D Mil In Pretoria voelt men nog de Nederlandse invloed UITGAVEN De Kaïns vraag X Expositie van smeedwerk en etsen in „Wevershuys" DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA i Nieuwe emigranten-stroom laat historie herleven (Van onze correspondent) „Dc langste rechte straat ter wereld is niet Broadway in New- York. maar de Kerkstraat in Pretoria. Zij is namelijk elf mijl lang De heer H. P. H. Behrens, de bekwame voorlichtingsamb tenaar van Paul Krugers stad, zegt het met begrijpelijke trots. Hij wijst mij, terwijl hij me drie dagen achtereen in zijn auto door Pretoria roert, alle prachtige lanen en parken en huizen en kan toren. Hij probeert, het allemaal zo objectief, zo collegiaal moge lijk te doen. Maar telkens spreekt, uit een enkel woord, een enkel gebaar, zijn oprechte trots, zijn warme liefde voor de stad. En ik kan dat begrijpen. Want Pretoria is een stad, die men lief moet hebben. Heerlijk liggen haar wijken tegen de berghellingen, tegen de heuvels en in de dalen en overal zijn er de bomen en de bloe men. die de stad maken tot een der beste woonplekken ter we reld. Het enige, wat detenccrt in al deze schoonheid, is de verza meling universiteitsgebouwen, die men heeft opgetrokken in alle denkbare bouwstijlen. De rest van Pretoria is vrijwel volmaakt. Alle Nederlanders dtc ik er sprak er wonen duizenden van onze landgenoten in de jacaranda-stad waren het daarover een drachtiglijk een- En dat wil onder Nederlanders óók in den als u mij veroorlooft dat op te vreemde) nogal wat merken. ■.eggen. Krugers huis vol herinneringen Het kerkplein is 'net centrum van de stad. Daar ligt de oude raadzaal, waarin het parlement vèrgaderde In de dagen toen Oom Paul nog president was. De hoeksteen ver meldt. dat hij gelegd is ,,door Z.H. Edele den Staatspresident S. J. P. Kruger op 6 Mei 1889". En hij draagt voorts de naam \an dè gouvernementsarchitect S. Wierda, wiens heit en mém wel geleefd zul len hebben in de contreien van Leeuwarden of Hcerenveen. Kru ger liet immers vele Nederlanders komen, om het volk van Transvaal te helpen bij de opbouw van de jon ge Staat. Zij hebben oor hem niet alleen de raadzaal gebouwd, maar ook het stijlvolle paleis van Justitie, dat er tegenoverstaat En het post kantoor. En het station. En zovele andere gebouwen, die tot vandaag getuigen van de nauwe band, die er eens bestond tussen Den Haag en Pretoria. De nieuwe emigrantenstroom laat deze historie thans herleven: de Nederlanders vormen verreweg het grootste percentage van de nieuwe ingezetenen der Unie. Ik heh ge gronde reden om aan te nemen, dat dit percentage in de komende jaren nog beduidend zal stijgen. „ONS VIR JOU" Pretoria heeft talloze mooie ge bouwen. die men beslist moet gaan zien. Daar is het Unie-gebouw, dat Sir Herbert Baker ontwierp en dat. bovenop een heuvel en temidden van 'n reusachtige bloementuin, ligt te pronken in de zon. Daar is het indrukwekkende gedenkteken voor de Voortrekkers, met zyn marme ren fries, die gans de geschiedenis van het streven en zwoegen en vechten en lijden der bijna legenda rische pioniers uitbeeldt.. Diep in het monument staat een sarco- phaag. gedekt met een marmeren steen, waarop de laatste woorden van het volkslied ziin gebeiteld: ..Ons vir jou. Suid-Afrika!". En boven in het dak is een kleine ope ning, die zó is ingemetseld, dat slechts éénmaal per jaar - om twaalf uur op 16 December, de Ge loftedag - een zonnestraal valt op de sluitsteen van de sarcophaag. Pretoria heeft zijn grote kerk, waarvoor generaal Botha de eerste steen