Leidenaars bieden hulp in velerlei vorm Één tegen de nood Eerste collecte (huis-aan-huis) bracht ten minste f50.000 op Gistermiddag weer twaalfhonderd dekens naar Rotterdam Zuidlands gezin vindt in rusthuis Kaarsenmakerstraat onderdak Franse vrachtvaarder strandde voor Scheveningen Villa van koning Boudewijn ook onder water NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) De deuren van het Leidse stadhuis hebben gisteren de gehele middag wa genwijd opengestaan om de mensen te ontvangen, die zich voor hulpver lening in verschillende vorm kwamen aanbieden. Auto's vulden het par keerterrein en tegen de muren waren bossen fietsen neergezet. Niet op slot. En er was geen bewaker. Wie dacht nog aan dat gewone? Er werd niet veel gepraat. Overbodige woorden bleven achterwege. De gezichten van ouderen en van jongeren stonden strak. Maar ze hadden toch die uit drukking, waarachter standvastigheid, doelbewustheid en zelfs geestdrift moeten schuilen. vrachtwagens als personenauto's. Het aantal helpers en helpsters bedroeg voorlopig 625. Komt men met het ophalen der goederen vandaag niet klaar, dan wordt de actie morgen voortgezet. Men hoeft er dus niet aan te twijfelen, dat de goederen worden afgehaald. De studenten Ook de sociëteit Minerva aan de Bree- straat is gisteren een centrum van grote activiteit geweest. Aan de oproep voor de studenten om zo veel mogelijk te helpen is in zeer ruime mate gevolg gegeven. Ook hebben zich studenten ge meld. die aan een andere universiteit dan de Leidse studeren. De aanmelding was zo overstelpend, dat men op een zeker ogenblik het ver zoek kreeg de uitzending voorlopig stop te zetten. In totaal hebben gisteren 650 Leidse studenten aan het reddingswerk Avondcollecte. Huis aam huis. Met bus sen en lijsten. En morgen inzameling van huisraad en kleding. Daarvoor kwa men allen naar dit centrum van het burgerlijke leven. De gemeente-ontvan ger, de heer Verstegen, stond gistermid dag vijf. uur rustig een sigaret te roken. Niet in onverschilligheid, maar in tevre denheid. En: om fit te blijven. Want deze avond zou nog heel wat werk vragen. Tot hoe laat? „Dat weten we nog niet. 't Kan ons ook niet schelen". Hij vertelde, dat dc stad voor de huls- aan-huis-collecte naar de kiezerslijsten in 350 wijken was verdeeld, waardoor elke collectant een zeventig huizen kreeg te bezoeken, „De aanmelding is over stelpend geweest", zei hij. Zeker zes honderd mensen moesten het horen, dat hun hulp voor déze inzameling althans niet meer nodig was. „We konden de wijken ook niet te klein maken". De. teruggestuurden waren wel teleurgesteld, maar niemand voelde zich toch met een kluitje in het riet gestuurd. Een vrouw uit de Professorenwijk, die zich met een kind aan de hand. om een uur of vijf nog kwam aanmelden reageerde spon taan: „Dit mag ik graag horen". Het was zo treffend merkbaar, dat het hier niet ging om wie het deed, maar alleen om de zekerheid, dat het goed gedaan zou worden. En dat was dan ook al vroeg te constateren. De jeugd in het bijzonder heeft grote activiteit voor de huis-aan-huis-collecte aan de dag gelegd. Dat was mede te danken aan het besluit de scholen gis termiddag gesloten te houden om ook het onderwijzend personeel de gelegenheid te geven aan de geldinzameling deel te nemen. Dat dit een goed besluit is ge weest, heeft het resultaat wel bewezen. Tientallen onderwijzers en leerlingen zijn gisteravond op pad geweest. De leef tijden varieerden sterk. De topleiding van de geldinzameling berust bij de wethouders Van der Kwaak en Van Schaik, de topleiding van de huisraad- en kledingactie bij de wethou ders Menken en Jongeleen. Op de afdeling van de heer Verstegen zijn gisteravond 25 mensen in de weer geweest om de volle bussen in ontvangst te nemen. De bussen werden na ontvangst terstond geledigd en de collectanten ontvingen na enig wachten een bewijsje van aflevering met het bedrag van de Inhoud van de bu» er op. Men heeft er de gehele avond koortsachtig