Eisenhower wijzigt koers in Azië (Formosa) Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging JEUK Am. vlieger redt 27 mensen en zakt ineen Reeds 2 millioen gld. voor 't Rampenfonds Honderden op daken, in bomen wachten nog op redding Keel Verzachtend Van het erf van School en Kerk Eisenhower bevrijdt zich Dem. erfenis van DE HONGAARSE GALEISLAAF Toch is het zo 4 DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 De Boodschap aan het Congres Vrije wereld kan niet voor onbepaalde tijd in toestand van spanning blijven T)RESIDENT EISENHOWER heeft in zijn boodschap aan het Congres, de A z.g. „State of the Union Message" verklaard, dat hij besloten heeft tot deneutralisering van Formosa en dat hij aan de zevende Amerikaanse vloot instructies heeft gezonden. Dit is dus de bevestiging van hetgeen Zaterdag reeds werd vermeld. Buitenlandse regeringen zijn niet van te voren ge raadpleegd over de Amerikaanse stap, de troepen van Tsjang Kai Sjek in staat te stellen, het Chinese vasteland aan te vallen. In Londen, aldus Reuter, was men bezorgd over dit bericht betreffende Formosa, maar men wilde geen onmiddellijke commentaar geven. In de boodschap aan het Congres gaf Eisenhower voorts te kennen, dat het bewijs geleverd is, dat de Russen over perfecte atoomwapens beschikken. Kort samengevat, wordt verder ver klaard: Aan het Congres zal weldra wor den gevraagd, de geheime clausules van de overeenkomst van Yalta op te zeggen. Amerika zal ten zeerste aandringen op spoedige totstandkoming van de Euro pese eenheid. De regering Eisenhower erkent het belang van een rechtvaar dige en voordelige wereldhandel. Daar om wordt het Congres verzocht, de Ame rikaanse invoerbepalingen te wijzigen en Amerikaanse kapitaalsinvesteringen in het buitenland te begunstigen, zulks in ruil voor de levering van grondstof fen, ten bate van de Amerikaanse in dustrie. Het Congres dient de z.g. „Wet- McCarran", betrekking hebbende op im migratie en naturalisatie, te herzien. Eisenhower zal alles doen om de discri minatie van de negers in Washington, in de regeringsdiensten en in het leger op te heffen. Voorts verklaarde Eisenhower ten aan zien van de koude oorlog: Amerika weet, dat de vrye wereld niet onbepaald in een toestand van spanning kan blijven, waarin de aanvaller de keuze van tijd en plaats gelaten wordt. Landen met Amerika verbonden in de gemeenschappelijke strijd tegen het communisme zullen op grond van het „program der wederzijdse beveiliging" hulp ontvangen, mits deze hun volledig aandeel in de gemeenschappelijke taak op zich nemen. Over de deneutralisering van Formosa zei Eisenhower: „de, in 1950 gegeven in structie aan de zevende vloot, betekende dat de Amerikaanse vloot moest optreden HOE. HOOG HE.T WATER IS GESTEGEN HHQ als een verdedigend wapen van commu nistisch China, Door deze steun worden de communisten ongestraft in staat ge steld, nog meer soldaten der Verbonde nen te doden. Daarom heb ik opdracht gegeven, de zevende vloot niet langer te gebruiken voor het beschermen van communistisch China. Wij hebben niet de plicht een volk te beschermen, dat in Korea tegen ons strijdt," MacArthur verklaarde: „Deze stap corrigeert één der vreemdste afwijkin gen, die in de militaire geschiedenis be kend zijn". Zoals men weet, is MacAr thur de vroegere Amerikaanse opper bevelhebber in het Verre Oosten. Reu ter meldde, dat de bevelhebber van de Chinees-nationalistische vloot npg deze week naar Washington zal gaan voor be sprekingen met leidende Amerikaanse marine-autoriteiten. Eisenhower zal, wat de binnenlandse politiek betreft, de Taft-Hartleywet in dien zin amenderen, dat een staking voortaan voor 80 dagen kan worden op geschort. Ook daar veel ellende Schade in België wordt op 150 millioen gulden geschat Ongeveer 20.000 Belgische militairen strijden onafgebroken tegen het water, dat ook bij onze Zuiderburen zoveel leed heeft gebracht. Alle misbare brandweren en ambulan ces uit het gehele land zijn naar de ge troffen kust gezonden. Brandweerlieden