legde. Pretoria heeft zijn enorme staalfabrieken, zijn fontei nen. zijn stadsparken, die nog steeds onder beheer staan van de Neder lander H. Bruins Lïch. Het is alles mooi en groots en men moet het zien. Maar de mooiste waardevolste plaats blijft, naar mijn gevoel, toch het eenvoudige huis. waarin Paul Kruger woonde. Het is een huisje van één verdieping. Voor en achter heeft het een stoep, die overhuifd wordt door eenvoudige zinken pla ten. De twee stenen leeuwen, die bij de deur liggen - en die geschon ken werden door de diamantkoning Barnato - zijn eigenlijk veel Te Halsteren zijn schijnwerpers behulpzaam tijdens de nachte lijke werkzaamheden. groot cn te pompeus voor een een voudige ingang. Dit huis is het geestelijke mid delpunt van Zuid-Ajnka. Ik er ken graagdat ik er binnen ge stapt ben met een gevoel van diepe eerbied. Want dit is het huis. waarin de Grote Eenvoudi ge leefde, die zijn wijsheid putte de Bijbel, en die behalve staatsman, rechter, natiebouwer en strijder óók lekepreker was. En vóór alles een held van het uiverste water HERINNERINGEN In dit huis hangen de portretten van hem en zijn vrouw. Maar er hangt óók een portret van koningin Wilnelmina en daaronder slaat ge schreven. .Wees Kruger en zijn edel heldenvolk genadig. Die beê ijst thans omhoog uit ieder Neêr- lands hart". En naast dat prachtige portret hangt een oorkonde van de Amsterdamse studenten, die op 19 December van het jaar 1900 ..hulde hebben gebracht aan Z.H.E. presi dent Kruger bij ziin tocht door hun ne stad" én die de hoop uitspreken, da: het volk der Zuidafrikaanse re publieken weer spoedig als zelf standige stalen in vrede zullen kun- leven. Bij de zeven handteke ningen slaat die van A. E. d'Ailly! liggen albums met huldebetui gingen uit. alle oorden ter wereld (waaronder een van Amsterdam mers die hem een stoel aanboden, ontworpen door Johan Been). er ligt een i»Up die de latere koningin Wïlhelmlna hém schonk, toen zij •een meisje van zestien jaar was. Er staat een roodpluchen stoel, hem aangeboden door de gemeente 's-Gravenhage. Er liggen in een ergeelde envelop, een paar van zijn grijze haren. En op die envelop staat, gedrukt: ..Boek- en Papier handel, Drukkerij Gebvs. Wuift, Kerkstraat 10, Hilversum". Er zijn honderden foto's vele geweren. Bij bels. messen, borst beelden. Het oude huisje staat stampvol met herinneringen. Maar de slaapkamer van de pre sident is nog precies, zoals zij altijd was. Er staat een lied. Er staan een stoel en een kastje. Méér niet. Aan de muur hangt slechts één versie ring: een kleine, op fluweel geschil derde tekst, zoals men ze voor een gulden koopt in een winkeltje. „De Heere ztj met u" staat er op. Men kan zich nauwelijks inden ken. dat hier de man geslapen heeft, die in 1899 de oorlog ver klaarde aan het Britse wereldrijk, dat. toen op het toppunt van zijn imperiale macht was! Maar de fo to's. die in zyn vroegere werkka mer hangen, vertellen de ganse tragedie van strijd en ondergang. Er zijn foto's van de ..Batavier VI", die het stoffelijk overschot van de in ballingschap gestorven staats man. in October 1904, van Rotter dam naar Kaapstad bracht. En daarnaast hangt het gecalligrafeer- de gedicht van een Nederlandse vrouw, die toen reeds te profete- ten dorst: „Uw tijd zal komen!". BOEREN-ZOON Als ik een uur later een gesprek voer met een der ministers van Zuid-Afrika, dan besef ik plotseling helder, hoezèèr deze woorden be waarheid zijn yworden. Want de minister, die mij met zoveel een voud spreekt over de plannen voor de toekomst, is de