LEIDSE STUDENTEN HELPEN IN NOODGEBIEDEN Spontane demonstratie van eendrachtige burgerzin MEE Succesrijke opvoering van Com- pagnia d'Opera Italiana Directeur van 25 N.V.'s opnieuw voor de rechtbank Meer dan 10.000 bijeen voor rampgebieden Leiden geeft bij huisraad- en kledingactie „meer dan bar" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Iets andeis dan college deren, hoe zij stallen-vol jammerlijk za gen verdrinken. Ook het reddingswerk op de andere der Zuidhollandse eilanden was veelal moeilijk en schier hopeloos. Op zolders hokte men tezamen en wacht te angstig af. Een vrouw baarde haar kind, kort nadat zij haar huisje met een boot had moeten verlaten. Onbeschrijfe lijk veel leed kwam in enkele dagen over deze vreedzame mensen, die huis en have aan het water moesten prijsgeven. Géén licht, géén colleges Reeds is de duisternis gevallen en nog werkt men met man en macht. De tien legerauto's, die voor het vervoer van de zandzakken moeten zorgdragen, zijn van hun eerste reis niet teruggekomen. Waar zijn ze? Waarom komen ze niet? Nie mand weet het. Bij het licht van enkele koplampen wordt zwijgend gewerkt. De zakken zijn op. Een transport is onder weg en weldra komt de eerste truc met 10.000 stuks voorgereden. Nog vier len volgen. Maar er moet meer licht komen! Een watervliegtuig vliegt laag over ons heen, haar groen en rood licht knipperend. De gehele dag al hebben Beechcrafts en Mitchels van de Marine Luchtvaart Dienst boven de eilanden ge vlogen. Sommigen duidelijk zichtbaar met open deur.... er worden rubber boten „gedropt" bij Zierikzee! Even later (Van een bijzondere medewerker) Rockanje, Maandagavond Er hangt een geur van pittige koffie in de overvolle gelagkamer van hotel Den Dreef. Terwijl de radionieuwsdienst de laatste berichten geeft over de ramp, die binnen enkele etmalen over ons land is gekomen, wachten wij hier binnen onze beurt af bij de uitdeling van zuurkool met klapstuk. Honderden kwamen uit alle delen des lands naar Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden, gehoorgevend aan de oproep tot hulpverlening, die gisteren via de aether tot het Nederlandse volk werd gericht. Militair en burger, padvinder en student, zij zwoegen hier in de noodgebieden zij aan zij, hulp biedend waar dit mogelijk is. Ook de Leidse universiteit liet zich niet onbetuigd. Reeds kort na de eerste oproep, die de Senaat Zondagmiddag via de radio tot de studenten richtte, hebben honderden zich spontaan aangemeld. Met bussen en vrachtauto's werden wij naar plaatsen gebracht, waar de nood het hoogst was. Ook vanmorgen vertrok een groep Leidse studenten naar de Zuid- Hollandse eilanden. En na een dag in gespannen graaf-, spit-, ordonnance- of evacuatiewerk laten zij zich voor een ogenblik de warme hap goed smaken. Maar veel tijd gunt men zich niet, be wust als een ieder zich is van zijn plicht tot aanpakken Duizenden zandzakken Terwijl een natte sneeuwstorm over de duintoppen van Rockanje jaagt en som bere wolkenflarden de hemel verduis teren. zijn honderden vrijwilligers bezi; met het gereedmaken van de duizenden en nog eens duizenden zandzakken, die nodig zijn om onze dijken te dichten of te versterken. Met legerauto's worden ze naar de kritieke punten gebracht, vooral Hellevoetsluis en Zeeland. Hier zwoegen padvindertjes uit Rotterdam naast scho lieren uit Den Haag en studenten uit Leiden om, tezamen met burgers en mili tairen, de gevraagde 50.000 zakken zo snel mogelijk op te leveren. Verbeten wordt er gewerkt, want men weet, wat er op het spel kan staan. De wildste ge ruchten doen de ronde. De dijk bij Heen- vliet zou op doorbreken staan. Als om 6 uur de vloed gaat opkomen, wacht iedereen in angstige spanning af. Zal ook een deel van Voorne onderlopen, nadat reeds gisteren en vannacht een groot deel van Putten aan de overzijde van het Voorn's kanaal aan het water ten prooi viel? Als het zo is, zal Rockanje zelf altijd nog 2 meter boven N.A.P. zijn ingesloten en zullen deze padvinder tjes velen met verkleumde handen en rode knieën in hun korte broeken hier vanavond moeten blijven. Er wordt al gesproken over het vorderen van een school om hen te slapen te leggen. En ergens tussen de bomen staan vier grote HTM-bussen te wachten, als gold het een dagtourtje naar de zomerse stranden van Rockanje! Veel ellende Meer van de directe