door hun bezoek echter de officieel vastgestelde inzameling van goede ren doorkruist werd, werden via het Rode Kruis maatregelen genomen. De Biltse politie overlegde met de inzamelaars, die toezegden hun ac tie te zullen staken en het reeds in gezamelde Woensdag bij het offi cieel opgehaalde te zullen voegen. KOEIEN IN DE BILT ONDER GEBRACHT Uit de Alblasserwaard zijn in de gemeente De Bilt 65 koeien onderge bracht. vlaggen van deze gemeentelijke toren ge schiedt binnen de daarvoor algemeen geldende normen. Wij weten het niet en konden dit ook niet nagaan, maar willen vergoeilijkender- wijs veronderstellen dat de storm van Zaterdagavond en de daarop volgende rampspoedige tijdingen mogelijk de per soon die uiteindelijk direct vcrantwoor- lijk was voor deze vlag zo zeer van zijn stuk hebben gebracht, dat hem het bin nenhalen niet tijdig in gedachten is ge komen. Iedereen was ondersteboven van de gebeurtenissen en daarom lijkt ons enige clementie gewenst. Nu inzender echter zo duidelijk de vinger op het ver zuim heeft gelegd, zal het in de toe komst wel niet meer voorkomen. Red. Uit Den Dolder TAFELTENNISCOMPETITIE STIL? Er is nog geen beslissing genomen of de tafeltenniscompetitie zal worden stil gelegd in verband met de noodtoestand, Heden, Dinsdagavond, vergadert men daarover bij het bestuur van de afdeling Utrecht. GEVONDEN VOORWERPEN Blauwe want, Dolderseweg 228; blauw witte want, Dolderseweg 228; grijs blauwe das, Dolderseweg 191; benzine dop bromfiets, emaille naambord en glacé handschoen aan de politiepost Den Dol der Zuid. NIET TIJDIG OP POLITIEBEVEL GESTOPT (Van onze rechtbankv rslaggecfster) Een week gevangenisstraf eiste de of ficier van justitie Vrijdag tegen de 33- jarige vertegenwoordiger W. van D. te De Bilt, die voor de Utrechtse politie rechter was gedagvaard wegens het niet stoppen als motorrijder op bevel van de politie. Op de avond van 24 September reed hij in Den Dolder op zijn motorrijwiel met zijn moeder als duopassagiere. Langs de weg surveilleerden twee Dolderse po- litie-agenten, van wie een met rood licht aan Van D. een stopteken gaf. De mo torrijder reed door en als de politie beambten niet tijdig terzijde gesprongen waren, zouden zij door hem zijn aange reden. Aldus verklaarde een der verba lisanten, die door de politierechter als getuige werd gehoord. De vertegenwoordiger deelde mede 150 meter na het stopsein te hebben stilgehouden. Hij zou daartoe niet eerder in de gelegenheid zijn geweest omdat hij met een snelheid van 70 km reed en slechts geleidelijk aan vaart kon minderen Advertentie! Jnltcep van: Soud, Zilver en Juwelen Juwelier Tjalling Wolthuis Bilthoven Vinkenlaan 13 Telefoon 2755 LICHTWEDSTRIJD TEN BATE VAN RAMPENFONDS Donderdagavond 5 Februari om 19.30 uur begint op het BVC-terrein een licht- wedstrijd tussen een veteranenelftal van BVC en het familie-elftal Linnebank, dat ook geheel uit BVC-ers bestaat. De op brengst van deze wedstrijd wordt geheel afgestaan aan het Nationaal rampen fonds. VOETBALTEST 1 Ons hoofd staat er met naar te schrij ven over de voctbaltest. Wij verzoeken u het formulier niet te vroeg in te zen den. Wij verwachten dat de K.N.V.B. het programma zal afgelasten. In dat geval zendt natuurlijk niemand in. VOLLEYBALCOMPETITIE STILGELEGD. De Bilthovense volleybalclub Salvo bericht ons dat alle wedstrijden voor deze week in verband met de noodtoe stand door de afdeling Utrecht van de Nederlandse volleybalbond zijn afgelast. GOEDE PRESTATIES VAN PATS Het eerste team van de Bilthoven se tafeltennisvereniging Pats heeft zich hersteld van de nederlaag van verleden week. Het won nu van het sterke VRA 1 met 64. Kors, Hij mans en v. Heusden wonnen ieder twee partijen. Pats 2 verloor van SSVU 1 met 37. Ieder speler won een partij. Het derde ging op de goede weg voort en won met 82 van Demka 1. Dat dit team voor geen kleintje ver vaard is, blijkt wel uit het feit dat de 64 overwinning van verleden week tegen het bovenaanstaande Zeist, met twee man behaald is. J. W. Verloop en Chr. van Driest won nen ieder drie partijen. Voorwaar een mooie prestatie. De wedstrijd Wilskracht 2Pats 4 werd een 28 nederlaag. Pats 5 deed het ook weer goed om met 82 van Barna 10 te win nen. De andere teams waren vrij. DE WATERSNOOD ALS TEKEN DES TIJDS Uitgaande va.n de Broederschapsfede ratie van twintig geestelijke en humani taire