waadden gisteren en vanmorgen weer door het water dat over Oostende is gekomen. Gedeelten van de stad waren nu vrij van water: een dikke laag modder en stookolie was op de straten achter gebleven. Volgens een voorlopige schatting is in de Belgische kuststreek schade aange richt tot een bedrag van twee milliard frank (ca. 150 millioen gulden&. Honderden mensen zijn geëvacueerd uit de laaggelegen gedeelten van Duin kerken, die geheel onder water staan. Onafgebroken werkt men ook hier aan het dichten van twee grote gaten in de zeedijk: één van 100 en één van 60 me ter breedte. Bij Calais zijn honderden hectaren vruchtbaar land door het zoute water overstroomd. Wassenaars burgemeester stelt jubileum uit De viering van het zilveren ambts jubileum van de burgemeester van Was. senaar, dr S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, die Zaterdag a.s. zou plaats hebben, is voorlopig uitgesteld. DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is Castella Tandpasta, De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tandpasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-SpécfaJ Schoonheidszeep. Ca9tella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuimvormingen door een romig, naar lentebloesems geu rend schuim. De prijs van Castella- Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ont vangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoonheidszeep.en een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedi'g mogelijk van dit aanbod gebruik te maken.de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! (Advertentie) Niet krabben.De helder vloei bare D.D.D.kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HU I DAAN DOENINGEN Held der overstromingen Hij kon zelf niet zwemmen, maar stond vier uur lang in het ijskoude water "P\E GROOTSTE HELD van de overstromingen te Hunstanton, in Enge- aJ land, is een lange Amerikaanse vlieger, die, hoe wel hij niet zwemmen kon, vier uur lang in zee geweest is en 27 mensen gered heeft. De vlieger der derde klasse, Reis Leming uit Toppenish, in Washington, was Maandag avond zijn beproevingen in het ijskoude water weer te boven, en het relaas van zijn heldhaftige zoeken in de, door de vloed geteisterde, huizen van Hunstanton doet in heel Engeland de ronde. Tot de Engelsen, die de lange Ameri kaan bewonderen, behoren Koningin Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edingburgh. Zij bezochten de zwaar beproefde gebieden aan de Oostkust, waarbij 300 mensen verdronken zijn en terwijl de hagel neerkletterde, hoorden zij de ervaringen van Leming. Leming werd naar een hospitaal ge bracht. nadat hij 27 mensen onder wie vele landgenoten uit de zee gered had. TAL VAN GEMEENTEN ADOPTEERDEN GETEISTERDE PLAATSEN XJET NATIONAAL RAMPENFONDS in Den Haag (Statenlaan 81) had gistermiddag omstreeks vijf uur ruim 2 millioen gulden aan giften ontvangen, uitgezonderd de vele stortingen per giro. Zowel particulieren, gemeenten als bedrijven hebben belangrijke bedragen bij het Rampenfonds afgedragen. Zoals in een deel onzer editie reeds is gemeld is uit het Zuivelfonds van de boeren een bedrag van f 1 millioen be schikbaar gesteld. Een onzer grootste internationale bedrijven schonk een half millioen. Van de overige bedrijven die gelden overmaakten noemen we Phi. lips (ƒ100.000), Alg. Kumstzijde Unie 100.000), Hoogovens 50.000), Nat. Levensverz. Mij en Eerste Rotterdamse 100.000), Chr. Nat. Vakverbond (f 80.000), de Ned. R.K. Mijnwerkers- bond, de R.K. Vereniging van Mijnbe- ambten en de Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf (elk 1000), drie krui- deniersbonden (een eerste storting van 3000). Zo zijn er tal van bedrijven en instellingen, die aan het Rampenfonds mededeling doen over belangrijke be dragen. Ook vele gemeenten maakten reeds gelden over: Blankenham 5519), Utin- geradeel 37,400), Kuinre 15 per ge zin), Sassenheim 53.000). Aalsmeer 54.364), Heerlen 10.000), Ged. Sta ten van- Limburg (f 50.000), Rotterdam (collecte op de Maandagbeurs 