nood en haar ellende ontwaart men, zodra men de grote brug bij Spijkenisse over de Oude Maas is gepasseerd. Bij Geervliet en Heenvliet zijn onafzienbare watervlakten ontstaan. De polders zijn verzwolgen on der een kabbelende watermassa, die mens en dier verjaagd heeft van huis en stal, of erger nog, ten onder deed gaan in haar kolkende massaOp het kleine marktplein van Geervliet heeft men de paarden bijeengedreven. Een vette kleilaag bedekt hier de wegen en versplinterd hout verraadt, dat ook hier gisteren het water heeft gestroomd. Een zolderschuit ligt op het droge naast wat eens de halte van het stoomtrammetje was en in de huisjes beneden aan de dijk staat het water tot aan de vensterruiten. Gedurende de gehele nacht is men ook hier nog bezig geweest met reddingswerk, want steeds verder baande het water zich een weg. Ook de Leidse studenten, die gisteren hierheen kwamen, hebben daarin hun deel gehad. Sommigen vertel den ons, dat zij met twintig koeien door de onbekende duisternis zwierven, an- drïnken wij een kop dampende koffie bij een gastvrije duinbewoner. Op de tafel ligt het avondblad met vet gedrukte koppen, de radio geeft in een extra uit zending de laatste berichtendat de dropping bij Zierikzee is mislukt en dat de rector magnificus in Leiden alle col leges tot nader order heeft afgelast. Onze gastheer vertelt ons met tranen in de ogen, dat hij gisteren zijn zuster en haar man heeft verloren, overvallen door het water, zonder enige kans op uitweg.Dan graven wij weer verdér. Troosteloos Het is al laat in de avond als wij met een militaire ordonnance kunnen mee rijden. Of men er door kan, nu de dijk bij Heenvliet zoveel gevaar opleverde, men weet het niet. Maar we gaan. Veel studenten blijven hier overnachten en zullen ook morgen weer hun krachten geven voor al het werk, de bergen werk, die hier nog verzet moeten worden. An deren, die al sinds Zondagmorgen op pad waren, zijn nu afgelost en hebben moe en voldaan de spade aan anderen o> gereikt, Véél werk is gedaan, véél ook weer tenietgedaan. Soms werden gaten in dijken gedicht met zandzakken en nauwelijks voltooid weer met het ter weggesleurdZo vecht men zonder ophouden. Een diepe duisternis hangt over Voor ne. De weinige straten, die nog berijd baar zijn, zijn druk. Trailers met boten, bussen met vrijwilligers, auto's met vee, zij vormen een onafgebroken stroom. En als wij Heenvliet passeren, kabbelt beneden ons aan de dijk het water en daarginds staat een rij vriendelijke huis jes, het water tot aan de gordijhen in eerst zo propere voorkamertjes. Zelfs de booglampen in het straatje branden nog. Verder is alles donker en naargeestig. Politiemannen houden ons aan en wijzen de weg. Pas als de lichten van de Maas stad ons omringen, is het of wij uit een andere wereld zijn gekomen.... Een we reld vol leed en smart, maar waar Ne derland in spontane eensgezindheid toont, waarin een klein land groot kan zijn. Het voormalige Joodse weeshuis aan de Rodenburgerstraat is het cen trum van de huisraad- en kledingactie, die vandaag en morgen in Leiden wordt gehouden. Honderden mensen nemen daadwerkelijk aan deze actie deel. Tot hen behoort een grote groep vrouwen en kinderen, die de binnenkomende stapels goederen sorteert en over de verschillende vertrekken verdeelt. Foto N. v. d. Horst. Hulp aan getroffen gebieden In aansluiting op mijn vorige publicatie inzake hulp aan de door watersnood getroffen gebieden doe ik een dringend beroep op alle ingezetenen van Leiden, die in loondienst werkzaam zijn, om tot leningin-g van de nood bij te dragen. HETZIJ door vrijwillig gedu rende een aantal uren over te werken en het extra loon, waarop men deswege recht heeft, ter be schikking te stellen ten bate van de slachtoffers. HETZIJ door een bepaald per centage van het loon of salaris over één week daarvoor af te staan. Uit besprekingen, die van mij nentwege met vertegenwoordigers van de organisaties der werkne mers, industriëlen, middenstan ders en huisvrouwen zijn gehou den, is mij gebleken, dat deze or ganisaties volledig met deze actie instemmen en dat in verschillende bedrijven reed^ spontaan tot het verrichten van overwerk voor dit doel of, zoals bij de middenstand, tot het afstaan van een percentage van de omzet is overgegaan. Ik riep de medewerking in van de werknemers om deze loon- of overwerkactie