^JSJeuws uit de d^ijn- en eenstreek Ziekenfonds heeft ziin nieuwe gebouw betrokken Nieuwsflitsen uit de omstreken Nieuws van en voor Katwijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Alphen aan den Rijn Lof en waardering van alle kanten Brie-en-twintig jaar geleden begon het algemeen ziekenfonds •Alphen en om streken" ziin werkzaamheden In een particuliere woning aan de Bootstraat te Boskoop. Na twee jaar verhuisde men naar de Julianastraat aldaar, waar men eveneens spoedig ruimtegebrek had. Besloten werd toen naar mogelijkheden te zoeken in de centrumgemeente Alphen; men kreeg onderdak In de Van Boetze- laerstraat, bü de toenmalige administrateur, de heer W. M. de Voo. Van dit pand trok men naar het Hazeveld, maar men werd daar in 1941 weggebombardeerd. In de resterende jaren tot heden was het kantoor nog gevestigd In de Prins Hendrikstraat hoek Aarkade, Van Man- dersloostraat en het laatst in het gemeen tehuis aan de Julianastraat, een pand. dat onder slopershanden is gekomen. Is het vreemd dat, toen de mogelijkheid zich opende, een definitieve bestemming te vinden door aankoop van het voormalige Aarlanderveense raadhuis, het bestuur toegehapt heeft? In Concordia kwamen Zaterdagmiddag het bestuur van het Ziekenfonds, de ad ministratie (binnen- en buitendienst) en een aantal genodigden bijeen voor de of ficiële opening. De voorzitter, dokter A J, Zwartendijk, sprak enkele welkomst woorden en lichtte een tipje van de sluier der geschiedenis op, zoals wij die reeds gemeld hebben. Toen men eenmaal het pand Raadhuis straat 102 aangekocht had. kwam men voor de vraag te staan: Hoe moeten we daar een modern gebouw van maken? Bij de beantwoording van die vraag is men op uitstekende wijze voorgelicht door de architect, de heer W Brouwer, Tevens werd met veel waardering ge sproken over de adviezen van mevr. Smits-Brouwer, dochter van de architect, voor de interieur-inrichting. Veel waar dering had spr. ook voor het werk van de aannemer, de heer Joh. Westmaas Jr, de onder-aannemers en de uitvoerders. Er waren geen klachten. Over de financiën zei spreker: Het ge bouw rust op een gezonde financiële basis: er zijn geen onbedachtzame dingen gedaan; het gebouw is vrij van iedere schuld of last. De administrateur, de heer A. P. Stui- venberg, werd dank gebracht voor de wijze, waarop hij ook in deze zaak lei ding gaf; duizend kleine dingetjes wer den met opgewektheid vervuld. Spr, be sloot met vriendelijke worden tot het personeel. Verscheidene sprekers voerden hierna nog het woord, te weten: de heren A. Groeneveld, penningmeester-verzeker den-vertegenwoordiger. dr K. de Snoo uit Leiden, controlerend geneesheer van het fonds, Brouwer, die een glasstel voor de bestuurstafel aanbood, Redegeld uit Boskoop en Stuivenberg, administrateur, die namens het personeel een fraaie klok voor de hal overhandigde. Dokter Zwar tendijk beantwoordde de sprekers. Ge zamenlijk trok men daarop naar het nieuwe gebouw. De lof en waardering waren algemeen. Alphen helpt van alle kanten „Door de watersnood in bepaalde de len van ons land zijn we als volk ge slagen. Als voLk zullen we moeten traoh- t-en de nood te lenigen en ons hart moet onze richtingwijzer daarbij zijn". Dit zei burgemeester Witsohey op de gistermorgen in het raadhuis gehouden, drukbezochte bijeenkomst, waar gespro ken is over de hulpverlening. ALs het U gaat als mij. zo begon spr., voelt U zich machteloos en onmachtig. Van alle kanten vroeg men Zondag aan spreker: „Laat me toch wat doen; wat kunnen we doen?" Ik weet het niet, tldus de burgemeester, c aar waarschuw voor ongeorganiseerde acties. Laat ons wachten op de centrale overheid, in dit opricht. Spr. deelde mee, dat bij de bevoegde instantie reeds Zondag werd meegedeeld, dat Alphen openstaat voor geëvacueer- den. Tweehonderd stuks vee uit Berken- woude zijn ondergebracht. E.i nu komt tot ieder de vraag: Wat zit er in de portemomnaie? Besloten werd nog dezelfde dag een Ujstcollecte t- doen houden; 90 wijken voor 2 per sonen werden op sociale zaken, waar onder hoogspanning werd gewerkt, klaargemaakt. Na vier uur trok men er op uit, De heer L. de Graaf, oud-directeur van de Alphense Bank, verklaarde zich bereid de plaatselijke industrieën om hulp te vragen. Sommige bedrijven toon den reeds hun goede wil; houthandel Sprij zegde 18 b 19 m3 hout toe (waarde ƒ5000); fa A. van Oordt en Co N.V. stelde twee woomvaartutgen beschikbaar en een diesel agregaat. Va-rossieau en Cie zegde toe een bedrag, door het per soneel bijeengebracht, te verdubbelen. Het personeel van het raadhuis bracht gistermorgen het prachtige bedrag van ƒ620.40 bijeen. Het Rode Kruis verzamelde zeer veel goederen. Varken verloot In het Zondagssehoolgebouw Arkade waren Maandag-avond velen bijeen ge komen om getuige te zij-n van de trek king der verloting van het varken, door ds La-mbour als* gift voor het nieuwe jeugdcentrum. Er wa-re.i 61 prijzen. De heer P Koers sleepte de eerste prijs in de wacht, een ham van 12 pond. De ver loting heeft circa ƒ500 opgebracht. Jaarvergadering St Bonifacius Het RK. gemengd koor Sint Bonifa cius heeft gisteravond onder leiding van de heer J. G. J. Schrama haar jaarver gadering gehouden. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental stabiel is geble ven, maar er zijn wel veel mutaties ge weest. De kasmiddelen zijn vrijwel op gebruikt, maar dankbaarheid heerste over het welslagen van het operettecon cert in Avifauna. De periodiek aftreden de bestuursleden mej, M. Slingerland en de heer J. G. J. Schrama werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd een dubbeltje per week te offeren voor het muziekfon-ds, waar door de leden etgendoms-i echt krijgen op de partijen Een commissie werd ge vormd voor werving van donateurs. Verbetering weg Leiden- Alphen Naar de toeristenbond A.N.W.B. be richt, zal op 10 Februari a.s. de verbe tering van een wegvak van de rijksweg Leiden—Aiphen worden aanbesteed en wel het gedeelte tussen de Bonte Paal en Avifauna, even ten Westen van Al phen aan den Rijn. De bermen van dit weggedeelte zijn zeer zacht. Herhaaldelijk zijn hier in de berm uitwijkende auto's weggezakt. Ter bescherming van de berm zijn thans hekken geplaatst. Zilveren jubileum Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. van Wieringén, Woulbrugseweg 66, alhier, in dienst trad bij de N.V. van Oordt en Co., dakpannenbedrijf. De jubilaris ontving 's morgens in zijn wo ning bezoek van de -directeur, die hem dank bracht voor wat deze serieuze wer ker in het belang van het bedrijf deed en een enveloppe met inhoud aanbood. Namens het kantoorpersoneel ontving de heer v. Wieringen een bloemstuk. De fa-briekscollega's die de jubilaris door de heer Jac. v. Rijswijk als vertegenwoordi ger van de kern hun gelukwensen aan boden, schonken een tafelkleed, wat rokerij en zijn echtgenote een bloemstuk Jubileum. De heer J, de Graaf hoopt Donderdag ite herdenken, dat hij 25 jaar geleden als machinebankwerker in dienst trad bij de machinefabriek De Industrie van de fa D. en Joh. Boot. H.D.C. hield Jaarvergadering De Hoornse damclub kwam in jaar vergadering bijeen. Voorzitter M. de Groot heette alle leden welkom, in het ijzonder ere-voorzitter Megchelse, Uit de jaarverslagen bleek, dat H.D.C. een goed verenigingsjaar achter de rug heeft en momenteel 36 leden telt. Wel was het jammer, dat enkele spelers uit het eerste tiental door vertrek naar elders moesten bedanken. Mede hierdoor is het moeilijk voor het eerste tiental zich in de hoofdklasse te handhaven. Op financieel gebied was er geen reden tot k'agen. In verband met het 20-jarig be staan van H.D.C. werd besloten, wed strijden te organiseren voor buurtver enigingen, zangverenigingen enz. Er zal contact met diverse verenigingen worden opg<> '.omen. Hierna werd de ere-voorzit- ter, één der oprichters van H.D.C., waar derend toegesproken door de voorzitter. De heer Megchelse kreeg een kistje sigaren. Bij de bestuursverkiezing den de heren C. Looijenstein en T. Ver- gunst herkozen, terwijl in de vacature- De Vos voorzien werd door de verkie zing van de heer W. Baart. Nadat nog enkele mededelingen waren gedaan over het kampioenschap van Alphen, dat bin nenkort weer verspeeld zal worde.., sloot de voorzitter deze prettige vergadering. Avonden „Jonathan" uitgesteld De C.J.M.V. „Jonathan" in wijk Hoorn zou in verband met haar 25-jarig bestaan nog twee feestelijke bijeenkomsten houden, n.l. gisteravond en morgenavond, In verband met de nationale nood zijn deze avonden uitgesteld. Boekenschip opent een week later. De opening van de varende boeken tentoonstelling. die gisteren zou plaats' hebben, is een week uitgesteld. BENTHUIZEN T. b. c.-bestrijding De Vereniging voor t.b.c.-bestrijding onder dieren van Gelderswoude en Bent huizen heeft vergaderd. De heer M. Leu- ne heette op de goedbezochte vergade ring in het bijzonder welkom de dieren arts. de heer S. Paul. De secretaris-pen ningmeester, de heer J. C. Qualm, meld de een batig saldo van f 417,20. Hij gaf vervolgens een zeer duidelijke uiteen zetting van het nationale plan ter bestrij ding van rundertuberculose. Van de 8129 bedrijven, die op 1 Mei 1956 t.b.c.-vrij moeten zijn, waren er 10 Januari van dit jaar al 1526 wit. Per 1 Mei 1956 kan een vervoersverbod voor reageerders tege moet worden gezien. Daardoor zal de prijs van deze dieren terugvallen op doodswaarde. Reageerders op witte be drijven dienen binnen 20 dagen te wor- 'den verwijderd. Met ingang van 2 Febr. mogen geen runderen meer vervoerd wor den, tenzij er een verklaring ls, dat ril komen van een bedrijf, waar inenting is toegepast. De spreker wees verder be smettingsbronnen aan en verschillende méthoden van onderzoek. Loop der bevolking Het inwonertal van deze gemeente be droeg op 31 December 1951 1269, 672 mannen en 597 vrouwen. In het afgelo pen jaar werden 43 kinderen geboren. Dertig personen vestigden zich in deze gemeente. Acht mensen zijn overleden, terwijl er 28 naar een andere gemeente vertrokken. Op 31 December 1952 waren er 678 mennen en 628 vrouwen, ln totaal 1306 inwoners. Aanrijding