zoon van een boer. die in Krugers leger vocht, om de vrijheid van zyn volk. Heeft die boer vijftig jaar geleden, toen alles verloren en vertrapt en wan hopig scheen, ooit durven dromen, dat zyn zoon minister zou zyn van een souverein. zelfstandig Zuid- Afrilta? Het is ondenkbaar! Mijn vriendelijke gids, de voor lichtingsambtenaar Behrens. zet me 's middag uiteen, dat Pretoria zó veel Jacaranda-bomen heeft, dat ze. op regelmatige afstand naast elkaar gepoot, een afstand van 275 mijl zouden beslaan. „U moet be slist terugkomen als in Pretoria de Jacaranda-bomen bloeien. Dan is de stad één weelde van paarse, vlam mende bloemen. En dan - wel, dan zyn we waarlijk een beetje trots op Pretoria. En eigenlijk op héél ons land", zegt. hij kalm. Ik versla dut. Maar ik geloof, dat dc Afrikaners trots kunnen zijn op Pretoria en op heel hun land. omdat zij gedaan hebben wat men selijk onmogelijk scheen Zij hebben Nieuwe Het leven rooft In Nederlandse vertaling van A. Seckel-Twynstra verscheen bij A, W. Bruna te Utrecht de roman van Phi lip Gibbs: ..Het leven rooft". De schrijver, die de hoofdpersonen zo treffend juist karakteriseert, behan delt de geschiedenis van het gezin van een journalist, die nauwelijks tijd en geld heeft om dit gezin te ge ven wat het toekomt. Deze historie begint ongeveer 50 jaar geleden en eindigt met de koude oorlog, waarin wij thans leven. Gibbs schildert ons de karakters van de beide zoons, die dc eerste wereldoorlog als militair meemaak ten, bijzonder knap. evenals hun ont goochelingen na hun terugkeer in de maatschappij en de grote maat schappelijke veranderingen in het Engelse rijk, veranderingen, welke voor velen in dat land verval bete kenen. Dit boek laat. ondanks dat het vaak geestig en onderhoudend is. door de tragische momenten, die er- 'n voorkomen en die door onze ge- hun natie 'als' een Phoenix doen 8?ef "PW» TT "orden, omdat ook wy op velerlei herrijzen Uit haar as. Het imposante voortrekkers- monument. dal gebouwd werd op een der heuvels, die Pre toria omringen •bied de gevolgen van de oorlog hebben ondervonden, niet na diepe indruk te maken. Het is om meer dan één reden waard een uitge breide lezerskring te krijgen. Ben ik mijns broeders hoedei-? Deze oudste vraag uit de grote trage die onzer menselijke samenleving, verkreeg in onze dagen treffende actualiteit. De vrije wereld die na het strijken van de wapenen, rau welijks zeven jaar geleden, meende de zonnige weg van vrede en wel vaart nu eindelijk te hebben betre den. wordt opnieuw bedreigd. Zij is zich dit dodeliik gevaar bewust. Haar hoogste goederen, de geestelij ke vrijheid en de menselijke waar digheid zal zij verdedigen, verdedi- fen door hechte samenwerking in e Atlantische gemeenschap. Naast onze jongens in de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, heeft de burgerij èn ter bescherming van zich zelf huis en huisgenoten èn voor de instandhouding van het moreel aan de fronten, een wel zeer belangrijke verantwoordelijkheid. Terecht verwachten de burgers van stad en dorp. vrouwen en man nen. dat hun Ov erheid liet mogelijk maakt, dat zij deze verantwoorde lijkheid kunnen dragen Daartoe werd dan ook door de Landsregering tezamen met de be sturen van gemeenten en provin- cie's na staag overleg, een organisa tie voorbereid, welke in redelijk heid de waarborg biedt, dat mocht de nood naken, hulp op ruime cn doeltreffende wijze kan worden ge geven en daardoor de innerlijke weerstand behouden. Het gebouw dezer organisatie de Bescherming Bevolking moet thans worden