zo goed mogelijk te doen slagen en van de werkgevers, om de beschikbaar gestelde bedra gen te storten ten kantore of op postrekening 6155 van de Gemeen te-Ontvanger van Leiden, die de gelden weder zal overmaken aan het Nationale Rampenfonds. Door verzameling der gelden op deze centrale rekening te Leiden kan tevens blijken, wat door de Leidse ingezetenen ten bate van de slachtoffers is verricht. Leiden, 2 Februari 1953. De Burgemeester van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT De wekelijkse keuring Op de wekelijkse keu^ng in Haarlem was de aanvoer ditmaal zeer groot. Vooral tulpen waren er veel. meeste soorten zijn dit seizoen al meer in de ••Lngszaal geweest. Vera Lynn is een aanwinst van P. Nijssen en Zn, Sant poort, die qua kleur veel gelijk' op Dreaming Maid. Ook narcissen waren er veel. Opvallend was het grote aantal b.mlors, dat deze keer werd geëxposeerd. Hyacinten waren er maar twee. Ten slotte zagen we een mooi opgemaakt mandje met de lichtblauwe crocus Celeste. Recital H. Welbooren De zanger Henri Welbooren zal mor gen van 12 tot 12 30 uur voor de N.C.R.V. weer te horen zijn in een liederenrecital. Het programma, gewijd aan Schubert, bevat o.a. de beroemde liederen Erlkö- nig, Totengrabersheimweh en Des San- gers Habe. De pianist Jan Nederpelt zal hem aan de vleugel begeleiden L.O.I. geeft 1 Aan het Nationaal Rampenfonds heeft het volledige personeel der Leidse On derwijsinstellingen een bedrag van één procent van haar maandsalaris ter be schikking gesteld. De N V. heeft een zelfde bedrag hieraan toegevoegd, ter wijl de personeelsvereniging 100 uit haar kas heeft gegeven. Ook de jeugd helpt Vijf knapen, in leeftijd variërend var zes tot elf jaar, en wonend in de Stiel tjesstraat, zijn gisteren op eigen gele genheid begonnen aan een hulpactie voor de getroffenen. Zij gingen oud pa pier ophalen bij de mensen in de buurt. In enkele uren tijds hadden zij reeds 175 kilo oud papier bijeen. Een opkoper heeft er f 7.75 voor gegeven, wel be drag aan het Rampenfonds kon worden afgestaan. Leids jeugdparlement A. M. Zonneveld voorzitter Dezer dagen kwam in het Stadhuis de raad van bestuur van het Leids jeugd parlement in vergadering bijeen. Als eerste punt kwam de veiikdezing van een voorzitter aan de orde, wegens het bedanken van de heer J. G. Lamers, die deze fuctie vier jaar op voortref felijke wijze heeft vervuld. Met alge mene stemmen werd in zijn plaats de heer J. A. M. van Zonneveld benoemd, die reeds van de oprichting af in het jeugdparlement zitting heeft gehad resp. als lid en als leider der JO-KVP- fractie. Tot secratesse werd benoemd mej. H. C. Mulder. Deze benoemingen sluiten evèrutuele organisatorische moeilijk heden met de Politieke Jongeren Con tact Raad bij voorbaat uit, daar beide nieuw-benoemden eenzelfde functie bij de P.J.C.R. vervullen. In de eerstvolgende zitting, op Don derdag 26 Februari 1953, zal de instal latie van voorzitter en secretaresse plaats vinden. Deze zitting wordt ge wijd aan het onderwerp: Gemeente, politiek, waarover een commissie van voorbereiding rapport zal uitbrengen. Het volgende punt ging over het eer ste lustrum van het jeugdparlement. Op 10 Maart 1953 bestaat het jeugdpar lement 5 jaar. Dit lustrum zal in een plenaire zitting herdacht worden. De raad van bestuur treft reeds voorberei dingen om dit lustrum op stijlvolle wijze te vieren. De laatste zitting voor het zomerreces zal gehouden worden in Mei. De JO-KVP zal dan de drie KVP- rapporten over de middengroepen ver dedigen. Voor het jaar 1953 bestaat de raad van bestuur uit: mej. J. Zilverentant (GHJG) en de heren N. Slootweg (ARJOS), B. Schellekens (JO-KVP) en D. Lemson (Nieuwe Koers). Correspondentie-adres van net jeugd parlement: Grünerielaan 25, Oegsbgeest. Lucia di Lammeimoo Na de successen, welke de Compagnia d'Opera Italiana te Leiden behaald heeft met Traviata en met Rigoletto, kon men nauwelijks iets anders ver wachten dan dat ook Donizetti's beroemde Lucia di Lammermoor, naar de bekende roman van Walter Scott, een goede ontvangst zou vinden. Dat de belangstelling ditmaal geringer was, zal wel te wijten zijn aan de dra matische gebeurtenissen van de laatste dagen, die aller aandacht in beslag nemen. In vergelijking met de opvoering van Rigolet'o moet geconstateerd worden, dat aan dit werk meer zorg was besteed. Décors en régie waren in het algemeen zeer geslaagd, ondanks hun conventioneel karakter. Doch vooral he: muzikale ge deelte en dat is in een werk als dit het. 