68.750), Almelo (ƒ110.000), Elten 1.742), Naaldwijk 20.000), Wateringen (col lecte 15.000), 's-Gravenzande (van winkeliers 6.000), Delft (collecte bijna 60.000), Pijnacker (collecte 19.700), een onbekende uit A'dam (100-000), enz. Verschillende geteisterde gemeenten zijn geadopteerd: Peize (Dr.) adopteer de Abbenbroek, Nieuw Leusen adop teerde Cadzand, Almelo adopteerde Zie. rifezee, Baarn adopteerde Renesse, Soest adopteerde Nieuw, en St, Joostland op Walcheren, Oosterhout N.B.) adopteerde geheel Walcheren, Zaandam adopteerde Ritthem, Urk adopteerde Stellendam. Hulp in natura schonk de Amerikaanse Goodrich Autobandenfabriek te Den Haag, die vijf particuliere auto's be schikbaar stelde voor het reddings werk. Voorts zijn er acties gaande onder werknemers om een deel van hun loon De ministers Beel en Van Thiel heb ben een bespreking gehad met het be stuur van het Nat. Rampenfonds, waarbij de richtlijnen voor de naaste toekomst werden besproken. Advertentie Bhenmatlscha Fijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Veem den toch Kruechen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed v/orden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin mor genochtend die heilzame kuur. Zondagmorgen vroeg zakte hij van ver moeidheid ineen, maar zijn gezondheid was niet ernstig benadeeld. Leming vertelde aan een verslaggever van A.P. het volgende verhaal: „Ik was op mijn basis te Sculthorpe, toen vrijwilligers voor Hunstanton ge vraagd werden. Wij verzamelden alle materiaal, dat wij konden vinden o.m. een reddingsboot met 32 plaatsen. Toen wij echter bij de zee kwamen bleken, de golven zó hoog te zijn, dat wij haar niet konden gebruiken. Ik kleedde me uit, trok een speciaal koudewerend pak aan en waadde naar een rij overstroomde villa's. Ik trok een rubberbootje met een touw achter mij aan. Hoewel ik ruim een meter 80 groot ben. raakten mijn voeten vele malen de grond niet. Ik bleef dan recht overeind drijven, totdat ik weer grond voelde. Ik haalde 27 mensen op, voor het merendeel vrouwen en kinderen. Terwijl ik het bootje achter mij aantrok, schreeuwde ik naar de huizen. De men sen gilden, maar ze waren boven het ge huil van de wind uit nauwelijks te ho ren. Ik moest aldoor tegen de wind vechten. Vier uur lang liep of dreef ik ik kan niet zwemmen en dat zou zonder het rubberpak in geen geval mogelijk zijn geweest. Elke tocht was ongeveer 1200 meter lang. De derde maal, dat ik er op uittrok, vond ik een Amerikaanse sergeant-majoor met zijn vrouw en drie kinderen, Zij waren met een reddingsbootje in do vastgelopen. Ik zette ze in het rubberbootje en slaagde er in hen in veiligheid te brengen, voordat ik het bijltje er bij neerlegde". De nationale ramp in Engeland Militairen werken dag en nacht aan het herstel der vele doorgebroken dijken OOK IN ENGELAND werken de militairen dag en nacht, bij het licht van schijnwerpers als het duister valt, aan het herstel der doorgebro ken dijken. Gisteravond waren reeds 284 doden geïdentificeerd, maar nog steeds drijven er lijken in de ondergelopen gebieden. Zoals eerder vermeld, houdt men rekening met een veel groter aantal omgekomenen en minstens duizend vermisten. Aan de Britse Oostkust zijn 250.000 acres door zee water overstroomd en in Essex alleen waren 250 breuken in de dijken ge slagen. Het is de ergste overstromingsramp, waardoor Engeland ooit werd getroffen. Men kan de toestand vergelijken met die in Nederland. De reddingstroepen doen alle moeite nog levenden, maar ook de stoffelijke overschotten der omgeko menen. uit modder en puinhopen te ha len. Nog sterds staren velen, die zich in boomtoppen of op daken van huizen be vinden. angstig uit naar redding. Op het eiland Canvey worden 500 inwoners ver mist. De politie heeft de algehele evacua tie van het eiland bevolen, omdat men vreest, dat het bij hevige vloed onder af te staan. Bij Philips, waar 25000 men sen werken, zal men twee uren over werken t.b.v. de slachtoffers, welk be drag door de N.V. wordt aangevuld