betrokken. Duizenden en nog eens duizenden van onze vrije burgers zijn daarvoor nodig. Voor allerlei dienst en allerlei taak Een grootse wervingscampagne wordt daarvoor ingezet, vrijwillig, uit eigen beweging met als enig be vel de stem van Uw geweten, Ben ik mijns broeders hoeder of anders gezegd in relatie tot de Ne derlandse propagandafilm: Ben ik mijns bum-man's buurman? Op die vraag antwoord ik U kort en overtuigd: ja dat zijt gij en dat zijt gy voor elkander, en met elkan der. Deze moderne Kaïn's vraag spreekt U aan. Aan haar roep kunt gij U zo zij op Uw weg ligt niet onttrek ken. Fout zou het zijn om als weer klank daarop te denken aan onnodi- 1 ge di-eiging welke slechts aanlei- ding geeft tol misplaatste angst. In tegendeel het slagen van deze actie I als onmisbare schakel in de stevige keten van de West-Europese defen sie hergeeft U de rust van het zelf vertrouwen. En in dit zelfvertrouwen ziet gij klaar en duidelijk Uw persoonlijke verantwoordelijkheid. Van 2 Februari af, zullen aller - wege in de dorpen en steden van En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! ons gewest de bureaux geopend zijn om U op te geven tot medewerking. Dan heeft U gelegenheid om het besef dezer vei-antwoordelijkheid tot gelding te brengen. M. A. REINALDA. Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. IK BELDE SledAiich teAelen AMERSFOORT Opening door de heer II. v." Dokkum Tot cn met 20 Febr. a s wordt in "t Oude Wevershuys'in de Muur- huizen werk geëxposeerd van een aantal grafici' en edelsmeden, te wetenmevr. E. ReitsmaValenca. C, J. Basavt, H. v. Dokkum. M. C. Escher. H. v. Kruiningen. D. v. Luyn. J. Wittenberg, C. de Wolff en J. M. Prange en de edelsmeden Esther Hudig en C. en A. Kok Kruuk. Deze expositie werd dit weekein de geopend door de heer H. v. Dok kum, voorzitter van „De Grafische", die er op wees, dat deze tentoonstel ling wel getuigt van de liefde, wel ke de directeur van de kunstzalen, de heer Ch. J. V. Mol, koestert voor de grafische kunst, welke door ve len nog steeds wordt beschouwd als de zelfkant van het schone weefsel der beeldende kunst. De grafische kunst, aldus de 'neer Van Dokkum, heeft naar haar aard recht op een grotere plaats in dit fraaie weefsel, een plaats, welke dc beschouwer ha: r geven kan door inter dan ooit te erkennen, aal Zonder grafiek dc beeldende kunst onvolledig is. Het aanbrengen van tekens, die natura listisch 'of symbolisch kunnen zijn, is een zeer oude voin., waarin de menselijke psyche zich heeft uitge sproken Als de holbewoner van Noord- Spanje in zijn woonstede afbeeldin gen van bisons etc. aanbracht, dan was hij bezig zyn geest te ontladen, de visuele waargenomen werkelijk heid in een summiere lijn samen te vatten, te concretiseren. Het senso- psychische beeld, dat ontstond, was een voorstelling van de realiteit, de menselijke gec.l was het medium geveest, waardoor deze mens doze fcure.vnaar^V- zich van het uier onderscheidt. Het is in deze tekenen, dat wij de oei toon. machtig en vol mysterie, kunnen beluisteren, waarmede de symphonic van het beeldend schep pen wordt ingezet, zoals prof. Luns bet heeft uitgedrukt. In een latere periode zal een sie rend element een plaats krijgen. Het beeld wordt verdrongen door het teken, het symbool. Ook in la tere tijd kunnen we een soortgelij ke verandering waarnemen, aldus de inleider. In onze tijd komt deze dubbele beeldvorming eveneens voor.. Zijn beeld en teken eigenlijk niet de twee polen, waartussen onze beeldende kunst zich beweegt? zo vroeg de heer Van Dokkum, die