Evacuees uit Goeree eu Overflakkee naar onze streek ILTSE EN ILTHOVENSE UMAWr Groot medeleven bij de bevolking De Bilt rekent op 2000 personen émh&sJL Maartensdijk krijgt 1500 vluchtelingen Ook herberging in Den Dolder en Bos en Duin Maartensdijk zamelde ook in Activiteit in alle gemeentedelen Schaduw ligt op de gezichten „Wij kunnen veel doen voor leniging van nood" Gesprekken met voorbijgangers Al veel goederen zijn in Den Dolder bijeen Dinsdag 3 Februari 1953 - 39ste jaargang no. 10 Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Redacteur: THOMAS DE VLIEGER Telefoon 28067 (Kengetal l Ter overdenking LUCTOR ET EMERGO Bi} geen gehoor 12541 NIEUWSBLAD VOOR DE BILTBILTHOVEN—BUNNIKMAARTENSDIJKGROENEKANWESTBROEKACHTTIENHOVENLAGE VUURSE - BOS EN DUIN - DEN DOLDER Uitgave: N.V. DRUKKERIJ CUPERUS Hessenweg 2 De Bilt Giro 25218. VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. Abonnementsprijs: f 1.70 per kwartaal. Losse nummerprijs 10 cent Telefoon 28067 Kengetal 030 Ook in onze streek zullen evacuees uit de overstroomde gebieden worden ondergebracht. In hoofdzaak zullen het de bewoners zijn uit Goeree en Overflakkee. Naar verluidt zullen in totaal twintig- tot dertigduizend vluchtingen in de provincie Utrecht moeten worden gehuisvest. Daarvan zouden naar wij van officiële zijde vernemen, 2000 bestemd zijn voor de gemeente De Bilt. Gemeente Maar tensdijk verwachtte Dinsdagmiddag na twaalf uur al een transport van 1500 personen. Zeist zou 2Ö00 eva cuees toegevoerd krijgen, die allen bij particulieren zullen worden onder gebracht. Ook adressen uit Den Dol der en Bos en Duin zuilen daartoe worden gebruikt. Op het ogenblik dat wij dit schrijven met gegevens uit de beste bronnen, is het de nacht van Maandag op Dinsdag. Er zijn echter nog verschillende gegevens, die het moeilijk maken precies te vertellen wat er nu gaat gebeuren. Zo is er voor wat De Bilt betreft nog geen melding van een tijdstip binnen gekomen waarop men de vluchtelingen kan verwachten. Maar in ieder geval maakt men zich klaar. Zo werd van ge meentewege Maandagavond de mannelijke jeugd boven zestien jaar per luidsprekerwagen van de rijkspolitie naar het gemeentehuis Jagtlust geroepen, waar aan de jongens gevraagd w'erd huis aan huis te gaan vragen wie er evacuees kan opnemen en zo ja aan welke gezindte men de voor keur geeft. Een groot deel van de nacht, zo niet de gehele nacht, werd doorgewerkt om het qptvangst- apparaat klaar te krijgen. O.a. moet men namelijk zorgen voor de registratie van de vluchte lingen. In Maartensdijk heeft men Maandagavond in de verschil lende gemeentedelen ook oproe pen laten uitgaan via geluids wagens. Naar wij laat in de avond van het gemeentehuis vernamen, had men alleen uit het dorp al 170 adressen. De opgaven uit de an dere gemeentedelen waren toen nog niet binnen. Maar hoe dan ook, men was er van overtuigd dat men de zo zwaar getroffen gasten Dinsdagmiddag onderdak zou kunnen brengen. In Den Dolder en Bos en Duin geldt uiteraard de Zeister regeling voor deze buurtschappen. In Zeist Noodziekenhuis in Bilthoven In Bilthoven Noord heeft men aan de Sweelincklaan in verband met de ontvangst van vluchtelin gen uit Goeree en Overflakkee een noodziekenhuis ingericht. In dit noodziekenhuis beschikt men over dertig bedden, die al opge maakt klaar staan. ontvangt men de vluchtelingen in het Slot. De ontvangst is daar in handen van de gemeentelijke ge neeskundige dienst, maatschappe