tempo gewerkt om alles efficiënt te verwerken en een soort tijd schema bij te houden. Maar de werkers zijn er in geslaagd, mede dank zij de gang, die de collectanten er hebben in gezet. Ze zijn na het afhalen van de bus sen meteen op pad gegaan en na afloop kwamen ze terstond hun volle bus aan bieden. Mannen keerden de bussen aan de loketten om, briefjes van een gulden, van een tientje, van 25 gulden, ja van honderd werden als het ware auto matisch uitgevouwen, rekenmachine* ratelden. En om half II gingen de loketten dieht. Volgens de berekening. De laatste collectant was vertrokken. Da Leidse burgerij had het eerste deel van haar plicht gedaan. De heer Van der Kwaak deelde ons mee, dat een bedrag van bijna f 50.000 was inge zameld. Alleen uit de bussen, wel te verstaan. De giro's en de cheques had hij nog niet eens gezien. Wel was er eentje bij van f 2500. Het is dus te verwachten, dat het eindresultaat beduidend hoger zal liggen. Het kan natuurlijk gebeurd zijn, dat er gisteravond mensen niet thuis waren. ZU kunnen een bijdrage nog storten op giro rekening 6155 ten name van de ontvanger van de gemeente. Straatcollecte vandaag In aansluiting op de huis-aan-huis- collecte van gisteravond wordt vandaag een grote straatinzameling gehouden, waarvoor de politie en de brandweer zijn ingeschakeld. Zestig mensen nemen er aan deel. Het is te verwachten, dat Lei den in totaal minstens 100.000 bijeen brengt. Kledingactie In het stadhuis is men gisteren ook druk doende geweest met de voorberei ding voor de Inzameling van huisraad en kleding. Als de voortekenen niet be driegen. zal de opbrengst van deze actie grote afmetingen aannemen. Van ver scheidene kanten hebben wij vernomen, dat. op veel plaatsen stapels kleding en meubilair lagen te wachten. Er waren zelfs mensen, die met het afgeven van hun schenking niet eens tot vandaag konden wachten. Ze verschenen met luxe auto's aan het stadhuis of belden de Sociale Raad of het Rode Kruis op. Men huurde zelfs handkarren. Vanmorgen om half 9 is de actie officieel begonnen. Gisteravond half twaalf deelde men ons ten stadhuize mee, dat ongeveer 85 voertuigen, groot en klein, voor de inzameling ter beschikking waren gesteld. Zowel verschillende gebieden deelgenomen. De meeste werkzaamheden geschiedden op het eiland Putten bij de plaatsen Spijkenisse en Rockanje. Aanvankelijk ging het gerucht, dat de studenten een aantal vluchtelingen uit verschillende dorpen naar Leiden zou den meebrengen, die onderdak zouden vinden in de sociëteit Minerva, bij de V.V.S.L, en in enkele laboratoria. Dit is niet doorgegaan. Over de reden kon mens ons geen mededelingen doen. Waar schijnlijk is de afstand tussen het getrof fen gebied en Leiden te groot geweest. Vanmorgen zou een nieuwe groep Leidse studenten naar de omgeving van Putten vertrekken om de eerste groepen af te lossen. Huisvesting Tn het kader van de hulpverlening is het de taak van de Sociale Raad te Lei den aandacht te schenken aan de huis vesting van evacué's. Gisteravond was hef nóg niet bekend, of Leiden voor het onderbrengen van vluchtelingen op grote schaal zou worden ingeschakeld Het is te begrijpen, dat de getroffenen eerst de hulp van de familie inroepen en dan ook zo dicht mogelijk bij „huis" wensen te blijven. Toch moet men er op voorbereid zijn. dat ook op het „achtergebied" een beroep wordt gedaan. In ons blad van gisteren reeds hebben wij een verzoek van de Sociale Raad doorgegeven, waar bij deze er bij de Leidse burgerij op aandrong zich spoedig met hem in ver binding te stellen, als men aan slacht offers van de watersnood onderdak zou kunnen aanbieden Ook het resultaat van deze oproep mag bevredigend genoemd worden. Gis teravond half zeven al had men een lange lijst van mensen, die hadden opgegeven, hoeveel personen zij zouden kunnen ont vangen. Velen kunnen één persoon of twee personen huisvesting aanbieden, er waren ook meidineen voor vier. Naast de particulieren verschenen een aantal