'belangrijkste bezat vele goede kwali teiten, al werd de volmaaktheid stellig niet bereikt. Ook ditmaal toonde de dirigent Gino Barsanti zich een voortreffelijk vakman, die er voortdurend naar streeft de drama tische lijn strak te houden, ook al gelukt dit hem niet altijd. De koren waren ook nu weer goed van toon; het orkest was daarentegen onevenwichtig en soms rom melig. Een vooruitgang was het feit, dat Barsanti over de solisten meer overwicht scheen te hebben dan vorige malen, zodat men niet steeds de indruk kreeg, dat de opera slechts geschreven was om een aan tal solisten de mogelijkheid te verschaf fen hun vocale techniek ten toon te sprei den. De titelrol werd weer vertolkt door Magda Piccarolo, die niet zelden prach tige dingen deed; jammer echter, dat zij nog teveel naar effect streeft en met "at doel voor ogen haar volume forceert, het geen haar rol niet ten goede komt. Met name in de tweede scène van de eerste acte en in de eerste van de tweede acte hebben we haar kunnen bewonderen. In de waanzinsaria van de laatste acte over heerste de coloratuur teveel, terwijl elke psychologische uitbeelding achterwege bleef. De partituur is op dit punt trou wens zeer weinig overtuigend. Haar belangrijkste tegenspeler was Alexandre Barollo als Edgar,'die zelfs een grotere zelfbeheersing aan de dag legde, door minder naar uiterlijk effect dan naar dramatische uitbeelding te stre ven. Hij beschikt over een fraai orgaan, evenals Vittorio Benetti, die de rol van Enrico vervulde. Verder vermelden we nog Bruno Cioni als Raimondo, die over een uitstekende bariton beschikt. Alberto Ciulli als Arturo viel daarentegen niet mee: ook hij forceerde zijn volume. Er viel dus stellig wel „bel canto" te genieten, ook al was het niet in de per fectie. Dat we door dit bloederige en on waarschijnlijke drama ook ontroerd wer den, zouden we niet kunnen beamen. Daarvoor is dit soort romantiek te veel verbleekt; daarvoor is ook Donizetti's muziek te weinig dramatisch. Het tragi sche element ontbreekt bijna volledig; Donizetti vormt, met Bellini, de overgang tussen Rossini's brillante en zonnige stijl en Verdi's veel dramatischer schrijfwijze. Het sterkst is deze partituur stellig daar, waar de stemming niet al te tragisch zoals in het liefdesduet, het sextet en de bruiloftscène. De tragiek van de waanzin lag ver boven Donizetti's bereik (daar voor zou wel een Moussorgsky nodig zijn geweest!). Men merke trouwens op, dat de partituur, ondanks de sombere ge beurtenissen, bijna geheel in majeur ge schreven is. Er zijn echter genoeg goede delen in dit werk om een succes nog te verzekeren, hetgeen ook gisteravond bleek. De Compagnia d'Opera Italiana oogstte, weer een geestdriftig onthaal en zal ook in de toekomst kunnen rekenen op de be langstelling van vele Leidse operalief hebbers. J. VAN DER VEEN Agenda voor Leiden Dinsdag Antonius-clubhuis, Mare 43, 8 uur: Dr Van Voorthuysenschool, ouderavond. Schouwburg, 7.45 uur: Leids Acad Kunstcentrum, Compagnie des Quatre me; Le jeu de l'amour et du hasard van Marivaux. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Kon. Ned vereniging voor luchtvaart, dr J. J. Rai- mond Jr en J. Boesman, film: De reis naar de maan. Nieuw Minerva, 8 uur: Leids kunst centrum onder meer: Revue der kunsten. Tentoonstellingen Prentenkabinet. 25 ;uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuiderapotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Afgelaste avonden Gisteren zijn niet doorgegaan: de Schouwburgavond van het Prinses-Irene- fonds, de bijeenkomst van de scheids- rechtersgroep en de foto-avond van firma Wolfslag. Vanavond gaan niet door. bijeenkomst Statenkring C.H. Unie; feestavond van de Leidse kruidenierscentrale. Woensdag, afgelast: feestavond zelf standige winkelierscombinatie Excelsior kaartverkoop a 0,75 gaat door: A. van Dijk, Sophiastraat 36, opbrengst voor de slachtoffers). Vrijdag afgelast: contactavond coöp. melkcentrale (ook die van 13 Februari). Lt.