lijk hulpbetoon en het huisves tingsbureau. Men verzamelde in de buurtschappen reeds adressen, die doorgegeven werden aan de evacuatiecommissie in Zeist. Wij konden geen zekerheid verkrij gen over de vraag of de vluchtelin gen eerst geregistreerd worden als mede van kleding en voedsel voor zien in de jaarsbeurshallen aan de Croeselaan te Utrecht, of dat zij rechtstreeks naar hun tijdelijke ge meenten worden vervoerd en daar geregistreerd. In ieder geval hebben de plaatselijke autoriteiten opdracht tot registratie, zodat het mogelijk zou zijn dat men in Utrecht alleen die genen inschrijft die daar blijven. In totaal zou de eerste groep die in de loop van deze Dinsdag in Utrecht wordt verwacht 7000 perso nen tellen. Aan onze abonnees Maandag verscheen een extra editie van de Biltse en Bitthovense Cou rant waarin opgenomen was een Manifest van de burgemeester van De Bilt, die de organisatie van de hulpverlening uiteen zette. Deze extra editie werd in de gemeente De Bilt in de vroege middaguren huis aan huis verspreid, waarbij enkele scholen krachtige mede werking verleenden. Voor Den Dolder, Maartensdijk en Groene- kan zorgde de PTT dat elke abon nee nog 's middags de krant ont ving. De bijzondere wijze van verspreiding in De Bilt en Bilthoven ken niet elke abonnee zyn krant garande ren. Men denke bij voorbeeld aan samenwoningen, die de deels niet plaatselijk georienteerde bezorgers onbekend moeten zijn. Daarom hebben wij gezorgd dat zowel aan ons bureau Hessenweg 2 te De Bilt als bjj ons bijkantoor Bilthoven, Emmaplein 20, nog edities van Maandag gratis beschikbaar zijn voor hen die op een exemplaar prijs stellen. ONTVANGSTCENTRUM IN DE BILT Voor de ontvangst van de evacuees in de gemeente De Bilt wordt thans huize Poll aan de Utrechtseweg ingericht. Daar zullen de vluchtelingen medisch onderzocht worden door de gemeente arts. de heer D. M. van Wijk. Assistentie verlenen de wijkverpleegsters van Het Groene Kruis en verpleegsters van het Rode Kruis. Het Rode Kruis stelde zijn materiaal beschikbaar. ACTIE VOOR WIJKGEBOUWEN VAN HET GROENE KRUIS STOP GEZET Naar wij vernemen, heeft men de actie voor wijkgebouwen van Het Groene Kruis in De Bilt en Biltho ven in verband met de hulpverlening aan de noodgebieden stopgezet. De reeds voor Februari vastgestelde col lecte heeft men om deze reden laten vervallen. TELEFONEER NIET TE VEEL De PTT heeft per radio al ver zocht met te veel te telefoneren, vooral niet interlocaal, omdat dit het tot stand komen van de voor red dingswerk noodzakelijke gesprekken kan vertragen. Wü vestigen hierop nog eens met nadruk de aandacht. Ook wij be perkten ons tot die gesprekken waar wij niet onderuit konden. Daarbij trof ons hoe bezet de interlocale lij nen veelal zijn. Wees dus zuinig met telefoneren. Van de redactietafel De lezers zullen begrijpen en bil lijken dat wij in deze dagen het nieuws over de hulpverlening in ons verspreidingsgebied aan de slacht offers van de watersnood zoveel mo gelijk voorrang verlenen. In verband met de ruimte en de tijd die dat vergt, zullen meer normale nieuwtjes en verslagen wel eens in de verdruk king raken. Wij wijkeD echter in deze periode bewust af van onze ge dragslijn die in gewone tijdens zelfs ten aanzien van het kleine nieuws werd gevolgd. Daartoe dwingen de, helaas droevige, grote gebeurtenis sen ons. In dit verband wordt ook meegedeeld dat afspraken die ge maakt werden ten opzichte van be