De auto van dokter De Bruin werd aangereden door een personenauto, waarvan de chauffeur niet in het bezit was van een rijbewijs. De materiële scha de was aanzienlijk. Agenda Benthuizen Woensdagavond zal de Geref. Gemeen te haar jaarvergadering van mannelijke lidmaten houden ln de kerk, onder lei ding van ds De Wit van Moerkapelle. Er is onder meer verkiezing van ambtsdra gers. Woensdagavond half 8 is er ook een ouderbijeenkomst uitgaande van de open bare school. Deze zal onder leiding staan van de heer Boerrigter. Op 6 Februari 7 uur vindt een gecom bineerde jaarvergadering plaats van de J. V. Onderzoekt de Schriften en de M. V. Eén ding is nodig. De vergadering is in de hal van de Chr. school. Het pro gramma ziet er aantrekkelijk uit. Stormschade en hulp Door de storm in de nacht van Zater dag op Zondag zijn heel wat pannen van de daken gewaaid, terwijl hier en daar ook ruiten sneuvelden. Persoonlijke on gelukken hebben zich gelukkig niet voor gedaan. Benthuizen en Moerkapelle zul len ook hun steentje bijdragen ter leni ging van de ontstane nood. Er zouden ongeveer drie honderd koeien uit Berg ambacht worden aangevoerd en onder dak gebracht. Het vee is echter niet ver schenen, daar de gecharterde vracht auto's materiaal voor het dichten van de dijk moesten aanvoeren. Vrijwilligers naar Heenvllet Maandag werden vrijwilligers opge roepen om naar Heenvliet op Putten te gaan. Tachtig ingezetenen gaven aan deze oproep gehoor en ze zijn reeds per vrachtauto naar het getroffen gebied vertrokken. HAZERSWOUDE Jaarvergadering hulpbetoon Het ledental van de vereniging On derling Hulpbetoon wordt leder jaar kleiner. Dat bleek uit de woorden van de voorzitter van deze vereniging, uitge sproken aan het begin van de jaarver gadering, in het Oude Raadhuis gehou den. Het ledental is nu 102. Spr, zocht de oorzaak in het verbeteren van sociale voorzieningen. Uit het verslag van de heer P. Brugman. iningmees- ter, bleek dat het batig saldo 1436.25 bedraagt. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren IJ. Hortensius en Jac. Raaphorst herkozen, In de vacature van wijlen A. van Rijsse) werd de heer A. v. d. Haven Gzn gekozen De heren Jac. van der Steen en H. van »orkum wer den in de financiële commissie gekozen. Het bestuursvoorstel over de uitkering 1953 hield in, dat men ƒ4 per week ont vangt over een tijdsduur van maximaal 18 weken tegen een contributie van 20 cent per week. Er waren slechts twaalf leden aanwezig. Bazar afgelast. De bazar van het Rode Kruis, die mor gen in het parochiehuis aan het Zwaantje zou worden gehouden, gaat niet door. Rode Kruiscolonne De Rode Kruïscolonne-Rijndijk, die Zondagnacht naar Rotterdam werd ge dirigeerd, is 's avonds weer onverrich- terzake teruggekeerd. Gezellige avond uitgesteld De gezellige avond, die de voetbal vereniging Hazerswoudse Boys Zaterdag zou organiseren, is tot nadere aankon diging uitgesteld. Achtduizend gulden voor watersnood De hulpactie voor het inzamelen var goederen en gaven, die enkele dames gis teren in Hazerswoude dorp hebben ge houden, overtreft alle verwachtingen. De huis aan huiscollecte heeft ruim 8000 opgebracht, terwijl nog steeds giften binnenkomen. Kleding, dekens, lijfgoe deren en ledikanten werden met voer tuigen aangevoerd. Velen brachten per soonlijk goederen naar het raadhuis. De aanvoer was zo groot, dat een aan tal dames, bijgestaan door enkele heren, tot middernacht bezig zijn geweest alles voor verzending gereed te maken, eerste geëvacueerden zijn gisteren ook hier aangekomen. Burgerlijke stand GEBOREN: Antonius W., z. v. A. W. Verhorik en M. van Nieuwets; Martha P. M.. d. v. J. J. Wijfje en W. P. Wol vers; Nicolaas J., z v. N. P. Captain en J. S. Heemskerk; Franciscus Th. M. v. B. Th. A. van Bee., en A. van Zijl; Erik, z. v. S, Vonk en N. van Driel, ONDERTROUWD: A. van der Hoek en M. Blonk. GETROUWD: L. Brouwer en A. N. Jongerbloed. OVERLEDEN: C. M. van der Meer, 76 e. v. Th. Smits; M. van Dolder, 7 j. KOUDEKERK AAN DEN RUN Verloren. Iemand heeft het emaille deksel van een melkbusje verloren. Is het vonden? Paard op hol Het paard van de melkhandelaar P. van de Lage Waard sloeg gistermorgen in de Willem de Zwijgerlaan met de melkwagen achter zich aan op hol. Het dier was geschrokken van een vracht auto. In de Hoge Waard werd het tot staan gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar de melkslijter heeft grote schade geleden door het ver-' lies van zijn melk. Voor de getroffenen De tien mannen, die Zondagmiddag naar het gteroffen gebied gingen om daar de behulpzame hand te bieden, hebben in Heenvliet zakken met zand geladen die naar de bedreigde punten bij het dorp vervoerd. Na ook nog vee gered te hebben gingen zij naar Den Briel om hout te halen voor het stoppen van duikers. Het Rode Kruis deed prachtig werk. Zondagnacht en Maandag werd zonder ophouden doorgewerkt. Agenda Dinsdag: half 8 jaarfeest afdeling Ned. bond van plattelandsvrouwen; half 8: vergadering E.H.B.O. in openbare school. TER AAR Gemeenteraad geeft 1000 voor