op merkte. onder ..beeld" te verstaan de picturaal realistische waarne ming en onder „teken" dc werk zaamheid van de menselijke geest, abstract-exprcssief. Op het gebied der grafische kunst zijn de tegenstellingen niet zo sterk aanwezig. Het maken van een prent is nu eenmaal een veel inge wikkelder procédé dan het maken van een schilderij. Spr. wees er op, dat de grafische kunst de beschou wer dwingt tot aandachtig bekijken (met een loupe) vanwege de veelal geringe afmetingen van 't formaat. Tot slot van zijn aandachtig be luisterde inleiding verklaarde de lieer Van Dokkum deze expositie voor geopend. Evenals in Nederlandheeft 't noodweer ook Engeland ge teisterd en slaan grote delen land onder water. Ook daar stijgt het dodental steeds. Een overzicht van Jaywick bij Clacton, waar vaartuigen zich een weg banen door het water, op zoek naar slachtoffers. Een goed voor beeld In de kleinste gemeenten blijken soms de grootste be dragen te worden ingezameld. Blankenham, dat 532 inwoners telt, heeft 5.519— opge bracht. dus ruim 10.per inwoner, of 46.per gezin. Utingeradeel (Fr.) met 5200 inwoners zamelde j 37.400. in. of 7.20 per inwoner. Kuinre, dat 930 inwoners heeft, bracht 15.per gezin op. In Sassenheim is dooi- de bloembollenbedrijven 53.000 bijeengebracht. Aalsmeer heeft 54.364.opgeleverd. Ik belde bescheiden, want be scheidenheid is één van m'n schaar se deugden, en ik stond te overwe gen waarom ik eigenlijk besteld was, omdat ik niet goed begreep, wat ik hier doen moest. Ik had van mijn vrouw de volgen de boodschap gekregen: „Er is een mevrouw geweest en die vroeg of je vanavond even bij haar man kon komen. Je hebt twee weken geleden jouw electrisehe scheerapparaat aan hem verkocht en hij v il je even spreken. Hij kan niet hierheen ko men, want hij is ziek". Ik tastte in m'n hersenen rond, om uit te pluizen wat de man kon bewegen me aan zyn sponde te ont bieden. Zou hij met z'n testament bezig zyn en mij het apparaat wil len vermaken? Niet waarschijnlijk, want ik had het. hom voor een tien tje op een voetbalveld verkocht, na enige weken voorbereidend onder handelen. Of zou het ding misschien defect zyn cn als een soort minia- tuiu'-electrischc stoel gewerkt heb ben? En was dat misschien de re den van z'n horizontale houding? Dan konden er nog wel eens advo caten en cellen aan te pas komen. De deur werd geopend en de echt genote zei: „Komt U even binnen?" want ze begreep wel, dat ik de man van het scheerding was. Ik wrong me langs een wasma chine. Handig zo'n ding te huren. Maar je kunt nog veel beter de was de deur uit doen, of helemaal niet wassen, het vuile goed aan de voö- deman meegeven en steeds nieusv aantrekken. Maar dat is vrij duur. De zieke zat aan tafel met een ge zicht als een landkaart. Rode vlek ken, blauwe vlekken, hier en daar een korstje, een roofje, een blaartje, een puistje, en daar doorheen de nodige baardstoppels, want in zo'n gezichtstoestand is het scheren geen pretje. „Dat komt van Uw apparaat." zei hij zonder inleiding. En daarmee zat ik midden in de misère, want cr werd door man en vrouw geïnsi nueerd. dat ik me van het apparaat ontdaan had zonder tot me te laten doordringen dat de ongelukkige koper nu ook al die puistjes, blaren, korstjes, vlekken, roofjes en ander spul zou krijgen. „Oók?" snoof ik, en ik wees op m'n gezicht, dat er wel raar uitziet, maar geplaveid is met de huid van een filmster, al heeft zo'n rolprent diva dan ook wat minder baard groei. „Waarom hebt U het dan ver kocht?" vroeg de vrouw scherp Ik legde uit. dat