-gen. Calmeyer krijgt luncties bij A.T.O. en E.D.G. Bij K.B. is met ingang van 1 Februari eervol ontheven van zijn functie van di recteur van het defensie studie-centrum, de luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer, van de generale staf en is benoemd en aangesteld tot directeur van het Defensie Studiecentrum de gep. vice-admiraal F J, Kist Do luitenant-generaal Calmeijer is met ingang van dezelfde datum benoemd tot militair adviseur van de Nederlandse vertegenwoordiger in de Noord-Atlanti sche Raad en tot hoofd van de militaire afdeling van de Nederlandse delegatie bij de interim-commissie der Europese De fensie Gemeenschap. De generaal-majoor T. E. E. H. Mathon van de generale staf, die tot dusverre deze functie vervulde, is geplaatst bij de staf van het Defensie Studiecentrum. Brand in molen Haagweg Gistermiddag omstreeks half 4 brak brand uit in de houtmolen aan de Haag- weg, waarschijnlijk door kortsluiting. Een oppervlakte van twee vierkante meter riet bovenin de molen werd door het vuur aangetast. De brandweer kon de brand spoedig blussen. Vijftig jaar bij Nieuwenhuizen Op Maandag 9 Februari hoopt de heer M. Flaman vijftig jaar in dienst te zijn van de N V. fabriek van verduurzaamd® levensmiddelen voorheen L. E. Nieu wenhuizen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Aart P zn v H Mol en K van der Houwen; Marianne dr v H A Bloemïnk en F Coenen; Johanna M dr v A Monteba en C J Broer; Cornells zn W de Jong en C W Beij; Simon A M zn W C M van der Salm en C J v d Voorn; Johanna A M dr v J L van Haasteren en G C J Spruijt; Wilhelmus F zn v K Groe nendijk en G Bergman; Jacobus A zn v J Th Belt en C M Tuijthoff; Leonardus W M zn v L C Koot en B A M van Mar wijk; Johannes H H zn v P Visser en C Wolters; Jelmir J M dr v A G Lucas en G Drenth; Maria A dr v P A Gordijn en E A M Owel; Antonius J Th zn v H C Gotteribos en A H C M Stikkelman; Nico- la-as zn v P Reijneveld cn L M Voshart; Gijeber'.us J M zn v H C van Wijk en M J van der Laan; Trijntje dr v M C La- Tram- en treinstagnatie Gisteravond tien voor 6 ontstond een stagnatie in het tramverkeer, ten gevolge van het stroomloos worden van de boven leiding van de tram, die tot kwart over 6' heeft geduurd. Een tram kwam midden op de overweg Rijnsburgerweg te staan, waardoor ook het treinverkeer werd ge hinderd. Haagse heer schonk jasje met 1.000, In Den Haag wordt op volle toeren ge werkt om de nood zo gering mogelijk te maken. Honderden mannen en jongens met schoppen zijn met bussen en auto's naar de noodgebieden vertrokken. De opslagplaatsen van het Rode Kruis zijn reeds tot de nok gevuld met goede ren. In het inzamelbureau aan de Hamer straat werd in een colbertjasje een por tefeuille met f 1000 gevonden. Dit bedrag kon aan de eigenaar worden terug gegeven. Er zijn nog altijd lieden, die in deze tijd zich schuldig maken aan plunderin gen en inbraken. De politie en justitie zullen hen zeer streng aanpakken. Ook hen. die voor zichzelf inzamelen. Op het ogenblik zijn in Halsteren 13 lijken geborgen van mensen, die bij de watersnood de dood hebben gevonden. Er worden nog ruim 60 personen ver mist. Zitting van twee dagen met 31 getuigen De Haagse rechtbank maakte vanmorgen een begin met de behandeling van een ingewikkelde financiële zaak tegen de 52-jarige koopman I J Sloos uit Oegstgeest. Deze wordt verdacht van het vervalsen van balansen enz alsmede van oplichting. Sloos is van 25 Naamloze Vennootschappen veelal de stichter, meestal directeur en in alle gevallen beheerder. Hij zou gegadigden voor commissaris- en directieposten die tevens kapitaal esten inbrengen hebben opgelicht, 'loos ontkende tot dusverre alle schuld! In deze zaak zijn 31 getuigen gedag- aard. Verdedigers zijn de mrs A. Mout, J. H. WiLlems en C, M. Pauwe-Verveen. Na opening van de zitting werden van morgen allereerst enige wijzigingen in de dagvaarding toegelaten, waarna als eerste getuige de 31-jarige boekverkoper J. Praaamsma uit Deventer gehoord. Deze h, i gereflecteerd op een advertentie in een Leids dagblad, waarin gegadigden werden gevraagd voor een directeurs' plaats van een boekhandel. P, kwam terecht nj Sloos. Hij moest f 15.000 storten en hij werd inderdaad directeur van de Boekhandel N.V. De Lange te Deventer. Aanvankelijk ging alles goed, maar later zag P. een balans vooruit, naar zeggen, bleek dat hem de financiële toestand veel gunstiger was voorgespiegeld dan ze in werkelijkheid was. De getuige verklaarde, dat hij eerst bij het onderzoek in deze zaak had ge hoord van een