vertegenwoordigers van vereni gingen en instellingen op verschillend gebied op het kantoor van de raad. die gebouwen ter beschikking stelden. We noemen slechts de sociëteit Minerva, het gebouw van d,e Chr. jeugdorganisatie Prediker (Janvossensteee), het kasteel Oud-Poelgeest en het kinderhuis Voor dorp te Leiderdorp (diaconie Hervormde Gemeente Leiden). Verder wijkgebou- wen In het Hervormd tehuis voor ouden van dagen aan de Kaarsenmakerstraat werd gisteren reeds een gezin uit Zuid- land opgenomen. (Men zie afzonderlijk artikel). Dat hulpverlening in velerlei vorm kan geschieden bleek weer duidelijk uit het volgende Op het kantoor van de Sociale Raad meldde zich een dame. die zei. dat zij zich beschikbaar wilde stellen voor een gezelschaosbezoek aan verscheidene slachtoffers. In dit verband kan er op gewezen worden, dat de slachtoffers niet alleen stoffelijke hulp van node hebben, maar ook geestelijke. Als er een beroep voor huisvesting op Leiden wordt ge daan, laten we dan deze kant van de hulpverlening niet verwaarlozen. Voor 1200 evacué's Toen de Sociale Raad gisteravond laat de balans opmaakte, kon men vaststellen, dat er bij de eerste tel ling in Leiden plaats is voor 157 vol wassenen bij particulieren, voor 65 kinderen bij particulieren en voor ongeveer 1000 mensen in de „op vangcentra" (gebouwen). Opvallend was, dat er ook meldingen waren binnengekomen uit een aantal omlig gende gemeenten, zoals Roelof- arendsveen, Rijnsburg en Leiderdorp. En dat op de inschrijvingslijsten alle groeperingen van de burgerij ver-j tegenwoordigd waren, van profes soren tot (men vuile zelf in). Vandaag heeft de Sociale Raad dit werk voortgezet. Men verzocht ons nog mee te delen, dat de kantoren van de raad zo lang dit nodig is des avonds tot 10 uur geopend zijn. Uit Den Haag zou bij de betrokken Leidse instanties het bericht zijn ontvan gen dat Leiden voorlopig niet voor het opnemen van grote groepen slachtoffers in aanmerking zou komen. Men doet er echter goed aan. rekening te blijven hou den met de omstandigheden, die bij een ramp als deze wel sterk wisselend zijn De Sociale Raad verzocht ons er ook nog op te wijzen, dat bij het opnemen van getroffenen in Leiden auto's en automobilisten nodig zijn om de mensen naar hun tijdelijke verblijf te brengen. Het verdient aanbeveling daarmee nu reeds rekening te houden. Koksschool paraat In de omgeving van de militaire koksschool is het deze dagen stiller dan ooit. Een paar man houden er nog de wacht en de rest zwoegt ergens in het rampgebied tot leniging van de grootste nood. We hadden gisteravond een kort onder houd met een majoor van de koksschool, die vertelde, dat de eerste groep militai ren Zondagmiddag om vier uur naar een dijk bij Spijkenisse is gebracht. Die groep kwam gisteravond om zeven uur in de kazerne terug. Men hoeft dus niet te vragen, of de militairen moe waren. En of ze gisteravond soms nog een kaartje hebben gelegd. Dat was er dit maal heus niet bij. De brits kon slechts het enige doel zijn. De eerste groep be stond uit honderd man. Gistermiddag twee uur is de tweede groep naar Spij kenisse vertrokken om de eerste af te lossen. En vanmiddag zou de eerste weer naar een plaats des onheils gaan ten einde de tweede in de gelegenheid te stellen uit te rusten van de vermoeiende werkzaamheden. Van de Leidse koksschool werd ook verwacht, dat zij zich zou bezig houden met het klaarmaken van eten voor slachtoffers en eigen manschap pen. Allerlei kookmateriaal werd in vrachtwagens gehesen en in vol ledige uitrusting trok een file naar Hellevoetsluis, Ridderkerk, Krimpen aan de IJssel, Gouderak, Ouderkerk aan de IJssel en Spijkenisse. In totaal onderhouden twintig wagens de diensten tussen het rampgebied en Leiden. De stemming onder de man nen is best. Ze zijn bereid zich vol ledig te geven. Leidse giften Het spreekt vanzelf, dat er naast de particulieren ook >zaken, verenigingen, organisaties, instéllingen, instituten en andere lichamen zijn, die hebben