ik door de volko en mechanisatie van alles en nog wat een nog snellere ondergang van de wereld voorzag. Daarom had ik hiermee vast de eerste schrede ge zet op het pad, dat ons terugvoert naar de Batavieren, die hun vrou wen verdobbelden en elkaar met hunebedden om de oren gooiden. Natuurlijk werd dit idealisme niet geaccepteerd en de man met de landkaart op z'n gezicht legde het apparaat op tafel cn zei: „Me tientje!" Omdat de vrouw zag. dat ik niet gehaast naar m'n geldbuidel greep, zei ze, dat ze een adres wist, waar een man zat té hunkeren naar een electrisehe baardverdelger. Ze had het gehoord van een vrouw op de markt en beloofd, dat ze haar man eens langs zou sturen.. „Maar ik ben Uw man toch niet," zei ik snugger. „Hij kan toch met zó'n gezicht Brielle doorgangs centrum voor getroffenen V oornamelijk uit Stellendam i Van een speciale verslaggever) BRIELLE, 3 Febr. Men krijgt, hier een duidelijk beeld vuil dc energie, waarmede ho» reddings werk cn dc hulpverlening aan dc door dc watersnood getroffenen wordt aangepakt. De stad is in een soort doorgangscentrum voor vluch telingen cn geredden herschapen. In twee grote schoolgebouwen wor den de geë\ucueerden uit de over stroomde dorpen en boerderijen tij delijk ondergebracht. Ze worden daar gevoed en m nodig van kle ding voorzien. De meesten worden daarna zo snel mogelijk verder ge bracht naar de grote sleden, waar voor hen huisvesting voor langere tijd wordt gevonden, of naar fami lieleden in andere plaatsen. Er is een noodhospitaal niet 100 bedden ingericht. dat echter hoofd zakelijk voor licht gewonden en niet ernstige zieken is bostemd. De ernstige patiënten gaan onmiddel lijk door naar de ziekenhuizen in de grote steden. Er worden te Brielle voornamelijk inwoners van het zo zwaar geteisterde vissers dorp Stellendam aangevoerd. Met marinevaartuu'en worden deze mensen van de zolders van hun wo ningen gehaald. Het reddingswerk verloopt niet grote moeilijkheden. Zo schijnen de zandplaten in de ri vieren zich te hebben verplaatst, terwijl verder de bakens in vele gevallen zijn weggeslagen. Een aan tal der aan het reddingswerk deel nemende vletten is op deze platen gestrand en het heeft uren geduurd, voordat de met geredden beladen voertuigen weer vlot kwanten. Op de wegen in de polders van Voorne, Putten en Rozenburg heerste een grote bedrijvigheid. Men ziet talloze auto's, autobussen, wa gens van het Rode Kruis en andere voertuigen af en aan rijden. Stu denten en scholieren zijn in grote get alen opgekomen om de helpen de hand te bieden. Zij helpen met het vullen van zandzakken en het. versterken van de dijken. Want al is de storm gaan liggen, or dreigt nog steeds nieuw onheil. Op ver schillende punten, o m. bij Spüke- orden nisse. dreigen nieuwe doorbraken, en daar wordt met man en macht aan de versterking van de dyken gewerkt. Dag en nacht gaal het nulpverleningswerk door. Men lost elkaar af en steeds meer helpers stromen toe. In Den Briel verwacht men morgenvroeg weer honderden vluchtelingen, Men is erop voorbe reid. 