wrakstukken vastgelopen" Ik met de resultaten, verkregen uit deze extra arbeid. Personeel van N.V. v. d. Heem te Den Haag zal een dag loon afstaan en de directie legt er een even groot bedrag bij. Bij de Hoogovens worat een actie gehouden om vier uur loon of 2% van het loon af te staan en bij de AKU acht uur loon of 4% van het maandsalaris. De regionale commissie Twenthe uit de Vakraad voor de Textielindustrie adviseert een vacantie. of snapperdag af te staan. Mijnwerkers zullen op 7 Februari de korte dienst vervangen door een 8- urige dag (dus 2 uur extra). Er kon slechts een greep gedaan worden in de veelheid van gegevens. Publicatie over vrouwen gevangenis Op vragen van het Tweede Kamerlid mr K. van Rijekevorsel (KVP) naar een publicatie in De Spiegel over de vrou wengevangenis te Rotterdam, heeft mi nister mr L. A. Donker geantwoord, dat het blad niet aan de voorwaarden heeft voldaan. De minister heeft zijn ontstem ming te kennen gegeven en medegedeeld, dat van enige medewerking geen sprake meer zal zijn- Door de publicatie kon het leed der veroordeelden onnodig zijn ver groot. Voortaan zal er nauwlettender worden toegezien. Koningin Elizabeth op wereldreis Vergezeld van haar gemaal, de hertog van Edinburgh Koningin Elizabeth van Engeland met haar gemaal, de hertog van Edingburgh, zullen op 23 November van dit jaar per vliegtuig naar de Bermuda-eilanden en vervolgens naar Jamaica vertrekken. Daarna zullen zij met het passagiersschip „Gothic" naar Nieuw-Zeeland varer. Op deze route worden ook de Fyi-eilanden bezocht. Na een verblijf'van vijf weken Nieuw-Zeeland, zullen zij op 30 Januari 1954 naar Australië gaan, waar zij twee maanden zullen doorbrengen. Begin April vertrekken zij naar Ceylon, waar zij een twaalftal dagen zullen ver blijven. Wij herinneren er aan, dat een jaar geleden, namelijk 31 Januari 1952, koningin Elizabeth (toen nog prinses) en de hertog van Edinburgh voor een reis door het Gemenebest vertrokken, maar dat deze reis in Kenya moest worden onderbroken, in verband met het over lijden van koning George. Gottwald wijzigt zijn kabinet De Tsjechoslowaakse regering is gron dig gereorganiseerd. Dit blijkt uit het feit, dat de ministers van Buit. Zaken en Voorlichting, zijnde Vliem Siroky en Vaclav Copecky van hun functie ont heven zijn en benoemd tot vice-premier. Siroky wordt als minister opgevolgd door Vaclav David. Tevens stelde lott/walc'. een nieuw orgaan in, genaamd „het presidium der regering". Dit be staat o.a. uit premier Zapotocky en de vioe-premiers, alsmede enige generaals. Vice-premier Siroky stond tot dusver meer op de achteregrond. Volgens poli tieke waarnemers kwam het ontslag van Siroky als minister van Buit. Zeken on verwacht. Hij was de man, die de voor malige minister van Buit. Zaken, demen tis, ten val bracht. Men wijst er op, dat Siroky een goed vriend van de onlangs gearresteerde Oostduitse minister van Buit. Zaken, Dertinger, was. Er zij aan herinnerd, dat ook Slancky, na van zijn functies te zijn ontheven, vice-premier werd, vóórdat hij werd gearresteerd en terechtgesteld Kalender Een verjaarskalender met simpele tekeningen van het leven op de boerde rij ontvingen wij van het Landbouw kundige Bureau voor Sporen-element meststoffen te Arnhem. water zal lopen. Het eiland Canvey telt 12.000 inwoners, waarvan gelukkig het merendeel in veiligheid was gebracht. Een vliegtuig, dat een verkennings vlucht over Foulness heeft gemaakt, meldde dat geen teken van leven meer werd waargenomen en men vreest voor het lot der 350 inwoners. De 16.000 in woners van het stadje Sheerness moeten evacueren. Lange rijen mensen staan uren te wachten op een rantsoen water. De Britse duikboot Sirdar en het fregat Berkeley zijn door een reusachtige muur van water uit het droogdok van Sheer ness gedrukt en volledig uit elkaar ge slagen: de schade bedraagt ruim 10 mil lioen gulden. Wat de noodverlening betreft, hiervoor heeft Churchill een centraal comité ge vormd en alle beschikbare krachten zijn ingeschakeld