aande-elhoudersveigade- Oegstgeest helpt Voor geëvacueerden zijn al 500 plaatsen beschikbaar Ook Oegstgeest is niet achtergebleven! Nadat gistermorgen per geluidswagen een oproep was gedaan om collectanten, werd gistermiddag de collecte gehouden voor het rampenfonds. Binnen enige uren werd door de talrijke vrijwilligers f 10.320,79 ingezameld. Deze collecte werd met goedvinden van de burgemeester ter hand genomen door de U.V.V. In een gisteravond gehouden vergade ring van het bestuur der afdeling Rijn land Rode Kruis deelde burgemeester Du Boeuff mede, dat de eerste taak van de burgemeesters was, te zorgen voor grond werkers, melkers en boten. Eerst daarna komen geld en kleding aan de orde. Het speet hem dan ook, dat er enigen ge weest waren, die gemeend hadden „in het wilde weg" te moeten gaan collecte ren en kleding inzamelen. Op de opmerkingen, waarom het Rode Kruis dan nog niets had gedaan, deelde de afdelingsvoorzitter, de heer J. C, Bau- mann mede, dat voor deze instantie de primaire taak was de transportcolonne voor vertrek gereed te maken. De voorzitter bracht hulde aan deze transportcolonne, die Zondagavond om half negen naar Rotterdam was vertrok ken. De aanvankelijke opdracht was door te gaan naar Spijkenisse, maar die plaats was niet meer te bereiken. Terug en paraat blijven was het volgende bevel. gan en E Gravenkamp. OVERLEDEN: MAE Beekman, doch-j Gisteravond om 8 uur is de technische (er, 9 dagen. staf van de colonne o.l.v. dokter Keegstra met twee zoeklichten vertrokken naar Ouderkerk aan den IJssel. Vanmorgen is, vanwege het Rode Kruis, de inzameling begonnen van kle ding, Een staf van dames sorteerde de goederen in de oude school. De burgemeester deelde nog mede, dat Zondag één en gisteren zes motorvaartui gen naar het terrein van de ramp zijn ge zonden. Voorts, dat Oegstgeest niet spoe dig in aanmerking zal komen voor opne ming van geëvacueerden, daar deze zo dicht mogelijk bij de plaats van hun in woning vorden ondergebracht. Voor het geval Oegstgeest echter wel wordt aan gewezen, is bekendheid met ruimte nu reeds gewenst. Reeds 500 plaatsen zijn beschikbaar. Hierbij is gerekend met de ruimten in de Zendingsschool en op Oud- Poelgeest. Bij particulieren kunnen 300 mensen worden ondergebracht. Zij, die, als het nodig is, geëvacueerden willen opnemen, wordt verzocht, daar van kennis te geven aan dc gemeente secretarie. Zij, die zich reeds opgaven, moeten dit niet herhalen. ring, waarin Sloos tot hoofddirecteur van de N.V. zou zijn benoemd. Ook zou hij er pas later achter zijn gekomen, dat de N.V. De Lange persoonlijke verplichtin gen van Sloos tegenover de vroegere eigenaar van de zaak had overgenomen. Voor speciale bepalingen inzake stem recht was hij evenmin tijdig op de hoogte geweest. „Wanneer heb tu voor het eerst g< hoord, dat Sloos hoofddirecteur was?' vroeg president mr Veldman. De getuige kon het niet zeggen; waarschijnlijk in een gesprek met zijn advocaat. Mr Wil- lems merkte op, dat P. had bemerkt, dat hij met de statuten bedrogen was. Toen hij de statuten thuis hal gekregen, stond er in, da.t een hoofddirecteur kon worden benoemd en tevens werd het stemrecht geregeld, waarbij P. in het nadeel kwam. Later kwam er een statutenwijziging, die alleen maar over het directeurschap han delde. Sloos zelf, die sinds 18 Februari 1952 ir voorarres bzit, merkte op, dat P. volgens een schrijven wel degelijk wist, dat er meer activa waren, dan hij nu opgaf. Als tweede getuige verscheen de 28-jar. boekhandelaar V. C. Breed uit Amster dam, die gedelegeerd commissaris bij de T V, De Lange geweest was. Hij was, in'tegenstelling met de inhoud der notu len, niet aanwezig geweest bij de verga dering, waarin hij tot commissaris was benoemd. De notulen had hij wel onder tekend. „Is het nodig, dat ik daar bij ben?", had deze getuige gevraagd, Sloos vond het .iet nodig en get. had geen bezwaar tegen ondertekening. Hij wist niet, dat op die vergadering een hoofddirecteur zou worden benoemd. Onder de notulen de vergadering was een strookje ge plakt, waarin mededeling van de benoe ming werd gedaan. Ook dit had hij ondertekend, maar hij wis ter niets meer van af. Hij had eerst by het verhoor by de reohter-commissaris gehoord var. de benoeming van een hoofddirecteur van deze N.V. Deze getuige was directeur van het Literair Boekhuis, welke