slachtoffers De gemeenteraad is onder voorzitter schap van loco-burgemeester H. A. Volge- ring in spoedeisende vergadering bijeen geweest in verband met de nationale ramp. De voorzitter herdacht de slacht offers met enkele gevoelige woorden en de raad nam enige ogenblikken stilte in acht. De voorzitter legde er de nadruk op, dat allerwege de wil tot uiting komt daadwerkelijk hulp te verlenen. Ook in Ter Aar wordt een comité in het leven geroepen dat zich zal belasten met het inzamelen van gelden. Spreker drong er bij de raadsleden op aan, in dit comité zitting te nemen. Hij stelde voor alvast f 1000 als gemeente te geven, een voor stel, waarmee de leden van harte instem den. Comité hulp in bijzondere noden N de vergadering van de gemeenteraad kwamen enkele dames en heren in het gemeentehuis bijeen om een comité voor de geldinzameling te vormen. De comité's ouden van dagen, Stichting '40'45 en de E.H.B.O.-afdeling waren uitgenodigd, om dat deze organisaties beschikken over een goede wijkverdeling en de nodige col lectanten. Deze comité's werden aange vuld met de raadsleden en spontaan stel de ieder zich voor de collecte beschik baar. De inzameling zal deze middag be ginnen. Bovendien beslaat op vier pun ten in de gemeente gelegenheid kleding, meubilair e.d. in te leveren. Het comité zal de naam dragen Hulp in bijzondere noden. De heer N. Robertz werd benoemd tot penningmeester. Woensdagavond zal het opnieuw bijeen komen om de gelden af te dragen. HsKPSS Dokter A. J. Zwartendijk, voorzitter van het Alphense ziekenfonds, maakt de klok in het nieuwe kantoorgebouw op gang, ten teken dat er een nieuw tijd' perk is ingetreden. Foto N. van der Horst DE KAAG Jaavergadering uitgesteld De jaarvergadering van de E.H.E die vandaag en morgen zou worden ge houden, is tot nader order uitgesteld. Fit en lenig Allen, die zich opgegeven hebben voor de gymnastiekclub, worden Dinsdagavond in de jeugdherberg verwacht. Alle spor tieve Kagenasrs kunnen zich trouwens alsnog opgeven. LEIDERDORP Ruim 18.000 en veel kleding opgehaald De oproep van de burgemeester om het grote leed van onze landgenoten gezamenlijk te dragen, heeft een wil lig oor gevonden bij de burgerij. De huis-aan-huis-eollecte heeft tot heden ruim 18000 opgebracht en zeer veel kleding. Gistermiddag werd een vracht auto vol met kleding naar de Houtrust- hallen te Den Haag gebracht. Bij de in ontvangstneming werd het comité ge complimenteerd voor de wijze, waarop de kleding was gesorteerd en ingepakt. LEIDERDORP Jaarvergadering N.C.B. Vrijdagavond hield in het gebouw „Irene" de afdeling Leiderdorp van de NCB haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Winkel, gaf in zijn openings woord een kort historisch overzicht van de oprichting tot heden. De districtsbestuurder de heer Bos sprak vervolgens over groei van de NCB Hij vergeleek de toestand onder de bouw vakarbeiders van 35 jaar geleden met de huidige. Dank zij de bond zijn er in alle opzichten grote veranderingen en ver beteringen tot stand gekomen. Spr. wekte op zich aan het werk in afdeling en bond te geven en niet eer der te rusten dan wanneer alle Chr. bouwvakarbeiders zich hebben aangeslo ten bij de NCB. Het toneelgezelschap De Rammelaar van Zoeterwoude voerde een toneelstukje op, getiteld De nieuwe" veearts. Tijdens de pauze en tussen de bedrij en liet het muziekgezelschap De Ram melaar opgewekte muziek horen. Het w een geslaagde avond. Ledenvergadering Chr. Nat. school Woensdagavond 8 uur houdt de Chr, Nat. school een ledenvergadering om te beraadslagen over de bouw van een nieuwe lagere sohool, Burgerlyke stand GEBOREN: Leendert Jz. v. A. C. van Velzen en H. C. Volwater; Jannetje J. P., d. v. M. P. J. van Es en E. den Oude; Dirk, z. v. P. van der Wal en T. Stra- vers; Robert C., z. v. Jac. de Wit en A. 'ONDERTROUWD: S. Schalkers, 27 j. en J. K. Polhuijs, 26 jr. dak voor geëvacueerden worden gaarne ingewacht. De burgerzaal van het raad huis zal de centrale post van de hulp actie zyn. Hulpactie in volle gang De op initiatief van B. en W, en het Rode Kruis begonnen hulpactie voor de getroffen gebieden is in volle gang. Van morgen werden met auto's de goederen opgehaald, waarna vanavond een huis- aan-huis-collecte wordt gehouden. Misplaatste grap In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 12.30 uur rukte de brandweer uit daar brand zou zijn ontstaan in een perceel aan de Klinkenberg. Daar aange komen was echter van brand geen spoor te ontdekken. De brandmelding was een misplaatste grap van onbekenden. Autobotsing Gisteravond kwamen op het gevaarlijke kruispunt HoofdstraatVan Pallancltlaan twee personenauto's in botsing, doordat een der bestuurders geen voorrang ver leende. De schade beperkte zich tot het materiële. Predikant van Stellendam aangekomen Gisteravond arriveerde hier in goede gezondheid het gezin van ds D. C. Los uit Stellendam, dat 's middags pas uit zijn benarde positie op de zolder van de pastorie aldaar was verlost. Er bevon den zich daar nog ruim honderd lotge noten. Inbraak Naar