Kroon (Oil PANT Zuid-Hollandse eilanden zijn zwaar getroffen Franse en Amerikaanse troepen snellen te hulp Regerings Aantal doelen vanmiddag tot 627 gestegen Duizenden mensen verkertn nog in doodsgevaar De „Crescendo" nam 450 mensen aan boord Koningin en prinses gaven morele steun Washington bereid tot dollar-steun verklaring Frankrijk en kinderen Italië willen opnemen Telef. 3147 (K 3490) (2 lijnen) Na 5.30 uui Tel. 4496 (K 3490) .POSTGIRO 86362 ABONNEM-PRIJS 47 ct. p. w. 6.05 p. kwart, bij vooruitbet. Losse nummers 13 cent. ADVERTENTIES 20 ct. p. m.m. Contractprijs op aanvraag. 67e Jaargang No. 28 8 PAGINA'S Directeur vaam. hoofdrcd. Ir B. H. Woll Dinsdag 3 Febiuari 1953 Amersfoortsche Courant 19fnn Oplage en Veluws Dagblad lODUU 1 (Van onze speciale verslaggever) DEN HA AG. 3 Febr. - Terwijl men op W alcheren, Zuid-Beve land en in Zeeuwsch Vlaanderen het water thans voor een groot deel heeft tot staan gebracht, komen er ontstellende be richten van Noord-Beveland. Schouwen, Duiveland, Tholen en de Zuid-Hollandse eilanden. Door de slechte communicatie-middelen krijgt men nu pas een indruk van de vreselijke ramp, w elke het water daar heeft veroorzaakt. Vooral in de plaatsjes Stavenisse en Numausdorp. is de toestand ernstig, er zijn daar honderden doden te be treuren. Daardoor is over het doden-cijfer, dat vanmiddag tot 627 steeg, nog steeds geen zekerheid te krijgen. Er zijn duizenden mensen in nood, velen verkeren in levensgevaar. Men vreest dan ook dat het aantal doden in de Joop van vandaag sterk zal oplopen en de duizend zal overschrijden. Op Voorne, Putten en Hoekse W aard worden nog vele mensen door het water bedreigd. Slechts enkele plaatsen zijn per radio bereikbaar: Brouwershaven, Bruinisse, Zierikzee, Klauwers- hoek. Schelphoek, Kortgene, flansweert en Ooltgensplaat. Het kustvaartuig „Crescendo" van Holsclier's kustvaartbe- drijf uit Rotterdam, dat gisteravond uit Rotterdam naar Stavenisse vertrok, heelt inmiddels 400 mensen aan boord genomen. De kapitein seinde vanmorgen nog vijftig mensen te hebben opgenomen, die een plaatsje in de gangboorden kregen, Er is gccu dokter aan boord van dit sehip, waarin men 200 bedden heeft geplaatst, zodat vanmiddag by aan-1 komst in Rotterdam een twaalftal ambulance-wagens nodig j is. De kapitein vertelde nog van de verschrikkelijke toestand j in Stav enisse. Hij noemde een getal van vermisten van meer dan 200. Het kustvaartuig „De Vriendschap" seinde, dat Bruinisse wordt geëvacueerd. 2300 mensen zullen de plaats verlaten. Volgens een bericht van de burgemeester zijn nog vele per sonen aanwezig in Oosterland en onmiddellijke omgeving. Er is gevraagd om schepen voor evacuatie. Pri ns Bern hard is morgen terug DEN" HAAG, 3 Febr. Prins Bcrnhard heeft zyn bezoek aan ite V. S. afgebroken. Hij wordt mor genmiddag op Schiphol verwacht. Telefonisch had prins Bcrnhard met de Nederlandse regering overleg gepleegd over zyn vervroegde te rugkeer. Nadat hij verschillende af spraken had uitgesteld begaf de prins die over enige weken weer naar Amerika hoopt terug te keren zich naar het vliegveld Idlewild. Voor zijn vertrok uit Amerika legde prins Bernhard op 't vliegveld Idlewild nog een verklaring al. Ilij verklaarde onmiddellijk na terug keer dc getroffen gebieden te zui len bezoeken. Situatie op Goeree zeer critiek DEN HAAG. S Febr. Een in woner van Dordrecht, die gisteren por helicopter naar Goeree is ge weest, vertelde dat de toestand op Goeree gisteren zeer critiek was. In Oude Tongc zouden vele slacht offers zijn geborgen. Honderden in woners van deze plaats zouden op eengepakt zitten op een stuk dijk van circa 300 meter, verstoken van voedsel en drinkwater. Even critiek. zo niet erger, zou volgens deze zegs man de toestand zijn in De Bommel en Ooltgensplaat. Over de rest van het eiland kon hij niets vertellen. "A" Met „vliegende spoorweg-wagons' en hetschroet-vliegtuigen Vlissingen werkt aan herstel ROTTERDAM, 3 Felir. In Vlis singen gaat de toestand iets voor uit. Men is hard aan hot werk in de stad, om herstellingen te verrich ten. Men besehikl niet over gas en water, tankauto's rtfden in de stad, die nu droog is, rond. Wel hoeft men elect rïsch licht. Vele mensen uit .Middelburg zyn naar Vlissingen gekomen. Namens de burgemeester van Tho len is aan liet. A.N.P. vannacht via een