bewegingen, opgericht in 1918, wordt Maandag 9 Februari in De Bonte Koe te Bilthoven. een openbare voor dracht gehouden door de heer J. W. Kaiser uit Baarn over De watersnood als een teken des tijds. Na afloop col lecte voor het Nationaal rampenfonds. A.R. VERGADEREN NIET De voor Woensdagavond 4 Februari in Concordia te Bilthoven belegde leden vergadering van de anti-revolutionaire kiesvereniging Nederland en Oranje te Bilthoven. waarop mr. P. W. Smits zou spreken, is in verband met de watersnood afgelast. in verband met de constructie van zijn motorrijwiel. „Of is u aanvankelijk doorgereden." zo vroeg de politierechter, ..omdat u geen rijbewijs had en hebt u pas gestopt, na dat twee waarschuwingsschoten gelost waren? En als nu eens van de tegen overgestelde richting een auto op u was toegereden, had u dan wel tijdig kunnen, stoppen7" De verbaliseerde antwoordde, dat hij zulks niet eerder had kunnen doen. De politierechter legde hem één week voorwaardelijke gevangenisstraf op met een proeftijd van twee jaar alsmede een geldboete van 60.subsidiair dertig dagen hechtenis. (7) avontuur door MARCÓT BAKKER „Stil maar, kind." zei ik. ,.Ik voel met je mee. Maar trek jij dan alsjeblieft weer een zonnig gezicht. Overigens schijnt het nu menens te worden." Opa Folkert had de straatweg ver laten en sloeg een smal duinpaadje in. De kruiwagen schoof zwaar door het mulle zand en hij moest om de honderd stappen rusten. Ik bood aan hem eens af te lossen, maar dat wimpelde hij af. „Dat zou je niet meevallen, meneer," zei hij, „aan zo iets moet je gewend zijn." Ik liet mij nogal gemakkelijk bepraten en. hoewel moeizaam, vorderden wij toch. Het paadje voerde rechtstreeks naar een vrij behoorlijk sparrenbos en eenmaal tussen de bomen schoten we beter op. De gladde bodem, met- sparrenaalden bestrooid, bood minder weerstand. Na de zonnige duinen was het heerlijk koel in het (bos. De groene toppen van de sparren, dicht tegen elkaar geplant, ruis ten sterk in de zeebries. De grond lag vol sparrenappels die de kinderen begerig opraapten. Weldra puilden al mijn zak ken uit van de harde kegels. „Goed spul om de kachel mee aan te maken." zei Opa Folkert. Jenneke keek hem voor het eerst min der welwillend aan. „Nee hoor," zei ze, „die gaan niet in de kachel. Die zijn voor Kerstmis." „Waar brengt die man ons eigenlijk heen?" klonk Evelyns stem aan mijn oor. Ik keek haar van opzij aan. Voorzover haar gefluister te determineren was ge weest, had het op mij een weinig op gewekte indruk gemaakt. „Hoe bedoel je dat?" vroeg ik voor alle zekerheid. „Wel," zei ze, „je ziet helemaal geen huizen meer." „Nee," zei ik, „dit noemt men een bos. Daar staan doorgaans weinig hui zen." „O, nee. daar zul je wel gelijk in hebben." gaf Evelyn toe en liet het er verder bij. Vrij onverwacht raakten we uit het bos, nog een paar verspreide stammen, wat kreupelhout en „Hier is het." zei Opa Folkert. Hij liep een paar stappen door en liet de kruiwagen zakken. Wij stonden voor een zomerhuis van twee verdiepingen, met een enorm hoog dak. Tot mij geruststelling stond er op dat dak een flinke schoorsteen. Dat wees op een kachel, wat met het oog op het vergevorderde seizoen nauwelijks een luxe geacht kon worden, op kille avon den. Nieuwsgierig keek ik om naar Eve lyn. die enkele meters achtergebleven was. Ze stond rond te kijken met een blik, die ik alleen maar verwilderd kon noemen. „Tjeetje," zei ze, „moeten we hier werkelijk wonen? Het is je reinste rimboe." Ik werd een beetje kriegel. Ik voelde haar opmerking als regelrechte kritiek op mijn vacantieprogramma en ik kan nu eenmaal slecht tegen de kritiek van men sen waar ik prijs op stel. „Ja," zei ik, niet overmatig vriende lijk. „jij moest toch tot rust komen? Kun je je een rustiger omgeving voorstel len?" „Nee," zei Evelyn, geschrokken door mijn uitval, op zachtaardige toon. „moei lijk Ik wijdde mijn aandacht opnieuw aan onze tijdelijke omgeving. Het huis werd aan drie kanten door de sparrenbossen ingesloten. Aan de voorkant lag een groot grasveld, dat Robert bij de eerste aanblik meteen als voetbalveld kwalifi ceerde. Tegen de zijkant van het huis troffen wij onze hutkoffer aan, met de beide kisten vol dekens en linnengoed. „Mooi is dat," zei Evelyn en het klonk als een poging om toch iets goeds te ontdekken, „dat je je eigendommen hier in de eenzaamheid veilig