eerst thans is gebleken, hebben onbevoegden zich in de nacht van Zater dag op Zondag toegang verschaft tot perceel aan de Hoofdstraat. De bewo ners dachten eerst dat een ruit door het noodweer was gesneuveld, maar een geldbedrag wordt vermist en dat kan de storm niet op zijn geweten hebben! VOORHOUT Bij de gemeentebegroting De memorie van toelichting op de gemeentebegroting 1953 is thans ver schenen. De vaststelling van de begro ting zal vermoedelijk geschieden op 20 Februari. Op 13 Februari zal eerst nog een gewone raadsvergadering wor den gehouden. B. en W delen mede, dat het rijk thans toestaat de vlottende schuld te consolideren. Het zal gewenst zijn deze handelwijze ook dit jaar te volgen. Met de bewoners van de Loosterweg zijn onderhandelingen gaande om hun wo ningen van drinkwater te voorzien Deze besprekingen zijn gekoppeld aan de plannen van B. en W. deze weg te verbreden en in overeenstemming te brengen met de eisen, die aan tertiaire wegen worden gesteld. Plannen tot ver breding van de Jacoba van Beierenweg nemen vastere vorm aan. Vóór tot een definitieve verbreding wordt overgegaan zal men eerst het gedeelte van het Sol- WOUBRUGGE Jaarfeest uitgesteld De Hervormde jeugdverenigingen de len mee, dat het op 3 en 4 Februari vast gestelde jaarfeest is uitgesteld tot nader order. Men moet de kaarten wel bewa il. Vergadering Mannenvercniging. Woensdag 4 Februari om half 8 hoopt ds v. d, Ent Braat uit Opheusden te spreken voor de mannenverenjging Dr A. Comrie, in het gebouw Immanuël. Stormschade in Wassenaar In het dorp Wassenaar zijn tengevolge van de storm tientallen bomen ontwor teld. Aan de duinenrij bij Wassenaarse Slag is ernstige schade toegebracht. De terrassen van paviljoen Zeebad zyn ver dwenen. De kortgeleden geplaatste lyn- verlichting op de Lange Kerkdam enz. is geheel vernield. WARMOND Helpt Zuid-Nederland Bewoners van het Lage Land, die geld, kleding en dekking ter beschikking van de slachtoffers van de watersnood willen stellen, wordt verzocht deze Donderdag morgen tussen 10 en 12 uur te bezorgen op de Kaagsociëteit. Daar zullen het geld en de goederen door het Rode Kruis in ontvangst worden genomen. NOORDW11K Toegang tot het strand verboden De burgemeester heeft een verbod uit gevaardigd om het strand te betreden, zulks op grond van art. 220 van de ge meentewet. Geref. bond Morgenavond om kwart over zeven hoopt ds J. Fokkema van Ede te spre ken voor de Geref. bond. RUNSBURG 23.500 Gulden voor de getroffenen Naar w|j vernemen, heeft de gisteren ln de gemeente Rijnsburg gehouden in zameling voor de bevolking van de ge troffen gebieden het prachtige bedrag van f 17.414,64 opgebracht. De gemeente raad V" Rynsburg kwam gisteravond in spoedeisende vergadering bijeen, waar in werd besloten een bedrag van f 6000 (f 1 voor elke inwoner) beschikbaar te stellen tct leniging van de nood onder de slachtoffers van de watersnood, In totaal dus een bedrag van byna f23,500. Een voorbeeldig resultaat. Vandaag en morgen is er een kleding- actie. Chr. Geref. Kerk Ds Laman van Rotterdam spreekt morgenavond om half-8 in de Chr. Geref kerk over: Het leven des geloofs op de belofte. Jaarvergadering afgelast In verband met de grote rouw gaat het gecombineerde jaarfeest van de Ger. j.v.'s en m.v.'s niet door. De vrijgeko men gelden, beschikbaar gekomen door bijdragen van begunstigers, worden ter beschikking gesteld van de zusterorgan-i saties in de rampgebieden. Ds Laman komt niet De spreekavond in de Chr. Geref. kerk. die op vandaag was vastgesteld, gaat niet door. Ds Laman heef; laten weten, dat hij in verband mei de bijzondere omstan digheden niet kan komen. SASSENHE1M Voor de slachtoffers van de watersnood B. en W. en de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis hebben de hoofden bij elkaar gestoken, teneinde Iets te doen ter verlichting van de nood. ontstaan door de nationale ramp. Onder leiding van mevrouw Sandberg van Boelens. pre sidente van de Rode Kruls-afdeling, zul len de verschillende acties worden ge coördineerd. Reeds gisteren werden de acties per geluidwagen aangekondigd. Aanbiedingen van pakruimte, vervoer van goederen naar Den Haag en onder- daatje tot perceel 142 onderhanden nemen. Indien in de komende jaren tel kens een deel wordt verbreed, zal het doel, te komen tot een behoorlijke toe gangsweg tot het dorp, toch worden bereikt. In voorbereiding is genomen het bouwrijp maken van een gedeelte van de in 1952 aangekochte grond langs de Leidse Vaart. Het betreft hier 8 ha Het instituut voor stad en landschap heeft, in overleg met B. en W„ reeds een schets ontworpen voor de toekom stige bebouwing. De raad zal gelden voor de aanleg van kunstwerken moe ten voteren, daarna kan tot uitgifte van bouwgrond worden overgegaan. In het voorjaar van 1953 zal het Overbos definitief in handen van de gemeente overgaan, Besprekingen zijn gaande over het beschikbaar stellen van enige percelen bosgrond aan hei begin van de Rijnsburgerweg, als bouw grond, De gebondenheid aan de voor schriften maakte, dat dit