N.V. gelieerd was aan de N.V. De Lange. In deze zaak-De Lange kwamen nog verschillende getuigen aan het woord, waarna vervolgens de diverse N.V.'s onder de loupe werden genomen. Morgen komen we hierop nader terug. Bij Fijnaart gisteren 46 doden Volgens gisteren binnengekomen be richten zijn in de polders rond Fijnaart (N-Br.) 46 mensen verdronken. Bij de Moerdijk wachtten toen nog 1000 mensen op redding. Enige honderden van hen stonden samengedrongen op het station van Lage Zwaluwe. Rond Bergen op Zoom is een aantal militairen het slacht offer geworden van hun menslievende taak. beschikbaar gesteld voor het nationale rampenfonds. De kinderen van de open bare school aan de Zuidsingel wisten f 200 bijeen te brengen, alsmede een hoeveel heid kleding en speelgoed. De besturen van de afdelingen Leiden van de textielvakbonden hebben de Leidse textielhandelaren in Leiden een circulaire doen toekomen, waarin werd medegedeeld, dat vandaag een grote tex- tielinzamelingsacüe zou worden gehou den onder alle textielde'aillisten in Lei den, ook onder hen. die niet georgani seerd zijn. De actie staat los van de an dere kledinginza meling huis aan 'huis. „Laten wij van onze winkelvoorraad af staan wat maar enigszins gegeven kan worden', aldus het schrijven. De inzame ling is vanmorgen om 10 uur begonnen, enkele uren na ontvangst van de circu laire. Ook een inzameling onder de textieldetailUsten Leiden staat vandaag in het teken van de huisraad- en kledingactie. Het centrum van de inzameling is het voormalige Joodse weeshuis aan de Ro denburgerstraat. Het deel van deze straat, waaraan het weeshuis staat, en de Cronesteinkade waren afgezet. Er was trouwens geen doorkomen aan, zo vol was het er van vrachtauto's, personenwagens, wagens met paard, handkarren, bakfietsen en nog meer voertuigen. Beladen waren ze. Met wat al niet! Och, we weten wel wat een mens nodig heeft om te leven. Het blijkt telkens weer, dat de Leidenaars dit serieus hebben overwogen bij de vraag, wat ze nu eigenlijk voor de slachtoffers konden afstaan. We hebben een paar ophalers gespro ken, die we gerust de tolk van het hele corps konden noemen. Ze waren over de burgerij zeer tevreden. „Nergens hoefden we ;e wachten en de vrouw des huizes kwam al meteen met een pak aandragen, zodat we direct verder konden. Je kon ook merken, dat de mensen met plezier geven. Het is geen kwestie van „ik kan er nu eenmaal niet onderuit". Er worden aan het weeshuis zo veel grote hoeveelheden meubilair en kleding afgegeven, dat wethouder S. Menken van morgen reeds voorspelde: „Als het zo doorgaat, zal ik gauw een ander gebouw moeten betrekken. Er wordt meer dan bar veel gegeven". Maar hij lachte er bij En de padvinders en de vrouwen, die aan het sorteren van de goederen waren ge slagen. lachten mee. Het was hier een in drukwekkende aaneenrijging van hulp, Door groten en kinderen. Wannéér de goederen naar hun bestem ming worden gebracht, is nog niet pre cies te zeggen. Ze worden in ieder geval zó in het weeshuis opgetast, dat ze voor onmiddellijke verzending gereed liggen. Den Haag heeft gevraagd met de ver zending nog even te wachten, aangezien men daar haast niet meer weet, hoe alle stoffelijke hulp in goede banen te leiden. De commissaris van politie heeft weer een dringend beroep gedaan op de reserve-polit.ie om gekleed in uniform morgen deel te nemen aan de inzame ling van kleding, schoeisel en dekking. Van half 9 af kan men zich aan het stad huis melden. Politie-communiqué Van politiezijde ontvingen wij het vol gende bericht. Aan de acties in Leiden neemt ook de gemeentepolitie spontaan deel. Zestig man van het reguliere corps stelden zich buiten hun diensttijd be schikbaar voor de stra-atcollecie, Door het ontbreken van collectebussen moesten veel vrijwilligers worden teleurgesteld. De politiereservisten maakten zich ver dienstelijk bij de inzameling van kleding en dekking. Honderden Leidenaars meld den zich aan het bureau van politie voor daadwerkelijke hulpverlening in de rampcentra. De politie heeft tot dusver op eigen initiatief sleohts bemiddeling bij het adminisstreren van de gegevens van de vrijwilligers verleend, teneinde bij een oproep der instanties, die de hulpverle ning coördineren, de nodige inlichtingen te kunnen verschaffen. Dat tot nu boe geen beroep op de Leidse vrijwilligers werd gedaan, kan