besloten een gift voor het nationale rampenfonds af te zonderen. Het is uiteraard niet mo gelijk, al die geldelijke bijdragen te ver melden. Ze zijn ons ook niet bekend. We willen er slechts een paar noemen. Niet omdat ze zo uitzonderlijk zijn, maar wel licht vormen ze een kleine prikkel voor hen (zo ze er zijn!), die nog een besluit hieromtrent moeten nemen. We hebben gisteren reeds gemeld, dat het bestuur van de Leidse middenstands centrale aan zijn leden had geadviseerd in deze week vijf procent van de omzet te storten op girorekening 9575 van het rampenfonds te Den Haag. Het bestuur deelde ons nu mee, dat dit advies over de gehele linie bij de Leidse midden standscentrale zijn zeshonderd midden standers aangesloten gunstig is ont vangen. Men mag dus aannemen, dat onze middenstand een belangrijk steentje tot vermindering van de nood bijdraagt. Het bestuur van het departement Lei den van de maatschappij voor nijverheid en handel heeft in zijn gistermiddag ge houden vergadering besloten een bedrag van 1000 beschikbaar te stellen voor het rampenfonds. Naar wij verder vernemen, heeft het bestuur van de Leidse vereniging van industriëlen gistermiddag in het stad huis een vergadering gehouden, waarin de hulpverlening ook ter sprake is ge komen. Het resultaat van deze bespre king is, dat de werkgevers en de werk- Tussen de Keizerstraat en Sein post te Scheveningen, of juister tussen twee daarvóór gelegen strekdammenstrandde gister nacht om kwart voor twee dit 2700 ton metende Franse vrachtschip Carthage, dat (ledig) op weg was van Duin kerken naar Engeland. Ge hoopt wordt, dat sleepboten de stomer weer geheel in zijn element zullen brengen. nemers in onderling ovei-leg zo spoedig mogelijk een bepaald bedrag bijeen zul len brengen. Vanmorgen zou in alle fa brieken een circulaire hierover worden verspreid. Zijn wij goed ingelicht, dan voelt men over het algemeen niet voor aan de zogenaamde „vijf-procent-actie" mee te doen. In verschillende bedrijven wordt overwerk verricht ten bate van de hulpverlening. De arbeiders staan een deel van het loon af en de werkgevers komen ook met een beduidend bedrag voor de dag. De gehele actie loopt via de vereniging van Leidse industriëlen, die de bedragen zal aanbieden aan de gemeente-ontvanger. Gistel-middag zijn ongeveer twaalf honderd dekens uit Leiden naar een van de rampgebieden vervoerd. Ver moedelijk naar Rotterdam. Enige industriëlen hebben deze zending ge financierd. Een Leidse confectie fabriek zou een groot aantal japon nen hebben geschonken. Rode Kruis De colonnes Leiden, Rijnland en Ha- zerswoudeRijndijk van het Rode Kruis staan nog steeds klaar om op het eerste sein te vertrekken en hulp te verlenen. Zondagavond negen uur zijn ruim hon derd Rode-Kruismensen uit Leiden naar Rotterdam vertrokken. Zij keerden reeds vier uur later, 1 uur in de nacht van Zondag op Maandag, terug. Sindsdien geldt het parool „Weest paraat". Men is dat, zowel wat betreft de mensen als het materiaal. Leiden helpt Vlissingcn Naar wy vernemen, heeft het gemeen tebestuur van Leiden een gift van 10.000 ontvangen speciaal tot leniging van de watersnood in Vlissingen. Het gemeentebestuur heeft zich op het ont vangen van dit bedrag in verbinding ge steld met enkele leden van het nog steeds niet officieel opgeheven comité Leiden helpt Vlissingen. Dit slaagde er gisteren in een telefonische verbinding tot stand te brengen inet de burgemees ter van Vlissingen. Men verzocht hem, mee te delen waaraan in zyn gemeente op dit ogenblik de grootste behoefte be staat. Het antwoord was: aan kleding aan beddengoed. Voor de geschonken 10.000 heeft men in Leiden toen zoveel goederen kunnen kopen, dat twee vracht wagens nodig waren om alles te kunnen bergen. Vanmorgen om vijf uur zyn de wagens vertrokken, vergezeld van een luxe wagen, waarin onder anderen zitten de heren J. P. van der Blom en W. C. A. van Kerkhof. De reis zou gaan over de plaatsen Utrecht, Den Bosch. Brussel. Gent en