bij het „reddings- en her- stel"-programma. De 78-jarige premier was zijn gevoelens niet langer meester, toen hij verklaarde, dat Britse troepen, die in de oorlog voor hete vuren hebben gestaan, naar de ontredderde gebieden gezonden zijn. Ad-erlentie) en geneeskrachtig doorde Vicks VapoRub ingrediënten. Beroepingswerk Ned. Hcrv. Kerk Beroepen: te Nieuw-Dordrecht (toez.) N. Warns te Wanneperveen; Rijssen (vae. L. Brasse) H. G. Abma te Delfshaven. Geref. Kerken Beroepen: te Makkum B. P. Suur- mond te Oppenhuizen; te Winschoten (2e pred.pl.) M. J. Mulder te Sprang; te Giessen-Rijswijk, Z. C. Versluys cand. te Geldermalsen. Aangenomen: naar Wieringer- werf, H. van Benthem te Holwerd. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroepen: te Goes H. W. Noord man, cand. te Kampen. Aangenomen: naar Musselkanaal M. van Dooren, cand. te Kampen. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Amsterdam A. W, Dreschler, cand. te Amsterdam. Nieuw-Guinea gaat vooruit Havens en schepen (Van een onzer verslaggevers.) Met het s.s. Overijsel van de Kon. Rotterdamsche Lloyd is naar Hoilandia (Nieuw-Guinea) vertrokken de heer S. P. Meermans, chef-nautische dienst voor de scheepvaart bij het gouvernement van Nieuw-Guinea. De he Meermans was reeds enige jaren in Sorong werkzaam. De haven van Hoilandia heeft men de laatste jaren met kunst en vliegwerk in betere staat gebracht, vertelt h' De erfenis van de Amerikaanse legers is uit gebreid met enige pakhuizen, terwijl men er voorts naar heeft gestreefd de ios- sings- en laadcapaciteiten zoveel moge lijk te verbeteren. Daartoe heeft men honderden koelies geworven op het eiland Japen, waar het loonpeil niet zo hoog is als op Sorong, waar de olie-industrieën zijn gevestgid. De ontwikkeling van de havens in dit onmetelijke rijksdeel gaat in stijgende lijn. Een van de vi-ome wensen is voor alsnog de komst van een desnoods ge demonteerd, droogdok, waardoor Neder landse schepen niet langer elders be hoeven te dokken. Momenteel gaan de Nederlandse koopvaardijschepen daartoe naar Singapore, terwijl voor de Neder landse marine Sydney en Brisbane, Australië, dienst doen als reparatie- havens Nieuwe haven Op circa 300 mijl afstand van Sorong ,s men thans aan het werk aan een uit breidingshaven, Steenkool geheten, welke men in de loop van dit jaar voor de scheepvaart hoopt te openen. Het is een kostbaar project, waarbij ongeveer honderd millioen gulden het geding is. Men wil de haven bereik baar maken voor tankschepen 27.000 ton. Aa: dek van de Overijsel worden naar Nieuw-Guinea vervoerd twee politievaar- tuig°n en een veerboot voor het gouver nement. De polltievaartuigen vormen de laatste van een serie van zeven, welke zijn afgeleverd. De veerboot is bestemd voor de dienst tussen Sorong en het eiland Doom, een afstand van 1400 m. Het is de bedoeling in de loop van dit jear nog enige vaartuigen naar Nieuw- Guinea te zenden. Op 1 April zullen nl. twee kustvaartuigen, een vistrawler en een sleepboot in convooi worden over- ebracht naar dit rijksdeel door de rederij Wijsmuller. Het transport zal op April uit Nederland vertrekken, 'aar men voor Mei Aden wil gepasseerd heb ben in verband met het stormgevaar tijdens dé Oostmoeson. Oproep van de Ned. Herv. Kerk Het moderamen van de Ned. Herv. Kerk, in deze handelend namens de Gene rale Synode, deelt het, volgende mede: ,,1. Het moderamen steunt met alle kracht de oproep tot medewerking aan de nationale inzamelingen, welke oproep mede in zijn naam gedaan is door de Oecumenische Raad van Kerken in Ne derland. 2. Het moderamen heeft met grote in stemming begroet het initiatief van de Diaconale Raad van de Ned. Herv. Kerk om sociale werksters en andere hulp via haar provincies ter beschikking te stellen. 3. Het moderamen heeft het voornemen de gemeente op te wekken in de morgen godsdienstoefening van aa. Zondag 8 Februari te komen tot bijzondere veroot moediging, gebed en offer. 