mobilofoonlnstallatic medege deeld, dat in de gemeenten Tholen, Poortvliet, Selierpenisse, Oud-Vos- semeer en St. Aunuland ,10 slacht offers zijn te betreuren. In St. Maar tensdijk zijn waarschijnlijk 4 doden. Hel aantal doden in de gemeente Stavenisse is blijkens voorlopige te Tholen ontvangen berichten groot. Volledige gegevens zijn evenwel nog niet beschikbaar. Bij St. Annaland was Zondag een ernstige doorbraak. Op drie plaatsen sloeg de zeedijk door. Er zijn nog geen slachtoffers gemeld. De ge meente is niet bereikbaar door af sluiting van de plaats Tholen. Vele huizen liepen schade op. doch bij gunstig weer kan St. Annalandhet verder wel houden. De materiële schade loopt in de honderdduizen den. Aanbrengen van drinkwater is gewenst. Alle inwoners van Numansdorp heeft men intussen kunnen redden. Het aantal slachtoffers in deze ge meente is gestegen tot 67. In dc loop van de dag zal tot eva cuatie van Zierikzee worden over gegaan. De algemene situatie is zeer verward. Zicnkzce, als centrum van Schouwen-Duiveland. doet al het mogelijke, om in verbinding te ko men met de kleinere gemeenten in dc polders, die otaal zyn geïsoleerd. Het aantal doden is volgens de ge meentesecretaris niet tc benaderen. Het water in de huizen staat ander halve meter hoog. In Brouwershaven is de toestand zeer kritiek. De dijk is bezweken of zal het spoedig be geven. Volgens de zender ..Maybe", die op het noodverkeersnet werkt, bedraagt het aantal doden in Zierik zee thans 18. Ongeveer 50% van de boerderijen is verwoest. Bruinisse heelt hulp nodig ZIERIKZEE. 3 Febr. Vanmid dag telefoneerde een A.N.P.-eoï- resp. uit Zierikzee, dat in de buurt schap Schelphoek een aantal hui zon is weggeslagen en bij Brou wershaven drie lijken zyn gebor gen. Enkele personen worden al daar nog vermist. In de buurt van Capelle zijn ook drie mensen ver dronken. Boten uit Flakkeo werden doorgestuurd naar Bruinisse, omdat aldaar hulp wel zeer dringend no dig is. Vlotten trekken Schouwen en Duiveland binnen voor ogen blikkelijke hulpverlening. De ha- vendyken v an Zierikzee zyn ernstig gehavend. Een vliegtuig ..dropte" voedselpakketten op de markt van Zierikzee. Gemaal Zuidpolder draait weer Het gemaal van de Zuidpolder bij de Barendrechtse brug draait Overal wordt spontaan hulp ge boden. Zusters ontfermen zich over dit jongetje, wiens ouders nog niet terecht zijn. Bezoek aan de Alioy-liallen Gisteren beeft Koningin Juliana het geteisterde gebied bezocht. Na een kort oponthoud in Den Haag scheepte H.M. zieli in Dordrecht in op een vaartuig van de Rijkswater staat. O.m. bezocht dc koningin 's-Gravcndeel, Numansdorp en Mid- dolharnis. Om 7 uur 's avonds keer de zij in Dordrecht terug. In Rotter dam werden de Ahoy-liallcn be zocht, waar vluchtelingen van Schouwen en Duiveland verbleven. Omstreeks 9 uur keerde H.M. tc Soestdijk terug. Grote belangstelling legde onze landsvrouwe aan de dag voor het werk, dat voor de vluchtelingen werd gedaan en het leed dat hen getroffen had. Zij sprak met eva- cué's, doktoren en burgemeesters en liet zich steeds ten volle voorlichten over de omvang van de ramix In Middelharnis waadde de ko ningin met laarzen aan door het water om het gemeentehuis te be reiken. Haar medeleven was een morele steun. Prinses Wilhclmina bezocht Zccuwsch-Vlaandcrcn. DEN HAAG, 3 Febr. Te» einde de voorziening vim liet Nederlandse volk met aardappelen zo goed mo gelijk tc verzekeren, zyn, in afwach ting van een nader overzicht van dc nardappelpositie, alle uitvoermacli- tigingen voor aardappelen ingetrok ken. Daarnaast overweegt het Bc- dryfsschap v oor aardappelen, zo daartoe voldoende aanleiding mocht bestaan. nmximumverkooppryzen voor de verkoop van aardappelen in tc stellen. DEN HAAG, 3 Febr. De ongelijke eu bijna hopeloze strijd, welke Nederland thans met het water voert, wordt door ge heel de wereld vol ontzetting gadegeslagen. Niet alleen in eigen land, maar ook ver buiten de grenzen heeft men de handen ineen geslagen, om het leed van de ontzettende natuurramp zoveel mogelijk te verzachten. De eerste zorg geldt nog steeds de duizenden mensen, die op de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden in levensgevaar verkeren. Vlieg tuigen en schepen zijn ingeschakeld eu hebben sinds van morgen wederom op vele plaatsen rubberboten en het aller noodzakelijkste