Breskens.. Het gezelschap vt wachtte, twee dagen onderweg te zyn. Een wedervaren, tekenend en vervagend tegelijk Een autobus, die vermoeide Leidse studenten van Putten naar Leiden vervoerde, bracht ook enige vluchtelingen uit die streek naar onze stad. Het was de familie Molengraaf, die Zondagmorgen om half zes werd opgeschrikt door het luiden van de noodklok. Na een dag en een nacht van twijfel, angst, zwerven en tenslotte grote blydschap om het behouden zyn, hebben zij in het Hervormd minnehuïs aan de Kaarsenmakerstraat met zijn allen een warme kamer gevonden. Hun verhaal is net zo triest als de lawine van berichten, die ons in de af' gelopen dagen toestroomden. En toch krijgt de verschrikking, die Zuid-West- Nederland heeft getroffen, meer reliëf, als de heer Molengraaf en zijn echtgenote, mevr. Molengraaf-Van den Engel, hun wedervaren vertellen. Een wedervaren, dat op een beklemmende nachtmerrie lijkt. Voor degene, die het niet heeft be leefd, tekenend èn vervagend tegelijk. Vervagend, omdat men zich niet kan in denken. hoe men zich voelt, als het water uit storm en duister komt aanbruisen. Zondagmorgen om half zes begon In het dorp Zuidland tussen Putten en Oost- de noodklok te luiden. Er brand of het water komt, zei de heer Molengraaf tegen zijn vrouw. Maar als het water komt. bereid je dan voor op het ergste. Hij ging naar buiten, wetering, dertig meter van zijn huis, was gezwollen, maar niet abnormaal. Het leek, of er slechts het water van een stortbui ingevloeid was. Iemand uit het dorp echter waarschuwde, dat het water bij de molen over de dijk kwam. Toen werden de kinderen onmiddellijk aange- I kleed Ook de 76-jarige opa Van den Daar moet de sleepboot naar toe De „Carthage" na een zware tocht in hachelijke positie Na een hachelijk avontuur zette kapi tein, Yves Hervé, het Franse vrachtschip „Carthage", dat op weg was naar Enge land om kolen te laden, voor het Scheve- ningse strand aan de grond. Het was een prachtige „noodlanding", precies tussen twee strekdammen in, maar zoals de kapitein zelf toegeeft, meer geluk dan wijsheid. Het schip schoof, vrijwel stuur loos, op het strand. Gistermorgen ontving de kapitein het bericht, dat de sleepboot „Blankenburg" spoedig zou proberen het schip vlot te trekken. Vrijdagavond vertrok de .Carthage", met een leeg laadruim, uit Duinkerken om over te steken n Sutherland (Engeland). Daar zou stoomschip kolen innemen, bestemd voor Italië. Op de Noordzee, ter hoogte van het lichtschip Cross Land, geraakte de Fransman in eeu zware storm: cr werd windkracht 11 gemeten. Het schip lag, door het gemis aan lading, hoog op het water, de schroef draaide half boven het water, zodat er slechts op halve kracht kon worden gevaren. Tevergeefs trachtte de kapitein de Engelse haven Yarmouth te bereiken. De „Carthage" wachtte ech ter de bevelen van de kapitein niet meer af en werd voortgestuwd door de wind. Om 7 uur Zondagavond kreeg de beman ning, bestaande uit 25 koppen, IJmuiden in zicht. Toen was het ook tijd om het onhandelbare vaartuig een halt toe te roepen en nauwelijks 3 mijl uit dc kust werd het anker gevierd. Maar de ketting hield het niet en brak. Omstreeks kwart voor twee, inmiddels was ook het twee de anker uitgezet, ving men bij radio- Scheveningen het S.O.S. op: sleepboten gewenst. Een kwartier later vroeg de „Carthage" om een reddingboot. De „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden zette daar na onmiddellijk het met de stroom mee drijvende schip achterna Kort voor mid dernacht signaleerden Noordwijkers de Fransman, die alle vuren ontstoken had, voor de Kon. Wilhelminaboulevard. Hij scheerde op een kilometer afstand langs de kust. Een half uur later ging het vaartuig op nog geen steenworp afstand de boulevard van Katwijk langs. „Die moet kapotslaan", zo zagen de kustwach ters de situatie. Ook de bemanning be merkte, dat het niet langer ging. schuit dreef dwars op de stroom, nog een weinig in evenwicht gehouden door het laatste