4. Dinsdagochtend 3 Februari zal door het moderamen overleg gepleegd worden met de vertegenwoordigers van verschil lende andere kerkgenootschappen, die alle de uitnodiging hebben aanvaard. 5. Waar in de evacuatie-gebieden de geestelijke hulp te kort schiet door ge brek aan predikanten, stelle men zich in verbinding met dominee M. D. Gijsman, Telefoon K 1700 116306. Predikanten, die voor deze bijstand be schikbaar zijn, gelieven zich daar te mel den" Ontsnapping blijft mogelijk te Eijgelshoven Op vragen van het Tweede Kamerlid jkvr. mr C, W. I. Wttewaal. van Stoet wegen naar de ontsnapping van twee ge detineerden uit het mijnkamp te Eijgels hoven heeft minister mr L. A. Donker geantwoord, dat het regiem in deze rijks werkinrichting berust op vertrouwen en een afdoende beveiliging tegen ontvluch ting. gezien ligging, bouw en inrichting niet te treffen is. terwijl bovendien het werk in de mijnen een zekere vrijheid meebrengt. De overeenkomst van Yalta Belangrijk overleg van Dulles en Stassen met Franse ministers te Parijs T)RESIDENT EISENHOWER heeft (zie elders in dit nummer) in zijn L boodschap aan het Congres, de geheime overeenkomsten van het ver leden met een buitenlandse regering van de hand gewezen. Zulks heeft in Britse diplomatieke kringen een enorme indruk gemaakt. Hij doelde op de z.g. „geheime clausules" der overeenkomsten van Yalta en Potsdam. Deze kwamen indertijd tot stand tussen Amerika, Engeland en Rusland. De overeenkomst van Yalta, daterende van 1945, te Potsdam gemaakt tot basis van de Russische intrede in de oorlog in het Verre-Oosten, stond Sowjet- Russisch bestuur over de Koerillen en Zuid-Sachalin toe. En zo zijn er meerdere bepalingen. In diplomatieke kringen wordt Eisen howers verklaring beschouwd als onder deel van de Republikeinse manoeuvre, om zich van de erfenis der Democra tische partij te bevrijden. Nadat hij zijn „State of the Union"-boodschap had uit gesproken. werd door een lid van het Congres een resolutie ingediend, die de overeenkomst van Yalta tussen Stalin, Churchill en Roosevelt gesloten niet bindend acht voor de Ver. Staten. Df grote vraag is nu, of de Chinese natio- 1 HOOFDSTUK I. De waarschuwing „Nee, ik ben er niet met opzet voor gekomen,' zei Thomas Aczél. „Maar ik ben wèl van plan ge weest, het je te zeggen." De dominee glimlachte: wö0rden. „Zou je niet...?" „Je dacht toch niet, dat wij hier in Nógrad Tibor bleef staan; wachtte zwijgend op wat zijn nergens van af wisten?" vroeg hij. „Zulke dm- broer verder zeggen zou, Die overwon zijn aar gen zijn gauw genoeg door het hele land bekend. ZeUng. testantse onderdanen, Calvinisten zowel als Lu- der vrees. Mijn vrijheid en mijn leven zijn me theranen, terug te dwingen naar de Rooms-Ka- lief maar Christus gaf Zijn vrijheid en Zijn tholieke kerk. Dat de predikanten, de leiders van leven voor ons. En Hij heeft gezegd: „Een ieder, de gemeenten, de eersten waren van wie vrij- die zijn leven zal willen behouden, die zal het heid en leven gevaar liepen. Dat zag je, aan wat verliezen, maar een ieder die zijn leven ver in Buda was gebeurd! loor om Mijnentwil, die zal het vinden," „Ik wou..." aarzelde Thomas. Hij zocht naar _,.Maar je vrouw en je kinderen dan?" waagde daarom zul je" wel begrijpen, dat ik niet hele maal uit Buda gekomen ben alleen om je te ver tellen, dat onze genadige keizer verscheidenen van onze dominee's heeft gevangen genomen." „Waarom dan nog meer?" Dominee Tibor Aczél keek zijn broer van terzijde aan. O, hij be greep best, waarom Thomas nog méér gekomen was. Natuurlijk om weer eens een weekje in Nógrad te wezen; om weer een weekje in de pas torie door te brengen, zoals hij elk jaar deed. Vroeger, toen Vader en Moeder nog leefden, ontmoetten ze elkaar geregeld in het ouderlijk huis: op de verjaardagen van Vader en Moeder. Maar Vader en Moeder waren overleden; het ou- door H. TE MERWE „Zie je", zei hij, sneller sprekend, Thomas op te merken. „Wie zoon of dochter lief heeft boven Mij, die is Mij niet waardig", zegt de Heiland. „Ik zal het gevaar niet zoeken maar als ik uit onge lovige vrees zou