voedsel afgeworpen. Vooral in Zierikzee is de nood groot. Vanmorgen zijn Amerikaanse en Franse genie troepen per trein in Nederland gearriveerd en onmiddellijk bij het reddingswerk ingeschakeld. Uit Frankfort zijn zes hef- schroefvliegtuigen en 15 verbindingsvliegtuigen naar het vliegveld Gilze-Rijen gezonden. Golf van medeleven over de wereld Waterzuiveringsinstallaties. eva- cucrtiematei-ieel met amph.oievaar- tuigen en helicopteres zulle:! in op dracht van de Amerikaanse generaal Manton S. Eddv onmiddellijk uit Duitsland naar de Nederlandse rampgebieden worden gedirigeerd. Behalve twee compagnieën met amphibievaartuigen rukt ook een deel van de aanvoerafdeling van het Amerikaanse hoofdkwartier in Duits land uit. Deze manschappen zijn des kundig op het gebied van het ver pakken van goederen, die per para chute worden neergelaten. „Vliegende spoorwegwagons", 300.000 zandzakken en lichte verkennings vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten gesteld. Aanvullings-eenheden en aanvul lend materieel voor de Amerikaan se troepen worden over land naar Nederland gedirigeerd. Gistermorgen heeft generaal Eddy met zijn staf uit Heidelberg een verkenningsvlucht met een ..Dakota" boven de noodgebieaen gemaakt. Een vloot van landingsvaartuigen en motorbarkassen met Britse en Belgische bemanningen is van Duits land Uit onderweg naar de over stroomde gebieden in Nederland. De vloot bestaat uit dertien landings vaartuigen en drie motorbarkassen van de Britse vloot en twee landings vaartuigen en vier motorbarkassen die door Belgen zijn bemand. De K.L.M. vervoert uit Zuid-Afri- ka gratis goederen voor de getrof fen Nederlandse gebieden, voorzover ier vervoerscapaciteit is en voor zo ver het dringend noodzakelijke goe deren betreft, die in Nederland zelf niet zijn le krijgen. In grotere plaatsen in Zuid-Afrika zullen, naar verwacht wordt, hulp- comité's worden opgericht. AMERIKAANSE HULP Een woordvoerder van 't Bureau voor Wederzydsc Veiligheid M.S.A. lieeft aan dc Nederlandse regering tc kennen gegeven, dat de V.S. in principe welwillend zullen staan te genover het gebruik van tcgenw: dcfondsen van de vroegere Marshall hulp ten behoeve van herstelwerk zaamheden in de door de storm vloed getroffen gebieden. Bovenstaande foto is een gezicht op Brouwershaven DEN HAAG, 3 Febr. „Een volledig overzicht van dc ramp is nog steeds niet te ge ven. De Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden en een deel van West-Brabant zijn het zwaarste getroffen. Het meest verontrustend is echter het aantal slachtoffers. Reeds met zekerheid kan worden ge zegd, dat (527 mensen het le ven verloren. Nieuwe meldin gen komen nog steeds binnen, zodat gevreesd moet worden, dat dit aantal nog met enkele honderden zal stijgen. Ge tracht zal worden, een over zicht te kry'gen van de namen van de slachtoffers, opdat fa milie kan worden ingelicht. Vijftigduizend personen zullen elders moeten worden onder gebracht". Aldus heeft van middag om kwart over één tijdens een speciale zitting van de Tweede Kamer min.- president dr Drees medege deeld in een regcrings-verMa- ring tot het Nederl. volk. Namens de regering betuigde de minister-president zijn medeleven met de getroffenen. Dr Drees werd ingeleid door de voorzitter van de Tweede Kamer dr L. G. Korten - horst, die met bewogen stem een korte verklaring aflegde. Ook Zweden en Denemarken PARIJS, 3 Febr. Kardinaal Fel- tin, dc aartsbisschop van Parijs, heeft aangeboden drieduizend dakloze Ne derlandse kinderen in Frankrijk een onderkomen te verschaffen met hulp van katholieke instellingen. Dit aan bod werd gedaan in een aan Kardi naal De Jong, aartsbisschop van Utrecht gezonden telegram, waarin kardinaal Feltin zijn deelneming be tuigde naar aanleiding van de ramp. De burgemeester van Milaan, Fer- rari, bood aan: honderd Nederlandse kinderen, die hun ouders hebben verloren of door de watersnood dak loos zijn geworden onder te bren gen in een in Italië aan zee gelegen kamp. Ook Denemarken en Zweden heb ben Nederland aangeboden enkele honderden kinderen voor een kort grote belangstelling. Een inwoner van Oeresund zamelde Maandag kledingstukken in en vertrok des avonds met zijn volgeladen auto om de partij aan het Nederlandse Rode Kruis te gaan aanbieden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1