anker, dat door de zachte bodem sleurde. Toen kwam Schevenin gen in zicht. Dc reddingboot was nu vlak bij de „Carthage", maar de Frans man seinde de bemanning aan boord te willen houden. De vrachtboot was toen al gestrand, tussen de strekdammen, ter hoogte van Seinpost. Bij eb kan men het schip, dat geheel dwars is komen te lig gen, te voet bereiken. Engel, die om zijn gezondheid in geen drie maanden buiten was geweest. Vader Molengraaf ging weer de storm en het duister in. Toen schrok hij. In tien minuten tijds was het water in de wetering één meter om hoog gestormd. Hij repte zich terug en met vereende krachten werd wat huisraad naar de zolder gebracht. In de tuin wies het water tot kniehoogte. Opa van den Engel stapte er dapper doorheen. Over de dijk wilde het ge zin vluchten. Een paar kinderen gin gen vooruit. Op korte afstand van het huis, golfde het water over de straat weg. Vader Molengraaf aarzelde. Hij wikte en woog en toen trok hij zich terug. Dichtbij stonden twee auto's, in het kolkende water onbeheerd achtergelaten. Toen hij bij zijn huis terugkwam, hoorde hij kinderen schreien van de auto's, in de zee, die hij net achter zich gelaten had. omdat hij zich er niet door durfde wagen. Hij ging terug en het waren zijn eigen kinderen, die vooruit wa ren gegaan en om hem schreiden. Toen moest hij er door. Hij liet de kinderen door het water teruglopen. Toen ging men de weg aan de andere kant van het huis ai. Maar ook daar heerste Nederlands erfvijand al op het wegdek. Toen er hulp kwam opdagen, werden de acht leden van het gezin met een auto naar Heenvliet ge bracht. Daar vond men een voorlopige wijkplaats midden in het rampzalige land. Vanmorgen ging de familie met een bus naar Geervliet, maar uiteinde lijk viel men weer op Heenvliet terug. Opnieuw begon daar de nood te drei gen. Achter Heenvliet brak het water dijk. Toen was het. dat het gezin in een bus met Leidse studenten terecht kwam en na de doelloosheid uitzicht op onderdak kreeg. Mevrouw Molengraaf begrijpt nog niet. hoe ze er door is gekomen Vader Molengraaf zelf kijkt stil naar het pla fond als hij denkt aan de ontzettende uren. die voorbij zijn gestormd. En dan zegt hij tegen ons, blij. omdat wij van de verschrikkingen verschoond zijn ge bleven: ,.U kunt nooit zo blij zijn als wy. Eigenlijk begrijp ik niet. waarom juist ik gered ben". En de kinderen kijken met grote, wijd open ogen naar de ouders en ze begrij pen de draagwijdte nog niet van wat noch zij. noch hun ouders, noch wij. noch heel ons vaderland ooit zullen vergeten. Zo waren gisteravond tot halj elf in het stadhuis ambtenaren en burgers aan de loketten van de afdeling financiën aan het werk om het geld van de huis-aan-huis- collecte te tellen. Met z'n drieën is het gauw gedaan, vooral als er een rekenmachine in het hokje staat. De ambtenaar is de heer J- Both, de dame en de heer aan het loket zijn mevrouw J. Dee-van der Baan en de heer L. W. F. van der Steen. Foto N. van der Horst. Voor Rampenfonds al half millioen Het Nationaal Rampenfonds, Staten- laan 81, Den Haag. Giro 9575, deelt mee, dat nog geen 24 uur nadat de inzame ling van gelden ten bate van de slacht offers was opengesteld, al meer dan een half millioen is binnengekomen. Voor hen, die goederen afstaan, geven ter zake kundigen de volgende aanwij zingen: ieder paar schoenen thuis met een knoop aan elkaar binden, zorgen dat paren kousen en sokken bij elkaar blij ven, jas, broek en vest van een costuum met een touw door de knoopsgaten aan elkaar binden (niet met lussen). Gevallen van in nood verkerende die ren kunnen worden doorgegeven aan het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren, tel. 11.27.55 in Den Haag. Deze vereniging doet op die renvrienden een beroep om financiële hulp (giro 25685). Water uit Vlissingen vrijwel verdwenen In Vlissingen, waar alleen deoiide stad was ondei-gelopen, is het water nu vrij wel verdwenen Men gelooft de situatie weer meester te zijn. Er is