als een ge lukkige omstandigheid worden aange- merk:. Het is er wellicht een bewijs van, dat op de bedreigde plaatsen voldoende daadwerkelijke hulp beschikbaar is. „Weest dus niet boos", aldus eindigt het politiecommuniqué. „als de politie u niet onverwijld per snelste vervoermiddel „ergens naar het Zuiden" doet vervoe ren". Giiten De personeelsvereniging van de Leidse lichtfabrieken heeft een bedrag van f 1000 Taimanov won vijfde partij Botwinnik leidt thans met 32 De vijfde partij van de tweekamp door het Russich schaakkampioenschap tussen Botwinnik en Taimanov is door Taima nov, die met wit speelde, gewonnen. De stand is thans 32 in het voordeel van Botwinnik. Morgen zal de zesde party worden gespeeld. Schaaktournooi te Boekarest Te Boekarest werden enkele afgëbro- key partijen van het internationaal schaaktournooi voortgezet. De uitslagen waren: Boleslavsky (Rusl.)Stoltz (Zwe den) 10: Golombek (Gr. Br.)Radules- cu (Roem.) 10; BoleslavskyS. Szabo (Roem.) Vzli; L. Szabo (Hong.)Troi- anescu (Roem.) 10; O'Kelly de Galway (Belg)Troianescu (Roem.) liVzl O'Kelly de Galwayo (Belg)S. Szab (Roem.) liDe partij tussen Boles lavsky en Barcza (Hong.) werd zonder verder te spelen remise gegeven. Noordwijk IBoskoop I 3-7 De kans, dat Boskoop 1 kampioen zal worden van de eerste klasse van de LSB word't groter en groter. Tegen Zoeter- woude 1 staat bet tiental met 54 voor en van Noordwijk 1 won bet gisteravond' met 3—7. N.Z.H. I—Philidor III 4*—4* Voor de 2e klasse B van de L.S.B. speelde N.Z.H. I gisteravond tegen Phi lidor III. De voorlopige stand is 44. Ged. uitslag: A. Hensing (N.Z.H.)C. de Vroedt (Phil.) xx; J. W. Stigter Uitenbogaard VzVz\ P. Brandsma Buurman 10; H. Binnendijkdr R. Bakhuizen v. d. Brink 01; L. J. GoudriaanG. Verlind 01; Joh. Scho- neveldP. v. d. Linde xx; P. Ph. OberPMasurel 10; A. Ravensber- genA. L. J. v. d. Voorden 01; W. van EgmondJ. H. v. d. Velden li; J. GoudriaanD. Ligthart Schenk 1—0. Propaganda-avond L.D.V. Donderdagavond 8 uur houdt de Leidu damvereniging een propaganda-sa- menkomst in de kleine Burcht. Wim Huiskes spreekt over de wereld kampioenschappen en speelt vervolgens simultaan tegen niet bij een of andere damvereniging aangesloten spelers. Damkampioenschap van Noordwijk Klasse 1 A: A. LeuvenA. Turk 02; 1 v. d. BergJ. v. Sohooten 11. Klasse 1 B: W LeeuwenburgK, Ter veen 20; G. v. d. WielTh. Zwetsloot 0—2. Klasse 1 C: H. de VriesP. v. Egmond 20: L. W. TurkJ. Kortekaas 11. Klasse 2: J. SmitP de Bruin 20; v. SohootenD. Plug afgebr.; J. ZuidhoekP. Vink 02. Klasse 3; W. de HaasN. v. Sdhie 02; GroenewoudW. Smit 11; W. de Ha-asA. Vlieland 02. Juniorengroep: Th. v. SohdeC. van Royen 02; H. WairmenhovenL. v. d. Meer 02; J. ZuidhoekJ. v. d. Bent 0—2 Jeugdtournooien V.Z.C. op Hemelvaartsdag Onder auspiciën der VZC worden op Hemelvaartd-ag 14 Mei a.s. op verschil lende plaatsen in het land tournooien gehouden van de jeugd van de KNVB Zaterdagvoettoalverenigingen. In Noordwijk, Vlaardingen, Haarlem en Zwolle zullen op die dag ongeveer in totaal 120 elftallen van jongens van 1218 jarfen hun krachten in sportieve strijd meten. ~e besturen van de verenigingen Noordwijk (Noordwijk), Zwaluwen (Vlaardingen), Kennemerland (Haar lem) en Be Quick 1928 (Zwolle) U-effen met hun jeugdcommissies de voorberei dende maaU-egelen voor de omvangrijke tournooien. De jonge voetballers worden in 3 leef tijdsgroepen ingedeeld. Hemelvaartsdag 1953 staat in het teken van de jeugd van het KNVB Zaterdagvoetbal. Jong en oud zullen elkaar op die dag weer ontmoeten en oude vriendschapsbanden vernieu wen. Voorlopig geen tafeltennis In verband met de noodtoestand en de vordering van zalen is de competitie van de Ned. Tafeltennisbond, afdeling Den Haag, tot 9 Februari stopgezet. Korfbalwedstrijden gaan niet door Collectanten worden opgeroepen Het districtsbestuur van de afd. Zuid- Holland-Noord der C.K.B., maakt be kend, dat in overleg met de bonds-secre- taris, de voorzitter van de technische commissies alle competitiewedstrijden voor Zaterdag 7 Februari heeft afgelast. Alle verenigingsbesturen wordt verzocht met de leden zich te melden bij de plaat selijke instanties teneinde als collectan ten deel te nemen aan de nationale col lecte onder het motto: De hele C.K.B. in dienst van het Rampencomité.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4