trachten het te ontgaan..." Hij zweeg even; voegde er toen aan toe: „Daar zou het toch op neerkomen, als ik jouw raad opvolg de." Er klonk iets van verwijt in de toon van zijn stem. Thomas hóórde die loon. Ze trof hem. „Ik heb zeker met bedoeld, dat je je plicht zou ver zaken", zei hij. „Maar ik maak me zorg over jou en je gezin, als je blijft doen zoals je doet. En... voorzichtigheid is geen ontrouw." „Ik ben niet onvoorzichtig", antwoordde de dominee, „ik kies niet met opzet scherpe woor- den maar als ik dwaling geen dwaling en on- ,je moet recht geen onrecht meer zou noemen.. Ik weet nalisten op Formosa terstond .zullen (kunnen) overgaan tot aanvallen op het Chinese vasteland. Admiraal Arthur Radford, Amerikaans opperbevelhebber In het gebied der Stille Oceaan, confereerde met president Eisen hower, alsmede met de Chinees nationa listische ambassadeur te Washington, dr Wellington Koo. Een woordvoerder van het Zuidkoreaanse leger noemde Eisen howers besluit „het beste nieuws, dat sedert, twee jaar vernomen werd". Zoals men weet, verblijven de Ameri kaanse ministers Dulles en Stassen nog in Parijs. Dulles gaf aan de Franse re gering te kennen, dat de Chinese com munisten zelf maar moeten weten, hoe zij het besluit van Eisenhower, om de zevende Amerikaanse vloot uit de wa teren van Formosa terug te trekken, in terpreteren. Maar Dulles verzekerde de Fransen, dat Amerika zich niet wenst te storten in een roekeloos avontuur. An derzijds zei Dulles ook, dat Eisenhower niet voornemens is, in de „koude oorlog" tegen de communisten steeds in het de fensief te blijven. Elsenhower heeft René Mayer en Bi- dault uitgenodigd, eind Maart een bezoek aan Washington te brengen. Ook het E.D.G.-verdrag is tijdens de belangrijke besprekingen te Parüs ter sprake ge bracht. - T t, j i j iiicei iuu iiucuieu.. in. weei derlijk huis was er niet meer. Sedertdien kwamen me goed begrijpen. Ik bedoel helemaal niet, dat wel) dat je je raad uit eerlijke bezorgdheid gaf- ze bij elkaar logeren: de ene keer kwam Thomas je met preken op moet houden of zo. Maar kun maar ik weet óók( dat het opvoigen van je raad' - -ïrt niof >T7-if rlnpn? .To hopft torn „.'«i u1 cd" - - o i- ------ "iuu. i r» weet uur. Nógrad; de volgende keer ging Tibor naar je niet wat voorzichtiger-aan doen? Je hoeft toen njet helpen zou." Want ze zouden geen van beiden graag niet alles te zeggen, wat je denkt? En zeker niet „Niet helpen?" op de preekstoel." vroeg Thomas weifelend. „Nee. Het gaét immers niet in de eerste plaats Buda. zien, dat de familieband verslapte. Dat Thomas dit keer nog een andere reden „Ik zeg op de preekstoel met anders dan de oni de manier, waarop ik iets zeg; het gaat om had voor zijn bezoek, had Tibor al dadelijk me- waarheid", zei Tibor. „En ik bestrijd de dwaun- wa^ jfc zeg. of beter: om wat wij, predikanten nen te merken. En hij vermoedde die reden: gen. De Roomse dwalingen." zeggen. Waarom nemen ze ons eerst gevangen- Thomas kwam hem waarschuwen! Dat was duide- „Je moet om jezelf denken, om je vrijheid eerder dan gewone leden van de gemeenten? Dat lijk uit wat hij vertelde over predikanten, die en om je leven." weet jij ook wel." in Buda waren gevangen genomen. Maar Thomas Dominee Tibor Aczél begon weer te lopen wilde méér zeggen dan alleen, dat Leopold 1) het hii keek recht voor zich uit. En zonder het hoofd de Protestanten in Hongarije hoe langer hoe moei- naar zijn broer te wenden zei hij: „Ik moet mijn hJr erSd'o (J'argfSSSartS lijker maakte. Dat hij er op uit was, zijn Pro- plichtdoen. Het evangelie brengen, zuiver -n zon- behoorde). (Advertentie) EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls- het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende r— en snel genezende /^"o, Onderwijsbenoemingen Tot onderwijzer(es) werden benoemd aan: de Herv. school te Oegstgeest mej. J. P. Verhage te Bergen op Zoom; de Prinses Julianaschool te Barneveld G. Ph. Olbertijn te Rotterdam; de Geref. school te Hoogkerk (Gr.) D. Hogewind te Groningen; de Chr. Nat. School te Wommels mevr. D, Wybrandi-De Boer te Veenwouden. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT, 2 Febr. Geslaagd voor seml- arts: G van Boheemen, Hilversum, C W M Oomen, Oosterhout, Th M G F Moolhuysen, Sittard, J H Baay, Utrecht en J Gerritsen, Arnhem; arts-ex." mej, M Th Boekelnian, Utrecht, mej, M Th Winkelman, R'dam, J J M Michels. Nijmegen, H J A M Bongaarls, Boxmeer en G V M de Meijer, IJzendijke: tand-arts ex.: A J C Schoenmaker, Arnhem en R de Neve. Utrecht. Garnizoenscommandant van Makassar vermoord Zaterdagavond is de garnizoenscom mandant van Makassar, kapitein W. E. Soemati in zijn huis doodgeschoten door vijf onbekenden. De aanvallers hielden met een jeep voor zijn huis stil. Twee hunner gingen het huis binnen en dood den hem met drie salvo's uit de automa tische wapenen. De onbekenden schoten van achter de ;ordijnen. Kapitein Soemati overleed in iet hospitaal, de luitenant Soetalessy verloor het leven en zijn vrouw werd gewond. DE bloedzuiger heeft aan 1e buik zijde van het lichaam twee zuig nappen, waarvan de voorste in het midden de. mondopening bevat, ter wijl de achterste als aanhechtorgaan dienst doet. Deze dieren leven in het water of op zeer vochtige plaatsen, enkele soorten ook in zee. Door proe ven is gebleken dat de bloedzuigers in het water vooral reageren op scha duwen, op waterbewegingen en op de geur van het naderend bloedreservoir, i.e. he; aanstaande slachtoffer. Ge waarschuwd door al deze prikkels, spoedt het dier. wiens voedingsinstinc ten zijn gealarmeerd, zich in de rich ting van de naderende prooi. De in de tropische wouden van Z. O.-Azië voorkomende soorten hebben een iets gewijzigde aanvalstechniek. Op bladeren van bomen en planten gezeten, wachten zij hun prooi op, daarbij recht overeind staand op de achterste zuignap. Zodra de prooi door middel van de reukzintuigen is waargenomen, laten zij zich recht naar beneden vallen en wat daarna ge beurt, behoeft geen breedvoerige om schrijving. Deze aanvalsmethode is derhalve gelijk aan die van de teek, welke we reeds eerder noemden. De aanval in volledige slagorde, waarvan enkele reizigers in de wil dernissen van Birma hebben melding gemaakt, is echter aanzienlijk inte ressanter. De reizigers die zich een weg banen door het meters hoge olifantengras, weten zich omgeven door een horde van bloedzuigers die tot ver in de omtrek door de geur van de in aantocht 'zijnde buit zijn ge waarschuwd en kringvormig komen oprukken. Bloedzuigers hebben welis waar geen poten, maar zij weten zich op deze jacht toch uitstekend te be helpen. In ijltempo trekken zij hun rugeinde bij de kop, richten zich op, laten zich weer vallen en trekken vervolgens hun lichaam weer krom, gelijk een kat in momenten van wei- behagen. Gedurende de worsteling door het hoge gras zullen de reizigers in het algemeen nog weinig last heb ben van dit oprukkende leger para sieten, maar zodra gepauzeerd wordt om even uit te rusten, stort geleide lijk aan de hele bende zich op de ver moeide reizigers. Welhaast niets schijnt deze bloedzuigers tegen te houden, want zelfs door de kleinste gaatjes van schoenveters weten zij zich heen te wringen. In sommige ge vallen zijn de reizigers behoorlijk tegen deze overval gewapend, zodat het gevaar met een nicotine-, een zout-, of een inlandse kruidenoplos sing tijdig kan worden bezworen. Deze middelen zijn in het algemeen voldoende om het ongemak af te wen den. Maar de minder ervaren reiziger, die hierpp niet heeft gerekend kan er in ernstige gevallen het leven bij in schieten. want het is voorgekomen dat twaalfhonderd tot achttienhonderd kwelgeesten zich in het lichaam vast haakten, zodat, na verwijdering van deze vampyrs, onuitstaanbare pijnen en heftige bloedvergiftiging hiervan het gevolg waren. Na dit onverkwikkelijke voorval mogen we ons wel weer eens tot iets opwekkenders wenden. Weet u bijv. wat het oudste hondenras in Europa is? U raadt het nooit, de Kees! Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3