veel schade aan huisraad. Men heeft vrijwel geen mensen behotven te evacueren. Unilever schenkt kwart millioen De Unilever heeft ƒ250.000 geschon ken, de Ned. Bioscoopbond en de Stich ting Bio Vacantie-oord 100.000. Neder landse meel-importeurs stelden 66 000 jute-zakken beschikbaar De Alg. Ned. Bouwbedrijfbond schonk ƒ10.000, de di rectie van de Hoogovens ƒ50.000, terwijl ook de textiel- en confectie-industrie hulp heeft aangeboden. Daar het sanatorium in Dordt gedeel telijk onder is geloper is de M.T.S. al daar tot ziekenhuis ingericht. De toestand op Goeree-Overflakkee blijft nog kritiek. Mr Kesper onderbreekt vacantie Mr L. A. Kesper, commissaris der Ko ningin m Zuid-Holland, die met verlof in Zweden vertoefde wordt vandaag in de loop van de dag in Den Haag terugver wacht. Paus betuigt deelneming De pauselijke internuntius in Den Haag, mgr Paolo Giobbe, heeft namens Paus Pius XII aan de Nederlandse rege ring zijn deelneming betuigd. Tunnel van Antwerpen volgelopen Tweederden van de stad Oostende staat blank Ook België is door het noodweer zwaar getroffen. De meest geteisterde stad isi Oostende. Tweederden van de stad staan' blank. Tot nu toe zijn tien lichamen ge vonden, dooh er zijn ongetwijfeld meer slachtoffers. De stad is geheel van de buitenwereld afgesloten; het pompstation van de waterleiding en de electriciteits- centrale liepen-onder water. In het stroomgebied van de Schelde is de toestand ernstig, evenals in de pro vincie Limburg. Bij Nieuwpoort werd een dijk over een afstand van ruim anderhalve km weggeslagen. Bij het Zoute en het nabij gelegen Lekkerbek werden eveneens dijken door broken. Vele woningen kwamen onder water te staan, w.o. de particuliere villa van koning Boudewijn. Te Termonde (aan de Schelde in Oost- Vlaanderen) werd een gat van 60 meter in de dijk geslagen. Het water kolkt door een 5 meter diepe geul. Per radio zyn alle met verlof zynde militairen opgeroepen, onmiddelyk naar 'nin standplaats terug te keren. Genie soldaten zijn oij Brugge bezig, de gaten in de dijk met zandzakken te dichten Alle telefoonverbind.ngen tussen Brussel en de kust zijn verbroken. Sinds Zondagochtend zijn de teleioon- e. andere kabelverbindingen tussen Nederland en België verbroken. Het meteorologisch instituut te Oost ende geeft geen weervoorspellingen: het instituut is door de wind ernstig be- s hadigd. Alle Antwerpse droogdokken staan, onder water, evenals de grote tunnel onder de rivier. Het telefoonnet in de stad is bijna geheel vernield. In het grootste deel van de stad zit men zonder stroom. Pensioenbetalingen aan geëvacueerden De pensioenraad brengt, met het oog op de pensioen beta ling van medio Fe bruari, ter kennis van degenen, die pen sioen genieten van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds en die tengevolge van de watersnood naar elders zijn over gebracht, dat zij hun evacuatie-adres en zo mogelijk hun registratienummer ten spoedigste moeten mededeien aan de Pensioenraad, Benoordenhoutse- weg 46, 's-Gravenhage. Stroomlevering weer normaal Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat in de provincie Zuid- Holiand, met uitzondering van de eilan den en het voorzieningsgebied van Rot terdam, de electriciteitslevering normaal functionneert. De centrale te Rotterdam in de Galileï- straat heeft de productie voorlopig moe ten staken. Doordat uit het landelijk koppelnet hulp kan worden geboden, kan evenwel in de electriciteitsbehoefte worden voor zien Mededelingen betreffende de ver eiste beperking van het verbruik van electriciteit te Rotterdam zullen worden verstrekt door het gemeentebestuur. 150.000 Zakken De Ned. Heide My heeft een landelijke inzameling van zakken gehouden, die 150.000 stuks heeft opgebracht Deze zak ken gingen naar het vliegveld Twente en werden gistermiddag om 3 uur door de leger-luchtmaeht getransporteerd naar Oud-Beierland en Walcheren, waar zij zouden worden afgeworpen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3