zoeken, noodzakelijkerwijze pas over enige tijd zullen kunnen worden na gekomen. BILTSE VRIJWILLIGERS WAREN IN ROTTERDAM ÏSondagmiddag vertrokken man- sjRiappen van de Biltse vrijwillige tn-andweer met de autospuit naar «otterdam. Daar was men behulp zaam bij het leegpompen van twee kelders van electriciteitscentrales. In de nacht van Zondag op Maandag keerden de Biltenaren terug. Nuttige wenken voor wie inleveren Van Woensdag af wordt voor de officiële inzameling van goederen een beroep gedaan op alle inwoners van De Bilt en Bilthoven. U weet, het gaat om kleding en schoeisel, beddegoed, versnaperingen en rookgerei. U kunt het sorteren vergemakke lijken door aan de goederen een briefje te bevestigen waarop u schrijft wëlke maat of nummer het kledingstuk heeft of voor welke leeftijdsgroep het bestemd is. En bij schoeisel a.u.b. niet vergeten de veters per paar aan elkaar te binden. En sokken even bij elkaar houden door er een draadje door te doen. In het dorp Maartensdijk en Groe nekan werden Maandagmorgen inza melingen gehouden voor de slacht offers van de stormramp. De bijeen gebrachte goederen, en die waren niet gering, werden opgeslagen in het Koningin Wilhelminagebouw, waar het Rode Kruis voor sortering zorg de. Hollandse Rading was Zondag reeds in touw. Daar haalde men drie vrachtauto's vol op. Voor deze kleine buurtschap een grote presta tie. In Maartensdijk en Groenekan cöllecteerde men tevens op Maan dag. Van Groenekan is al bekend dat men daar een f 1.100.heeft geof ferd. MIDDAG VOOR BEJAARDEN GAAT NIET DOOR In verband met de noodtoestand heeft de Unie van vrouwelijke vrij willigers de ontspanningsmiddag voor bejaarden, die Donderdag 5 Fe bruari zou worden gehouden in Her vormd Centrum te De Bilt, afgelast. De organisatrices zijn deze week door werkzaamheden voor de goede reninzameling niet beschikbaar voor de ontspanningsmiddag, zodat deze moet vervallen. Tuindorp-Maartensdijk werd Maan dag bewerkt. Overdag werden gel delijke bijdragen gevraagd. 's Avonds kwam men met auto's langs voor goederen. Ook daar werd vrij gevig bijgedragen aan de inzame ling. OUDERAVOND GAAT NIET DOOR De Vereniging Montessorischool Bilthoven zou Donderdag een ouder avond beleggen. In verband met de omstandigheden heeft men deze avond laten vervallen. Collectanten genoeg Voor de Zaterdag in De Bilt en Bilthoven te houden straatcollecte zyn al zoveel aanmeldingen van col lectanten binnengekomen, dat men meer dan voorzien is. Men is dank baar voor de stroom van aangeboden hulp, maar moet nu dringend verzoe ken verder geen aanmeldingen meer te doen. JAARVERGADERING GAAT NIET DOOR De hervormde meisjesvereniging Ruth, de jongemeisjesvereniging Mirjam en de jongelingsvereniging Vreest God eerst de Koning te De Bilt hebben in verband met de ge beurtenissen hun voor Donderdag in Hervormd Centrum vastgestelde jaarvergadering afgelast. De. ontstellende ramp die Nederland in de laatste etmalen heeft getroffen, heeft ontsteltenis gewekt tot ver buiten de geteisterde gebieden. Niet alleen zij die direct betrokken zijn bij deze catastrophe, voelen zich er door verslagen, ook tot hun verwanten in andere delen van het land strekt zich de paniekstemming uit, en zelfs wie er in het geheel „niets mee te maken" heeft, voelt dat de ramp ook hem aangaat. Dit laatste was althans onze indruk toen wij her en der in ons ver spreidingsgebied voorbijgangers staande hielden om hen te vragen naar hun indrukken en gevoelens