jaar slechts acht woningen konden worden ge bouwd. Er zal een voorstel komen zes arbeiderswoningen te bouwen en twee met de z.g. premieregeling. Vijf pro' vent van het aantal woningzoekenden zal dan zijn geholpen. Begin van brand In de nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer half twaalf, rukte de brandweer uit om een begin van brand te blussen in de spoorwegwachterswoning van de fa- milie P. v. d. Bent. Het brandje was in de schoorsteen ontstaan en kon met blus- apparaten worden gedoofd. Spoedige hulp Ook Voorhout zal bijdragen aan de leniging van de nood. De plaatselijke manufacturiers, geholpen door vrijwil lige collectanten, hebben alles in ont vangst genomen. Zeldzaam veel konden de Voorhouters missen. De opbrengst is de verwachtingen te boven gegaan. In het gemeentehuis kwamen berichten binnen van families, die voor onbepaalde tijd kinderen konden herbergen. Het actiecomité heeft de hele dag ge werkt en gesorteerd om de ingezamelde kledingstukken te ordenen. Twee grote vrachtauto's staan klaar om te worden uitgezonden. Ook is een bedrag van bijna ƒ2000 opgehaald, hoewel een offi ciële collecte niet was uitgeschreven. Komt deze nog? Velen willen wel offe ren, maar ze moeten ook voor een col lectebus worden geplaatst! Woningen moeten worden ontruimd Twee woonhuizen aan de Kerkweg bij de R.K. kerk, bewoond door de families Zwetsloot en Van Kampen, moeten wor den ontruimd. De storm heeft deze hui zen zo zwaar beschadigd, dat een langer verblyf hierin niet langer verantwoord wordt geacht. Een stal van de bisschop pelijke nijverheidsschool wordt met spoed gereed gemaakt voor bewoning. De verdere schade beperkt zich verpulverde dakpannen. Tengevolge van lekkage kwam het huis van het hoofd der Chr. school onder stroom te staan. Dat hebben werklieden, die het dak be klommen, gemerkt. Zeven oude, hoge bomen van Overbos zijn geveld. Visserijgolfjes het VOORSCHOTEN Unie vrouwelijke vrijwilligers Gistermiddag zou de definitieve stich ting geschieden van een afdeling van de Un-le van vrouwelijke vrijwilligers. De ramp, die ons vaderland heeft ge troffen, is echter tussenbeide gekomen. Toch is een bijeenkomst gehouden in de raadszaal, onder leiding van mevrouw A. S. M. de Graaf-Bootsma, presidente van het voorlopig bestuur. Zij heette vooral welkom de ere-voorzitster. mevr. S. G. v. d. Hoeven-de Jongh de Leeuw, en het ere-lid jkvr. J. H. Baronesse Schimmelpennlnck v. d. Oye. Voor de officiële stichting een feit wordt, hebben reeds 76 dames zich als lid opgegeven. Staande de vergadering gaven zich nog 51 leden op, zodat deze afdeling tn wording geen slechte start heeft. Bin nenkort zal een algemene vergadering worden gehouden in het Ambachtshuis aan de Voorstraat. De presidente gaf een uiteenzetting van het werk van de U.V.V. dat in hoofdzaak kan worden omschreven als „Veel doen voor anderen en ook ande ren met die gedachte bezielen". De leden kunnen, naast de met name genoemde doelen, ook met eigen initiatieven voor de dag komen. Over trawler Cath. Duyvis nog niets bekend De DM 60, Catharina Duyvis. een trawler van de rederij VEM te lJmuiden. wordt sinds Zondagnacht met 16 man vermist. Schipper Arie Glas was Zater dagmiddag de thuishaven tot op 18 20 mijl genaderd, toen hij om het slechte weer moest bijdraaien en gaan steken. Hij heeft toen nog radiotelefonisch con tact met de rederij gehad. Daarbij werd afgesproken, dat Zondagmorgen om 10 uur opnieuw contact zou wodren opge nomen. Hij is niet meer gehoord. Som mige berichten over de trawler spreken van ingeslagen deuren en ruiten en een kapot geslagen brug. Maar er is nog niets met zekerheid bekend. Het schip had te kampen met kolengebrek. De N.Z.H.R.M. zoekt het gebied tussen Scheveningen en Terschelling met reddingboten af. Ook vliegtuigen van het marinevliegkamp Valkenburg zijn opgestegen om bij het zoeken te helpen. TopprUzen Nadat Maandag de spullen weer wat bij elkaar waren gez>cht, konden de vis- lossers in IJmuidens hallen weer aan. hun werk beginnen. Er bestond alle be langstelling voor de vangst. De rondvis, die de laatste weken toch al duur was, liep verder op, zodat de braat b.v. f45 opbracht en de grove schelvis de f70 haalde. De kabeljauw, die wat ruimer werden aangevoerd, haalde gemakkelijk fllh per regel. Wijting deed eveneens mee en promoveerde tot f30 per kist. De tong gold voor de lappen f2.35 en fl.80 voor de middensoorten. Schol was wisselval lig: de grote en middensoorten deden nauwelijks f25, de klein-middel haalde f42 en de zetsohcl boekte met f70f75 topprijzen. Prachtrelzen De schepen profiteeraen van de hoge markt: de Flamingo maakte f 25.000, de Bergen deed f21.000 en de Herman haaide f23.000, alle voor 14-daagse reizen. De KW 59 werd de hoogste der loggers met f 5310, Gedeukte klanten Door de rampzalige stormen van het afgelopen weekeinde is de binnenkomst melding voor de markt wat in de war gelopen. De aanvoeren zijn klein en de mees'e schepen hebben averij. Van de trawlers was de Antje present met 700 ijska-beljauwen, 550 stijve