neer kunt zet ten. Stelen doen ze hier zeker niet?" „Nou, nee, niet veel mevrouw." zei Opa Folkert. ,.'t Mag eens een beetje stropen wezen, maar dat noemen ze hier vanzelf geen stelen." Hij lachte schor, terwijl hij er aan toevoegde: „Behalve de jachtopziener dan, die denkt er an ders over." Hij tilde een van de kisten aan het handvat op. „Zon kist kan je overal wel laten staan," zei hij. „Ze zouden mij ten minste te zwaar zijn om mee te nemen." Het antwoord liet zijn eerlijke aard in het midden, ik hoopte er het beste maar van. „Wat is dat toch voor een raar ge luid?" vroeg Jenneke ojjeens. Ik begreep dadelijk wat ze bedoelde, onbewust had ik er ook al naar ge luisterd. maar pas nu drong het werke lijk tot me door. „Die machines?" vroeg de oude baas. „O, dat is de centrale. Overdag laden ze de accu's op. dan is er "s avonds stroom, 's Nachts staat de boel stil," voegde hij er geruststellend aan toe. „Het maakt nogal wat lawaai in het be gin, maar na een dag hoor je het niet meer. Kijk. dat platte gebouw achter het eerste duin, dat is 'm." Wij keken in de richting van zijn uit gestrekte arm. „Een grote installatie voor zon kleine plaats," zei ik. „Ja, meneer, dat komt door de vuur toren. Dat neemt nogal wat stroom, na tuurlijk." Het was een werkelijk zenuwslopend gedreun. Het speet me voor Evelyn, die hier tot rust moest kernen. Maar moge lijk had die ouwe sukkel gelijk en hoor den we het morgen al niet meer. En 's nachts was het dan gelukkig stil. De oude ibaas draaide de sleutel in het slot om. gaf de deur een stevige duw en ging het huis binnen. Wij volgden hem en stonden in een fris keukentje, dat ze in de advertenties van alle ge makken voorzien zouden noemen. Vlak naast de buitendeur was de trap naar de bovenverdieping aangebracht. Wanden en deuren bestonden uit geolied hout, wat aan een scheepskajuit deed denken. „Nou. dat lijkt niet kwaad." zei ik. terwijl ik mij omdraaide naar Opa Fol kert. De oude man was aan de voet van de trap blijven staan. Het leek even alsof hij schrok van mijn neutrale op merking. Oude mensen worden toch vaak wat zonderling, dacht ik. Ik liet hem maar staan, zonder hem ïn zijn over^ peinzingen te storen en volgde Evelyn, die met de kinderen al was doorgelopen naar de kamer. De twee waren bezig zich van de meest hinderlijke kleding stukken te ontdoen, die ze kris kras door de kamer verspreidden. Gebteel tegen haar gewoonte in volgde Evelyn hen op de voet en verzamelde zonder protes; alles wat ze vond. „Jullie mogen wat gaan spelen op het grasveld voor," zei ze. „Maar één ding. niet alleen het bos in, je kent hier de weg niet." De kinderen verdwenen zo snel ze konden en Evelyn begon zichzelf van as en toebehoren te ontdoen. Daarna ging ze het huis inspecteren. Op de benedenverdieping was, be halve de keuken en de huiskamer, waar in ik mij bevond, nog een slaapkamer die in de huiskamer uitkwam. Evelyn borg er voorlopig de jassen weg en be gaf zich naar de bovenverdieping. „Ik ga eens kijken, hoe we vanavond moeten slapen," legde ze uit. Ik keek eens om mij heen. Ook 'hier waren de wanden van licht, geolied hout, op de banken langs de wanden lagen kleurige» kussens en de overgor dijnen voor de vele grote ramen beston den uit louter kleurige strepen. Een kamer naar mijn hart, dacht ik, terwijl ik mij in een rieten fauteuiltje neer liet vallen. Waarom proppen wij onze huizen toch zo vol met tapijten, dikke overgordijnen en zware meubelen, als het op deze manier veel aardiger kan? Wat zou dat een nationale bespa ring betekenen, wanneer elk bruidspaar bereid bleek te zijn het woonhuis op deze simpele manier in te richten. Opa Folkert kwam de kamer binnen. In zijn handen had hij een beitel en een nijptang. „Ik zal die kisten voor u open maken." zei hij „Het gereedschap ligt in de schuur achter het huis, als u het nodig mocht hebben." „Best, best, m'n goeie man," zei ik loom. Buiten hoorde ik hem krakende en brekende geluiden ontwikkelen. Ik was benieuwd hoe wij die deksels er te zijner tijd weer op moesten krijgen, het klonk alsof hij ze grotendeels versplinterde. Evelyns voetstappen klosten boven mijn hoofd over de houten zoldering. De kinderen waren nergens te ontdekken. Toch sparrenappels gaan zoeken, dacht ik slaperig, ik zal ze straks Bij brand in Bilthoven 2636 bellen J

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2