naar aanleiding van de gebeurte nissen in de laatste etmalen. Zodra men tegen wie dan ook over de ramp begint is het of er een schaduw trekt over dc gezichten, die toch al ernstiger staan dan gewoonlijk. Algemeen is de spontane reactie: „Ontzettend", maar ook „Hier moet krachtig geholpen wor den, dit gaat ons allemaal aan!" Op de Beethovenlaan in Bilthoven ontmoetten wij twee employees van een aannemersfirma, die een hand wagen voortduwden, waarop een aantal gebroken dakpannen en wat puin lagen. „Slachtoffers van de orkaan?" was onze vraag. Onmiddellijk reageerde een van de mannen met een somber: „Ja meneer, maar er zijn gisteren wel meer slachtoffers gevallen, en dat is heel wat erger. Mijn indrukken over het gebeurde? Och, wat moet je daar van zeggen..." „Ieder voelt zijn eigen leed het meest," viel zijn collega in, „mijn vrouw en ik zijn erg ongerust over onze familie op Zuid-Beveland; de ouders van mijn vrouw wonen daar en we hebben tot nu toe nog geen enkel bericht over hen gehoord." Hij vertelde ons verder nog dat hij de hele Zondag had opgetrokken met zijn vrouw, die erg van streek was uit ongerustheid over het lot van haar ouders; hij was er dan ook niet toe gekomen, zich voor hulpverle ning te melden, zoals zijn collega, die zich had opgegeven bij het Biltse politiebureau, waar men hem echter verteld had dat men eerst na nader overleg met de coördinerende instan ties van zijn diensten gebruik zou kunnen maken. Tot nog toe had hij niets naders vernomen. Beide heren waren er van over tuigd dat men allerwege zal doen wat mogelijk is ten einde de nood der slachtoffers enigermate te lenigen. Tevens echter gaven zij als hun me ning te kennen dat het eigenlijk pijn lijk is dat men een dergelijke harde les behoeft om saamhorigheid te leren, en dat de ellende die wij thans weer te zien krijgen, voor ieder een waarschuwing behoort te zijn voor de rampen die ook een oorlog met zich brengt. Niet zo erg geschrokken Ook de heer Van Eijk van de Hes senweg in De Bilt had de ervaring opgedaan dat zijn vrijwillige hulp aanbieding bij de Biltse politie zon der gevolg bleef, omdat men alvo rens er gebruik van te kunnen ma ken, eerst aanwijzingen van hoger hand diende af te wachten. De heer Van Eijk, die zei zeer wel te kunnen inzien dat men met ongeorganiseer de krachten eigenlijk weinig had kunnen beginnen, omdat die eer in de weg zouden hebben gelopen dan van dienst te zijn, vertelde ons hoe verschillende jongelui uit De Bilt zich op eigen houtje naar de be dreigde gebieden hadden begeven, doch onverrichter zake terug waren gekomen. „Aanvankelijk ben ik niet zo erg geschrokken toen ik Zondagmorgen om ongeveer half tien de eerste radioberichten hoorde," zo zei de Woensdagmorgen begint officiële inzameling Zoals bekend uit het manifest van de Biltse burgemeester, dat wij Maandag in onze extra editie af drukten, begint Woensdag de offi ciële inzameling van goederen voor de slachtoffers van de watersnood ramp. In De Bilt start men 's morgens vroeg van af het politiebureau. Men heeft twaalf vrachtauto's en. zeven personenwagens aangeboden gekre gen. Een expediteur verstrekt de kisten. Men krijgt de beschikking over het gymnastieklokaal van de Rehobothschool. In Bilthoven gaat de actie uit van het bekende adres: de familie Hey- broek. Evenals bij de voorinzameling zullen ook thans daar alle goederen voor sortering worden bijeenge bracht. Alle vrouwengroepen werken aan deze actie