dito's en 15 kisten diversen. Voor morgen Voor de Woensöagmarkt kwamen weinig definitieve bericht door. Het lijkt het meest waarschijnlijk, dat de Sumatra, de Chénévière, de Limburgia en de Meaan gaan markten. RO 1 werd KW 110 Schipper A. Haasnoot, die lange tyd het commando heeft gevoerd op de trawlloger Bruinvis (RO 1) van de Rot terdamse rederij J. en J. Roelofs, heeft met enkele van zijn broers een nieuwe redery gesticht en de RO 1 gekocht. Dit schip heet nu Adrianus, KW 10. Logger naar Bordeaux De logger KW 110, Rijnmond IV, zal onder commando van schipper Jeroen den Holander voor de rederij Rijnstroom te Katwjjk aan Zee een reis met zoute haring naar Bordeaux maken, als vracht vaarder dus. KW 124 naar Scheveningen De KW 124 van de rederij C. Ouwe hand te Katwijk aan Zee is voor enige jaren verhuurd aan de rederij F. Vrolijk te Scheveningen. Storm over haven, In de IJmuidense haven is een grote ravage onder de vissersschepen aange richt. Vele loggers zijn losgeslagen en voor de wind afgedreven naar de ooste lijke hoek van de vissers- en haringhaven. Daarbij werden ettelijke schepen min of meer beschadigd. Reeds meer dan f 24.000 ingezameld In de tijd van enkele uren is gisteren, onr' - auspiciën van het Rode Kruis, bij gestaan door vele organen, een inzame lingsactie voor de getroffen gebieden georganiseerd. De zaak liep aanvankelijk wegens de korte tijd van voorbereiding niet zo vlot. maar toen het raderwerk eenmaal draaide, kwam op de verzamel plaatsen een ongekende massa textiel binnen. Een legertje helpers en helpsters ver zamelde zich in de Chr, huishoudschool en in de loop van de nacht kon bijna alles worden verpakt en verzonden, óf naar Den Haag. óf rechtstreeks naar de getroffen gebieden. De resultaten van de geldinzameling zijn geweldig. Gisteravond laat was uit geheel Katwijk reeds ƒ24.022.62 binnen gekomen, waaronder enkele grote giften. De huis-aan-huisactie. alleen te Katwijk aan den Rijn, heeft ƒ4135,46 opgebracht. Wie alsnog geld kan missen, vervoege zich op de bekende adressen. Wie ban geëvacueerden herbergen? Het gemeentebestuur roept allen, die geëvacueerden kunnen herbergen, zich ten spoedigste op het gemeentehuis te melden. Directe hulp is dubbele hulp! Burgerlyke stand GEBOREN: Jan C., z. v. C. Zuijder- duijn en G. van Egmond; Jan, z. v. J. de Vreugd en J. Guijt; Suzanna M.. d. v. C. van Duivenvoorde en Oh. Zwanenburg; Wijntje, d. v. Jac. v. Duijn en L. Schaap; Cornelia Joh., d. v. B G. van der Kamp A. van Leeuwen. ONDERTROUWD: H. A. Wolffenbuttel en G. van Rijn; G. Hoek en A. v. Duij- venbode; A Passchier en J. van Rijn; G. Rous en M. Verhoef; C. van Duijven- bode en A. Varkevisser. GEHUWD: M. Ei-kelens en T. v. Duijn. OVERLEDEN: A. Parlevliet, 77 jaar, wed. van M. den Duik; M. Ouwehand, 65 j., echtgen. van J. van der Kwaak. KATWUK AAN ZEE Ouderavond Mr v. d. Brugghenschool Vrijdagavond was er in de Oranjezaal een ouderbyeenkomst van de mr J. J. v. d. Brugghenschool. Ds Hagen sprak een openingswoord, waarin hij zei, dat men zich wel eens moet bezinnen op de be- .ekenis, die de school in het kinderleven heeft Wij kunnen niet genoeg dankbaar zijn voor hei bezit van de Chr. school. Als ouders moet men bij de opvoeding van het kind zijn verantwoordelijkheid kennen. Ook voor het onderwijs is de bron: Jezus Christus en Zijn Evangelie. Het hoofd van de school, de heer Kals- beek, hield met de kinderen van de zesde klasse een aardrijkskundige les over de provincie Utrecht. De heer Swaan gaf een toelichting op 35 lantaarnplaatjes over deze provincie. De heer Brouwer liet door middel van een rijm zien, hoe een schooldag wordt doorgebracht. En de heer Schaddee gaf een paar komische schetsen ten beste. De heer Kalsbeek zei nog, dat de school nu dertig jaar bestaat en dat verschil lende dingen op vernieuwing wachten. Da-arom stelde hij voor. dat de ouders iedere maand een dubbeltje zouden ge ven. Vele kleintjes maken een gTote. Afscheid en benoemingen De heer H. P. Bloot heeft wegens vele werkzaamheden op ander terrein, o.a. als wethouder, zijn taak als leraar aan de cursus voor motordrijvers aan de visserij- school beëindigd. Na ongeveer twintig jaar onderricht te hebben gegeven in de toepassing van electricitei! aan boord is hem. op zijn verzoek, onder betuiging van dank door het bestuur ontslag ver leend. Tot zijn opvolger is benoemd de heer W. Dijkdrent Krzn. Een deel van het nieuwe gebouw van de visserijschool gaat men nu in gebruik nemen. Tot concierge is benoemd de heer E. J. Wiecherink te Noordwijk, voorheen tweede machinist adm. bij de grote han delsvaart. De Kanarievogel De vereniging De Kanarievogel heeft in de Unizeaal een feestelijke jaarverga dering gehouden. Het gezelschap Zwervers hield de aanwezigen, nadat een korte huishoudelijke agenda was afge werkt, aangenaam bezig. Bijbellezing Woensdagavond half 8 in de Kapel Bijbellezing door ds D. Bouwman. Opbrengst collecte De schaalcollecte voor de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente heeft f755,75 opgebracht. Wükavond