's Nachts wordt er doorge werkt, zodat men onmiddellijk ge reed zal in de vluchtelingen van voedsel en andere hulp te voorzien. Voorthuizen Eiermarkt. Aangevoerd: 85.000 eieren 14,8015,50, middenprijs 15; prijs per kg. 2,50; handel rede lijk. Soesterberg Inzameling kleding, huisraad, enz. Voor de inzameling van kleding, dekking, huisraad, enz. is een com missie ingesteld, bestaande uit de heren J. Baars. Amersf.straat 77a; C. J. v. d. Donk, Amersf.siraat 27 en J. A. Luyf, Hulpsecretarie, Montgomeryweg 82. Een ieder, die wat kan afslaan gelieve hiervan een lijstje op te geven aan een der boven genoemde adressen, waarna de goederen worden afgehaald. kolom 7 Pensioenbetalingen Dc Pensioenraad brengt, met het oog op de pensioenbetuling van medio Februari, ter kennis van de genen, die een pensioen genieten van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en die tengevolge van de watersnood naai elders zijn overgebracht, dat zij hun ev -Uatie. adres en zo mogelijk -- hun re gistratienummer ten spoedigste moeten mededelen aan dc Pensioen raad. Benoordenhoutseweg 46, Den Haag. met het boterbriefje. Ik legde het uit, maar gerustgesteld was ze niet cn nu scheen ze weer te denken, dat ik een duistere verhouding on derhield met de vrouw van de man, die zo'n vlekkerig gezicht had. want anders zou ik zulke boodschappen niet voor haar doen. „Voor hem." legde ik uit, „want hij is ziek." Dit leek me voorzichti ger dan een schildering van z'n ge havende gezicht, omdat ik hier dat apparaat kwijt moest zien te raken Dc man was ontwaakt tijdens het onderhoud en ik toonde hem de scheermachinc. Hij wou het app; raat natuurlijk proberen, maar het weigerde. Zijn technische knobbel was al even groot als de mijne, dus ik ben maar weer gegaan en heb het kleine euvel door een vakman laten verhelpen Maar toen kocht hij het niet. omdat hij een ander model in z'n hoofd had. KEES (Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP l' zult "s morgen» „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt bumeung en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spüaverterinp stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doer stromen. Eist Carter's LeverpUletjes. geen scheerapparaat verkopen," bit ste ze. „En U dan?" vroeg ik. „Zoiets doet een dame niet," zei ze hooghartig. In ieaer geval vond ik het aanbod een compliment voor m'n eigen aangelaat, dus ik pakte het appa raat in. „Me tientje," zei de man weer. want hij dacht, dat ik op dubbele beloning uit was. Ik besloot te be talen, want er zijn nog zoveel voet balwedstrijden vóór de wereld ver gaat en ik voelde er niets voor iedere keer door die knaap ge maand te worden. Vóór ik het geld gaf. kreeg ik echter nog een helder idee, wat me sporadisch overkomt. „Is het ont smet?" vroeg ik. „want anders krijgt hij ook pukkels en dan kan ik wel aan de gang blijven." Ik zei pukkels, omdat baardscburft zo'n naar woord is. Ja, dat was in orde. De vrouw had het met het één of ander bacte- riedodend spul behandeld. Vitriod*» of zoiets. Ik vroeg het adres. Knobbel weg 10. Een mooie boel. Dat was een stief ketierke lopen, want ze had den pas m'n fiets gestolen. Het perceel Knobbelweg 10 bevat te onder meer een forse vrouw, die de deur opendeed. Het was er zo eentje, die de broek aan heeft, als U begrijpt wat ik bedoel. Nee, ze kocht niet aan de deur, zei ze en was van plan me buiten te sluiten. Vlug wees ik haar nog even op het markt-gesprek en de baard van haar echtvriend, waarop 'n klem lampje in haar hersens ging branden. O ja, dat herinnerde ze zich, en ik mocht zowaar naar binnen, waar haar man achter de krant zat te dromen van scheerapparaten „Hoe is het nu met Uw zoontje?" vroeg ze wat vriendelijker „Ik heb geen zoontje," zei ik, want ik zweer bij de waarheid. „En Uw vrouw zei,..." „O, dat is m'n vrouw niet." ant woordde ik, want ze zou wel eon marktgesprek op het oog hebben. Ze keek gebelgd, want ze ver moedde dat er iets niet in orde was (Vervolg op kolom 6)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3