mee: de Unie van vrou welijke vrijwilligers, de Nederlandse vereniging van huisvrouwen, de Ne- derlandse Chi-istenvrouwenbond, de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid en de R.k. vrouwengemeen schap. heer Van Eijk, „ik had nooit gedacht dat het zo'n vaart zou lopen." Hij had zich ongerust gemaakt over het lot van kennissen uit Vlaar- dingen. „We hebben nog telefonisch Sitact met hen proberen te krijgen ar dat is niet gelukt," vertelde ,.De familie Bodegraven was ge lukkiger: Zondagmorgen vroeg al belde hun zoon uit Middelharnis op, dat hij veilig was." Verder had de heer Van Eijk ver wacht dat ook uit De Bilt vandaan hulpcolonnes zouden verti-ekken. Nu dit niet is gebeurd, juichte hij van harte de hulpactie toe waardoor ook onze gemeente in staat zal worden gesteld het zijne te doen. Juist DU Een bewoner van de Waterweg in De Bilt, gepensionneerd rijksambte naar, die op het Bilthovense Emma plein even van zijn fiets stapte om ons te woord te staan, had tot Maan dagmorgen negen uur, toen hem uit Rotterdam een gunstig telefoonbe richt bereikte, in hevige ongerust heid verkeerd over zijn dochter uit Maassluis. Met zijn vrouw had hij een groot deel van de nacht aan de radio doorgebracht, in de hoop iets naders over zijn dochter te verne men. Ondanks de doorstane angst, zag deze Biltenaar de zaken echter in breed verband. De economische consequenties die deze ramp voor ons hele land met zich zal brengen: materiële verlie zen. het verloren gaan van een groot deel van de veestapel, toeneming van de reeds gedeeltelijk gelenigde wo ningnood, leken hem zeer bezwaar lijk. „En dat dat juist nu we er weer zie verder pagina 2, kolom 1 Er wordt geofferd Maandagmiddag informeerden wij bij dc familie Inden aan de Baarnseweg 36 te Den Dolder naar dc stand van zaken. Aldaar is het centrale adres gevestigd voor de hulpverlening aan de getroffen gebieden. Wij hoorden dat. hoewel de officiële bekendmaking van dit adres nog niet al gemeen bekend kon zijn in de buurtschap pen toch stapels goederen werden aange voerd. ,,En wat bijzonder prettig is," zo werd ons meegedeeld, „bijna allemaal van goede kwaliteit en in goede toe stand." Onder- en bovenkleding was het meeste aanwezig en dan schoeisel. Intussen bereidde men zich druk voor op de goedereninzameling, waarvoor men auto's heeft gevraagd. In plaats van op Woensdag, zoals eerst bepaald, werd door wijziging in de organisatie van uit Zeist, Maandagmiddag de inzameling be paald op Dinsdag. Veel aandacht vroeg ook de organi satie van de huis aan huis-collecte, die men over de gehele week verdeelt, zo dat volgens schema dag na dag de daar voor aangewezen lanen aan de beurt ko men. En dan hoopt .men Zaterdag nog veel te ontvangen in de dan te houden straatcollecte, waarover wij ook reeds in onze extra editie, die Maandagmiddag bij de lezers was, hebben bericht. Het medeleven is groot, zo constateerde men in Den Dolder en Bos en Duin. Deze buurtschappen zullen zeker geen slecht figuur slaan. Men blijkt ztch allerwege bewust van de ernstige zaken die thans helaas aan dc orde zijn. Men beseft dat men er niet afkomt met een gebruike lijke collectegift. Men wil offeren. ZEISTER RAAD GAF f 5000.— De gemeenteraad van Zeist was Maandagmiddag bijeen. B. en W. dienden het voorstel in als gemeente f 5000.te geven aan het Nationaal rampenfonds. Hiermee betuigden allen hun instemming.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1