De wijkgemeente Noordwest houd: Donderdag kwart voor 8 een wijkavond in de Oranjezaal. WUkavond Zuidwest In de Oranjezaal is gisteren een wijk avond gehouden van de wijkgemeente Zuidwest. Ds P. Pras sprak een openings woord, waarna ds J. G. Woelderink uit Gouda een inleiding hield over bevin dende prediking. Spreker besprak in zijn betoog de kerkelijke grenzen en de leer der verkiezing. De twee stromingen in de Chr. Geref. Kerk werden nader om schreven. Na de theorie van dr Kuyper Ln de Geref. Kerken te hebben belicht, ging spreker nader in op de Geref. Bond ln de Hervormde Gemeenten. De predi kant ging na. welke invloed buitenland se kerken op de Nederlandse theologie hebben gehad. Tenslotte toonde hij het onderscheid aan tussen een waar en een dood geloof. Ds Woelderink eindigde met dankgebed. Hoog en laag water Woensdag 4 Februari: hoog water 6 24 en 18.36; laag water 2.10 en 14.28, MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN. LEIDEN, 2 Febr. Groenteveiling Witte kool 360; rode kool 313.40: gele kool "0—42; groene kool 450—70; boerenkool27 ■40; prei 2844 gekookte kroten 15—27: uien 15—28; peen 1413; spruiten 2152; andijvie 70-76; nero 8-48; witlof 37—43; sla 10.50— 11,10: knolselderie 420—13; selderie 690—16,70. KATWIJK a. d. RIJN, 2 Febr, Groente veiling: waspeen I 15.50—27, idem II 1420, rode kool 7—11.70. gele kool 7.70—12.20. groe ne kool 1416. boerenkool 2430; SDruiten 38—41. kroten 4—6, uien 10—29. witlof 20—30, breekpeen 640660, alles per 100 kg, knolsel derie 15—17 per 100 stuks. RUNSBURG. 2 Febr. Overzicht Flora Er werden vanmorgen zeer behoorlijke prij zen gegeven. Zo bracht èn Rose en William Copland tussen de 80 en 90 cent per bos op. terwijl Bartigon met de sports Prunus. Cor- dell Huil en All Bright zich boven de f 1 per bos bewoog. Edith Eddy deed van f 0,90 tot f 1 per bos, en Golden Harvest ging weg voor 75 tot 86 cent. Queen of Night en Te- lescopium brachten tegen de f 1 per bos op. Fridjof Nanssen. Krelages Triumph e.d. von den kopers voor 60 tot ruim 70 cent. Athleet verkreeg rond 70 cent per bos. Wat de nar cissen betreft: ..roodeuppen" tussen de 40 en 50 cent per bos, Carlton ruim 50 en trom petten boven de 60 cent ner bos. Hyacinten ITnnocence tot f 14 per 100 en gekleurde ruim f 20 per 100, Blauwe drufijes gingen 20 tot tegen 30 cent per bosje en cro- •n (blauw) lagen tussen de f 4 en f 6 per 100, ROELOF ARENDSVEEN, 2 Febr. Bloemen veiling. Golden Harvest 6678, W Piitt 60 69. Yellow Prins 50—57. Rose Copland 50—72, E Eddy 60—74. Krelage 39—57, W Copland 53—68, Albino 60—72, Hillegarda 46—0—49. Crown Imperial 42—54, Gen. de Wet 6571, v d Eerden 55—69. White Sail 39—58. Pi- quante 66—72, Amidonette 52—58, Brightling 5459, Zenober 41—46, Dubbele tulpen 45 56. B Druifjes 11—22, Hyacinthen 22—28, Whrestler 35—37. Helios 30—36, Early Glory 3545. Freesla's 39—145 per bos. Hyacinthen 5—10 ct per stuk, BODEGRAVEN, 3 Febr. Kaasmarkt. Aan- ier 21 partijen, le soort f2.222.26, 2e soort 2 17—2 21, extra 2 28, Handel flauw. LEIDEN, 3 Febr Vette varkensmarkt. Aan voer 495 stuks. Prijzen: zware 172—178. lichte 174—178, zouters 175—178. zeugen 150—156. Overzicht' handel vlot. prijshoudend, enkele 1 a 2 cent boven notering. IJMUIDEN. 3 Febr Prijzen van gisteren, per kg: Heilbot 3—2.05. gr tong 228—209. erm tong 1.85—1.66. kim tong 2 07—1.81. xl tong I 1 92—1.83. id. II t.57—1 33. tarbot I 2 95—2 05. per 50 kg' tarbot II 78, ld. IV 55. schartong 3827. gr schol 26—19. grm schol 11—38. kim schol 71—57 kl schol I 56—45. kl schol II 3317. schar 32—18, bot 16—12, v. haring 26—17. makreel 352460, gr sehelvis 67—61, grm schelvis 6754. kim schelvlls 66 51. kl schelvis I 62—50 id. II 50-23, wijting 36—21. gr gul 57-40, mid. gul 45—38. kl gul 38—20, kl leng 45—37. kl haal 26—19. ham 00-82. kim hake 67—65, kl hake I 42, td. II 37—32, noontjes 30—22, kl korlvls zw 2420. ld wit 33—31, per 125 kg: gT kabeljauw 220— 114, gr koolvis 7.w 59—44, wit 80—78. gr leng 90—76. gr hake 302 Aanvoer 3490 kisten IJMUIDEN. 3 Febr Besommingen van gis teren: trawlers IJm 25—25100. IJm 16—12100, I trawler—21600, lotteers RO 2—2190. IJm "04—2970. Kw 166—3260, Kw 27—1610. Kw 98—4000. Kw 169—3120 Kw 17—3200. Kw 24— 3070, Kw 108—3210. Kw 89—2620. Kw 104— 3100, Kw 22—3680. Kw 19—5210, Kw 16—4250, IJm 208—2840. IJm 23—920. AM 18—4270, Kw 30—2120. Kw 133—3440. Kw 1210—1830. IJMUIDEN. 3 Febr Besommingen Traw ler RO 15—9000. loggers VI 83—5950. Sch 9— II 000. Sch 120—12 400 Sch 200—900. Sch 32— 11 900, Kw 7—7000. Kw 41—3670, Kw 123— 7260. Kw 70—4130 Kw 65—2000. Kw 86— 3310. Kw 135—2840, Kotters: IJm 230—$80. WATERSTANDEN. 's-GRAVENHAGE 3 Febr Mannheim 257 0.0S. Trier 258 +0.16. Koblenz niet ontvan gen. Keulen 284 +0.24. Ruhrort 520 +0.18. Lo- btith 1138 +0.30. Nijmegen 908 +0.31, Arnhem 899 +0.29, Eefde 502 +0.35. Deventer 391 +0.27. Namen la Plante 210 +0.15. Borgharen 4250 +0.60, Belfeld beneden 1340 —0.55, Venio 1295, Grave beneden 590 +0,35, Vreeswijk 1.08 —0.56, Lth 244 —0.24.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4